9 roen in het harL, Nieuwe Texelfilm werd ten doop gehouden kans berei- r«p consultatif.burf.au voor r „Vertelsels over Texel" resultaat vau zware opdracht Hondsdolheid DINSDAG 30 OKTOBER 1962 TEXELSE 76» JAARGANG No. 7706 COURANT Ultgare N.V. r.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Ruim driehonderd genodigden zijn vrijdagavond j.l. in „De Oranjeboom" getuige geweest van de première van de nieuwe Texelfilm. Aan „Vertelsels over Texel" werd door de Haagse cineast Reinier J. Meyer en zijn echt genote 2 jaar gewerkt. Het is een 16 mm kleuren-geluidsfilm met een speel- duur van vijf kwartier Na een hartelijk woord van welkom door de diecteur der NV. TESO, de heer Sibinga Mulder, brak het moment aan, waarnaar velen met spanning had den uitgezien: de nieuwe Texelfilm werd vertoond! Het licht doofde en op het doek zag men Texel in al zijn ge ledingen. Duidelijk verschil Reeds in het begin van de film werd het duidelijk, dat we het niet te doen hadden met een filmisch product waarin de specifiek Texelse sfeer is getroffen, zoals bij de oude productie van Herman v.d. Horst. Bij die film werden de verschillende facetten van Texel als hoofdstukken beschouwd en in de volgorde van de seizoenen waarin zij thuis hoorden behandeld. Het tegendeel is in deze film het geval. De samenhang tussen de vele behandelde onderwerpen lijkt hier en daar een beetje zoek. Meyer heeft getracht de zeer vele moeilijke overgangen van de ene situatie naar de andere zo goed mogelijk te over bruggen. Soms slaagt hij daarin mees terlijk, heel vaak echter staan we voor minder aangename verrassingen. Wan neer we b.v., zittend in het vliegtuigje van Sinberg, het landschap beneden beschouwen, plotseling een nabijop- name zien van een helmplantje in het duin, dan is die overgang wel erg abrupt. Oud Texel In de aanvang wordt iets verteld over het oude Texel. Op het doek illustreert men dat betoog met een serie oude Texelse foto's en etsen. Zon der enige overgang worden we daarop midden in een der Texelse dorpen ge plaatst, en voorlopig ontbreekt de ver klaring. Over het algemeen is de ma ker van de film, naar onze smaak, wat zuinig met commentaar. Hoewel het nog ernstiger is als een film wordt „volgepraat", is de uitleg hier toch wat tè summier. Gedurende de gehele film zit men als het ware te wachten op toelichting bij sommige getoonde beel den, maar te vaak blijft die uit. Lange scènes Verder is de lengte van verschillende scènes aan de forse kant. Wanneer en kele opnamen aan de Slufter worden besteed, zien we om de indrukwek kende wijdheid van dit gebied tot uit drukking te brengen ongeveer vijf minuten lang een ruiter door de duinen galopperen. Meer dan de helft van die scène kan zonder bezwaar vervallen. Als in het commentaar gesproken wordt over een „laaiende zomer" ziet men een grote serie „laaiende" opna men. Beelden van Texel gefilmd met een telelens door een warme nevelige atmosfeer. Het effect geeft de bedoe ling van de cineast niet weer, maar doet denken aan een technische mis rekening. Tegen het einde van de film nemen dergelijke onbegrijpelijkheden toe. Enkele malen denkt men het met het definitieve einde te doen te hebben, iets dat men kan opmaken uit de sfeer der beelden en de gesproken tekst, maar tot ieders verrassing hangen er dan nog enkele hoofdstukjes aan. Ook wordt het geheel schade gedaan door ettelijke shots die overbodig zijn. De scène van een mistig veldje met een vrijend paar tje is misplaatst. Fraaie opnamen Naast deze tekortkomingen zijn er gelukkig ook veel pluspunten aan te Rijzen! De opnamen van de oudheids kamer zijn voortreffelijk. Ook de sfeer rond de oude kerk van Oosterend is reer goed getroffen. De overgang van dat beeld naar Oudeschild, waar we de vissersvloot zien uitvaren is subliem. Het schapenscheren was bijzonder goed vastgelegd; het is geestig om te zien doe het schaap van z'n jas wordt ont daan. Hoewel het niet is gelukt de sfeer an herfst en winter op Texel goed in e film tot uiting te brengen, dwingen de actievolle opnamen van Sinte Maar ten, het Sint Nicolaas en Ouwe Sunder- klaas respect af. Wel is het weer jam- me, dat van de eigenlijke zin van het Ouwe Sunderklaasfeest weinig tot uiting komt. De geluidskwaliteit van de film is uitstekend. De cineast van vandaag heeft duidelijke voordelen op zijn col lega's uit vroeger jaren. Het opnemen van vogelgeluiden met lichte draagbare apparatuur in de natuur was voor v.d. Horst en Binsbergen een wensdroom. De muziek van de jonge Leon van der Eyk is een compliment waard. Zoveel mogelijk is getracht het ritme in de beelden met de muziek te volgen. De verschillende motiefjes zijn gedeeltelijk geïnspireerd door het muziekrepertoire van mevr. Craanen. Het schijnt mode te zijn dat de commentaarstemmen bij films enigszins hees klinken, maar een minder opvallende „leestoon" had de film goed gedaan. Onze algemene indruk is dat de film veel zou hebben gewonnen door er iets forser de schaar in te zetten bij de montage. Minstens twintig minuten storend en overbodig materiaal zouden kunnen worden weggeknipt. Daarvoor in de plaats zouden opnamen van gar nalen- en haringvisserij, bollenteelt en het Texels Museum kunnen worden in gelast, want die onderwerpen worden in de film niet of summier behandeld. Veel tekortkomingen zullen alleen door Texelaars worden opgemerkt. Wij hebben daarom goede hoop dat de film wanneer hij elders wordt gedraaid, zijn propagandistische waarde niet zal missen. Na het draaien van de film sprak de president-commissaris van de T.E.S.O de heer C. J. de Lugt. In het kort ver telde hij de geschiedenis der beide Texelfilms. Toen indertijd de behoefte ontstond het eiland meer bekendheid in den vreemde te geven, liet men door de heren v.d. Horst en Binsbergen een documentaire vervaardigen. Die film is nu zowat 18 jaar oud maar heeft onge twijfeld zijn geld opgebracht. Uiteinde lijk bleek deze film zodanig te zijn ver sleten, dat het niet langer mogelijk was hem in het openbaar te vertonen. Men zat dringend om iets nieuws verlegen. Er werd veel gepraat en vergaderd. Aanvankelijk vruchteloos, totdat beslo ten werd een cineast opdracht te geven wederom een documentaire over Texel te vervaardigen. Een zware opdracht; in één film moesten alle aspecten van het eiland tot uiting komen. Nu aan de opdracht is voldaan en het resultaat is bekeken, achtte de heer De Lugt de film geslaagd. Naar buiten zal deze film ongetwijfeld een prettige indruk maken, mede ook doordat een recht streekse propaganda is vermeden. Voor v.d. Horst is de oude Texelfilm het begin geweest van een grootse car rière,, momenteel kan Herman v.d. Horst in zijn genre gerekend worden tot 's werelds beste cineasten. De heer De Lugt sprak de hoop uit, dat ook Reinier Meyer na het afleveren van „Vertelsels over Texel" een dergelijke stijgende lijn zou volgen. Daarop sprak de heer Reinier Meyer. Hij betreurde het dat hij en zijn vrouw, nu de film gereed was, niet langer meer op Texel zouden verblijven. Hij sprak zijn waardering uit over de over stelpende medewerking die hij van de vele Texelaars had ondervonden tij dens zijn werkzaamheden op het eiland. Toen het in het belang van be paalde opnamen gewenst was mocht hij van de politie zelfs met zijn auto de fietspaden berijden. Met mevrouw Craanen had de cineast bijzonder pret tig kunnen samenwerken. De verschil lende motieven in de begeleidende mu ziek waren van haar afkomstig. Mevr. Craanen kreeg uit handen van de heer Meyer een bloemetje aangereikt als blijk van waardering en dank. Ook de familie Smit uit 't Noorden betrok de heer Meyer speciaal in zijn hulde. Gedurende de drukste periode van zijn opnameschema logeerde het gezin Meyer bij de familie Smit. Reinier Meyer sprak het voornemen uit om, zodra hij de kans kreeg, weder om naar Texel te komen, echter zonder apparatuur, uitsluitend om eens heer lijk te genieten van de rust en de schoonheid van het eiland waarmee hij de afgelopen jaren had kennis gemaakt. De heer J. Dekker, directeur V.V.V- Texel, roemde de TESO om haar lof waardig initiatief. Toen de oude film niet bruikbaar meer bleek, was dat voor WV-Texel een zware slag. Hij dankte TESO omdat zij Texel weer een OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL TEXEL Donderdagavond werd een openbare les gehouden van de muziekschool Texel. De belangstelling van de ouders was groot. Na liet openingswoord van de heer P. Zeegers, voorzitter, was het woord en de daad aan de heer Rijf en de kinderen van de school. Als men jaarlijks de openbare les bezoekt, dan kan men duidelijk de vorderingen der kinderen constateren. De heer Rijf, directeur van de school, deelde mee, dat met ingang van januari weer een groep i nstrumentaal onderwijs kan gaan volgen. De ouders werden aange raden de kinderen zoveel mogelijk hun eigen keus te laten maken wat betreft het instument. Hij was gaarne bereid om alle gewenste inlichtingen te ver strekken. Binnenkort zal de heer Rijf speciaal zitting houden om de voorlich ting te verzorgen. Voor de pauze waren de twee eerste klassen actief en deze leerlingen heb ben diverse canons gezongen. Alles klonk zeer vrolijk en fris door de zaal van „Casino". Na de pauze kwamen de leerlingen, die reeds een instrument bespelen, aan de beurt. Diverse piano-, orgel-, har monica-nummers etc. werden ten beste gegeven. De openbare les mag zeer zeker ge slaagd worden genoemd. ZUIGELINGEN Woensdag 31 oktober a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 13.00 uur; Oosterend 14.00 uur; De Cocksdorp 15.15 uur; De Koog 16.00 uur. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 31 oktober Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridge-drive .-STOK In de REGIONALE WERKPLAATS VOOR VAKOPLEIDING VAN VOL WASSENEN te HOORN vindt de man met wilskracht en pit de weg naar versterking van zijn positie. Door scholing, omscho ling of bijscholing krijgt hij een vak onder de knie. Een nieuw vak, een ander, beter vak. De feiten De opleiding Is kosteloos De opleiding staat open voor iedereen tussen 18 en 50 jaar U kunt beginnen wanneer u wilt Het opleidingstempo bepaalt u zelf Tijdens de opleiding loondervings vergoeding en sociale vooczieningen Reiskosjen worden vergoed. Vraag Inlichtingen bi) het Arbeidsbureau in1 Den Helder, Den Burg, Schagon, Enkhuizen, Wleringerwerl, Alkmaar, Hoorn, Zandvoort, Medemblik, Zaandam, Purmerend Edam, Beverwijk, IJmuiden, Haarlem HOORN I SLEUTEL VOOR EEN ZEKERE TOEKOMST film heeft gegeven. Tenslotte sprak namens de Texelse Middenstand de heer C. J. v.d. Kooi. Ook hij toonde zich dankbaar jegens TESO en zei zich eigenlijk te schamen, omdat hij bij het bezien van de film tot de conclusie was gekomen dat een niet-Texelaar als de heer Meyer de schoonheid van het eiland weet op te merken en situaties vast te leggen waaraan hij en andere Texelaars ge woonlijk voorbij gingen. De heer v.d. Kooi toonde zich met de film zeer in genomen en roemde de heer Meyer voor de wijze waarop deze zijn werk heeft verricht. De N.V. TESO toonde zich ook deze I avond weer een uitstekende gastvrou- we. De genodigden kregen een kopje koffie en later een drankje aangeboden. U kunt van ons aannemen, dat vooral de getoonde film in de verdere avond onderwerp van levendig gesprek vormde. Gedurende bijna 40 jaar van 1923 tot 1962 heeft Nederland in de ge lukkige omstandigheid verkeerd geen hondsdolheid binnen zijn grenzen te hebben. Helaas is dit nu niet meer zo en daarom moeten wij ons zo goed mo gelijk teweer stellen tegen deze ge vaarlijke ziekte. Er is hier inderdaad sprake van een gevaar, immers, men kan, zonder het zelf te vermoeden, be smet zijn, en wanneer dan eenmaal de ziekteverschijnselen zich openbaren, is het onherroepelijk te laat. Een derge lijke besmetting wordt meestal ver oorzaakt doordat een mens of een dier gebeten of gekrabd wordt door een dolle hond of kat, waarbij het be smette speeksel terecht komt in de wond van het slachtoffer, dat als er geen behandeling wordt ingesteld na korte of lange tijd ook ziek wordt en daarbij (soms reeds daarvoor) op zijn beurt het gevaarlijke virus ver spreidt. Gelukkig is het op Texel zo, dat sinds 26 oktober j.l., mede dank zij de medewerking van de N.V. T.E.S.O., geen honden of katten meer ingevoerd kunnen worden. Echter, het is niet be kend of niet reeds in de afgelopen maanden de besmetting op ons eiland is doorgedrongen! Met deze mogelijk heid moet helaas wel degelijk rekening gehouden worden, gezien het grote aan tal toeristen, ook uit Amsterdam en omgeving, dat hier met hun huisdieren gelogeerd heeft, verder is het zo, dat gedurende de laatste weken verschil lende honden uit de hoofdstad naar Texel zijn gebracht! Voorlopig blijft dus toch een grote waakzaamheid èn Uw aller medewerking vereist; daarom wordt U verzocht goede nota te nemen van de volgende punten: 1. houdt U strikt aan het aanlijngebod, dat U via de radionieuwsdienst en de Texelse Courant van 26 oktober j.l. reeds bekend is; dit geldt uiteraard ook voor jagershonden. 2. meldt onmiddellijk aan de politie, als U een loslopende hond hebt gezien. 3. schrijft U aan de Vétérinair-Hygie- nische Dienst welke huisdieren uit Amsterdam of omgeving gedurende het afgelopen seizoen bij U hebben gelo geerd of nog logeren, met vermelding van namen en adressen der resp. eige naren. 4. vermijdt elke handeling die voor een hond of kat reden kan zijn om U aan te vallen (denkt U bijv. aan het plagen van dieren door kinderen). 5. heeft een hond of kat U letsel toe gebracht, stelt U zich dan onmiddellijk in verbinding met Uw huisarts; of als een van Uw dieren gebeten is, meldt het dan aan Uw dierenarts. Deze gege vens worden centraal geregistreerd, zodat een voor de bestrijding zeer be langrijk overzicht wordt verkregen. 6. inenting van Uw honden en katten tegen de hondsdolheid is zeer aan te bevelen; hiervoor moet U zich tot Uw dierenarts wenden. 7. U bent wettelijk verplicht aan te geven als Uw hond of kat hetzij zelf verschijnselen van dolheid vertoont, hetzij met een van dolheid verdacht dier contact heeft gehad. Deze aan gifte dient U te doen bij de Vétérinair- Hygiënische Dienst. Daar kunt U ook alle gewenste inlichtingen verkrijgen in gevallen dat U twijfelt of zulk een aangifte terecht zou zijn. U wordt ge adviseerd Uw honden en katten nauw keurig te observeren, zodat een veran dering in hun gedrag dat behoeft nog geen agressiviteit te zijn! U kan opvallen. 8. U wordt dringend verzocht even tueel gestorven honden of katten zo snel mogelijk ter nader onderzoek aan de Vétérinair-Hygiënische Dienst aan te bieden. Het adres van de Vétérinair-Hygië nische Dienst luidt: Hallerweg B 1, Den Burg; het telefoonnummer is: 1(02220) 2182; b.g.g. (02223) 341. Texel, 28 oktober 1962. De Directeur van de Vétérinair-Hygiënische Dienst, L. J VROEGINDEWEIJ BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS De steeds groter wordende hoeveelheid advertenties maakt helaas een andere inzendings termijn noodzakelijk. Tot nader aankondiging dienen ADVERTENTIES VOOR DE KRANT VAN VRIJDAG uiterlijk DES WOENSDAGS OM 12 UUR in ons bezit te zijn. Wij hopen gaarne, dat U op deze wijze zult willen medewerken aan een vlotte verwerking van Uw opdrachten. Zolang wij nog in ons oude drukkerijgebouw moeten werken is capaciteitsuit breiding ten enenmale onmo gelijk. Dir. Texelse Courant TEXEL WEER EEN ATTRACTIE RIJKER Elders in dit nummer vermelden wij het voorstel van B. en W. aan de raads leden om de diverse vermakelijkheids belastingen te verlagen. B. en W. stel len ook voor het beklimmen van de vuurtoren te De Cocksdorp niet meer als een vermakelijkheid te beschouwen. Hiermede is dan eindelijk de strijdbijl begraven en kunnen, zowel de toerist als de Texelaars binnenkort (hopen wij) weer genieten van het panorama vanaf de Eierlandse vuurtoren. BOUW R.K. HULPKERK DE KOOG ZAL SPOEDIG BEGINNEN Binnen niet al te lange tijd hoopt men in De Koog te beginnen met de bouw van een R.-K. hulpkerk. Dit gebouw zal komen onder aan de Bad- weg. De bouw is gegund aan de laagste inschrijver, de firma B J. Biegstraten van Den Helder, voor de som van /T59.950,de Texelse aannemer fa. Duin was op een na de laagste inschrij ver voor ƒ161.500, Het zal een kerkgebouw worden met ongeveer 200 zitplaatsen. Tevens is er een ruimte voor diverse staanplaatsen, zodat in het hoogseizoen meerdere gas ten de H. Missen kunnen bijwonen. Achter het hoogaltaar zullen deuren worden geplaatst en deze deuren zullen in het seizoen opengaan, zodat vanaf een „open hof" de gasten de diensten bijwonen Er zullen daar ook luifels worden aangebracht, zodat men bij minder gunstig weer toch beschut staat. GUNNING AANGEHOUDEN Vrijdag is op het bureau van ge meentewerken aanbesteed het onder houd van de wegen in 1963. Firma Goedkoop en De Vries schreef in voor ƒ81.000,fa. Tatenhoven voor ƒ83.420,en de firma De Vries en Van der Wiel voor ƒ59.000,De gun ning werd aangehouden. VERKOOPDAGEN HERVORMDE VROUWENVERENIGING DE WAAL Dat de dames van de Hervormde Vrouwenvereniging te De Waal de laatste maanden niet stil hebben geze ten, zal wederom blijken op de ver koopdagen, 2 en 3 november. Donderdagmiddag om 3 uur opent ds. A. W. F. Waardenburg de verkoping. De zaal van het Waalder dorpshuis „De Wielewaal" is dan geopend tot 6 uur. Verder is de verkoping open op don derdagavond en vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Aan de verkoping zijn, traditie getrouw, enige attracties verbonden. Een ieder is van harte welkom. STROOMLEVERING T.E.M. (Ingezonden) Geachte redactie Texelse Courant, Met alle begrip voor de moeilijkhe den, die de T.E.M. thans heeft, meen ik toch een opmerking te moeten maken. Wanneer de stroomafname dreigt gro ter te worden dan de productie, zou het dan niet wenselijk zijn allereerst de straatverlichting te onderbreken? Dan zou een gedeeltelijke afsluiting tot het minimum worden beperkt en geen ge deelte van Texel vroegtijdig bij een kerstkaarsje zitten. Dat er „in deze hoek" (aldus de heer Kleinhuis) geen bedrijven zitten, die beslist niet zonder elektriciteit kunnen, betwijfel ik ten zeerste. U, mijnheer de redacteur, hartelijk dank voor de plaatsing, W. Veeger, (afnemer van 10.000 kWh per jaar) HET WAS ANDERS In ons vorige nummer plaatsten wij een berichtje van een ongeval in Oude schild. Door onze correspondent werd vermeld, dat Bacchus daar een rol in had gespeeld. Naar wij nu vernemen is dit niet juist. De heer K. de Jong is in De Heemskerckstraat door wegopbre- king gevallen en met ernstige verwon dingen door dokter Siebinga naar zijn woning vervoerd. Bij deze wegverbete- ring waren geen borden geplaatst. S.V O-NIEUWS Alleen het tweede kwam zondag in het veld JVC 2 was hier de bezoekende club. Op een glad veld werden de pun ten broederlijk gedeeld: 11. Bij SVO was Joop in goede vorm. Hij wist enke le zekerschijnende doelpunten te voor komen. Het ene doelpunt werd door v.d. Meer gescoord Programma voor zondag: SVO 2 uit naar Vesdo; welpen en adsp. vrij. De bietencampagne begint nu aardig te lopen A.s. zaterdag gaan we weer aan de gang. Laten we nu eens met z'n allen proberen te komen. Tracht eens een zaterdag vrij te maken voor je j vereniging. Met z'n allen is het ook i veel lichter werken.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1