Opa heeft verkering Eerste bijeenkomst van nood wachtplichti gen Organisatie BB op Texel uitgebreid met ABC-groep Donderdag 25 oktober bereikte de Bescherming Burgerbevolking op Texel weer een mijlpaal. De organisatie der BB is thans uitgebreid met een ABC- groep bestaande uit 15 man, afkomstig uit alle hoeken van het eiland. De 15 Texelaars zyn geen vrijwilligers. Uit de honderd mensen die in principe in aanmerking kwamen voor deze taak heeft men er vijftien gekozen die niet al te zeer aan hun burgerwerkzaam heden zijn gebonden. Op deze eerste bijeenkomst heette burgemeester C. De Koning de opge- komenen hartelijk welkom. Hij toonde het nut van de organisatie aan en zei te kunnen begrijpen, dat men niet bijs ter enthousiast naar deze bijeenkomst was gegaan. Nederlanders hebben in het algemeen veel bezwaren tegen der gelijke verplichtingen. Maar vooral de afgelopen dagen moet weer worden in gezien dat een groot internationaal conflict tot de mógelijkheden behoort. Of men bij een eventuele oorlog op grote schaal van ABC-wapens gebruik zal maken, is niet te voorspellen. In ieder geval kón het en we dienen reke ning te houden met de gevolgen ervan. Voor de samenstelling van deze ABC- groep waren geen vrijwilligers beschik baar. Dat is wel het geval bij de an dere onderdelen der BB op Texel, zoals de brandweer, die momenteel volledig is bezet en goed zou kunnen functione ren. De noodzakelijkheid van een brandweer is ieder duidelijk. Dat is niet het geval bij de ABC-dienst. Toch is hun taak van het allergrootste be lang. Wanneer er een atoom- en water stofbom zóu vallen, dan dient deze groep de graad van het acute gevaar te kunnen vaststellen. Zij dient de maatregelen te nemen waardoor de vei ligheid zoveel mogelijk wordt verze kerd. De burgemeester stelde vast dat direct van de aanvang van deze cursus af, alle aanwezigen noodwachtplichtig zijn, met de nadruk op plicht. Er staat dus een stok achter de deur. In de hoop dat de ABC-dienst spoe dig net zo vlot zal functioneren als de afdelingen Brandweer, Rode Kruis en E.H.B.O., besloot burgemeester C. De Koning zijn inleiding. Huidige organisatie Daarop gaf de heer Pansier een overzicht van de organisatie der BB en het stadium waarin deze organisatie op Texel verkeert. In de Commando post heeft de burgemeester zitting, te zamen met enkele administratieve krachten. De Brandweer staat volledig op poten en bestaat uit zeven eenheden van elk 10 man. In alle dorpen zijn eenheden aanwezig met een volledige bezetting. Een Mobiele reddingsdienst is belast met het in veiligheid brengen van mensen in de meest uitgebreide zin. De reddingsdienst volgt momenteel een cursus die wordt gegeven door de heer Veldstra, die daarvoor een oplei ding heeft gevolgd aan de stafschool der B.B. te Barneveld. Het Mobiel Geneeskundig Team bestaat uit 20 man, de EHBO goed beheersend en afkom stig van de Rode Kruiscolonne. Aan het hoofd ervan staat een arts, in ons geval dokter Schalkwijk. Ook dieze dienst is geheel bezet en beschikt over een uit gebreid medisch arsenaal. Genoemd team (afgekort M.G.T.) heeft de be schikking over een bloedtransfusie dienst en is in staat operaties van niet al te ingrijpende omvang te verrichten. Tenslotte een Dienst Sociale Verzor ging, die het hoofd biedt aan moeilijk heden die ontstaan bij grootscheepse evacuatie etc. Zij wordt, als de nood aan de man komt, bijbestaan door de diverse vrouwenorganisaties. De orga nisatie zoals boven omschreven is ta melijk nieuw. Men is geleidelijk afge stapt van het Blokploegensysteem. Op Texel kent men nog twee blokploegen die alle bovengenoemde diensten in zich verenigen. De gespecialiseerde diensten zijn beter omdat niet ieder een „manusje van alles" kan zijn. Afschrikwekkende mogelijkheden Na een korte pauze waarin men kon genieten van een kopje koffie, nam de heer C. van Trigt, in zijn functie van instructeur-ABC het woord. ABC is hier dus de afkorting van Atomische, Biologische en Chemische strijdmiddelen. Over de atomische strijdmiddelen lezen we bijna dagelijks, chemische strijdmiddelen zijn minder bekend en over de biologische metho den om oorlog te voeren is practisch niets bekend. De drie middelen om de vijand te bestrijden worden echter da gelijks beproefd en de mogelijkheden zijn verschrikkelijk In deze eerste les ging de heer Van Trigt in op de ge varen van de atoombom. Een „voltref fer" is uiteraard fataal? Vooral op Texel is de kans op een rechtstreekse aanval met een atoom- of waterstof bom wel zeer onwaarschijnlijk. De ABC-dienst zal dus moeten ingrijpen om de gevolgen voor ons van een aan val in de omgeving in de meest uit gebreide zin des woords te bestrij den. De ABC-dienst zal voor het vast stellen van radioactieve besmetting en de graad daarvan worden uitgerust met een aantal meetinstrumenten. De heer Van Trigt had enkele typen meetin strumenten meegebracht ter demon stratie. Reeds een gewoon polshorloge met lichtgevende cijfers straalt een zeer geringe hoeveelheid radioactiviteit uit. Met de zeer gevoelige apparatuur bleek het mogelijk bij elk der aanwe zige horloges de stralingssterkte op te meten. De radioactieve stralingskracht wordt uitgedrukt in röntgen. Een dosis van 25 röntgen per uur acht men ge vaarlijk. Naar aanleiding van de be vindingen en metingen van de ABC- dienst zal het mogelijk zijn bepaalde besmette gebieden voor publiek af te sluiten. Ook de aanwezigheid vaststellen van neergeslagen radioactief stof (fallout) behoort tot de taken van de ABC- dienst. Het juist hanteren van de appa ratuur en het ter zake kundig optreden vooral omdat het om zulke grote risico's gaat vergt een degelijke op leiding die dus momenteel door de noodwachtplichtigen van de ABC- dienst wordt gevolgd. De heer Van Trigt weet de lessen bijzonder boeiend te geven, zodat het voor de onvrijwil lige BB'ers geen zware opgave is, de noodzakelijke kennis te vergaren. Daarbij hopen wij van harte dat hun kennis overbodig moge blijken te zijn \VR 238 WORDT GEBORGEN Rederij Doeksen is vrijdag begonnen met het bergen van de WR 238, die vorige week tussen Texel en Vlieland gezonken. De eigenaar van dit kok kelschip is de heer G. Kooij, Hippoly- tushoef. De WR 238 wordt gebruikt als vang- en kookschip voor kokkels, en vist dagelijks met de TX 54 van de heer Slik. Na afloop van de vangst wordt de terugreis aanvaard met de TX 54 en wordt de WR 238 op de plaat vastgezet. Vorige week kwam men tot de ontdekking dat het schip was ge zonken. De WR 238 heeft een zeer ge- inge diepgang. Het Nederlandse volk laat zich na het lezen van publikaties betreffende BB-aangelegenheden veelal smalend uit. Dit is te enen male onjuist. Hoewel het niet de bedoeling is, is de angst voor een toekomstige kernoorlog node loos te vergroten, dient toch op de ge varen er van gewezen te worden en moet men trachten de gevolgen van een dergelijke catastrofe zoveel moge lijk te beperken. Sommigen beweren ook dat door het nemen van voorzorgs maatregelen men zich eigenlijk zou neerleggen bij de onvermijdelijkheid van een nucleaire strijd. Zouden red dingssloepen aan boord van een schip ook betekenen, dat men een scheeps ramp bij voorbaat aanvaardt HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 okt. 9.29 en 21.53; 31 okt. 9 56 en 22.19; 1 nov. 10.21 en 22.47; 2 nov. 10 49 en 23.17 3 nov. 11.19 en 23.52. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van dc raad der ge meente Texel op dinsdag 6 november 1962, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (ver gaderzaal in het polderhuis). Texel, 26 oktober 1962. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 2a. Verzoek aan Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland om met ingang van 1 januari 1962 de vergoe ding aan de leden van de raad voor het bijwonen van zijn vergaderingen vast te stellen op ƒ15,en voor het bijwonen van vergaderingen van af delingen en commissien uit de raad op ƒ12,per lid per bijgewoonde verga dering. 3. Verlening van eervol ontslag aan de heer H. Zijlstra als onderwijzer aan de openbare lagere school te Den Hoorn 4. Vaststelling van de „Verordening tot het toekennen van een uitkering ineens over het tijdvak van 1 april 1960 tot juli 1961 aan het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel". 5. Vaststelling van de „Tweede veror dening tot wijziging van de Bezoldi- gingsverordening der gemeente Texel' 6 Vaststelling van de „Bezoldigings verordening gemeente Texel 1962". 7. Vaststelling van de „Verordening, regelende de bezoldiging van het on derwijzend personeel voor het vakon derwijs aan scholen voor openbaar ge woon lager en uitgebreid lager onder wijs in de gemeente Texel". 8. Vaststelling van de „Verordening betreffende de toekenning van een te gemoetkoming in studiekosten aan ambtenaren in dienst der gemeente Texel". 9. Vaststelling van de „Verordening tot regeling van de vergoeding van ve plaatsingskosten der gemeente Texel" 10. Vaststelling van de „Verordening inzake het toekennen van een huur- compensatie per 1 september 1962 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel". 11. Vaststelling van de „Twaalfde ver ordening tot wijziging van de verorde ning tot het verlenen van een kinder toelage aan het personeel der ge meente Texel". 12. Vaststelling van een verordening op de heffing van vermakelijkheids belasting. 13. Vaststelling van een verordening op de heffing van rechten op de afslag van vis. 14. Verlening van machtiging aan de directeur van de N V. Texelse Electri- citeitsmaatschappij (T.E.M.) tot plaat sing van een olietank van 1000 ton op het industrieterrein te Oudeschild. 15. Aankoop van een pand en een per ceel grond te Den Burg van mej. G. A. Roeper te Oosterend. 16. Aankoop van een perceel grond met opstal te Den Burg van de heer D. Koorn, aldaar. 17. Aankoop van een perceel grond te Den Burg van mevr. N. G. Eelman, al daar. 18. Aankoop van enige percelen grond te Den Burg van de heer M. J. Witte. 19. Aangaan van een overeenkomst met de Diaconie der Ned. Hervormde Ge meente te De Koog. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Op dinsdag 30 oktober 1962 (heden) word in Den Burg een Gemeente avond gehouden. Ds. Van Bilderbeek zal daar spreken over het Wereld congres in Canada, met dia's. BOOTDIENSTREGELING TJE.S.O. Texel ('t Horntje)-Den Helder Werkdagen: v. 't Horntje 5.50 8.00 10.30 13.30 15.30 17.30 19.30 v. Den Helder 6.40 9.30 11.30 14.30 16.30 18.30 20.30 Zon- en alg. erk chr. feestdagen: 't Horntje 8.00 10.00 12.00 16.30 TEXEL NEET TOEGANKELIJK VOOR HONDEN EN KATTEN Vanaf vorige week vrijdag is het verboden honden en katten mee aan boord te nemen van een der schepen van TESO. Deze maatregel heeft de directie van de N.V. TESO genomen op verzoek van het gemeentebestuur. Voorts is op het eiland een asiel in gericht voor honden die verschijnselen vertonen van hondsdolheid. De rijks politie zal de beschikking krijgen over vangstokken waarmee loslopende hon den kunnen worden gevangen. VERGADERING CENTRAAL JEUGDOVERLEG TEXEL Woensdagavond j.l. kon de voorzitter van het C.J.O.T., ds A. W. F. Waarden burg, een negentiental vertegenwoordi gers van jeugdverenigingen welkom heten in het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal Na een inleidend gesprek, aangaande het persverslag van de vergadering op april j.l., werd overgegaan tot het voorlezen van de notulen dezer verga dering door de secretaresse, mevr. E. I. Albers-Zonneveld. Een en ander werd onveranderd goedgekeurd. Het bleek, dat de opbrengst van de Jeugdmarkt voor het Nationaal Geschenk ruim ƒ500,bedroeg. Mevr. Jansen meende, dat niet alle deelnemers zich hadden gehouden aan de afspraak: er zouden alleen produc ten worden verkocht, die door de jeugd zelf waren gemaakt. Niet elke stand beantwoordde hieraan. Het bestuur was dit wel met haar eens, doch was anderzijds van mening, dat er dan niet veel variatie zou zijn geweest in de artikelen. Vervolgens werden de verbeteringen in het Huishoudelijk Reglement gekeurd. In verband met het te verwachten vertrek van Texel, stelde da. G. A. Reinhold-Scheuermann zich niet meer herkiesbaar voor het bestuur. Door de Doopsgezinde verenigingen werd voor gedragen en benoemd mej. A. Boogaard. Mej. K Beekenkamp, als afgevaar digde van de Nederlands Hervormde verenigingen, werd herkozen als pen- ningmeesteresse. Aangezien het moeilijk bleek candi- daten te vinden voor het voorzitter schap, werd ds A. W F. Waardenburg herkozen. Na zijn herverkiezing nam de voor zitter met enige goed gekozen woorden afscheid van da. Reinhold en bedankte haar voor haar aandeel in het werk van C.J.O.T. Uit het financiële verslag van mej. Beekenkamp bleek, dat 1961 een saldo had opgeleverd van ƒ147,23. Haar be groting over 1962 werd onveranderd goedgekeurd. Hierna kreeg de jeugd- en recreatie- consulent, de heer J. de Vries, het woord. Hij besprak het programma voor het seizoen 1962-1963. Begonnen werd met een nabeschou wing over het laatstgehouden weekend (13-14 oktober) op de jeugdherberg Panorama". Het was jammer, dat niet meer mensen aanwezig waren ge weest, want het was zeer interessant en gezellig. Hopelijk zullen er op de weekend cursus „Zang en Muziek" te houden op 10 en 11 november a.s. meer deelne mers zijn. Dit weekend staat onder lei ding van de op Texel welbekende heer Wout Meyer. Het weekend is speciaal voor de leiders en leidsters van de verenigingen, doch dit moet zeer breed worden gezien: ook de adspirant-leiders (-sters) en oudere meisjes en jongens van de groepen zijn van harte welkom. Zij zullen hier zeker geen spijt van hebben. Getracht zal worden tot de organi satie van een speciaal padvindersweek end te komen. De verschillende pad- vindersgroepen zullen hieromtrent con tact met elkaar opnemen. Het ligt in de bedoeling van het be stuur een bibliotheekje te gaan vormen over jeugdliteratuur. Ter vergadering waren reeds enige werkjes over han denarbeid ter inzage meegenomen. Tevens gaan de gedachten uit naar een klankbeeld, te maken door de ver schillende verenigingen, met als onder werp bijv.: „Texel". De mogelijkheden hiertoe zullen nader worden onder zocht. Voor een cursus kamptechniek door het Nederlands Kampleiders Instituut blijkt in de vergadering weinig belang stelling te zijn. Daarentegen is er kennelijk wel be langstelling voor handenarbeidcursus- sen. Alleen maakt men bezwaar tegen een weekend. Er wordt voorgesteld een cursus te geven van enige weken op een avond in de week. Dit zal nader bekeken worden door het bestuur en de verenigingsbesturen kunnen dienaan gaande een circulaire tegemoetzien. Hierna sluit de voorzitter de verga dering en wordt de Duitse probleem- film „Warum sind Sie gegen uns?" ge draaid. 18.30 v. Den Helder 9.00 19.30 11.10 12.50 17.30 DINSDAG 6 NOVEMBER KOMEN RAADSLEDEN BIJEEN Verlaging van vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen Naast diverse hamerstukken zullen de raadsleden ook het voorstel van B. en W. te behandelen krijgen aangaande verlaging van vermakelijkheidsbelas ting voor bioscoopvoorstellingen. Het laatst vastgestelde raadsbesluit, 23 januari 1948, blijkt verouderd te zijn. Ten opzichte van de thans nog geldende verordening zijn er twee belangrijke verschillen, en wel de verlaging van het tarief van 35°/o tot 20°/o voor bios coopvoorstellingen en de vergroting van het aantal vrijstellingen van de belasting. Nu er binnenkort een belangrijke verbetering van de zaalaccommodatie in gebruik kan worden genomen, is er ons inziens alle reden aan het verzoek de bioscoopexploitant om de be lasting te verlagen, te voldoen. Hierbij nemen B. en W. ook in aanmerking dat door de ontwikkeling van de TV het bioscoopbezoek verminderd. B. en W stellen voorts de raad voor de volgende percelen en woningen te kopen: Van mej. G. A. Roeper, Oosterend, Schoolstraat 8, een perceel met opstal len Warmoesstraat 29, Den Burg, groot 111 m2 voor ƒ25.000,een perceel grond gelegen aan de Wilhelminalaan, groot 1030 m2 voor ƒ15.450, Het eerste perceel is nodig voor de sloop bij realisering van de doorbraak van de Elemert naar de Groeneplaats; het tweede perceel is genoemd in het uitbreidingsplan voor wegaanleg ter ontsluiting van het achter de Wilhel minalaan gelegen terrein. Van de heer D. Koorn, Schilderend 67, Den Burg, een perceel grond gele gen aan het Schilderend hoek Wilhel minalaan, groot ongeveer 277 m2 met inbegrip van schuur, zulks voor de volgende vergoedingen: voor vermogensschade ƒ6127,voor bedrijfsschade 5550,totaal ƒ11.677,De aankoop is nodig voor het uitbreidingsplan in onderdelen voor Den Burg. Van mevrouw N. G. Eelman, Wilhel minalaan 39, Den Burg, het aan te kopen perceel is gelegen aan de Wilhel minalaan en groot 455 m2. De grond zal worden gebruikt voor wegaanleg ter ontsluiting van het achter de Wil helminalaan gelegen terrein. De raad wordt voorgesteld het terrein te kopen voor de som van ƒ6675, Van de heer M. J. Witte, Wilhelmina laan 114, Den Burg, een perceel grond, gelegen achter zijn woning en groot on geveer 4940 m2 en 380 m2 met inbegrip van de daarop staande opstallen en vruchtbomen, zulks voor: vergoeding voor vermogensschade ƒ15.983,ver goeding voor bedrijfsschade ƒ51.379, vergoeding voor verplaatsingskosten garage ƒ1075,vergoeding voor liqui- datieverlies ƒ593,Samen 69.030, FEUILLETON: 7. „Dames en heren", klonk de stem van de kapiteinse, „voor u naar het dek gaat, wil ik u graag een paar medede lingen doen". De mensen keerden op hun schreden terug en toen het stil geworden was, somde ze een aantal dingen op, die be trekking hadden op de orde en de re gelmaat tijdens de reis. De mensen luis terden belangstellend en toen de gast vrouw uitgesproken was, werden er nog een paar vragen gesteld, die ze beantwoordde. Daarna stonden de mensen weer op en De Haan volgde ook naar boven, koos een stoel uit en zette zich neer. Even later kwam de Amsterdammer naast hem zitten. „Zo buurman, ik zeg maar zo: geen beter leven dan een goed leven. En laten de bazen nou de kouwe koorts maar krijgen. We gaan het er eens fijn van nemen, wat U?" De Haan knikte glimlachend. „En wat zegt u van dat weertje, me neer. Heb-u de radio vanmorgen ge hoord? Zes en twintig tot dertig gra den. Speciaal voor ons bewaard, me neer, na die natte zomer. De goden zijn met ons, wat u?" De Haan knikte, nog steeds lachend. „We treffen het wel bijzonder". „Treffen, meneer? Ik zal u eens een geheimpje vertellen, meneer. Ik ben dit jaar voor het eerst met vakantie over de grens. Vroeger zat het er voor ons soort mensen niet an. Dan heb je je vakantiecenten ergens anders voor nodig. Maar nou ben ik voorman. Ja, meneer, twintig dienstjaren zonder één berisping. Moet ik in december bij de baas komme en die zei: Jansen, per 1 januari ben je bevorderd tot voorman. Ik zeg: dat is dan voor de bakker, me neer. En geeft dat ook wat meer ping ping? En hij lachen, he? Zegt-ie: dat merk je wel in je loonzakje volgend jaar. Nou, meneer, dat is best meege vallen. En toen zei ik tegen moeder: Bets, meid, van dat wat we nou meer hebben, leggen we iedere week wat weg en gaan we van de zomer fijn met vakantie naar Duitsland. Heb ik al m'n leven lang naar verlangd, maar tja, dat zat er natuurlijk nooit an. En nou zijn we zover, meneer. Een half jaar niet gebiljart, meneer en naar het voetbal len de goedkoopste rang genomen. En moeder heeft ook wat uitgezuinigd, en zo kregen we de poen bij elkaar". De Haan knikte begrijpend. „Dan zult U wel voor honderd procent kun nen genieten". Jansen boog zich naar de ander en zei zacht: „Meneer, ik zal u eens een geheimpje vertellen; ik heb vannacht geen oog dicht gedaan Niet uit angst, dat ik me zou verslapen, want ik mot er toch altijd iedere morgen om half zes uit. Maar vanwege de reis, ziet u? Ik heb me er al weken op verheugd". „Gaat u ook voor het eerst naar Duitsland?" De Haan schudde zijn hoofd. „Ik ben er wel vaker geweest, zowel voor ple zier als voor zaken. Maar een Rijnreis per schip heb ik nog nooit gemaakt". „Nou, dan ziet u ook weer es wat nieuws, he? Ik wil bergen zien, vat U? Ik heb ze nooit anders gezien dan op een plaatje, maar nu wil ik er boven op". De Haan doezelde langzaam weg. Wel een gezellige tafelgenoot. Alleen een beetje spraakzaam. Hè, heerlijk was het zo in zo'n luie stoel. Berends had toch wel gelijk. Hij was werkelijk hard aan de vakantie toe. Tegen twaalven werd hij gewekt door z'n tafelgenoot. „Buurman, er is geblazen voor de bikkesement. Zorrug, dat je d'r bij-ij-ij-ij komt De Haan knipperde even tegen het felle daglicht en kwam toen overeind. Hij keek op z'n polshorloge en consta teerde, dat het vijf voor twaalf was. De mensen liepen alweer naar de salon. Hij keek eens rond en zag in de verte een dorp liggen. Dat zou Lobith dan wel zijn. Wel, dan eerst maar eens de inwendige mens versterken. Het eten vond hij fantastisch. Maar gedachtig aan de raadgevingen van Berends, besloot hij het kalm aan te doen. Tijdens de maaltijd meerde het schip en even later was de douane aan boord. Hij haalde zijn pas voor de dag en leg de hem bij de andere op een stapeltje. De.controle verliep vlot en binnen een half uur voer men weer weg. In nie mandsland kocht hij een slof sigaretten voor zijn zoons, die nu accijnsvrij ver krijgbaar waren en bracht die naar zijn hut, waar hij tevens van de gele genheid gebruik maakte om wat kle ren uit de koffer te halen. In Emmerich verliep de controle even vlot en om kwart voor twee voer men de Rijn weer op Hij had zich in middels in een luchtiger costuum ge stoken en kwam met een boek aan dek. Maar na een half uurtje lezen legde hij het weer neer en keek om zich heen. Het was alles vlak hier aan de Rijn Veel verschil met Nederland was er niet te zien. Op het water zelf was het druk. Je kon wel merken, dat de Rijn een van de meest bevaren waterwegen was. Voorop, in een hoekje, zat z'n over buurvrouw van de tafel. Een gedistin geerd figuurtje. En bovendien een niet onaardig toetje. Maar daar kon je geen peil op trekken. Wie weet, wat een zure of het in werkelijkheid was. Wel licht een ongetrouwde oude jongejuf frouw. Ze las een boek en keek af en toe eens om zich heen naar het land schap Achter zich hoorde hij buurman Jansen zijn levensgeschiedenis vertel len aan een andere passagier. Toch wel leuk, zo'n reis met allerlei slag mensen. Na het theedringen bekeek hij nog eens de reisfolder. Het doel van de eerste dag was het dorp Orsoy, waar een ligplaats voor de nacht zou worden gekozen. Daar zou men omstreeks acht uur zijn, dus dat duurde nog een poos je. Enfin, varen was prettig en rustig. Hij voelde zich werkelijk bijzonder fit. Misschien ook mede dank zij het drank je, dat hij precies op tijd innam. Terwijl hij weer zat te lezen, pas seerde hem juffrouw Verleun, zijn ta feldame. Hmm, die benen mochten ook gezien worden Ze had werkelijk een uitstekend figuur. Hoe oud zou ze zijn? Dertig? Hij had er geen idee van. Toen schudde hij z'n hoofd. Theo, idioot, je bent al twee keer grootvader en bijna negenenveertig jaar. Ga je nu op je ouwe dag nog eens naar de meis jes kijken? Dat is er niet meer bij, Theo, gebruik je verstand. Even later, toen ze de stad Wesel passeerden, was hij alweer verdiept in zijn boek. Om kwart over acht meerde de „Geertruida" aan een lange steiger voor het dorpje Orsoy, aan de rand van het Roergebied. De kinderen van buur man Jansen stonden te trappelen van ongeduld en elkaar te verdringen, want ieder wilde de eerste zijn om voet op Duitse grond te zetten. Pa Jansen ver maande zijn tweetal en moe voegde er aan toe: „Hou je gemak. Straks mag je het zo lang op straat lopen, als je wilt". Orsoy was een gat. De Haan had zijn definitie al klaar, nadat hij de enige belangrijke winkelstraat was doorge lopen. Niets te beleven. Geen etalage had iicht op en alleen vanuit enkele café's straalde lamplicht naar buiten, terwijl aan het andere eind van het gehucht zowaar ook nog een bioscoop bleek te staan. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4