(yroen 'warL-Jexels in het harL, Avondklok op kampterreinen Hoog bezoek Onfortuinlijke zeehond in dienst van de wetenschap? TESO-tarieven zullen aanzienlijk verhoogd moeten worden Er dient een oplossing te komen voor het jongerenprohleem De Ouwe Kiekeboe •1' VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7707 COURANT Ultgare N.V. ?.b. Langevcld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Postbtu 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rriJdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichtei 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. WADDENCONFERENTIE 1962 Tijdens de jaarlijkse conferentie van de Waddenfederatie, die deze week op Vlieland werd gehouden, is uitdrukkelijk gesteld dat alle vervoerstarieven, zowel voor personen als voor vrachtvervoer, aanzienlijk verhoogd dienen te worden. Het is voor de vervoersbedrijven van de eilanden niet mogelijk een sluitende begroting te maken zonder een verhoging. Tijdens de algemene ver gadering werd echter duidelijk, dat het allemaal niet zomaar gaat: De over heid heeft de NS verboden de tarieven te verhogen, afgewacht diende dus te worden of de maatschappijen van de eilanden wel toestemming zouden krijgen voor een (drastische) verhoging. Langdurig is gesproken over het jeugdprobleem op de eilanden, speciaal de eilanden Texel en Terschelling. Het is bekend dat de afgelopen zomer de be richten over de onlusten nabij de kampeerterreinen tot ver in het land zijn doorgedrongen. Het werd kort gezegd mot de volgende woorden: „Hoe vangen wij de jonge mensen op verantwoordelijke wijze op". Uitbreiding van de recreatiemogelijkheid werd in alle secties centraal gesteld, want door het gebrek daaraan ontstaan in veel gevallen de moeilijkheden. De jongelui kun nen tijdens regendagen nergens heen. De sectie „Kerk en Recreatie" zal dan ook zeer binnenkort een beroep doen op alle instanties, die betrokken zijn bij het toerisme op medewerking om de jeugd datgene te kunnen bieden waar behoefte aan bestaat. In het jaaroverzicht, uitgebracht door de heer J. Dekker, werd gesproken over een achteruitgang van de belangstelling voor de Waddeneilanden. Sectievergaderingen Maandagavond werden in diverse za len de sectievergaderingen gehouden. De congressisten waren bij aankomst verwelkomd door de burgemeester van ons buureiland, de heer J Anker, wiens woorden gevolgd werden door vrolijke klanken van de drumband. Sectie politie cn justitie De sectievergadering Justitie-Politie werd gepresideerd door Adjudant Gul mans. De heer Gulmans betreurde het, dat zijn collega's van de overige Wad deneilanden niet aanwezig waren. „De mannen", aldus de heer Gulmans, „die drie maanden in de branding staan, kunnen hier in deze sectie hun erva ringen uitwisselen, of dat gedaan kan worden door hogere instanties werd door de voorzitter betwijfeld. Zeer scherp stelde de voorzitter van de sec tie de noodzakelijkhed van de saam horigheid der eilandpolitie. Majoor Rodenhuis van de groep Leeuwarden was van gedachte, dat er bij de groepscommandanten van de Friese waddeneilanden weinig of geen belangstelling bestond om aanwezig te zijn. Nadat men had vastgesteld, dat het wenselijk was de sectie politie te laten voortbestaan, werden de volgende con clusies gerapporteerd: 1. Het wordt wenselijk geacht, dat gemeentebesturen een kampeerveror- dening instellen of aanvullen met de bepaling, dat aan de exploitanten de voorwaarde wordt gesteld, dat zij er voor zorgen dat personen beneden de leeftijd van 18 jaar vóór 23 uur op hun terreinen aanwezig moeten zijn. 2. Voorts werd het in de sectie wense lijk geacht, dat in de politieverordening wordt opgenomen, dat personen bene den de leeftijd van 18 jaar zich na 22.30 uur niet meer in café, dancings etc. mogen ophouden In de nabeschouwing over deze con clusie werd wel gezegd, dat als deze bepaling wordt ingevoerd, er zeker iets moet komen voor die jongeren op eigen terrein. De politie stelde vast dat de verantwoordelijkheid meer wordt ver legd naar de exploitanten en dat deze dus maar zorgen moet dat hij zijn gas ten iets te bieden heeft. De afgevaardigde van de ANWB, de heer Van Berkel, deelde mede, dat er reeds dit jaar strenger is opgetreden tegen overtreders op de kampeerterrei nen. Er zijn kaarten ingehouden voor de duur van vier jaar en langer. Doch ook de heer Van Berkel was er van overtuigd, dat er meer recreatie voor deze jongeren moet komen. Sectic vervoer Om een lonende exploitatie te krij gen, zal het noodzakelijk zijn in de nabije toekomst (dit jaar?) zowel de personen- als de autotarieven voor de bootdiensten naar alle Waddeneilanden te verhogen. Verhoging van tarieven werd voor de eilandbewoners door de aanwezigen met wenselijk geacht. De aanwezige vervoersbedrijven dringen met klem aan op een grotere spreiding van de vakanties. Toen dit laatste tijdens de algemene vergadering naar voren kwam werd (voor de zo veelste maal) duidelijk dat de vakantie- spreiding toch maar een moeilijk punt is. De bedrijven, die betrokken zijn bij het vreemdelingenverkeer zullen die per in de buidel moeten tasten om door middel van een grootscheepse reclame campagne de spreiding te realiseren. Sectie kamperen De aanwezigen van deze sectie heb ben uitvoerig gesproken over het jeugd- en jongerenprobleem op en rond de kampeerterreinen. De mogelijkheid werd niet uitgesloten, dat voor be paalde jongeren terreinen worden inge richt, die meer zijn ingesteld op de wensen en behoeften van die jeugdige kampeerders. De vergadering gaf in verband met de problemen rond het kamperen van de jongeren, de gemeentebesturen in overweging geen dansvergunningen af te geven aan inrichtingen waar een al- Ook al is het lang geleden, Op z'n kop af twalef jaar, Hij heeft toch geljjk gekregen, Uw dienstwiU'ge rijmelaar. Trotst 't verweer van „Tante Betje" Is het nu dan toch een feit: Het beklimmen van de toren Heet niet meer „vermaak'lijklield". Daarmee is een eind gekomen Aan het vroedeljjk besluit Dat voor jaren werd genomen; En nu zand er over, uit! Ik ben blij voor ied're Tcss'laar En voor elke vreemdeling, Dat men nu weer mag naar boven, Daarom dat 'k dit feit bezing. Want wat is er nu toch mooier Dan vanaf dat hoogste punt AI het schone te aanschouwen Dat de waddenparel gunt. Daarom steek ik graag een pluim nu Op de hoed van onze raad, Die deez' kans weer heeft heropend, Een hoeraatje voor die daad! Als ik weer eens op Fak Fak land, K(jk ik graag eens om de hoek, Maar ik wens de torenwachters Nu reeds graag veel hoog bezoek. Huib de Rijmelaar TEXELFILM Tijdens de Waddenconferentie werd de nieuwe Texelfilm op Vlieland ver toond. De heer G. Bakker sprak namens de raad van commissarissen een woord van welkom tot alle bezoekers. De heer Reinier Meijer vertoonde zelf de film en sprak na de openings woorden van de heer Bakker een kort woord ter inleiding Hij verklaarde dat in deze film de rust het hoofdmotief was geweest. In een vorig nummer hebben wij over deze film reeds uit voerig geschreven Dc Stenenplaats te Den Burg aan het eind van de vorige eeuw. Links het pand waar nu dc fa. Jan Agter is gevestigd. Deze foto maakt deel uit van de grote collectie historische Texelse foto's, die binnenkort zal worden tentoongesteld onder de benaming „De Ouwe Kiekeboe". Over deze tentoonstelling elders in dit blad meer. gehele vergunning of een verlof A aanwezig is. Sectie „Kerk en Recreatie" De moeilijkheden met de jeugd op verschillende eilanden in de afgelopen zomer, zijn in de sectie „Kerk en Re creatie" aanleiding geweest voor een diepgaande bespreking. De sectie dringt er op aan, dat er uniforme regelingen door alle instanties worden getroffen en dat daar een doeltreffende controle op wordt uitgeoefend. Hierdoor zullen verschillende kampeeraccommodaties verbeterd moeten worden zodat er o.a. voorzien wordt in aparte, goed-geoutil- leerde dagverblijven. De sectie meent, dat door deze maatregelen veel moei lijkheden met de jeugd kunnen worden voorkomen. In verband met het voorgaande blijft de sectie aandringen op het stichten van z.g. recreatie-gebouwen. De kerken, die hier zelf een duidelijk dienende functie zien, achten het zeer noodzake lijk, dat ook de overheid hierin partici peert door de betere subsidie-regeling. Tot nog toe is het hiervoor een dichte deur bij de verschillende overheden. Het moet mogelijk zijn een combinatie tot stand te brengen in de subsidies voor het plaatselijk jeugdzorgwerk met een subsidiëring voor het jeugdwerk in recreatief verband. Uit het overleg kwam bevredigend naar voren, dat de activiteiten van de kerken tot een steeds betere ontplooiing komen. Er blijkt over het algemeen een goede samenwerking met de plaat selijke V.V.V.'s te zijn. Er blijft even wel een duidelijk onderscheid. In al hun activiteiten zullen de kerken steeds pogen een eigen gezicht te laten zien, waar zij vanuit het Evangelie die nend te midden van de vakantiegangers bezig willen zijn. Alle aanwezigen stellen het op prijs tot een nog nauwere samenwerking te komen. Als middel daartoe onderzoe ken zij de mogelijkheid om te komen tot een „Stichting Kerk en Recreatie" voor de gezamenlijke Waddeneilanden. Hieraan zullen dan alle aanwezige ker ken deelnemen. De hoop wordt uitge sproken, dat de Waddenfederatie, de gemeenten en de V.V.V.'s te zijner tijd aan deze stichting de nodige steun zul len verlenen. In een reeds vastgestelde wintervergadering hoopt de sectie dit plan nader uit te werken. Aan deze sectie-vergadering namen afgevaardigden uit practisch alle ker ken deel. De bespreking kenmerkte zich door een broederlijke geest, die stellig vruchtbaar zal blijken te zijn. Sectie Gemeenten De minister van Verkeer en Water staat zal door de gemeenten via een gezamenlijk schrijven worden verzocht de commissie Belinfante aandacht te laten schenken aan het opnemen van een mogelijkheid in de verkeerswetge- ving van een verbodsbepaling, tot be perking van verkeer per eiland( dit in tegenstelling tot de huidige mogelijk heden die slechts beperking per straat of weg toestaan). De gemeentebesturen zijn het er over eens, dat speciaal in het belang van de jeugdige vakantiegangers moet worden overgegaan tot aanstelling van recrea- Hel plastic merkplaatje van het Itbon zit met een zilveren draadje stevig in de staart van de jonge rob vastgemaakt. èfiÉr i Woensdagmorgen vond de heer H. Beumkes, die aan het Horntje woont en visser is voor het Zoölogisch Station in Den Helder, in een van zijn fuiken een jonge zeehond Het dier, dat naar schatting ongeveer drie maanden oud moest zijn, was, aangetrokken door de vis in de fuik, in het middenhok daar van terechtgekomen en verstrikt ge raakt. Juist bijtijds kon het beest uit z'n benarde positie worden bevrijd, an- Na de „tewaterlating" aan bet strand nabij de vuurtoren: „Nou, tabé dan tieleiders en dat zij de totstandkoming van recreatiegebouwen moeten stimu leren in samenwerking met op dit ge bied werkzame groeperingen. Voorts werd in deze sectie gesproken over de parkeermoeilijkheden, verfraai ing van de gemeenten, het belang van de gastenstatistiek en de vliegverbin ding tussen de eilanden. Sectie Middenstand In de sectie Middenstand werd het zeer betreurd, dat de suggestie, gesteld in de conclusie van de vorige midden standssectievergadering op de Wadden conferentie één probleem in alle secties centraal te stellen niet is opgevolgd. Het is naar de mening van de midden stand de hoogste tijd, dat de Wadden conferentie 1963 aan deze gedachte ge volg wordt gegeven. Wij moeten wel opmerken, dat vrij wel in alle secties, zij het dan niet volgens agenda, is gesproken over het jeugdprobleem. Sectie Horeca De afdeling Horeca betreurt het dat de plaatselijke postcommandanten van de rijkspolitie niet aanwezig zijn op de conferentie, waar deze mensen zo nauw hierbij betrokken zijn. De heer J Swart van de Stichting Recreatie, heeft tijdens deze sectiever gadering gesproken over de vakantie spreiding en de aanloopactie, die daar reeds voor gevoerd is. Hij betreurde het zo weinig medewerking (financiëel) te ontvangen uit de sectie Horeca. Ook het Federatiebestuur heeft ver gaderd en tijdens deze vergadering werd de algemene waardering uitge sproken met betrekking tot de activi teit van het bestuur van de Wadden federatie gedurende het afgelopen zit tingsjaar. Hoewel vorig jaar veel kri tiek, was men nu erkentelijk voor de manier van werken welke als vrucht baar werd aangemerkt. De motor draait en tracht men draaiende te houden. Zonder verhoging van subsidies van plaatselijke V.V.V.-besturen, gemeente besturen en nieuwe subsidies van Pro vinciale Friese V.V.V., de A.N.V.V. en de Provincie Friesland is het niet mo gelijk de door het bestuui van de Wad denfederatie zo dringend noodzakelijk geachte uitgave van een nieuwe folder, waarvan de totale kosten geraamd wor den op ƒ10.000,te bevorderen. Het federatiebestuur drong ook aan op spoedige installatie van de perma nente studiecommissie der Wadden eilanden (Wij hebben de hierin zitting hebbende personen in een vorig num mer reeds vermeld. De heer W. Zaadnoordijk werd tot ere-lid benoemd. Hij achtte de tijd ge komen om te moeten bedanken als pen ningmeester. De begroting werd vastgesteld op basis van een ledenbijdrage van in to taal ƒ4500,(vorig jaar ƒ2500,te verdelen in gebruikelijke percentages. De volgende Waddenconferentie zal worden gehouden op Schiermonnikoog. ders zou het zeker zijn verdronken. De heer Beumkes bracht zijn bijzondere vangst naar Den Helder. Het Zoölogisch Station besloot het dier wederom naar Texel te brengen en het over te dragen aan het klassieke robbenoord, het Texels Museum. De heer G. de Haan, conservator van het museum stelde echter vast dat het beest lichamelijk in uitstekende conditie verkeerde, zo dat het geen zin had, de keine zwer ver z'n natuurlijke element langer te onthouden. Het dier zou weer te water worden gelaten echter voorzien van een merkplaatje van het ITBON (Insti tuut Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur). Evenals het ringen van vogels en het merken van bepaalde vissen, past men ook het merken van zeehonden de laatste jaren veel toe als middel om de gedragingen van de die ren te kunnen bestuderen. Wanneer, soms na jaren, een dergelijk gemerkt dier wordt gevangen of gevonden, hoopt men dat het merkplaatje wordt opgestuurd waardoor men waardevolle gegevens verkrijgt o.a over de afge legde afstanden Nadat het plaatje dooi middel van een zilveren draad in de staart van de rob was vastgemaakt, werd hij naar het strand nabij de vuurtoren gebracht. Eenmaal in het ruime sop van het Eier- landse Gat zwom hij geholpen door de vloedstroom zijn kameraden tege moet ZONDAG HERFSTYVANDELTOCHT Voor de herfstwandeltocht, die a.s. zondag zal worden gehouden, bestaat grote belangstelling. Tweehonderd wandelaars hebben zich reeds gemeld en het bestuur van de wandelsportver eniging „Het Gouden Boltje" wenst de tippelaars een zonnige wandeling. Er kan om twee uur worden gestart nabij Bos en Duin in de dennen. Vanaf dit hotel gaat men via het Jan Ayeslag langs het strand om daarna over de nieuwe weg van paal 17 weer op het beginpunt te komen. Een tocht van 15 km. Op enkele punten zullen con troleurs aanwezig zijn, door wie men de wandelkaart moet laten stempelen. Er zijn ook wandelaars uit Breezand en Heemskerck die aan deze tocht zul len deelnemen. OVERDENKING: EEN MOEILIJKE KEUZE Tegen een rijke jongen zei Jezus: „Nog één ding komt gij te kort: ver koop alles wat gij bezit en verdeel het onder de armen, en gij zult een schat hebben in de hemelen en kom hier, volg Mij". Nemen wij dit woord nog wel serieus of vinden we het alleen maar belachelijk? Geldt deze eis ook ons? De bedoeling van de Heer is, dat ieder die vastzit aan zijn geld daarvan radicaal en absoluut los moet komen. Het is niet eenvoudig om rijk en tege lijkertijd een volgeling van Christus te zijn. Door rijkdom kan een man ver strikt raken in zichzelf en verhinderd worden God en de medemens lief te hebben Wie voor Christus kiest, moet zichzelf, en alles waaraan hij kramp achtig vastzit, loslaten. Wij kunnen aan alle mogelijke dingen vastzitten. Het kan ons geld zijn, maar evenzeer onze eerzucht, onze ij delheid, onze hoog moed, onze afgunst. De verhouding tussen de kerken en mensen onderling kan door al deze factoren vertroebeld worden. Als er ware liefde was, dan was er vertrou wen, openheid, contact, gemeenschap, eendracht, vrijgevigheid, verdraag zaamheid, harmonie, vrede. De keuze vóór Christus brengt een verandering teweeg in het leven van een mens. Een christen kan nooit zelfgenoegzaam zijn, kan nooit tevreden zijn over zichzelf en eigen prestaties, maar ziet gedurig zijn tekort en streeft om in alle bescheiden heid en eenvoud het goede te doen. Velen noemen zich christen, hoevelen zijn er werkelijk christen? J. G. B.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1