kans meer erei- ken nwp Opa heeft verkering Texelse familienamen of achternamen in de 17de eeuw Oi Een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts Pracht handen T"be95a Hamea-Gelei TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 VII Achternamen afkomstig van een grootvader aan moederszijde of van een overgrootmoeder aan groot- moederszijde Wanneer men bij het familieonder zoek in de 17de of 18de eeuwse bron nen bijv. de naam Klaas Hendriksz Bakker vindt heeft men de neiging om diens vader Hendrik Bakker te noemen. Daarbij bestaat echter een niet ge ringe kans, dat er een fout wordt ge maakt. Het kan n.l. voorkomen, dat deze Klaas genoemd is naar de vader van zijn moeder (bijv. Klaas Cornelisz. Bakker) of naar de vader van zijn grootmoeder (bijv. Klaas Pietersz Bak ker). Wij zien hierbij af van de moge lijkheid, dat Klaas Hendriksz Bakker zijn achternaam zelf heeft gekozen, om dat hij toevallig bakker was. De ge woonte om kinderen met de doopnaam of van de overgrootvader aan groot moederszijde tevens diens achternaam mee te geven bestond in die tijd niet alleen op Texel, maar ook in de kop van Noordholland en in Friesland. Hierdoor kunnen misverstanden ont staan, vooral, wanneer een persoon met verschillende achternamen wordt aan geduid. Boersen - Hans - Kcesoom - Vooght Een naamgeving, waarvan aanvanke lijk geen verklaring kon worden ge vonden, ontmoetten wij bij de doop van de kinderen van het echtpaar Cornelis Hendriksz (Boersen) en Anna Cornelis uit Zevenhuizen bij Oosterend, dat op 21.1.1692 in de R.K Kerk huwde. Er werden 7 kinderen gedoopt, waarvan 4 jongens: Willem Cornelisz Hans (op 14.4.1694); Cornelis Cornelisz Vooght (op 13.9.1696) Reijer Cornelisz (op 14.11.1698) en Cornelis Cornelisz Keesom (op 9.9.1709) Nu kwamen de namen Boersen, Hans en Vooght in en om Oosterend in de 17de eeuw zeer veel voor. De vele naamsovergangen maken een stu die van deze families echter zeer moei lijk, vooral, omdat het doop- en trouw boek van de R.K. statie op Texel eerst in 1647 begint en van 1657 tot 1675 een hiaat van ruim 18 jaren vertoont, zodat er geen dopen van Cornelis Hendriksz l(Boersen) en Anna Cornelis konden worden gevonden. Een dergelijke verklaring van de bovenvermelde naamsovergangen vonden wij in een transport van 29.6.1671, waarin Corne lis Willemsz Cees Oom als lasthebber van zijn vader Willem Cornelisz Hans (op Zevenhuizen) optrad. Blijkbaar was dus de moeder, Anna Cornelis, een dochter van Cornelis Willemsz Kees oom en werd de oudste zoon genoemd naar haar grootvader Willem Cornelisz Hans en de vierde zoon naar haar vader Cornelis Willemsz Keesoom. Waar de naam Vooght in dit geval van herkom stig was, kon nog niet door ons worden vastgesteld. De naam Hans kwam reeds in het begin van de 17de eeuw bij Oosterend voor en stierf in de R.K-tak in de 18de eeuw uit. Er was nog een protestantse tak, die in het begin van de 19de eeuw uitstierf. De naam Vooght (R.K.), die in de 17de eeuw veel voorkwam, stierf ook in de 18de eeuw uit. De naam Keesoom kon zich op Texel handhaven tot het begin van de 19de eeuw, maar stierf toen uit. De huidige op Texel levende familie Keesom stamt In de REGIONALE WERKPLAATS VOOR VAKOPLEIDING VAN VOL WASSENEN te hoorn vindt de man met wilskracht en pit de weg naar versterking van zijn positie. Door scholing, omscho ling of bijscholing krijgt hij een vak onder de knie. Een nieuw vak, een ander, beter vak. De feiten De opleiding is kosteloos De opleiding staat open voor iedereen tussen 18 en 50 jaar U kunt beginnen wanneer u wilt Het opleidingstempo bepaalt u zelf Tijdens de opleiding loondervings vergoeding en sociale voorzieningen Reiskosten worden vergoed. Vraag Inlichtingen bij het Arbeidsbureau In: Den Helder, Den Burg, Schagen, Enkhuizen. Wierlngerwerf, Alkmaar, Hoorn, Zandvoort, Medemblik, Zaandam, Purmerend, Edam, Beverwijk, IJmuiden, Haarlem HOORN I SLEUTEL VOOR EEN ZEKERE TOEKOMST af van een voorvader, die zich in de 19de eeuw op Texel vestigde en uit Noordholland kwam Oorspronkelijk werd deze naam ook afs Keesoom ge schreven. De naam Boersen heeft zich tot in de huidige tijd op Texel kunnen handha ven. Een ander geval van naamsover- gang in deze familie is het volgende: Boersen - Wildeboer Cornelis Gerritsz Boersen, Oosterend, Texel, huwt 19.1.1696 (R.K.) met Geertie Cornelis, dochter van Cornelis Cornelisz Wildeboer. Het echtpaar had 4 kinderen, waaronder 3 zoons, Gerrit, geboren 1697, Cornelis, geboren 1698, en Jan, geboren 1701. In een akte van 1752 worden ver meld: Gerrit Cornelisz Boersen, Corne lis Cornelisz Wildeboer en Jan Corne lisz Boersen als kinderen en erfgena men van Cornelis Gerritsz Boersen en Geertje Cornelis. Cornelis Cornelisz Wildeboer kreeg dus weer met de doopnaam ook de achternaam van zijn grootvader aan moederszijde. De naam Wildeboer stierf in het midden van de 18de eeuw op Texel uit. Backer - Gomes De naam Gomes, ook wel Gomis, kwam reeds in de 16de eeuw op Texel voor; in het begin van de 17de eeuw was er ook een protestantse tak onder. De naam werd vnl. in Den Hoorn en in Den Burg aangetroffen, maar zij stierf in het eind van die eeuw in de rechte mannelijke lijn uit; zij werd voortgezet via een dochter Jan Gomes, geboren ca. 1620, had ten minste 2 zoons; hun zoons hadden geen mannelijke nakomelingen. Aagje, een dochter van Jan, huwde voor 1676 met Cornelis Claasz Backer. Hun zoon Jan, gedoopt 15.10.1685, huwde ca. 1714 met Jantje Jans, dochter van Jan Ran. Dit echtpaar had 7 kinderen. Bij de doop van 3 kinderen (1715, 1717 en 1719) heette de vader Jan Cornelisz Gomes; bij de doop van 3 andere kin deren (1722, 1723 en 1729) heette hij Jan Cornelisz Backer; bij de doop van 1 kind (1726) werd als vader Jan Cor nelisz vermeld. In een proces van 7.12. 1758 treedt Jantje Rans, weduwe van Jan Corn. Gomes op als gedaagde. In een akte van 10 2.1760 worden de over gebleven 6 kinderen allen Gomes ge noemd (van deze kinderen was Jan Jansz Gomes op Curagao gevestigd). Jan Cornelisz Gomes, alias Backer, heeft dus de familienaam Gomes van de vader van zijn moeder overgedragen op zijn kinderen. Alle thans op Texel en in Den Helder levende personen met de familienaam Gomes stammen af van het genoemde echtpaar Jan Cornelisz Gomes, alias Backer en Jantje Jans Ran. De naam Backer werd in de 17de eeuw door verschillende families ge voerd. In de 18de eeuw werd de naam meestal als Bakker geschreven; slechts een enkele familie veranderde de naam niet Er waren R.-Katholieke, Gerefor meerde en Doopsgezinde families van die naam, die zich tot in de huidige tijd hebben kunnen handhaven. Graaf - Cuijper De namen Graafi(f) en Kuiper (Kuij- per) kwamen in het begin van de 17de eeuw op Texel voor. Er waren zowel R.-Katholieken als Protestanten onder. Simon Albertsz (Graaff) huwt 27.1.1698 (R.K.) met Anna Maartens Cuijper Er werden 5 kinderen, waarvan 3 jongens, gedoopt, nl. Volckje (1698), Maarten Simonsz Cuijper (1700), Jantje (1702), Cornells (1704) en Pieter (1708). Maar ten Simonsz Cuijper werd dus ge noemd naar zijn grootvader aan moe derszijde. Later voerden echter zowel Maarten als Cornelis en Pieter de fa milienaam Graaff. Het kwam in de 18de eeuw vaker voor, dat kinderen aanvankelijk op de oude manier een familienaam kregen (n.l. doopnaam en achternaam gelijk aan die van de grootvader aan moe derszijde), maar later de familienaam van de vader aannamen. In ons vorige artikel (zie de Texelse Courant van 16 oktober 1962) werd op dit verschijnsel gewezen bij Hendrik Arissen Gielen, alias Dij. Westerboer - Smit Een soortgelijk geval vonden wij bij Dirk Jansz Westerboer, alias Smit, die in 1704 werd geboren als zoon van Jan Gerritsz Smit en Vroutie Dirks, dochter van Dirk Cornelisz. Westerboer. Aan vankelijk werd hij Dirk Jansz Wester boer genoemd, later meestal Dirk Jansz Smit en soms „Dirk Jansz Smit, anders genaamd Westerboer". (Wij vermeld den hem reeds in ons artikel in de Texelse Courant van 9 oktober 1962, waar Gerbrand Drost, baastimmerman, een proces tegen hem voerde, als ge volg waarvan Dirk Jansz Westerboer zijn hele bezit ter beschikking van de schepenen stelde. In onze tijd zou zoiets vergeleken kunnen worden met een faillissement). Dijt - Kuijt - Smit Deze drie namen werden ook in het begin van de 17de eeuw op Texel aan getroffen. De eerste Dijt, die wij von den, was Dirk Cornelisz Dijte (ook wel Dite geschreven; waarschijnlijk sproot hieruit ook de naam Dito voort), die in 1622 in De Westen een gezin van 7 personen had. In die tijd woonde in Den Hoorn Dirk Jacobsz Cuijt (5 per sonen) ook wel Kuijte Dirk genoemd. Beide families waren R.-Katholiek, maar er was ook een protestantse fa milie Kuijt. Er kwamen verschillende families met de naam Smit(h) voor, waaronder ook protestantse. Een achterkleindochter van eerst genoemde Dirk Cornelisz Dijte, Anna Dirks, huwde in 1695 met Reijer Hen driksz. Hun zoons Dirk (geboren 1696) en Cornelis (geboren 1700) werden later Dirk Reijersz Dijt en Cornelis Reijersz genoemd. Cornelis huwde (1723) met Gerbrig Jans, dochter van Jan Simonsz Kuijt en Dieuwer Gei rits (dochter van Gerrit Jansz Smit, die weer een zoon was van Jan Cornelisz Quaboer!). Het echtpaar Dijt-Kuijt had 6 kinderen: 1. Jan Cornelisz Kuijt (geboren 1724) werd genoemd naar de vader van zijn moeder (Jan Simonsz Kuijt). Hij bleef zich zo noemen tot ca 1800, kort voor zijn dood toen hij een enkele maal als Jan Cornelisz Dijt ondertekende. Zijn kinderen stierven op jeugdige leeftijd. 2. Hendrik Cornelisz Smit (of Dijt), (geboren 1725), noemde zichzelf steeds Dijt, maar werd in akten, waarin zijn vader compareerde Smit genoemd, wat er op zou kunnen wijzen, dat Hendrik, Dijt, Hendrik Smit heette. Dit konden de grootvader van Cornelis Reijersz wij echter niet vaststellen. Alle kinde ren van 2 heetten Dijt. 3., 5. en 6. heetten Dirk Cornelisz Dijt, Reijer Cornelisz Dijt en Gerrit Corne lisz Dijt. Alle personen, die thans de naam Dijt dragen, zijn afstammelingen van 5. Boer - Kuip Er zouden nog vele dergelijke geval len van naamsovergang te vermelden zijn. Wij volstaan voor heden met het tijdelijk gebruiken van de naam Boer door Cornelis Hendriksz Kuip. De naam Kuip kwam reeds in 1622 in Oosterend voor, waar Cornells Pietersz Cuyp een gezin van 4 personen had. Diens achterkleinzoon Hendrik Corne lisz Cuijp (De Koog) huwde ca. 1717 met Maartje Cornells Boers (dochter van Cornelis Boer). Hun zoon Cornelis, geboren 1722, huwde als Cornelis Hen driksz Boer op 30.9.1746 met Bregtje Jans Bors. Hij had toen dus de doop naam en de achternamen van zijn grootvader aan moederszijde. In een akte van 1754 heette hij nog Cornelis Hendriksz Boer; in 1768 heette hij ech ter Cornelis Hendriksz Kuip. Alle per sonen van de Texelse familie Kuip stammen van deze Cornelis Hendriksz Kuip af. In een volgend artikel hopen wij aan de hand van een voorbeeld enkele moeilijkheden bij het familieonderzoek te tonen, moeilijkheden, die vooral groot zijn, wanneer het doopsgezinden betreft. Daarbij komen ook voorouders van de tegenwoordige secretaris van de NATO, Mr U. D. Stikker, ter sprake. M. D. D. bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige rheu- matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiver heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen? Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die daarvan ondervindt. Vraag Uw apothe ker of drogist Kruschen Salts. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Texel ('t Homtje)-Den Helder Werkdagen: v. 't Horntje 5.50 8.00 10.30 13.30 15.30 17.30 19.30 v. Den Helder 6.40 9.30 11.30 14.30 16.30 18.30 20.30 Zon- en alg. erk chr. feestdagen: v. 't Horntje 8.00 10.00 12.00 16.30 18.30 v. Den Helder 9.00 11.10 12.50 17.30 19.30 ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD Dc Cocksdorp, te! (02222) - 292 (van zaterdag 1? uur tot zondag 24 uui) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 november op om 7.39 uur en gaat onder om 17.08 uur; 7 november op om 7.44 uur en onder om 17.03 uur. Maan: 5 nov E.K.; 11 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild. 2 nov. 10.49 en 23.17; 3 nov. 11.19 en 23.52; 4 nov. 1153 en 5 nov 0.31 en 12 32; 6 nov. 1.21 en 13.32; 7 nov 2 41 en 15.09; nov. 4.21 cn 16.46; 9 nov. 5.53 en 18.16; 10 nov. 7.11 en 19.25. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. MAJOOR RANSELAAR SPRAK VOOR ALMJON Na een bijzonder goede start van het seizoen met een avond die werd ver zorgd door Harry de Graaf met een le zing met dia's en films over Nieuw Guinea hield ALMJON een weekend, waarin wel een heel ander onderwerp aan de orde kwam. U kende ALMJON al? Het is een vereniging waar een aantal andere Katholieke clubs in zijn opgegaan. Een „federatie" dus waar de oorspronkelijke K.A.J. (Katholieke Ar beiders Jeugd), LT.J. (Land- en tuin bouw Jeugd) en de Middenstandsjeugd deel van uitmaken. Na het gezamenlijk vieren van de H. Mis werd ontbeten, waarna majoor Ranselaar van het Leger des Heils aan het woord kwam. Evenals bij de eerste avond bood ook nu het gebouw van de Kath. Jeugdherber aan deze manifes tatie een ideaal onderdak. Het verheugde Majoor Ranselaar zeer dat hij voor het eerst mocht spreken voor een Katholieke groep Majoor Ranselaar, die hoofd is van het korps te Den Helder, had zondag eigen lijk thuis moeten blijven om daar de bijeenkomst te leiden, maar deze ge legenheid om naar Texel te komen, wilde hij niet missen. Daarom was uit Amsterdam een vervanger voor Den Helder overgekomen. De majoor vertelde over de geschie denis van het Leger, die in 1865 begon toen William Booth in Londen het Leger der Heils oprichtte. Het leger richtte zich in de beginjaren voorname lijk tot de armere bevolkingsgroepen. Het doel werd later algemener en de organisatie is thans wereldomvattend Het leger werkt thans in 86 landen! Het werk van het leger zoals het zich nu afspeelt in de steden en dorpen is zwaar en ondankbaar soms en alleen de echte idealist is in staat vol te houden. Majoor Ranselaar vertoonde ter ver duidelijking een aantal dia's. Het ge hoor was zeer geboeid en het werd snel tijd voor de middagmaaltijd. De voor zitter van ALMJON, Kees Hin, dankte majoor Ranselaar hartelijk voor zijn interessante verhandeling. De leden hebben thans een vollediger beeld ge kregen van de activiteiten van het Leger des Heils. ALMJON kan terug zien op een geslaagde zondagmorgen. Hel Is de Hamamelis die 't 'm doel CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 november a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur, daarna tot 16.30 uur de moeders van Den Burg. EVANGELISATIEAVOND De voor velen bekende spreker A. v.d. Bijl hoopt maandag 5 november 's avonds om 8 uur in het Dorpshuis te komen om ook iets over de laatste zen dingsreis achter het IJzeren Gordijn te vertellen. Ieder is van harte welkom. Altijd gaaf huidje POEDER - ZALF-OLIE-ZEEP D.E.K. Den Hoorn Aan allen, die zo spon taan hebben gegeven tijdens de rond gang met de band, willen wij hartelijk dank zeggen. De vele vrijwillige bijdra gen hebben ons in staat gesteld, ons instrumentarium met enkele instru menten uit te breiden. Nogmaals: onze oprechte dank!! De band is nu als volgt samengesteld: 1 tamboermaïtre, 8 majorettes, 8 diep- trommen, 6 scherpe marstrommen, 1 overslagtrom en 10 bazuinen. Totaal 34 meisjes. Voor Den Hoorn een mooie prestatie! En nu maar oefenen voor ons zomer-actie-programma. Wij hopen tij dens het seizoen ook de andere dorpen eens te bezoeken. Mochten er vereni gingen zijn die belangstelling voor onze band hebben, dan kunnen wij nu onze volle medewerking geven. Meisjesdrumband D.E.K. FEUILLETON. De bootpassagiers liepen onwennig heen en weer en in de verte hoorde hij Sjaantje's stem: „Nou krijg ik een ijssie, he?" Hij lachte in stilte. Veel kans gaf hij de kleine Sjaan niet dat ze vandaag nog het begeerde ijsje zou kunnen bemach tigen. Toen hij het dorp weer uitliep, botste hij op de hoek bijïia tegen een vrouw. „Verzeihen sie," veront'schuldgde hij zich beleefd, maar meteen lichtte er iets op in zijn ogen. „Hé, mijn overbuurman van de tafel", zei de vrouw lachend. „Ik dacht een ogenblik, dat u een inwoner was". „En ik dacht hetzelfde van u", ant woordde hij. „Hebt u het al gezien? Het schone Orsoy?" vroeg ze. „Och, overdag zal het wellicht zijn bekoringen hebben Nu is het evenwel een uitgestorven dorpje. Behalve dan in de café's". ,Veel is er inderdaad niet aan. Zijn alïe Duitse dorpjes 's avonds zo uitge storven?" Hij haalde zijn schouders op, terwijl ze langzaam langs het park weer naai de aanlegsteiger liepen „Waar geen toerisme is, zal het wel overal het zelfde zijn. Overigens, hoe is het in onze dorpen om deze tijd van de avond? Ze dacht een ogenblik na. „Och, er is altijd wel ergens een cafetaria met de gebruikelijke nozems en teenagers in de omgeving. Enfin, ik heb het al ge zien. Wat mij betreft, mogen ze wel doorvaren". ,,'s Nachts wordt er niet gevaren", herinnerde hij haar. „Nu ja, ik ga maar eens vroeg naar bed. Dan sta ik mor gen ook weer bijtijds op". „Ik was hetzelfde van plan", ant woordde de vrouw. „Hoe vond u deze eerste dag?" „Och, je moet natuurlijk even wen nen. Het is heel iets anders dan het dagelijkse leven thuis. Maar varen op zichzelf vind ik al prettig. Ik heb me tenminste in het geheel niet verveeld". ,Ik evenmin. Ik heb wat boeken meegenomen". Pratende voort waren ze het schip genaderd en de vrouw verklaarde dat ze meteen naar haar hut ging. „Neem me niet kwalijk, maar ik ben uw naam vergeten. Je hoort in enkele ogenblik ken zoveel, nietmaar?" „Juffrouw Verleun, ik neem u niets kwalijk. Mijn naam is De Haan Uit Lochem". Ze drukte even zijn uitgestoken hand. ,Maar u hebt de mijne toch ont houden. Welterusten, meneer De Haan" „Een goede nacht, juffrouw Verleun" De Haan ging nog een kwartiertje naar de salon en dronk een glaasje wijn. Daarna ging hij ook naar bene den. Hij had al enige tijd geslapen, toen hij de stem van Sjaantje hoorde: „En nou heb ik niet eens een ijssie gehad en je had het me beloofd...." Toen de sussende stem van de man en daarna viel De Haan meteen weer in slaap. HOOFDSTUK 5 Juffrouw Verleun houdt wel van een babbeltje De volgene morgen was De Haan al vóór zeven uur aan dek. De schepen, die de avond tevoren voor anker waren gegaan, maakten alweer aanstalten om verder te varen en ook de matroos was al bezig de leunigen los te maken van de loopplank. Hij keek eens naar het dorpje; nu, tegen de schittering van de zon in, leek het wel aardig. „Zo, gaan we al vertrekken?" vroeg hij aan de matroos. De jongen knikte „Ja, meneer, van daag is het de langste trek, tot Keulen. Hoe vroeger we varen, des te eerder zijn we er". ,Hoe lang duurt het ongeveer?" „Och, een kleine elf uurtjes kunt U wel op rekenen. Zo tussen half zes en zes uur kunnen we daar aan de wal liggen". De loopplank was nu binnengehaald en de railing werd gesloten. Meteen kwam de motor op toeren en gelijk tijdig wendde de steven zich. Binnen enkele minuten lag de „Geertruida" in de vaarroute en Orsoy verdween lang zamerhand in de verte. Terwijl ze voeren, bemerkte De Haan, dat het nog tamelijk fris was, dus ging hij naar de salon, waar de tafels al gedekt waren In haar hoekje bij het raam zat juffrouw Verleun reeds een beschuit te smeren. .„Goedenmorgen", begroette hij. „Goed geslapen?" Ze knikte. „Prima. Dat is voor het eerst van m'n leven, dat ik op een schip heb geslapen". „Met mij ook. Gek, ik lust al best wat. Ik denk, dat een mens op het water veel hongeriger is". „Best mogelijk. Verandering van lucht is dikwijls eetlustbevorderend, antwoordde de vrouw. De thee werd gebracht en even later zaten ze te eten. „Zal ik u maar in schenken?" vroeg ze. „Graag". Na het beschuitje en de thee rook ten ze en keken naar buiten. Het Roer gebied naderde en ze keken naar de kolossale hoogovens in dit industrie gebied Gelijdelijk aan kwamen de an dere passagiers binnen, groetten en gingen zitten. Om acht uur waren na genoeg alle opvarenden in de salon. Net toen het belletje ging, kwam het gezin Jansen binnen. Wederzijds werd er gegroet en toen men met de maaltijd bezig was, vertelde Jansen, dat hij Orsoy -maar een snertdorp vond. „Niet eens ijs, hebben ze daar", besloot hij. De Haan keek eens naar Sjaantje, maar het kind had alle aandacht voor haar beschuit met jam en scheen dit maal geen belangstelling voor ijs te hebben. „Ik vind di,e Duitsers maar raar volk", vervolgde Jansen, zijn brood smerend, „Ik ben in drie café's ge weest, maar het eerste, wat ze je aan bieden, is bieten. Ik lust alles, vraag het maar aan m'n vrouw, alleen bieten daar heb ik toch zo'n gruwelijke hekel an Ze verbouwen er hier zeker veel". Juffrouw Verleun schoot in een schaterlach en keek de Amsterdammer hoofdschuddend aan. Ook De Haan kon een glimlach niet bedwingen en Jan sen, die eens om zich heen gekeken had, bemerkte, dat er aan de tafel naast hem ook smakelijk werd ge lachen Hij wendde zich tot De Haan en vroeg „Heb ik iets geks gezegd?" De Haan legde hem uit. „Bitte", dat wil zoveel zeggen als: alstublieft. Het is eigenlijk een afkorting van „Ich bitte sie", en daarmee vragen ze, wat U wenst te gebruiken". „Dus het heeft eigenlijk niks met bieten te maken?" vroeg Jansen, half begrijpend. De Haan schudde lachend zijn hoofd. „Niets". Jansen dacht even na. „Ik vond het al zo gek Want wie gaat er nu 's avonds om negen uur nog warm eten? En dan uitgerekend bietenals het nou nog bloemkool was. Juffrouw Verleun hing in haar stoel en had de slappe lach? „O, houd u als tublieft op.ik kan niet meer. dit vergeet ik nooit. Als ik vanavond er gens naar binnen ga, schiet ik vast en zeker meteen in een lach, als er een dienster of zo naar me toekomt". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3