Groen 'wartsjexels in het harL, De Zomerbruibft Een nabeschouwing Zes verkenners van Jeroengroep naar Griekenland Concert door het Nederlands Kamer orkest 76e JAARGANG No. 7708 COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 TEXELSE Uitgave N.V. vJi. Langereld ft de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Toen onlangs de nieuwe film over Texel voor het eerst den volke was ver toond, hebben na afloop enkele sprekers het woord gevoerd. Te begrijpen, want die film stond in de belangstelling van allen, die het wel met het eiland menen. Ook de heer Van der Kooi was onder de sprekers namens de mid denstand". Hij sprak er o.a. zijn verwondering over uit, dat de makers van de film, het echtpaar Meijer, hem de geboren Texelaar, typische Texelse dingen had laten zien, die hij niet of nauwelijks kende. „Vreemden" hadden hem opmerkzaam gemaakt op allerlei, dat vlak bij de hand was, maar onachtzaam was hij er aan voorbij gegaan. Dit is minder vreemd dan het lijkt, overal treft men dit verschijnsel aan. Talloze Amsterdammers kennen hun eigen stad niet, dikwijls zijn ze nog nooit in het Rijksmuseum geweest, ze zijn noch met het verleden, noch met het heden van hun woonplaats op de hoogte. Toch is de hoofdstad een nadere kennismaking meer dan waard. Als men weet, dat in de loop der tijden meer dan tienduizend boeken en bro chures over Amsterdam verschenen zijn en dat het mooie maandblad „Ons Amsterdam" 25.000 abonnees heeft, bovendien reeds in zijn veertiende jaargang is, dan wordt het duidelijk, hoe bemind de eerste stad des lands bij velen is. Toont een belangrijk aan tal Amsterdammers geen belangstel ling, een aanzienlijk deel van de be volking leeft met de mooie stad aan het IJ van harte mee. Te materiële belangstelling Allerlei instellingen in de hoofdstad koesteren er de belangstelling. De ge meentelijke autoriteiten doen daar be wust aan mee, niet alleen omdat daar mee geldelijke belangen worden ge- dient, dit komt pas op de tweede plaats, maar veeleer omdat men doodgewoon verliefd op zijn woonplaats is en omdat men voor zijn geliefde nu eenmaal veel over heeft. Keren wij echter terug naar ons punt van uitgang, de nieuwe Texelfilm en de woorden van de heer Van der Kooi. Het ware ons liever ge weest als hij niet uitsluitend namens de middenstand, maar meer voor een groter bevolkingsdeel gesproken had. want het element van geldelijk voor deel, dat diezelfde middenstand wel eens te nadrukkelijk naar voren brengt, zou dan niet achter zijn woorden te beluisteren zijn geweest. Het is waar lijk niet onze schuld, dat wij dit schrij ven, te vele winkeliers hebben het in hun handel en wandel daarnaar ge maakt. Nu was het moeilijk om bij het gesprokene in de eerste plaats de liefde tot de geboortegrond te horen verkondigen. Uiteraard valt hier nog wel het een en ander over te zeggen, mogelijk komt daartoe nog wel eens een passende gelegenheid. Groeiende belangstelling Voor ons en niet voor ons alléén was het gesprokene desondanks verheu gend. Het bewijst immers hoe ook bij de middenstand belangstelling voor Texels heden en verleden is gewekt. Waar juist in Den Burg die midden stand een dominerende plaats inneemt, roepen de woorden van de heer Van der Kooi de verwachting op, dat in de toekomst méér dan in het verleden van deze zijde daadwerkelijke steun voor Texels cultuurgoed opgebracht zal wor den. Dit woord van dank en andere symptonen wijzen er trouwens op, dat ook in Den Burg iets aan het verande ren is. Wij kunnen hier nu niet over uitwijden, maar vestigen toch wel de aandacht op het oudste Texelse burger lijke gebouwtje, het voormalige gast huis in de Kogerstraat, dat keurig werd gerestaureerd. Vele Texelaars hebben de daar gevestigde Oudheidskamer met schenkingen verrijkt, beseffend, dat nergens beter de antiquiteiten van het eiland bewaard kunnen worden. En maakte de middenstand de Oudheids kamer in de afgelopen zomer niet tot uitgangspunt van de ouderwetse brui loft? Men zou haast gaan zeggen, dat ook op het eiland de slagzin „Antiek is Modern" zijn bevestiging begint te krijgen. Lof voor de klederdrachten Wij willen nog even aandacht schen ken aan de klederdrachten, waarmede men in Den Burg zo'n succes heeft ge had. Duizenden kwamen er naar kijken enterecht. Met wat een zorg en toewijding waren die drachten ge maakt, hoe trachtten de deelnemers er iets heel goeds van te maken! Men had in het algemeen voor de vrouwenkle ding de goede stoffen gekozen, de coupe was voortrekkelijk en zelfs de hoofdtooi van vele deelneemsters was boven alle lof verheven. Langs de weg stonden vele belangstellenden, ook oudere Texelaars, die de drachten nog van vroeger kenden. Van enkelen hunner kregen wij opmerkingen te horen, die duidelijk maakten, dat door verschil lende deelneemsters hieraan toch te weinig zorg was besteed. Soms ontbra ken steekspelden of andere sieraden, soms waren die verkeerd aangebracht en een enkele maal kwam het voor, dat men er zich met een Jantje van Leiden had afgemaakt. Voor de velen, die goed voor de dag gekomen waren was dit een teleurstelling. Van meet af aan hadden de initiatiefnemers beseft, hoe alléén maar het beste goed genoeg zou zijn. Want wij leven nu eenmaal in een tijd, dat met alleen het Texelse pu bliek maar ook de gasten-bezoekers van het eiland hoge eisen stellen Wil men succes hebben, wil men blijvend de aandacht trekken, dan behoren de kle derdrachten tot in de puntjes verzorgd te zijn. En de o zo lieftallige meisjes, die zich in de kledij van hun overgroot moeders gestoken hadden, moesten hierbij bedenken, dat ze het niet mooier maken dan het werkelijk was. Denken ze er aan, dat onder de kap het haar strak naar achteren getrokken dient te zijn en dat juist dit de charme ver hoogt? Laten ze ons geloven: in dit geval was het niet verstandig van on der de kap een speelse lok uit te laten komen Een ernstige fout Is de vertoning van de klederdrach ten dus een betrekkelijk succes gewor den, het kwam ons toch voor, dat er nog te verbeteren viel. Zoals men bij het maken van de Texelfilm er van doordrongen was, dat er geen nadruk kelijke reclame in voor mocht komen, de schoonheid van het eiland zou voor zichzelf moeten spreken, zo had men in Den Burg de ouderwetse bruiloft ook, zonder meer, op moeten voeren. Het was een grove fout, dat op een oude, overigens mooie boerenwagen, te lezen stond „In Den Burg is geld te ver dienen". Te veel sprak hier uit de in de aanvang van dit artikeltje gesignaleer de mentaliteit. Van verschillende zijden is ons ter ore gekomen, dat juist de vreemdelingen hier aanstoot aan na men. Het oorspronkelijke doel om pu bliek naar Den Burg te trekken was goed, het was psychologisch fout om dit publiek mede te delen, dat men hen slechts aangetrokken had „om geld aan te verdienen". Trouwens, het verkoops element overheerste ook te veel in de stalletjes voor de winkelpuien. Sommi gen, die» zich verkleed hadden, namen nauwelijks de tijd hun rol tot het einde uit te spelen, zij moesten naar hun win kels om te gaan verkopen! Men mag wel eens overwegen of dit verandering behoeft Over het organisatorische ge deelte spreken wij niet te veel, want ook daarin werden fouten gemaakt. Vooral het slot van de vertoning was minder fraai, in een mensenzee is de boel tenslotte verlopen. Bezinning op do toekomst Het seizoen is voorbij, wij zijn, popu lair gezegd, weer onder elkaar en wij trachten ons rekenschap te geven van de activiteiten, die het volgende seizoen op het eiland zullen spelen. Met het niet-geringe succes van de ouderwetse bruiloft rijst de vraag of het niet ge wenst zou zijn, dat verschillende groe pen geïnteresseerden, althans in Den Burg, tot onderling overleg komen: middenstanders, maar ook anderen, al len eigenlijk die belang in Texels folklore stellen. Om te bespreken wat men zal moeten doen om tot een meer volmaakte vertoning te komen. En om te vóórkomen dat het goede begin ont aarden zal in een ordinaire kermisde- monstratie met veel lawaai en klater goud. Zijn wij goed ingelicht, dan is er op Texel een Culturele Raad, een over koepelend orgaan, dat tot nu toe wat te bescheiden is geweest, maar dat dit maal wellicht ingeschakeld zou kunnen worden. Mogelijk zijn er ook nog an dere instanties, die in deze goed werk zouden kunnen doen. Opdat niet Jan, Piet en Klaas maar op eigen houtje te werk gaan met alle gevaren, die daar aan verbonden zijn. Opdat men in het jaar Onzes Heren 1963 met iets heel goeds voor de dag zal komen VL. ALGEMENE VERKEERSCURSUS DE COCKSDORP Het stemt ons tot voldoening U te kunnen meedelen, dat de verkeerscur- sus te De Cocksdorp in elk geval door kan gaan. De eerste lesavond zal zijn op vrijdag, 9 november a.s., aanvang 8 uur, in café Nota. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zich nog kan opgeven bij de heer J. J. Westdorp te De Cocksdorp, telefoon (02222) 263, zo wel voor als tijdens de eerste les avond. Gaarne willen wij nog opmerken, dat het volgen van een dergelijke cursus in feite voor een ieder noodzakelijk is, ware het alleen reeds om de kennis van de verkeersregels weer eens op te frissen. Speciaal voor hen die veelvul dig met een voertuig op de weg zijn en voor wie de verantwoordelijkheid voor een veilig verkeer dus het zwaarst weegt, is deze cursus zeer aan te be velen. De cursus omvat 7 lesavonden" en wordt, evenals vorige jaren, weer ver zorgd door de heren Adj Gulmans en Opp.wmr. Stomp. De kosten bedragen slechts ƒ5, Vereniging voor Veilig Verkeer, Afd. Texel. NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE DEN BURG ONTVANGT GESCHENK Tijdens de vrijdagavond gehouden bijeenkomst van leden van de Her vormde gemeente Den Burg, deelde ds. Froentjes mee, dat de Kerkvoogdij een geschenk had ontvangen. Dat geschenk bestaat uit het gebouw Eben Haëzer. Dit gebouw was het eigendom van de vereniging voor Christelijke Belangen te Den Burg. Daar deze vereniging de laatste jaren minder actief was, heeft het bestuur van genoemde vereniging besloten het gebouw aan de kerk voogdij te schenken. Thans vindt de christelijke kleuter school nog een onderkomen in dit ge bouw, maar in kerkelijke kringen hoopt men spoedig dit gebouw voor eigen ac tiviteiten te kunnen gebruiken. Een verbouwplan is inmiddels gereed ge maakt en een bedrag van ongeveer ƒ6.000,bijeengebracht. Ds. Froentjes deelde ook mee, dat er begin december een kanselruil zal plaats vinden met de Doopsgezinde ge meente te Den Burg. Het tweede gedeelte van deze ge meenteavond werd verzorgd door ds. Van Bilderbeek, die op een bijzonder boeiende wijze vertelde over zijn reis naar Canada. Aan de hand van vele kleurendia's wist hij de aanwezigen veel te laten zien en horen. Wij willen niet uitvoerig ingaan op deze reis, daar de Doopsgezinde predikant nog meer dere lezingen zal houden op het eiland. Wel hebben wij hem gevraagd om aan het eind van dit jaar een reisverhaal van zijn hand te mogen ontvangen. Ds. Van Bilderbeek kennende zal dit zeker gebeuren. Het programma voor het a.s. donder dagavond in de Ned. Herv. kerk te Den Burg te-geven concert van het Neder lands Kamerorkest heeft enkele wijzi gingen ondergaan. Het programma ver meldt nu de volgende werken: Handel Concerto Grosso Haydn Vioolconcert in G, solist Thomas Magyar; Martin Passacaille Strawinsky Concerto in D Mozart Eine kleine Nachtmusik Het concert kenmerkt zich door een boeiende afwisseling De beide eerste werken zijn te rang schikken in het klassieke genre. Het boeiende van de Concerto Grosso is de dialoog, het concerteren van het volle orkest met het „Concertino", een kleine groep solo-instrumenten. Het concer tino bestaat nu uit 2 violen en een i violoncello, resp. bespeeld door Thomas Magyar, Anne Crowdon en Piet Lentz. j Thomas Magyar is ook solist in Haydn's vioolconcert. Deze in 1913 in j Budapest geboren musicus trad reeds De Verkenners van de St. Jeroen groep hebben grootse plannen. Het ligt in de bedoeling om zes man naar de komende Wereldjamboree af te vaardi" gen. De 11e wereldjamboree wordt van 1-11 augustus gehouden in Marathon nabij Athene in Griekenland. De zes Texelaars zullen deel uitmaken van de Nederlandse groep van ca. 500 man, die zich weer zullen voegen bij de 14.000 padvinders uit 70 landen die elkaar op de jamboree zullen ontmoeten. Na afloop van de jamboree zal men nog een week de gast zijn van de Griekse padvinderij, zodat de gehele onderneming ruim 20 dagen in beslag gaat nemen. Op 29 juli zal worden gestart te Utrecht. De reis gaat waarschijnlijk per trein en boot. Er wordt nog nage gaan of het vliegen wellicht voordeli ger is, maar voorlopig houdt men het op de trein aan. De totale kosten van reis en verblijf bedragen ƒ450,Voor een dergelijke afstand en een zo langdurig verblijf niet bijzonder veel. Het bedrag moet echter door de jongens zelf worden op gebracht. Daar wordt nu al hard aan gewerkt. Op allerlei manieren wordt getracht iets bij te verdienen. De een „zit in de bollen", de ander werkt za terdags bij een boer, maar allemaal leg- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 november a.s. worden de moedert van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur, daarna tot 16.30 uur de moeders van Den Burg. GEEN SPEELGOED Op diverse plaatsen langs het strand is de laatste dagen munitie aangetrof fen. In eigen belang wordt door de politie de raad gegeven de granaten niet aan te raken, maar dit terstond de politie te melden. VERKOOPDAG GEREFORMEERDE VROUWENVERENIGING De Gereformeerde Vrouwenvereni ging zal woensdagavond, 7 november, om 8 uur in de zaal naast de kerk te Den Burg een verkoping houden van diverse gemaakte goederen. Tevens zijn er verschillende poppen door de dames zelf aangekleed en deze kunnen in uw bezit komen door iets te raden of door aankoop. Voor de ko mende Sint Nicolaas zeker een zeer gewild geschenk voor uw kleine doch ter. Een ieder is van harte welkom. Venchjjnt dinsdags en vrijdag». Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. gen ze hun zakgeld opzij en ondergaan de verschillende inentingen waardoor zij straks zonder risico het feest der broederschap kunnen vieren. De zes, die definitief zullen gaan zijn: Adrie Schoo, Peter Schoo, Jos Neijens, Hans Dernison, Jan Rijk en René Rijk. Ook op andere manieren dienen de knapen zich op het grote gebeuren voor te bereiden In het aanstaande voorjaar zullen enkele proefkampen worden georganiseerd ergens in Noordholland teneinde de nodige ervaring op te doen voor het 20-daagse verblijf in Grieken land. Ongetwijfeld zullen wij t.z.t. na der berichten over deze ondernemende knaapjes! HEEMRAAD BENOEMD Bij Koningklijk besluit is tot heem raad van het Waterschap de Gemeen schappelijke Polders op Texel benoemd de heer H. J. Keijser Dzn., Den Burg. FEESTCOMMISSIE OOSTEREND Oosterend Morgenavond wordt een algemene vergadering van de feest commissie gehouden in „Het Centrum". Voor deze vergadering is alle reden, want volgend jaar is het 150 jaar ge leden (1813), dat de Oosterenders en Oosters de jFranse heerschappij van Oudeschild verdreven. In verband hier mee wil de feestcommissie bijeen ko men. Zij verwacht een goede belang stelling en vele uitvoerbare plannen ter tafel. Zie ook advertentie. SINT MAARTEN De Sint Maarten-viering valt deze keer op zondag. In verband hiermede zou het bestuur van het Centraal Jeugdoverleg Texel alle ouders willen adviseren de viering van Sint Maarten op zaterdag te doen plaats hebben. Dit om te voorkomen dat een groep op zaterdag, een tweede groep op zondag en een derde groep op maandag Sint Maarten zou gaan vieren. Het bestuur van het C.J.O.T., Voorzitter, ds. A. W. F. Waardenburg Secretaresse, mevr. E, Albers- van Zonneveld HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 nov 1.21 en 13.32; 7 nov 2.41 en 15.09; 8 nov. 4.21 en 16.46; 9 nov, 5.53 en 18.16; 10 nov. 7.11 en 19.25. \an het strand ongeveer een uur eerder hoog water. IIANDEl SBELANGEN In „Handelsbelangen" lezen wij on der wijzigingen: Kleinhandelaren Bakker's Ijzerhandel N.V., Texel, Den Burg, Weverstraat 17-19. Handel in ïj'zerwaren enz. Vest. fil. te Texel, De Koog, Dorpsstraat 26, o. dez. n. Bedr.: kleinh. in kampeerbenodigd- heden. Tot slot dan het populaire werk van Mozart „Eine kleine Nachtmusik", in 1954 als eerste werk door het N.P.O. op Texel gespeeld. Sommigen vinden de grote populariteit van het werk wel bezwaarlijk, en zouden het daarom wel licht liever niet in de concertzaal uitge voerd willen zien Doch laat men toch niet vergeten, dat het werk in zijn be knoptheid en bevattelijkheid in alle opzichten een meesterwerk is, terwijl het spel met de „strenge" klassieke vormen duidelijk toont, dat het slechts het werk van een genie kan zijn ge weest en als kunstwerk dan ook be paald niet geringer behoeft te worden beoordeeld dan de Symfonie zonder menuet of het d-moll pianoconcert. Belangrijk is bovendien dat werken als deze in staat zijn een brug te slaan tus sen de meer verfijnde muziekgenieters en hen, die aan het populair-klassieke genre de voorkeur geven. Kaarten voor dit concert zijn ƒ2, verkrijgbaar bij het VVV-kantoor te Den Burg en 's avonds vanaf 7.30 uur aan de kerk. in 1958 met het Noordhollands Philhar- monisch Orkest op Texel op in het vioolconcert van Tschaikowsky Magyar, die zich een aantal jaren gele den in Nederland vestigde, is thans eerste concertmeester van het Kamer orkest. Na de pauze vragen twee eigentijdse werken uw aandacht. Het werk van Martin doet bepaald modern aan. Het was aanvankelijk een werk voor orgel, maar werd in 1952 voor strijkorkest georkestreerd. Het werk van Strawinsky heeft toch wel weer een geheel ander karakter. Het dateert uit 1946 en heeft een zake lijke, doorzichtige stijl, die men neo klassiek zou kunnen noemen Al acht de componist zijn latere werken een logisch gevolg op zijn eerste scheppin gen (Petroesjka en Le Sacre dus Prin- temps); niet ontkend kan toch worden, dat er tussen Petroesjka met zijn onge kende barbaarse ritmiek en obsederen de klankvolumes en dit voortreffelijk klinkende Concerto toch wel een groot verschil bestaat.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1