(jrocn 7wa in het Raadsleden bewonderden maquette nieuwe raadhuis Professor Wieger Bruin gaf toelichting op de bouwplannen maandag „De Georgiërs" brengen een bezoek aan Texel rRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7709 COURANT L/ltgare N.V. ?.h. Langeveld de RooQ Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel HandelsdrukkertJ Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrjjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. VERGADERING VAN DE RAAD Dinsdagmiddag was de voltallige vroedschap bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. De Koning. Tijdens de vergadering gaf Professor Wieger Bruin een uitgebreide toelichting op de bouwplannen van het nieu we raadhuis, dat in de toekomst de gehele oostzijde van de Groeneplaats zal sieren. Er moet, voordat met de bouw kan worden begonnen, nog heel wat ouds verdwijnen, maar toch hoopt de raad dat een en ander niet meer al te lang behoeft te duren. Alleen mevrouw Vrijdag-Keijscr kon geen goedkeu ring hechten aan het plan, daar zij het in het geheel niet Texels vond. Nadat de voorzitter de vergadering ad geopend, sprak hij speciale woor- van welkom tot professor Wieger ruin en de heer Huig van het archi- •ctenbureau. De heer Bruin had in )61 ook een toelichting op de bouw- annen gegeven, maar sindsdien is er weer heel wat in het plan gewijzigd: aangebrachte wijzigingen konden de jedkeuring van de raadsleden weg- ragen. We zouden het nieuwe raadhuis last een glazen paleis kunnen noemen, gebouw heeft een tweeledige func- het ene gedeelte heeft een repre- üitatieve functie, in het andere zijn verschillende takken van dienst idergebracht: secretarie, afdeling ge- icentewerken en sociale zaken. De meentebode krijgt een apart huis, dat et een luchtbrug in verbinding staat et het raadhuis. Het nieuwe raadhuis •ïjgt slechts twee verdiepingen en lige kelderruimte. De parterre ligt meter boven het peil van de Groene- aats. De ingang bevindt zich op het arktplein, ieder die op het gemeente lis moet zijn, moet door de hoofd gang. Er is slechts een tweede ingang >or dienstgebruik. Naast de hall is een •nferentiekamer, een trouwkamer (63 2), garderobe, toiletten, en de werk- deling van de secretarie. Dit laatste onder te verdelen in Interne zaken, gemene zaken, burgerlijke stand, ïmeenteontvanger, onderwijs en fi- inciën De hall is ruim en licht. Licht eft trouwens in het gehele plan rij- ilijk toegang. De voorpui is een en al as. Op de verdieping bevinden zich de imer voor de burgemeester en een imer voor de wethouders. De secre- zal boven zetelen naast de afde- ïg gemeentewerken. De raadszaal is eneens boven. Deze zaal is ruim, aar ook in de toekomst rekent men et op veel belangstelling op de pu- ieke tribune. Daar zijn slechts zestien aatsen gecreëerd plus de tafels voor pers. In de raadzaal zal een half- nde tafel worden geplaatst; deze tafel aat onder een glazen koepel, die het atte dak een bijzonder aanzien geeft. Als de bouw is verwezenlijkt zal de roeneplaats een veel ruimer aanzien ibben. De heer Bruin heeft het geheel et willen laten domineren en heeft tracht het gebouw een zo levendig ogelijke functie te geven. Het sluit in op de doorbraak Groeneplaats-Ele- ert, waar een winkelgalerij is ge- and De schepping van Prof. Bruin is slist niet hoog, omdat hij rekening left gehouden met de bestaande ho- cabedrijven en niet te vergeten de rk, die in het geheel van het plan n dominerende functie houdt. Hoe lang nog? Als men een dergelijk bouwplan be- udeert en de maquette voor zich ziet, n is men al gauw geneigd te zeggen: ïgin volgende week met de bouw. Die dachte hadden enkele raadsleden isschien ook; er werd tenminste ge- aagd hoe lang het moet duren voor- t de opening plaats zou vinden. De orzitter vond drie jaar lang genoeg. De heer Bruin deelde mee, dat hij g dit jaar de tekeningen gereed zou iken voor het verkrijgen van de ksgoedkeuring, als die er is zou er n jaar nodig zijn om het bestek ge- ed te maken en danzal de bouw g twee jaar in beslag nemen. Over financiën (twee miljoen) is (wijse- k) niet gesproken. „De kroeg" Er ontwikkelde zich een heel ge- rek over de bestemming van de imte onder het gebouw. Met de uw van een nieuw raadhuis dient en namelijk ruimte te scheppen voor huilruimte tijdens oorlogen. B. en hopen van ganser harte, dat deze imte niet voor dat doel benut be eft te worden. De ontwerper had bui- ndien een tweede bestemming aan ze ruimte gegeven. Hij noemde dit al hertsend „de kroeg", een ruimte aarin men recepties zou kunnen hou- n en die zo mogelijk op marktdagen, dens bijzondere gelegenheden, en lfs in dorpsbelang gebruikt zou kun nen worden. Een vergunning in deze ruimte achtte spreker noodzakelijk en daarom is een hoogte van 2.70 meter verplicht. Ook had hij rekening gehou den met de bevoorrading van hartige harpjes, want ook een spijzenlift ont breekt niet. Nadat Professor Bruin bijna twee uur gesproken had, was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Dat er vra gen zouden komen over de „kroeg" was te voorzien. De heer Westdorp wilde graag weten wat voor functie de raads- kelder precies zou krijgen. De voorzitter deelde mee, dat er in Den Burg steeds behoefte is aan ruimte voor bijeenkomsten etc. en hij zag in deze ruimte, in het belang van de ge meenschap, een goede oplossing. Ook de heer Daalder had zich gesto ten aan de uitlatingen van de professor en zag gaarne dat er geen „kroeg" kwam onder het gebouw. De ruimte moet er ziin voor luchtbe scherming en de voorzitter deelde na veel discussie mee, dat de raad uitein delijk uitmaakt wat er wel en niet zal gebeuren met genoemde ruimte. De heer Zwan vond de ruimte op de publieke tribune te gering. Hij hoopte nu het gehele gebouw op de groei van de gemeente is ontworpenook de belangstelling van het publiek gro ter werd. Er werd medegedeeld, dat er over wogen wordt de hoogste klasse van de ULO de raadsvergaderingen te laten bezoeken. Dan is er altijd een mogelijk heid in de raadzaal, want die is groot genoeg. De pers krijgt een aparte ruim te en een aparte ingang om de raads vergaderingen bij te wonen. Wij weten niet of de architect op de hoogte is van zittingen met gesloten deur, maar het verheugt ons, dat er een prettige wachtruimte is voor die „stille" ogen blikken Hij verzekerde ons wel dat de deur van een bijzondere isolatie zal worden voorzien Mevrouw Vrijdag-Keijser vroeg ten slotte of B. en W. al wanden hadden gevonden voor de schilderijen van Ba- kels. Prof. Bruin maakte zich hier geen zorgen over. Het nieuwe raadhuis zal een inhoud hebben van 11.000 m3 en wij wensen B. en W toe, dat het er spoedig zal staan. De raadsleden aanvaardden het plan zoals het ter tafel was gebracht met de mededeling van mevrouw Vrijdag, dat zij het niet Texels vond Zo spoedig mogelijk zal een speciale bouwcommis sie worden benoemd, die in het ver volg de plannen zal bespreken met de architect. De agenda De normale agenda werd na de uit eenzetting van professor Bruin vlot afgehandeld. Het rapport over de werkzaamheden van de recreatieconsulent werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de heer H. Zijlstra werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school te Den Hoorn. De heer Zijlstra is benoemd aan de Landbouwhuishoudschool te Den Burg, zodat hij Texel niet zal verlaten. B. en W. hopen spoedig in de vacature te kunnen voorzien. Hierna kwamen diverse punten on der de hamer betreffende salarissen gemeentepersoneel De heer Daalder maakte bezwaar tegen de post verho ging autokosten directeur Vétérinair- Hygiënische Dienst en de keurmeester, 2300 en 2200 gulden. De heer Daalder noemde dit bedrag vrij hoog, hij meen de dat de directeur niet wekelijks alle slagerijen behoeft te bezoeken. De voorzitter vond dit echter niet te hoog, maar zegde onderzoek toe. Vermakelijkheidsbelasting Punt twaalf van de agenda: Vast stelling van een verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting werd niet zonder meer aanvaard. Mevrouw Koning-Bruin brak een lans voor de sport in het algemeen. Gaarne zag zij dat vermakelijkheidsbe lasting voor de sport opnieuw onder de loep zou worden genomen. Zij vroeg zich af als de sport belasting betaalt, waarom dan voor een midgetgolfbaan geen belasting? Dit gezichtspunt zal worden onder zocht en zo mogelijk komt in een vol gende raad de menin? van B. en W. hierover. Ook de donateurskaarten werden in dit verband door de heer Daalder naar voren gebracht; een do- nateurskaart geeft in sommige geval len recht tot bezoeken van feestavon den etc. De heer Smit zag in midgetgolf geen vergelijking met voetbal. Naar voet ballen ga ik kijken en op de midget golfbaan ben ik actief. De raad ging akkoord met het voorstel van de voor zitter deze punten tijdens een volgende vergadering opnieuw aan de orde te stellen. De heer Westdorp bracht de belas ting voor horecabedrijven (50°/o) naar voren Hij achtte deze rijkelijk hoog en pleitte voor verlaging zoals in an dere gemeenten tot 20%. De voor zitter deelde mee een brief van de horeca te hebben ontvangen welke nog niet was behandeld. Raadslid Zwan noemde het bezoek aan de vuurtoren. Hij hoopte dat het bezoek aan de toren bevorderd zou kunnen worden. De burgemeester was van mening dat B en W. dit niet moes ten doen. Na de belastingvraagstukken kwa men de grondaankopen aan de orde. Mevrouw Vrijdag-Keijser stelde van tevoren vast tégen alle transacties van grondaankopen te stemmen. Dit ver wonderde de andere leden van de raad en ook B. en W., daar de partijen die verkopen niet met een kluitje in het riet worden gestuurd. In een vorig nummer hebben wij al enige verkopen vermeld. Van de Nederlands Hervormde Dia conie te De Koog zal een perceel grond worden overgenomen in ruilverkave- lingsverband voor een bedrag van 4.936,50. De Diaconie stelt geen prijs meer op toewijzing van de grond en de gemeente kan deze grond gebruiken voor het inbrengen voor de ondergrond van de aan de gemeente toegewezen wegen in het ruilverkavelingsblok Van de heer J. Hoogewoning, Haller- weg, Den Burg, zal een perceel grond, 730 m2, worden gekocht voor 9930, De grond is nodig voor uitbreidings plan Den Burg. In het hoge noorden zal de gemeente grond kopen van de heer J. Reuvers, C 109. De grond is nodig voor: a. het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor De Cocksdorp en bestemd voor wegaanleg en woningbouw; b. een terrein voor wegaanleg en woningbouw; c. aanleg nieuw sportterrein te De Cocksdorp; d. voor rioolzuiveringsinstallatie en gedeeltelijk voor stichting industrie terrein In het geheel beslaat het een oppervlakte van 36.518 m2 en de ge meente zal eigenaar worden voor de somma van ƒ51.247,50. De heer De Grave bracht de belas- tingschade met deze aankopen naar voren. Wethouder Roeper deelde mee, dat deze moeilijk van tevoren te stel len zijn. Resultaat Waddenconfcrentie De voorzitter was verheugd, dat het aanhoudend streven van de gemeente besturen van de Waddeneilanden, zo wel dat van elk gemeentebestuur voor zichzelf, als het gezamenlijk voor een gemeenschappelijk doel, uiteindelijk succes heeft gehad. Hij noemde dit een winstpunt van de Waddenconferenties. B. en W werden in kennis gesteld van het Koninklijk besluit van 10 sep tember 1962, inzake de vaststelling van het Besluit verfijning algemene uitke ring waddeneilanden. De bijzondere positie waarin de waddeneilanden verkeren heeft bij de de Regering thans zoveel erkenning ge vonden, dat de Ministers van Binnen landse Zaken en van Financien door middel van genoemd Koninklijk be sluit boven de algemeen geldende nor men van de Financiële Verhoudings wet 1960 een extra bijdrage aan de ge meenten op de waddeneilanden hebben toegekend, zulks met ingang van 1 januari 1961. Deze extra bijdrage wordt berekend door het aantal inwoners van de ge meente op 1 januari van het begro tingsjaar tot een maximum van 1000 te vermenigvuldigen met het bedrag van ƒ110,en het overige aantal in woners te vermenigvuldigen met het bedrag van 20,Rekening houdende met uitkeringspercentages van 100 voor 1961, van 106 voor 1962 en van 112 voor 1963, zullen de volgende bedragen aan de gemeente worden uitbeaald, t.w.: voor 1961 ƒ303.901,77 voor 1962 324.286,12 voor 1963 ƒ342.641,94 B en W. zijn zeer verheugd over de toekenning van deze bijzondere bij dragen en zij zijn het College van Ge deputeerde Staten van Noordholland en de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën dan ook zeer erkente lijk voor hun medewerking aan de totstandkoming van genoemd besluit. De vreugde wordt echter direct weer getemperd door het teleurstellende feit, dat de toegekende bijzondere bij dragen in de eerste plaats moeten die nen om de aan de gemeente toegekende garantieuitkering op te heffen. De De Georgische dansgroep, die thans in de Apollohal te Amsterdam optreedt, zal maandag een bezoek brengen aan ons eiland. De groep, bestaande uit zeventig per sonen, zal een tocht per TESO-bus ma ken over het eiland en het staat reeds vast dat er een bezoek zal worden ge bracht aan de Begraafplaats van de Russen. Met de boot van 11.30 uur zal men het Marsdiep oversteken en om half zes verlaat men Texel weer. De leider van het gezelschap Soulisvilli, was een goede vriend van de op Texel bekende Loladze; zij woonden in hetzelfde dorp. Hoe de ontvangst zal zijn was bij het afdrukken van dit nummer nog niet bekend. garantieuitkering heeft tot taak het verschil tussen de totaalsom van de uit keringen op grond van de thans ver vallen regeling (tot en met 1960) en de totaalsom van de uitkeringen op grond van de nieuwe regeling (vanaf 1961) te overbruggen tot en met 1965, waarna de garantieuitkering telkens met 1/5 gedeelte per jaar wordt ver minderd. Het niveau van de uitkerin gen over 1960 zou dus hierdoor ge handhaafd blijven tot 1966. Het bedrag van de garantieuitkering bedraagt ƒ267.887,Per saldo levert de toe kenning van meergenoemde extra bij dragen de volgende toeneming aan al gemene dekkingsmiddelen op, t.w.: voor 1961 36.014,77 voor 1962 56.399,12 voor 1963 74.754,94 Hoewel de financiële positie van de gemeente door het vorenstaande niet onaanzienlijk is verbeterd, is nog lang niet het peil bereikt, dat het gemeente bestuur zich voorstelt. Nu ongeveer 80% van de extra bijdrage weer wordt teruggenomen, blijft de noodzaak aan wezig om met klem op een verder gaande verbetering van de financiële positie van de gemeente aan te drin gen. De toegekende bijdragen zijn per saldo lang niet voldoende om de extra lasten die uit het eilandkarakter van de gemeente en uit de bevordering van het toerisme voortvloeien op te vangen. Binnenkort zal er onderling overleg plaats vinden tussen de colleges van burgemeester en wethouders van alle waddeneilanden, teneinde op dit punt ook gezamenlijk een actie te onderne men. Rondvraag Voor de rondvraag was weinig stof meer over. Slechts enkele raadsleden maakten gebruik van de mogelijkheid een vraag in het midden te leggen. De heer Daalder was nummer één: De gemeente heeft nabij Oosterend een oude boerderij gekocht en de heer Daalder zou gaarne weten of deze al een eigenaar had en zou worden opge knapt. Wethouder Roeper deelde mee, dat er reeds lang getracht is een nieu we eigenaar te vinden, die dit gebouw wil restauraren. Dat is geen gemakke lijke zaak, maar de wethouder was er zeker van eens te zullen slagen. De heer Westdorp maakte B en W er op attent, dat de Waalenburgerwcg zeer slecht was en hij zag daar gaarne wat borden aangebracht met „Zeer ge vaarlijke weg". Ook de heer Dros bracht een boerde rij ter sprake. Hij noemde de oude plaats in Zuid-Haffel. Deze boerderij, aldus de voorzitter, komt in aanmer king voor subsidie, maar bepaalde ambtelijke molens werken zeer lang zaam. Schietpartij De laatste schietpartij nabij Wester slag was niet geheel naar wens van de heer Zwan. Hij was van mening, dat de rijkspolitie wat al te vlot was met het gebruik van vuurwapens. Er had zeer gemakkelijk iemand gedood kunnen worden. De voorzitter stelde uitdruk kelijk veel vertrouwen te hebben in het beleid van de rijkspolitie. De heer De Grave stelde het anders en meende dat de politie ook onder de doorrijdende auto had kunnen komen. De voorzitter wenste de discussie te sluiten. Het ideale meertje nabij Ceres, ver kregen door de nieuwe dijk, is toch nog niet geheel van de baan. De heer Wei- boren hoopte dat hier nog iets van zou worden gemaakt. Het heeft de aan dacht van B. en W. en deze hopen met het bestuur van de Prins Hendrikpolder tot overeenstemming te kunnen komen. De heer Westerlaken bracht de be planting aan de Pontweg in het mid den en mej. Luysterburg de laatste sto ring van de TEM. Zij vroeg of er in geval van nood geen mogelijkheid was aan te sluiten op een net van de vaste wal. Wie zal dat betalen? Maar de voor zitter had alle hoop, dat de stroomle- vering de volgende maand weer nor maal zou zijn. OVERDENKING. WAAROM DE JEUGD, JUIST DE JEUGD U heeft volkomen gelijk, dat er heel wat over de jeugd geschreven wordt. Wel krijg je zo nu en dan het onbe haaglijke gevoel, dat ze er over schrij ven alsof de jeugd een of ander voor werp is, dat van alle kanten bekeken wordt, als een soort vaas, uit een of andere periode, die vakkundig moet worden bekeken en bestudeerd en dan worden er de gegevens van neerge schreven in een of ander rapport. Hoe dikwijls merk je, dat die jeugd niet wordt gezien als onze jongens en meisjes, maar als „de" jeugd, waarover je maar raak kunt praten. Zijn het dan geen levende mensen, die jongens en meisjes, levend met ziel en lijf in alles van zichzelf en rondom hen. Waarom willen zoveel ouderen aan de jeugd opleggen, opdringen mag je wel zeggen, wat hen helemaal niet past. Waarom verwachten zoveel ouderen dat jongens en meisjes van plm. 18 tot 22 jaar, moeten doen of ze 25 jaar zijn of 40 jaar! Is er bij veel ouderen een soort spijt of zelfs een wrok, omdat ze niet meer zijn zoals onze jongens en meisjes van 17 - 18 jaar? Praten over de jeugd, is praten over vurig levende mensen, met in je achter hoofd welhaast de zekerheid, dat deze jonge mensen waarschijnlijk net anders denken en dus ook doen, dan je gedacht en besproken had. Zij leven leven, leven, niet als 30- of 40-jarigen, maar zo oud als ze zijn en meer mag je van hen niet verlangen en verwachten; het is toch zeker hun vol komen goed recht de mensen te zijn die zij nu zijn. Er liggen in die jongeren zoveel mo- jelijkheden en beloften, dat het je wel eens ergert over hen te horen spreken alsof het een soort lastig verschijnsel is. Wellicht dat hier de naastenliefde ook een taak heeft, niet om maar alles goed te vinden van de jeugd, maar om te leren begrijpen en mee te leven, in hun wisselvalligheid, onvastheid nog, maar vooral in hun bewustzijn dat ze er zijn, recht hebben om te leven en mensen te vinden, ook ouderen, die jong genoeg zijn om te delen in hun vreugde en verdriet, blijdschap en te leurstelling, voor zover ze je er in willen laten delen. P. Th. B. KINDERPOSTZEGELACTIE Wij mogen wel aannemen, dat ieder een de kinderpostzegelactie kent. Deze actie bracht vorig jaar maar liefst ƒ2.900.000,op. Een prachtig resultaat, verzameld door duizenden kinderen, en met medewerking van een groot ge deelte van het Nederlandse bedrijfs leven. Het blijft nodig om voor het zieke en (of) gehandicapte kind geld in te zame len. Enkele weken geleden hebben de leerlingen van de Texelse scholen hun jaarlijkse tocht langs de huizen ge maakt en zij zullen U spoedig het be stelde mapje met kaarten of zegels thuis bezorgen. Hiernaast doet het plaatselijk comité weer een beroep op de Texelse bevol king deze actie zoveel mogelijk te steunen. A.s. maandag, 12 november, hopen we, evenals vorige jaren, weer op de markt te staan en verder hebben we onze stand in het postkantoor van 12 tot en met 16 november en van 17 tot en met 28 december, waar wij buiten de postzegels een grote sortering kaar ten voor U te koop hebben. Namens het Plaatselijk Comité voor Kinderpostzegels, A. Bakker-Vriesman BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 oktober tot en met 7 november Geboren; Henriëtte Caroline, dv. Jacob Kooger en Annette Terpstra; Kornelia Katharina, dv. Marius Eel- man en Trijntje Bakker; Geertruida Paulina, dv. Cornelis Grootjen en Paula Dalmeijer; Jeannette Anna Ger- truda, dv. Cornelis J. Hoogenbosch en Anna M Hin; Dirk Jacobus, zv. Johan D. Roeper en Tine Koorn; Frederik Willem en Rinse Jacob, zns. van Jacob S. Dijt en Anna Rus. Ondertrouwd: Hendrik Theodorus Kok en Cornelia de Waard. INGEKOMEN PEPtSONEN Sietske Combé, van Rheden, Velp, Tramstraat 20 naar Emmalaan 13, Den Burg; Jantje E. Pranger, van Bloemen- daal, Brederodelaan 54 naar Willem v. Beierenstraat 15; Jacob Schenk, van Den Helder. W. Barendszstr. 51 naar Gasthuisstraat 21, Den Burg; André Bakker, van Argentinië, naar B 185; Adrianus M. J Rutten, van Utrecht, Mauritsstraat 98 naar Brink 30, De Koog; Jacoba C. M. Heijmerink ev. Rutten, van Utrecht, Koningslaan 25 naar Brink 30, De Koog.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1