Elke dag een Bosch GRATIS in de K.S.K. K.S.K. winkelcentrum Den Helder Opa heeft verkering de St. Nic. verkoopactie van de K.S.K november t.m. 5 december worden Tijdens van 15 20 koelkasten verloot. Dus elke dag een koelkast U ontvangt voor elke bestede gulden in de deelnemende winkel in de K.S.K. een bon, 25 bonnen geven recht op één gratis lot. 25 opgeplakte bonnen kunt u omwisselen dagelijks in achterzaal hotel Bakker (ingang Prinsenstraat) v.af de zaterdag 17 nov. van 10,30-12 uur en van 15,30-18 uur Er is- telkens een nieuwe serie loten die meedingt naar een koelkast. WAT BEDOELT HET ARBEIDSONDERZOEK? Wanneer ik hier spreek over arbeids- onderzoek, dan bedoel ik het werk van het Instituut voor Landbouwtechniek en Arbeidsrationalisatie te Wagenin- gen. Een hele staf van deskundigen is daar uitsluitend bezig met het vraag stuk Arbeid. Het valt me telkens op, dat wanneer landbouwers over deze kwestie horen spreken ze de neigmg hebben om wat kregelig te worden. Ze hebben nl. vaak de indruk, dat dit werk alleen maar de bedoeling heeft om „de boeren" nog meer werk te laten verzetten. En uiter aard gaat men de uren, die de boer maakt dan vergelijken met allerlei groepen uit de bevolking, die het wat dit betreft veel gemakkelijker hebben. Nu is het beslist waar, dat het werk ran genoemd Instituut de bedoeling heeft tot grotere arbeidsprestaties te komen. U kent die geluiden wel. Voor heen werd gesteld, dat één man tien koeien voor z'n rekening moest nemen, maar dat moeten er nu dertien of veer tien zijn en in de toekomst mogelijk wel twintig of meer. En dit betekent voor heel veel veehouders, dat ze dus nog meer uren moeten maken en nog harder moeten werken. Nu is het beslist onjuist om te menen, dat dit de bedoeling van het Instituut is. Want naast het doel: verhoging van de arbeidsproductiviteit is er ook een streven om de boerenarbeid lichter en aangenamer te maken. En daar is alle reden voor. Er is nl. een tijd geweest, dat men er bang voor was, dat het niet gelukken zou voldoende mensen uit de landbouw weg te krijgen. De vraag werd gesteld: Waar moeten alle boe renzoons en boerenarbeiders, die door de mechanisatie overbodig zijn, ge plaatst worden? Ik geloof dat we wel kunnen zeggen, dat we die tijd achter ons hebben. Op het moment is het vraagstuk eerder: Hoe houden wij in de landbouw voldoende arbeiders vast. En daarom is er alle reden voor te streven naar veraangenaming en ver lichting van de arbeid op de boerderij. Ook over deze dingen zal het gaan in de inleiding, die Ir. L. Boonman maan dag 19 november a.s. hoopt te houden in Hotel „De Lindeboom-Texel". U weet het toch: Iedereen is hier welkom! C. v. Gr. S.V. TEXEL De vrije zondag werd benut door ons eerste met een goed bezochte trainings bijeenkomst. Voor de competitie kwa men alleen onze adspiranten en pupil len in het veld. Adsp. b verloor met 21 van De Koog Jullie hadden wel een beetje pech. Het adsp. c-elftal speelde zeer goed en verloor eervol met 42 van Cocksdorp Pupillen c verloor van het sterke Cocksdorp met 20. Goed gedaan, jongens. Het programma voor zaterdag en zondag is; BKC-Texel, Texel 2-Vesdo 2, JVC 3-Texel 3, adsp. Texel a-Helder a, Texel b-Texel c en pupuillen: Texel a- Texeli c. LADING OF ACHTEROVERBOUW? Geruime tijd geleden is in Zeeuws- Vlaanderen een aantal gebruikers van landbouwtrekkers geverbaliseerd die aan deze trekker een meerscharige ploeg bevestigd aan de driepuntsbeves tiging over de openbare weg vervoer den. Volgens verbalisanten moest de ploeg worden gezien als achterover- bouw van de trekker en was deze als zodanig te lang, nl. langer dan 2/3 van de wielbasis van de trekker, hetgeen de wettelijk voorgeschreven lengte van de achteroverbouw van een motorrijtuig is. Het Landbouwschap heeft zich ech ter altijd op het standpunt gesteld dat in principe alle aan een trekker be vestigde werktuigen moeten worden gezien als lading, t.w. bevestigd op het „laadvlak" van de trekkers de drie puntsbevestiging. Bij de behandeling van deze zaak voor de Kantonrechter te Terneuzen werd een boete opgelegd. Daarna ging men in hoger beroep, waarbij het von nis door de Rechtbank te Middelburg werd bevestigd. In cassatie voor de Hoge Raad werd dit vonnis vernietigd en de zaak terugverwezen naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Dit Ge rechtshof heeft deze zaak opnieuw be oordeeld. In zijn arrest van 3 oktober 1962 oor deelt het Hof niet bewezen dat de ploeg als achteroverbouw van het mo torvoertuig deel uitmaakt van dat motorrijtuig. Het Hof is nl. van oordeel dat de ploeg wordt vervoerd als lading van de trekker omdat hij niet tot de gewone uitrusting van de trekker be hoort. Het Hof overwoog hierbij nog, dat ook bij een landbouwtrekker een laad vlak voorkomt, te weten het vlak ge- vormd door de 3 punten van de hefin- richting. Als dus een ploeg of een ander landbouwwerktuig door mid del van deze driepuntsbevestiging met een trekker wordt vervoerd, is het la ding. Bovengenoemde conclusie van het Gerechtshof te 's Gravenhage is verheugend, niet alleen voor de ver dachte, die werd vrijgesproken van hetgeen hem terzake was ten laste ge legd, maar ook voor de landbouw in haar geheel. Immers, omdat voor lading ruimere voorschriften gelden in het Wegenver keersreglement dan voor achterover bouw, is het voor de landbouw dus mogelijk om alle landbouwwerktuigen aan de driepuntsbevestiging van de trekker over de openbare weg te ver voeren. Aldus zijn extra investeringen voor dit vervoer niet nodig. Wèl moet in alle gevallen deze uitstekende lading zijn voorzien van een rode vlag van 40 bij 40 cm., die aan één zijde moet wor den opgehangen, terwijl de scherpe uit stekende delen moeten worden afge schermd. VERKOOPDAGEN NED. HERV. ZUSTERKRING DE WAAL De verkoopdagen van de Hervormde Zusterkring De Waal zijn wederom succesvol verlopen. Er heerste een ge zellige drukte in het Waalder Dorps huis, welke ten top steeg op vrijdag avond, toen de diverse verlotingen wer den getrokken. Een tafel met louter mannen had het geluk enige keren een cake en een taart te winnen, welke prijzen direct werden geconsumeerd, tot grote hilariteit der aanwezigen. Het fraai geborduurde tafelkleed was voor meester Albers, de rollade voor mevr. Boot en de wollen deken voor mevr. Heerschap. De Zusterkring is zeer ingenomen met de uiteindelijke financiële resul taten. Bruto werd er ontvangen bijna ƒ919,Allen, die hieraan hebben meegeholpen, alsmede de vriendelijke gevers(-sters) van de fraaie prijzen: heel hartelijk dank! GESLAAGDE BAZAR J. P. STRIJBOSSCHOOL Midden-Eierland De bazar van vrijdag en zaterdag, ten bate van de schoolkas, mag zeer geslaagd genoemd j worden. De bruto-opbrengst was ƒ1032,Er zijn nog prijzen af te halen op de nummers: blauw 17, 35, 36, 61, 71, 86, 100, 139, 261, 280, 393, 512, 545, 606, 613, 620, 629, 707, 723, 725, 737, 888, 918; rood 125, 134, 148, 198, 239, 252, 266, 267, 279, 305, 317, 321, 336, 387, 503, 578, 706, 741, 786, 804 en 932, bij de heer D. den Braven, Wage- ningseweg, tel. 246. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 13 november Den Burg, „De Lindeboom-Tcxel", 20.00 uur, streekontwikkeling, spreker de heer De Wildt over personeelsvoorziening in de landbouw. Den Hoorn, „De Waldhoorn", tentoonstelling van historische Texelse foto's. Woensdag 13 november Den Burg, „Casino", 20.00 uur, Plattelands- en, spreker de heer Mantje over de opleiding voor boswachter. De Koog, N.H. jeugdhuis, tentoonstelling van historische Texelse foto's. Den Burg, „De Zwaan", Federatie P.v.d.A., voorlichtingsbijeenkomst Mammoet-wet. Donderdag 15 november Den Burg, „De Oranjeboom", gezamenlijke contactavond Texelse coöperaties, spreker de heer Roosenschoon, redacteur F.N.Z.-orgaan over afzetproblemen. De Koog, N.H. jeugdhuis, tentoonstelling van historische Texelse foto's. Den Burg, „De Lindcboom-Tcxcl", 20.00 uur, avond 't Nut, spreker de heer Van Ruiven Noordracht „Van de brug af gezien". Vrydng 16 november Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, Harry de Graaf spreekt over Nieuw-Guinea. PUPILLENCOIVIPETITIE Uitslagen zaterdag: SVC-Texel c 20; SVO-Tex. Boys b en Tex. Boys a-Texel afgelast. Programma zaterdag 17 november: ZDH-SVC, Texel c-Texel a en Tex. Boys a-Tex. Boys b, alle wedstrijden aanvang half drie. K0ELK1ST KLAVERJASCLUB DEN BURG Onder zeer gezellig samenzijn, heb ben we de eerste etappe van onze 6- weekse afgerond. Nu a.s. vrijdag om uur precies een onderlinge leden drive. Deze avond mag niemand ont breken (extra prijzen). Op 3 december a.s. in „De Zwaan" een grote algemene drive, een z.g. St. Nicolaas-drive om zeer fraaie prijzen. Inleggeld ƒ0,75 per pers. Op ieders medewerking wordt gerekend Seer. J. C. R. FOTOTENTOONSTELLING „DE OUWE KIEKEBOE" De opbrengst van de loterijen komt ten goede aan: 1. De Sporthal; 2. De Helderse jeugdver enigingen: 3. Het rusthuis v. Ouden v. dagen te Huisduinen; 4. Het Kon. Wilhelmlnafonds. Koningstraat Spoorstraat Keizerstraat Beatrixstraat Dinsdag 13 november zijn we met de expositie in het dorpshuis „De Wald hoorn" te Den Hoorn. Woensdag 14, en donderdag 15 no vember komen we in De Koog in het N.H. Jeugdhuis. De expositie is dage lijks van 16.00 tot 18.00 en van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Wij mogen de oudere bezoekers van de expositie er nog wel op wijzen, dat het nuttig is een leesbril mee te nemen. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 13 nov. 9.42 en 21.54; 14 nov. 10.21 en 22.31; 15 nov. 11.01 en 23.08; 16 nov. 11.39 en 23 40; 17 nov. 12.15 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. IETS VOOR DE TEXELSE SCHOLEN? In vele publicaties in dag- en week bladen, alsmede lezingen via radio en T.V. over de aan het roken verbonden gevaren, hebben o.m. de leerkrachten van de lagere tuinbouwschool te Naar- den de overtuiging geschonken, dat het vooral het Nederlands onderwijzend personeel is, dat het goede voorbeeld aan de jeugd zou kunnen geven. Een viertal leraren van genoemde school heeft de daad bij het woord ge voegd. Sinds een half jaar hebben zij gezamenlijk besloten het roken te staken. Omdat zij wel inzagen, dat dit vooral in den beginne geen eenvoudige opgave zou zijn, heeft men een boete- pot. ingesteld, waarvan de eerste inleg ƒ5,bedraagt. De sanctie hierop is, dat een ieder, die de gemaakte afspraak zou overtre den en zich toch aan rookgerei zou ver grijpen, het in de boetepot aanwezige bedrag moet verdubbelen. Hoewel geen direkte invloed wordt uitgeoefend op de leerlingen van deze school om het roken te staken, is toch gebleken dat dit goede voorbeeld door een aantal leerlingen wordt nagevolgd. Dit initiatief bevelen wij gaarne ook aan andere leerkrachten aan. FEUILLETON: 10. „Ik verheug me er op. De folders hebben we zo vaak bekeken, mijn hos pita en ik. En als het maar half zo mooi is, als op die plaatjes, dan zal ik de prettigste vakantie van m'n leven hebben" Ze hadden hun appel op en De Haan presenteerde haar een sigaret. Hij gaf haar vuur en stak zelf een sigaar op. „Sigaretten is voor mij voorlopig taboe", zei hij. De vrouw keek hem onderzoekend aan. „Teveel gerookt?" Hij haalde zijn schouders op. „Mis schien. Mijn dokter vond het beter, als ik voorlopig geen siagretten rookte. Ik was een beetje over m'n toeren heen. Een druk seizoen achter de rug en zo. Veel werk, teveel eigenlijk, en niet voldoende personeel. Dat schept moei lijkhedenNu ja, de dokter vond het beter, dat ik maar eens een dag of wat vakantie nam". „Hebt u een eigen bedrijf?" De Haan knikte nadenkend. „Klein fabriekje, van souvenirs namelijk. Lepeltjes bijvoorbeeld. Maar ook mo lentjes van hout. Voorts prentbrief kaarten. We zijn veelzijdig. Alles, wat de moeite waard is, maken we. Uit de aard der zaak werken we in hoofdzaak voor vakantiecentra". Ze rookte en streek een pluk haren voor haar gezicht weg. „Dat lijkt me interessant. Vooral in de tegenwoor dige tijd, nu zo ongeveer iedereen met vakantie gaat, zult u de wind wel in de zeilen hebben". „Inderdaad En we zouden nog veel meer kunnen doen, maar ja... per soneel. En ik moet mensen hebben met een beetje artistieke aanleg. Dat valt niet mee". „Hoe verkoopt u dat? Ik bedoel: stuurt u zo eens aan deze of gene win kelier een exemplaar! Een lepeltje bijvoorbeeld?" Hij schudde zijn hoofd. „Mijn twee zoons reizen. Ieder heeft een helft van het land. Ze komen wekelijks met bergen orders thuis. Soms help ik nog wel eens mee in de fabriek. Per slot van rekening ben ik indertijd in m'n eentje begonnen". „En nu?" „Ruim dertig man personeel Dertig mensen, want er zijn vrouwen bij. Sinds enkele jaren hebben we ook een eigen drukkerij, voor de kaarten. Als u nagaat, dat we nu al bezig zijn met de nieuwjaarskaarten". Ze schoot in een lach. „Dan bent U vast niet te laat". „Vergist u zich niet. We moeten ze uiterlijk zo omstreeks begin november leveren. We hebben nu eind augustus, dus heb ik nog ongeveer twee maanden voor anderhalf miljoen kaarten". Ze keek verbaasd op. „Anderhalf miljoen! Maar die raakt u toch zeker niet in één winter kwijt?" „Toch wel", antwoordde hij glim lachend „Dit aantal is namelijk al voor negentig procent in bestelling. De rest raken we in november en begin december kwijt". Ze keek hem met ontzag aan. „Dan bent u min of meer groot-industrieel". De Haan schudde zijn hoofd. Zo'n vaart loopt dat niet. We hebben voor deel van deze periode van hoogcon junctuur en logischerwijs profiteren wij daarvan zoveel als mogelijk is. Maar ja, zoals gezegd: het personeelspro bleem remt het weer af". De stem van de kapitein klonk door de luidspreker en men passeerde het stadje Kaiserwerth met oude stadsmu ren en een ruïne. Iedereen stond op en keek naar de huisjes aan de kade en de wallen „Met een goed half uurtje zullen we Dusseldorf passeren", besloot de stem. De Haan keek naar zijn buurvrouw en zei: „Kom, ik ga nog even naar be neden. Ik vond het prettig met u ge babbeld te hebben, juffrouw Verleun. We zullen in de komende dagen daar voor wel vaker gelegenheid hebben". HOOFDSTUK 6 In Keulen is het prettig Toen de „Geertruida" Keulen nader de en de kapitein meldde, dat de Dom al in zicht was, richtte ieder, die een kijker had, zich naar de riviereinder. De Haan had de torens al ontdekt en gaf zijn kijker aan Jansen, die naast hem zat. De kijker ging nog een paar keer in andere handen over, zodat iedereen de beroemde kerktorens kon zien. Terwijl men aan de broodmaaltijd zat, meerde de „Geertruida" aan de kade. De reisleidster vertelde, dat men de volgende morgen na het ontbijt de Dom zou kunnen bezichtigen en dat men zich nu kon opgeven. Na de maal tijd ging iedereen de wal op, De Haan eveneens. Hij stak een sigaar op en wachtte een poosje voor hij gelegenheid kreeg de drukke rijweg over te steken Daarna verdween hij in de binnenstad Het was ruim half zeven, dus de mees te winkels zouden al wel gesloten zijn. Hij herinnerde zich de winkelgalerij in het station, die dag en nacht geopend was. Daar was tevens een postkantoor, zodat hij daar zijn eerste kaarten maar zou kopen en verzenden. Het was niet ver, dus Berends zou zich geen zorgen behoeven te maken over de lengte van zijn wandeling. Bovendien als hij ver-' moeid werd, zou hij altijd nog met de bus of een tram kunnen gaan. Via de smalle straten van de binnen stad kwam hij bij het hoofdstation. Hier en daar had hij al eens in een etalage gekeken naar de uitgestalde souvenirs, maar veel bijzonders, dat hij niet kende, zag hij niet. In de galerij van het station zocht hij enkele kaarten uit, liep ermee naar het postkantoor en schreef ze daar, waar- nahij ze in een bus deponeerde. Daar na bekeek hij op zijn gemak de ver schillende winkels. Bij een vrij uitge breid souvenirstalletje bleef hij lange tijd staan. Hier hadden ze een aardige sortering, bovendien goed gevarieerd. Hij bekeek de prijzen en in stilte maak te hij een omrekening in Hollands geld. De prijzen waren nier tamelijk hoog, maar je moest natuurlijk in aanmer- king nemen, dat de produktiekosten ook hoger waren. Hij nam een metalen model van de Domkerk in handen en bekeek het nauwkeurig Jammer, dat er in Nederland niet zulke bijzonder belangrijke kerken of gebouwen waren, dan zou zoiets wel interessant zijn. En zeker verkoopbaar. Maar waarvan moest je nu in Nederland zoiets ma ken? Toch maar meenemen, om eens met de jongens te bespreken. Misschien hadden Dick en Flip wel een idee. Het was in ieder geval wel de moeite waard om het te kopen. Opeens klonk een stem naast hem: „Het beroep trekt zeker zodanig, dat U alles om U heen vergeet, niet meneer De Haan?" Hij schrok en keek om. Meteen blikte hij in het lachende gezicht van juf frouw Verleun. „Neem me niet kwalijk, maar ik heb u werkelijk niet gezien". „En ik sta zeker al drie minuten hier te kijken. Maar het is U vergeven, hoor. Bent u aan het vergelijken met uw eigen produkten?" Hij knikte nadenkend, nog steeds met het Dom-model in zijn hand. „Ja, dat doe je onwillekeurig. Neem eens aan, dat u morgen een Huishoudschool ziet en daarvor een aantal meisjes en lera ressen. Ik wed om een lief ding, dat U alles, wat U zag, in U zoudt opnemen". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4