Cjroen 'Twartsjexels in het harL, Raad-huis ASPRO' Rheumatische pijnen Georgische dansgroep eerde gesneuvelde landgenoten I sKruschen Belangrijke tip van Zwarte Piet De collecties neem BAG 16 NOVEMBER 1962 fEXELSE 76e JAARGANG No. 7711 COURANT pre N.V. T.h. Langereld de RooQ loek-, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsd rakkert) Burg, Texel - Postbox 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en TTQdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 et incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. ma. )e leider van het Russische Staatsensenible, de heer Soukbichivili, legt een krans bij het Dument op de Russenbegraafplaats. Het was een korte plechtigheid, die op de Georgiërs pc indruk maakte. [aandag j.l. hebben de leden van dc Georgische dansgroep, die momenteel treedt in Amsterdam, een vrije dag benut om een bezoek te brengen aan xel. Het initiatief is uitgegaan van de leider van de groep, de heer Illico ukhichivili, die zelf een vriend was van Loladse, de Georgische leider van de itand in 1945. Toen Illico zijn plannen bekend maakte, waren zijn dansers ame bereid mee te gaan. Sobere plechtigheid stonden twee TESO-bussen ge- toen het Georgische Staatsensem- oet aan wal zette. Reeds eerder :en afvaardiging van de Russische iade gearriveerd Zij waren met leciale politieboot via Den Oever Texel gekomen, omdat men het aar nog steeds nodig vindt dat de ehaven van Den Helder voor de n ongezien blijft. Begeleid door leine zwerm journalisten reed laar de Hogeberg, waar de Geor- begraven liggen, die achttien jaar !n tegen de Duitsers in opstand len en daarbij het leven lieten, uchivili legde namens de gehele een krans Ook de militaire en •ele attaché's van de Russische issade legden beiden een krans die van de Vereniging Nederland- Daarop voerde Soukhichivili het Hij toonde zich dankbaar jegens xelaars die zijn landgenoten had- esteund in de strijd tegen het ne. Een tolk vertaalde zijn woor- Vanuit Georgië had Soukhichivili landse aarde meegenomen, ij over de graven van zijn 565 enoten uitstrooide de Georgische dansers maakte dit een diepe indruk. Maar het ka- van de Zuid-Russen is veer tig, want het was een gezellige waarin zij zich na afloop met de izige Texelaars onderhielden. On- ïn was de heer G. du Porto uit De Hij vertelde hoe hij betrokken leweest bij de gebeurtenissen in De dansers waren zeer geïnteres- en zelfs enthousiast toen du Porto van de onverschrokkenheid ldenmoed van Loladse en de zij ingen werden ondernomen om ize Georgiërs in contact te komen Ie Russen, die indertijd op Texel en waarvan niets meer is vemo- Potootjes met afbeeldingen van de anen werden meegenomen en de rs beloofden hun best te zullen Van een zekere Manilka is het al ontdekt: hij blijkt thans een lan van een der dansers te zijn. r daadwerkelijk contact wordt tussen deze Rus en de heer Du zullen wij daar ongetwijfeld ng van maken. Belangstelling voor „Tragedie" de plechtigheid spoedde men zich Den Burg. Van de Elemert wan- men naar Hotel „De Lindeboom- waar een maaltijd wachtte. Bij Langeveld de Rooij in de L81U6 ua^ jiljuSO ok voor U wonderen doen. proefde bloedzuiverende kuur van hen brengt Uw bloedzuiverende en weer goed op gang en zo wor- e onzuiverheden in Uw bloed, die die snerpende pijn verwekken, lf afgedreven. Duizenden lijders Reumatische Pijnen raakten met hen verlost van die rampspoed, 'n het leven vergalde en zelfs hun jkse dagtaak in 't honderd stuur- eifel niet. Kruschen zal ook U doen als U zich aan de kleine jkse dosis houdt - niet meer dan een cent gaat Parkstraat werd de aandacht der Rus sen getrokken door de etalage van ge noemde zaak, die ter gelegenheid van deze gebeurtenis het boekje van de heer Van der Vlis „Tragedie op Texel" in de aandacht bracht door een Geor gische tekst. Weldra vulde de winkel zich met Georgiërs, die allen het boekje wilden inzien. Af en toe ontlokten de afbeeldingen in het boekje kreten van herkenning. Tocht langs historische plaatsen Na de maaltijd in Hotel „De Linde- boom-Texel" ving men een tocht over Texel aan. Het was de bedoeling dat de Georgiërs een indruk zouden krijgen van het land waar hun landgenoten hadden gevochten. Zo trok men langs „Texla", indertijd een der haarden van de opstand. Om een indruk te krijgen van het soort mensen waar de partisanen waren on dergedoken geweest en de huizen waar in zij wonen, werd een bezoek gebracht aan hoeve „De Fenne" van de heer Jac. Roeper. Het was jammer, dat men op het tijdschema was achtergeraakt, waardoor alles zeer beknopt moest worden afgehandeld. Van het geplande bezoek aan de Eierlandse vuurtoren, een der laatste bolwerken van de terug trekkende Georgiërs, is dan ook niets gekomen De officiële ontvangst door het Gemeentebestuur vond plaats in hotel „Het Witte Huis". De burgemees ter voerde het woord en toonde zich verheugd deze Georgiërs in andere om standigheden op het eiland te zien dan die waarin hun landgenoten zich in 1945 bevonden. Hij heette de groep van harte welkom en wenste hen voor de verdere dag veel genoegen toe. De reactie van Soukhichivili was vriende lijk: „Wij zullen in Georgië over Texel vertellen en over de strijd, die onze landgenoten tegen het fascisme hebben gevoerd!" De tolk bij deze gesprekken was Professor Kuipers, een specialist in de Slavische talen Met hem waren twee assistenten meegekomen, die o.a. tijdens de tocht over het eiland de vele vragen en antwoorden in het onbegrijpelijke Georgisch moesten omzetten. Vermoeidheid liet zich gelden Wellicht ware het beter geweest het bezoek aan De Koog nog wat te rekken of de terugtocht te aanvaarden, want de vermoeidheid deed zich zeer gelden. De dag tevoren had de groep nog een zeer inspannende voorstelling gegeven en 's morgens was tamelijk vroeg opge staan. Niettemin wilde men zoveel mo gelijk plaatsen tonen die een rol hebben gespeeld in de „Russenoorlog". Zo ging het langs Oosterend naar De Waal, waarna men via de Langwaalderweg en Oudeschild weer naar het Horntje reed. Toch zullen de Georgiërs kunnen terugzien op een interessant beleven en hopelijk ontwikkelen zich naar aanlei ding van deze gebeurtenissen nog con tacten tussen Texelaars en Georgiërs. Voor hen, die de Georgiërs willen zien dansen, delen wij nog mee, dat het verblijf van het ensemble geprolon geerd is. A.s. zondagmiddag en -avond zullen nog voorstellingen worden ge geven in de Apollohal te Amsterdam; de matinee kan o i. zonder veel tijdver lies door de Texelaars worden bezocht. Nu weet ik pas, nu 'k bijkans zestig ben, Waarom een raadhuis raad-huis wordt geheten Je moet gaan raden wat het eig'lijk is, Want anders zou je het beslist niet weten. Want niet excuses aan de architect: Ik dacht dat het een spoortrein was, lui, ccrljjk, Maar toen ik 't opschrift naast het schetsje zag Had ik het door; 'k vergiste mij wel deerlijk. Zo zijn wc dan gestadig in de weer Dc Groene Plaats steeds verder te ontgroenen. Maar kom, we zullen ons toch mettertijd Met deze nieuwe stjjl moeten verzoeuen. Zo rest ons nog alleen de wens en bêc: Dat dit gebouw geslachten nog na deze, Tot welvaart, steun, rechtvaardigheid en vree. Tot heil van de gemeente uioge wezen. Huib dc Rijmelaar. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 14 november 1962 Geboren: Mariene Anna Agatha, dv. Machiel C. Kuip en Agatha J Smit. Ondertrouwd: Wiebe van den Berg en Gerbrigdien Adriana Schraag. HIJ KOMT HIJ KOMT GelukkigHij komtMochten er misschien velen in spanning hebben verkeerd over de komst van de Goede Bisschop, wij kunnen hen nu gerust stellen. Sint Nicolaas zal op het eiland verschijnen op zaterdag, 24 november a.s. Er waren lezers bang, dat de Sint verstek zou laten gaan. Volgens hen had hij beslist geen idee om op Fak- Fak aan te komen. Dat komt trouwens wel uit, want de Bisschop komt met zijn gevolg aan om twee uur in de ha ven van Oudeschild. Natuurlijk zullen weer honderden kinderen hem van de boot halen, maar daarover een volgen de keer meer. NAAM BEKEND „Hierdoor delen wij U mede, dat in de vergadering van Commissarissen d.d. 8 november j.l. de naam van de nieuwe veerboot is vastgesteld. Het schip zal in de vaart komen on der de naam van „Marsdiep". Zo werd ons schriftelijk medegedeeld op 12 november door de directie van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onder neming. REÜNIE OUDLEERLINGEN ULO (1959 - 1960) Zeer waarschijnlijk zal zaterdag, 29 december a.s. de reünie van oudleer lingen U.L.O (schooljaar 1959-1960) doorgang vinden. Omtrent plaats, tijd en verdere bijzonderheden zal nog uit voerig overlegd worden. Nog steeds zijn er enkele oudleerlin gen, die vergeten zijn hun briefje aan Jn. Stolk, Schilderend 64 Den Burg, in te sturen. Jongens, stel het niet meer uit, maar grijp je pen en stuur van avond nog een berichtje want het be looft een leuke en gezellige avond te worden. GELUKKIGE WINNAAR Onze eilandgenoot, de heer L. K. Vroegindewey nam deel aan een foto wedstrijd, die was uitgeschreven door de redactie van het blad „Club", een orgaan voor DKW-bezitters. Een van zijn opnamen werd bekroond met een prijs, bestaande uit een volautomatische kleinbeeldcamera. Gefeliciteerd! WAAR ZIT DE EIGENAAR? In het gemeentelijk asiel bevindt zich sinds zaterdag een hondje, waarvan de eigenaar dringend wordt verzocht zich te melden, aangezien het dier anders zal moeten worden afgemaakt. Signale ment: reu, zwart dek, bruine kop en poten, witte borst en voeten. De eige naar dient zich in verbinding te stellen met de nolitie of een der volgende num mers op te bellen: (02220) 2182, (02223) 341. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" 8e ronde, woensdag 7 november: C. Joustra-A. Terpstra 10 J Hoogerheide-P. Bakelaar 01 F. R. Drevel-L. J. Vlugt Jlls O. Feitsma-C. Schulte 01 Afgebroken partij 6de ronde: F. R. Drevel-P. Bakelaar 01 A Terpstra zag een matzet over het hoofd en J. Hoogerheide berekende een paardoffer verkeerd, hetgeen hem een stuk en de partij kostte. F. R. Drevel bereikte dank zij een pionoffer reeds op de 14e zet een gewonnen stelling, maar berekende zijn kansen niet nauwkeurig genoeg, verzuimde stukwinst en in he vige tijdnood (13 zetten in slechts 2 min.) was de juiste voortzetting moei lijk te vinden. Later zag hij een remise- kans over het hoofd en verloor tenslotte na 51/* uur. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot, de heer C. J. Timmer, Hogerstraat, heeft de afgelopen maanden diverse examens gedaan met zeer goed gevolg. In juli behaalde hij het praktijkdiploma nodig voor de banketbakkerij, in september het diploma voor de broodbakkerij en deze week slaagde hij voor het Han dels- en Technische gedeelte Brood- bakkerij. De heer Timmer (19) was niet de kleinste van de examinanda, maar wel de jongste. ERNSTIG ONGELUK OP DE HAVEN Oudeschild Woensdagmiddag is op de haven een ernstig ongeluk gebeurd bij het lossen van balen pulp. De chauf feur T. Eelman raakte met zijn duim bekneld in een dunne draad. Toen hij van de hoog opgeladen wagen viel werd de duim afgeknepen. De heer Eelman kwam op het schip terecht en viel daarna in de haven, waarna hij bewus teloos raakte Hij werd door zijn zoon boven water gehouden en met ijlings toegeschoten hulp op de wal gebracht. Dokter Van Loon verleende de eer ste hulp, waarna het slachtoffer per extra boot naar Den Helder is ver voerd. Behalve de afgeknelde duim heeft de heer Eelman ook nog inwen dige kneuzingen opgelopen S.V.O.-NIEUWS Uitslagen: adsp. SVOa- Tex, Boys a 06. De welpen wedstrijd werd afge last wegens de kou. De adspiranten konden het niet bol werken tegen deze betere ploeg. SVO heeft vier keer de kans gekregen om doelpunten te maken, maar ze hadden geen vat op de Boys. Keeper Koning wist nog een strafschop uit het doel te houden. Nu jongens, wij hebben de verlich ting klaar. Donderdags kunnen jullie 's avonds aan bod. Programma: adsp. De Koog a-SVO a, 3.30 uur. Zondag: SVO-De Koog. Voor de welpen weten wij het nog niet. Het kan zijn, dat Texel b bij ons komt, daar deze twee elkaar nog niet hebben ontmoet. Let even op het kastje voor zaterdag. OVERDENKING: SOFTENON-DRAMA Eén ding valt na al het voorgaande toch wel te constateren: het proces in Luik heeft grote opwinding gebracht. In die opwinding heeft zich voor de nader erbij betrokkenen ook afschuw en schrik doen voelen. Het is begonnen bij het gebruik van een emdicament, dat bedoeld was om onaangenaamheden tijdens de zwanger schap weg te werken. Als men over dit alles nadenkt en geen deskundige is, begrijpt men, hoe gevaarlijk het kan zijn, als mensen onaangename gegeven heden, die zij moeten beleven, kunst matig trachten te elimineren. Is het nu juist de opgave van de ont wikkeling en vooruitgang en van i.h.b. de medische wetenschap, die daarmee beschreven? Dan kan men niet anders dan accep teren, dat men in die ontwikkeling ook door scha en schande wijs zou mogen worden. Maar wat zich hier afgespeeld heeft, laat met deze redenering geen bevre diging na. Vooral een Christen heeft het er zo moeilijk mee, dat hij God nu eens heel dankbaar is, als hij zo'n zaak ver van zijn huis kan houden. Een Christen wordt zich vooral nu bewust, dat God van hem vraagt de naakte waarheid te aanvaarden, want Jezus Christus heeft dat zelf gedaan. Verdoving, bedwelrping, kunstgrepen, die moeten dienen om de verantwoor delijkheid van het beleven der naakte waarheid weg te nemen of opzij te schuiven, zijn op zijn minst gevaarlijk, zelfs levensgevaarlijk, maar eigenlek ongehoorzaamheid en ongeloof. Narcose kan een zegen Gods zijn en is dat meestal, dronkenschap kan een ban van de duivel zijn en is dat meestal. Beide zijn het bedwelmingen. Het gaat er hier maar om wat er met verdoving en kunstmiddelen be dekt en verdrongen moet worden. Die vraag is er een, die wezenlijk het leven zelf raakt, en dan nog wel: het leven voor Gods aangezicht. Vanuit de weten schap, dat Jezus Christus op deze aarde geweest is in Gods eigen persoon en daarbij de dingen aanvaard heeft, zoals ze op deze aarde nu eenmaal moeten gaan, moeten we als Christe nen ons afvragen, wat we met de din gen op deze aarde zelf doen, als we Hem volgen. Het is gebleken, dat daarom God het aardse leven heeft meegemaakt om de mens daarin te verlossen. Jezus heeft zich laten kruisigen als climax van het leed, dat Hij heeft moeten dragen en is toen verheerlijkt uit de dootl terugge keerd: als de Heer over leven en dood, over hemel en aarde. Hij is ook de Heer van Zijn volgelingen en beschikt over Zijn almacht ten dienste van die volgelingen, de Christenen. Dienten gevolge mogen Christenen ervan ver zekerd zijn, dat niets op deze aarde te erg is voor Jezus Christus, zodat Hij het niet zou kunnen beheersen, regeren en tot zegen maken. „Weest nuchter", is Christus' bevel. Dat geldt dan ook voor de zonde, voor de ellende en het leed. Een Christen mag moedig alles onder ogen zien in de overtuiging, dat God, de Almachtige, ten eerste hem op zijn gebed de straf op zijn zonde zal besparen en ten tweede als Vader voor hem zal zorgen, dat Hij zijn leven zal voeren tot het eeuwige leven. Verdo ving als misleiding is een middel tot verderf, een eerlijke en nuchtere roep tot Christus brengt de overwinning van al het kwaad tot in alle werkelijkheid. Dat weten Crhistenen zeker in alle problemen. Waa. S.V. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. KNVB: Hollandia T.-Schagen; Helder-ZAP; BKC-Texel; Con Zelo- Vios; Flevo-LSW. Afd. NH.: Texel 2- Vesdo 2; JVC 3-Texel 3; Adsp.: Texel a-Helder a. Zaterdagmiddag: adsp. Texel b-Texel c, half vier. Pupillen; Texel a-Texel c, half drie, Texel a in het wit. Voor Texel 1 een belangrijke wed strijd, waarin Texel niet kansloos ge acht kan worden. Dus lui, de volle honderd procent hoor! Texel 2 zal aan Vesdo een hele kluif krijgen; zal het 3de nu eens de volle buit meebrengen? Texel a zal nu eens niet gelijk spelen, hopen we, dat wordt eentonig. Even flink aanpakken en doorzetten. B en c zullen er wel flink tegenaan gaan. (Advertentie) Komt dit jaar vroeg naar Uw warenhuis. Koopt 's morgens, want dan koopt U rustig. zijn nu nog compleet.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1