Opa heeft verkering Arbeidsbesparing en arbeidsvreugde TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 FOTOTENTOONSTELLING „DE OUWE KIEKEBOE" Maandag 19 en dinsdag 20 november a.s. komen we met de expositie in café Nota te De Cocksdorp. De tentoonstel ling is de navolgende uren geopend: maandag- 19.00 - 22.00 uur en dinsdag: 16.00 - 18.00 uur en 19.00 - 22.00 uur. De oudere bezoekers van de exposi tie attenderen we er op, dat het nuttig is een leesbril mee te nemen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 november op om 8.04 uur en gaat onder om 16.46 uur; 21 november op om 8.09 uur en onder om 16.42 uur. Maan: 19 nov. L.K.; 27 nov. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 nov. 11.39 en 23.40; 17 nov. 12.15 en 18 nov. 0.13 en 12.49; 19 nov. 0.47 en 13.35; 20 nov. 1.37 en 14.32; 21 nov. 2.44 en 15.46; 22 nov. 4.02 en 16.59; 23 nov. 5.16 en 18.03; 24 nov. 6.17 en 18.54. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 november worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur, daarna tot 16.30 uur de moeders van Den Burg. BEVORDERD De Cocksdorp Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Blom Czn., thans werkzaam bij het kadaster te Arnhem, werd per 1 december a s, be vorderd tot technisch landmeetkundig ambtenaar 1ste klas. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 11 W. A. v. Zeijlen-Jac. v Heerwaarden 2—0 J. A. v.d. Slikke-A. de Haan 02 Jb Koorn-Jn Stam 02 H. Bruining-C. Vinke 11 D. v.d. Werf-P. Kooiman 11 A. v.d. Slikke-C. P. Burger 02 Jo Schoo-C. v.d. Werf 20 G. Dros-C. Meedendorp 11 Texel-ROE: C. Dijker-F Keizer 20 C. Meedendorp-J. Keizer 11 J. Hooijberg-L. v. Lieshout 02 P. Bakelaar-H. Keizer 02 W. A v. Zeijlen-C. Breen 11 C. v. Heerwaarden-T. Post 11 J. Vinke-M. Kalsbeek 0—2 Jo Schoo-E. Molema 20 J. A. v.d. Slikke-W. Post 1—1 C. Vinke-G. Post 1—1 Totaal 9—11 Opnieuw een nederlaag, die niet no dig geweest was. J. Hooijberg en P. Bakelaar haastten zich om ROE een 40 voorsprong te geven. De balans kwam weer in evenwicht door over winningen van C. Dijker en Jo Schoo. Hierna waren het W. A v. Zeijlen en J. Vinke, die een punt lieten zitten, waarna C. Meedendorp tenslotte de remise kreeg daar ROE reeds veilig stond en het tijd werd om op te breken. Morgen, eveneens om 12.30 uur mo gen we het opnieuw proberen tegen Andijk. Hopelijk spelen we ook eens een goede wedstrijdl FEUILLETON: 11. „Die weddenschap hebt u gewon nen. Natuurlijk zou ik met nieuwsgie rige ogen kijken. O, ik kan het me best voorstellen. Ik veronderstel, dat meneer Jansen, als hij morgenochtend een vuilniswagen ziet, er wel even met meer dan gewone belangstelling naar zal kijken". Hij schoot in een lach. „Die meneer Jansen. Ze nam een grote kaart in haar han den en keek ernaar. „Wanneer ik terug ben van deze reis, veronderstel ik, dat m'n geachte collega's belangstellend zullen zijn naar mijn belevenissen. En dan zal waarschijnlijk de vraag gesteld worden: Had je prettige reisgenoten? Waarop ik dan naar alle waarheid zal kunnen antwoorden: Zeker, onder meer ene meneer Jansen uit Amsterdam. Hij ledigt dagelijks de vuilnisbakken. Het is om te gillen. De Haan haalde zijn portemonnee te voorschijn en betaalde het souvenir. Toen wendde hij zich tot de lachende vrouw. „Tja, het doet natuurlijk wel een beetje vreemd aan, maar per slot van rekening is het een nuttig beroep. En op zo'n reis als de onze maak je uiteraard met allerlei slag mensen ken nis. Overigens, ik vind hem heel aar dig. Hij is zo spontaan". Ze knikte. „Mijn directrice was erg ingenomen met deze reis, toen ik haar van mijn plan vertelde. Heel verstan dig, zei ze. Je zult veel mensenkennis opdoen. Neem bijvoorbeeld onze Sjaantje" ,Die intussen haar ijsje wel gehad zal hebben", viel De Haan lachend in de rede. ,Dat denk ik ook wel Maar ik be doel; je zult haar op school krijgen. Moet je dat meisje weer helemaal om vormen. Pasklaar maken voor het schoolgareel. En dat gaat bij het ene kind gemakkelijker als bij het andere". Ze liepen de hal uit naar het Sta tionsplein. „Hebt u nog plannen voor vanavond?" vroeg hij. Juffrouw Verleun lachte. „In een wildvreemde stad? Ze schudde haar hoofd. „Ik ben zo maar een eindje aan het wandelen". „Mag ik u uitnodigen om ergens wat te gaan drinken?" vroeg hij aarzelend. ,Dat mag vanavond. Bent u bekend in Keulen?" Hij haalde zijn schouders op. „Zo'n beetje. Als we hier in gaan, komen we straks -in een brede winkelstraat, waar een paar leuke gelegenheden zijn met muziek en zo. Ik ben er jaren ge leden wel eens geweest met zakenrela ties". „O juist", klonk het afgemeten. Ze staken het plein over en gingen een straat in. De Haan glimlachte. „Ik raad uw gedachten, juffrouw Verleun. Een ge legenheid, waar je na afloop van de zaken met je vrienden heengaat, zal wel niet bepaald iets zijn voor nette dames. Maar ik kan u gerust stellen: we zijn werkelijk alleen maar in be hoorlijke gelegenheden geweest". Ze voelde zich kleuren en was blij, dat het nogal donker in de straat was. „O, maar dat heb ik helemaal niet ge dacht hoor", loog ze zonder enige wroe ging. Na een kwartiertje lopen wees De Haan naar een restaurant. „Dit was het. Ik herinner het me weer. De prijzen zijn redelijk en er was toen een be schaafd bandje". Ze gingen naar binnen en namen plaats aan een tafeltje. Nadat ze hun bestellingen hadden opgegeven, presen teerde hij de vrouw een sigaret en stak zelf een sigaar op. Het orkestje zette in en toen ze rondkeken, zagen ze in het midden een dansvloer, waarop enkele paren dansten. De bestelling werd gebracht en De Haan hief zijn glas op. „Op een prettige vakantie op de Rijn, juffrouw Verleun" Ze glimlachte en klonk. „En hopelijk iedere dag zulk mooi weer als vandaag" „Ik hoop het mee. Dan zult u na de vakantie aan uw collega's veel kunnen vertellen van uw ervaringen". Ze zette haar glas neer en keek er dromerig in. „Ja.... dit jaar zal ik kunnen meepraten. Het was andere ja ren zo, dat mijn collega's vertelden en ik luisterde. Want ik kwam nooit ver der als Garderen, of Bergen aan Zee of Valkenburg. En daar was iedereen al zo vaak geweest. Het had geen zin daarvan te vertellen. Dus zweeg ik doorgaans en luisterde. Je zoudt er een minderwaardigheidscomplex van krij gen. Het idee alleen al is zot, natuur lijk. Maar je telt immers vandaag de dag niet meer mee, als je niet min stens ééns per jaar een buitenlandse reis maakt? Op school leerden we nota bene en ook nog wel op de Huis houdschool dat ons land zo mooi is en dat er duizendenéén plekjes en hoekjes te vinden zijn, als je er maar oog voor hebt. En dat is natuurlijk de volle waarheid. Maar de theorie, die mijn collega's verkondigen, brengen ze nimmer in praktijk. We hebben een collega, die verslaafd is aan de winter sport. Als vrijdags om drie uur de va kantie begint, zit ze om zeven uur al in de trein naar één of ander winter sportoord en daar blijft ze tot de laat ste vakantiedag. Ze ontzegt zich verder het hele jaar ieder genoegen om maar te sparen voor de volgende reis. Nou, zo gek ben ik niet". „Enfin, volgende week kunt u mee praten". Ze hief haar handen omhoog als in wanhoop. „Praat me nog niet van de volgende week. We leven bij het heden, meneer De Haan. En we gaan iedere dag volop genieten". „Mag ik u nog wat aanbieden?" Ze lachte verlegen. „Alleen van avond, meneer De Haan. Ik ben erg zelfstandig en huldig nog erg ouder wetse principes. Maar voor vanavond wil ik een uitzondering maken". „Dat vind ik prettig. Ober...." Later keken ze naar de dansende paren en Theo draaide zich op een ge geven ogenblik naar de jonge vrouw en vroeg: „Kunt u dansen?" Ze kreeg een kleur. „Het is jaren ge leden, dat ik het voor het laatst ge daan heb. Ik vrees, dat ik het verleerd heb". „Met mij is het net zo: ik heb het in lang niet gedaan. Maar zoiets verleer je toch niet? Dit is een langzame foxtrot. Zullen we het eens proberen?" Ze aarzelde. „Als u me niet uitlacht, als het niet gaat. Hij kwam overeind en boog. „Dat spreken we dan wederzijds af. Verder kent niemand ons hier, dus hoeven we ons ook van niemand wat aan te trek ken". Met enige schroom legde ze haar hand op zijn schouder en de eerste passen waren onzeker, doch gedragen door het strakke ritme van de muziek, pasten ze zich al spoedig aan en toen het slotakkoord weerklonk, hadden ze de smaak te pakken. Ze klapten en de muziek zette op nieuw in, nu een paso doble. Doch de man en de vrouw waren over de eerste moeilijkheden heen en het ging al be ter. Toen de muziek voor de tweede maal eindigde, trok hij haar arm door de zijne en begeleidde haar naar hun tafeltje. Ze lachte en nam een zakdoekje uit haar tasje. „Een warm werkje, als je het zo lang niet gedaan hebt". „Ongewoonte", antwoordde hij rustig en dronk uit zijn glas. „U danste anders voortreffelijk". (Wordt vervolgd) DIEPE GRONDBEWERKING HEEFT FILMNIEUWS: THANS VOLLE AANDACHT Via de Texelse Courant hebben wij U een week of vijf geleden op de hoogte gehouden van het werk van de fa. Van Damme. Er werd toen tevens meege deeld, dat gewerkt werd aan een appa raat, dat tot een grotere diepte zou kunnen mengwoelen, omdat de capa citeit van het toen gebruikte werktuig maximaal 1.10 meter was. De constructie en het uit proberen van dit werktuig hebben meer tijd ge vraagd dan aanvankelijk gedacht werd. Er komt hierbij heel wat kijken. Zo bleek het op een bepaald moment wel mogelijk om het werktuig n de grond te brengen, maar het gelukte slechts met grote moeite om het woelapparaat weer omhoog te krijgen. Thans is het .zo ver, dat de Fa. Van Damme met bedoeld werktuig naar Texel durft te komen. Als de weers omstandigheden meewerken zal nog deze week worden gewerkt op „De Vol harding" in polder Eierland. De heer Van Damme meent met dit werktuig een diepte van plm. 1.35 m. te kunnen halen. In tegenstelling met de vorige woeler heeft deze slechts één woelpoot. De breedte van deze poot is echter zodanig, dat in één werkgang een breedte van 1 meter wordt los gemaakt en gemengd. Wij hopen, dat er de eerste weken niet te veel regen valt, zodat ook met deze woeler nog een be hoorlijke proef kan worden genomen. Intussen willen we ook de aandacht vestigen op een andere wijze van deipe grondbewerking. De fa. Schoorl heeft enkele weken geleden een werktuig op ons eiland gehaald dat in het kader van maatregelen tot bestrijding van de droogte eveneens de volle aandacht verdient. Dit betreft een zgn diepfrees, waarmee de grond tot een diepte van plm. 70 cm. intensief kan worden los gemaakt en gemengd. We kunnen wel vaststellen, dat de menging inderdaad ideaal is en dat met geen ander werk tuig deze menging kan worden ver kregen. De werkdiepte van deze frees is niet voldoende om de in polder het Noor den en Eierland plaatselijk aanwezige „kleilagen" omhoog te brengen en door het bovenliggende zand te mengen. We kunnen niet beoordelen welke moge lijkheden er zijn om een nog grotere werkdiepte te verkrijgen. In zijn tegen woordige vorm lijkt ons deze diepfrees zeer goed geschikt voor een bewerking van de zgn. „plaatgronden" in polder Eierland Dit zijn percelen met een bouwvoor, die bestaat uit zware zavel, die op een diepte van 25 cm. overgaat in grof, wit zand. Gaat men op deze percelen de bouwvoor mengen met nog 25 tot 35 cm. zand, dan wordt een veel lichtere, beter bewerkbare teeltlaag verkregen, die beslist veel minder droogte-gevoelig is Een bezwaar van dit werktuig zou den we de geringe werkbreedte kunnen noemen. Deze bedraagt nl. 33 cm. Daar staat als voordeel tegenover, dat het werk kan worden gedaan door een wieltractor van 50 pk. De vrees, dat de structuur van de grond door deze be werking ernstig zou worden geknoeid en bij veel regen wateroverlast zou optreden lijkt op het moment nog on gegrond. Na de laatste regen waren de bewerkte percelen nog goed begaan baar. Het lijkt ons ideaal deze bewer king in juli uit te voeren en direct daarop een groenbemestingsgewas te zaaien De ligging van de grond is zo danig. dat dit heel goed uitvoerbaar is. Met grote belangstelling volgen wij ook het resultaat van dit werk. C. v. Gr. NOG ENKELE MEDAILLES NIET AFGEHAALD Den Burg Tijdens de laatste wan deltocht, die georganiseerd werd door de Wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" konden niet alle medailles wor den uitgereikt. Er hebben zich toen diverse wandelaars aan de start ge meld. Deze laatkomers konden de me daille een week later afhalen. Er zijn er echter nog die dit moeten doen en het bestuur van de vereniging zou gaarne zien dat dit spoedig werd ge daan. Na 15 december is er geen moge lijkheid meer de medaille af te halen. Zij, die dit verzuim nog moeten goed maken kunnen terecht bij de heer A. van Sambeek, Zwaanstraat 3, Den Burg. TEXEL HEEFT IN 1961 MINDER WATER GEBRUIKT In het jaarverslag van het PWN staat ook vermeld hoeveel water de Texe laars hebben gebruikt in het boekjaar 1961. Of het komt door de natte zomers weten we niet, maar de eilandbewoners hebben beslist minder water gebruikt. Afgeleverd water door het pomp station Den Burg: 1961 1960 Jaartotaal 366.927 m2 (380.098) Per etmaal gem. 1.005 m3 1.038) Maximum 1.771 m3 1.942) op 25 juli (op 6 aug.) Minimum 678 m8 652) op 26 jan. ((op 1 febr.) Het energieverbruik voor de aan voer van ruwwater en het transport van reinwater (inclusief verlichting en vewarming pompstation en het ver bruik voor de aanjager te De Koo'g) was als volgt: m3 kWh Aanvoer ruwwater 374.910 22.231 Transport reinwater 366.927 82.277 Totaal 1961 366.927 104.508 Totaal 1960 380.098 99.328 In het wingebied in de Mokslootval- lei was de hoogste waterstand in de Moksloot 1,70 N.A.P. in februari en de laagste 1,01 N.AT. in september. „KOLONEL HYDE CONTRA SCOTLAND YARD" Kolonel Hyde ziet tot zijn woede zijn 25 jaar trouwe dienst in het leger be loond met ontslag; ontslag wegens overbodigheid. Zijn laatste jaar op het Ministerie maakt hij daarom „nuttig" door het selecteren van 7 ex-officieren, getrainde specialisten. Zij allen hebben hun ontslag echter te danken aan ern stige misdragingen en zijn er als bur gers zonder toonbaar verleden niet in geslaagd zich een redelijk bestaan te scheppen. Daar wil Kolonel Hyde verandering in brengen en aan het hoofd van de „Coöp Verhuis Onderneming" (het verhuizen van bankbiljetten) garan- deerd hij zijn 7 heren een salaris van ƒ1.000.000,Mislukking is uitgesloten. Er worden wapens, gasmaskers, auto matische wapens, rookbommen en rollend materiaal „georganiseerd". Als „Operatie Gulden Vlies" wordt uitgevoerd ontploffen de rookbommen, het verkeer wordt stilgelegd, de mobi lofoons van de politie worden gestoord, de alarminstallatie van de bank en de telefooncentrale valt uit Al met al is het een knappe vermen ging van een kostelijke comedie en een spannende misdadigersgeschiedenis. Er zit volop vaart in de gebeurtenissen en de talloze grappen. Een film, die U zal amuseren, in spanning houden en het weerbericht zal doen vergeten. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 16 november Den Burg, Casino, Voorlichting Bouwcentrum, Vocht- en ventilatieproblemen. Den Burg, Landbouwschool. 20.00 uur, Harry de Graaf spreekt over Nieuw-Guinea Zuid-Eierland, Bethel, bazar t.b.v. het wijk- gebouw. Zaterdag 17 november Den Burg. De Oranjeboom", 20.00 uur, jaarlijkse feestavond M.A.B.-club Texel. De Waal, Dorpshuis, 20.00 uur. Uitvoering 't Amateurtje met „Verborgen Banden" Zuid-Eierland, Bethel, bazar t.b.v. het wijk- gebouw. Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, filmverto ning „Kolonel Hyde Contra Scotland Yard" Zondag 18 november Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, filmverto ning „Kolonel Hyde Contra Scotland Yard" Maandag 19 november De Cocksdorp, café Nota, fototentoonstelling „De Ouwe Kiekeboe". Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur. Ver. bedrijfsvoorlichting. Ir. Boonman spreekt over Arbeidsbesparing in de rundveehouderij Dinsdag 20 november De Cocksdorp, café Nota, fototentoonstelling „De Ouwe Kiekeboe". Woensdag 21 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive. Oosterend, 't Centrum, bijeenkomst Hcrv. Mannenvereniging. Donderdag 22 november Den Burg, dorpshuis, 20 00 uur, „De Kieken dief", spreker de heer Feenstra. De Koog, 20.00 uur, N.H. gemeenteavond Vrijdag 23 november Den Hoorn. „De Waldhoorn", 20 00 uur, uitvoering fanfarekorps D.E.K. Oosterend, 't Wapen van Amsterdam, foto tentoonstelling „De Ouwe Kiekeboe". ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER EL1AS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur» Zr RJFTVE1-D De Cocksdorp, tel (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) OUDERAVOND VAN DE LUBERTISCHOOL Op 9 november j.l. werd in de o.l. school te De Koog de jaarlijkse zake lijke ouderavond gehouden. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter van de Oudercommissie, de heer C. M. Bakker, in het bijzonder de heer Drevel, die, geheel genezen, z'n werk aan de school kon hervatten. Tijdens de lezing van de notulen der vorige ouderavond bleek dat de secre taris, de heer H, P. Houwing, zijn taak zeer consciëntieus opvat, wat de voor zitter dan ook daarna in een waarde rend woord tot uiting bracht. Zo konden ook mevr Rommel en de heer Van Loo tijdens de kascontrole constateren, dat de penningmeeste- resse, mevr Eelman-Hoogenbosch, op een onberispelijke wijze waakt over de financiële middelen van de Oudercom missie. Tijdens zijn jaarverslag merkte het hoofd der school, de heer Stoer o.m. op, dat de schooltoneeluitvoeringen in de huidige vorm niet meer gehandhaafd zullen worden, doch meer het karakter zullen krijgen van 'n feestelijke ouder avond. Hierbij zal dan niet meer in de eerste plaats gelet worden op het „geldverdienen voor de schoolreis", maar meer de naduk worden gelegd op de toneelprestaties van de leerlingen. Verder constateerde hij, dat het be drag, dat nodig blijkt om de school reizen in de tegenwoordige vorm moge lijk te maken, onverantwoord hoog ge worden is. In de toekomst zal gezocht worden, aldus de heer Stoer, naar schoolreizen in eenvoudige vorm, waarbij meer dan voorheen, getracht zal worden het ka- raktervormende en sociaal opvoedende aspect bij deze reizen te accentueren. Tijdens de bestuursverkiezing wer den mevr. Klok en ds. Waardenburg gekozen in de plaats van mevr. De Jong en de heer De Ridder, die niet herkiesbaar waren. Bij de rondvraag bleek, dat de aan wezigen het, na een uitvoerige ge- dachtenwisseling, in grote lijnen eens waren met de nieuwe plannen van het schoolhoofd. Ook werd o.m. uiteen gezet, waarom de Sint het prettiger vindt zijn gorte feest ongehinderd in de sfeer van de klas te vieren. Na de pauze volgde een interessante inleiding over het werk van de be kende cineast Bert Haanstra, door de onderwijzeres der school, mej. A. Schut, gevolgd door de vertoning van twee van zijn films, n.l „Rembrandt" en „Glas". Hierna kon de voorzitter een ge slaagde ouderavond besluiten met een woord van dank aan alle medewerken den. GESLAAGD Onze plaatsgenoot Kees van Heer waarden volgde te Bakkum in de jeugdherberg „De Mantelmeeuw" de z.g. inleidingscursus en bleek na afloop daarvan te voldoen aan de gestelde eisen. Daarmee verwierf Kees de be voegdheid om als verkennersleider op te treden. Wij hopen dat de Jeroen- groep met deze leider een zegenrijke toekomst tegemoet gaat! INSTUIF DE KOOG A.s. zondag worden de deuren van de Instuif pas om half negen geopend. Dit naar aanleiding van de Interk. Jeugddienst, die deze avond in de Herv. kerk zal worden gehouden en geleid zal worden door Ds. Van Bilderbeek en Ds. Waardenburg. Alle jongelui, die gewend zijn de Instuif te bezoeken, worden in deze dienst verwacht. Na afloop gaan we gezamenlijk naar het Jeugdhuis. HERFSTTENTOONSTELLING MET ATTRAKTIES IN OOSTEREND Zaterdag a.s. van 2.30 tot 6 uur en 's avonds vanaf 7.30 uur is er in de o.l. school te Oosterend een tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde herfststukjes en herfsttekeningen. Bovendien zijn er een aantal attrak- ties aan de tentoonstelling verbonden Het valt me telkens weer op, dat oudere mensen waartoe ik langza merhand zelf ook behoor niet veel begrip kunnen opbrengen voor 't stre ven naar verkorting van de arbeidstijd en veraangenaming van het werk. Ze zien daar in een streven van „de mo derne jeugd", dat ze maar matig waar deren. U kent die geluiden natuurlijk ook wel. Aan het ouder worden schijnt on losmakelijk te zijn verbonden de eigen schap om alles van vroeger beter te achten dan allerlei verschijnselen van de tegenwoordige tijd. En één van die dingen is zeer beslist de gedachte, dat er vroeger veel meer arbeidsvreugde was dan tegenwoordig. En de conclusie is dan, dat de jeugd van deze tijd met hun veel kortere werkdag en de vrije zaterdag nog lang niet zo tevreden zijn als de mensen uit de goede, oude tijd. Het is hier niet de plaats om daar diep op in te gaan. Wel meen ik te moe ten opmerken, dat waarschijnlijk heel veel van wat door deze ouderen voor arbeidsvreugde werd aangezien niets anders was dan een gedwee en machte loos opvolgen van een levenswijze, waaraan toch niet te ontkomen was. Intussen kunnen we rustig vaststel len, dat er inderdaad in deze tijd veel aandacht wordt besteed aan de kwestie van de arbeid. In voorgaande artikelen heb ik al opgemerkt, dat dit vooral een kwestie van economie is. Arbeid is duur en daarom probeert men op aller lei wijze arbeid te besparen. Zoals reeds eerder gezegd werkt daarvoor een hele staf van deskundigen in „Wa- gemngen". Toch is dit niet alleen een kwestie van „de centen" Er zal in dit streven naar arbeidsbesparing ook echt wel iets aanwezig zijn van het zoeken naar een groter deel van leven. Men voelt er niet meer voor om het leven alleen te laten bestaan in werken, eten en sla pen. En ik meen, dat ook de mensen, die bereid zijn om de arbeid als een zegen te zien, mogen meewerken en meezoeken naar middelen en mogelijk heden om arbeidstijd korter en het werk aangenamer te maken. We mogen daarin beslist niet altijd een zekere luiheid en arbeidsschuwheid zien. Misschien moeten we in dit verband ook eens denken aan een uitspraak, die ik onlangs hoorde. In een discussie, waarin het over bovenbedoelde zaken ging, merkte iemand op: „Het toppunt van luiheid is als de mensen te lui zijn om hun gemak te zoeken". Ir. Boonman, die maandag a.s in Hotel „De Lindeboom-Texel" spreekt over „Arbeidsbesparing in de Rundvee houderij" is verbonden aan een Insti tuut te Wageningen, waar men inder daad dag aan dag bezig is om het ge mak voor de boerenbevolking te zoe ken. Hij kan hierover op zeer onder houdende, enthousiaste wijze spreken en U zou het beslist betreuren als U deze avond gemist had. De zaal van „De Lindeboom-Texel" moet maandag avond geheel gevuld zijn. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3