kans mesr re b,eres- ken Ike dag een Bosch GRATIS in de K.S. K.S.K. winkelcentrum Den Helder De arbeidsvoorziening in de landbouw VOORSPOEDIG Moeder worden raBYPERM Tijdens de St. Nic. verkoopactie van de K.S.K van 15 november t.m. 5 december worden 20 koelkasten verloot. Dus elke dag een koelkast U ontvangt voor elke bestede gulden in de deelnemende winkel in de K.S.K. een bon, 25 bonnen geven recht op één gratis lot. 25 opgeplakte bonnen kunt u omwisselen dagelijks in de achterzaal hotel Bakker (ingang Prinsenstraat) v.af zaterdag 17 nov. van 10,30-12 uur en van 15,30-18 uur Er is telkens een nieuwe serie loten die meedingt naar een koelkast. Zeer instructieve inleiding van Ir. De Wildt In zijn openingswoord noemde de voorzitter, de Keer Th. R. Hin, de be langstelling voor deze voorlichtings avond, die dinsdag j.l. werd gehouden bevredigend. Achteraf menen wij te moeten vaststellen, dat het erg jammer is, dat een zo klein aantal personen deze buitengewoon duidelijke en be langrijke inleiding hebben gehoord. Deze avond werd in het kader van de Streekontwikkeling georganiseerd door de Werkgroep Agrarisch Sociale Voorlichting in samenwerking met de standsorganisaties. Het was de vierde avond in deze serie. De heer Hin deelde mee, dat het de bedoeling is om de ge houden inleidingen in de diverse afde lingen van de standsorganisaties in klein verband te bespreken, waarna een avond van de gezamenlijke organi saties de bespreking afsluit. De heer De Wildt begon zijn inleiding met er op te wijzen, dat er regelingen, die bedoelen een goed evenwicht te scheppen tussen het aanbod van de beroepsbevolking en de werkgelegen heid, niet eenvoudig zijn Toch is dit evenwicht zeer belangrijk. Bij een te groot aanbod van de beroepsbevolking dreigt er werkloosheid, die de welvaart remt, terwijl bij een schaarste aan be roepsbevolking de mogelijkheden om de werkgelegenheid uit te breiden niet gebruikt kunnen worden. Hoe in de landbouw? In de landbouw doet zich het feit voor, dat de werkgelegenheid niet kan worden uitgebreid, omdat enerzijds de oppervlakte grond vastligt, terwijl er bovendien geen grotere afzetmogelijk heid is. Daarnaast doet zich het ver schijnsel van de voortgaande mechani satie voor, waardoor de vraag naar be roepsbevolking in de landbouw steeds afneemt. De primaire afvloeiing door sterfte en pensionering bedraagt per 1000 personen 30 per jaar. Om het aan tal gelijk te houden zouden dus ieder jaar 30 jeugdigen (op iedere 1000 per sonen, die in de landbouw werken) een beroep in de landbouw moeten kiezen. Als gevolg van mechanisatie bedraagt de vraag echter geen 30, maar slechts 20 personen Op grond hiervan zouden we kunnen concluderen, dat het met de arbeidsvoorziening in de landbouw niet slecht zit Toch schaarste aan personeel! De inleider wees er op, dat het in de landbouw vooral de zgn. secundaire af vloeiing is, die de moeilijkheden ver oorzaakt Hiermee wordt bedoeld het vertrek uit de landbouw op latere leef tijd. Op iedere 1000 personen, die in de landbouw werken, verlaten er jaarlijks 40 op oudere leeftijd de landbouw. Dit is vooral het geval na het vervullen van de militaire dienstplicht. Als ge volg van dit feit komt de landbouw derhalve te verkeren in dezelfde situa tie als een bedrijfstak, waarin de werk gelegenheid ieder jaar met 4°/o toe neemt. Wat zijn de oorzaken van deze afvloeiing? Inleider wees er op, dat er in de landbouw geen systeem is, waardoor de arbeiders naar de landbouw worden getrokken. In het verdere verloop van de inleiding bleek zeer duidelijk, dat er bewuste maatregelen moeten wor den genomen om landarbeiders aan te trekken en te houden. Als oorzaak van het vertrek van zo veel personen uit de landbouw zag in leider vooral de onvoldoende scholing. Hoewel de eisen, die aan landarbeiders gesteld worden sleeds hoger worden, zien we, dat velen menen wel zonder enige scholing en opleiding landarbei der te kunnen worden. Terwijl de in vestering in werktuigen enorm toe neemt, laat de investering aan vakbe kwaamheid van de werkers in de landbouw zeer veel te wensen over. Hoe binden wij de arbeiders aan de bedrijven? De landbouw verkeert wat het aan trekken van arbeiders betreft in een concurrentiepositie met alle andere soorten bedrijven. En daarbij moeten we vaststellen, dat in dit opzicht de positie van de landbouw niet sterk is. Inleider was van mening, dat in deze concurrentie de kwestie van het loon niet nummer één is. Wel belangrijk is het sociaal milieu. Ir. De Wildt meende echter, dat het vooral de opleiding, het feit van de geschooldheid voor het be roep landarbeider moet zijn, die voor komt, dat personeel op latere leeftijd afvloeit. In een tijd, zoals we thans be leven, waarin de arbeidsmarkt krap is, is voor de arbeiders de mogelijkheid om te kiezen tussen het landbouwbe drijf en andere bedrijfstakken Inleider was van oordeel, dat een landarbeider met een goede beroepsopleiding niet gemakkelijk zou besluiten ander werk te kiezen, omdat hij dan van geschoolde landarbeider terugvalt tot ongeschoolde of geoefende. Dit wordt als een terug gang gevoeld. Welke andere punten van belang? De heer De Wildt noemde verder nog de volgende punten, die van belang zijn voor de binding van de arbeiders aan de bedrijven. a. Verhouding werkgever-werknemer. Spreker was van oordeel, dat het deze verhouding ten goede zou ko men als naast de opgeleide werk gever een opgeleide werknemer staat. De landarbeider komt in dit geval als medewerker naast de werkgever te staan. b. Vol jaar werkgelegenheid. Ir. De Wildt was van mening, dat dit punt voor de landarbeiders niet het zwaarste weegt. Men heeft geen overwegend bezwaar om gedurende kortere tijd ander werk te verrich ten. In dit verband wees inleider op het belang van een goede handvaar digheid. Nu aan de modernisering van de bedrijfsgebouwen alle aan dacht wordt besteed zou een goede handvaardigheid van landarbeiders de mogelijkheid geven deze arbei ders ook gedurende de winter op het bedrijf te houden. c. Het maatschappelijk aanzien. In leider was van oordeel, dat het be zit van een diploma hieraan mee kan werken. Ook de punten ge noemd onder a. en b. werken mee aan de verbetering van het maat schappelijk aanzien. d. De promotiekansen. Ook de moge lijkheid van promotie achtte spre ker zeer belangrijk In de discussie bleek, dat de aanwezigen de moge lijkheid van promotie in het land bouwbedrijf eigenlijk niet aanwezig vonden. Ieder bedrijf heeft nl. slechts één of enkele arbeiders en dit belet een opschuiving naar een „hogere rang". De heer De Wildt zette uiteen, dat hij hier vooral het oog had op mogelijkheden in aan de landbouw verwante beroepen. Een landarbeider met een goede theo retische en praktische opleiding zou naar het oordeel van inleider kansen krijgen bij landbouwcoöperaties, landbouwvoorlichting, K.I. vereni gingen e.d. Een regionaal personeelsbeleid is nodig In de toekomst zal de belangrijkste vraag niet moeten zijn: -„Hoe kom ik als boer aan een arbeider?", maar het moet gezamenlijk voor een heel gebied worden bekeken Voor de vraag hoe het aantrekken van arbeiders moet plaats hebben, zullen we eventueel in de leer moeten bij de industrie. Een gun stige omstandigheid noemde spreker, dat we op deze wijze de arbeiders uit sluitend geschikt maken voor de land bouwbedrijven Een timmerman kan veel meer alle kanten uit. Verder is het gunstig, dat jeugdigen in de land- bouwreen hoger loon ontvangen dan in andere bedrijfstakken. Op een leeftijd van 22 tot 23 jaar wordt dit anders. Voor de ouderen verwachtte spreker het vooal van het feit van de geschoold heid. Hoe moet beroepsopleiding er uit zien? Ir. De Wildt maakte hierover zeer waardevolle opmerkingen. Uit ervaring is gebleken, dat men de jeugd zeer moeilijk naar de Lagere Landbouw school krijgt. De gang naar de Lagere Technische School is veel gemakkelij ker. Daarom zag spreker heil in een technische school met daarbij een land bouwkundige opleiding. Met een alleen technische opleiding komen we er niet. Een tractorchauffeur of monteur, die volledig op de hoogte is met de con structie van een sproeimachine is daar mee nog geen goede arbeider voor een landbouwbedrijf. De landbouwkundige opleiding achtte spreker een eerste eis. De techniek moet staan in de verhou ding tot bodem, plant en dier. Voor oudere landarbeiders dagcursusscn De ervaring van spreker was, dat men er met avondcursussen bij de oudere landarbeiders niet komt. Gewe zen werd op een initiatief in de N.O. Polder. Door een zeer goede organisa tie, waarbij zowel werkgevers als werk nemers voor deze zaak op pad gingen, kreeg men het klaar 500 cursisten bij elkaar te krijgen In Noord-Brabant is de landarbeidersopleiding eveneens 'n succes. De heer De Wildt was van mening, dat de gezamenlijke boerenbedrijven in de toekomst een kostenpost moeten over hebben voor het aantrekken en opleiden van personeel. Mogelijk zou in deze kwestie het Landbouwschap een rol kunnen spelen. Indien hiervoor l°/o van het totale loonbedrag in de land bouw werd beschikbaar gesteld, zou dit een kapitaal van ƒ5.000.000,beteke nen. In de discussie bleek, dat enkele aan wezigen met de inleider van mening verschilden omtrent de functie van het loon bij het aantrekken en vasthouden van arbeiders. Het loon zou h.i. wel een grote rol spelen bij de arbeidsvoorzie ning. Inleider merkte in dit verband op, dat in de toekomst mogelijk de winst deling wel een rol gaat spelen C. v. Gr. SPORTNIEUWS S.V.C. Uitslagen: pupillen SVC a-Texel c 20; adsp. SVC a-Texel c 42. De pupillen hadden nogal wat hinder van de wind. Toch v/ist Leo S. voor de rust 10 te scoren. Na de rust was SVC opnieuw sterker, wat resulteerde in een doelpunt: 20. Hiermee kwam ook het einde Keurig, jongens! De adspiranten hadden voor de rust de handen vol aan het, wat spel betreft, vaak betere Texel c. Stand voor de rust 21. Eindstand 42. Programma: SVC 2-Oudesluis 2, 2 uur; Callantsoog 1-SVC 1. Een zware opgave voor SVC 1 en 2. De eerste wedstrijd tegen Oudesluis werd door pech met 32 verloren. La ten we het nu beter doen, jongens. SVC 1 krijgt het nog lastiger. Cal lantsoog heeft de laatste 2 wedstrijden gewonnen. Laten we proberen om toch een puntje mee naar huis te nemen. In de REGIONALE WERKPLAATS VOOR VAKOPLEIDING VAN VOL WASSENEN te HOORN vindt de man met wilskracht en pit de weg naar versterking van zijn positie. Door scholing, omscho ling of bijscholing krijgt hij een vak onder de knie. Een nieuw vak, een ander, beter vak. De feiten De opleiding is kosteloos De opleiding staat open voor iedereen tussen 18 en 50 jaar U kunt beginnen wanneer u wilt Het opleidingstempo bepaalt u zelf Tijdens de opleiding loondervings vergoeding en sociale voorzieningen Reiskosten worden vergoed. Vraag Inlichtingen bij het Arbeidsbureau in: Den Helder, Den Burg, Schagen, Enkhulzen, Wieringerwerf, Alkmaar, Hoorn. Zandvoort, Medemblik, Zaandam, Purmerend, Edam, Beverwijk, IJmulden, Haarlem HOORN SLEUTEL VOOR EEN ZEKERE TOEKOMST VRIJDAG REU MA BUREAU Belanghebbenden wijzen wij er 'op, dat er vrijdag a.s. Reumabureau zal zijn. De openingsuren in het Consul tatiebureau zijn van 12.30 tot ongeveer 16.30 uur. De kennis hiertoe en juiste Baby verzorging in een iSiLpe>i de&ixe BABYSET WIJZIGING IN DE UITBREIDINGSPLANNEN Enige tijd geleden maakten wij ge wag van de uitbreidingsplannen op Texel. Een ieder heeft een blik kunnen werpen in de bescheiden, die een beeld geven van deze belangwekkende ont wikkelingen. De plannen zijn na de pu- blikatie niet ongewijzigd gebleven. Ook heden liggen voor belangstellenden de papieren ter inzage ten kantore van de Dienst Gemeentewerken, Parkstraat 3, Den Burg. Hoewel de wijzigingen niet van zeer ingrijpende aard zijn, lijkt het ons nuttig er enkele der belangrijkste veranderingen uit te lichten. De Cocksdorp Het nieuwe sportterrein te De Cocks dorp, dat aanvankelijk was geprojec- VOOR TEXELS FOLKLORE Inwoners van Den Burg, de Winkeliersvereniging verwacht Uw antwoordstrook! De zeer actieve Winkeliersvereniging Den Burg heeft jongstleden dinsdag een circulaire in Den Burg doen be zorgen, waarin vragen worden gesteld over de mening van het publiek ten aanzien van de komende zomeracties. U kan meedoen! De Burgers behoeven het bij toezien- alleen niet te laten. De Winkeliers vereniging wil graag van U horen of U daadwerkelijk wil meedoen. Dat kan op verschillende manieren. U kunt zelf zo'n prachtig costuum gaan dragen, U kunt meedoen met een dansgroep en U kunt ook Uw kinderen als deelnemer- tjes opgeven Boercnkapel op vergadering Men roept de Burgers op naar de nog uit te schrijven vergadering te komen. Daar kunt U met Uw ideeën aan het woord komen. U mag vertellen hoe het niet moet, men verwacht voor stellen van U. Tijdens die vergadering zal het belangstellende publiek kennis kunnen maken met de splinternieuwe (nog niet „in pak" gestoken boeren- kapel. Maar EERST zou de vereniging dolgraag de belangstelling willen peilen aan de hand van de binnengekomen antwoordstrookjes. De laatste zin van die bewuste circulaire zou enige ver warring kunnen wekken. Men zou er uit kunnen opmaken, dat alleen dan het strookje van de ontvanger wordt verwacht, wanneer die andere mensen kent, die zouden willen komen. Neen, het gaat in de eerste plaats om die ont vangers zélf. Die grote plannen van Den Burg zijn waarachtig de moeite waard. Het ver enigingsbestuur verzoekt ons daarom toch vooral te willen aandringen op in vulling van de strookjes. Het Burger publiek kan ze kwijt in het V.V.V.- kantoor in de Parkstraat. Doen! teerd aan de Langeveldstraat (Achter weg), zal nu worden aangelegd aan de linkerzijde van de Vuurtorenweg, en kele honderden meters voorbij de Alge mene Begraafplaats. Er zal een rioolwaterzuiveringsinstal latie komen nabij de hoek Langeveld- straat-Waddenzeedijk Grenzend daar aan een stuk industrieterrein van be scheiden oppervlakte (ongev. Vt ha.). Het Theehuis van de heer Hooijberg krijgt een mogelijkheid tot aanzienlijke uitbreiding. Aan de verbindingsweg tussen de R.K. Kerk en de Langeveldstraat zal uitgebreide woningbouw mogelijk wor den. Door een wijziging in de bebouwings voorschriften, die ook voor de andere dorpen geldt, wordt de bouw van een viertal bejaardenwoningen mogelijk aan de Kikkertstraat (schuin tegenover de Herv. Kerk). Het ontwerp tot wijziging van de uit breidingsplannen (in onderdelen) „Mid- den-Eierland", „Zuid-Eierland", „Den Hoorn", ,,'t Horntje", „Oost", „Ooster end", „Oudeschild" en „De Waal" blij ven beperkt tot de mogelijkheden, die voortvloeien uit de wijziging van de bij de plannen behorende bebouwingsvoor schriften. Omgeving De Koog Het kampeerterrein van de Stichtin) Sociaal Toerisme „Kogerstrand" zal aanzienlijk worden uitgebreid. De bungalow- en kampeerterreinen van de heren Bruin, Eelman en Zut phen krijgen een definitieve recreatie bestemming. Hetzelfde is het geval met de strook gelegen nabij de „Wadden- parel". Hier zal plaats zijn voor een drietal hotels. Ook aan de „Schuma- kersweg" zal plaats zijn voor de bouw van waarschijnlijk één hotel. Het kamphuis „De Pelikaan" krijgt aan zienlijke uitbreidingsmogelijkheden Bijzonder jammer is het o.i. dat de uitbreidingen van „De Pelekaan" wel als de te bouwen hotels nabij de „Waddenparel" tot 12 meter hoogte zullen kunnen worden opgetrokken. Dit betekent dat genoemde objecten 2 to 3 verdiepingen zullen tellen, waardoo zij ongetwijfeld dominerend en storeni zullen zi>n in het landschap. Langs de oostzijde van de Ruijslaan was oorspronkelijk ruimte voor enkele herstellingsoorden '(nabij Kinderdok) Deze oostzijde heeft thans echter eei definitieve agrarische bestemming ge kregen. Ruimte voor een herstellings oord (geruchten spreken van een her stellingsoord voor spastische kinderen) zal er zijn aan de westzijde van deze weg bij de hoek van de nieuwe weg naar paal 17. Bezwaren tegen de vaststelling vaL deze ontwerpbesluiten kunnen tot 12 december worden ingediend bij de ge meenteraad. De opbrengst van de loterijen komt ten goede aan: 1. De Sporthal; 2. De Helderse jeugdver enigingen; 3. Het rusthuis v. Ouden v. dagen te Huisduinen; 4. Het Kon. Wilhelminafonds. Koningstraat Spoorstraat Keizerstraat Beatrixstraat

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4