- tweede blad André Hin is veilig de plas overgestoken Welk onderwijs genoot de bevolking van Texel? TEXELSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 BRIEF UIT RIO Enige tijd geleden zagen wij André Hin de Texelse gemeen schap verlaten om zich voorgoed te vestigen in Brazilië. Vanuit Rio de Janeiro verzond hij een brief waarin hij zijn in drukken gedurende de zeereis opgedaan weergeeft Onge twijfeld zullen wij in de naaste toekomst nog meer van deze ou- Texelaar vernemen! Red. Waarom emigreren? Dat is een veelgestelde vraag. Het antwoord is niet zo makkelijk te om schrijven. Vele zaken spelen een rol. Het voor en tegen dient te worden af gewogen en uiteindelijk ga je of je gaat niét! Enkele jaren geleden was emigreren minder opzienbarend dan nu. Er waren immers jaren dat onge veer l°/o van de Texelaars naar het buitenland trok. Tegenwoordig is het een uitzondering geworden en waar schijnlijk terecht. Van armoe hoeft men met te gaan. Er is werk en eten genoeg. Misschien heeft juist mijn vertrek iets te maken met die overvloed aan werk en eten. In West-Europa leeft men tegenwoordig in een samenleving waarbij schijnbaar van alies voldoende is, maar een van de gevolgen is dat ieder individu in een soort vorm tot massamens wordt geperst. Men kan zich gedurende zijn verdere leven moeilijk onttrekken aan dat voorge schreven levenspatroon. Overal is voor gezorgd, van de wieg tot het graf. Zo lijkt het tenminste wanneer een jonge man, opgeleid tot het boerenvak, voor zich zelf wil beginnen. Hij komt echter tot de conclusie dat lang niet alles voor hem klaar staat. Laten we, afgezien van de ruimte, die voor ieder steeds kleiner wordt, het kapitaal eens nemen. Er dient goed gerekend en hard ge werkt te worden om tot rentabiliteit te komen. Een nog steeds zeer grote vraag maakt de prijs van de landbouw grond hoog. Dat zal m.i. in de loop der jaren wel veranderen, maar ik ben niet van plan daar op te wachten. Zo den kende, ben ik op het idee gekomen om na te gaan of die knelpunten buiten Europa soms niet golden. En bovendien: waarom zou ik niet een wat gunstiger werkklimaat opzoeken. Wat verande ring doet een mens ook beter leven! Toch zullen mijn gedachten ook vaak naar het Gouden Boltje uitgaan. Texel is een mooi eiland. Ik hield van de landschappen met duinen en stranden <n het vogelleven. Een groot deel van mijn vrije tijd heb ik al zwervend van de ene hoek van het eiland naar de andere doorgebracht. Ik ben nog steeds blij op Texel geboren en getogen te zijn. En toch: het werd me te klein! Ik heb er over nagedacht en ben tot de conclusie gekomen, dat het met zit in de 23 kilometer lengte en de 7 kilome ter breedte. Misschien omdat Texel nogal vlak en weinig bebost is en dat de bewoners, weinig gehinderd door storende verheffingen in het landschap, het leven van anderen kunnen en ook willen gadeslaan. Over Texel lopende voel je hoe iedere stap door anderen wordt nagegaan. Wanneer zch dat zou beperken tot normale warme belang stelling is dat niet zo erg en het geeft zelfs een prettig verbonden gevoel. Be paalde groepen staan er echter op, alles van iedereen te weten en die weten schap aan Jan en alleman door te ge ven. De menselijke fantasieën daaraan toegevoegd maken je tot een vreemde aberatie! De reis Men kan een vliegtuig nemen of een hut uitzoeken in een luxe passagiers boot. Een andere mogelijkheid vormt een koopvaardijschip, die behalve aan de normale lading, ook nog enkele plaatsen voor passagiers over heeft Dit wordt vaak de meest interessante en rustigste wijze van reizen genoemd. Bij het horen van de naam „vrachtschip" is men niet geneigd te denken aan luxe. Dat is mij reusachtig meegevallen. Zoals U wellicht weet ben ik de oceaan overgestoken met het m.s. „Kennemer- land" een zo goed als nieuw schip. Bij dergelijke schepen is wat bouw en outillage betreft, grote aandacht ge schonken aan het welzijn der beman ning. Neem de salon In de hoek een grote bar, verder voorzien van kostelijk meubilair. Door de zandgeslepen glazen wand ziet men de eetzaal waar de fijn ste gerechten ter tafel worden ge bracht. De lage officieren nemen plaats aan de kleine tafels langs de zijkanten De kapitein met z'n vrouw (welke laat ste ook eens een zeereis wilde mee maken) en de eerste stuurman, boord werktuigkundige, een zestal Braziliaan se passagiers en enkele hogere officie ren nemen plaats aan de grote tafel in het midden van de zaal. Daaraan zitten ook de bekende schrijver-journalist Wim Hornman en z'n vrouw en.ik! Hornman en echtgenote boeien mij met hun verhalen over de reizen die zij heb ben gemaakt. Blij hun als Nederlandse reisgenoten te hebben. Het is allemaal wat ongewoon. Wanneer ik wil gaan zitten schiet een bediende naderbij, die de stoel voorzichtig onder me schuift. Er wordt gevraagd of ik thee of koffie, een gekookt of gebakken eitje wil heb ben of misschien iets anders. Voort durend staat de hofmeester te kijken of alles naar wens verloopt. Eventuele tekortkomingen zullen hem in actie doen komen. De sfeer is prettig en ge zellig en er wordt ruim nagetafeld. Al etende betrap ik mij er af en toe op, dat ik steeds moet denken aan die kam- peertochten uit het verleden, toen ik mijn primitieve etentje zelf moest klaarmaken op het al even primitieve primusje Het tinkelen van de glazen begeleid het voortdurende ge brom op de achtergrond van de mach tige motor, die het schip de oceaan over stuwt. Een kijkje in de machine kamer levert een groots beeld. In een van de zeven cilinders zou je met twee man kunnen zitten Met de energie wordt de vier meter grote schroef aan het draaien gehouden met een snelheid van 120 omwentelingen per minuut. Ieder blijk van verbazing ontlokt aan de hoofdmachinist de opmerking „Och, dit is toch maar kinderspeelgoed in vergelijking met die grote tankers.." Zo gaat het verder. Door de patrijs poorten het levende schouwspel van water, lucht en de lange deining van de oceaan. De Canarische Eilanden Na dagen lang varen, zonder land gezien te hebben, staat iedere opvaren de te kijken naar de stijle kust van het eiland Tenerife, dat aan de horizon opdoemt als een wolkenbank. Het lijkt of we het snel bereikt zullen hebben. „We kunnen eerst nog rustig eten", merkt de kapitein op „Wat U hier ziet, is nog minstens 25 kilometer ver weg!" Het eiland heeft, net als de andere Canarische eilanden, zijn ontstaan te danken aan vulkanische werking in vroeger tijd. Het rijst als een steile bergmassa uit de zee op. De rotsmassa is zeer hoog, tot 3700 meter toe. We lopen de haven van Santa Cruz binnen, waar ons schip kaas, banken en andere producten lost. Tijdens de werkzaam heden neemt het schip brandstof in, want dit is de laatste stopplaats voor de grote oversteek. De enkele uren die dat werk in beslag nemen worden door passagiers en bemanningsleden, die geen dienst hebben benut om de wal op te trekken. In de korte tijd, die mij ter beschikking staat, wil ik zoveel mo gelijk van het eiland zien. We zijn op Spaans grondgebied en dat is aan de mensen te zien. De stad is tegen een helling aangebouwd en daardoor lopen veel straten sterk hellend Steeds hoger moeten we klimmen, af en toe eens pauzerend om van het uitzicht te ge nieten dat baai, stad en haven bieden. Op bijna iedere hoek van de straat, onder het lommer der palmen zien we de schoenpoetser zijn werk verrichten. Groepen spelende kinderen zijn zomers gekleed. De temperatuur is dan ook heerlijk. Terwijl de mensen het hier waarschijnlijk heel gewoon vinden, ge nieten wij Noorderlingen er dubbel van. Steeds hoger klimmen we en laten de stad achter ons. Eerst lijkt de bodem erg onvruchtbaar. Zij bestaat uit ge steente dat doet denken aan grote slak ken. Van de keien worden een soort muurtjes gebouwd, waarachter de fijne aarde is geslecht tot een horizontaal vlak. Op de aldus gevormde terrasjes wordt van alles gekweekt, druiven, maïs en.... bananen, die we in grote kammen aan de palmpjes zien groeien Bananen zijn een belangrijk tuinbouw product op de Canarische eilanden. Langs vele steilere hellingen zijn be tonnen gootjes gelegd. Hier wordt het regenwater opgevangen dat naar enkele lager gelegen bassins wordt geleid Vanuit de bassins wordt het water ge lijkelijk over de verschillende bananen- terrasjes verdeeld, zodra dat nodig is Deze planten met hun grote bladeren hebben kennelijk veel water nodig. Nu hangen de grote trossen nog hard en groen in het zonnetje. Een langere wandeling doet beseffen dat het gehele oppervlakte aardig cultuur is gebracht De mensen leiden een rustig en eenvoudig bestaan. Na gedane arbeid gaan de mannen een wijntje halen. Ook wij stappen binnen door een wijd openstaande deur van een café! Het ruikt er lekker. Door de kleine ramen valt het karige licht naar binnen. Aan een der zijden van het zaaltje staan van vloer tot zolder vaten opgestapeld. Daarvoor blankgeschuurde tafeltjes en stoelen. We nemen plaats en bestellen iets. Een bediende in spij kerbroek klimt met een laddertje tegen de vatenstapel op en vult een fles met behulp van een slangetje. De fles wordt met wat glazen op tafel gezet De an dere stoelen zijn bezet door mensen die door hun karakteristieke koppen een levend schilderij vormen. Ongetwijfeld hebben deze proevers meegewerkt aan het rode natuurvocht dat wij nu drin ken en dat zo goed helpt tegen de dorst. De duisternis valt snel en het wordt tijd om weer aan boord te gaan De trossen worden losgesmeten en we koersen in Zuid-Westelijke richting. De eerste 8 a 9 dagen zullen we geen land meer zien. Ieder aan boord amuseert zich op zijn manier, maar men loopt niet meer zo hard van stapel, want bij het naderen van de evenaar nemen temperatuur en vochtigheid toe en dat stimuleert de werkkracht niet. Soms staren we over de door de passaatwind deinende oceaan. Af en toe schieten vliegende vissen uit het water omhoog om 50 - 100 meter verder weer neer te duiken. Ook walvissen laten soms hun spuitkolommen zien. Soms komt een vreemde vogel even op de mast uitrusten om daarna zijn lange reis te vervolgen Eindelijk komen de dol fijnen ons uit het water opspringend tegemoet. Dat is een zeker teken dat er land in de buurt is. Korte tijd later komt de kust in zicht. Zuid-Amerika daar ligt mijn toekomstige vaderland! André Hin, a/b m.s. „Kennemerland' Aan de hand van de eerste globale uitkomsten van de Volkstelling 1960 hebben wij in ons blad van 6 decem ber '61 een overzicht gegeven van de onderwijssituatie op Texel. Voor ieder van de afzonderlijke wijken werden percentages vermeld omtrent het deel van de mannelijke beroepsbevolking dat een lagere opleiding, een uitgebreid lagere opleiding of een middelbaar of/ en een semi-hogere opleiding had ge volgd. Thans beschikken wij over meer ge detailleerde cijfers omtrent de ver schillende opleidingen en de spreiding daarvan over de leeftijdsgroepen. Deze gedetailleerde gegevens staan echter alleen ter beschikking voor het gehele eiland. Voor de afzonderlijke delen zijn er dus slechts de globale cijfers vermeld in ons blad van 6 dec. j.l. Algemeen vormend onderwijs Onder algemeen vormend onderwijs wordt hier verstaan: lager onderwijs, u.l.o., v.h.m.o. (5 jaar h.b.s. en 6 jaar gymnasium) en hoger onderwijs Van de 3015 Texelse mannen dié in 1960 een beroep uitoefenden, dus de zogenaamde beroepsbevolking, is voor 91,3°/o de lagere school de enige alge meen vormende opleiding geweest. De overige 8,7% heeft na de lagere school nog de u.l.o., h.b.s. of hoger onderwijs (universiteit of hogeschool) bezocht. Voor het merendeel is dit de u.l.o. ge weest (180 of 6,0%). Naar het v.h.m.o. (5 jaar h.b.s. of 6 jaar gymnasium) gin gen er 52 of 1,7%. Slechts 30 mannen of 1.0% van de mann. beroepsbevolking had hoger onderwijs gevolgd. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen dat deze cijfers de toestand op een bepaald moment (31 mei 1960) weergeven. De cijfers zeggen dus iets van de op dat moment aan wezige bevolking Over al die Texe laars, die in de loop der jaren de u.l.o. in Den Burg bezochten of naar de h.b.s. in Den Helder trokken en daarna over de hele wereld uitzwermden wordt hier dus niets vermeld. Leeftijd en genoten onderwijs Eerst in de laatste decennia vooral na 1945 is het min of meer gewoonte en voor een groot deel zelfs noodzake lijk geworden na het verlaten van de lagere school „verder te leren". Het ligt dan ook wel voor de hand, dat on der de oudere generaties de lagere school de enige schoolopleiding is ge weest. De jongere leeftijdsgroepen zijn met meer „school"kennis uitgerust. Van de mannen (met een beroep) van 50 jaar en ouder heeft 96,5% uit sluitend de lagere school bezocht Hoe de situatie is onder de 15 - 49-jangen laten wij hieronder per leeftijdsgroep van 5 jaar volgen. Resp. leeftijdsgroep '(1); algemeen vor mend onderwijs (2, 3, 4 en 5) en totale mann. beroepsbevolking, abs 100% (6) l.o. ulo vhmo h.o. 1 2 3 4 5 6 15-19 jr. 93,0 6,7 0,3 284 20-24 jr. 85,5 12,4 2,1 290 25-29 jr. 85,1 9,8 3,4 1,7 296 30-35 jr. 86,5 8,7 2,6 2,2 312 35-39 jr. 89,8 7,2 2,0 1,0 305 40-44 jr. 90,4 7,1 1,9 0,6 312 45-49 jr. 93.1 3,0 2,5 1,5 337 Bij het beoordelen van de cijfers van de 15-19-jarigen moeten wij er aan den ken, dat een deel van deze leeftijds groep nog in opleiding is. Een aantal van hen behoort dus nog niet tot de beroepsbevolking. Degenen, die op deze leeftijd al wel in een beroep werkzaam zijn, zullen vanzelfsprekend minder vervolgonderwijs genoten hebben dan de oudere groepen. Het ligt dus voor de hand onder de 15-19-jarige beroepspersonen er meer met uitsluitend lagere schoolopleiding aan te treffen dan onder de 20-24-ja- rigen. Iets dergelijks zien wij bij degenen, die een h.b.s. of gymnasium volgden. Een deel van hen gaat daarna nog een andere opleiding meestal beroeps onderwijs volgen, zodat in de leef tijdsgroep van de 25-29-jarigen het aandeel dergenen met een v.h.m.o.-op- leiding pas go^d tot zijn recht komt. Vergelijking met andere plaatsen Bezien wij deze cijfers, dan rijst al gauw de vraag: zijn deze cijfers voor onze gemeente nu hoog of laag? Om daarop een antwoord te geven, moeten wij naar andere gemeenten kijken. Nu is vergelijken altijd een moeilijke zaak Niet voor niets is er de uitspraak: „iedere vergelijking gaat mank" Het beste is nog Texel te vergelijken met een gemeente die althans enige over eenstemming vertoont. Bovendien is Texel te stellen, naast gemeenten, waarmede in het geheel geen overeen stemming in sociale of economische op bouw bestaat Wij zouden in de eerste plaats Anna Paulowna kunnen nemen, dat vnl. een akkerbouw (en bloembollen) gemeente is Wieringen vertoont ook wel enige overeenstemming in structuur, maar verschilt op sommige punten aanmer kelijk doordat een aanzienlijk groter deel van de bevolking in een niet- agrarische bedrijfstak werkt. Heer- hugowaard is overwegend agrarisch, echter niet in de zin zoals Texel. In Heerhugowaard domineert de grove tuinbouw. Schagen en Alkmaar zijn beide ste delijke verzorgingscentra voor het om ringende platteland De eerste is een betrekkelijk klein, de tweede een groot centrum. De economische en sociale opbouw van deze plaatsen is dus wel geheel verschillend van gemeenten als Texel, Wieringen en Heerhugowaard. Tot slot zouden wij hier nog kunnen noemen de uitgesproken forensen gemeente Heemstede. De forensen be horen voor een niet gering deel al thans tot de welgestelden, zodat daardoor van een belangrijk verschil in economische en sociale structuur sprake is ten opzichte van de hiervoor genoemde gemeenten Voor deze gemeenten is de indeling van de mannen met een beroep, naar het genoten onderwijs als volgt (pro centen): Gemeente l.o. ulo vhmo h.o. Texel 91 6 2 1 Anna Paulowna 94 4 1 1 Wieringen 95 4 1 0 H.Hugowaard 94 4 1 1 Schagen 88 8 3 1 Alkmaar 82 11 5 2 Heemstede 59 20 14 7 Onder de hier vermelde agrarische gemeenten steekt Texel niet slecht af. Naar verhouding zijn er vrij veel naar de u.l.o. geweest. De aanwezigheid van een u.l.o. ter plaatse blijkt wel erg be langrijk te zijn Anna Paulowna heeft geen u.l.o., Heerhugowaard nog maar kort, zodat daarvan nog geen invloed van betekenis is uitgegaan. In deze beide gemeenten neemt de u.l.o.-oplei- ding een bescheiden plaats in In Wieringen is wel een u.l.o., evenals op Texel. Voor Wieringen is de aanwezig heid van een u.l.o. niet aanwijsbaar. Op dit voormalige eiland met een sterke arbeidersbevolking, gaat de be langstelling vooral uit naar het lager technisch onderwijs. L.t.s. en u.l.o. zijn tot op zekere hoogte concurrenten. Ten aanzien van het middelbaar on derwijs als hoogste vorm van algemeen vormend onderwijs steekt Texel, on danks het ontbreken van een h.b.s. (de huidige h.b.s heeft nog geen invloed kunnen hebben) en ondanks de tijd rovende verbinding met Den Helder, gunstig af bij de overige gemeenten. De capaciteiten tot het volgen van v.h.m.o. en de wil om die capaciteiten te benut ten, komen in deze cijfers tot uitdruk king. De cijfers voor de gemeente Heem stede laten zien dat ook nog een geheel andere situatie mogelijk is. In deze stedelijke forensengemeente is de sa menstelling van de bevolking sterk be ïnvloed door het aangrenzende Haar lem en nabij gelegen Amsterdam. Be paalde sociale lage veelal de hogere die eigenlijk in deze beide plaatsen hadden moeten wonen, vestigden zich o a. in Heemstede. De bevolking is daardoor betrekkelijk eenzijdig samen gesteld. De noodzaak (en de mogelijk heid) voor deze bevolking om meer algemeen vormend onderwijs te volgen is aanzienlijk groter. Beroepsonderwijs Behalve aan het algemeen vormend onderwijs heeft het C.B.S bij de volks telling aandacht besteed aan het be roepsonderwijs. Alleen voltooid be roepsonderwijs is in beschouwing ge nomen. Het feit, dat iemand bijv. 1 jaar de ambachtsschool bezocht of een blauwe maandag een hogere technische school bezocht, bleef buiten beschou wing. Van de totale mannelijke beroeps bevolking van Texel ter grootte van 3015 mannen hebben er 755 of 25% voltooid beroepsonderwijs genoten. Ook hier zien wij weer dat het per centage onder de jongere leeftijds groepen heel wat hoger is dan het ge middelde van 25. Het hoogste percentage geven de (in 1960) 20-24-jarige mannen te zien: 47,9, het laagste de 70-74-jarigen- 4,0. Bij het beroepsonderwijs heeft C.B.S. onderscheid gemaakt tussen lager, mid delbaar en semi-hoger beroepsonder wijs. Tot het lager beroepsonderwijs worden gerekend: lager landbouwon derwijs en lager technisch onderwijs l(ambachtsschool). Tot het middelbaar beroepsonderwijs rekent men de onder wijzersopleiding en de overige middel bare opleidingen, zoals textielschool, analistenopleiding, middelbare kunst nijverheidsschool, opleiding voor sport leiders e.d. Het semi-hoger beroepsonderwijs omvat de scholen voor maatschappelijk werk, de hogere technische scholen (m.t.s.), militaire academie, opleiding van politie-ambtenaren enz. Opgemerkt moet nog worden dat het hoger onderwijs waaronder ook Delft en Wageningen niet als be roepsonderwijs wordt beschouwd. De hiervoor vermelde 30 mannen, die aan een universiteit of hogeschool afgestu deerd zijn en in 1960 op Texel in een beroep werkzaam, vinden wij dus niet terug bij degenen die een beroepsop leiding volgden. Slechts een betrekkelijk gering deel van degenen die een beroep uitoefenen hebben daar voor op een onderwijs instelling een speciale opleiding geno ten Het merendeel heeft een beroep verworven op grond van zijn algemene opleiding of met speciale lessen (cur sussen e.d.). Het percentage dat per gemeente een beroepsopleiding bleek te hebben genoten, loopt sterk uiteen. Hier van constateerden wij dat in de „stedelijke" gemeenten u.l.o. en v.h.m.o. aanmer kelijk meer bezocht worden dan in de agrarische gemeenten. Als wij de cijfers omtrent het beroepsonderwijs bezien, dan valt het op, dat juist de agrarische gemeenten met hun landbouwonderwijs een vrij hoog percentage beroepsop leidingen te zien geven. Onder aan deze pagina laten we de „vergelijkende" cijfers volgen voor de gemeenten, die wij hiervoor reeds ver meldden. (percentages van de totale mann. beroepsbevolking). Landbouwonderwijs Het landbouwonderwijs neemt bij de Texelse beroepsbevolking gemiddeld de helft van alle voltooide beroepsoplei dingen voor zijn rekening. Immers 25% heeft een beroepsopleidinggeno ten, waarvan 12,9% (388 mannen) lager landbouwonderwijs. Aangezien de sterkte van de land bouwende bevolking precies bekend is, is het interessant na te gaan welk deel daarvan landbouwonderwijs volgde. In 1960 waren op Texel 1122 mannen in de land- en tuinbouw werkzaam, 388 of 34,6% daarvan hadden dus de lagere landbouwschool afgelopen. Vergelijken wij Texel wat dit betreft met een aantal andere gemeenten, dan valt het op dat op Texel het percentage nog vrij hoog is. Alleen in de uitge sproken tuinbouwgemeenten, zoals Langedijk en Heerhugowaard zijn er naar verhouding meer, die de lagere landbouwschool bezocht hebben Texel 34,6%; Anna Paulowna 21,5%; Zijpe 30.0%; Wieringen 13,6%; Haar lemmermeer 19,5%, Wieringerwaard 32,8%, Schagen 35,2%; Langedijk 39,6%, Heerhugowaard 36,8%; Heem stede 22,6%. Lager technisch onderwijs Uiteraard neemt in een overwegend agrarische gemeente het lager tech nisch onderwijs niet zo'n voorname plaats in als in een stad. Met gemid deld 9% van de beroepsbevolking, die op een l.t.s. is geweest, neemt Texel een eervolle plaats in ten opzichte van die gemeenten, die gemakkelijker de l.t.s. in de stad kunnen bereiken. Wij denken hierbij aan de ligging van Anna Paulowna ten opzichte van Den Helder en van Heerhugowaard ten op zichte van Alkmaar. Het wordt haast afgezaagd om weer te constateren dat de jeugd meer ge leerd heeft dan de ouderen Van de 20-24-jarigen is 18.6%, van de 55-59- jarigen slechts 4,4% op de l.t.s. ge weest. Interessant is het de invloed van de oorlogsjaren 1940-'45 in de opleiding terug te vinden Van de 25-29-jarigen, dus de in de jaren 1931-1935 geborenen, bezocht 11,8% de l.t.s. Het schoolbe zoek vond plaats omstreeks de jaren 1945-1949. Van de 30-34-jarigen in 1960 ging maar 8,3% naar de l.t.s. Hun bezoek aan de l.t.s. viel juist in de oor logsjaren 1940-'44. Van de 35-39-jarigen die omstreeks 1935-1939, dus net voor de oorlog, naar de l.t.s. (in Den Helder) konden, gingen er 10,8%. Bij de andere opleidingen is de in vloed van de oorlog, mede door de geringere aantallen, minder goed te constateren. Bij het landbouwonderwijs is als reactie op de moeilijkheden verbonden aan het bezoeken van de l.t.s. in Den Helder, in de oorlogsjaren van een extra belangstelling in die jaren sprake. Jongens, die onder normale omstandig heden naar de l.t.s. zouden zijn ge gaan, gingen naar de lagere landbouw school Middelbaar beroepsonderwijs Van het middelbaar beroepsonder wijs vormt de groep onderwijzers de grootste (48 manj groep Deze groep is bovendien voor een ieder duidelijk om lijnd in tegenstelling tot de overige middelbare opleidingen, die, wat de aard van het beroep betreft, zeer sterk uiteenlopen. In de leeftijdsopbouw van de onder wijzersbevolking van Texel weerspie gelt zich duidelijk de algemene situatie waarin de onderwijzersopleiding van ons land verkeerde in de onderscheide ne perioden Het mag bekend worden verondersteld, dat in het begin van de jaren dertig de kweekscholen dicht be volkt waren. De gevolgen van de „over productie" van onderwijzers bleven niet uit. Men denke maar aan de benaming „kwekeling met akte". Hier volgen de Texelse cijfers, die de situatie weergeven in 1960. Van de mann beroepsbevolking van 45-49 jaar (geboren in 1911-1915) heeft 2,1% de onderwijzersakte. Van de 40-44 jarigen( geboren in 1916-1920, op de kweekschool omstreeks 1932-1936) heeft 3.5% de onderwijzersakte. Bij de 35-39-jarigen die omstreeks 1937-1941 op de kweekschoolbanken zaten is het percentage met een onderwijzersakte slechts: 1,6%. Voor de 30-34-jarigen is het eveneens 1,6%. Semi-hogerberoepsonderwijs Over het semi-hogerberoepsonder- wijs valt weinig te vermelden. Voor zover het technisch onderwijs betreft, zal er vrijwel uitsluitend sprake zijn van m.t^.-ers (h.t.s.-ers). Het betreft hier slechts 9 mannen. Daarnaast is er nog 1 op Texel woonachtig in 1960, die een andere semi-hogere opleiding heeft genoten. Uit het voorgaande overzicht is wel duidelijk gebleken, dat in vergelijking met enkele andere om een bepaalde reden hier ten tonele gevoerde ge meenten de onderwijssituatie onder de bevolking van Texel die geen onderwijs meer volgt en in een beroep werkzaam is, zeker niet ongunstig is. Gemeente Totaal Lager Middelbaar Semi-hoger landb. techn. ond. overig. techn overig Texel 25 13 9 2 1 Anna Paulowna 20 14 5 1 Wieringen 15 3 10 1 1 Heerhugowaard 28 18 9 15 1 1 1 Schagen 26 6 3 Alkmaar 23 1 16 2 2 1 1 Heemstede 22 1 9 2 4 4 2

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3