Opa heeft verkering vrieskisten Elke dag Bosch GRATIS in de K.S.K. K.S.K. winkelcentrum Den Helder Lage Vleesprijzen Helifrost vrieskastei Woensdag gehaktd STEMMING Woensdag gehaktdag Tijdens de St. Nic. verkoopactie van de K.S.K van 15 november t.m. 5 december worden 20 koelkasten verloot. Dus elke dag een koelkast De Texelse rijwielhandel Bij uw CAMERA hoort een FLITSER! Steun- en gemakschoen Mantjes Schoenhandel 500 gram gehakt f 1,75 De Edelslagerijen Leder herenpantoffe Mantjes Schoenhand Algemeen Ziekenfonds «Texel« Algemene Ledenvergadering f 1,60 D. C. VISSER, Hogerstraat 16 Slachttijd, tijd om in te vriezen. U ontvangt voor elke bestede gulden in de deelnemende winkel in de K.S.K. een bon, 25 bonnen geven recht op één gratis lot. 25 opgeplakte bonnen kunt u omwisselen dagelijks in de achterzaal hotel Bakker (ingang Prinsenstraat) v.af zaterdag 17 nov. van 10,30-12 uur en van 15,30-18 uur Er is telkens een nieuwe serie loten die meedingt naar een koelkast. BESTRIJDING RITNAALDEN IN LELIES Deze week werd mij een geval ter kennis gebracht van ernstige schade door vreterij in lelies. Hoewel het niet mogelijk is op dit moment met absolute zekerheid vast te stellen welk insect de schade heeft veroorzaakt, meen ik na verkregen inlichtingen wel te mogen concluderen, dat hier ritnaalden aan het werk zijn geweest. Dit insect staat bij de praktijk be kend als „gele wormen", of ook wel „koperwormen". Ook in de landbouw is dit insect geen onbekende. We kun nen wel zeggen, dat het DE vijand was van de boeren, die grasland gingen scheuren. Sinds enkele jaren zijn er echter zeer goede bestrijdingsmiddelen voor de ritnaalden, zodat het niet meer nodig is ernstige schade op te lopen als gevolg van vreterij door dit insect. Men moet er echter wel om denken, dat een bestrijding niet, of practisch niet mogelijk is op het moment, dat de schade optreedt. De maatregelen, die nodig zijn moeten vooraf worden ge nomen. Voor de leliekwekers betekent dit, dat al vóór het planten het bestrij dingsmiddel door de grond moet wor den gebracht. Bestrijding is lang niet altijd nodig. Het meeste gevaar loopt men op ge scheurd grasland. Er ijzn echter per celen, die ook al worden ze jaren lang als bouwland gebruikt, nog met rit naalden „besmet" zijn In deze gevallen moet men geen risico lopen, maar een bestrijding toepassen. De handelaren en coöperaties op Texel kunnen U aan het bedoelde bestrijdingsmiddel helpen. C. v. Gr. HET REINIGEN VAN DRAINS We menen U hier nog eens op te j moeten wijzen. Het blijkt telkens weer, dat veel landbouwers denken er te zijn als de drains zijn gelegd. „Dan", zo redeneert men, „is de kijk er voor jaren af". Dit is beslist niet waar. Ook al zijn i de drains vakkundig gelegd is het no dig om na een paar jaar, en in enkele gevallen al veel eerder een goede schoonmaakbeurt te geven. Er zijn de laatste jaren heel wat hectaren grond op ons eiland gedrai neerd. De „oudste" gevallen van de I ruilverkaveling liggen nu zeker al een jaar of vijf. Hier had zeker al een reiniging plaats moeten hebben. En als dit niet gebeurd is, dan is het nu de hoogste tijd. Hoe moet dit gebeuren? Wij zijn van mening, dat het in ieder geval nodig is de drainreeksen eenmaal per jaar of om de twee jaar te „ragen" met een eenvoudig doorsteek-apparaat. Hiermee kan in ieder geval worden gecontro leerd of er geen verzakkingen zijn en j als dit werk wordt gedaan in een pe- I riode, waarin veel water in de grond aanwezig is bereikt men tevens, dat zand en ijzerroest uit de buizen spoe len. Daarmee is men er echter niet. Om de paar jaar is een grondiger beurt nodig. Dit kan gebeuren met een doorspuit- apparaat, waarmee water onder hoge druk in de buizen wordt gespoten. Met deze bewerking wordt nl. tevens bereikt, dat zand en ijzer roest, wat zich heeft vastgezet tussen de aansluitingen van de gebakken bui zen en in de zaagsneden van de plastic drainbuizen verwijderd wordt. De mogelijkheden daarvoor zijn thans aanwezig, Zorg er voor, dat de zeer kostbare drainage haar werking j niet verliest door onvoldoende onder- houd. C. v. Gr. FEUILLETON: 12. Ze haalde haar schouders op „In uw ogen misschien Hoewel.. het viel me mee. Ik verwachtte beslist, dat ik er niets meer van terecht zou bren gen". Nadat de muziek opnieuw ingezet had, kwam er een jongeman van het tafeltje naast hen en vroeg haar ten dans. De vrouw keek even verschrikt naar De Haan, maar deze knikte lachend. „Niet bang zijn", moedigde hij aan. „U kunt het wel". Na enige aarzeling stond ze op en ging met haar partner naar de dans vloer. De Haan keek het paar na en stak toen zijn sigaar weer aan. Een aardig kind, dacht hij. Leuk om haar gedurende de reis als tafeldame te hebben. Hij bestelde nog wat en liet gelijk het glas van de vrouw vullen. Er werd nu een tango gespeeld en Theo keek naar de dansende paren. Af en toe zag hij het groene pakje van juffrouw Ver leun tussen de andere kleuren scheme ren. Het ging goed. Ze had de slag al weer beet. Later, toen ze weer aan tafel zat, keek hij naar haar blozende gezicht en zei: „Ik denk, dat u bijzonder geniet. Of vergis ik me?" „Het ging al èen stuk beter. En die Duitser maakte me een compliment. Onzin natuurlijk, want als je het jaren niet gedaan hebt „Het compliment was verdiend, juf frouw Verleun. Ik zag u gaan en be wonderde uw elegance" Ze keek hem hoofdschuddend aan. „Toe maar, gooit U er ook nog een schepje op". De muziek zette weer in en nu stond Theo op. „Voor een ander u wegkaapt, juffrouw Verleun". Ze kwam lachend overeind. „U hebt momenteel de oudste rechten. Voor uit, laten we proberen of we ook wal sen kunnen". Tegen twaalven reden ze met een taxi naar de boot. „Als mijn huisdokter dit wist", zei hij lachend, „kreeg ik een standje". Ze draaide zich verschrikt naar hem toe. „Hoezo? Mocht u niet dansen?" „Daarover heeft hij niet gesproken. Ik moet me rustig houden. M'n bloed druk was te hoog Vandaar, dat ik hals overkop met vakantie ging". „O, maar dan gebeurt dit niet meer. Ik zou niet graag op m'n verantwoor ding willen hebben, dat u iets over kwam". „Kom, kom, één zo'n avond, die zal weinig invloed uitoefenen. Ik slaap goed, dus ik ben straks meteen onder zeil. En we hebben het toch kalm aan gedaan?" Ze knikte. „Ik vond het natuurlijk heerlijk Maar u danste ook zo rustig, zo zelfverzekerd. Dan ga je vanzelf mee". „We hebben ons deze avond tenmin ste beter vermaakt dan gisteren in Orsoy". Ze zuchtte. „Dat Orsoy. lijkt me alweer een eeuw geleden. Wat doet u morgen? Gaat u ook naar de Dom?' Hij schudde zijn hoofd. „Voor u als lerares zal het wel nuttig zijn. Ik ga liever nog een uurtje de stad in. Op het dek namen ze afscheid. „Har telijk dank voor de prettige avond, meneer De Haan". Ze drukte zijn hand. „Het genoegen was geheel aan mijn kant. Een goede nacht" „Welterusten". HOOFDSTUK 7. Met lijn 8 naar de Drachenfels De volgende morgen zat De Haan al thee te drinken, toen de jongevrouw plaats nam. „Goedemorgen", begroette hij haar. „En? Geen stijve benen van het dan sen?" Ze schudde haar hoofd. „Ik ben weer I zo fit als het maar kan. Alleen heb ik geweldig trek. Apropos, wat heb ik gisteravond gedronken?" „Rijnwijn. Je kunt niet minder doen op deze reis". ,,'t Is in ieder geval een uitstekend I slaapmiddel Ik was zó weg en heb aan één stuk geslapen tot zeven uur". „Dat zal wel minder komen van de I wijn als van de Rijn", antwoordde hij. De deur ging open en Sjaantje kwam binnen. Ze hees zich op haar stoel en i begon meteen naar de jampot te zoe ken. Juffrouw Verleun keek haar be langstellend aan. „Dag Sjaantje. Zal ik je beschuitje even smeren?" je beschuitje even smeren?" Het kind knikte. „En heb je gisteravond een ijsje I gehad?" „Ja, Drie". „Dat is even fijn? Hier is je be schuitje. Wil je een kopje thee?" „Ja. Met veel suiker". De Haan lachte. „Ik denke.es I fehlt überhaupt etwas an die Erziehung von das Madchen", zei hij voorzichtig. „Allerdings. Wenn der Vater bieten mit bitte verwechselt. Het meisje had in de beschuit gehapt I en keek van de een naar de ander. „Ken jij ook al zo gek praten als de mensen daar?" Ze wees naar de stad. Juffrouw Verleun schudde haar hoofd. „Hoe oud ben je, Sjaantje?" „Zeven". „En ben je al op school7" Het kind knikte heftig en beet op- I nieuw in de beschuit. Met een volle mond antwoordde ze: „Tweede klas". „En leert jouw juffrouw je niet, dat je grote mensen met u moet aan spreken?" Opnieuw een heftig geknik. „Maar I pa vindt het flauwekul en in huis mag ik jij zeggen". „Zo de ouden zongen.. zei De Haan zacht. Intussen kwam ook Jansen binnen, I groette onstuimig en ging zitten, terwijl hij verklaarde, dat hij nog nooit zo'n lol had gehad als gisteravond. Er volg de een heel verhaal over kelners in I een café, die hem en zijn vrouw niet begrepen hadden en tenslotte hadden ze op de wijnkaart maar wat aangewe zen. „En laten ze ons nou champagne I gebracht hebben. Lekker, meneer.... nog nooit zo'n lekker drankje geproefd I als gisteravond. Jammer, dat het zo duur was Ik zal me voortaan maar bij bier houden Na het ontbijt gingen de meeste pas sagiers met de reisleidster naar de Dom, en De Haan maakte een korte wandeling langs de rivier. Tegen elven was ieder weer aan boord en wendde het schip de steven Rijnopwaarts. Na het middageten installeerde De Haan zich met een boek in een dekstoel, maar sluimerde al spoedig in. En hij werd pas wakker, toen er overal om hem heen „o's" en „a's" klonken, want de eerste contouren van het Zevenge bergte vertoonden zich aan de gezichts einder en iedereen rekte de hals om de I „bergen" te kunnen zien. Ze naderden Bonn en De Haan herinnerde zich nog de hoge brug, waaroverheen de trams reden. Hij keek geïnteresseerd naar de Bondshoofdstad met zijn mooi aange legde parken langs de Rijn en luister de met een half oor naar de stem van de kapitein, die vertelde, wat men alle- maal vanuit het schip kon zien. Tijdens de thee gleed men langs Bad I Godesberg. Natuurlijk werd gememo reerd, dat Hitier hier met Chamberlain geconfereerd had in de spannende da gen vóór de Tweede wereldoorlog. Ach, I wat gaf dat allemaal nog, dacht hij. Het was alweer zo lang geleden en de jon gere generatie wist misschien ternau wernood wie Chamberlain geweest was. (Wordt vervolgd) Koopt uw autopeds driewielers kinderrijwielen enz. bij de man, die ze ook re pareren kan. (Rijbroha) Ze zijn in voorraad bij LANGEVELD DE ROOIJ N.V. Het College van Dagelijks Bestuur van de polder Eijerland op Texel brengt ter openbare kennis, dat op zaterdag, 24 november 1962, zal plaats hebben een STEMMING TER VERKIEZING VAN EEN HOOFDINGELAND, ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer S. C. Keijser Lzn. (niet herkiesbaar wegens zijn benoeming tot heemraad). Op die dag bestaat van des namiddags 14 uur tot des namiddags 16 uur gelegenheid tot het inleveren van de stembiljetten in het restaurant van het vliegveld Texel, Postweg, Eijerland. De volgende candidaten zijn gesteld (alfabetisch) DIJKSHOORN RIDDER, te EIJERLAND, FLENS J. Gzn. HENDRIK, te EIJERLAND. De stembiljetten worden op het stembureau aan de stemgerechtigden, tegen afgifte van de oproe- pingskaart, uitgereikt. De herstemming zal, zo nodig, plaats vinden op zaterdag, 22 december 1962. De vaststelling van de uitslag der stemming zal in het openbaar geschieden op zaterdag, 24 novem ber 1962, des n.m. te 16.30 uur op bovengenoemde plaats. Texel, 7 november 1962. Het college voornoemd, KI. Kalis, Voorzitter A. van Hoorn, Secretaris Ook voor zeer moeilijke voeten. 5 punten, zakje kruiden 10 gulden kassabons 100 gram ham 35 De Koog Den Bi Cosyzool 9,95 6,95 Rubberzooi 9,95 met teddyvoering en leder zool zeer mooi Suède- en echte vachtvoering 16,90 19; Den Burg, Texel. op woensdag, 21 november 1962, 8 uur in „Casino" te Den Burg. Agenda: Opening; Notulen alg. verg 20-6-62, Bestuursverkiezing (aftredend Jn Bakker en Jn. Lok, beiden terstond herkiesbaar); Rondvraag; Pauze. Na de pauze een lezing van de heer Mr. J. A. Vrijburg, Gedelegeerde van de Federatie V.M.Z over het ontwerp ZIEKENFONDSWET. Candidaten voor de bestuursverkiezing kunnen tot 20 november 1962 worden opgegeven op het kan toor van het ziekenfonds. Voor vervoer naar deze vergadering kan men zich opgeven bij de boden, op het kantoor van het fonds en voor De Cocksdorp: P. Zoetelief, voor Oosterend: Jn. Bakker en S. Zijm, voor Den Hoorn: A de Leeuw, voor Oudeschild: Alb. Backer. 500 gram prima gehakt met zakje kruiden Topslager Techn. bur. Jan Agter Dros Smederij Beide uitstekende fabrikaten te leveren door Electrohuis Bakker S. Rentenaar De opbrengst van de loterijen komt ten goede aan: 1. De Sporthal; 2. De Helderse jeugdver enigingen; 3. Het rusthuis v. Ouden v. dagen te Huisduinen; 4. Het Kon. Wilhelminafonds. Koningstraat Spoorstraat Keizerstraat Beatrixstraat

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 6