Cjrocn Tjmrts Jexels in het harL, Morgen zet hij te Oudeschild om 2 uur voet aan wal Arbeidsbesparing in de Runn veehouderij miJDAG 23 NOVEMBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7713 COURANT tUtgare N.V. r.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij eo Borg, Texel - Postbox 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrtydagf. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. OVERDENKING: „SPREKENDE KERKEN" Zo nu en dan wordt ons land opge schrikt door uitspraken, die gedaan v/orden door één der (te) vele kerken, die er in Nederland zijn. Ik denk hier bij b.v. aan de geruchtmakende publi catie van het herderlijk schrijven van de Rooms-Katholieke Kerk, enkele ja ren geleden, of aan het zeer recente schrijven van de Synode der Ned. Hervormde Kerk over de atoomoorlog. Het valt mij steeds op dat voor de meesten, leden en niet-leden der Kerk, zulke boodschappen neerkomen als on verwachte bommen uit een onverdacht blauwe hemel. Neemt U b.v. het laatste rapport van de Hervormde Synode. Nu ja, er zijn wel leden van de Hervormde Kerk, die de laatste jaren met een bepaalde on gerustheid de hele toerusting tot de totale oorlog hebben gevolgd. Daar zijn er geweest voor wie deze ongerustheid tot een werkelijke verontrusting uit groeide, d.w.z hun ongerustheid werd door een erbarming vanuit Christus gevoed, omgebogen tot heilige onrust. Er zijn leden geweest die met luider stem gevraagd hebben om antwoord. Er zijn predikanten geweest, die inciden teel van hun verontrusting lieten blij ken. Er was en is in die Kerk een groep als ,,Kerk en Vrede", die niet nage laten heeft om te getuigen. Maar als totaal werd er niet aangedrongen op een klaar antwoord. Men voelde wel een algemeen onbe hagen, maar men werd door de alge mene opinie l(wat is dat eigenlijk?) in slaap gesust: „het is allemaal wel ver velend, maar dit kan allemaal niet an ders". En dan plotseling komt daar een rapport met een radicaal „NEEN". Te gen de atoombewapening. Hoe is het mogelijk. Hoe kunnen ze. Hoe durven ze. Opeens zijn heel velen hun roer kwijt. Men leefde zo „rustig", en nu moeten we opeens kleur beken nen. Een Kerk spreekt tot hen die leden zijn: hun wordt een neen voor gelegd, dat zij altijd uit de weg zijn gegaan. Velen zullen zich misschien afvragen: kan dat zo maar. Had dit niet eerst in stemming gebracht moeten worden? En hoe zou dan de uitslag geweest zijn? Laten wij goed begrijpen, dat als een Kerk spreekt dit helemaal niets te maken heeft met democratie en demo cratische rechten. Als een Kerk moet spreken krachtens de Heer die Haar formeert, dan kunnen misschien allen tegen zijn, maar als God er voor is dan wordt het uitgesproken. Daartoe is de Kerk alleen maar een instrument dat gehoorzamen moet Dit is niet een dwang van een bestuurslichaam, maar dit is de overmacht van de Geest van God. Zonder deze Geest, zonder Zijn Woord, zou een Kerk nooit een Kerk zijn, zeker niet een sprekende Kerk. Hoe zou anders ooit een synode kun nen vergaderen, hoe zou anders ooit een Concilie als dat in Rome kunnen samenkomen, als dit niet door de Hei lige Geest werd bewerkstelligd. Wij mogen er blij om zijn dat de Ned. Hervormde Kerk bij monde van haar Synode zich werkelijk een Kerk heeft betoond en de moed heeft gehad om instrument te zijn in Gods heilsplan. Ik spreek de hoop uit, dat heel velen door dit neen zijn wakker ge schud en zich mede laten gebruiken in het geloof dat in Romeinen 8 31 staat: Als God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn? H. van Bilderbeek S.V.C.-NIEUWS Uitslagen; SVC 2-Oudesluis 2 12; Callantsoog 1-SVC 1 3—4. SVC ging met een iets gewijzigde opstelling naar Callantsoog. De gevol gen bleven dan ook niet uit. Voor de rust was S. iets sterker, maar verder dan een doelpunt van Arie kwamen we niet. Ook Call, wist door Mooy te scoren. Rust 11. Na de rust namen we door Nico weer de leiding, maar het was Post, die ge- lij kscoorde: 22. Ton hielp ons met een prachtig schot aan 32. In de 40e minuut werd een heel kleine overtre ding van Piet J wel heel zwaar ge straft. Uit een indirecte vrije schop wist Mooy voor de tweede maal te scoren. Een gelijk spel was in zicht. Maar in de laatste minuut kreeg SVC nog twee corners te nemen. Nico kopte hard in, maar de Call.-back sloeg de bal uit het doel: penalty. Jan P. voltrok het von nis en zo keerden we toch nog met een overwinning naar huis terug. SVC 2 deed het niet al te best. Zon dag was het een wedstrijd van gemiste kansen Oudesluis won, na een 10 achterstand met de rust, toch nog met 2—1. Programma: SVC 1-KSV, 2 uur; N. Niedorp 3-SVC 2, 2 uur. Zaterdag: adsp. SVC a-Texel b, 3 uur; pupillen: SVC-Texel b, 2.15 uur. DE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS Over dit onderwerp sprak Ir. Boon man uit Wageningen maandag j.l. in Hotel „De Lindeboom-Texel". Er be stond voor deze voorlichtingsavond goede belangstelling. Toch menen wij te moeten opmerken, dat wij de indruk hebben, dat reeds aan het begin van het winterseizoen „vergadermoeheid" is te bespeuren. Na een inleidend woord van de voor zitter van de Bedrijfsvereniging, de heer A. Dros Bzn., kreeg de heer Boon man het woord. Het is wat merkwaardig, aldus Ir, Boonman, dat een man „met witte boord" moet komen vertellen hoe er op het veehouderijbedrijf arbeid kan worden bespaard. Toch meende spreker te mogen stellen, dat dank zij het on derzoek van „Wageningen" waarde volle dingen kunnen worden gezegd. Spreker wees er op, dat nog teveel bij arbeidsrationalisatie direct gedacht wordt aan de aanschaffing van een tractor met bijbehorende werktuigen. Dit is niet juist. Op zeer veel bedrijven is met een investering van ƒ1500,tot ƒ2000,al een arbeidsbesparing van 20% te verkrijgen. Wat willen we eigenlijk? Volgens de heer Boonman is het dit Met minder tijd, minder kosten en minder inspan ning een hogere productie bereiken. Daarbij moet tevens de kwaliteit gelijk blijven, of nog beter worden. Inrichting gebouwen zeer belangrijk Plm. 70 - 80% van het werk op een veehouderijbedrijf wordt in en om de gebouwen verricht. Daarom is een goede inrichting van de bedrijfsgebou wen van de grootste betekenis. Ook door een goede erfverharding kan veel tijd en moeite worden bespaard. Spr. wees er op, dat met zeer eenvoudige dingen al veel bereikt kan worden. De deuren moeten voldoende breed zijn, drempels moeten niet aanwezig zijn, of zodanig weggewerkt worden, dat ze geen last veroorzaken. Er wordt nog zeer veel werk verricht met handge reedschap. Daarom moet dit licht en handig zijn. Ook een goede opberging van dit gereedschap is een eerste eis. Met het zoeken van en „struikelen" over handgereedschap gaat op veel be drijven minstens 10 minuten per dag verloren. Het vervoer in de gebouwen Ir Boonman bleek een warm voor stander van de zgn. „voerkar" voor het vervoer van hooi en kuilvoer van tas of silo naar de stal. Kruiwagens achtte spreker voor dit doel ongeschikt, omdat hierbij de last toch nog weer gedeelte lijk moet worden getild De bieten snijder moet een zodanige constructie hebben, dat er direct een voerkar on der kan worden gezet, zodat het ge sneden product niet een keer extra verwerkt moet worden. Ook voor de krachtvoertoediening moet de voerkar worden gebruikt. In gevallen, waarin met water aangemaakt wordt, moet deze uiteraard waterdicht zijn Het laatste geldt ook in gevallen, waarin de pulp nat verstrekt wordt. Spr. achtte dit overigens overbodig. Blijkens proeven kan pulp tot in vrij grote hoeveelheden droog verstrekt worden en dit geeft een enorme be sparing aan tijd. Het machinaal melken Inleider stelde, dat het machinaal melken reeds bij 8 koeien verantwoord is, terwij li al bij een aantal van 12-13 koeien aanschaffing van een tweede apparaat verantwoord zou zijn. Bij gebruik van één apparaat komt één man nl. tot geen hogere prestatie dan 15 koeien per uur en dit wordt in veel gevallen te laag geacht. Bij gebruik van 2 apparaten per n—n kan een prestatie worden gehaald van 22 - 23 koeien per uur. Voor een goed verloop van het werk is de voorbehandeling het allerbelang rijkst. Hieraan mankeert op zeven van de tien bedrijven iets. Indien de voor behandeling goed is, geeft volgens in leider ook het machinaal namelken geen enkele moeilijkheid. De ervaring (Zie vervolg pagina 2) Hij komt! Na zijn glorieuze intocht in de hoofdstad van ons land zal de Goedheiligman ook Texel met een bezoek vereren. Morgen zaterdag 24 november zal hij des middags om 2 uur met een ipeciale TESO-boot in de haven van Oudeschild arriveren. Hij zal vergezeld :ijn van liefst 10 van zijn Pieten. De route INGEKOMEN PERSONEN CADEAUTJESCURSUS IN SINTERKLAASSFEER Eens per week is het een gezellige drukte in pension ,,'t Centrum" te Dosterend, waar ca. 35 dames bijeen- comen om de cadeautjescursus te vol gen. Deze cursus die uitgaat van de Huishoudelijke Voorlichting wordt ook in de andere dorpen gehouden en over het algemeen blijkt er zeer grote be langstelling voor te bestaan. De deel nemende dames werken onder leiding van mejuffr. A. Boschker. Gedurende de zes lesmiddagen leren de dames zelf allerhande surprises ma ken, zoals speelgoed, schorten, muiltjes, theemutsen en tassen. Ook het be drukken tamponeren van stoffen staat op het programma. Het eerste deel van de lesmiddag wordt door gaans in beslag genomen door „theorie" waarna het geleerde onmiddellijk in praktijk kan worden gebracht. Ver wacht wordt dat ook enig huiswerk wordt verricht. Scheppend werk geeft voldoening. Voldoening kenmerkt zich bij dames door een enorm gekakel, zodat het ons moeilijk viel op normale toon een ge sprek te volgen! De gereedgekomen producten zien er zeker niet „zelfgemaakt" uit, de meeste artikelen zijn zelfs aanzienlijk degelij ker dan een soortgelijk fabrieksproduct. De benodigde grondstoffen worden in het groot door de Huishoudelijke Voorlichting aangekocht, zodat de deel neemsters voor een betrekkelijk klein bedrag over de benodigdheden kunnen beschikken. De gebruiksvoorwerpen, die er uit geboren worden, zijn mooi om te geven en misschien nóg mooier om te krijgen. Speciale aandacht wordt besteed aan het smaakvol inpakken van de cadeautjes. De zo gevormde sur prises zullen luister aan de komende feestdagen bijzetten. BIJ DE FOTO'S: Boven: Mejuffr. A Boschker toont een der gereedgekomen surprises. Onder: Voordat naald, schaar of mes ter hand wordt genomen: aandacht voor de aanwijzin gen tod mejuffr. Boschker erwacht mag worden dat weer vele omobilisten met hun gezinnen ter roeting aanwezig zullen zijn Zij van harte welkom. Wel wordt door organisatoren verwacht dat het be stellende publiek zich zal willen den aan enige eenvoudige aanwij- ;en, opdat de ontvangst niet zal ont- len in een chaos, hoe gezellig die kan zijn. Padvinders zullen voor (vriendelijke) afzetting zorgen. De optocht e winkeliersvereniging Den Burg, ook deze intocht weer organiseert, ft zich weer van de hartelijke mede- king van verschillende groepen nen verzekeren. Als na aankomst Sint en zijn knechten door 2 auto's r het Schilderend (bij pension men) zijn gebracht, zal daar een ukwekkende stoet gereed staan om ks aan de optocht door Den Burg te nemen. Daar zijn in de eerste lts het Koninklijk Texels Fanfare- s en de Marg. Sinclairband, die r de muzikale en vakkundige! lijke noot zullen zorgen. Verder is r een aantal trappelende kleine "voeters, tesamen met hun jeugdige ijders vormende de ponyclub. Daar- st zal een deputatie van de Wad- ruiters aan het geheel luister bij en, inderdaad luister, wat met hen meerijden een Texelse boerewagen, land door Texelaars in kleder- cht. Last, but not least, wacht de We schimmel van St. Nicolaas daar zijn baas. !p welk moment de gehele stoet t, is natuurlijk niet op de minuut e zeggen. Laten we zeggen ongeveer art voor drie in de middag. Langs volgende route zal worden gereden: childerend - Weverstraat - Stenen- ats - Binnenburg - Groeneplaats - 8. Automobilisten die tot hier de :t hebben gevolgd, wordt vriendelijk zocht nu elders een parkeerplaats zoeken en dc stoet niet verder te jen) - Parkstraat - stukje Wever- iat - Warmoesstraat - Zwaanstraat - lenstraat - Gravenstraat - Hoger- iat - Stenenplaats - Kogerstraat - De - Gasthuisstraat - Hogerstraat - nenplaats - Binnenburg - Groene- ats. hrect hierna zal dus op de Groe- >laats de Sint worden begroet burgemeester C. De Koning en Johanna M. Beij, van Woerden, Oudelandseweg 49 naar Den Burg. Groeneplaats 14; Hendrika J. Vermeu len, van Arnhem, van Pallandstr. 38 naar Oranjestraat 3, Oosterend; Hen- drina G. Bakker, van Amsterdam, Zandpad 5^ naar Herenstraat 12, Den Hoorn; Cornelis P. Hartog, van Rolde, Papenvoort 21 naar Schilderend 75, Den Burg. De jaarlijkse ledenvergadering van de V.V.V. afdeling De Koog zal dit jaar gehouden worden op maandag 17 de cember in hotel „Het Witte Huis", des avonds om 8 uur. De agenda van deze vergadering zal later in de Texelse Courant gepubliceerd worden. door de voorzitter van de Winkeliers vereniging, de heer Joh. v.d. Meer. Dit zal op een podium geschieden. Na een korte plechtigheid zal de Sint met zijn Pieten-gevolg zich terugtrekken in hotel „Texel", vanwaar hij, naar wij hopen, nog de kracht zal kunnen op brengen zijn geestdriftige jeugdige pu bliek toe te wuiven. Alvast van deze papieren plaats he ten wij de onverwoestbare St. Nicolaas van harte welkom. Wij hopen dat hij op Texel veel brave kindertjes zal aan treffen en dat ook degenen die inmid dels al in lange broek zijn gestoken bij hem een gunstige indruk zullen achterlaten.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1