Cjroen ^wartrjexels in het harL, EL-MIOR Een hete zomeravond Ret korps Luchtwachtdienst gaat personeel werven Wm EEN WAAR MEESTERWERK 3.95 4.95 7.95 ,Het Masker" sneed het rassenprobleem aan in IINSDAG 27 NOVEMBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7714 COURANT Uitga" N.y. r.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Foto handel Hande bdrnkkerff Dee Borg, Texel Postbox 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrfldags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichtei 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. ma Sinds enige tijd bestaat op Texel een fdeling van het Korps Luchtwacht- ienst, een organisatie van de Konink lijke Luchtmacht. De taak van het orps moet in tijden van oorlogsdrei- ing de bestaande radarwaarneming anvullen De organisatie bestaat uit rijwilligers die bereid moeten zijn de iodige opleiding te volgen. Momenteel 5 er een ernstig tekort aan mensen, die ich tot dit werk geroepen voelen, laarom wordt op 28 en 29 november een tentoonstelling georganiseerd „Casino" te Den Burg. De tentoon- telling wordt de 28e geopend met een luzikale rondgang door Den Burg van Gidsenband ,,Margaretha Sinclair". Reëel oorlogsgevaar Het valt niet altijd mee om in deze redige tijd aan oorlog en oorlogs- reiging te denken, hoewel we af en oe toch met onze neus op de realiteit rorden gedrukt. Maar wij denken niet raag aan onprettige zaken en kijken et liefst naar de toekomst een redige toekomst! Wie met open ogen ranten leest en goed naar de nieuws- erichten luistert, zal zich niet aan de ïdruk onttrekken dat ondanks die rede rondom ons, de dreiging van orlogsgevaar nog steeds bestaat. Ons algemene streven is er op ge- icht aan de gevaren te ontkomen door e balans tussen oost en west zoveel oogelijk in evenwicht te houden. Aan behoud van evenwicht kan ieder neewerken! Taak van het K.L.D. Een nieuwe wereldoorlog zal in eer- te instantie een vernietigingsoorlog anuit de lucht zijn. Om nu West- luropa, Nederland, Texel, voor deze reiging te sparen, is het Korps Lucht- acht Dienst opgericht (K.L.D.). Het [orps heeft de taak het luchtruim te evvaken tegen binnendringende vlieg- liigen van vijandelijke herkomst. Maar die tijd niet voorbij? Heeft de mo- lerne techniek de defensie niet veel etere waarnemingsmogelijkheden ge- even zoals de radar? Natuurlijk! Toch het noodzakelijk dat aan het systeem an luchtbewaking door radar mensen ■orden toegevoegd, die visueel voor anvullende gegevens zorgen. Dit ge- chiedt als volgt: In geheel Nederland ijn torens gebouwd waarop in tijden an oorlogsdreiging vrijwilligers staan ie het luchtruim afzoeken naar vlieg- uigen. Zien zij een vliegtuig, dan mel en zij dit telefonisch aan een centraal elegen punt in Nederland. Doordat 11e posten vliegtuigbewegingen mel en krijgt men in dit centrale punt een verzicht van de situatie in de lucht oven geheel Nederland. Men kan nu irect vanuit dit centrale punt eigen liegtuigen dirigeren naar de vijand om odoende zijn aanvalspogingen te ver delen. Gegevens ter beschikking van BB Ook de Bescherming Bevolking is terk geïnteresseerd in vliegtuigbewe- ingen van de vijand, omdat zij dan jdig dorpen en steden die in de vlieg- lute liggen, kan waarschuwen en aardoor de bevolking in staat stelt ekking te zoeken. Het is duidelijk dat zo'n luchtwachttoren nuttig werk fordt verricht. Ook op Texel staan rie van dergelijke luchtwachttorens, usschien kent U ze wel. Er zijn echter weinig vrijwilligers om deze torens kunnen bemannen. Er zal naar wor- en gestreefd zoveel mogelijk vrijwil- gers hiervoor te krijgen, zodat als de ood aan de man komt welke nood n] juist door onze paraatheid trachten voorkomen iedere vrijwilliger lechts twee a drie uur per dag dienst ehoeft te doen en zijn normale dage- TRICOT NYLON blijvend "nooit strijken" v.a. 15.90 HERENMODE MOERBEEK lijkse bezigheden zal kunnen blijven vervullen. Opleiding De a.s vrijwilligers krijgen natuur lijk een opleiding. De cursus wordt ge geven door een der instructeurs van het K.L.D., éénmaal per week, gedurende twee uren op een nog nader te bepalen avond. Het is begrijpelijk dat deze lessen zeer interessant zijn. Immers, vliegtuigen spreken tot de verbeelding van de meeste mensen en juist het herkennen van vliegtuigen is een der taken van het K.L.D., zodat tijdens de lessen allerlei vliegtuigen ter sprake komen. Van die vliegtuigherkenning maken vele mensen zelfs een hobby! Niets voor niets! Onder het motto: „Voor wat hoort wat" krijgt U voor deze lesavonden een geldelijke vergoeding zodat U behalve geestelijk, ook nog materieel verrijkt wordt. Deze lesavonden zullen in de zomermaanden vervangen worden door oefeningen op de luchtwachttorens. Het is moeilijk om in een artikel als dit alle aspecten van de luchtverdedi ging te belichten. Daarom wordt te Den Burg op 28 en 29 november a.s. een tentoonstelling gehouden, waar op aan trekkelijke wijze het doel van het K.L.D. wordt duidelijk gemaakt. Er zullen instructeurs aanwezig zijn die aanvullende inlichtingen kunnen geven aan hen die zich tot het Korps voelen aangetrokken. De tentoonstelling is toegankelijk voor ieder ook dames zijn van harte welkom! en is ge opend van 19.00 tot 22.00 uur. Mannen van Texel, weest paraat! Toont deze paraatheid door een bezoek aan de tentoonstelling in „Casino". kreukherstellend wasbaar krimpvrij origineel blijft goed zitten KIES UIT DE UITGEBREIDE j i NIEUWSTE COLLECTIE BIJ; J HERENMODE MOERBEEK CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 november a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoom 13.00 uur; Oosterend 14.00 uur; De Cocksdorp 15.15 uur; De Koog 16.00 uur. ONDERHANDS VERKOCHT Den Burg Het Algemeen Zieken fonds Texel heeft het pand, Schilder end 111, alhier, gekocht van de heer A. Breet. De woning zal worden vrijge houden voor een tandarts. BEZOEK SINTERKLAAS NUTSKLEUTERSCHOOL Woensdag 5 december zal de Sint de Kleuterschool bezoeken. De kleuters van de eerste klas worden om 9 uur verwacht, de tweede klas om 10.30 uur. Kinderen van donateurs vanaf 3 jaar mogen eveneens aan het feest deelne men. Deze kinderen dienen uiterlijk 30 november bij de school opgegeven te worden. De ouders van de kinderen van de tweede klas wordt verzocht, hun kinde ren op de juiste tijd op school te laten zijn, vooral niet eerder dan 10.30 uur. Het rassenprobleem is zo oud als de wereld, of althans zo oud als de (ge schreven) historie. De moderne maat schappij lijkt in de laatste decennia bezig de kleurbarrières in versneld tempo te doorbreken Dat neemt niet weg dat het probleem er IS, en evenzo zeker staat het vast dat er nog vele, vele jaren overheen zullen gaan voor de laatste overblijfselen uit de weg zullen zijn geruimd. Mede door de, vaak te geforceerde, vrijwording van tot voor kort koloniale „donkere" staten zijn vele pennen in beweging gezet. Het aantal boeken, dat rechtstreeks of zijdelings met het reus achtige probleem te maken heeft, zou een forse bibliografie kunnen vullen. Het spreekt vanzelf dat ook verschei dene toneelschrijvers, bekwame en on bekwame, zich op het rassenvraagstuk hebben geworpen. Ted Willis is daar een van, en de Texelse toneelgroep „Het Masker" heeft het aangedurfd zijn stuk „Een hete Zomeravond" voor het voetlicht te brengen. De inhoud We maken kennis met een Londense familie, de Palmers. Jack, de vader, is een overijverige vakbondsbestuurder, die nooit thuis is, dan ook geen tijd be steedt aan zijn vrouw Nell en zijn in middels volwassen dochter Kathie. Jack kent alleen maar vakbondsproblemen, reist zijn hele district door voor nooit aflatende vergaderingen en hij staat zelfs op de nominatie landelijk bonds- secretaris te worden. Jack is een vlug in drift ontstoken vechter, goud waard voor zijn bond, mislukkende als huis vader. In het begin van het stuk heeft Jack bezoek van een fabrieksvoorman, Frank Stephens, die hem komt melden, dat er wat broeit op zijn afdeling in de fa briek. De directie blijkt van plan te zijn een bekwame Surinaamse neger als voorwerker aan te stellen. De arbeiders zijn het daar bij voorbaat met mee eens. De houding van Frank blijft half slachtig maar leider Jack springt fel op de bres voor de neger, die een trouw vakbondslid is. In huis bij de Palmers is ook nog de moegestreden vader van Jack, een belangrijke bijfiguur in het stuk. Weliswaar voegt Jack hem op een gegeven moment nijdig toe dat hij, z'n vader, uit de tijd is en dat hij zich met de zaken niet moet bemoeien, maar duidelijk blijkt, dat de humoristische oude heer verre van op zijn achterhoofd is gevallen. Al gauw verschijnt dan de figuur die de aanleiding zal blijken te zijn tot het grote conflict in de familie Palmer: de Jamaicaanse neger Sonny Lincoln, vriend van dochter Kathie. Zij is een allerliefste onderwijzeres, die niettemin precies weet wat zij wil: Sonny. En dat is meer dan voldoende om een familiale rel van groot formaat te ontketenen. Als ma een telefoontje krijgt van een „welwillende" kennis dat haar dochter in het zwembad gesignaleerd werd met een neger, vermoedt ze al het ergste. De haat remmen raken helemaél los als inderdaad blijkt dat Kathie de ernstig ste plannen heeft met haar donkere Sonny Moeder wordt een feeks, die de toekomst met Sonny voor haar dochter schildert als de hel. Opa Palmer is op de hand van 't span, maar Jack zweeft tussen zijn felle vakbondsstandpunt pro en Sonny als schoonzoon contra. Hij probeert Sonny tot andere gedach ten te brengen, maar Sonny, een vrien delijke intelligente neger, ontmaskert hem als de man die dan wel geweldig voor de gelijkheid in de weer is, maar in werkelijkheid, nu het probleem hem zelf gaat betreffen, nog erger is dan de anderen. Kathie houdt intussen voet bij stuk en het lijkt erop, dat zij met haar zwarte vriend zal vertrekken. Maar moeder weet dat toch te verhinderen: In een moment van verstandsverbijste ring springt zij op haar dochter toe en wil haar met een scheermes de keel doorsnijden; haar man weet dit te ver hinderen, waarna uit een stamelende verklaring van de moeder blijkt dat zij van plan was ook zichzelf van het leven te beroven. Sonny en Kathie zien op dit moment in dat hun ogenblik nog niet is geko men. Pa belooft beterschap voor wat betreft zijn houding tegenover zijn vrouw, hoewel deze vermoedt, dat daarvoor de gunstige tijd al is ver streken. Wij hebben intussen ook nog kennis gemaakt met Judy Gomez, een kennis van de familie, die al enige ja ren getrouwd is met eenneger. Het is juist haar man die op de nomi natie stond door de fabriek als voor werker te worden benoemd. Eerst komt zij Jack vragen haar man bij zijn aan stelling toch vooral te steunen, later hoeft dat niet meer: haar man heeft be grepen dat er al te veel moeilijkheden zouden komen en hij geeft die strijd bij voorbaat op. Van Judy, die in verwach ting is, wordt wel erg duidelijk, dat het huwelijk met een neger een grote reeks ellendigheden met zich meebrengt, maar Kathie blijft van mening, dat dat voor haar en Sonny anders zou zijn. Dat is het dan. En wat heeft de moe dige toneelgroep „Het Masker" er nu van gemaakt? Het spel Vakbondsleider Jack krijgt stoer ge stalte door de heer B. Heerschap. Een moeilijke rol met, vooral in het minst geslaagde eerste bedrijf, enorme mono logen. Goed neergezet: een felle kerel met een groot vakbonds--en een klein vaderhart. Bedrijvig, praterig, blaffe- rig. Weinig op aan te merken! Van moeder Nell (mevr. J. Heyne) weet je in het begin eigenlijk niet wat je aan haar hebt. Zenuwen7 Daarvan is in het verdere verloop van het stuk in ieder geval niets meer te merken! Als ze in het laatste bedrijf zo kwaadaardig tegen Kathie en Sonny te keer gaat, zonder zich rechtstreeks tot haar onge wenste schoonzoon in spé te wenden, krijgen wij een oprechte hekel aan haar: waarachtig en goed gespeeld. Aan haar was het niet te wijten, dat ze op het laatst die paardemiddelachtige scène met het scheermes waar moest maken; daarvoor moeten we bij de auteur Ted Willis zijn. De oude heer Palmer werd met oprechte liefde be handeld door de heer P. Haker Aardig was zijn verhaal over een jeugdgeschie- denisje, waarbij hij als vrijer van ene Maria Henriette aan het kortste eind moest trekken. Het is vrijwel altijd een genoegen naar de heer Haker te kijken. In dit stuk was hij getooid met een buitengewoon mooie grijze pruik. Sterkste rol En dan dochter Kathie, boeiend ge speeld door Ineke Verberg. Als ons ge vraagd zou worden de spelers naar spelkwaliteit in volgorde te zetten, zou zij bovenaan ons lijstje prijken. Het moet toch waarlijk geen sinecure zijn de verliefde te spelen tegenover een l(hoe fraai ook!) opgedofte neger-blanke en dan ernstig te blijven niet alleen, fAdvertentie) Uw warenhuis geopend TOT 10 UUR 'S AVONDS. Vanaf donderdag zijn wij alleen gesloten van 12.30 tot 13.30 uur en 's avonds van 6 tot 7 uur. Ook maandagavond geopend. OUDSTE INGEZETENE Mevrouw E. Louwman-Cuperi Je hebt geen reden tot klagen als je 96 bent en in goede gezondheid ver keert. Dat kan de Wed E. Louwman- Cuperi beamen Zij hoopt morgen haar 96e verjaardag te vieren. Haar valt dan een grote eer te beurt, want ze is de oudste ingezetene van het eiland. Mevrouw Louwman-Cuperi is geen geboren Texelse. Zij werd in 1866 ge boren te Rolde (Drente). In 1946 kwam zij met haar man naar Texel en ves tigde zich bij haar dochter te De Cocks dorp. Haar echtgenoot overleed in 1948. „Ouwe oma", zoals ze „op durp" wordt genoemd, voelt zich daar best thuis, samen met haar hondje Blacky. Het zware huishoudelijke werk doet haar dochter (mevr. v 't Noordende-Louw- man) maar eten koken kan ze nog als de beste. ,,'t Is 'n lief mens", zegt tante Neel, de buurvrouw, „maar ze heeft haar willetje en als het nodig is kan ze je nog op je plaats zetten.... en gróós dat ze is.Dat laatste ondervonden we toen oma op de foto moest. Het viel niet mee haar van de noodzakelijkheid daarvan te overtuigen, maar uiteinde lijk moest 't dan maar.Echter niet zonder dat het kapsel in orde was ge bracht. Ook het „brossie" waarmee oma nu in de krant prijkt, moest be slist voor! Mevrouw Louwman-Cuperi is nog vol levensmoed. Het straalt uit haar ogen als ze ons bij het vertrek naroept: „Als ik honderd ben, bel ik jullie wel op. Een prettige dag morgen. maar ook voor honderd procent de suggestie te geven dat de tegenspeler werkelijk een neger is Haar Neder lands was beschaafd en duidelijk. De fabrieksvoorman Frank Stephens werd uitgebeeld door de heer P. Roe per. Een kort rolletje, te kort om een oordeel over uit te spreken. Niettemin was deze figuur noodzakelijk om even de speciale rassenmoeilijkheden in de fabriek duidelijk te maken, als con trast met de komende privé-moeilijk- heden in de boezem van de Palmer- familie. De neger Sonny Lincoln. De heer J. Schotanus kreeg deze rol aangemeten. Hier was de grime van uitermate groot belang. Wel, we zagen een git- en git zwarte knaap, in wiens gezicht het wit van de ogen treffend sterk afstak en wiens handen eveneens met grote zorg waren behandeld En dan zijn accent! Aangenomen dat het lijzig zangerige het accent is van een neger, dan werd dat hier voortreffelijk nagebootst, en ook volgehouden. Een waagstuk, deze rol, maar hij is niet geduikeld. Tenslotte moeten we mevrouw Haak als Judy Gomez noemen. Een door het uiterst moeilijke leven, met een neger als echtgenoot, aangeslagen vrouw, zon der spirit, gelaten Mevrouw Haak, die we toch kennen als een tamelijk ner veus toneeltype, heeft er iets heel acceptabels van gemaakt. Werden we nu ten voeten uit met het rassenprobleem geconfronteerd? Na tuurlijk niet, er werd een klein onder deel van behandeld. Zonder dat van een oplossing sprake kon zijn. In deze zin was het geziene niet bevredigend, maar dat zal het voorlopig wel blijven. Zo lang tenminste de toekomst niet duide lijk optimistischer is. Regisseur Stechwey kan met nieuwe moed aan een volgend stuk beginnen. Hij heeft weer bewezen de merites van het amateurtoneel goed te doorvoelen. Spijtig was het, dat na de lange pauze enkele waarschijnlijk min of meer ver hitte balkonbewoners het niet konden laten bar lollige opmerkingen de zaal in te slingeren, betrekking hebben op een scene tussen Kathie en haar zwarte vriend. Ook dat zal wel zo blijven. Het na afloop volgende bal was ge zellig, de stemming werd uitstekend en wat willen we dan nog meer. Dat alles in een gevulde zaal op zaterdagavond. Wie zou willen beweren dat de TV het amateurtoneel de nek zou kunnen om draaien?

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1