Groen '^wartsjexeh in het harL, 7eug<i Gaat het belastingkantoor verdwijnen? puistjes ISDAG 4 DECEMBER 1962 76e JAARGANG No. 7716 FEXELSEWCOURAN UlRDTe N.V. T.h. Langevcld dc RooO Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij to Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coop. Boerenleen* bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. TEXELS RAAD KWAM BIJEEN Alvorens de vergadering van vrijdag te openen, las de voorzitter, burge- eester C. De Koning, het telegram or, waarin door de Commissaris der jningin aan de raad der gemeente acel officieel aanzegging werd gedaan n het overlijden van H.K.H. Prinses iihelmina. Te harer nagedachtenis :rd één minuut stilte in acht geno- en. Voorgesteld werd een telegram van elneming te versturen, waarmee door Raad werd ingestemd. Nadat de notulen waren vastgesteld de raad een weinig emotionele jenda beginnen af te werken. Naar aanleiding van een vraag, door heer F. L. de Grave (KVP) gesteld de vorige raadsvergadering, kon de oorzitter meedelen, dat bij aankoop n woningen etc. in verband met uit- «idingsplannen, het te enenmale on mogelijk is de belasting in de koopprijs te nemen. Bouwcommissie In de vergadering van 6 november j.l. rerd reeds de wenselijkheid van een Duwcommissie vastgesteld, in verband iet de plannen voor de bouw van het ieuwe raadhuis. De bouwcommissie eeft tot taak het contact tussen ge- ieenteraad en architect gaande te ouden. Voorgesteld werd de commissie laten bestaan uit de burgemeester, heer F. L. de Grave, met als plaats- ervanger de heer S. Keijser, de ge- aeentesecretaris en de directeur van dienst gemeentewerken. Mevrouw vrijdag-Keijser (VVD) vond at de commissie eenzijdig was samen- esteld; zij zou geen juiste afspiegeling an de raad en dus van de Texelse be- olking zijn Mejuffrouw Luysterburg ou gaarne zien, dat het plaatsvervan- jend lid voor de heer De Grave als lid an de commissie wordt toegevoegd. Vergadering Tijdens een bestuursvergadering van -e afdeling Den Hoorn is besloten de ledenvergadering van deze afdeling te houden op dinsdag 18 december des avonds om 8 uur in hotel „Loodsmans- elvaren". De agenda van deze vergadering zal in de Texelse Courant van vrijdag 14 december gepubliceerd worden. Folders De bekende folder van Texel, volgens ontwerp van Maarten Langbroek, zal binnenkort weer herdrukt worden. In het verleden stelden wij deze fol der blanco, d.w.z. zonder tekst, ter be schikking van onze leden. De bijzonder fraaie folder kan in dat geval van een tekst voorzien worden ten dienste van het eigen bedrijf. In verband met het vaststellen van de oplaag zouden wij het op prijs stel len Uw opgaaf spoedig te mogen ont vangen. Voorts is een speciaal op het voorjaar gerichte folder volgens ontwerp Blok v. d. Velden, thans in voorbereiding. Ook van deze folder zijn afdrukken zonder tekst mogelijk. Wanneer voor deze folder belangstel ling bestaat zien w<j Uw opgaaf gaarne tegemoet. SCHIETOEFENINGEN Vna 4-8 december 1962 wordt van uit de haven van Den Helder gescho ten in de richting van het Wad (maxi mum afstand 10 zeemijlen). Veiligheidsschepen aanwezig. Texel, 30 november 1962. HANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij: Bakkers Ijzerhandel N.V., Texel, Den Burg, Weverstraat 17-19, Texel, De Koog, Dorpsstraat 26 (fil.) Handel ijzerwaren enz. V.v.a. N. J. van Dam, boekh Ink. (b.p.). PUROL-POEDER Het bouwen van een nieuw raadhuis is iets waarbij de hele gemeenschap be trokken moet zijn. Voorzitter zei deze mening te kunnen aanvoelen, doch meende dat door uitbreiding een moei lijk hanteerbaar geheel zou kunnen ontstaan. De heer P. Smit (KVP) meen- dat, dat de plannen voor het raadhuis zijn goedgekeurd door de raad, die im mers een afspiegeling van de Texelse bevolking is. Mevr. Koning (PvdA) kon het wat de uitbreiding der commissie betreft, eens zijn met mevr Vrijdag- Keijser en mejuffr. Luysterburg. Zij was achter eveneens van mening, dat door de uitbreiding de commissie te groot zou worden. De kwestie wordt in beraad gehouden en naar de volgende raadsvergadering verschoven. Verkiezingen Het verdere verloop der vergadering werd vrijwel geheel beheerst door di verse verkiezingen. Allereerst diende een commissaris der N.V. TEM te worden verkozen, door de periodieke aftreding van de heer P. J. Verberne. Uit de aanbevolen personen (de heren M. C. Kuip en L. J. v.d. Geest) werd de heer M. C. Kuip, Den Burg, gekozen. Als afgevaardigde en plaatsvervan gend afgevaardigde van de raad bij de in 1963 te houden aandeelhoudersver gaderingen van de TEM werden mej. A. G. Luysterburg en de heer G. Wes- terlaken gekozen. Vervolgens de benoeming van be stuursleden van de Sociale Dienst we gens periodieke aftreding per 1 januari 1963. De heren A. Bóon Jzn. te De Cocksdorp, W. H. Bakker te Den Hoorn en C. de Jong te Oosterend, werden herkozen. De heer G. Bakker te Den Burg en de heer Jac. Hin Jzn. (Ongeren) werden als bestuursleden van het Algemeen Weeshuis herkozen. Mevrouw M G. Grisnigt-de Kooker neemt de plaats in van wijlen mevr. A. de Vries-Steutel Raad contra V.V.V. Punt 8 van de agenda vormde de be noeming van bestuursleden van de Stichting Sociaal Toerisme Texel we gens periodieke aftreding per 1 januari 1963. Voor de heer N. van Schoonhoven waren de heren J. Feikema, H. P. Hou wing en N. M. Schoo aanbevolen. De discussie over dit punt kunnen wij niet weergeven, want deze vond (weer eens) achter gesloten deuren plaats. Bij terug keer in de raadzaal bleek ons, dat de aanbeveling -was gewijzigd* voor de heer Feikema was de heer Van Schoon hoven in de plaats gekomen! De laat ste werd gekozen. Ook de heren J. K. P. Zwan, M. Bakker, C. De Koning, J. J. Westdorp en H. Oosterhof werden her kozen. Voor ds. G. H. Wolfensberger werd kapelaan J. W. Stam gekozen. Een benoeming van bestuursleden van de Stichting Texels Museum volg de. De heren S. Bakker, J. Veldstra, P. B. Riteco en M. Mantje werden her kozen. Met de benoeming van de heer C. De Koning en mej. A. G. Luysterburg als vertegenwoordigers in de raad van be stuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd deze verkiezingenreeks besloten. Weinig sensatie verwekten de volgen de punten, waarmee de raad zonder discussie akkoord kon gaan. Vaststel ling van de verordening inzake het toe kennen van een uitkering ineens over 1962 aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel. De vast stelling van de twaalfde wijziging van het algemeen ambtenarenreglement der gemeente De vaststelling van de ver ordening op het vellen van houtopstan den in de gemeente. Middenstand ingeschakeld De raadscommissie, belast met het onderzoeken van een aantal financiële stukken, merkte met betrekking tot de Rekening van de Sociale Dienst op, dat zij gaarne zou zien dat bij het betrek ken van levensmiddelen ten behoeve van huize „Irene" dit zodanig geschiedt, dat de plaatselijke middenstand gele genheid krijgt naar de leverantie mee te dingen. Uit het antwoord van B. W. blijkt dat het bestuur van de sociale dienst een bevredigende regeling heeft getroffen ten aanzien van de levering van vlees, kruidenierswaren en groen ten. Voor de levering van zuivelproduc ten, brood e.d. is nog overleg gaande. Er wordt naar gestreefd zo voordelig mogelijk in te kopen met inschakeling van de Texelse middenstand. Het komt de commissie voor dat het bedrag dat voor 3.35.40 ha. grasland werd ontvangen (ƒ336,74) te laag is. Zij adviseert een onderzoek in te stellen teneinde vast te stellen of de pacht kan worden verhoogd Burgemeester en wethouders zullen de wenselijkheid van een pachtverhoging nagaan. De commissie is verder van oordeel, dat in het algemeen een nader onder zoek naar de huren van dienstwoningen gewenst is. Burgemeester en wethou ders hebben intussen met de TEM con tact opgenomen over deze zaak. De overige stukken geven de commissie (die bestaat uit de heer J. Daalder, mevr. J. Koning-Bruin, mej. A. G. Luysterburg, mevr. G. Vrijdag-Keijser en de heer P. Smit) geen aanleiding tot opmerkingen. Door een typefout (vermeld stond 1962, waar 1960 bedoeld werd) ont stond enige discussie over de jaar rekening 1961 van „Het Witte Kruis". Na correctie werd de rekeking onge wijzigd goedgekeurd. De punten 21 tot en met 31 passeer den in snel tempo de revue. (Zie de eerder in dit blad gepubliceerde agenda). Rondvraag Mej. Luysterburg (CHU) was het vol gende ter orde gekomen. Begin 1962 had mevr. de G. te Den Burg toezegging ontvangen voor opname in huize Irene. Met dit bericht in haar bezit, verkocht zij haar woning aan de Burgwal. Enige tijd later ontving zij wederom bericht dat opname spoedig mogelijk zou zijn. Achteraf is gebleken, dat dit schrijven door een onbevoegde in verzonden. Nu heeft genoemde mevrouw een brief van het bestuur van „Irene" ontvangen, waarin haar wordt medegedeeld, dat opname voorlopig niet mogelijk is maar dat zij op de wachtlijst is geplaatst Mej. Luysterburg was van mening, dat mevrouw de G niet de dupe mag zijn van een dergelijke gang van zaken. Voorzitter achtte de situatie onjuist en beloofde alles te doen om tot een gun stige oplossing te komen. Schuimende rioolzuivering De heer J. Daalder (A.R.) had klachten over de rioolzuivering te Oos terend. In de zuiveringspoel wordt vooral op wasdag enorm veel schuim ontwikkeld. Hierdoor worden de kin deren aangetrokken, die het terrein vrijelijk kunnen betreden. Door de schuimvorming is de rand van de poel onzichtbaar geworden, zodat kinderen er in kunnen vallen. Ook het vrij draaiende rad van de installatie levert gevaar op. De heer Daalder zou het terrein gaarne afgesloten zien. De heer Roeper bleek de techniek van de zuiveringsinstallatie volkomen meester te zijn. Hij stelde vast dat het zuiveringsproject te Oosterend nog niet is voltooid. Er komt een hek. De wer king van de installatie laat overigens nog te wensen over. Door onvoldoende slibvorming is er een tekort aan bacte- rienwerking. Mettertijd zal zich dat vanzelf verbeteren en zal de schuim vorming ophouden. De heer Daalder memoreerde met dankbaarheid dc actie „Open het dorp", waarin ook Texel zijn aan deel heeft gehad. Zijn voorstel om de presentiegelden van deze raads vergadering voor het dorp te be stemmen, werd met instemming begroet. De heer N. van Schoonhoven (KVP) informeerde nog eens naar de gang van zaken rond de zwembadplannen. Zo lang de begrotingspost nog niet is goedgekeurd, kan geen plan worden ingediend. De heer A. Welboren (PvdA) had opgemerkt, dat de mensen die beroeps halve in aanraking komen met intieme problemen in diverse gezinnen (Sociale dienst) niet altijd hun mond weten te houden tegenover hun echtgenotes. Op zichzelf zou dat niet zo'n ramp zijn als die echtgenotes deze wetenschap niet verder naar buiten zouden verkondi gen. Menigmaal is dat wèl gebeurd en de heer Welboren achtte het wenselijk dat betrokkenen op hun zwijgplicht worden gewezen. De voorzitter be aamde die wenselijkheid. Mevr. Koning-Bruin zag gaarne het Doolhof nabij Oudeschild in de oor spronkelijke staat hersteld. De voorzit ter kon antwoorden dat plannen be staan, die voorzien in een beplantings zone aan de noordzijde van het bosje. De heer P. Smit (KVP) stond kritisch tegenover de wijze van exploiteren van dit bos speciaal de aangrenzende zandkuil. Een en ander zal in studie worden gehouden. Naar aanleiding van het ongeluk daar merkte de heer P. Smit op dat de hoek Schilderend-Emmalaan veelal on overzichtelijk is doordat regelmatig auto's tot op de hoek staan geparkeerd Maatregelen hiertegen zullen in studie worden genomen. Verdwijning belastingkantoor Het was de heer Westdorp (PvdA) ter ore gekomen, dat het kantoor van 's Rijks belastingen te Den Burg in de toekomst gaat verdwijnen en zal wor den overgeplaatst naar Den Helder. De heer Westdorp achtte de aanwezigheid van een kantoor op het eiland zeer ge wenst; voor het verkrijgen van inlich tingen e.d. wordt het vooral voor de bewoners van de andere dorpen be zwaarlijk om naar Den Helder te gaan. De heer Westdorp stelde voor een brief te verzenden aan de minister van finan ciën met het verzoek het belastingkan toor op Texel te handhaven, waarmede akkoord werd gegaan. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. BRIDGEN Uitslag van de 7e comp. wedstrijd: A.: 1. Backer-Raven 64.88% 3)^ 2. Echtp. Beemsterboer 56.55% (11) 3. Stolk-Verstegen 55.95°/o (12) 4. Echtp. Jouwersma 51.19% 4) 5. Kellner-v. Lenten 50.60% 8) 6. Luycks-Wessels 47.62% 1) 7. Roèper-v. d. Werf 38.69% (14) 8. Blom-Ran 34.52% (16) B.: 1 Echtp. v. d. Heerik 62.04% 6) 2. Dam-Dros 55.09% (10) 3. Gebr. v. Sambeek 52.78% 2) 4. mw. Kooijman-Veenema 52.31% 5) 5. dames Keijser-Ypma 50.00% 6. dam. Iiattuma-v. Hoorn 48.61% (15) 7. Bakker-Huizinga 47.68% 7) 8. Bruin-Mant je 47.22% 9) 9. Echtp. Gilijamse 43.05% (13) 10. Blonk-v. d. Galiën 41.20% De volgende drive, met prijzen, wordt gehouden op woensdag 19 december. Deze telt tevens mee voor de compe titie. OUWE SUNDERKLAAS IN OUDESCHILD Ouwe Sunderklaas in Oudeschild be looft als vanouds weer een groot feest te worden. Er worden weer prijzen beschikbaar gesteld voor de „ouwe beppies", 's mid dags en voor de ouderen 's avonds, en wel in de categoriën groepen, paren en enkelingen. De jury zal hierbij letten op spel, kleding en originaliteit van de voorstelling. Voor de ouderen zullen de wissel- bekers weer worden ingezet, en het ziet er naar uit, dat de strijd spanend zal zijn Dc feestcommissie verzoekt de huidige houders van de wisselbekers deze voor 7 december te willen inleve ren bij Frans Zegel. De jeugdige gemaskerden kunnen des middags tussen half 5 en 5 uur hun nummer halen in het dorpshuis. De jury houdt van 5 tot 6 uur zitting bij Smederij Slaman De ouderen halen 's avonds tussen 8 en 9 uur hun nummer in het dorps huis. De beoordeling vindt plaats tus sen Smederij Slaman en Bakker Witte, tot half 10. Op het grote bal in het dorpshuis zul len daarna zo spoedig mogelijk de prijswinnaars worden bekend gemaakt. Het bal is toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Dit moet wel omdat het anders veel te vol wordt. De feestcommissie verwacht veel spe lers en vraagt ieder, zoveel mogelijk licht naar buiten te laten schijnen. Omdat er geld nodig is voor het feest, - zal aan de Oudeschilders in de week na Sinterklaas om een bijdrage worden gevraagd. STICHTING OPENBAAR KUNSTBEZIT ZET HAAR WERK VOORT IN RADIO EN TELEVISIE Hebt U wel eens in de zomermaanden met verbazing- staan te kijken voor de ingang van een onzer musea en de drommen, dikwijls met autobussen aan gevoerde vreemdelingen zien binnen gaan? En hebt U dan wel eens ge dacht, hoe vaak in mijn leven heb ik datzelfde museum bezocht? Ken ik die kostelijke schatten die daar uitgestald zijn bij benadering. Het zijn verzamelingen die nog steeds aangroeien. In het Rijksmuseum te Amsterdam werden deze zomer 30 nieuw ingerichte zalen voor het publiek opengesteld met de prachtigste voor beelden van kunstnijverheid; porselein, zilver, aardewerk, meubelen, kostuums enz. Kunstwerken, elk op zichzelf zo prachtig als ze heden niet meer ge maakt worden en helaas ook niet ge maakt kunnen worden, omdat de tegen woordige lonen zelfs als wij de ta lentvolle kunstenaars hadden derge lijke zaken onbetaalbaar zouden maken. De Stichting Openbaar Kunstbezit heeft reeds veel gedaan om de inhoud van onze musea, die het buitenland tot de mooiste in Europa rekent, bekend te maken. Zij doet dit nu al zes jaar lang door elke week in de radio, op maan dagavond van tien voor zeven tot zeven uur een van deze meesterwerken uit onze openbare collecties door een des kundige te doen bespreken. Opdat men bij die bespreking kan weten waar het om gaat, krijgen alle abonnees op deze cursus maandelijks 4 voortreffelijk uit gevoerde kleurenreprodukties toege zonden, om de eerstvolgende uitzendin gen te kunnen volgen. De maand daar op weer 4 reprodukties, plus de 4 ge drukte teksten van de toelichtingen, die in de voorafgaande maand zijn uit gesproken. Verder ontvangt de abonnee een fraaie linnen band met ringsys- teem, zodat men zelf in de loop van een jaar een prachtie kunstboek kan opbouwen. Maar de Stichting, of juister gezegd de musea, doen meer Zij geven aan alle abonnees van Openbaar Kunstbezit gratis een doorlopend toegangsbewijs voor hun verzamelingen, d.w.z. voor 53 Nederlandse musea. U kunt, als U door de cursus nu een beter begrip van oude en moderne kunst hebt gekregen, de originele werken met meer plezier gaan bekijken. Bij te velen namelijk is er nog een soort drempelvrees om een museum binnen te stappen, een vrees er toch niet genoeg van te begrijpen. Ten onrechte: ook zonder grote kennis is er voor iedereen wat moois te genieten. Maar met behulp van de cursus wordt dat genot dubbel zo groot. Zelfs de zeer moderne kunst, voor de meesten nog moeilijk te begrijpen, wordt U door de sprekers verduidelijkt. De televisie-cursus Openbaar Kunstbezit is er zich be wust van geworden dat de televisie, als een nieuw medium, weer andere moge lijkheden biedt dan de radio en dat men daarin de kunstwerken in bewegende beelden op andere wijze kan belichten en doen bespreken Dank zij de mede werking van de Nederlandse Televisie Stichting zal Openbaar Kunstbezit in het komende jaar nu ook televisie uitzendingen kunnen gaan verzorgen. Daarbij zal het mogelijk zijn meer dan één kunstwerk per keer te behan delen, b.v. een reeks tekeningen van Van Gogh of Rembrandt, een of meer beelden van verschillende kanten te bezien enz. enz. Natuurlijk gaat alles snel en zonder kleur op het t v.-scherm aan U ook voorbij. Maar als U zich op deze t.v.-cursus abonneert daarvan is de abonnementsprijs, net als van de radiocursus, ƒ9,75 helpt de Stichting, door, evenals bij de radiocursus, U ter illustratie van de lessen reprodukties toe te zenden en wel in dit geval niet één maar een groot aantal afbeeldingen per keer. Daarvan is er dan één in kleur en de andere zijn in zwart-wit, in klein formaat of twee bijgevoegde bladen gedrukt. Zo behoeft U niet bang te zijn het vluchtig aanschouwde te vergeten. Gezien-de meer tijd eisende voorbereiding der uitzendingen, zullen deze niet wekelijks, maar eenmaal per 14 dagen, in de vroege avonduren, plaatsvinden. De duur per uitzending is een kwartier. Ook de reprodukties voor de televisie-cursus, met de uitge sproken teksten welke laatste even- #als bij de radiocursus weer een maand later volgen kunnen samengevoegd worden in een ringband, die men als abonnee krijgt toegezonden. Natuurlijk kan men zich ook op beide cursussen abonneren. De prijs is n.l de kostprijs en die is zo laag bij een zo hoge kwali teit van de reprodukties, als nergens ter wereld. Denkt bij dit alles ook. aan Uw kin deren. De jeugd heeft in deze vermate- rialiseerde tijd meer dan ooit behoefte aan de goede en schone voortbrengselen van onze beschaving. Zij staat er vaak meer voor open dan men zou aannemen. Laat de jongeren meeluisteren en kij ken en vergeet evenmin de ouderen, de gepensioneerden. Tallozen onder hen krijgen nu pas de tijd zich met deze dingen bezig te houden en vinden in de cursus een vreugde die zij vroeger niet gekend hebben. Op feest- en verjaardagen is een cadeau-abonnement op een der cur sussen vaak een uitkomst Het plezier duurt evenals de cursus een heel jaar lang! Wilt U een abonnement op de radio cursus, stort dan 9,75 op postgiro 1665 van Openbaar Kunstbezit, Amsterdam. Geeft U de voorkeur aan de televisie cursus, stort dan 9,75 op postgiro 4180, ten name van Stichting Openbaar Kunstbezit Televisiecursus, Amster dam. U krijgt dan automatisch vóór de uitzendingen de eerste reprodukties toegezonden. De radiocursus begint op maandag, 14 januari a s., de televisiecursus op een nader bekend te maken dag eind januari. Wacht echter niet te lang als U het materiaal tijdig in huis wilt heb ben. U kunt U weliswaar ook in de loop van het jaar abonneren en ont vangt dan het lesmateriaal, dat tot dat ogenblik is verschenen, maar het beste is het natuurlijk als U al bij het begin bent ingeschreven. Indien U een abonnement cadeau wenst te doen, stort dan het bedrag, onder vermelding wie de begunstigde is en voeg er het woord aan toe: „cadeau bon". U krijgt in dat geval een fraai uitgevoerde cadeaubon, die U persoon lijk aan de nieuwe abonnee kunt doen toekomen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1