(jrocn ^wartsjexel in het harL, Nieuwe bomen gaan landschap versieren De nieuwe R.K. hulpkerk te De Koog 6300 bomen en heesters voor Pontweg tlJDAG 7 DECEMBER 1962 TEXELSE 76e JAABGANG No. 7717 COURANT N.V. ?.h. Langexeld St de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij i Borg, Texel Postbus II - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrUdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen* bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. Daar staan de bomen, die binnenkort in de Wilhelminalaan zullen prijken. Nu worden ze nog verzorgd door de heer P. Bakker in de gemeentelijke kwekerij achter de Algemene Begraafplaats. In de komende tijd zal de dienst imeentewerken zich onder andere ezig houden met het rooien van grote oeveelheden bomen, verspreid over ok et gehele eiland. Daardoor zullen alle ne ude en zieke bomen, die een gevaar nl jleveren voor de omgeving waarin ze aan, worden opgeruimd. In de meeste evallen zal hun plaats worden inge- omen door jonge bomen, die vanuit rabant worden aangevoerd. Tevens eeft de gemeente zich tot taak gesteld et e diverse nieuwe wegen die Texel de latste jaren rijker is geworden, te oorzien van een aantrekkelijke plant- irdige stoffering. Bomen worden te oud Bij het bekijken van de fotocollectie \biDe ouwe Kiekeboe" valt het op hoe Be oed de verschillende Texelse dorpen ee i. 70 jaar geleden in de bomen ston- ad en Het dorpsbeeld maakte in die da ast en een prettig besloten indruk. Deze liomen werden met de jaren oud en :ks lek en werden gerooid. Jonge bomen ?ie lamen onmiddelijk hun plaats in, want ok toen was men zeer gesteld op de d omen in de straten. Nu. een halve euw later, zijn ook deze bomen geen ,D oonbeeld van vitaliteit meer. Speciaal w Ie i pen, die de andere soorten in eelheid overtreffen zijn veelal slacht offer van de iepenziekte, die de laatste aren nogal de kop opsteekt, want met Ia iet ouderworden gaat het weerstands- 'ermogen van de iepen achteruit Texel is een slecht bomenland. Ern- .0 tiger nog dan in de rest van Noord- j); lolland laat zich hier de funeste in- 'loed gelden van wind en zeezout. De «uderdom gaat gepaard met gebreken. Vat blijkt bij de jaarlijkse inspecties 'an het bomenbestand op Texel. Ook le leek kan waarnemen dat het met Ie bomen achteruit gaat: rotte plekken, •pechtgaten, paddestoelen en twijgen j, >p de stam zijn een zeker teken van v waliteitsvermindering. Kale Grocneplaats Toen naar aanleiding van de bevin- dingen van de inspectiedienst besloten werd de bomen op de Groeneplaats op te ruimen, ómdat zij een steeds groter 3 gevaar gingen vormen, bleek wel hoe juist dit besluit was geweest toen men e de werkzaamheden tei hand nam. Met a bijzonder weinig energie was het mo- ir gelijk de bomen om te trekken. De y stammen bleken van binnen zwaar te zijn gerot, terwijl ook het wortelstelsel weinig meer te betekenen had. Dat van de zijde der bevolking heel wat protesten opklonken tegen dit in grijpen is voorstelbaar. De Groene plaats was niet groen meer; het lom merrijke pleintje was veranderd in een kale vlakte. De jonge bomen, die on middellijk werden aangeplant zullen pas bij wasdom in deze leemte voor zien Daar zullen nog enkele tientallen jaren overheen gaan en het tragische is dat een groot deel der mensen die zich nu boosmaken over ,,die kale Groeneplaats" waarschijnlijk nooit zal beleven dat de Groeneplaats als van ouds wordt overschaduwd door mach tige loofbomen: Boompje groot, plan- tertje dood Vernieuwing Wilhelminalaan Wij kunnen zonder aarzelen aanne men, dat het broodnodig is, de oude en zieke bomen te rooien. Tot op heden is dit werk nog niet met veel krachi aangepakt. De Wilhelminalaan in Den Burg b.v. telt een aantal iepen van respectabele ouderdom. Practisch alle bomen aan deze laan zijn ernstig ziek en van tijd tot tijd zijn de ernstigste ge vallen verwijderd en vervangen door jonge bomen. Dit lijkt zo een prettige overgang van oud naar nieuw, maar Hier is een specht aan bet werk geweest! Als bomen veel van dergelijke beschadigingen vertonen is dat geen goed teken. De stam bevat dan ongedierte, veelal verwekkers of overbrengers van booinziektcn. ZONDAGSSCHOOLLEIDERS BIJEEN Maandagavond, 10 december, komen de zondagsschoolleiders en -sters bijeen in hotel „Lakeman" te Den Burg Tij dens deze bijeenkomst zal mej. De Vries van N.Z.V. instructie geven over aller lei zondagsschoolproblemen. Er zijn voor deze bijeenkomst geen uitnodigin gen verzonden, maar alle belangstellen den zijn welkom om 8 uur. bij nadere beschouwing blijkt de ge hele laan thans uit een allegaartje van oud, nieuw en zeer nieuw te bestaan. Beter ware het geweest de gehele laan te rooien en opnieuw te beplanten met bomen van gelijke grootte. Deze fout laat zich herstellen en binnenkort zal de laan van al z'n bomen worden beroofd. De remplace zal bestaan uit een aantal linden. Linden zijn vrij snel groeiende bomen, zodat de Wilhelmina laan binnen een redelijk aantal jaren in al z'n luister zal zijn hersteld. Welke soorten voldoen het best? Speciaal voor Texel gelden andere normen dan elders in het land Zo boekt men hier weinig succes met de fraaie populier, een zeer snel groeiende boomsoort, die in de rest van het land veel wordt toegepast. Gemeentewerken maakt haar plannen :n samenwerking met de Dienst Landschapsverzorging van Staatsbosbeheer Door allerlei omstandigheden kan het verwordingsproces worden versneld. Te De Cocksdorp hebben veel iepen ernstig te lijden gehad van de beschietingen tijdens de Russenopstand. De vele be schadigingen zijn ernstig ingerot. Alle bomen zullen worden gerooid en wor den vervangen door jonge exemplaren, waarschijnlijk eveneens iepen, die het in De Cocksdorp beter doen dan elders. De nieuwe beplanting in De Cocks dorp laat zich combineren met de aan leg van de nieuwe riolering. Hierdoor wordt het profiel van de straat n.l. ingrijpend gewijzigd. Verfraaiing landschap Niet alleen vervanging, ook aanvul ling is noodzakelijk. Speciaal de nieuwe wegen, die we er de laatste jaren op het eiland hebben bijgekregen vragen om wat stoffering. Daarbij wordt in de eerste plaats aan de Pontweg gedacht. Het gedeelte dat door de P.H. Polder loopt, zal een laanbeplanting van iepen krijgen. Hiervoor zullen 1700 jonge bo men benodigd zijn die in vier rijen worden aangeplant. Het stuk nabij Zuid-Haffel is zonder aanplant land schappelijk voldoende interessant, maar vanaf ,,Tubantia" tot de bestaande staatsbossen nabij De Koog zal een uit gebreide haagbeplanting worden aan gelegd, bestaande uit meidoorn, veld iep, inlandse eik, lijsterbes en Gelderse roos. De beplanting van de Pontweg zal tot resultaat hebben dat vakantiegan gers een belangrijk betere eerste indruk van het eiland krijgen dan de laatste tijd het geval was. Het huidige zuiveringsterrein aan De Waal zal worden geëgaliseerd en wor den gebruikt als sportterrein. Het ter rein zal worden omgeven door een beplantingssingel. Een dergelijke be plantingssingel zal waarschijnlijk ook het bestaande „bossie" op de Hogeberg gaan omgeven. Voor de uitvoering van deze plannen zijn heel wat bomen nodig De jonge bomen zullen worden geleverd door een kwekerij in Brabant. Voor een klein gedeelt ekan de gemeente zelf voorzien in het benodigde materiaal. Deze boompjes staan in de kwekerij achter de algemene begraafplaats aan de Kogerstraat, waar de heer P. Bakker is belast met de verzorging. De tuin is hoofdzakelijk bedoeld om de bomen, die in de kwekerij in Brabant extra worden aangekocht, te bergen, zodat onmiddellijk reserve van dezelfde grootte en ouderdom kan worden ge leverd wanneer een boom het ergens op het eiland zou afleggen. Belangstelling aankweken Het is van het grootste belang, dat de Texelse bevolking en in het bijzon der de jeugd zich voldoende rekenschap geeft van de waarde van deze aanplant. Het zal nooit mogen voorkomen, dat jonge bomen in hun groei worden be lemmerd, doordat vernielzuchtige jeug dige Texelaars er hun krachten op bot vieren. Om de jeugd belangstelling bij te brengen voor de beplanting worden sinds enige jaren boomplantdagen ge organiseerd, waardoor de jeugd daad werkelijk bij de uitvoering van de plan nen wordt betrokken. Als diezelfde jeugd de bomen over leeft, die zij nu plant, zal ook zij het moment betreuren dat deze bomen we gens ouderdom gerooid zullen moeten worden BEKENDMAKING Op verzoek van de Minister van Bin nenlandse Zaken heb ik besloten, dat op zaterdag, 8 december a.s., de dag van de begrafenis van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, alle to neelvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden moeten achterwege blijven en ook sportwedstrijden geen doorgang vinden. Voorts zal het zeer op prijs worden gesteld, wanneer in café's, restaurants, e.d. alleen muziek ten gehore wordt gebracht van radio Hilversum en uit sluitend Nederlandse televisie-uitzen dingen worden doorgegeven Ik vertrouw, dat hieraan stipt de hand zal worden gehouden. Texel, 5 december 1962. De burgemeester van Texel, C De Koning BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 nov. tot en met 5 dec. 1962 Geboren; Dorina, dv. Laurens van Kooten en Trijntje Daalder; Pancras Adrianus, zv. Pieter Daalder en Corne lia van 't Hoog; Cornelis Willem, zv. Dirk Smit en Dieuvera C. Smit; Jo hanna Corina, dv. Hendrik A. Beumkes en Neeltje van der Slikke, Anna Elisa beth, dv. Cornells Groenhof en Catha- rina T. van der Giessen; Cornelis Antonius Cristiaan, zv. Cornelis Pieter Kuip en Cornelia M. Veeger; Adrianus Gijsbertus, zv. Jan Kiljan en Wilhel mina C. de Groen; Nicoline Catharina Maria, dv. Willem Mathijs Bakker en Catharina A. Smit. Overleden: Cornelis Timmer, oud 75 jaar, echtgenoot van Gerberdina Duin- ker; Sjieuwke Nota, oud 57 jaar, echt genoot van Gerbergje Johanna Reus. DE SINT IN OOSTEREND Vorige week zaterdag hebben hon derden kinderen van Oosterend en om geving de Goedheiligman in hun woon plaats ontvangen. Op uitnodiging van de middenstanders K. en R. (overal bekend) had de Bisschop plaats geno men in ,.Het Centrum". Wat de Sint erg leuk vond was dat veel kinderen niet hun handje hebben opgehouden voor een geschenk, maar dat zij reeds van tevoren hun schoen bij de schoor steen hadden gezet in het gebouw, zo dat de Pieten er cadeaus in hadden ge daan. Het vreugdegejoel klonk door de zaal toen de schoen mocht worden leeg gehaald. De heren Rentenaar en Kuyper heb ben de Sint namens alle kinderen har telijk bedankt en hem uitdrukkelijk ge vraagd volgend jaar terug te komen De Sint heeft dit toegezegd onder voor waarde dat er dan eerder met de bon nenactie zou worden begonnen. OVERDENKING: IN MEMORIAM PRINSES WILHELMINA Toen in 1949 Koningin Wilhelmina afstand deed van de troon, heeft zij zich in de daarop volgende tijd afgevraagd, of er nog een roeping voor haar was weggelegd. Haar antwoord hierop is geweest, dat zij nog eens en op nieuwe wijze haar leven heeft ge steld in de dienst van Christus. De ouderdom is voor haar niet geweest een aftakelingsproces, waaraan een mens langzaam te gronde gaat, maar integen deel een kans en mogelijkheid om bij het besef van het naderen van het einde, nog eens op neuwe wijze Chris tus te belijden en in Zijn dienst te treden. Het laatste hoofdstuk van haar autobiografie legt hier op indrukwek kende wijze getuigenis van af. Zij werd, zoals zij dat zelf daar zegt, nog eens door en met Christus in het werkelijke leven geplaatst. Zij schrijft: ,,er is een geest van zoeken en vinden van Christus over de gehele wereld en een streven naar verbroedering en een heid in Hem, zowel binnen de kerken als daar buiten". Kerkisme was haar vreemd, maar ook een zoeken naar eenheid buiten Christus om. Haar geloofsleven was gericht op de persoonlijke ontmoeting met Christus. Voor zichzelf had zij het gevoel dat de kerken haar bij deze ontmoeting eerder m de weg stonden dan hielpen. De theologie stond bij haar laag genoteerd. Naast de starheid en de verstarring in de kerken moet hier ook een misverstaan een rol gespeeld heb ben. Aan het einde van haar leven be lijdt zij nl. Christus met de woorden van de geloofsbelijdenis van Nicea: God uit God, Licht uit Licht. Daar heeft de ontmoeting met Christus ook deze zwaar geladen theologie voor haar aanvaardbaar gemaakt. Een van haar lievelingsliederen was het bekende opstandingslied: Op Uw woord, o Leven van ons leven werpen wij het doodskleed af! In dit geloof is zij heengegaan. D J. F. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIFBÏNGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr MANNESSEN Den Burg, tel. 1022202410 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr RI El VELD De Cocksdorp, tel (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) Zo zal de voorgevel van de nieuwe R.-K. hulpkerk te De Koog er uit gaan zien. Deze teke ning werd vervaardigd naar het ontwerp van architect C. v.d. Lubbe, Den Haag. Het zal een gebouw met mogelijkheden worden, de nieuwe R.K. hulpkerk in De Koog. Op een vernuftige wijze kan de plaatsruimte worden aangepast aan het bezoek, dat juist in De Koog in het seizoen uit een grote groep kan bestaan, terwijl 's winters slechts een kleine groep gelovigen uit De Koog cn omgeving een plaatsje moet vinden. bedraagt 17 meter De afstand van priesterkoor tot ingang is ca. 14 meter; geen „pijpela" dus. Het daglicht bereikt deze ruimte door een tiental grote ramen. Rechts op de tekening in de sacristie te zien. Er zijn twee biechtstoelen ge projecteerd, een portaaltje en een toilet. Via een gang kan van daaruit de „pastorie" worden bereikt. Deze „pas torie" zal bestaan uit een slaapgelegen heid, bergruimte en spreekkamer be stemd voor geestelijken die tijdens het seizoen op het eiland verblijven. De aanpassing bestaat hierin, dat be halve het eigenlijke kerkgebouw, dat plaats moet bieden aan circa 200 per sonen, er ook een binnenplaats is gepro jecteerd, plaatsbiedend aan 500 per- Na het kerkbezoek op kleine schaal in de winter en het voorjaar, kan, wan neer het hoogseizoen daar is, de ver bindingswand tussen kerk en binnen plaats gemakkelijk worden verwijderd, waardoor de capaciteit ineens met 500 plaatsen stijgt! De verbinding tussen kerk en binnen plaats bevindt zich achter het hoofd altaar zodat de gelovigen op de binnen plaats het altaar, zij het van de andere kant, kunnen zien. Als de weersomstandigheden daartoe nopen, kunnen de kerkbezoekers op de binnenplaats zich terugtrekken onder de overkapping van de gaanderij die de binnenplaats geheel omsluit. De kerk kan worden betreden via een portaal. De breedte van het kerkschip Als de diverse instanties hun toe stemming hebben gegeven kan de aan nemer, B Biegstraten, Den Helder, het project realiseren. Met de bouw en de voorbereiding der werkzaamheden als het bouwrijp maken van de grond en de aanleg van een aanvoerweg zullen waarschijnlijk een achttal maanden heengaan. Men hoopt de kerk aan het eind van het a.s. seizoen in gebruik te kunnen nemen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1