Cjrocn TwartsJ'exeh in het harL, Er werd best speuld maar de glorietijd van ouwe Sunderklaas lijkt voorhij VRUDAG 14 DECEMBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7719 COURANT Uitgare N.V. ?.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbox 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrQdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 et incasso. Advertenties: familieberichte! 12 et p. mm.; andere adrert. 10 et p. mm. Ongetwijfeld kunnen de Texelaars terugzien op een best feest. De avond van de 12e december is weer in een kostelijke stemming verlopen. Tot diep in de nacht hebben de verschillende café's op het eiland stampvol gezeten, niet al leen met Texelaars maar ook met handelsreizigers en andere vreemdelingen, die „toevallig" voor zaken op het eiland waren. Wat het folkloristische feest zelf betreft kunnen wij opmerken, dat er heel wat gemaskerden rondliepen die op de een of andere wijze iemand of iets op de hak namen. Den Burg Zo zagen we een aantal grote kaarsen door de straten stappen, die het op schrift voerden: „Wij zijn betrouwbaar der dan de TEM". De directie van N.V. TESO heeft het zwaar te verduren gehad. Tientallen sunderklazen stelden het beleid van het afgelopen jaar aan de kaak. De voltallige raad van Commissarissen zagen wij met de directeur in witte hemden gehuld door de straten trekken: de TESO in z'n hemd! „Ik heb me huus verkocht maar ze hebbe me plaassie in Irene verseit.lazen we ergens. Temidden van deze regionale uitbeeldingen troffen we hier en daar ook een verrassend echt lijkende „grote drie" aan: De Gaulle, Kennedy en Kroestjef. Over het drinken van zee water verkondigde iemand de mening: „Geef mij maar leut...." Enfin, vele instanties hebben woensdagavond een lesje gekregen. De oudere toeschouwers waren echter weinig enthousiast. Een jaar of tien geleden werd er méér van gemaakt. Toen waren er grote stukken, hele wagens die iets moesten uitbeel den. Het zal 'm wel zitten in het gebrek aan enthousisme voor deze zaken. We geven de sunderklaas dan ook een beetje gelijk die een bord torste met de spreuk: „Texels Folklore werd herbo ren maar niet instand gehouden!" Meer speulers hebben hun ontevredenheid geuit over allerlei nieuwigheden De nieuwe haven, de pontweg, de „City"- bioscoop en het nieuwe raad huis (met drankkelder) zijn wel het meest over de hekel gehaald. Grote indruk maakte op ons een oud vrouw tje, dat een bord zeulde met de veel zeggende tekst die aller bezorgheid ertolkte: „Texel quo vadis....?" De Koog Het was weer een plezierig Ouwe Sunderklaasfeest aan De Koog. Hoewel er niet zo veel gemaskerden 100) waren als vorig jaar, was er zeer veel werk van gemaakt en waren de voor stellingen zeer actueel. Er is echt ge streden om in het bezit van een beker te komen. De baby-centrale ging met de beker voor de grote groepen strijken. Het was kostelijk om te zien hoe de baby-sit de kleinen een luier om deed en de fles *af. De 2de prijs was voor de groep die het bestuur van de Oranjevereniging oorstelde, die de eerste steen voor de muzieknis legde. De 3de prijs werd toegekend aan de groep jagers en kod debeiers, dei in een ziekenauto de gewonde wegbracht. In de kleine groepen was de beker voor de kerstboom met rendieren. De 2de voor de „Avondklok", 3e. Drie ouwe wijven. Voor paren was de beker voor J. P. in bed met naast zich het geweer en dromende van allerlei lieftallige dames. Sen zeer humoristisch geheel. 2e prijs Ouwe Kiekeboe; 3e prijs Avondklok. Van de enkelingen wist niet één het vereiste puntental te halen, benodigd voor toekenning van de beker. Hier werd geen enkel origineel idee naar voren gebracht, wat b.v. betrekking op het dorpsleven had. Volgend jaar beter Kogers! Ie prijs Baby-sit centrale; 2e prijs E.E.G.; 3e prijs 't Amateurtje. In „De Toekomst" werden de prijzen uitgereikt, waar een gezellige drukte heerste. Ook in het Witte Huis was de zaal overvol. 's Middags hebben de kinderen hun pest gedaan. Alleraardigste voorstellin gen waren er bij. Erg leuk werd er ge speeld. Het was jammer, dat de regen het spelen op straat onmogelijk maak te, maar de fam. Wonder zette de deur wijd open om de kinderen te ontvan gen, zodat ze daar in dc zaal konden spelen. De ereprijs kreeg „De Kieke boe". Een groep, prachtig uitgedost in ouderwetse kleding. Verder waren er nog verschillende groepen, paren en en kelingen, totaal 53. Allen gingen met mooie prijzen of een mars-reep naar huis. De Koog heeft z'n best gedaan om dit oude feest in ere te houden. De Waal De Waalder jeugd heeft met Ouwe Sunderklaas goed haar best gedaan. Stonden er de vorige jaren nog te veel aan de kant te kijken naar de weinige spelers, thans waren er veel meer Sun derklazen. Er heerste in het Waalder Dorpshuis een gezellige drukte, toen de jury, bestaande uit de dames Lok en Heerschap en de heren Van Heerwaar den, Kikkert en De Wolf, bezig was met het beoordelen van de spelers. Voor waar geen gemakkelijke opgave. Zij kwam tot het volgende resultaat: Enkelingen: 1ste prijs Nelly Betsema met „Nikkertje"; 2de prijs Nellie Kui per met „Texels Vrouwtje"; 3de prijs Dirk Rikkenberg met „De Baker, die dag en nacht klaar staat". Paren: 1ste prijs Andrew Albers en Wim Keijzer, die er met hun Neder landse vlag en de Waalder toren op wezen, dat er nog steeds op hoogtij dagen geen vlag van de toren wappert. Zal er nu misschien een komen? 2de prijs Marianne en Wimpie Rikkenberg, die als de echte Sinterklaas en Zwarte Piet de Ouwe Sunderklaas met een be zoek vereerden; 3de prijs Fia Witte en Lida Plaatsman, die op passende wijze liepen te collecteren voor „Het Dorp". Groepen; 1ste prijs Cora Oudes, Thea en Adri Kager met „Pinkeltje"; 2de prijs Gretha Bakker, Ansje Maas en Ria Kager met „Hans en Grietje"; 3de prijs Cobie Zoetelief, Joke Zoetelief en Anneriet Keijzer met „Straatjongens". Er hebben zich in het afgelopen jaar dan ook genoeg feiten en gebeurtenis sen voorgedaan, die zich leenden om met Ouwe Sunderklaas te worden be- critiseerd. ifZie verder pagina 2) KERSTZANGSAMENKOMST Evenals vorig jaar wordt op donder dag 20 december in de Ned. Herv. kerk te Den Burg weer een kerstzangsamen komst gehouden. (Zie voor verdere ge gevens de Tex. Crt. van dinsdag). GOEDE PRESTATIES VAN TEXELAARS IN DE TWEEDE C. P. MOOJEN-RIT De betrouwbaarheidsrit, die mee telde voor het landelijk kampioenschap en die werd georganiseerd door de M.A.B.-club Texel heeft weer eens aangetoond, dat de Texelse motorsport- liefhebbers een goed figuur kunnen slaan. Het parcours was bijzonder zwaar. Zo zwaar zelfs dat men in de tweede ronde een der ernstigste hinder nissen heeft weggenomen. Het was mede te wijten aan het overvloedig neergevallen regenwater, dat van de 80 deelnemers er dertig uitvielen! 17 man zagen zelfs van de start af! Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan (motorsport is veiliger dan U denkt) maar soms scheelde het een haartje. In het Noor den reed een der deelnemers met motor en zijspan te water. De berijder wist zich op het laatste moment aan het ongewenste bad te onttrekken maar motor en zijspan moesten later grondig worden gereinigd. Toen een deelnemer uit Amersfoort meende een bepaald gedeelte van het traject te kunnen af snijden, kwam die poging hem duur te staan. Een sloot van aanzienlijke diepte kruiste namelijk zijn pad en de onfor tuinlijke rijder verdween mét motor koppie onder in het drabbige water. In een minimum van tijd stond hij met een nat pak op de wal, waarna hij de strijd maar opgaf.... Deze gebeurte nissen tonen aan hoe spannend het er toe kan gaan bij een dergelijk evene ment. 29 december a.s. zal het wat rustiger gaan; dan wordt de Oudejaars- rit verreden. De Texelaars, die zich bij de rit van zondag opmerkelijk hebben onderschei den, zijn in de nieuwelingenklasse: J. Kikkert (Den Burg) op Puch (49 cc). Hij liet slechts 6 strafpunten noteren. Een zeer goede prestatie leverde C. Ran in de juniorcnklasse op Batavus (50 cc): 0 strafpunten. In de senioreriklassc werd C. Dros (Eierland) tweede op Triumph (200 cc); hij maakte slechts 3 strafpunten. S.V. TEXEL Programma: In 4e kl. A wordt ge speeld: Hollandia T-Schagen en Con Zelo-Vios. Wel jammer dat we weer rusten moeten, maar bereid je extra goed voor, want daarna krijgen we hier Schagen op bezoek. Texel 2 gaat naar Helder 4. Texel 3 naar De Koog 2, zodat we op ons ter- terrein alleen adsp. a^Schagen a kunnen zien. Dit kan een spannende partij worden. In Schagen werd gelijk ge speeld. Toon uw belangstelling ook voor de jeugd. Zaterdagmiddag speelt Texel b tegen SVO a, aanvang 2.45 uur. (Ingezonden) OPENLIJKE DANKBETUIGING aan de Directie van de N.V. TESO en de dienstdoende kapitein van het m.s. „De Dageraad" op vrijdag 7 december 1962, (laatste boot 20.30 uur). Op bovengenoemde datum zijn wij wij met een autobus met plm. 37 per sonen, om 14.35 uur uit Vlissingen ver trokken richting Den Helder, doel Texel, boot 20.30 uur. Het zicht was bij vertrek goed, doch nauwelijks op Zuid-Beveland zijnde vielen wij in de mist. Door deze mist werd de reis zeer vertraagd en hoe wel de chauffeur van de bus (zonder rustpauze) aan één stuk heeft doorge reden, werd het ons tussen Haarlem en Alkmaar wel duidelijk, dat het op het kantje af zou zijn om de boot van 20.30 uur te halen. Er waren een paar heren woonachtig in Den Helder in de bus en aan één van deze hreen werd verzocht, om in Alk maar uit te stappen en de N.V. TESO in Den Helder op te bellen en vriendelijk te verzoeken of de Texelse boot, 10 a 15 minuten zou willen wachten op ons. Ondertussen vervolgden wij onze reis naar Den Helder. Te Den Helder aangekomen om 20.42 uur, bleek ons dat de boot was ver trokken. Algemeen werd besloten om de Directie TESO op te bellen en te ver zoeken om een extra boot te laten varen. Wat vooi telefoonnummers wij ook draaiden en ten spijt van alle goede raadgevingen van Mevr. De Gorter en Mevr. Sibinga Mulder, het bleek ons onmogelijk om één der leidinggevende figuren te pakken te krijgen. Een opsomming van alle gesprekken zal ik U besparen. Mijne Heren, resumerende komen er echter een paar vragen bij ons op: Was het misschien teveel gevraagd om 10 a 12 minuten te wachten op ons met de laatste boot, terwijl door het gehele land, alle openbare vervoers middelen met vertraging te kampen hadden wegens de mist? Misten de eventuele andere passa giers hun aansluiting misschien op de sneltrein Vlieland, Terschelling of wel licht Griend? Ten tweede, is het gebruikelijk bij de N.V. TESO, dat men op zekere mo menten, met niemand van de leiding gevende personen contact kan krijgen? Indien er een ernstige zieke is, die pei extra boot vervoerd moet worden, zijn er dan ook zoveel telefoontjes voor nodig om al of niet iemand aan de draad te krijgen? Nogmaals heren, hartelijk dank voor uw hartverwarmende service. Namens de 35 extra-boot passagiers, C. Vonk, O 112, Oosterend. Texel. WAAR BLIJFT DE SERVICE VAN TESO? (Ingezonden) Dezer dagen vroeg ik mij af of de naam TESO niet beter kan worden veranderd in TADSO, de afkorting van „Texels Anderen Dienende Stoomboot Onderneming". Waarom wil ik hierbij uitleggen. In het seizoen houdt de TESO zich in het geheel niet aan het geplande vaarschema en gaat dag en nacht door om toeristen over te zetten. Maar in de winter, wanneer NS en NACO zich aan passen aan de vertraging die door de mist ontstaat en alles doen om in de eerste plaats er zorg voor te dragen, dat de passagiers thuis komen, is TESO niet bereid, zelfs na telefonisch bericht, een paar minuten te wachten op een veertigtal vissers die na een week van dag en nacht werken graag naar huis willen. Veertig vissers hebben die boot gemist en het begrijpelijk, dat zij hevig waren teleurgesteld toen zij bemerkten dat aan hun vriendelijk verzoek geen gevolg was gegeven. TESO weigerde service aan eigen eilandbewoners! Vandaar: TADSO! Een vissersvrouw. Mevr. D. Janssen, De Ruyterstraat 103, Oudeschild. De directie van N.V. TESO heeft beide stukken van ons ter inzage ge kregen en toegezegd deze zaak te zul len onderzoeken. De resultaten van dit onderzoek hopen wij spoedig te mogen publiceren. De directie merkte echter op dat op een zeer negatieve wijze wordt gereageerd wanneer TESO tracht ieder zo veel mogelijk ter wille te zijn. Op een moment dat in de rest van het land practisch alle veerdiensten waren gestaakt vanwege de mist, heeft de TESO gevaren en wel precies op tijd. Een waarderende opmerking hierover zou in de krant beter op zijn plaats zijn geweest dan deze grieven die men beter rechtstreeks met de directie van TESO kan bespreken. S.V.O .-NIEUWS Programma zondag: JVC 3-SVO 2, 2 uur; SVO 1-De Koog 1, 2 uur. Zaterdag: welpen Texel b-SVO, 2 uur en adsp. Texel b-SVO, 2.45 uur. 550 JAAR STADSRECHT VERGADERING Dinsdag 18 december zal in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur de vergadering i.v.m. 550 jaar stadsrecht in 1964 plaats vinden. EEN WAAR SUCCES Sint Nicolaas is weer terug naar Spanje, de jeugd van Texel achterla tend, die hij zo goed heeft gedacht. Zo wel de aankomst te Oudeschild, de hartelijke ontvangst in Den Burg, de versnaperingen voor de kinderen en het verrassende busreisje. Dat alles is door de middenstand van Den Burg tot in de puntjes verzorgd. V/ij mogen terugzien op een feest dat in alle opzichten geslaagd. Hartelijk dank winkeliers, TESO en U redactie, voor plaatsing in Uw blad. A. M. Schoo, Voorzitter Kleuterschool De Koog PASTOOR A. VAN DE BURG 25 JAAR PRIESTER Pastoor v.d. Burg lijkt niet bijster enthousiast als wij hem opbellen en vragen of het gelegen komt dat wij een foto van hem maken. Is dat werkelijk nodig? Hij stemt echter toe als we hem ervan weten te overtuigen dat de men sen er op gesteld zijn. Korte tijd later zitten we tegenover de parochieherder van Oudeschild. Pastoor v.d. Burg is geboortig uit een gezin dat behalve heb, nóg drie pries ters heeft voortgebracht. Drie broers van pastoor v.d. Burg zijn eveneens priester geworden. Eén van z'n broers zit in Indonesië, de andere in Spijke- nisse en de derde broer staat aan het hoofd van een parochie in Noorwegen. Pastoor v.d. Burg, die heel reislustig is, heeft zijn broer in Noorwegen al enkele keren opgezocht. Vorig jaar bracht hij een bezoek aan het Heilige Land. Door middel van zijn films foto's kan hij ook anderen van zijn tochten laten genieten. Films en foto'; maken is niet de enige hobby van de pastoor, 's Zomers is hij enthousiast aan het tuinieren en als het weer hem dat onmogelijk maakt, neemt hij een boek ter hand om zijn kennis omtrent aller lei zaken nog eens op te frissen. Pastoor v.d. Burg kan niet bogen op een ijzersterk gestel. Hoewel hij over de laatste jaren weinig heeft te klagen, heeft hij in het verleden heel wat afge- sukkeld. De merkwaardige datum van zijn priesterwijding houdt daar ook verband mee. Op het vastgestelde tijd stip was de wijdeling indertijd ernstig ziek. Pas na zijn herstel, enkele maan den later, kon de bisschop hem het Sacrament van het Priesterschap toe dienen. De jubilaris van nu, is zijn priester lijke loopbaan begonnen als kapelaan te Opdam (NH). Na drie jaar werd kape laan v.d. Burg overgeplaatst naar Voor burg. Daar sloeg weer de ziekte toe, met als bondgenoot de hongerwinter van 1945. Het leven van de jubilaris heeft indertijd aan een zijden draadje gehangen. Het was nodig dat hij lang durig rust nam. Pas in 1948 kon hij zijn werkzaamheden hervatten, nu te Aardenhout. Daar kwam hij terecht in een voor hem moeilijke parochie, voor een deel bestaande uit grootindustrië len, academici etc. Tijdens een vakantie maakte hij ken nis met het eiland Texel. Geïmponeerd door de schoonheid en rust verenigde hij in 1957 net nuttige met het aange name toen hij eens preekte in Den Burg en die dag uitbuitte om de meeste plaatsen op het eiland te bezoeken. Pas toor v.d. Burg heeft zijn enthousiasme niet vóór zich gehouden. Het werd voor hem een haitewens om eens op dat eiland te mogen werken. Te Haarlem heeft men wellicht kennis genomen van dit verlangen, want in 1960 werd de Zeereerw. heer v.d. Burg tot pastoor van de parochie St. Martinus te Oude schild benoemd. De twee jaren, die hij er ondertussen als Oudeschilder op heeft zitten, zijn voor hem een geluk kige tijd geweest Eens te meer beseft hij dat, wanneer hij voor het verrichten van werkzaamheden naar de overkant is geweest of terugkomt van een van zijn reizen. De drukte van verkeer en mensen en de aanblik van de steen woestijn van huizen maken hem ner veus. Dagelijks geniet hij van de rus tige afwisseling die het leven in het havenplaatsje hem biedt. Vanuit het raam van zijn spreekkamer kijkt hij uit over de uitgestrektheid van de Waddenzee, waar hij elke dag de zon ziet opkomen en de vissers ziet uit varen. In deze omgeving doet pastoor v.d. Burg rustig en onverpoosd zijn werk. Hij houdt van Oudeschild maar Ou deschild houdt ook van hem! Het feest van zijn 25-jarig priesterschap zal a.s. zondag worden gevierd. Dan zullen de Oudeschilder parochianen blijk geven van hun waardering voor de populaire herder, door hem in de bloemetjes te zetten. Wij hopen dat pastoor v.d. Burg nog vele jaren deel zal uitmaken van de gemeenschap, die hij zo'n warm hart toedraagt! OVERDENKING: „KLOPPEN" Er is tegenwoordig veel geklop, ge hamer en lawaai. Wij leven niet be paald in een tijd van rust en kalmte. Niet alleen buiten, ook binnenshuis kan dat zo zijn. Wie kinderen heeft kan er over medespreken. Het kan ook zijn, dat wij zo gaarne zelf aan het woord zijn, dat wij anderen niet meer horen. Ook in ons binnenste kan het onrustig zijn. Er is weinig tijd om stil te zijn. En nu leven wij in de adventsweken. Deze dienen ervoor om ons voor te be reiden op het komende kerstfeest. Advent betekent komst. Hij, Jezus Christus. Is tot ons gekomen. En Hij wil altijd weer tot ons komen. Hij klopt aan de deur van Uw hart en wil binnenkomen om U de echte vrede te schenken in een leven, dat zoveel on rust kent. Hij loopt U achterna en klopt maar steeds. Misschien hebt U dat kloppen nog niet gehoord, misschien kon U het ook niet horen, omdat er zoveel lawaai om U heen was, of omdat U zelf zoveel lawaai maakte. Hoe het ook zij: „Hij klopt bij U aan". En willen wij dit horen, dan is het nodig stil te zijn. In de stilte komt men tot zichzelf en kan men dat kloppen ook horen. En het is belangrijk, dat wij dat ho ren, willen wij werkelijk kerstfeest vieren Het is nodig, dat wij in de stilte rustig het Kerstevangelie lezen en het op ons laten inwerken. Het evangelie van Gods vrede, die in Jezus op aarde kwam. Wij hunkeren toch allen naar vrede. De volkeren en wij. Nu de ware vrede is alleen te vinden bij Hem, die ons de vrede bracht. Jezus zegt: „Zie ik sta aan de deur en ik klop". Dit geldt voor ons allen. „Ja maar", zult U zeggen, „ik kan het niet geloven, ik merk er niets van". Tot degenen die zo spreken, zegt Jezus: „Zoekt en Gij zult vinden". Hebt U dat al met alle ernst gedaan? Nu, doet het dan en U zult de ware vrede vinden W. A. S. ZAAK TEGEN GROEPSCOMMANDANT KWAM VOOR In verband met het ongeluk aan het Horntje op 15 augustus van dit jaar stond dinsdag adjudant G. voor de Alkmaarse rechtbank. G. heeft met zijn politie-jeep indertijd een bromfietser geraakt tijdens een achteruitrijma- noeuvre. De bromfietser liep daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij later overleed De officier twijfelde er aan of hier gesproken kon worden van grove schuld, maar eiste toch een boete van ƒ200,(subs. 25 dagen), omdat hij meende, dat G. bij het achteruitrijden een te groot risico heeft genomen. Hierbij hield hij rekening met het feit, dat verdacht bijzonder goed staat aan geschreven en kan bogen op een vlek keloos verleden. Uitspraak op 20 dt- cember a.s VERTROKKEN PERSONEN Gregorius J M. Visser, van Den Burg, Warmoesstraat 12, naar Amster dam, Groote Bickerstraat 22; Rijnburg- je de Jong, van Oosterend, Schoolstraat 13 naar Nijmegen, van Peltlaan 128; Martha M. Müller, van Oosterend, Schoolstraat 13 naar Nijmegen, v. Pelt laan 128; Wopke Waldus, van De Cocks- dorp 46g naar Callantsoog, Prévinaire- weg 25; Joseph Jan van den Broek, van H 131 naar Katwijk, Wassenaarseweg 75; Hugo R. Smit, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Leonard E. Ne- derlof, van H 131 naar Doorn, Mari niersweg 7. BEVESTIGING EN INTREDS CAND. P. OSKAMP Candidaat P. Oskam p uit Haarlem zal zondagmiddag 16 december a.s. om uur, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn vader, dominee Adr. Oskamp uit Heemstede, intrede doen als Predikant van de Herv. Ge meente van Den Hoorn. Hij is hier be roepen in de vacature van ds. G. H. Wolfensberger, die thans als predikant voor buitengewone werkzaamheden te Geneve in Zwitserland werkzaam is. Candidaat Oskamp werd op 29 april 1932 uit een predikantsgezin te Buurse in de burgerlijke gemeente Haaksber gen in Overijsel geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Haarlem en stu deerde theologie aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1956 zijn candidaats-, in 1958 zijn voor bereidend kerkelijk- en in november van dit jaar zijn doctoraal examen aflegde. Van oktober 1958 tot februari 1959 was de heer Oskamp in dienst van de Church of Scotland op de He- briden en te Glasgow werkzaam ge weest als leer-vicaris. In juni 1959 werd hij te Amsterdam toegelaten tot de Evangelie-bediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en heeft tot het vo rige jaar de Hervormde Evangelisatie te Krommenie als vicaris gediend.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1