Cjrocn 'warL-Jexelsin het harL, ASPRO Noordhollands Philharmonisch orkest speelt niet meer op Texel Texel kan trots zijn op nieuwe bioscoop Ongedisciplineerde gedragingen van orkestleden DINSDAG 18 DECEMBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 772C COURANT UltgaTe N.V. ?.b. Langereld de RooQ Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbox 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrfydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro é52. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 et incasso. Advertentie»: familieberichtea 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Het Noordhollands Philharmonisch OrkestOngedisciplineerd Muziekminnend Texel is opgeschrikt door het bericht dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat sinds 1954 reeds 9 maal op het eiland is opgetreden, wellicht nooit meer een uitvoering op Texel zal geven. Deze beslissing is niet genomen door de orkestleiding maar door de Kerkvoogdij van de N.H. Gemeente te Den Burg. De kerkvoogdij zal in de toekomst niet langer het kerkgebouw ten dienste van het N.P.O. stellen omdat zij van mening is, dat de gedragingen van de orkestleden in het kerkgebouw niet in overeenstem ming zijn met de voorwaarden die indertijd zijn gesteld. Dit besluit van de Kerkvoogdij werd in een brief meegedeeld aan het be stuur van de Kunstkring Texel. Aan vankelijk werd zelfs bepaald, dat in het geheel geen muziekuitvoeringen meer in de N.H. Kerk gegeven zouden mogen worden. Het geschrokken be stuur van de Kunstkring „Texel" is on middellijk in contact getreden met de Kerkvoogdij en heeft gedaan weten te krijgen, dat de maatregel alleen zou gelden voor het Noordhollands Phil harmonisch Orkest. Reeds was het be stuur van de Kunstkring besprekingen met het orkest begonnen over een con cert dat op 28 juni 1963 zou moeten worden gegeven. Dit tiende concert zal nu geen doorgang vinden, wat voor ons eiland een groot verlies kan worden genoemd. Laakbaar gedrag Overtuigd van het feit, dat de N.H. Kerkvoogdij niet ondoordacht en onge grond een dergelijk verstrekkend be sluit neemt,, vroegen wij de heer H. de Boer (president-kerkvoogd) naar de re denen, die tot deze ver gaande beslis sing hebben geleid. De heer De Boer verzekerde ons dat de leden van het orkest zeer wel op de hoogte waren van de voorwaarden, die waren gesteld, waardoor deze muzikale evenementen in een kerkgebouw mogelijk werden. De orkestleden hebben zich echter t.a.v. deze regels zeer onverschillig gedragen. Zo kon worden aangetoond dat het rookverbod in de kerk meerdere malen is genegeerd. Een gebrek aan tact en eerbied bleek ook uit het gebaar van .een der violisten, die zijn viool tijdens de pauze op het doopvont legde. De orkestleden zelf hebben het applaudi- seerverbod genegeerd toen zij na een solopartij van een hunner collega's van enthousiasme blijk gaven. Dit was het sein geweest voor enkele mensen uit het publiek om dit voorbeeld te volgen. Een ander bezwaar was het zeer grote geluidsvolume van het or kest. Hierdoor was gedurende het laat ste optreden van het orkest de bepleis tering van het plafond losgemaakt en naar beneden gekomen. Stukken van deze bepleistering waren zelfs op het orgel terecht gekomen. Het waren re denen die de N.H. Kerkvoogdij er toe brachten dit orkest voortaan te weige ren. Hoop De voorzitter van de Kunstkring Texel, de heer H. Schalkwijk, verklaar de desgevraagd nog steeds hoop te heb ben dat de N.H. Kerkvoogdij van zijn besluit terug zou komen. Hoewel de heer Schalkwijk zich de gevoelens kan voorstellen van de mensen, die zich wellicht terecht hebben geërgerd aan de gedragingen van de orkestleden, geeft hij als zijn persoonlijke mening te kennen dat de geplaagde „wandaden" niet van zodanig ernstige aard waren, dat een dergelijke maatregel moest worden getroffen. Natuurlijk dienen zo wel publiek als orkestleden zich le hou den aan de gestelde regelen. Maar het ware "beter geweest eerst een waar schuwend geluid te laten horen alvo rens deze stap te doen, waarmee men de orkestleden minder treft dan de muziekliefhebbers op ons eiland. Het is buitengewoon jammer, dat nu een goede traditie zal worden verbroken. Teleurstelling De heer Henri Arends, dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zei totaal niets te weten van misdragingen van zijn orkestleden. De maatregel van de N.H. Kerkvoogdij was hem nog niet bekend en het ont stelde hem zeer dat het geplande con- Henri Arends: .Ontsteld. cert van 28 juni van het volgende jaar geen doorgang zou kunnen vinden. Op 12 december j.l. heeft de heer Arends nog tijdens een televisie-interview ver teld hoe zeer hij was gesteld op de uit voeringen op Texel. Hij en zijn orkest hadden altijd met zeer veel genoegen in de N.H. Kerk geconcerteerd. Het kerkgebouw leende zich uitstekend voor zijn uitvoeringen en stak in zeer gunstige zin af bij de kerkgebouwen elders in de provincie. De heer Arends roemde met name de akoestische, eigen schappen van het gebouw. Overigens was de heer Arends er van overtuigd, dat de burgerij in deze z'n stem zou laten horen, waardoor de N.H. Kerk voogdij wellicht van zijn besluit zou terugkomen. Onwetendheid Omdat een dirigent zich in het alge meen niet bemoeit met de gedragingen van zijn mensen buiten de muzikale sfeer hebben wij de man, die daar wél op dient te letten, de concertmeester, aan de lijn gehad. De heer J. Hesreg zei totaal niets af te weten van de laak bare gedragingen van de orkestleden. Hij voegde er aan toe, dat hij wel dege lijk het doen en laten van de musici in de gaten houdt. De goede naam van een symphonieorkest dient ook met andere dan muzikale kwaliteiten hoog te wor den gehouden Van het roken tijdens de pauze in het kerkgebouw had hij niets bemerkt. De gevonden sigarettenpeu ken zouden waarschijnlijk door de po diumbouwers zijn achtergelaten. „Als de kalk van het plafond valt, terwijl wij wat luid concerteren, is de fout te wij ten aan het plafond of aan de kalk, maar niet aan het orkest!" aldus de heer J. Hesreg. Wat nu? In het werkelijk een voldongen feit, dat Texel in de toekomst verstoken zal blijven van de langzamerhand tot een traditie uitgegroeide uitvoeringen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest? Waarschijnlijk wel. Is niet als nog een regeling te treffen die de drie partijen in deze zaak (N.P.O., N.H. Kerkvoogdij en Kunstkring) bevredigt? Naar onze bescheiden mening wel. Zo wel de N.H. Kerkvoogdij als het Noord hollands Philharmonisch Orkest lijken ons uit redelijk ruim denkende lieden te bestaan tussen wie een gesprek mo gelijk moet zijn, waarbij duidelijk dient te worden vastgesteld wat kan en wat niet kan. Het lijkt ons dat de normen die in de N.H. Kerk te Den Burg wor den aangelegd wat strenger zijn dan b.v. in de (N.H.) Kruiskerk te Amster dam, waar zelfs wordt geapplaudiseerd. Dat is ook het geval in de N.H. Konin- ginnekerk te Rotterdam waar het Rot terdams Philharmonisch Orkest van tijd tot tijd uitvoeringen geeft. Over gevoelsnormen valt niet te twisten. Wel dienen de regelen die eruit voortvloeien nog eens duidelijk te wor den vastgesteld in een gesprek tussen N.H. Kerkvoogdij en het bestuur van de Kunstkring Texel, waarvan wij ho pen dat het zeer binnenkort zal plaats vinden. KERSTZANGSAMENKOMST Toen vorig jaar deze samenkomst voor het eerst werd gehouden, was het nog wel wat onzeker of er voldoende belangstelling voor zou zijn. Op de avond zelf was deze onzekerheid al gauw verdwenen. De belangstelling was zo enorm groot, dat de grote Kerk ge heel bezet was en iedereen, medewer kenden zowel als bezoekers, was bui tengewoon voldaan. Het was toen met een duidelijk, dat dit voor herhaling vatbaar was. En zo zal ook nu deze samenkomst weer plaats vinden en wel op donderdag, 20 december, om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg. Het programma voor deze samen komst is als volgt: 1. Begroeting door ds. D. J. Froentjes. 2. Komt allen tesamen, samenzang met Fanfareorkest; 3. Schriftlezing; 4. Rondom de Kribbe, door Kon. Texels Fanfarecorps; 5. Schriftlezing; 6. Gezang 27. Beurtzang met orgel; 7. Schriftlezing; 8. Nu zijt wellekome. Samenzang met Fanfareorkest; 9. Panis Angelicus, César Frank. Koor met orgel. 10. De Herdertjes lagen bij nachte Samenzang met Fanfareorkest; 11. Waakt Ontwaakt, Kerstcantate, G. Jellesma. Koor en orgel. 12. Schriftlezing; 13. Een roze fris ontloken. Samenzang met Fanfareorkest; 14. Toespraak door Kap. Y. C. Tuyn; 15. Er is een kindeke geboren. Beurt zang met orgel; 16. Kerstlied. 17. Gloria in excelsis Deo. Samenzang met Fanfareorkest; 18. Ave Verum, W. A. Mozart. Koor met Fanfareorkest, 19. Sluiting met gebed door ds. H. van Bilderbeek; 20. Stille Nacht. Koor en samenzang met orkest. Bij het in- en uitgaan van de Kerk orgelmuziek door de heer P. J. A. Kraijma. Om half acht zullen de klok ken luiden en gaat de Kerk open. Daar het organiseren van deze sa menkomst veel onkosten met zich brengt, zal bij de uitgang een collecte worden gehouden die zeer in de mild dadigheid wordt aanbevolen. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Donderdagavond 8 uur wordt een kerstfeestviering gehouden in de school te Oost. DE TEXELSE COURANT EN DE FEESTDAGEN In verband met de aanstaande feestdagen zullen twee nummers van de Texelse Courant komen te vervallen en wel dat van dinsdag 25 december a.s. en van dinsdag 1 januari 1963. De vele abonnees, die hun nieuwjaarsgroet willen plaatsen, verzoeken wij vriendelijk hun tekst vóór zaterdag, 22 december in te zenden. Dir. Texelse Courant KIEL VAN NIEUWE KOTTER GELEGD Op de Scheepswerf van Ton Bodewes N.V. te Franeker is dezer dagen de kiel gelegd voor een twintig meter lange kotter, welke zal worden gebouwd voor de heer J. Th. Boom te Oudeschild. Als de nieuwe kotter te zijner tijd in de vaart komt, zalde heer Boom twee kotters rijk zijn. De bemanning van de schepen zal straks weinig zorg geven. Minstens vier zoons van deze visser zien hun toekomst in de visserij. HEDENAVOND KERSTAVOND IN DE LANDBOUWSCHOOL Zoals de advertentie in de courant van vrijdag j.l. U reeds vertelde, is dus vanavond onze kerstavond. De samen werking is als vanouds tussen de oud leerlingen van de landbouwhuishoud- school en de landbouwschool. Als U dus het plan zou hebben opgevat om naar de landbouwschool te gaan heden avond, zult U worden ontvangen in een stemmig versierd lokaal (geheel in de kerstsfeer). Om 8 uur zult U dan ge tuige kunnen zijn van de reis, die de heer Renout onlangs heeft gemaakt door Turkije. Dit alles op filmstroken in kleuren. In de pauze zal chocolade melk worden gepresenteerd. Na de pauze komt dan de heer Laan met het kerstverhaal. Dit belooft weer net als andere jaren bijzonder boeiend te worden. Alles bij elkaar genomen ho pen de beide verenigingen een groot aantal leden welkom te kunnen heten. Dus tot hedenavond 8 uur. CURSUS AARDAPPELSELECTIE In januari 1963 gaat beginnen het theoretische deel van de cursus aard appelselectie. Dit is bestemd voor de genen, die in de zomer 1962 de prak tische lessen van de heer Glas hebben gevolgd en alle anderen, die belangstel len in aardappelselectie. Aangezien de deelnemerslijst is zoekgeraakt, gelieve ieder zich weer opnieuw op te geven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126. Vrijdagavond j.l. is ten aanschouwe van een genodigd publick de nieuwe bioscoop „City Theater" officieel geopend. Texel kan met recht trots zijn op dit theater dat aan alle eisen van deze tijd voldoet. Het was de heer E. Vlessing, flie als eerste het met bloemen bedekte po dium besteeg en het woord voerde Hij betuigde als opdrachtgever zijn dank jegens allen, die hun medewerking hebben gegeven, waarbij hij vooral doelde op gemeentebestuur en gemeen tewerken. Het was daarna burgemeester De Koning, die, alvorens de officiële ope ning te verrichten, het woord voerde. De „Vergulde Kikkert" is een historisch gebouw van oudheidkundige waarde. Dit monument zonder meer slopen zou een ernstig verlies hebben betekend. Het gemeentebestuur besloot de „Ver gulde Kikkert' te kopen en stelde het gebouw nadien beschikbaar voor ten toonstellingen etc. Uiteindelijk vatte mejuffr. Pen het plan op om op deze plaats een bioscoop te bouwen. De N.V. Vlessing steunde haar in die plannen en een ontwerp werd ingediend. De gemeente wilde echter alleen goedkeu ring aan de plannen hechten als ten minste de gevel van het gebouw intact zou blijven. Burgemeester De Koning meende, dat de best bereikbare oplos sing gevonden was. Door de nieuwe bioscoop wordt in de permanente za- lennood op ons eiland verlichting ge bracht. Hij wenste mejuffr. Pen en de familie Vlessing veel succes met de exploitatie. Vervolgens voerde namens de V.V.V. Texel de heer J. Dekker het woord. Als iemand naar de film gaat, zal hij meestal de zaal als bijzaak beschouwen. In dit geval was het anders. De zaal en z'n accommodatie overtroffen alle verwachtingen en de heer Dekker was dankbaar voor het initiatief van mej. Pen en N.V. Vlessing. „Waar is hier de bioscoop?" was een veelgestelde vraag in het seizoen. Daar het antwoord op schuldig blijven, pleitte niet voor het eiland. Dat is nu veranderd. Spreker hoopte, dat de nieuwe bioscoop zich in een grote belangstelling zou mogen verheugen. Mevrouw Pen-Kerkhoven zei ge voelens van grote dankbaarheid te koesteren, vooral jegens de familie Vlessing, die haar familie tot zulk een steun was geweest bij het doorzetten van de plannen. Grote moeilijkheden in haar familie waren haar in die tijd niet bespaard gebleven. Het overlijden van haar moeder heeft de plannen doen wankelen. Op dit moment kon mevr. Pen alleen maar dankbaar zijn voor de samenwerking met de familie Vlessing zonder welke er nu waarschijnlijk geen bioscoop zou zijn geweest. De openingsplechtigheid bestond uit het doorknippen van een lint dat voor de hoofdingang was gespannen. Nadat burgemeester C. De Koning deze taak had vervuld was het moment daar, dat het licht doofde en het publiek de eerste film kon zien. Het verschil met de oude bioscoop springt onmiddellijk in het oog. Het beeld, dat wordt gepro jecteerd op een 9 meter breed scherm (geschikt voor cinemascope) is uitste kend van lichtsterkte en scherpte. De installatie die daar verantwoordelijk voor is, staat opgesteld in een ruime projectiecabine, waar drie man, zonder elkaar te storen, vlot hun werk kun nen doen. Twee grote projectoren wis selen elkaar af. Deze apparaten zijn voor een deel opgebouwd uit de oude installatie, die eertijds in „De Oranje boom" draaide. Het vlinder-, conden sor- en lenzensysteem is geheel nieuw en van zeer hoogwaardige kwaliteit. Vanuit de cabine wordt ook het grote blauwe gordijn bediend, dat bij het doven der lichten en de start der film, plechtig open schuift. Voor het vertonen van reclameplaatjes wordt van een der projectoren de lichtbundel via spiegels afgeleid naar een apart lenzensysteem. De lichtbron bestaat uit een koolspits boog. Deze overtreft alle bestaande lampen in lichtkracht. De hitte die erbij ontstaat, wordt via een „schoorsteen" afgevoerd. Als vanouds zwaait de heer J. Kramer de technische scepter, geassisteerd door de heren A. Koopman en R. Gaasbeek. Nadat het nieuwsjournaal en enkele voorfilms waren gedraaid, werd een pauze ingelast. De aanwezigen werden vergast op een drankje erf enkele ver snaperingen. Toen kon ook geconsta teerd worden, dat de atmosfeer in de zaal op redelijk peil blijft, wat te dan ken is aan een intensief werkende luchtverversingsinstallatie. Inrichting van de zaal en entourage zijn fantas tisch. Alle driehonderd toeschouwers kunnen, zonder te worden gestoord door hun voorbuurman, vanuit de steil oplopende zaal van de films genieten. De gehele inrichting ademt overigens een rustige sfeer. Verrassend goed zijn de kleurcombinaties van wanden, pla fond en vloer gekozen. De met rood plastic geklede stoelen zijn stevig ver ankerd en bieden een prettige zit. Dat laatste oknden we vaststellen nadat de hoofdfilm „The parents trap" was ge draaid. Resumerend kunnen wij vaststellen, dat Texel een bioscooptheater heeft ge kregen, dat zich kan meten met de modernste theaters in de stad. Wij wensen de families Pen en Vlessing veel succes met de exploitatie en zijn er vast van overtuigd, dat het City Theater zich in een grote belangstelling zal kunnen blijven verheugen. Het ontwerp van architectenbureau Rus (Heiloo) werd gerealiseerd door de fa. Gebr. Bruin met als uitvoerder de heer C. Moeies. Het sanitair werd aan gelegd door de fa. J. Oele. Een inge wikkelde opgave vormde de elektro- aanleg. Zowel de verlichting in de zaal als de elektrische zaken in de installatie zijn tot volle tevredenheid aangelegd door de heer Kees Bruin namens de fa. J. Bruin. Voor het schilderwerk tekent de fa. Ben Kamp (Zaandam). Voor de rest zorgde de N.V. Vlessing zelf, t.w. de driehonderd stoelen, die in de meu belfabriek van de N.V te Dokkum werden vervaardigd. Het moeilijk uit te voeren bekledingswerk met plastic werd door het personeel van Vlessing tot een goed einde gebracht, wat ook het geval was met de gordijnen en vloerbedekking. INTREDE DS. P. OSKAMP In Den Hoorn waren vader en zoon en Heilige Geest aanwezig Zondagmiddag j.l. heeft in de Ned. Hervormde Kerk te Den Hoorn ds. P. Oskamp in een geïnspireerde dienst in trede gedaan in de Gemeente aldaar. De bevestiging geschiedde door zijn vader, ds. A. Oskamp, Heemstede. Deze leidde zijn zoon in het ambt in met een prediking over 2 Connthe 5. In een bijzonder fijnzinnige menge ling van vaderschap en priesterschap, waarin oudertrots en medearbeider- schap in de dienst aan de Gemeen schappelijke Vader elkaar opvolgden, werd de opdracht aangezegd aan de nieuwe jonge gezant van Koning Christus. Een verzoenende diplomatie. Een blijde dienst, omdat ze ons aanzegt dat God ons onze overtredingen niet meer zal toerekenen. Na de bevestiging zelve, waaraan ook werd deelgenomen door de predikanten van de Ring Texel, ging de pas-bevestigde predikant ver der op het thema der verzoening Het grootse daarin (vs. 15) ondervond hij in het heel radicaal logische van Gods heilswerk in Jezus Christus: één is voor allen gestorven, dus zijn wij allen ge storven, maar ook dus zijn wij allen opgewekt. Vanuit dit wonder en ver wondering wilde hij zijn opdracht zien. Want hierin ligt een basis van de ge- meentetheologie, van de ethiek, en de houding t.o.v. de wereld. De ruimte, die dit schept zou deze predikant o.a. ook uitgedrukt willen zien in een groot doopvont. i Na de dienst werd er eerst gesproken door ds. H. van Bilderbeek, namens de Doopsgezinde Gemeente, namens het - Texels theologenconvent en namens het studentendispuut waar beiden lid van - geweest zijn Burgemeester C. De Koning sprak een woord van welkom namens de S burgerlijke gemeente. Ds. Waarden- burg sprak als consulent en namens de ringcollega's, waarbij hij, al woord-- spelende, de mening uitsprak dat hij hoopte op een goed vriend en collega. Namens de kerkeraad richtte de scriba zich tot de nieuwe predikant met een welkomstwoord en zegenbede. Niet vergeten werd een dankwoord aan de fam. Bakelaar voor al hun zorg aan den vorige predikant en daarin aan de ge-e hele gemeente, gegeven. In zijn slotwoord dankte ds. Oskampn voor de woorden tot hem gesproken, f Verder in het persoonlijke vlak zijn ouders, door wie hij dit ambt als predi-1- kant doorleefd had gezien. Hij noemde e speciaal ook prof. dr. E. C. Smelik en_ ds. H. Berkhof als zijn leermeesters en richtte zich tot de gemeente. Het wasj1 tezamen genomen een waardige vulling*" van de zondag gaudete. Bescheim u tegen Griep Rillerig? Onprettig? Vlug-

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1