purol w$$. rSnuiF en Bronchi letten Parochie St. Martinus zette z'd herder in de bloemetjes Pastoor v. d. Burg vierde zijn zilveren priesterfeest wrijf I 't Vuur zit veer tet ia de keel. I Huidgenezing I in Eelman zal nooit meer tentwagen slapen zijn Zaterdag en zondag jl„ heeft de Zeer- eerw. Heer v.d. Burg, pastoor van Oudeschild zijn 25-jarig priesterfeest gevierd temidden van zijn parochianen. Allen hebben enthousiast meegewerkt om deze gebeurtenis voor hun pastoor onvergetelijk te maken. Met de boot van half drie arriveerde de jubilaris, vergezeld van zijn familie op het eiland. Op de haven was" het feestcomité aanwezig om de pastoor te begroeten, waarna men zich naar Oudeschild begaf. Bij de tuinbouw wachtte een verrassing. Daar stond de Gidsenband Margaretha Sinclair aange treden, die onder vrolijke klanken de stoet naar Oudeschild begeleidde. De band stelde zich aldaar voor de kerk op en gaf enkele nummers ten beste. Daarop begaven de pastoor en zijn gevolg zich naar de pastorie waar in de gang buiten was het te koud de bruidjes stonden opgesteld. De twee kleinsten boden de jubilaris een boeket aan. Na een kleine pauze kwam de pastoor, voorafgegaan door bruidjes en misdienaars de kerk binnen voor het Plechtig Lof. De volgende dag werd om 9 uur een Solomnele Hoogmis opgedragen door de jubilaris, geassisteerd door zijn heer- broer en pastoor Grent uit Vlaardingen. (Laatstgenoemde heeft enige tijd als kapelaan op Texel gestaan). De kerk was mooi versierd en met de zang van de meisjes en het koor maakte alles een overweldigende indruk. Na de H. Mis begaven allen zich naar het Parochiehuis voor het gezamenlijk ont bijt. Daar sprak de heer Th. R. Hin, die de vele cadeaus aanbood. De misdie naars deden het zelf en brachten een rijm ten gehore. Pastoor was met dit alles zeer ingenomen Zijn heerbroer dankte voor het gebodene en stelde vast, dat je zoiets alleen maar in een kleine parochie kunt beleven. De heer Hin dankte de pastoor voor de vele goede gaven, die de Kerk van hem heeft mogen ontvangen en waar de parochie zeer mee was ingenomen. Om zeven uur 's avonds kwamen al len weer bijeen in de kerk voor een danklof met Te Deum. Eindelijk had ook de pastoor de mogelijkheid om zijn dank voor dit alles tot uitdrukking te brengen. „Van tevoren heb ik er erg tegenop gezien, maar ik had het nu toch niet graag willen missen!" Te 8 uur kreeg de toneelvereniging „Inter Nos" gelegenheid zijn prestaties te tonen in het parochiehuis. Rijmen, gezangen, dansen en toneelstukjes ston den op het programma, dat vlot werd afgewerkt. Het was omstreeks 12 uur toen de pastoor het podium besteeg om alle medewerkers te bedanken voor het gebodene op deze prachtige dag, die hij wel nooit meer zal vergeten. Hij hoopte nog lang op Texel te kunnen blijven, want hij was van het eiland en zijn mensen gaan houden. HERTEN OP VLIELAND De Vlielandse jagersvereniging heeft een drietal jonge herten aangekocht met de bedoeling de dieren te zijner tijd vrij te laten rondlopen. Direct na aan komst kregen de dieren reeds de vrij heid maar ze raakten elkaar kwijt en zwierven doelloos heen en weer. Over mand door wanhoop liep een der die ren zelfs de zee in. Op tijd heeft men de dieren weer gevangen en bijeenge bracht in een omheinde ruimte waar ze voorlopig moeten wennen. Later zal men dan het nog een keer wagen. Het is misschien een goede les voor Texe laars uit jagerskringen die gaarne her ten op Texel zouden importeren. „THE CRAZY LITTLE WAR" VAN KAPITEIN LOLADZE UITVOERIG BESCHREVEN IN AMERIKAANS MAANDBLAD Het Amerikaanse maandblad „Real" is een van de zeer vele periodieken die hun bestaan danken aan de belang stelling van evenzovele mensen voor de sensationele verhalen van stoere kerels, bij voorbaat piloten of soldaten, en van zo bloot mogelijke sex. Op de voorpagina van het 100 pagi na's omvattende blad staat, naast een uitzonderlijk fraai opgetrokken juf frouw, te lezen: „The crazy little war of Captain Loladze: When the Nazis and Russians Fought It Out in Holland" Onze abonnee Dirk Bakker, naar Canada geëmigreerde Texelaar, was zo vriendelijk ons het blad te zenden. Complete dialoog Het zeven pagina's omvattende arti kel, voorzien van veel (ons allen al bekend) fotomateriaal, houdt zich rede lijk aan de historie. Het lange gesprek tussen de Duitse overste en Loladze, die te horen krijgt dat hij en z'n mannen aan het front tegen de Amerikanen zullen worden ingezet, is omwille van het verhaal natuurlijk geheel gefanta seerd. Het weergeven van de inhoud ervan zou weinig zin hebben: de Texe laars weten immers al te goed hoe de tragische gebeurtenissen zich hebben ontwikkeld. We moeten maar op de koop toe nemen, dat, blijkens een terloopse mededeling, een bezoeker, staande op het eiland, dat in z'n geheel kan over zien. Ook dat het er stormachtig is, en de Noordzee koud. Het verhaal zal er voor de Amerikaanse lezers wel inte ressanter^ door geworden zijn. Uw verfceudheid keel of borat van neus, f seg met Pastoor v.d. Burg van de parochie St. Martinus te Oudeschild, de zondag j.l. zijn 25-jarig priesterfeest vierde VORSTGEVAAR Het P.W.N. attendeert zijn waterge bruikers op de maatregelen die zij die nen te nemen teneinde hun kostbare leidingen voor bevriezing te vrijwaren. Controleer nu de meter en de hoofd kraan in de leidingput. Vooral als de put buiten ligt, dient het instrumenta rium er in door middel van kranten of oude lappen tegen bevriezing be schermd te worden. Ook het aanbren gen van een tussendeksel van asbest is nuttig. Als de vorst invalt dient het water uit de leidingen te worden afgevoerd en de hoofdkraan te worden gesloten. Ter wijl het afvoerkraantje open staat moet de gehele leiding flink doorge blazen worden, zodat alle waterresten er uit verdwijnen. Als op deze wijze wordt gehandeld, kunt U veel ongerief voorkomen. ZnnrbrtBd - #pU»lwU result 4e sue. Aan die kwaal kunt U een halt toeroe pen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't overtollig zuur. eMt Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. FILMNIEUWS: DE VLUCHT VAN CAPTAIN BLOOD Captain Blood wil trouwen met de knappe Spaanse Dona Isabela, maar zijn plannen worden verijdeld door een arrestatiebevel. Captain Blood is vals beschuldigd door een van z'n vijanden, die in stilte verliefd is op Isabela. Als Captain Blood naar Engeland wordt overgebracht, weten zijn vrienden het schip te enteren en Blood te bevrijden. Dan weet Blood zijn vijanden te vinden en te verslaan. Als hij uiteindelijk de tegen hem ingebrachte beschuldiging kan weerleggen, wordt hij in ere her steld en kan hij zich met Isabela naar de trouwzaal begeven „DE REDDER VAN FORT SHALLAN" Een Wild-West verhaal, waarin In dianen en blanken tegenover elkaar staan. Jed Cooper en z'n vrienden wor den in het gebergte door Indianen be roofd. De pelsjagers treden in dienst als verkenners voor kapitein Riordan en worden naar een vooruitgeschoven post gestuurd. De Indianen weten hen daar te overmeesteren. Het is een opwin dend avontuur met veel actie, waarin uiteindelijk het goede beloond en het kwade gestraft wordt. „HOUTEN KOPPEN" Stan Laurel en Oliver Hardy maken deel uit van het Amerikaanse leger in de eerste wereldoorlog. Laurel moet een loopgraaf bewaken, maar men vergeet hem af te lossen. Oliver Hardy is in middels in Amerika getrouwd en nodigt daarbij Stan uit De situaties die voort komen uit deze feiten zijn dolkomisch en als U geen verdere wensen hebt, dan alleen maar eens hartelijk te willen lachen, komt deze film U op meester lijke wijze tegemoet. „IM WEISSEN RÖSSL" Een film vol muziek en zang is „lm Weissen Rössl*', die U de indruk geeft op vakantie te zijn in de wereldberoem de herberg „am Wolfgangsee". Deze nieuwe verfilming in frisse kleuren laat ons meeneuriën met de vele be kende liederen en lachen om de ver liefde Leopold en Sigismund. ,,Im Weissen Rössl, da steht das Glück vor der Tür!". „DE HELD VAN MARATHON" Athene verkeert in groot gevaar ten tijde van de inval van koning Darius in het oude Griekenland. Philliphides verzamelt de strijdbare mannen en gaat samenwerken met de Spartanen. Landverraders en samenzweerders sla gen er niet in hun plannen te verijde len. Als Philipphides te weten komt, dat de Perzen zullen landen bij Athene, draaft hij te voet van Marathon naar Athene om te waarschuwen. Een verhaal dat ons op sensationele wijze een beeld geeft van de slag bij Marathon en ons in kennis brengt met de romantiek van het oude Grieken land. KWESTIE NJ».0. VOOR TV Een camerastaf van de Nederlandse Televisie Stichting heeft zich dinsdag naar Texel begeven om aandacht te kunnen schenken aan de situatie, die is ontstaan door de weigering van de N.H. Kerkvoogdij om het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in de N.H. Kerk te laten spelen. Zo vertolkte de heer Mensink de mening van het or kest door diverse beschuldigingen van de zijde der kerkvoogdij tegen te spreken. Hiertegenover lichtte de pre sident-kerkvoogd, de heer H. de Boer, zijn bezwaren tegen het optreden van het orkest toe. Nog dezelfde avond werd het programma op de beeldbuis gebracht. Dit was mogelijk doordat een vliegtuig was gecharterd dat de ge maakte opnamen overvloog naar de studio. UITLOTING PRIJZEN A.s. vrijdagavond zullen de prijzen worden uitgeloot van de loterij, die werd georganiseerd door de Hobby-club De Waal. Dit zal gebeuren in het Dorps huis „De Wielewaal", aanvang 8 uur. HONGERENDE ZWANEN De zwanen in de Brink te De Koog hebben honger! Deze noodkreet moet voor alle Kogers die het goed met de dieren menen, voldoende zijn. De fami lie Eelman neemt Uw brood- en etens resten graag in ontvangst! GEBROKEN LAGER Een vrachtauto van de fa. Tatenhove, Oosterend, die geladen met zand een van Texels wegen bereed, kwam plot seling tot stilstand, toen het lager van een der voorwielen bezweek. Deauto was daardoor niet meer in beweging te krijgen, zodat de kraanwagen van de garage Kaczor er aan te pas moest komen. ADVENTSMIDDAG BEJAARDENSOOS DEN BURG Hedenmiddag zal in het Dorpshuis te Den Burg voor de leden van de bejaar densociëteit een adventsmiddag worden gehouden. Evenals de vorige jaren be looft deze middag zeer de moeite waard te worden. RIJKSDIENSTEN GESLOTEN Op 24 en 31 december a.s. zullen alle rijksdiensten zijn gesloten. TEXELSE SCHOLEN GENOTEN VAN „HET RAADSEL" Het is langzamerhand tot een traditie uitgegroeid dat de Texelse onderwijs krachten jaarlijks een toneelstuk in studie nemen en dat opvoeren voor de kinderen van de Texelse lagere scholen. Ook de afgelopen week zijn een viertal voorstellingen gegeven van het kinder- toneelstuk „Het raadsel" van Fred Berens. Een zeer groot gedeelte van het Texelse onderwijzerskorps was bij de opvoering betrokken, want het stuk telde meer dan 23 rollen! De reacties van de kinderen waren het beste be wijs, dat alle toeschouwertjes enorm hebben genoten. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan de fantas tische costuums en décors die noodza kelijk waren voor dit in het Oosten spelende stuk. De onderwijzers verzochten ons langs deze weg hun hartelijke dank over te brengen jegens diegenen, die op zo loyale wijze hun medewerking hebben gegeven, t.w. timmerlieden en schilders van Gemeentewerken, fa. Moerbeek, fa. Boom, Bakkers Ijzerhandel, bloe menmagazijn „De Iris" en de fa. Van Etten. WAGENS ONTSMETTEN Mede in verband met de vijfdaagse werkweek zal het vanaf 1 januari 1963 niet langer mogelijk zijn om des zater dags veewagens te laten ontsmetten op het terrein van de Vétérinair Hygiëni sche Dienst. CORRESPONDENTIE De schrijver van het ingezonden stuk je over de steeds doorgaande brood- prijsverhogingen, verzoeken wij naam en adres bekend te maken. Deze gege vens behoeven niet te worden gepubli ceerd, maar moeten ons wel bekend zijn. Red. Texelse Courant Hoeatdrank in tabletvorm. 95ct WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrjjdag 21 december Den Burg, „Casino", Adventsavond Platte landsvrouwen Texel. Den Burg, City Theater, 20 uur „Vlucht van Captain Blood", toegang 14 jaar. Zaterdag 22 december Den Burg, City Theater, 20 uur „Vlucht van Captain Blood", toegang 14 jaar. Zondag 23 december Den Burg, City Theater, 15.30 uur, „Redder van Fort Shallan", 14 jr.; 20.00 uur „De held van Marathon", 14 jaar. Maandag 24 december Den Burg, City Theater, 20 uur, „De held van Marathon", 14 jaar. Dinsdag 25 december Den Burg, City Theater, 15.30 uur, „Houten Koppen", alle leeftijden; 20.00 uur „lm Weissen Rössl", alle leeftijden. Woensdag 26 december Den Burg, City Theater, 15.30 uur, „Houten Koppen", alle leeftijden; 20.00 uur „lm Weissen Rössl", alle leeftijden. Vrijdag 28 december Den Burg, De Lindeboom-Texel, 10.30 uur, dagbijeenkomst Holl. Mij. van Landbouw, afd. Texel. Zaterdag 29 december De Koog, „Het Witte Huis", 18.30 uur, reünie oudlecrlingcn ULO. Den Burg, 20.00 uur, Oudejaarspuzzelrit M.A.B.-club. SUNDERK LAAS VIERING (Ingezonden) „Maar de glorietijd van Ouwe Sun- derklaas lijkt voorbij", zo luidde het tweede gedeelte van de kop boven Uw artikel 'over de avond van de 12e de cember aan Den Burg. Dit bevreemdde mij, evenals de uitdrukking „De oudere toeschouwers waren weinig enthou siast* Zelf behoor ik niet meer tot de Jonge ren, maar evenals de vorige jaren heb ik ook nu mijn oor te luisteren gelegd bij vele oudere Texelaars en spelers. Hun mening is contra die van Uw ver slaggever, want ze luidt; Aan Den Burg werd veel en goed gespeuld, want om 't speulen gaét het tenslotte. Loop je een gemaskerde tegen het lijf dan moet je raden wie het is, daarbij proberende iets af te leiden uit de orakeltaal die hij uitslaat. Zoiets kon niet met de grote wagens, die Uw verslaggever terugwenst. Ik noem het een verblij dend verschijnsel dat ze er niet waren. Deze wagens verdrongen de enkelingen en stremden bovendien het verkeer. Dat was de reden waarom de commis sie en naar ik meen ook het Gemeente bestuur hiertegen protest liet horen. De wagens hoorden vaak meer in een Alle gorische optoclit thuis. .Wat ik fijn vond? Den Burg is het enige dorp waar gespeuld wordt zon der dat er prijzen beschikbaar worden gesteld. Zonder prijzen waren er toch honderden speulers. waaronder ook jongeren. Maar al te vaak wil de jon gere zich laten vermaken. Ze zorgen nu zelf voor de humor en dat geeft dubbel plezier. Ja, geachte toeschouwers, zo is het! De speuler heeft voorpret, het vinden van een idee, het klaarmaken en tenslotte het plezier van het spelen. Soms dagen erna wordt hem gevraagd of hij misschien dit of dat voorstelde of was jij die of die! Voor de vierde maal heeft hij schik. Daarom toeschouwers van dit jaar, speel het volgend jaar zelf mee! Dan de uitspraak waarmee Uw verslaggever het stuk besluit „grote indruk maakte op ons de veelzeggende tekst, die aller bezorgdheid vertolkte: Texel quo vadis? (Texel waarheen gaat gij)". Hierop is mijn antwoord als ge regelde speler, die weet dat er enkele jaren geleden slechts enkele tientallen gemaskerden waren, een antwoord, dat door velen onderstreept wordt: Het gaat met het speulen op Texel en in Den Burg de goede kant op. De pessi mist heeft gelijk, de optimist eveneens, maar de optimist heeft meer gelijk! Ge lukkig behoort schrijver van dit epistel tot de laatste groep. Met dank voor plaatsing, J. Agter Sr. I Huidzuiverheid - Huidgezondhetd Puistjes verdrogen door Purol-poeaer ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 december op om 8.47 uur en gaat onder om 16.31 uur; 26 december op om 8.48 uur en onder om 16 33 uur. Maan: 26 dec. N.M.; 3 jan. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 dec. 2.50 en 15.39; 22 dec. 4.01 en 16.48; 23 dec. 5 08 en 17.48; 24 dec. 6.06 en 18.41; 25 dec. 6.57 en 19.26; 26 dec. 7.43 en 20.11; 27 dec. 8.27 en 20.53; 28 dcc. 9.08 en 21.39; 29 dec. 9.49 en 22.23. Aan het strand •ngeveer een uur eerder hoog water GIFTEN WITTE KRUIS De Cocksdorp: de G. 2,50; A. B. 2,50; de G. 2,50; S. 2,50; D. 2,50; B. 2,50; B 3,Eierland: K. 2,50; Den Hoorn: v.d. V. 2,50; K. 2,50; Den Burg: V. 2,50; D. 2,50; K. 2,50; H. 2,50; Oudeschild: D. 2,50; H. 2,50; K. 2,50; De Koog: Z. 2,50; De Waal: K. 2,50; A. K. 3,—. Bovenstaande foto toont de nieuwe aanwinst van de vereniging voor vrien den van het paard. Het is een z.g. tent wagen, ook wel Utrechtse wagen ge naamd, die in vroeger dagen (1850 - 1920) een belangrijk deel van het rij dende materieel op ons eiland uit maakte. De wagen is op ellipsveren gezet, waardoor er geen langboom aan is bevestigd. Er bestaan verschillende verschijningsvormen van dit type. Het bovenstaande model heeft geen deuren aan de zijkanten, zodat de passagiers aan de voorzijde dienen in te stappen. Het voertuig vertoont overigens dui delijk de sporen van zijn respectabele ouderdom. Hier en daar ontbreekt een enkel onderdeel en het hout vertoont op verschillende plaatsen wormgaatjes. De „tent", de zeildoeken opbouw, ver keert nog in een uitstekende staat. Vorige week hebben de heren Joh. C. Roeper en P. C. Hin het rijtuig naar KERSTMIS Een Licht scheen zo helder. Het straalde van pracht. De sterre zjj flonkerde In duistere nacht. Wat zou dat beduiden, Hoe is het geschied? De klokken zü luiden Een bly en schoon lied. 't Is Kerstmis, o komt toch Alom in het rond. 't Is Christus geboorte In Bethlehem, men vond Daar lag er een Kindje Omgeven door licht, Een zonnige lach Op Zijn lief aangezicht. Daar knielden de herders Bü een kribbe neer, Aanschouwend het Kind, Dat zou worden hun Heer. De Engel had hun de boodschap gebracht: Een Kind is geboren in heilige nacht. Vrede zal komen Door dit Goddelijk wicht. Na donkere dagen Volgt zün Eeuwig Licht! A. van Leeuwen-Boon FIETSENSTALLING (Ingezonden) Elke dag genieten wij de boot scholieren het voorrecht om met een der schepen van de N.V. TESO te worden overgezet naar Den Helder. Voor onze ouders is het telkens weer een geruststellende gedachte wanneer zij beseffen, dat hun bloedjes twee maal per dag zijn toevertrouwd aan de zor gen van de vriendelijke functionarissen die als moeders voor ons zorgen. Na tuurlijk valt zo nu en dan wel eens een onvriendelijk woord aan beide zijden, maar over het algemeen is onze ver houding met TESO heel goed te noe men. Welke andere maatschappij ver voert gratis scholieren? Geen enkele! Daarom is het met enig schromen, dat wij met het volgende verzoek naar vo ren komen. De meesten van ons ge bruiken om de afstand tussen hun woonplaats ergens op het eiland en 't Horntje te overbruggen een fiets of brommer. Op het Horntje is geen en kele voorziening, waardoor deze ver voermiddelen op een gunstige manier kunnen worden gestald. Een overdekte fietsenstalling zou daar zeer op z'n plaats zijn. „Maar indertijd stond in Oudeschild toch een stalling? De helft van de fietsen stond echter veelal buiten!" zal misschien het commentaar zijn. Daarbij dient te worden bedacht, dat er veel bootscholieren zijn die in Oudeschild wonen en er ook scholieren zijn die hun vervoermiddel konden stallen bij familie of kennisen. Menig scholier maakte wél gebruik van de stalling en de prijs die daarvoor werd gevraagd was meer dan billijk. Het Horntje is echter gespeend van iets dat op een stalling lijkt. Velen zijn gedwongen met de bus te reizen, want de levensduur van een fiets of brom mer wordt aanmerkelijk verkort wan neer hij regelmatig op onze winderige haven wordt gezet. Graag zouden we zien dat TESO aan onze verlangens te gemoet kwam. Niet alleen voor ons, ook andere Texelaars hebben er profijt van. Misschien is het volgende een suggestie Bij de noodslachtplaats staat een ongebruikte overdekte fiet senstalling. Nu tiert het onkruid nog welig tussen deze zeer bruikbare rek ken, maar het lijkt ons mogelijk dat een machtig orgaan als TESO deze rek ken koopt en ze plaatst op 't Horntje, waardoor een goede oplossing van een nijpend probleem gevonden zou zijn. Namens alle bootscholieren, D W. Den Burg gebracht, waar het zal wor den gestald in de schuur van de heer D. Witte Tzn. Daar zal de nodige repa ratie en restauratie geschieden, waar mee overigens wel enige kosten ge paard zullen gaan. Het is de bedoeling dat dit fraaie rijtuig op den duur te recht komt in de historische boerderij van de Stichting Texels Museum. De heer G. Eelman Jbzn. zal, wanneer de wagen eenmaal is opgeknapt geen spijt hebben van zijn besluit om het stuk aan de Vereniging voor vrienden van het Paard cadeau te doen. Natuurlijk vervulde het rijtuig al lang z'n oorspronkelijke functie niet meer. Toch kwam het geval in het voorjaar goed van pas. Het bleek n.l. in de lammertijd een ideale slaapplaats te zijn Het komende voorjaar zal de heer G. Eelman dus een andere moge lijkheid moeten vinden om gedurende de nacht zijn voldrachtige schapen in de gaten te houden.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4