(jrocn ^wartsjexels in het harL, jciarwióóe.linci door Burgemeester C. de Koning VRIJDAG 28 DECEMBER 1982 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7722 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langeveld 6 de Roof Boek-, Kantoorboek- en Foto handel Handelsdrukkerij Oen Borg. Texel Postbus II Tel. 2858 Verschijnt dinsdags en TrQdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro é52. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert IC ct p. man Voor het overzicht dat ik ieder jaar voor de Texelse Courant pleeg te schrijven wordt mij gebruikelijk een lijstje voorge legd met de voornaamste te behandelen punten. Van te voren al meende ik dat dit jaar de lijst maar kort zou zijn en zo kwam het ook uit; op zichzelf behoeft dit nog niet tot ontevredenheid te stemmen. Slechts enkele zaken kunnen voor het wël en wee, vooral voor de toekomst van Texel van zodanige betekenis zijn dat daarbij het aantal niet meer van belang is En zo is het dan misschien; ik hoop dat dit hierna nog moge blijken. Mag dan. vooruitlopend op de te vermelden feiten en ge beurlijkheden worden gesteld, dat onze gemeenschap een goed jaar had? Ik waag het niet te zeggen, neen, dat zou ondank baar zijn, maar zo erg goed was het toch ook niet. Het jaar 1962 nog eens overziende valt wel op hoezeer wij op een minder prettige wijze in de publiciteit zijn verzeild geraakt. Niet voor de eerste maal zijn Texel en het nozem probleem in de landelijke pers als een koppel genoemd. De aanwezigheid van bepaalde problemen wil ik niet ont kennen, dat zou dwaas zijn, maar wel meen ik te mogen stellen dat èn in de berichtgeving èn in de waardering de verhoudingen dikwijls sterk overdreven werden. Niet alleen buiten Texel, maar ook op Texel. Voor zover het onszelf aangaat geloof ik dat wij ons moeten zetten tot een rustige beschouwing van wat wij kunnen doen om te maken, dat een probleem dat algemeen is, niet de schijn wekt dat het op Texel belangrijker zou zijn dan elders. Een bijzonder eigen, Texelse zaak was en is die wel van T.E.S.O. Natuurlijk viel met de omwenteling die T.E.S.O. dit jaar en de volgende jaren meemaakt, niet te verwachten dat alles geruisloos zou verlopen Te betreuren is echter dat er weer een rumoerstemming is ontstaan, die de zaak, onze zaak, minder goed kan doen. Een stemming, die kennelijk Texel jaren lang eigen was, misschien wel haar oorsprong vindt in het. glorieuze begin van T E S O. of wel te wijten is aan de constructie van deze onderneming, maar die, zo dacht ik, plaats had gemaakt voor een rustiger beschouwingswijze in de laatste jaren. Het gemeentebestuur streeft er steeds naar zich niet in te laten met zaken, waar anderen bevoegdheden hebben; in de competenties van anderen treden wordt zoveel mogelijk vermeden, maar in een zaak van zo algemeen Texels belang als T.E.S.O. kan het wel eens niet anders. Temeer ook omdat provincie en gemeente indertijd bereid waren een T.E.S O.-lening voor de nieuwe pont te garanderen met de daaraan verbonden voordelen Nu deze garantie niet is doorgegaan ontstond hierdoor ook geen officiële band met T.E.S.O., maar dat wil geenszins zeggen dat niet nog menig gesprek en veelvuldig overleg met de overheid ook de gemeentelijke noodzakelijk zal zijn. Ik twijfel niet aan de mogelijkheid daartoe, maar meen toch te mogen opmerken, dat dit alles veel eenvoudiger zal zijn wanneer de algemene sfeer in dit opzicht niet nog meer vertroebelt, maar daaren tegen opklaart. Ook de berichtgeving over het, conflict Hervormde Kerk te Den Burg Noordhollands Philharmonisch Orkest Kunstkring heeft Texel geen goed gedaan. Dit raakt ons alle maal, en daarom valt deze zaak zo te betreuren, maar ook daarom meen ik dat mensen van goede wille in staat zullen zijn deze kwestie op te lossen op een wijze die de gehele Texelse gemeenschap dient. Zoals in het begin hiervan reeds werd opgemerkt, kunnen zich in de loop van een jaar gebeurlijkheden voordoen, waar van het onmiddellijk effect gering is, maar die van het groot ste belang voor de toekomst zijn. In dit verband zou ik willen noemen de wijziging van de uitbreidingsplannen in Den Hoorn, De Koog, 't Horntje, De Cocksdorp en Den Burg en een tweetal wijzigingen van het plan in hoofdzaken. Voorts de aankoop van diverse gronden. Weliswaar is daarmede de woningnood niet opgelost, maar voor de toekomst zijn er toch meer mogelijkheden geschapen. Overigens is de woningsituatie nog bijzonder nijpend en zij zal dit, zonder wijziging van bovengemeentelijk standpunt, nog wel enige tijd blijven. De jaarlijkse toewijzing aan de gemeente blijft uitermate gering. Des te meer spreekt dit, nu ook de tijdelijke oplossing, ontstaan door de Vogelmient weer teniet moet worden gedaan. Wat ik zou willen noemen: de algemene outillage van de gemeente, werd weer verbeterd. Min of meer systeemloos som ik enkele zaken op. De nieuwe werkplaats en de garages van gemeentewerken kwamen gereed, zo ook het bureau van de rijkspolitie. Beide voorzieningen die jarenlang hoogst urgent waren. De Pontweg werd voltooid met de Kogerweg; andere bescheiden weg- en straatverbeteringen kwamen tot stand. Voor het grote publiek bijna onzichtbaar zijn de werkzaam heden die in en rondom de T.E.M. plaats vinden. Bekend is dat er naar Texelse verhoudingen, zeer hoge bedragen worden geïnvesteerd Zichtbaar is het nieuwe kantoor. Niet zo duide lijk komt echter naar voren, dat zo ongeveer aan het einde van het volgende jaar de gehele centrale praktisch zal zijn vernieuwd. Van Texel uit maakt men graag excursies naar de overwal. Reeds nu zou ik voorzover daartoe de bevoegd heid hebbende de uitnodiging willen plaatsen t.z.t. een ex cursie te richten op de T.E.MNiet te zien zal zijn wat was, maar wel dat de gemeenschap in dit eigen elektriciteitsbedrijf een kostbare zaak rijk is geworden, dank zij het werk van, voor een groot deel anoniem blijvende T.E.M.-medewerkers. In deze reeks zou ik nog willen noemen het afronden van de bouw van Huize Irene Officieel zal het nieuwe gebouw zeer snel in gebruik genomen worden. En dan weer het ge reedkomen van de riolering en zuivering in Oosterend en nu het entameren van dezelfde zaken in De Cocksdorp. Het busstation te Den Burg werd gerealiseerd. Heel Texel heeft meegeleefd met de werken aan de ponthaven. Het heeft mij steeds plezier gedaan de algemene waardering over de wijze, waarop deze kolossale werken werden uitgevoerd, aan te horen. Mijn bewondering wil ik daaraan gaarne toevoegen. Moge het zo zijn dat deze zelfde waardering zal gelden ten aanzien van de opvolgende werken van 't Horntje en in Den Helder. En moge dit ook gelden met betrekking tot de op dracht die T.E.S.O. plaatste voor de bouw van een nieuwe koppont „De Marsdiep". Het is met deze onderwerpen van overheidszorg bijna gelijk gesteld als met de zaken van het onderwijs. Wat vroeger niet bereikbaar leek, wordt toch langzaam gehaald. In Oudeschild, Den Burg, Oosterend en De Cocksdorp riolering en zuivering: het is een zaak voor de Raad om trots op te zijn. En zo ook in de onderwijssector: de L.TS. zal binnenkort worden gebouwd. We mogen aannemen dat de R.K. kleuter school snel zal worden gerealiseerd. Teleurstellend is de gang van zaken met betrekking tot de U.L.O.-school en het 2de gymnastieklokaal. Al met al is het wel typerend, dat in een gemeentelijk overzicht steeds en terecht het onderwijs voorop is gesteld en dat dit nu minder noodzakelijk blijkt te zijn daarbij met te kort doend aan nog aanwezige urgenties. Ik verbaas me er wei eens over dat in dit overzicht gemeen lijk zo weinig plaats wordt ingeruimd aan de landbouw en de visserij. Dat gebeurt stellig niet omdat de betekenis daarvan voor Texel wordt onderschat. Integendeel, ieder weet toch welke betekenis deze bronnen van bestaan voor ons hebben. Misschien is het wel omdat in deze beide sectoren de belang hebbenden en hun organisaties een sfeer van rustige zeker heid en vertrouwen hebben geschapen, die maakt dat men hun toch aanwezige problemen, niet te zwaar neemt. Hoe het ook zij, ik dacht dat wij i.e. de toekomst weer met vertrouwen tegemoet mogen zien. Anders is het nog steeds gesteld met onze derde welvaarts bron- het vreemdelingenverkeer. Dit baart m.i. voor Texel nog vele zorgen Onze gemeente verkeert in een dusdanige moei lijke positie, dat zij aanzienlijke steun van de hogere overheid nodig zal hebben. Jaar in, jaar uit is daarvoor gepleit, tot dusver echter met matig succes. Het is jammer en te betreuren dat zo dikwijls locale over heden een eerder inzicht in bepaalde zaken weten te verkrij gen dan de centrale overheid en dat dan een probleem dat centraal erkenning vindt, dreigt te verdrinken in centrale commissies en competentiekwesties: Ik hoop van niet, maar zo lijkt het toch bij het vreemde lingenverkeer. Daar hadden wij eerst een Kokotoe, toen een Incor en nu als laatste loot van de commissiestam de Incoret. Zoals gezegd: laten wij hopen. Overigens moet ook gezegd worden dat plaatselijk in de eigen belangensfeer men nog lang niet aan de oplossingen toe is, die in andere sectoren van het bedrijfsleven al lang zijn gevonden. Wanneer ik nu wijs op bepaalde middenstands activiteiten: UNIC, Albert Heijn, Middenstandscentrum De Koog, dan is dat weer in tegenstelling tot de iogiesverstrek- kende bedrijven. Met alle waardering voor wat is geschied en nog geschiedt, hier geldt duidelijk: Let op Uw zaak. Als laatste onderdeel van dit overzicht heb ik de culturele sector bewaard. Met enige trots vermeld ik een aantal feiten, waarbij naar voren mag worden gebracht dat de gemeente lijke activiteit niet eens de belangrijkste is. Zo mogen dan vermeld worden, de bioscoop, de aankoop van een oude Texelse boerderij door de gemeente en ook de collectie schilderijen van Bakels. Verder de plannen voor het dorpshuis Oudeschild en de verbetering van het voetbalveld in dat dorp. Voorts de nieuwe kleedkamers van S.V.T. en dan het aanloop-crediet voor een zwembad, de fototentoonstelling, voorbereiding 550 jaar stad, de activiteiten van de winkeliersvereniging met betrekking tot Texels folklore en de sportuitwisseling met Opsterland. Alles bijeen een prettig beeld van de eigen aktiviteiten op dit gebied. Natuurlijk ben ik in dit overzicht niet volledig geweest. Het is zelfs waarschijnlijk, dat meerderen menen dat op een be paald facet van onze gemeenschap meer de nadruk had moe ten worden gelegd, dat ook meer aan bepaalde personen had moeten worden gedacht ik denk hier plotseling aan onze vriend Piet Spigt men duide mij dat niet euvel, dit zou, dacht ik niet, passen in de sfeer van de overgang van het oude naar het nieuwe jaar. Wanneer ik dan nog even resumeer komt het mij voor, dat de mineurstemming in het begin wat getemperd werd door het opvolgende, maar toch dat het „let op Uw zaak" wat ik ten aanzien van een bepaalde zaken- en belangensfeer als waar schuwing meende te mogen brengen, meer nog geldt voor andere waarden en dat het zoeken van gemeenschapszin en het begrip van de plaats van de ander een duidelijk dienen is van eigen zaak. Een goed jaar 1963 zij U en de Uwen toegewenst. C. De Koning. ONGELUK OP DE SCHILDERWEG Waarschijnlijk misleid vanwege de weersomstandigheden, zeer slecht zicht, is de heer A. Ellen (Oudeschild) vrij dagmiddag op de Schilderweg met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto gebotst. De heer Ellen liep ernstige ver wondingen aan het gezicht op en een lichte hersenschudding. VAN GROVE SCHULD VRIJGESPROKEN Donderdag j.l. is uitspraak gedaan in de zaak tegen de Texelse politie-com- mandant adjudant G. Adjudant G. is conform de eis veroordeeld tot een boete van ƒ200, SCHAATSWEDSTRIJDEN OP WAALENBURG Het bestuur van de Waalder IJsclub „Waalenburg" heeft j.l. maandagmid dag voor de Waalder jeugd wedstrijden georganiseerd. Er waren vele prijzen, maar nog niet veel deelnemers(sters). Wellicht zat dat in de koude wind Een volgende keer, als de jeugd meer heeft geoefend (en de braam van de nieuwe schaatsen af is) zal er ongetwijfeld meer deelname zijn. De prijswinnaars waren: 6de klas: 1. Egbert Roeper, 2. Wim Keijzer; 3 Andrew Albers; 5de klas: 1. Dirk Rikkenberg; 2. Dik Kuiper, 3. Theo Haarsma. 4de klas: 1. Anneriet Keijzer; 2. Joke Zoetelief; 3de klas: 1. Jacob Keijser; 2. Arie Kager Grotere jongens: 1. Wim Jimmink; 2. Jan Kooger. Op tweede kerstdag heeft het bestuur van de Waalder IJsclub wedstrijden ge organiseerd op 1600 meter. Door de sneeuwval moest er 's morgens hard worden gewerkt om de baan sneeuw vrij te krijgen; met een tractor, waarop een grote sneeuwschuiver was gemon teerd lukte dit heel goed. Het was jam- me, dat de temperatuur 's middags steeg: het ijs werd zacht. Toch hebben de zestien deelnemers fel gestreden om de geldpremies. De eerste serie moesten er zes ronden worden gereden. De spannendste eindspurt was de strijd tussen Pim Jimmink en Kees Maas. In de tweede ronde maakte Pim een val, raakte achterop, maar wist toch nog met een seconde voorsprong de finish te bereiken. Zijn tijd was echter iets te hoog om in de finales te komen. Gezien de toestand van het ijs werd besloten om de finales te bekorten tot twee ronden. De toprijders van deze middag leverden een fel gevecht, waar uit P. J. Stolk als winnaar naar voren kwam. Tweede werd P. Saai. Om de derde en vierde prijs moest nogmaals gestreden worden door J. C. Betsema en G. Jimmink. Een heel spannende rit, welke door Jimmink werd gewonnen. Wanneer de weersomstandigheden en de toestand van het ijs het toelaten, zullen er zeer zeker meerdere wedstrij den worden georganiseerd door het be- stuur.Men beschikt n.l. ook over een grotere baan, waarop bijv. prachtig de 5000 meter kan worden gereden. Hope lijk zullen we dit deze winter nog be leven en dan niet in een koud regentje. ADVENTSSAMENKOMST BEJAARDENSOOS DEN BURG Vrijdag j.l. hebben wij een bezoek gebracht aan de Bejaardensoos te Den Burg. In aansluiting op het traditionele kaarten, biljarten en koffie drinken was evenals vorig jaar een kerstsamenkomst georganiseerd. Het zaaltje van het dorpshuis was daarvoor in kerstsfeer gebracht. Er was een versierde kerstboom en op de verschillende tafeltjes prijkten de door de gidsen van de „Margaretha Sin- clairgroep" gemaakte kerststukjes. Ook het bestuur van de Soos had deel in de viering. Ds. Froentjes las enkele bijbelteksten en het kerstevangelie en mevr. Van Bilderbeek reciteerde het „Klein Lied in de Kerstnacht" van Gabriel Smit. Op originele wijze droegen de kape laans Tuyn en Stam hun steentje bij. Beide geestelijken hadden bij een be staande filmstrook die handelde over het kerstgebeuren, een band samenge steld met toepasselijke tekst en muziek. De vertoning van deze geluids-strip werd door de aanwezigen zeer gewaar deerd. Tussen de bedrijven door werd ge zongen met pianobegeleiding van mevr. Van Bilderbeek. De bejaarden van vandaag de dag lijken orts weinig min- der muzikaal dan de jongere garde. Wij hebben heel wat keren minder goed gezang moeten aanhoren! Aan het eind van de middag toonde de afgevaardigde van de bejaarden, mevr. de wed. v.d. Berg, zich zeer inge nomen met het gebodene en reikte de verschillende medewerkers een pre sentje over. Hoewel op de Soos in het algemeen kan worden gesproken van een grote belangstelling van de zijde der bejaar den, vragen wij ons toch af waarom niet veel meer mensen deze zeer gezellige wekelijkse bijeenkomsten bezoeken. Het is beslist niet zo dat men „oud" moet zijn om de soos te bezoeken. „Minder jong" is voldoende! TER OVERWEGING Vandaag, 28 december, viert de ka- tholieke kerk de gedenkdag van de onnozele kinderen. Een eigenaardig woord dat „onnozelen". We worden zelf in ons tegenwoordig spraakgebruik niet graag meer zo genoemd. Het is een vertaling van het latijnse „Innocentes", hetgeen letterlijk vertaald betekent „Zij die geen schade toebrengen". De heiligenverering in de katholieke kerk kunnen velen niet erg waarderen. Hier betreft het echter een groep kin deren, die omwille van Christus de marteldood ondergaan hebben. We we ten niet hoeveel het er geweest zijn, we kunnen geen afbeelding van hen ma ken, en dus geen kaarsje voor hen op steken. In Matth. 2 lezen wij: Toen Herodes nu zag dat hij door de wijzen was ver schalkt, werd hij zeer toornig. Hij zond zijn lieden uit en doodde in Bethlehem en heel de omgeving alle knapen van 2 jaar en daar onder, overeenkomstig de tijd, die hij van de wijzen had uitge- vorst. Toen werd vervuld, wat door de profeet Jeremias gezegd werd: Een stem is in Rama gehoord groot geween en geschrei. Rachel beweende haar kinderen, en wilde niet getroost worden, omdat ze niet meer waren. Deze dagen wordt in Amsterdam weer de Gijsbrecht van Amstel opge voerd. Daarin komt de prachtige rei- zang voor op deze kindermoord. hoe kon Heiodes 't licht verdragen O Kerstnacht, schoner dan de dagen, dat in uw duisternisse blinkt, en wordt gevierd en aangebeden Zijn hoogmoed luistert naar geen reden hoe schel die in zijn oren klinkt. Hij poogt de Onnozele te vernielen (Christus) door het moorden van onnozele zielen, en wekt een stads- en landsgeschrei, in Bethlehem en op de akker, en maakt de geest van Rachel wakker die waren gaat door beemd en wei. Wie kan de ellende en jammer noemen en telhn zo veel jonge bloemen, die toen verwelkten, eer ze nog haar frisse bladeren ontloken en lieflijk voor ieder roken, en 's morgens dronken 't eerste zog? Zo volt de zeis de korenaren zo schudt een bui de groene blaren, wanneer het stormt in 't wilde woud. Wat kan de blinde staatszucht brouwen, wanneer ze raast uit misvertrouwenl Wat luidt zo schendig dat haar rouwtl Bedrukte Rachel, schort dit waren uw kinders sterven martelaren, en eerstelingen van het zaad, dat uit uw bloed begint te groeien en heerlijk tot Gods eer zal bloeien en door geen wreedheid meer vergaat. v.d. B, O.S. Interkerkelijke Kerstsamenkomst: MANIFESTATIE VAN EENSGEZIND ENTHOUSIASME Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar is wederom een inter kerkelijke kerstsamenkomst gehouden in de N.H. Kerk te Den Burg, waarbij honderden Texelaars van alle gezindten acte de presence hebben gegeven. Allen hebben do enig juiste kerstsfeer ge proefd, de sfeer van vrede en eensge zindheid, en de kerstboodschap begre pen. Van zijn waardering hierover sprak ds. D. J. Froentjes in zijn begroetings woord. Vanuit alle plaatsen van het eiland waren ze gekomen, leden van verschillende kerken en zelfs van bui ten de kerk. Aan deze manifestatie heb ben velen hun medewerking gegeven. Met name het Koninklijk Texels Fan farecorps en organist P. J. A. Kraijma, die de zang van het koor en het pu bliek begeleidden. Dat menig uurtje is geoefend bleek uit de uitstekende ver tolking van het Panis Angelicus en het Ave Verum. Tussen de gezangen werd vanaf de kansel het woord gevoerd door ds. D. J. Froentjes, ds. H. van Bilderbeek en kap. Y. C. Tuyn. De velen, die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze bijeenkomst, kunnen met voldoening terugzien op dit geslaagde feest van de vrede. VAL OP HET IJS Op de ijsbaan te Den Burg gebeurde maandagmiddag een ongelukje met redelijk goede afloop. De 21-jarige Cor de Groot kwam te vallen toen een in het ijs vastgevroren boomstronkje zijn pad kruiste. Cor kwam tamelijk hard op z'n hoofd terecht, zodat de omstanders vreesden, dat hij wel een flinke hersen schudding had opgelopen. Het viel ech ter mee, want dokter Schalkwijk, die spoedig ter plaatse was, constateerde slechts een bloeduitstorting.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1