Opa heeft verkering Hoofdpijn ASPRO Waar zullen het volgend jaar de grenzen liggen TANITA GELIJKMATIG GEROOSTERDE TOAST JecnU Bakker's Ijzerhandel N.V. neem DERDE BLAD Het toerisme, lange tijd een puur binnenlandse aangelegenheid, heeft vooral na de oorlog een internationaal karakter gekregen. Onder meerdere door de gestegen welvaart en de moto risering van het verkeer beweegt de- mens-op-vakantie zich gemakkelijker van het ene land naar het andere. Het begrip „grens" is weg, vervaagd tot een denkbeeldige lijn tussen twee lan den. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen de landsgrenzen echter ook in het komende jaar nog bestaan. Met de vraag, waar de grenzen zullen liggen, doelen wij dan ook niet op grenzen in de letterlijke betekenis van het woord. Waar zal in 1963 de grens liggen waarbinnen de vakanties vast gesteld zijn, op welke hoogte zal de grens liggen van de investeringsmoge lijkheden, wat zal de grens zijn van de mogelijkheden voor toeristische voor zieningen? De eerste vraag laat zich gemakkelijk beantwoorden. Reeds in de zomer van dit jaar werd bekend gemaakt, dat de vakanties in Nederland in 1963 zullen liggen in de periode van 20 juli tot 4 augustus, geconcentreerd dus in een zelfde korte periode als dit jaar. Waar landsgrenzen gemakkelijk gepasseerd kunnen worden, blijkt het doorbreken van de barrière rond de bouwvak vakanties tot de onmogelijkheden te behoren. Wederom dus geen vakantie spreiding; opnieuw een grote druk op de toeristencentra, de toeristische be drijven, de vervoermiddelen. Opnieuw zullen velen niet daar de vakantie kunnen doorbrengen waar zij dit wen sen. Wanneer wij daarbij in aanmer king nemen, dat ook de vakanties in West-Duitsland voor het merendeel be ginnen op of rond de 20ste juli, is het duidelijk, hoe de situatie voor het ko mende seizoen zal zijn. Men zou zich kunnen afvragen; is het nog zinvol, steeds het woord „vakantie- spreiding" te noemen. Wordt het niet een begrip, een heerlijk gekoesterd pro bleem, een excuus, waarachter men zich kan verschuilen, wanneer het sei zoen niet zo goed geweest is als men verwachtte. Stellig niet. Zoveel als in hun vermogen lag hebben de V.V.V.'s zich het afgelopen jaar bezig gehouden met propaganda voor een vakantie buiten het topseizoen. Door middel van folders, artikelen en advertenties heeft men getracht diè groepen vakantie gangers te benaderen, die niet aan een vakantie-regeling gebonden zijn. Zon der twijfel heeft dit enig resultaat ge had, mogelijk meer dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Doch ook de WV's zijn aan grenzen gebonden, de grenzen van het adver tentie-budget. Ook hier de vraag: waar .ils naaaeiijks me»r tp of neer kimt van Rhenmatiiehe Pijnen m U h«bt d« mul fur t grijp*» Waarom zoudt U dan niet 't voorbeeld van die tienduizenden volgen die U voorgingen, Kruschen Salts, regelmatig de kleine dagelijkse dosis. Kruschen's zegetocht over de wereld begon om streeks 1925 en steeds groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt U de uitzondering willen zijn? Natuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst van vandaag op morgen. KERNENERGIE (Ingezonden) Het bevreemdt mij, dat in het anders zo uitvoerige verslag over de zeer leer zame inleiding van de heer De Wijs voor 't Nut over kernenergie voor vreedzame doeleinden, juist de waar schuwende woorden van deze spreker tegen het misbruiken van kernenergie zijn weggelaten. Spreker achtte het „spelen" met kernenergie zoals dat op het ogenblik in Oost en West nog steeds plaats vindt in de vorm van proefnemingen met atoombommen, zeker onverantwoord. Nadrukkelijk werd gewezen op de verschrikkelijke gevolgen van het event, gebruik van deze bommen, wel ke de gehele natuur en dus ook de mensheid zou kunnen uitroeien. Im mers niet alleen dat deze atoombommen ter plaatse vernietigend werken, doch ook op zelfs zeer grote afstanden zou elk leven en iedere voortplanting on mogelijk kunnen worden (zie de nu reeds toegepaste bestrijding van sprink hanen). Verder werd o.a. uitvoerig toe gelicht wat de gevolgen waren van een te hoge radio-actieve bestraling voor zwangere vrouwen: baby's die of zon der huid, of misvormd en/of geestelijk gestoord geboren zouden worden!! Als deskundige riep de heer De Wijs in zijn slotwoord een ieder, en dan vooral de vrouwenorganisaties op, om zich hoe dan ook te verzetten tegen de huidige politiek, waarbij op een zeer onverantwoorde manier met de toe komst van ons zelf en onze kinderen wordt omgesprongen. B. S.V.C.-NIEUWS De prijzen van de verloting betref fende Ouwe Sunderklaas zijn gevallen op de volgende nummers: elektrische handmixer 92 blauw; fruitmand 194 blauw; slacouvert 523 geel; limonade glazen 277 groen. zal in 1963 de grens liggen? Zullen er extra fondsen ter beschikking worden gesteld, zal er door een samenbundeling van krachten meer bereikt kunnen worden? Het zal moeten, in het belang van degenen die aangewezen zijn op het topseizoen en nog enige ruimte wen sen, in het belang van de ondernemers, die ten koste van hoge investeringen voor de toeristische accommodatie ge zorgd hebben. Het zal moeten voor de bevordering van het toeristisch verkeer, voor de bevordering van het toerisme in algemene zin. Wil men kunnen voldoen aan de steeds toenemende vraag naar vakan tieruimte, dan zal er gebouwd moeten worden. Opnieuw dringt zich echter de vraag op: waar liggen de grenzen? Is het verantwoord, om voor die uiterst korte periode hoge investerin gen te doen? Wat is de uitkomst, wan neer men voor nieuw- of verbouw de mogelijke bedbezetting berekent? De grootste optimist zal in deze een hoge graad van gereserveerdheid tonen. De vraag kan gesteld worden: is uit breiding afhankelijk van de spreiding van de vakanties? Dat niet alleen. Een vakantiespreiding zal zich in eerste in stantie nog beperken tot juli en augus tus. Daarnaast blijft werving voor vóór- en naseizoen stellig geboden, waar mo gelijk dient zij vergroot te worden. De stormachtige ontwikkeling van het toerisme maakt niet alleen uitbrei ding van de accommodaties noodzake lijk. Allerwegen moeten voorzieningen getroffen worden, voor welke taak de gemeente zich geplaatst ziet. Veel is er reeds tot stand gebracht, zeer veel wacht nog op uitvoering. Doch weder om kan de vraag gesteld worden: waar liggen de grenzen? Wanneer de voorzieningen aan de havens gereed zijn en TESO het nieu we schip in gebruik kan nemen, zullen nog meer auto's naar Texel overgezet kunnen worden Welke zijn de bedra gen, die gemoeid zijn met o.a. aanleg van wegen, strandtoegangen, parkeer terreinen, nodig alleen reeds om aan de te verwachten toename van het aantal auto's het hoofd te kunnen bieden? En welke zijn de fondsen, die hiervoor ter beschikking van de gemeente staan? „Met de opkomst van het toerisme braken betere tijden aan voor de TESO". Ditzelfde toerisme, nu gemoto riseerd, vraagt hoge investeringen van de TESO. Waar ligt de grens? Op de drempel van het nieuwe jaar hebben wij ons dit afgevraagd. Niet in pessimistische zin. Wij hebben weer een heel jaar voor ons, een jaar waarin naar wij vertrouwen veel grenzen over schreden kunnen worden, ook de grens van ieders aandeel in het toerisme. J. W. D. Tijdens de afdelingsvergadering te Den Hoorn stelde één der leden voor de VW-krant, die U één dezer dagen werd toegezonden, na lezing door te sturen naar oud-gasten of relaties. Wij juichen dit voorstel van harte toe, daar er aan de ene kant een herin nering aan Texel wordt opgewekt, ter wijl aan de andere kant mogelijk der den op Texel opmerkzaam gemaakt worden. Mocht U dus de krant niet meer nodig hebben, volgt U dan het voor beeld van de voorsteller. Bij voorbaat hartelijk dank. TEXELSE COURANT EEN DING STAAT VAST: WE GAAN FEEST VIEREN IN 1964 Dinsdagavond j.l. heeft in hotel „De Lindeboom-Texel" een bijeenkomst plaats gevonden, waar onder leiding van burgemeester C De Koning werd beraadslaagd over de te houden feesten in 1964 Zoals bekend zal het dan 550 jaar zijn geleden dat Texel stadsrechten verkreeg. Deze vergadering was be doeld als een voorbereidende bespre king van eventueel te organiseren acti viteiten; het ging voornamelijk om het peilen van meningen en ideeën. Aan 't begin van de avond had burgemeester De Koning zich afgevraagd of de Texe laars iets voelen voor de viering van een dergelijk feest. Daarbij hoopte hij op een grote eensgezindheid bij de organisatie Het is merkwaardig dat Texel indertijd als eiland de stads rechten verkreeg, en dus niet een enkel dorp. Dit heeft tot gevolg gehad dat Texel nog immer één gemeente is. De aanwezigen waren het er mee eens dat de feestviering voor zover deze centraal is, zal worden georganiseerd door de Stichting Cultureel Werk Texel. De dorpsactiviteiten zullen aan de verschillende dorpscommissies wor den overgelaten Vooralsnog zal een commissie van bijstand (met o.a. het dagelijks bestuur van de stichting cultueel werk) ver schillende mogelijkheden nader bezien en eventueel uitwerken. Veel kan wor den geleerd van soortgelijke festivitei ten in andere plaatsen. De heer J. de Vries had van nabij het feest rond het 350-jarig bestaan, van Midden-Beem- ster meegemaakt. Daar was een comité bestaande uit 12 man belast met de or ganisatie. Medewerking was ondervon den van polderbesturen, boerenleen bank, zuivelcentrale etc. Ook was een programma uitgegeven dat niets kostte doordat de drukker de advertentie- kosten inde. Door reclame op biervil tjes etc. was zoveel mogelijk bekend heid naar buiten gegeven. Óndanks de veelal slechte weersomstandigheden waardoor enkele festiviteiten niet ge heel tot hun recht kwamen, kon men daar terugzien op een geslaagd feest, waarbij de inkomsten de uitgaven practisch dekten. Deze ervaringen, de reeds toegezegde medewerking van B. en W. en het ge constateerde enthousiasme onder de bevolking, vormen een basis waarop een doelbewuste organisatie kan wor den gegrond. Voor de toegezegde steun dankte burgemeester De Koning en sloot de bijeenkomst. V.V.V. „TEXEL" KOMT MET NIEUW NUMMER „VOOR VRIENDEN VAN TEXEL" UITSTEKEND VOOR DE DAG Voor ons ligt het zojuist verschenen nummer van „Voor Vrienden van Texel", jaargang 14, nr. 1 Lente 1963. Het is nu dus al dertien jaar geleden dat, op initiatief van de toenmalige directeur, de heer Oskamp, gestart werd met deze propaganda-uitgave die de toekomstige Texelbezoeker van de benodigde informaties moet voorzien. Met de inhoud van het blad hebben wij en ongetwijfeld ook de vakantiegangers altijd kunnen instemmen, maar het oog wil ook wat hebben. Het exterieur van het blad is ingrijpend gewijzigd naar een ontwerp van de heer A- Blok v.d. Velden. Het lentenummer telt 54 blad- zijden(!) en zal door zijn origineel voor komen zeker de aandacht trekken op de leestafel. Aanbevolen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. Dijker-H. Bruining 20 W. A v Zeijlen-J. Vinke 11 J. Hooijberg-Jn. Stam 20 P. Kooiman-C. Meedendorp 02 S. Ros-J. A. v.d. Slikke 11 C. v.d. Werf-Jac. v. Heerwaarden 11 C. Vinke-G. Dros 11 C. v. Heerwaarden-C. P. Burger 20 Damlust 1-Texel: P. Beers-C. Dijker 11 J. v. Straalen-C. Meedendorp 20 J. Zijp-J. Hooijberg 02 Th. de Haas-S. Ros 20 K. v.d. Hoven-P. Bakelaar 20 A. Beemsterboer-W. A. v. Zeijlen 20 D. Hoogeboom-C. v. Heerwaarden 20 Jac. Kramer-Jo Schoo 20 P. Schuffelen-J. A. v.d. Slikke 11 C. Schuffelen-C. Vinke 11 15—5 Een verpletterende nederlaag is het dus geworden tegen Damlust. J. Hooij berg wist de eer te redden. INENTING HONDEN EN KATTEN In het gehele land zullen thans alle honden en katten worden ingeent tegen hondsdolheid. Deze massale inenting zal in de gemeente Texel plaats vinden volgens onderstaand schema: Den Burg wflk B: Gebouw Ned. Roode Kruis aan de Jonkerstraat: Woensdag, 2 januari, voor dieren, wier eige naren een achternaam hebben, beginnende met een der letters A t/m K. Van 19.30 - 21.00 uur voor honden; van 21.00 uur tot 21.30 uur katten. Donderdag, 3 januari, voor dieren, wier eige naren een achternaam hebben, beginnende met een der letters L t/'m Z. Van 19.30 - 21.00 uur honden: van 21.00 uur tot 21.30 uur katten. De Cocksdorp wjjk C, café Nota: Vrijdag, 4 januari. Van 19.30 - 20.30 uur honden; van 20.30 - 21.00 uur katten Oudeschild -f- w(jk S, Dorpshuis: Maandag. 7 januari Van 19.30 - 21.00 uur honden; van 21.00 - 21.30 uur katten. De Waal wyk W, Dorpshuis: Dinsdag. 8 januari, Van 19.30 - 20.30 uur honden; van 20.30 - 21.00 uur katten. Oosterend -f wgk O, Gebouw Chr. Belangen: Woensdag, 9 januari. Van 19.30 - 20 30 uur honden; van 20.30 - 21.00 uur katten. De Koog -f- wijk K, Herv. Jeugdhuis: Donderdag, 10 januari. Van 19.30 - 21 00 uur honden; van 21.00 - 21.30 uur katten. Wjjk E, kapel Zuid-Eicrland: Maandag. 14 januari Van 19 30 - 20.30 uur honden; van 20.30 - 21.00 uur katten. VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 Roode Kruis aan de Jonkerstraat: Den Burg -f rest gemeente, Gebouw Ned K Dinsdag, 15 januari. Van 19.30 - 20.30 uur. Zitting voor degenen, die eerder geen gele genheid hadden. Het tarief bedraagt voor een hond ƒ2,en voor een kat ƒ1,Dit bedrag moet con tant worden voldaan. Om geënt te kunnen worden moeten d< dieren gezond en minstens 3 maanden oud zijn. Een kat kan het beste vervoerd worden in een stevige tas met ritssluiting. Tijdens deze enting bestaat uiteraard geen gelegenheid, diergeneeskundige adviezen te verstrekken, laat staan dieren te onderzoeken J of te behandelen. Dit zou te veel oponthoud geven. Mocht Uw hond reeds geënt zijn, dan dient U zich toch te melden met Uw hond en het entbewijs. Die enting is wel geldig, maar er is thans een uniform entbewijs vast gesteld, dat U dan uitgereikt zal worden. Vanaf 15 februari 1963 mogen honden slechts worden uitgelaten, als: 1. het dier is aangelijnd (zoals nu ook al geldt) en 2. het dier tenminste 30 dagen tevoren ge- ent is. Als bewijs hiervan moet aan de halsband de bij de enting uit te reiken penning zijn bevestigd en moet degene, die de hond uitlaat, het bewijs van inenting tegen hondsdolheid bij zich hebben. In het belang van de volksgezondheid wordt een beroep gedaan op alle inwoners van Texel, tot het welslagen van de massale in-1 j enting tegen hondsdolheid mede te werken. J-4"rlnrm? Tik tak - tik uk T«nit»-tout. Tweenjdig. twee iMptj tUClKU^,<' gelijktijdig Geeflbrojje, croquante.lichte, goud- v7 gele of donkere towt. Gelijkm»tig geroosterd. Tamta's tijdklok bedient U naar wens. Tanita - ujdklokprecisie. Tanita: een sieraad? ja - maar een degelijk apparaat om dagelijks te gebruiken. Precisie in een solide, chroomglamend huk. Tanita-toast - U weet wat U eet! volautomatische broodrooitar vijf standen tijdklok extra solide awaar verchroomd - mooi van lijn 1 jaar schriftelijke garantie cn toch... inclusief lang snoer, stekker eo kruimelbakje^^r FEUILLETON: 19. „Ze woonden op een groot buiten aan de rand van Wassenaar. In mijn ogen was het een slot. Een machtige oprijlaan en toen we arriveerden, kwam er meteen een bediende het bordes af en nam de wagen over om weg te zet ten. Wij naar binnen en daar werd ik voorgesteld aan baron Van Dinges tot Dalles ik zal z'n werkelijke naam maar niet noemen, want hij is natuur lijk een vooraanstaande ingezetene van ons land en natuurlijk ook aan me vrouw de baronesse. Ik kreeg een ste vige handdruk van papa en een genadig handje van ma. Ik mocht ergens- gaan zitten en mevrouw begon me, zonder* dat ik er aanvankelijk erg in had, uit te melken- Wie mijn ouders waren en wat ik deed. Dat wist ze natuurlijk al, maar desondanks vroegen ze het nog eens. Ik antwoordde naar waarheid en zo zat ik al een half uur op een droogje, toen ik plotseling tot de ontdekking kwam, dat Theo weg was en meneer de baron eveneens. Er kwam een bedien de binnen en die fluisterde de barones wat in het oor. Toen hij weer weg was, kwam ze overeind en zei, dat Theo plotseling voor een belangrijke aange legenheid met zijn vader weg moest. Ze zou me wel even thuis laten brengen met de wagen. Nog steeds snapte ik, stommeling die ik was, nog niet het rechte. Als in een droom volgde ik de bediende en een chauffeur met een uit gestreken gezicht bracht me naar huis, opende de portier, boog even en reed zonder een woord te zeggen weer te rug. En toen, op dc stoep voor ons huis, begon het tot me door te dringen, dat ze zich op een fatsoenlijke manier van me af gemaakt hadden Ik ging naar binnen en thuis vroegen ze natuurlijk hoe het was geweest en waarom ik al zo gauw terug was- Ik vertelde precies, wat ik had meegemaakt en ik zie nog mijn vader bij de haard. „Ja, Cobie", zei hij, „ik wilde je niet teleurstellen, maar ik had al zoiets verwacht. Adel en niet- adel, dat geeft een messaillance en dat tolereert men in Den Haag niet. Het zal je wel heel wat kosten, maar je zult Theo uit je hoofd moeten zetten". Die nacht huilde ik mezelf in slaap. Maar ik vertrouwde op Theo en de volgende morgen had ik weer meer hoop. Die hoop werd al dadelijk de bodem ingeslagen, toen ik bemerkte, dat Eline er niet was. Het werd twee dagen later nog erger, toen ik bij het hoofd moest komen, die mij verweet, dat ik de brutaliteit gehad had om een liaison aan te knopen met iemand van de hoogste adel in Nederland. Ik had natuurlijk wel op m'n krijtvingers kun nen uittellen, dat zulks vroeg of laat moeilijkheden zou geven. Mevrouw de baronesse had laten weten, dat Eline niet eerder weer op school zou komen, dan wanneer in de eerste klas een an dere onderwijzeres zou worden aange steld en ze adviseerde het hoofd voort aan wat serieuzer te zijn met zijn keuze- Tja, hij las de brief woord voor woord voor. Ik begreep toen al, wat mijn lot was. Hij was desondanks een heer en gaf me zelf het initiatief, dat ik met beide handen aanvaardde, want ik had meteen al schoon genoeg van zijn school. Ik verzocht ontslag met in gang van de eerste van het nieuwe kwartaal en tot zolang ziekteverlof. Hetgeen genadig werd verleend. Ik kreeg zelfs een getuigschrift, weliswaar zo verschrikkelijk ingewikkeld opge steld, dat geen zinnig mens daaruit zou kunnen opmaken, dat ik als onge schikt voor zo'n deftige school gedwon gen was geworden ontslag te nemen, maar aan de andere kant voor iemand, die tussen de regels kon lezen, wel te begrijpen, dat er iets niet in de haak was bij deze ontslagname. Dat bemerk te ik, toen ik solliciteerde naar een andere school. Ik kwam niet in aan merking. Ik solliciteerde nog eens en nog eens, eerst in Den Haag en on middellijke omgeving, later verder in het land, maar ik kreeg geen voet meer aan de grond. Gelukkig had ik een paar centen overgespaard en ik was in die dagen nog thuis, dus brood was er altijd wel op de plank- Mijn vader adviseerde me toen verder te leren en daar zag ik wel wat in. Hij zei: „Over een paar jaar is dit allemaal vergeten en dan kun je wel weer aan de slag". Goed, ik be sloot over te gaan naar het Nijverheids onderwijs en ik ging studeren voor een paar diploma's. Drie maanden na m'n ontslag ont moette ik plotseling Theo. Ik kwam met de trein aan uit Utrecht, waar ik leerde, en hij stond blijkbaar iemand op te wachten. Ik klampte hem aan en vroeg, waarom hij me zo schande lijk in de steek had gelaten. Hij schrok, maar opende het portier en we reden weg. Buiten de stad gingen we ergens langs de kant staan en toen vertelde hij, dat hij financieel nog geheel afhanke lijk was van zijn vader. Dus een moge lijkheid om te trouwen was er niet, want waarvan zouden we dan moeten leven? Zijn vader had hem kort en bondig een huwelijk met mij verboder op straffe van een algehele breuk met de familie En dat kon hij toch niet riskeren, dat moest ik toch begrijpen. En zo voort, en zo voort. U begrijpt het ook wel. Ik kafferde hem uit en zei: Als jij werkelijk zoveel van mij houdt, als je altijd hebt voorgegeven en je bent een flinke kerel, dan zou je maling gehad hebben aan de banvloek van de familie en je zoudt het eerste het beste baantje aangepakt hebben, dat in je lijn lag en we zouden naar het stadhuis zijn gegaan. Ik schold hem uit voor een laffe vlerk en nog veel meer van dat fraais. In plaats van woedend te wor den, wilde hij me in zijn armen nemen. Op dat moment walgde ik van hem. Dc gaf hem een klap in z'n gezicht en ben meteen uitgestapt. Nadien heb ik hem nooit meer gezien". Ze zweeg en dronk haar glas leeg- „Twee jaar later was ik klaar voor de Huishoudschool en op de eerste de beste vacature, die ik onder mijn ogen kreeg, solliciteerde ik en werd meteen aange nomen. Dat is nu bijna acht jaar gele den en ik ben nog steeds op dezelfde school in Utrecht en het bevalt mij er uitstekend. Zo, meneer De Haan, nu weet u een deel van mijn levensge schiedenis en u zult me nu wel een grote dwaas vinden, dat ik me destijds de illussie maakte nog eens de vrouw te zullen worden van een baron". HOOFDSTUK 10 Morgen is er weer een zonnige dag Ze keken naar buiten, ieder met hun eigen gedachten. Aan de overkant schoven drie lichten langzaam voorbij: de koplampen van een donkere goede rentrein. Op het water was nu alles stil. De schepen hadden een ligplaats gezocht voor de nacht of misschien wel voor het hele weekeinde. Op de boule vard, die schaars verlicht was, liepen de paartjes, stijf gearmd en dicht tegen elkaar. Een enkele auto passeerde. Verder was alles rustig- Vanuit het café klonk gedempt de dansmuziek en de kelner bracht nieuwe consumpties. Hij schudde zijn hoofd en zei: „Waar om zou ik u een dwaas vinden? U was jong en onervaren. Zoudt u nu, op drie ëndertigjarige leeftijd, met alle levens ervaring, die u nu hebt, nog zo licht vaardig geloven in het woord van een aanbidder?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 5