-;r 'Vj Stichting Bejaardenzorg Texel. Geen reden voor nieuwjaarstoespraak RAAD AKKOORD MET VERKOOP VAN 46 BUNGALOWS Voorzitter burgemeester C. De Ko ning opende de eerste raadsvergadering in 1963 niet met de gebruikelijke nieuwjaarstoespraak. De reden ervoor was even duidelijk als simpel: De in houd zou vrijwel geheel overeenstem men met de woorden die de voorzitter het vorige jaar sprak. De weinig roos kleurige toestand van de gemeente is intussen weinig veranderd en de voor zitter liet het dan ook bij de goede wensen voor 1963 aan het adres van de raadsleden. Na deze wat sombere ope ning, werd aandacht gewijd aan de zes tien punten tellende agenda. Onder de ingekomen stukken bevond zich een motie van de gemeenteraad van Buurmalsum betreffende de wense lijkheid om de zorg voor geesteszieken geheel uit 's Rijks kas te bekostigen. Gevraagd werd om adhesiebetuiging. De raad nam de motie voor kennisge ving aan. Men kon instemmen met de gedachte van de voorzitter, dat het niet juist is dat door het verkrijgen van adhesiebetuigingen bij de Neder landse Gemeenten een bepaald voorstel kracht wordt bijgezet. Tot op heden had Texel twee afge vaardigden in het bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Bij de vaststelling van het aantal afgevaardig den wordt mede uitgegaan van het aantal behaalde ligdagen door patiën ten van het vertegenwoordigd gebied. De vijfhonderd ligdagen die nodig zijn voor twee afgevaardigden werden dit jaar niet gehaald, zodat een der twee leden moest wijken. Zowel de voorzitter als mej. Luysterburg waren bereid de plaats aan elkaar af te staan Besloten werd dat mej. Luysterburg Texel zal blijven vertegenwoordigen. Van de Directeur van 's Rijks Belas tingen was een schrijven ontvangen als antwoord op een brief van B. en W., naar aanleiding van het gerucht over het verdwijnen van het belastingkan toor te Den Burg. Gesteld werd dat in deze zaak geen enkele beslissing is ge nomen en het gerucht op zich dus on juist is. Dat met het verdwijnen van het ontvangkantoor moet worden reke ning gehouden, vloeit voort uit het landelijke streven naar centralisatie. Bij een beslissing zal met de wensen van het gemeentebestuur rekening worden gehouden De klachten over de riolering te Oudeschild, geuit in de vorige vergade ring, hebben de aandacht. Gewerkt wordt aan een oplossing van het pro bleem. De kosten kunnen uit de gewo ne dienst worden betaald. Emmalaan cénrichtingsweg Een goede oplossing is gevonden om de gevaarlijke situatie op de hoek Emmalaan-Schilderend te verbeteren. Onder meer zal de Emmalaan van Schilderend tot Slingerweg 'n éénrich- tingsweg worden. De raad ging akkoord met het voor stel om het bedrag dat per leerling van het openbaar lager en uitgebreid lager onderwijs beschikbaar wordt gesteld, vast te stellen op respectievelijk 69,09 en ƒ86,11. Met de vaststelling van het bedrag van ƒ156,60 per leerling van het Bui tengewoon Lager Onderwijs kon de raad eveneens instemmen. Het voorstel van B en W. om mede werking te verlenen aan de oprichting van een opleiding voor kleuterleidster aan de kweekschool te Den Helder werd door de raad met veel instemming ont vangen. De bijdrage zal in verhouding zijn met het inwonertal, evenals dat bij de andere plaatsen in Noord-Holland, die van de nieuwe mogelijkheid kun nen profiteren, het geval is. Verkoop bungalows Voor een bedrag van ƒ800.000kan de gemeente Texel de 46 bungalows met grond te De Koog verkopen aan de N.V. Levensverzekeringsmaatschappij Nillmij. te Den Haag. De meerderheid van de raad achtte het voorstel zeer gelukkig en meende dat de gemeente Texel thans van een grote zorg is ver lost. Toch ging het mej. A. G. Luyster burg aan het hart dat het niet mogelijk is gebleken het complex in gedeelten te verkopen, waardoor er misschien een betere som voor zou zijn gemaakt. Mej. A. G. Luysterburg had gaarne gezien dat het gemeentebestuur had ge wacht tot alle bungalows zouden zijn ontruimd om daarna het terrein als bouwgrond aan particulieren te ver kopen. Overigens achtte ook zij de verkoopprijs voor het geheel bevredi gend. Momenteel staat de bouw van de 12 woningen ter vervanging van de verkochte bungalows stil. In verband daarmee had de gemeente bepaalde kostbare stappen ondernomen, die in onze aanwezigheid niet nader werden beschreven. Kennelijk zal de gemeente, ondanks de vorst tóch doorbouwen, een maatregel, die kostbare voorzienin gen vereist. De inmiddels ingevallen dooi zal deze maatregelen intussen mis schien overbodig maken. Vóór één april moeten 20 bungalows zijn overgedragen, anders komt dit de gemeente op ƒ500,dwangsom per woning te staan. De bungalows zullen termijnsgewijze worden ontruimd, zodat de laatste in maart 1965 aan de Nillmij. kan worden overgedragen. Een en ander werd in een vorig nummer van onze courant al uitvoerig toegelicht. De verkoop werd met algemene stem men goedgekeurd. Hamerstukken Met de verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Oranje straat te Oosterend aan de heer B. C. van der Vis stemde de raad in. Met de ruiling van een perceel grond, gelegen aan de Boogaard te Den Burg met de heer C. Reij, Den Burg, ging de raad eveneens akkoord. Tegen de uitgave in erfpacht van een stukje gemeentegrond aan de heer F. Visser te Den Burg, had de raad geen bezwaar, doch de heer J. Zwan achtte de jaarlijkse canon van ƒ1,veel te laag. De voorzitter zegde toe, dat bij volgende besluiten een nieuw tarief zal worden vastgesteld. Met een wijziging van het besluit tot onteigening van grond te Den Burg ging de raad zonder meer akkoord. Bij de werkzaamheden aan de molen te Oudeschild is gebleken dat het voor de restauratie uitgetrokken bedrag niet toereikend zal zijn. Voor een aanzien lijk ingrijpender vernieuwing is ƒ25.000,nodig, die op de begroting 1963 zullen worden gezet. B. en W. zullen zich tot Rijk en provincie wen den teneinde in deze kosten resp. 50 en 25% subsidie te verkrijgen. De begrotingswijzigingen voor 1962 en 1963 werden goedgekeurd. Weer werd de instelling van een commissie raadhuisbouw ter tafel ge bracht. In het gewijzigde ontwerp is rekening gehouden met de bezwaren, die in een vorige vergadering naar vo ren werden gebracht. De commissie be staat nu uit de burgemeester (voor zitter), de gemeentesecretaris, de direc teur van gemeentewerken en de vijf fractievoorzitters. De raad steunde een garantieverle ning ten behoeve van een lening van ƒ230 000,dooi de Stichting Sociaal Toerisme Texel. De WD fractie stemde bij monde van de heer S Keijser tegen. Tenslotte werd eervol ontslag ver leend aan mej. A F. Nederhelman als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Midden-Eierland. Rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg de heer Zwan of het mogelijk is dat voor de molen van Oudeschild de attributen kunnen worden aangeschaft waarmee zoals dat in de Zaanstreek gebruike lijk is de molen ,,mooi" of „in rouw" kan worden gezet bij bepaalde gelegenheden. De verschillende sym bolen zouden door leerlingen van de ambachtsschool kunnen worden ge maakt. B. en W. zullen nagaan of een en ander uitvoerbaar is. Mevr. Koning-Bruin pleitte voor een extra bijdrage aan mensen die een uit kering van de sociale dienst ontvangen, voor de aanschaf van brandstof Het onderwerp zal de volgende week bij de sociale dienst ter sprake worden ge bracht. Er wordt voorgesteld 5 mud brandstof „per geval" beschikbaar te stellen. De heer J. J. Westdorp zou gaarne een stopbord zien geplaatst op de Vuur- torenweg bij de hoek van de Postweg. Dit zal worden opgenomen met de verkeerspolitie. De heer A. Dros pleitte voor een re gelmatige luchtverbinding met grote toestellen met de vaste wal in het sei zoen. Voorzitter zei hier persoonlijk veel in te zien, maar het initiatief in deze dient uit te gaan van particuliere Tweemaal liet TESO een helicopter van de Kon. Marine in actie komen om mensen van het geïsoleerde eiland naar Den Helder te brengen. In het eerste geval betrof het de familie Reitsma, die 's avonds met het vliegtuig naar Canada vertrok; een tweede maal arriveerde de helicopter om de zevenjarige Lody Bremer naar het ziekenhuis te vervoeren in verband met een acute blindedarmontsteking. zijde. Het gemeentebestuur is bereid dit te bevorderen. De heer Westerlaken wees op de sneeuwruggen die op vele wegen nog niet voldoende zijn weggeruimd. Hij waardeerde overigens het werk van Gemeentewerken ten zeerste, evenals de moeite die TESO zich getroostte om de verbinding met de overkant in stand te houden. Zondagsrijders Ten aanzien van de sneeuwbarrières merkte de voorzitter op dat heel wat ongemak zou worden voorkomen, als de zondagsrijders thuis zouden blijven, waardoor het wegennet niet meer wordt belast dan noodzakelijk is. De heer Van Schoonhoven merkte op, dat de TEM er de laatste tijd nog al eens toe overgaat om een gedeelte van het elektriciteitsnet af te sluiten. Dit levert o.a. ernstige gevaren op voor automatisch werkende verwarmings installaties. Voorzitter kon verzekeren, dat de klachten spoedig tot het verleden zullen behoren, wanneer de vier nieuwe generatoren bij de TEM in gebruik zullen zijn genomen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. NIEUWS VAN DE PAARDENSPORTVERENIGING De uitgestelde feestavond met prijs uitreiking van het Concours-Hippique en de arresleewedstrijd, wordt nu ge houden op vrijdagavond 8 februari a.s. Er komt zeer goede dansmuziek en het optreden van bekende radio- en tv- artiesten. Er is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar bij mevr. Keesom-Karsten, tel. (02220) 2729, die hiervoor ook aan wezig is op maandag 4 februari a.s. in Hotel „De Lindeboom-Texel" Als het maar half kan, gaat het nu heel door! Joh. C. R. AFSCHEID M. L. KEMPENAAR Gistermiddag heeft de heer M. L. Kempenaar, die binnenkort het eiland gaat verlaten, afscheid genomen van de Stichting Texels Museum, waarvan hij jarenlang administrateur is geweest. Namens de Stichting werd hem een boekwerk aangeboden door de voor zitter, de heer E. Noordijk. Een en an der vond plaats in besloten sfeer. Tot opvolger van de heer Kempenaar zal waarschijnlijk worden benoemd de heer V. G. van Es. VOLKSWAGEN BOTST OP LICHTMAST Onder de rook van Amsterdam nabij Slotermeer heeft zich vorige week een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij o.a. de heer W. Peeters uit De Koog was betrokken. De heer Peeters was vanuit Den Helder meegelift met een kennis. De Volkswagen moet in een slip zijn geraakt, waarna de wagen tegen een lichtmast botste. De heer Peeters en een mede-passa gier werden uit de wagen geslingerd en ook de chauffeur kon zich uit het wrak van de totaal vernielde auto werken. De chauffeur en de heer Pee ters kwamen met de schrik en wat kneuzingen vrij, maar de tweede pas sagier was er met een hersenschudding en gebroken ledematen veel ernstiger aan toe Politie en ziekenauto waren spoedig ter plaatse. T.E.S.O.-DIENSTEN Door de noordenwind en de ingetre den dooi zijn de bootdiensten van N.V. TESO thans weer zo goed als normaal. Zolang zich echter op de Waddenzee nog grote ijsvelden bevinden, wordt alleen bij daglicht gevaren. De dienst regeling voor vandaag luidt: van Texel: 8.00 10.30 13.30 15.30 16.30 v. Den Helder: 8.00 9.30 11.30 14.30 16.30 Eventuele wijzigingen worden op de gebruikelijke wijze per bulletin bekend gemaakt. EINDLES VEEVERLOSKUNDE Woensdag, 23 januari, vond in de landbouwschool de eindles plaats van de cursus veeverloskunde. De heer H. de Boer behandelde de keizersnede bij schaap en rund en het geheel verwijde ren van de vrouwelijke geslachtsorga nen bij huisdieren. Eén en ander werd verduidelijkt met kleurendia's en een kleurenfilm. Nadat enkele vragen ge steld waren door de cursisten en naar genoegen beantwoord door de heer De Boer, bracht de heer P. de Graaf dank aan de lesgever. Vele cursussen heb ik bezocht, doch nooit heb ik zo'n leer zame, interessante en nuttige cursus gevolgd, waren zijn woorden. De heer Th. Rutten bracht namens de Streekontwikkeling dank en overhan digde een boekenbon aan de heer De Boer. Hij sprak de wens uit dat het volgende winterseizoen wederom een cursus veeverloskunde gegeven zou worden. De heer J. Beumkes sprak als voor zitter van het Bestuur van de land bouwschool. Het verheugde hem, dat zovelen de cursus gevolgd hadden en twaalf maal trouw gebleven waren. Van de 85 cursisten, die gestart waren, zaten er 70 op de eindltes. De heer Beumkes hoopte, dat men in de toe komst de dierenarts kort en goed zou inlichten waarvoor de hulp nodig was, opdat de heer De Boer zo doeltreffend mogelijk hulp zou kunnen bieden. Hierna dankte de heer H. de Boer voor de dankwoorden en de boekenbon en de cursisten voor hun trouwe op komst. De heer Laan sloot tenslotte de cur sus, waarna iedereen voldaan huis waarts keerde. DE TONEELGROEP „CARIBITON" BRENGT ZUIDELIJKE WARMTE MET „KINDEREN VAN LAATSTE UUR" De schrijver Errol John Dinsdagavond 5 februari zal de toneel groep „Caribiton" uit Amsterdam in „De Oranjeboom" te Den Burg een op treden verzorgen van het toneelspel in 3 bedrijven „Kinderen van het laatste uur" door Errol John. De toneelgroep is geheel samenge steld uit actnsec en ecteurs van de Ned. Antillen en Suriname. Errol John werd in 1924 in Port of Spain, de hoofdstad van het Brits West- indische eiland Trinidad geboren. In 1957 schreef het Londense weekblad „The Observer" een prijsvraag uit voor dramatische kunst. Uit het gehele Brit se Gemenebest kwamen bijna 2000 in zendingen binnen. Een jury bestaande uit Alec Guinnes, Peter Ustinov, Mi chael Berry, Peter Hall en Kenneth Ty nan kende aan Errol John's „Moon on a rainbow shawl" de eerste prijs (500 pond sterling) toe. Zij motiveerde deze beslissing aldus: „Een aangrijpende tragikomedie over het leven in de achterbuurten van Tri nidad. Op schrijnende wijze worden de levens van drie creoolse paren met el kaar verbonden en met hen, hun wens droom: Charley zou een beroemd cri cketspeler willen zijn, Eddy een ge slaagd emigrant en Prince een geraffi neerde vrouwenjager. Wij kennen deze sfeer uit enkele Italiaanse films, maar wij kennen hem nog niet van het toneel. De ingetogen liefde die Errol John voor zijn volk ten toon spreidt en de oprech te, kleurrijke en rauwe taal, die hij hun in de mond legt, zijn geheel nieuwe op ons toneel en wij zouden meer van dit plaatselijk sentiment kunnen gebrui ken". De pers heeft indertijd de première in Nederland, welke door een groot deel van de Koninklijke familie werd bijgewoond,, enthousiast begroet, getui ge de volgende citaten: Algemeen Handelsblad; Kennisma king met unieke gemeenschap. De Telegraaf; Aangename kennisma king met een goed stuk. Het stuk heeft een tragi-komische toon en een mooie, echte sfeer. (Jan Spierdijk). De Volkskrant; Voortreffelijk ge speeld tegen een prachtig decor, onder kundige r egie. De typeringen waren raak en de stemmingen schitterend ge troffen. (Daniël de Lange). Het Vrije Volk; Prachtige première. Enthousiasme, dat aanstekelijk op de zaal werkt. (Hans van Straten). Algemeen Dagblad (Manuel van Log- gum); Toneel van goed gehalte. Opmer kelijke prestaties door het hsele ensem ble als eenheid bereikt. Het Parool (E. v. d. Steen); Schilder achtig decor. Uitmuntende opvoering. Behalve voor abonnés van de Kunst kring zal het stuk ook toegankelijk zijn voor houders van losse kaarten. Losse kaarten zijn a ƒ3,— bij het V.V.V.-kan- toor te Den Burg verkrijgbaar. WANDELAARS OPGELET De wandeltocht, die zondagmiddag wordt gehouden ten bate van de actie „Open het Dorp" start om 2 uur op de Groeneplaats. Er wordt gelopen rich ting Zuid-Haffel (let op de volledige route in de krant van vrijdag). De inschrijving is nu gesloten. Op gave bij de start 25 ct. extra. ONDER DE POMP Hèèw jee 't ók ól hóórd, dót de TX 88 in de nuwwe haave fón 't Horntje lèègt? Weijajet, ze sèègge dót de TX 28 d'r ók ól leid het! Zóó „Fak Fak" dón tóch beeter weeze dón Ouwe Skil? Hèèw jee 't ók ól hóórd, de ponyclub het kónkerèènsie kreege! Hoe dót zóó? Nou, Mina, wós vóórige week sundag- óchte in de Denne an 't treene op 'n skéép! Wós 'r vóórige week 'n féésie bee Rieswijk? Hoe dót zóó? Nou, Rennie wós héélemaal in de oolie! S.V. TEXEL Nog steeds kan er niet gespeeld worden. Wel is de winter minder fel, maar toch kan het nog wel even duren eer de velden weer gebruikt kunnen worden. Elke week zijn de programma's tel kens één week verschoven, d.w.z. dat Texel 1 naar ZAP gaat, Texel 2 thuis speelt tegen Watervogels 3, adsp. a WGW ontvangt en Texel c-Tex. Boys is vastgesteld. Belangrijk is dat alle spelers woens dagavond ter training gaan. Niet alle, hier op Texel wonende le elftalspelers, waren woensdag present en dat mogen we toch in ieder geval verwachten. Ook alle andere spelers en junioren hebben deze training heel hard nodig en moeten dus tevens aantreden. Als de bootdienst weer normaal is, kunnen we dan de heer Vonk ver wachten. Dus tot woensdagavond. Kijk voor de plaats even in het kastje. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot cn met 20 januari 1963 Gevonden te Den Burg: 3 sleutels aan ring; donkergekleurde mohairwollen sjaal; groene halsdoek; rode gebreide wollen sjaal; bood- schappennte; zilveren damesring met licht blauwe steen; gele want; penning t.b.v. inen- tng hondsdolheid (no. 40141); linker schaats maat 22; sjaal; grocn-zwarte linker want; vulpen; rechter wollen handschoen (Noors patroon); houten kinderschepje; geruite pet; blauw kinderwantje met o.a. wit ingebreid olifantsfiguurtje; geelachtige kindersjaal met aan uiteinden bollen; beige suède rechter dameshandschoen; benzinedop merk cawi; bruine plastic boodschappentas; 3 kleine sleuteltjes aan bosje; donkerrode open muts; wieldop Ford-Taunus (grijs met nikkelen dop). Verloren te Den Burg: paar gcelwollen dameswanten; gouden zegelring met initialen G. W. J.; medaillon waarin foto (aan ketting); schaats maat 19; paar bruine wollen* hand schoenen; gouden broche; rechter grijze lede ren herenhandschoen; hondsdolheidpenning no. 40180; zwarte regenbroek met nikkelen kno pen; chroom herenpolshorloge met rekband, merk Pontiac; zeegroenig-zwarte ijsmuts; goud doublé damesarmbandhorloge met zwartge- vlochten armband, merk zoiets als „Rekord"; paar grijze wollen handschoenen; paar bruine suède wanten; bruinlcderen portefeuille, waarin ongeveer ƒ120,zwart leren damesporte monnee (inh. ruim 25, Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Instituut Bcli, Den Helder, telef. 2154, Kuiperdwarsstraat 3 bij de Molenstraat. Gelaatsverzorging, mani cure, pedicure, lichaams massage. Modernste in richting ter plaatse. Voor behang naar Roeper Tel. 2264 Te koop een frisse koe A. Wuis, 't Noorden, tel 338 B z a. net meisje v d e n. |anneke Moens, Wagenirtg- seweg C45b, Eierland. Te koop zwarte piano. Adres te bevragen bureau Texelse Courant Verloren 2 wanten, in elkaar, 1 groene en 1 blau we, op de ijsbaan Gaarne terug bij Gonnie Bas, Witte Engel. Met grote vreugde en dankbaarheid aan God geven wij U kennis van de geboorte van ons doch tertje Wiesje Bij het H. doopsel onving zij de namen Wietske Maria S. J. Rijk J A. M Rijk-Anema Texel, 26 januari 1963, Kogerstraat 38, Den Burg Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje Pieter Cornelis Antonie (Tonie) B M v. d. Vis-de Ridder P B. v. d. Vis Vliestraat 12, Oosterend Texel, 26 januari f 963 Heden overleed mijn geliefde vrouw en onze lieve moeder Marretje Kalis, echtgenote van D. Backer, in de ouderdom van 43 jaar. D Backer Marga, Kees en Theo Oudeschild, 26 jan 1963 Houtmanstraat 19 De begrafenis zal plaats vinden woensdag 30 jan a.s 's namiddags 2 uur van uit het sterfhuis, op de Algemene Begraaf plaats te Den Burg. Mede namens weder zijdse ouders zeggen wij U hartedjk dank voor de be langstelling. bij ons huwe lijk ondervonden C. Graaf C. E. Graaf-Bakker Texel, januari 1663 Postweg C 34a, De Cocksdorp Voor de vele blijken van belangstelling en mede leven getoond door vrien den en kennissen van Texel bij het heengaan van onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader W. WIEGERS, betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank Fam. Wiegers, Alkmaar Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Jongeman zoekt net kosthuis Br nr 439 bur. v. d. blad De woning Weverstraat 64 is momenteel onbewoond. Deze woning is in 1715 gesticht door de erfgenamen van jacob Bouwenszn Coger (of: Koger), onder bepaling, dat hierin zullen mogen wonen onvermo gende familieleden. Zij, die afstammen van de stichter en voor deze woning belangstelling hebben kunnen zich uiterlijk zaterdag 2 februari a s aanmelden bij de admini strateur van de stichting, G Pansier, Molenstraat 81, Den Burg, telefoon (02220) 2865.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2