de koning van de shag edel-pittig-zacht ASPRO' Goed spel in goed gekozen stuk 1,68 Eyk - Goënga - Boekei FOLKLORISTISCHE DANSGROEP Oud-leerlingen oogstten succes met „Lawine" Mevrouw hier is uw keurslager Vrijdag en zaterdag Woensdag gehaktdag Dc Keurslager Uw veorkeurslager slagerskoffie 250 gram 98 cent 98 Heden, 29 januari MET INTERNATIONALE VOETBALCLUBEMBLEMEN Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Het is een traditie geworden, dat de vereniging van Oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool rond januari een toneelstuk op de planken brengen. Gesterkt door een reeks successen heeft de vereniging zaterdagavond j.l. de eerste voorstelling gegeven van een spel dat wel een geheel andere sfeer bleek te ademen dan wat de jonge agrariërs in het verleden goed hleek te liggen. Het is geen ,»boerenstuk" geworden. Men mag gerust de moed bewonderen van regisseur A. de Wildt, die het heeft aangedurfd dit zo totaal andere stuk te laten instuderen. De voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, de heer Jaap Zuidewind, kon in zijn welkomswoord tot zijn vreugde constateren dat de zaal tot de laatste plaats was bezet. Reeds in de pauze kon men vaststellen dat met de keuze van dit stuk zeker niet te hoog was gegrepen. Hoe verdienstelijk de landbouw jongeren hun „boeren"-stuk- ken van de vorige jaren ook op de planken brachten, de prestaties die de spelers in „Lawine" leverden, lagen be slist op hoger mveau. Konden zij de vorige jaren „zichzelf" zijn, nu hadden zij de taak zich te verplaatsen in een heel andere wereld! Dat zij er in ge slaagd zijn dit zeker niet eenvoudige spel op de juiste wijze voor het voet-B licht te brengen, strekt hun tot eer. Het gehele verhaal speelt zich afl in het directiegebouwtje van eenl onderneming die belast is met het® graven van een tunnel door de* Franse Alpen. We krijgen te makeni met een drietal opzichters, t.w. de| hoofdingenieur Jean Debrelle (de heer W. Kikkert) en twee aan hem ondergeschikte ingenieurs, George Brasseau (Paul Eelman) en Wladimir Protofski (K. v. Splunter). De laatste is een uitgeweken Rus, wat voor zijn collega een reden is om hem te ha ten. Tot conflicten komt het als bei den een oogje laten vallen op de verpleegster Lucienne Bernit (Gré Kuip). Op een dag stort de door Protofski ontworpen kabelbaan in elkaar en de Rus verdenkt Brasseau van sabotage. De kantinehoudster, madame Corteau (Ria Commandeur), maakt zich zorgen om het gedrag van haar dochter José (Ria Kuip), die van de arbeider Pierre Frasnel i(de heer C. Koorn) verdacht kost bare cadeautjes krijgt toegestopt. Wladimir blijft zoeken naar de oor zaak van het plotselinge ineenstor ten van zijn kabelbaan. Tevergeefs tracht de dokter Ivonne Montagne (mevr M. Kikkert-Kuiiper) hem van die gedachte af te brengen. De ont knoping is verrassend. Het lijkt ons niet juist om de inhoud van dit stuk in z'n geheel weer te ge ven. Zaterdag 2 februari a.s. zal een tweede voorstelling worden gegeven van „Lawine", die wij in ieders aan dacht aanbevelden! GEEN CONCURRENTIE NIJD. „Concurrentienijd.beweerden boze tongen toen bekend werd, dat twee groentehandelaren op de Pont- weg nabij Den Burg met hun voertui gen tegen elkaar waren gebotst. Bij navraag bleken beide middenstanders niet door gevoelens van rivaliteit tot hun onfortuinlijke incident te zijn ge komen, maar door de gladheid van het wegdek. De heer Maas kwam uit de richting Den Burg en slipte naar de linkerzijde van de weg toen hij de Pont- weg opdraaide. Juist op dat moment kwam collega Vendel uit Zuid-Haffel naar Den Burg. Gelukkig vloeide uit de frontale botsing slechts materiële schade voort. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 jan. 11.07 en 23.38; 30 jan. 11.43 en 31 aug. 0.11 en 12.15; 1 febr. 0.43 en 12.49; 2 febr 1.22 en 13.40. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water NUTSSPAARBANK TEXEL IN 1962 Gedurende 1962 werd aan spaar gelden ontvangen ƒ1.859.063,92 (vorig jaar ƒ2.052.666,04) en uitgegeven ƒ1.625.689,95 (vorig jaar ƒ1.612.908,66). Aan rente werd uitbetaald ƒ68.560,93 (ƒ55.396,88). Het kapitaal nam toe met ƒ301.942,03 (incl. rente) tot ƒ2.413.288,09 (ƒ2.111.346,06) Er werden 285 boekjes uitgegeven en 109 afgeboekt, waarvan het grootste deel overgeschreven naar elders. De gang van zaken was zodanig dat in het begin van het jaar veel geld werd opgenomen. Later werd de ach terstand weer ingehaald. Het gezamenlijke kapitaal van de Nutsspaarbanken Den Helder, Texel, Vlieland, Terschelling en Schagen is thans toegenomen tot 35 miljoen en het aantal spaarders ongeveer 37.000. Hypotheken werden regelmatig ver strekt. Voor het komende jaar blijft de rente ongewijzigd, terwijl hypotheek- gelden beschikbaar zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag, morgen, wordt consulta tiebureau gehouden voor Den Burg en Oudeschild en wel van 10 tot 14 uur. Kinderen, die de laatste polio-inen ting hebben gemist, kunnen op het zuigelingenbureau komen. VRIJMOEDIG COMMENTAAR UIT DE JORDAAN Nu de pagina's ontlast zijn van onze Texelaars-gelukwensrubrieken, waag ik een poging een episteltje te plegen vanuit d'aloude besneeuwde Jordaan. Soms zijn er artikelen die in onze Texelaar en daarbuiten bijzonder de aandacht trekken en ofprikkelen. Daar heb je b.v. die snier welke een tijdje geleden in deze krant op de grote- stadsjeugd werd gegeven n.a.l. meen ik van gebroken ruiten of zo iets. Tja, ook ik heb mij wel eens verbaasd hoe het mogelijk is, dat op de meest afgelegen punten op ons eiland, van de eens keu rige glazen TESO-wachthuisjes, zoveel ruiten verbrijzeld kunnen zijn. En dat bei uns op Texel! Gunst, nou vergis ik me'k wou zeggen, bei uns (ver- draaid-nog-an-toe, alweer!). Bij ons in Amsterdam dan (u verstaat toch nog wel Hollands?) staan honderden van die glazen schermen, maarredaar slaat sneeuw, regen en wind niet door heen en de verkleumde trampassagier, heeft een redelijke bescherming voor zijn broze lichaam. U kunt zich zelf overtuigen, maar dan moet u het nu doen, want dan slaat men (hoewel 't de tijd er wel niet voor is) twee vliegen in een klap. Gave tramhuisjes en bijna versteende, wachtende passagiers. Nee, beste mensen, handen af van de grote- stadsjeugd, of het zouden helpende han den moeten zijn, als u begrijpt wat ik bedoel. Ach ja, 'k weet het, velen grij pen bij het minste geringste naar ball point of springen voor hun tik-klavier om eigen zienswijze of kritiek weer te geven. Natuurlijk, heb ik ook het ontwerp van uw nieuw Raadhuis gezien, mis schien zijn er onder u die de vrees of wel hoop koesteren, dat het platte dak in de nabije toekomst als helicopter- haven zal dienst doen Weet u, wat u vast doen kunt, Texelaars, dat Raad huis staat er nog niet, net zo min als dat moderne stadhuis in het hartje van oud-Amsterdam. Een penningmeester benoemen! Texelaars en Vrienden van Texel verzamelt U! Breng geld bijeen voor een geschenk aan de Vroede Vaad'ren van dit onvolprezen Eiland, als het nieuwe Raadhuis geopend zal worden. Laat Prof. Wieger Bruin op dat platte dak een klokketoren ontwerpen met zo'n prachtig carillonnetje er in, zoals bij de Fa. Bergen Heiligerlee op het dak van de gieterij staat. Ieder kwartier speelt het een zilver melodietje, uit waaiend over het rustieke landschap. Nee mens, nou niet eens in de boom der kritiek klimmen en maar lange neuzen trekken, leest u nog eens die voortref felijke Oudejaarsvertelling van de Texel-kenner bij uitnemendheid. Van mijn kant is het dit keer geen Jor- daangeintje en ik behoor waarlijk niet tot de vele rijken en edelen, maar om nu eens een marktterm te bezigen, ben ik bereid om voor dat doel als eerste klant 25,handgeld te geven. Dat is dan nog maar een simpel gebaar on zerzijds, als dankbetoon voor alles wat wij aan begrip, belangstelling, mede werking en vriendschap van zoveel in stanties en uit alle lagen der Texeelse bevolking hebben mogen ondervinden in de loop der jaren Persoonlijk en mijn Jordanertjes. Burgerij van Texel, aan U het initiatief! (Bovenvermeld be drag wordt gelijktijdig met het verzen den van dit artikel overgemaakt op de giro van dit blad, dan moet de geachte Redactie maar wegen en middelen zoe ken waar het op de juiste plaats terecht zal komen). Mijn 3de punt van dit vrijmoedig commentaar betreft de Herv. Kerk in het hart van Den Burg, die straks als het nieuwe Raadhuis er is, naar wij hopen zich nog mooier zal aftekenen. O nee, ik heb helemaal geen behoefte om te gaan polemiseren over datgene, waar pers, radio en televisie helaas zo veel aandacht aan hebben geschonken. Als jeugdleider-evangelist in dienst van de Herv. Kerk, kan ik alleen maar zeggen jammer, heel jammer! Dat ge achte heer Veldhuis de aandacht ves tigt op de Sacramenten en de functie van het kerkgebouw is lofwaardig, in het bijzonder voor hen die van „verre" staan. Maar als hij het een verdienste acht „dat de zaken op de juiste plaats zijn gezet", en er een gréns (zon der aanhalingstekens) is getrokken, dan vraag ik in alle gemoede, waar ligt „een gréns"? Dat zal voor ieder wel verschillend zijn. Voor mij lag b.v. „een grens", toen het Opera-koor in onze buurtkerk een concert gaf, operamuziek nota bene op de avond voor Goede Vrijdag! Toen heb ik geprotesteerd in woord en geschrift, omdat mij dat te gortig was, bij ons in de Jordaan. Het artikel werd niet ge plaatst en deze zaak ging de doofpot in. Maar ik vond het weer helemaal niet erg, als tijdens de jeugddiensten in diezelfde kerk onder mijn toespraak de hond van Thomas ook „meeluisterde". VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST NOGMAALS HET DEMONSTRATIEBEDRIJF Spreken en schrijven is een kwets bare bezigheid. Je timmert echt aan de weg. U hebt allen wel eens kritiek ge hoord en er zeker zelf ook aan mee gedaan over mensen, die het zo goed kunnen vertellen maar het in de prak tijd niet waar maken. In dit opzicht hebben dominees en pastoors wel een buitengewoon kwetsbaar ambt. Maar deze kritiek valt iedereen te beurt, die op zijn wijze iets naar voren brengt, 'k Ben er van overtuigd, dat het lectuur voor uren zou zijn als alle kritiek, die aan het adres van o.g. is gericht naar aanleiding van artikeltjes en mondelinge adviezen, eens op papier stond. Je moet je in dit opzicht maar geen illusies maken. Intussen ben ik altijd nog blij als je, al is het dan door kritiek, bemerkt dat je gelezen wordt. Het is veel erger om volkomen gene geerd of doodgezwegen te worden. Maar nu de zaak, waarom het gaat. Een bevriende veehouder vertelde mij, dat hij met een collega-veeehouder een gesprek had gehad, waarin het ging over mijn eerste artikeltje omtrent het demonstratiebedrijf. Uiteraard is zo'n artikeltje meer dan alleen maar een verhaaltje hoe het op dat bedrijf gegaan is. Er zit altijd iets in van voorlichting en advies. Een ze kere aandrang om het ook eens op deze manier te proberen. Dat had de be doelde veehouder ook wel geproefd. En juist dit was aanleiding voor hem om op te merken: „Hij kan mooi praten, maar hij zou het zelf maar eens moe ten doen". Ik stel me zo voor, dat in- plaats van „praten" nog wel een ander woord is gebruikt, dat nog even beter aangeeft, dat iets beweren wat anders is dan het uitvoeren. Eerlijk gezegd kan ik dergelijke kri tiek best begrijpen. Voorlichtingsmen sen moeten zich er m.i. wel buitenge woon voor hoeden om te denken, dat de uitvoering van hun adviezen altijd even gemakkelijk is als het advies zelf. En ze moeten zeker niet denken, dat als zij op de plaats van de veehouder zaten alles „pico bello" zou zijn. M.i. mogen de veehouders dit echter ook niet van de voorlichter vragen, omdat dit zijn taak niet is. Het werk van de voorlichter is om door studie en vooral door het bekijken van de praktijk in eigen gebied en andere plaatsen, zich een oordeel te vormen over de mogelijkheden, die er zijn. En j op grond daarvan op bescheiden wijze j een advies geven. De landbouwers kun- j nen daaruit dan datgene gaan toepas- i sen, wat bij hun capaciteiten past en voor hun omstandigheden geschikt is En dan ben ik er heel goed van over- j tuigd, dat er grote kans is, dat o.g. en zijn collega's van de toepassing moge- i lijk niet veel terecht zouden brengen. C. v. Gr. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL i Dinsdag 29 januari Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur. Avond Per- soneclsver. Gem. Texel en TEM. Woensdag 30 januari Den Burg, „De Lindcboom-Texel", 20.00 uur bridge-drive. Donderdag 31 januari Den Burg, Dorpshuis, 20 00 uur. Bonds- i collectie „de Kiekendief'. Zaterdag 2 februari Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, Toneeluitvoering „Lawine" door Ver. Oud- leerlingen Landbouwschool. Ja, die kerkdeur stond wijd open en het was iedere zondag een evene ment om vanaf de preekstoel gade te slaan, hoe die viervoetige-vriend tus sen de hoge banken door z'n baasje zocht en zich opgerold aan z'n voeten vleide. Ook concerteerden in dat kerk gebouw 40 accordeonnisten voor een ge hoor van ongeveer 1200 Jordaners w.o. marktlui en zwartehandelaren en ds. L. Buenk merkte heel lakoniek op toen hij 1 z'n toespraak begon, dat ze voor hem j niet behoefden te applaudiseren. De- j zelfde predikant vierde ook het H. Avondmaal met enkelen in een pijpen la van een zaaltje. Dat was ook een „gewijde plaats", eveneens die zolder verdieping waar ik bij het H. Avond maal mocht aanzitten, met ernstige zieken, die letterlijk aanlagen, om nooit te vergeten. Als er pleit gevoerd wordt voor het eigen karakter van het kerkgebouw, dat slechts een enkel uurtje op zondag gebruikt wordt (net als in Amsterdam) dan voel ik dat helemaal niet als een stuk reële genade. Dan kan ik dat alleen maar betreuren, want de Kerk mag het Gebouw laten functioneren voor de Gemeente des Heren, midden in de we reld en in deze verwarde tijd. Desnoods de gehele week. Laat dan ook anderen genieten van de gastvrije ruimte welke het „Gebouw" biedt, maar dan ook on der voorwaarde van; „al wat waar, al wat waardig, al wat rechtvaardig is, al wat rein, al wat beminnelijk, al wat welluidend is, al wat deugd heet en lof verdient, bedenkt dat", Phil. 4 8. Dank zij dat ruime begrip heeft de Herv. Gemeenten op Texel het mede mogelijk gemaakt, dat mijn Jordaner tjes (volkomen buitenkerkelijk) nu 12 jaar op dit eiland gastvrijheid genieten en gaat ook deze jeugd des zomers mèt de Gemeente op naar dat „Gebouw" met een eigen karakter Nog harte lijk bedankt Gemeente van Oosterend voor de gave (ƒ70,70). Tjonge, dat is geen vrijmoedig commentaar meer, maar misschien iets ter overdenking O ja, voor mij maakt het niets uit, of het nu 1 januari is geweest of juli, ik wens u toch allemaal veel goeds enne ik hoop zo voor de Texelaars in 1963, dat ze toch estetische activiteiten, schoon, ontroerend en welluidend te 1 zien en te horen krijgen, juist in een Kerkgebouw met eigen karakter! Joh. K. A. Schreuder 500 gram magere varkenslappen 290 500 gram mooie runderlappen 260 Soepcomplet 98 Rookworst p stuk 98 2 blik soepballetjes 98 100 gram ham 100 gram boterhamworst samen 98 500 gr kost dar. slechts 150 gr gebr. gehakt 58 250 gram HACHEEVLEES plus zakje kruiden Voor de herleving van Texels Folklore beginnen de oefeningen van de in JEUGDHERBERG „PANORAMA" nm 8 uur precies ledereen is van harte welkom N.ri Schoenen met rubber zolen zijn aan te bevelen SAMSON Griep

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4