(jfocn 'ZwartsJexels in het harL, m Jan*P° breek) kou gevat Wal verdient oer nu ZO 11 Een bloedzuiverende fetur met Krnschen Salts P. Sibinga Mulder Verbolgen over gevolgde procedure R] ,IJDAG 8 FEBRUARI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7733 COURANT lilfgaTe N.V. ?.h. LangeTeld de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbu* 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags eo vrijdags. Bank* Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenken* bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart, -f- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. min.; andere advert. 10 ct. p. mm, BI. C. DE GORTER WAARNEMEND DIRECTEUR N.V. T.E.S.O. (Woensdagmiddag j.l. is de heer M. C. de Gorter, onderdirecteur van de N.V. TESO door de Raad van Commissaris sen benoemd tot waarnemend directeur. TDe looptijd van deze tijdelijke waar neming hangt uiteraard mede af van het verloop van de aanstaande bijzon dere aandeelhoudersvergadering. Deze zal worden gehouden op vrijdag 22 februari a s. in hotel „De Oranjeboom". ■Indien het besluit inzake schorsing van de directeur door de vergadering wordt goedgekeurd, dan zal de waarne ming door de heer De Gorter waar schijnlijk worden verlengd tot de da turn van de te houden algemene jaar vergadering van aandeelhouders. ■In het andere geval '(verwerping van het besluit) zou de oude toestand wor- ■n hersteld VRIJDAG GEEN RHEl MA BUREAU M en deelt ons mede, dat er vrijdag (vandaag) geen rheumaconsultatie- bureau wordt gehouden. COMMENTAAR OP COMMENTAAR (Ingezonden) ^[Geachte Redactie, Als foto-journalist heb ik onlangs een groot aantal kranten en tijdschriften de foto aangeboden waarop „Frische Eier - Nur Werktags" werd geannonceerd. In de begeleidende tekst had ik de vraag gesteld waarom de eieren op zondag niet vers mochten zijn. Een grapje zon de) meer De Haagse Courant heeft echter een geheel andersluidend onder schrift gemaakt. Met een politiek tintje P.S. Inmiddels blijkt het geruchtma kende bord te zijn verdwenen! ■Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend. Uw abonné Jan de Waal, Weverstraat 51, Den Burg. !ïe kracht van esn verkoudheid i bij Vad<=r Mo~^rvr* -■ GESLAAGD Voor het praktijkdiploma boekhou den slaagden te Alkmaar: mej. T. Blom, Oudeschild; mej. A. de Porto, Den Burg, en de heren H. Ran, Den Burg, en A. de Veij, Den Burg. UITLOTING OBLIGATIES Op 5 februari j.l. heeft de eerste uit loting van de obligatielening van de V.V.V. Texel plaatsgehad. De nummers van de uitgelote obligaties worden el ders in dit blad gepubliceerd en per 1 mei 1953 betaalbaar gesteld bij de Rotterdamsche Bank N.V. IJSCLUB EIERLAND De Cocksdorp J.l. zondag is er op het kanaal onder de dijk een estafette gehouden, voor dames en heren. Onder ideale weersomstandigheden meldden zich 42 deelnemers(sters) aan de start Zij werden geloot in 14 koppels van 3, 2 heren en 1 dame. Er is veel strijd ge leverd en me): capaciteit en geluk kwa men de volgende winnaars te voor schijn: 1. koppel Marjan Zuidema, Piet-Jan Stolk en Jan Boon; 2. koppel Jo van 't Noordende-v.d Berg, Arie Veen en Jan Saai; 3. koppel Ria de Bloois, Piet Pit en Kees Zuidema; 4. koppel Nina de Graaf, Jaap Pit en Kees Troost. De prijzen resp. ƒ4,ƒ3,2,en ƒ1,werden ter plaatse uitgereikt. Iedereen was het er wel over eens, dat het een prachtige middag was en dat het voor herhaling vatbaar is. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 februari op om 8.07 uur j cn gaat onder om 17.43 uur; 13 februari op VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST >2 Enkele veehouders wezen mij er op, dat het wel aardig is om aan de hand van de gegevens van een demonstratie- bedrijf te laten zien hoeveel vee je nu wel op je land kan houden bij een goed gebruik, maar dat het daar tenslotte toch niet om gaat. Een zware veebezet ting. dank zij een flinke stikstofbemes ting is wel „leuk", maar daar gaat het uiteindelijk niet om Deze veehouders hebben inderdaad gelijk. 9 Een actieve boer kan er plezier in hebben om veel vee op z'n bedrijf te hebben, maar uiteindelijk is het toch «ia ar een middel om het doel te be reiken. hl. het behalen van een goed inkomen. En daarom is de vraag, die boven dit artikel staat wel te begrijpen. J'Jl Nu moet ik er direct op wijzen, dat de vraag: Wat „verdient" de boer met z'n bedrijf?, beslist een andere is dan „Wat is het inkomen van de boer volgens de fiscus?" Bij dit laatste kunnen n.l. ook andere zaken een rol spelen. De persoon in kwestie kan nl. een deel van z'n in komen uit andere „bronnen" halen. Ik stel me met voor, dat de meeste land bouwers beschikken over een flinke voorraad effecten, maar er zijn in ieder geval wel andere zaken, die aan het jaarlijkse inkomen bijdragen. Eigen grond, kapitaal cn arbeid Als een bepaalde landbouwer de grond in onbezwaarde eigendom heeft, voldoende kapitaal heeft om het bedrijf te voeren en daarnaast nog beschikt over een paar eigen zoons, die in het bedrijf werken, dan kan mep zeker ■iet zeggen, dat alle inkomen van die bo?r bedrijfswinst is. i Een collega-boer, die de grond moet pachten, een flinke lening heeft moeten sluiten om boer te worden en niet zo |gelukkig" is over. werkkrachten uit het eigen gezin te beschikken zal vrij ■eker met een lager fiscaal inkomen uit de bus komen. Toch kan de bedrijfs winst in het tweede geval wel hoger Zijn. Daarom gaat men in een bedrijfseco nomische boekhouding alles wat moet worden „aangetrokken" om een bedrijf te laten draaien als kosten berekenen. En daarbij behoren ook eigen grond, iftigen kapitaal en eigen arbeidskracht. Voor de grond wordt een pacht bere kend, die overeenkomt met pachten van gelijkwaardige grond. Voor eigen kapi taal wordt een rente berekend, die zou betaald moeten worden voor „vreemd" kapitaal. De eigen arbeid en die van gezinsleden wordt gewaardeerd tegen het loon, dat aan vreemden zou moeten worden uitbetaald. Opbrengsten min kosten is winït 1 Onder de opbrengsten vindt U niet alleen de bedragen, die via banken, om 8.01 uur en onder om 17.48 uur. Maan: 8 febr. V.M.; 16 febr L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 febr. 12.09 en 9 febr 0.19 en 12.52; 10 febr. 0.56 en 13.29, 11 febr. 1.33 en 14 06; 12 febr. 2.08 en 14.38; 13 febr 2.40 en 15.09 14 febr 3.11 en 15.36; 15 febr. 3.40 en 16 04; 16 febr. 4.10 en 16.34. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. giro-overschrijvingen of kas-ontvang- sten in Uw bezit komen, maar ook die, waarvoor U geen „geld ziet". De melk, die in het gezin wordt verbruikt, het varken of de pink, die U eenmaal of tweemaal per jaar slacht, maar ook de melk, die gebruikt wordt voor de kal- veropfok. In het laatste geval vindt U de post ook weer aan de kostenzijde on der het hoofd Voederkosten. Voor het geval er ook bouwland aanwezig is, vindt U bij de opbrengsten ook het stro, dat onder de eigen koeien terecht komt. De opbrengst van dit stro vormen een kostenpost voor de rundveehouderij en daarom vindt U bedoeld bedrag ooi: weer onder de kosten. Als zo alle opbrengsten bij elkaar geteld zijn en deze na vermindering met alle kosten nog een saldo opleve ren, dan kan van winst worden ge sproken. En we onderstrepen nog eens, dat in die kosten ook de vergoeding voor eigen arbeid is opgenomen Geen winst dus niet hetzelfde als geen inkomen Wij hopen, dat het na het voorgaande duidelijk is, dat winst inderdaad iets anders is dan inkomen. Als opbrengsten en kosten gelijk zijn, dan kan er toch een behoorlijk inkomen zijn. Nl. het loon voor eigen arbeid en van gezins leden, de pachtsom van de eigen grond en de rente van het eigen kapitaal. Dit kan in bepaalde gevallen al een behoor lijk bedrag zijn. En mogelijk zijn er onder buitenstaanders heel velen, die zeggen: Meer behoeft een landbouwer toch ook niet te verlangen! Immers de eigen arbeid ish vergoed op basis van 1 het loon van een landarbeider, voor de grond is een pachtprijs ontvangen, die gelijk is aan de pacht, die een verpach ter in handen krijgt en voor het eigen geld krijgt hij een rente, die zeker niet lager ligt dan de meeste beleggers ont vangen. Een landbouwer is hiermee niet tevreden Wellicht merken buitenstaanders op: Dat is geen wonder! En daarbij komt dan nog wel een opmerking over de altijd klagende boer. O.i. kan een land- NOGMAALS SERUM VAN SIEME (Ingezonden) Mijnheer de Redacteur, vergun ons een weinig plaatsruimte. In het nummer van 1 februari j.l. komt een stukje voor, getiteld „het Se rum van Sieme". Daar dat stukje onder een schuilnaam is geschreven, kunnen wij inzender, of inzendster, niet per soonlijk onze mening over dat stukje zeggen, zodat wij dat langs deze weg wel moeten doen. Hoe durft U een geestelijk gestoorde, een ongelukkige dus, na zoveel jaren uit het graf te halen. Men moet toch over niet veel mentaliteit beschikken, om zo'n stukje te schrijven. Of bent U misschien die persoon, die enige jaren terug, met Ouwe Sunderklaas aan De Koog, hem ten voete uitbeeldde en voor dat wal gelijk gedoe nog met een prijs bekroond werd ook? Het is jammer, dat de schandpaal voor dergelijke personen zijn afgeschaft. Een paar uur aan de schandpaal voor dergelijke personen zou wel gewenst zijn. Ook de redacteur begrijpen wij niet om zo'n stukje tè plaatsen. Met dank voor de plaatsing, S. Keijser Rzn. bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige rheu- matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld De brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiver heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen? Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U daarvan ondervindt. Vraag Uw apothe ker of drogist Kruschen Salts. bouwer niet tevreden zijn als opbreng sten en kosten gelijk zijn. Want dit zou betekenen, dat een landbouwer, die niet i beschikt over eigen grond, geen eigen I kapitaal heeft en alleen zijn eigen I werkkracht ter beschikking heeft, het doen moet met het loon van een land arbeider. Persoonlijk ben ik van me ning, dat men daarvoor de zorgen van een eigen bedrijf niet kan aanvaarden. Maar ook zuiver zakelijk gezien kan het niet! Een landbouwer, die werkt met „vreemd kapitaal" zal dit in de meeste gevallen over langer of korter tijd moeten aflossen. Is er geen winst, dan moet dit gebeurhen van het voor de boer ingerekende landarbeidersloon Dus ten koste van het geld, dat be stemd is voor eigen levensonderhoud. De laatste tijd wordt er herhaaldelijk op gewezen, dat de landbouw een snelle ontwikkeling doormaakt. Dit betekent aanpassing in bedrijfsgebouwen en in ventaris. Zou de boer ieder jaar uitslui tend loon voor eigen arbeid ter be schikking krijgen, dan is dit onmogelijk uit te voeren. Daarom moeten we stel len, dat een jaarlijkse winst noodzake lijk is. Hoe op het demonstratiebedrijf? Op dit antwoord hebt U uiteraard ge wacht. En dan verheugt het ons, dat we U kunnen vertellen, dat hier inder daad van bedrijfswinst k?.n worden ge sproken. Of deze hoog genoeg is? Daar over kan men uiteraard van mening verschillen. Maar als we de uitkomsten van dit bedrijf stellen naast die van andere bedrijven, dan kunnen die zeker gunstig worden genoemd In één van de landbouwbladen zagen we een overzicht, waaruit bleek, dat het arbeidsinkomen (vergoeding van eigen arbeid winst) van de veehouders in het kleiweidegebied van Noord-Holland de laatste jaren tussen 7-000,en ƒ11.000,ligt. Op het demonstratiebc- drijf ligt dit meer in de buurt van het hoogste dan van het laagste bedrag. En dit is voor een bedrijf op grond, die wij zeker niet hoger dan „matig" durven waarderen een gunstig resultaat. C. v. Gr. P.S. U weet toch, dat er een zeer gun stige subsidieregeling komt voor de kosten van een bedrijfseconomische boekhouding. Met zeer weinig kosten kunt U de eerste 5 jaar een bedrijfs economische boekhouding van Uw be drijf laten verzorgen. Geeft U spoedig op! 20 cent per rol Twee dagen nadat hem het schorsingsbesluit door de president-commissaris van N.V. TESO, de heer De Lugt, was overhandigd, hadden wij een gesprek met de heer P. Sibinga Mulder. „In de eerste plaats", aldus de heer Sibinga Mulder, „moet ik vaststellen dat mij schorsing werd aangezegd zonder nadere opgaaf van redenen. Het officiële schrijven werd mij door de heer De Lugt in tegenwoordigheid van de mede commissarissen overhandigd om kwart voor zes in de namiddag, jongstleden maandag. Aangezien men mij niet heeft verzocht om op maandag op het kan toor aanwezig te zijn, was het dus een toeval dat ik er op dat moment was. Het is gebleken, dat aan de pers reeds in de ochtend bevestiging was gegeven van deze schorsing door de president-commissaris, de heer De Lugt". „Mede in verband met het feit", zo verklaarde de heer Sibinga Mulder ver der, „dat in geen enkele vergadering van de Raad van Commissarissen een dergelijk agendapunt aan mij werd voorgelegd, ben ik tot de overtuiging ge komen, dat men is voorbijgegaan aan de gebruikelijke normen van fatsoen. Te meer daar mij een schorsing wordt aangezegd per 4 februari, terwijl men mij dit bericht pas overhandigt in de late namiddag". Het lijkt ons niet verstandig op dit ogenblik verder op deze zaak in te gaan. Wel kunnen wij nog mededelen, dat ons van de zijde van de commissarissen werd verzekerd, dat de heer Sibinga Mulder enige dagen van te voren van het te verwachten schorsingsbesluit mondeling op de hoogte werd gesteld door de heer G. Bakker, sprekende namens de Raad van Commissarissen. Red. OPBRENGST WANDELTOCHT De wandeltocht, die zondag j.l. werd gehouden en waaraan 553 personen hebben deelgenomen, heeft aan inleg- gelden ƒ650,opgebracht. Het bedrag zal aan het comité „Open het Dorp" worden overgemaakt. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVERENIGING Zoals U in de advertentie en ook in de convocatie hebt kunnen lezen, wordt deze vergadering gehouden op woens dag 13 februari a.s. De attractie van deze vergadering is o.i. de causerie van de heer C. J de Lugt over zijn reis naar de Verenigde Staten De laatste jaren hebben wij meerma len een gedeelte van de vergadering ge vuld met een inleiding over de land bouw in andere delen van de wereld en steeds met succes. Wij twijfelen er niet aan, of het zal ook dit jaar het geval zijn. Het laat zich aanzien, dat geen enkel lid met een beroep op drukke werk zaamheden deze vergadering zal moe ten verzuimen en daarom rekenen wij op een volle zaal. C. v. Gr. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 januari t/m 6 februari 1963 Geboren Reinardus Cornelis, zv. Franciscus J. Bakker en Catharina C. M. Merkx; Paulus Cornelis. zv. Matthijs van Exel en ,Fentje Dootjes; Klaasje Karin, dv. Charles D van der Slikke en Krina Groenhof. Overleden; Anna Catharina Leber, oud 78 jaar ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burj;: DOK I I R I Li AS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oostcrcnd cn De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen A. M J RUTTEN. tel (02228) 401 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr RIETVELD De Cocksdorp. tel. (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 8 februari j Den Hoorn, „Dc Waldhoorn", 20.00 uur, to- I nccluilvoering „Moeder Geerte". De Cocksdorp, „Dc Hoop", 20.00 uur, voor lichtingsbijeenkomst Hollandse Maatschappij van Landbouw voor alle suikerbietentelers. 1 Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, feestavond Paardensportvereniging. Zaterdag 9 februari Den Hoorn. „Dc Waldhoorn". 20 00 uur, j toneeluitvoering „Moeder Gecrtc" Middcn-Eierland. 20.00 uur, toneeluitvoering „Dokter Lexo" t.b.v. de school. Woensdag 13 februari Den Burg. „De Lindeboom-Texel". 10.30 uur. i algemene ledenvergadering Ver, voor Bc dnjfsvoorlichting Den Burg. De Lindcboom-Texcl. bridgc-drive. Donderdag 14 februari Den Burg, Dorpshuis, bijeenkomst fotoclub „Dc Kiekendief" Vrijdag 15 februari Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur. jaarvergadering ABVA. TEXELSE BOYS-NIEUWS Het bericht, dat de training op don derdag in het KVC-gebouw zou zijn, was een abuis van de wnd -secretaris. Zoals gewoonlijk wordt er getraind op vrijdagavond, vanavond dus Sorry, AW TER OVERDENKING: BOOT IN MOEILIJKHEDEN Stelt U zich voor, dat U in Uw krant het volgende zou lezen, op de Wadden zee is een schip in moeilijkheden ge raakt en na korte tijd gezonken. Op één na zijn alle 134 opvarenden jammerlijk in de golven omgekomen. Op de vraag aan de enige overlevende, waarom ze geen noodseinen via de radio hadden uitgezonden, antwoordde hij, dat nie mand wist, dat er radio aan boord Weet U nog, dat U kort of lang ge leden met een bruidsheerlijk gezicht in uw bootje stapte, en de bruidegom koos tot directeur van Uw maatschappij? Neen, het is nog niet lang geleden, de tijd gaat maar zo vlug. En de bruidegom kiest een heerlijke route, en hanteert met vaste hand het roer van de huwe lijksboot. Maar de jaren vergaan, en daarmee de prilheid van de liefde, het enthousiasme van het eerste uur. De bevolking aan boord is uitgebreid met een paar lieve kinders, maar het zijn alleen buitenstaanders, die ze lief vin den: wij weten wel beter! En zo kan het gebeuren, dat er op de oude boot, die zich door het ijs heenploegt, een direktie-crisis ontstaat. Het lijkt wel, of er geen enkele vorm van samenwerking meer mogelijk is, en we dreigen met eikaars ontslag. De huwelijksboot dreigt vast te lopen, en als het zo zou door gaan, zou hij straks door een sleper moeten worden opgehaald. Maar toen kwamen man en vrouw er achter, dat ci aan boord ook draad loos contact mogelijk was. Niet met de mensen, want die weten alles altijd veel te goed. Maar draadloos contact met God, die alles met zo goed laat weten, maar graag wat vaag blijft. En man en vrouw begonnen te bidden, en ze hielden niet meer op. En ze kregen van God de genade van een helder inzicht. En toen zagen ze in, dat Ze er zelf de oorzaak van waren, dat er generlei vorm van samenwerking mogelijk was. En ze staken de hand in eigen boezem Sindsdien vaart hun bootje weer met het élan van de eerste dag omdat ze een ander stopwoordje hebben gevon den: het zal wel aan mij liggen. Y. C. T. PLATTELANDSVROUWEN AFD. DE COCKSDORP-EÏERLAND HIELD JAARVERGADERING Donderdag 31 januari j.l. hield de afd. De Cocksdorp-Eierland van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen, haar jaarvergadering in hotel „De Hoop" te Dc Cocksdorp. Na opening door de voorzitster werd het bondslied aangeheven, waarna de secretaresse haar jaarverslag (op rijm) voorlas. Het kasverslag door de pen- ningmeesteresse vermeldde een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing waren mevr. Saai en mevr. Van 't Noordende aftredend doch herkiesbaar Beiden werden herkozen. Johan Ran zorgde voor een gezellige muzikale noot met z'n accordeon. Na de pauze werd het reisje besproken, dat bij voldoende deelname in mei zal plaats hebben. Door enkele leden werd „Catootje" voor het voetlicht gebracht. Er werd hartelijk om gelachen. Veel animo was er voor het mastklimmen en ook voor het spel dat door mevrouw Kikkert- Neuteboom werd geleid. Vooral de „bestuursvergadering" had veel bijval. Er gaven zich enkele nieuwe leden op, zodat de vereniging met versterkte ge lederen het nieuwe jaar ingaat. Ter ere van onze jarige kroonprinses werd het Wilhelmus gezongen, waarna de voorzitster deze eerste bijeenkomst in 1962 sloot.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1