Sint Jeroengroep organiseerde bijzondere ouderavond Schoonmaak- en snelheids virussen De koffie vloeide rijkelijk Antwoord „SUS" grasmachine Meer dan tachtig ouders waren dinsdagavond in de Paardestal aan de Hol- lewalsweg aanwezig om de door de Sint Jeroengroep georganiseerde ouder avond bij te wonen. De aanwezigen hebben de diverse aangebrachte nieuwig heden in het onderkomen van de Katholieke padvinderij kunnen zien en zijn vergast op een stukje geïmproviseerd cabaret dat er zijn mocht. Van de gele genheid is gebruik gemaakt om nogeens op originele wijze te laten zien dat de mensen van Sint Jeroen er letterlijk alles voor over hebben om het geld, dat voor hun voortbestaan zo bitter noodzakelijk is, bijeen te krijgen. Tachtig ouders onder zijn gehoor te weten, was een prettige wetenschap voor aalmoezenier Kap. Y. C. Tuyn, die de avond opende. Nog nooit was het voorgekomen dat voor een ouderavond een dergelijk grote schare naar de Paardenstal was getrokken. Hopman Slijderink deed daarop letterlijk een boekje open over de fmanciële situatie van Sint Jeroen. Wat dat betreft kon men tevreden zijn. Het overzicht was sluitend, maar het was eerst mogelijk geworden door zoveel mogelijk kosten sterk te drukken. Men heeft het afge lopen jaar de bestedingen enigszins moeten beperken want door allerlei kleine oorzaken was het „inkomen" wat achtergebleven (o.a. door de verminder de waarde van het oude papier). Een rimboedans was een spectaculair programmapunt. Het was een ritueel, waarbij de ouders niet konden blijven zitten, want zij werden intensief bij dit typische verkennersspel betrokken. De inspanning werd echter rijkelijk be loond, want tussen de bedrijven door liepen ijverige Jeroenverkenners en -voortrekkers met koffie rond van een waarlijk superieur gehalte. Welpennesten in nieuwe stijl Zij, die met het welpen-, verkenners- en voortrekkersspcl op de hoogte zijn, weten dat welpen het niet kunnen stel len zonder een aantal z.g. nesthoeken. De Jeroenmensen hebben onlangs ge zorgd voor nieuwe nesten, die wel heel weinig gemeen hebben met de bouwsels van planken en stammen, die gewoon lijk voor dit doel worden gebruikt. Enkele voortrekkers (de heren Hans Kievits, Kees van Heerwaarden, Niek Ran en Kees Huisman) hebben heel wat avonden nodig gehad om de verschil lende panelen te ontwerpen en geheel in te leggen met stukjes linoleum in allerlei tinten. Het resultaat doet zeer kunstzinnig en op z'n minst revolutio nair aan. Op de avond werden ook de laatste 47 loten in één boekje aan de man gebracht. Door een Amerikaanse ver koop, die door aalmoezenier Tuyn werd geleid, wist de heer D. Zijm er ten slotte beslag op te leggen. Daarna kon den de prijzen worden getrokken en de gehele uitslag bekend worden ge maakt. De eerste prijs, een 100-delige linnenuitzet, werd gewonnen door de heer G. Mollenhof, Brink 9, De Koog. De tweede prijs, bestaande uit een radiotoestel, ging naar mej. Marijke Swarthof, Weverstraat, Den Burg. De derde prijs, een platenspeler, zal wor den bezorgd bij de heer J. Kil jan, Gast huisstraat, Den Burg. De vierde prijs, autoped, zal de heer B Wijngaarden, Herenstraat 25, Den Hoorn, in ont vangst kunnen nemen en de vijfde prijs, een strijkijzer, gaat naar de heer J. Huisman, De Westen. Deze prijzen, evenals de niet genoemde, maar even eens zeer aantrekkelijke troostprijzen, zijn intussen bij de winnaars bezorgd. Pantomime sprookje De draak werd bepaald gestoken met het sprookje van Sneeuwwitje. Min of meer geïmproviseerd werd het gehele drama in louter bewegingen in scène gebracht, terwijl de aalmoezenier de gang van zaken volgde met de gespro ken tekst. Er is hartelijk om gelachen en geen wonder: Sneeuwwitje was aan de grote kant uitgevallen en de prins die haar op de autoped ten huwelijk voerde, wist haar met gevaar voor eigen leven achter de décors te brengen! De heer H. Kievits (vaandrig Kievits moeten we zeggen) gaf een openbare les gymnastiek, waar ook twee vaders aan deelnamen De prestaties van het oudere tweetal deden overigens weinig onder voor die van de Jeroenvoortrek- kers. Ongevallen- en WA-verzekering Hoewel zelden ernstige ongelukken voorkomen bij het verkennersspel, meende hopman Slijderink dat de lei ding, vooral tijdens weekend en kamp, een groot risico draagt. Hij stelde daarom aan de ouders voor de gehele troep te verzekeren tegen ongevallen en wettelijke aansprakelijkheid. Het plan werd goed ontvangen en met alge mene stemmen goedgekeurd. De pre- miekosten bedragen 75 cent per per soon, die door de ouders moeten worden betaald. In het nimmer uitputtende brein van hopman Slijderink was het plan ont sproten om op bijzondere wijze dona- teurskaarten aan de man te brengen. De donateurs kunnen lid worden van de „Jeroenfamilie" en betalen per jaar zes gulden. Dit bedrag wordt echter over 12 maanden verdeeld, zodat iedere maand 50 cent moet worden afgedragen. Voor iedere betaling wordt door de in casseerder een couponnetje als bewijs afgegeven. Op deze wijze hoopt de Je roengroep de komende tijd wat beter in de onontbeerlijke geldmiddelen te zitten, waardoor zij haar jeugdwerk met kracht kan voortzetten. KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEAIER f665.- Slaapkamer-ameubelementen? Die zijn duur. Natuurlijk élst u dua een ruime keus! Bij Klercq'8 Woninginrichting vindt u een rijke sorteringIn meer dan 100 toonkamers. Ervaren personeel adviseert u In uw keuze uit slaapkamers In Iedere stijl, naar Ieders smaak en In iedere prijsklasse I DEN HELOER. SPOORSTRAAT 30- KONINGSTRAAT 43-45 „MARIAHOEVE" VERKOCHT VOOR ƒ32.000,— Dinsdagavond is in Hotel „De Zwaan" ten overstaan van notaris J. R. van Wijland de boerderij „Mariahoeve" pu bliek verkocht Voor de verkoop bestond een zeer grote belangstelling. Om acht uur was de zaal reeds stampvol, zodat menigeen zich tevreden moest stellen met een staanplaats. De in vervallen staat ver kerende boerderij werd met de ca. 3 ha. grond eigendom van de heer W. Wak ker, Amsterdam, die reeds meer grond op Texel in z'n bezit heeft. De heer Wakker was zelf niet op de verkoping aanwezig, doch liet in zijn opdracht handelen door een makelaar. De familie Witte kan o.i. zeer tevreden zijn met de ƒ32.000,die de heer Wakker voor het geheel bleek over te hebben. S.V.TEXEL Er is een kans dat zondag de compe titie gedeeltelijk weer gaat draaien. Of alle velden weer bespeelbaar zijn zullen we moeten afwachten. In 4A KNVB luidt het programma: Helder-Con Zelo, Hollandia T.-Flevo! VZV-LSW; Schagen-Vios; ZAP-Texel. Zorg er voor gereed te zijn als de wedstrijd door mocht gaan. Dan met volle overgave en probeer met de pun ten thuis 'te komen. De wedstrijden voor de afd. N.H. gaan alleen door voor le klas elftallen en voor res. le klas. Volgende week be ginnen we weer met Texel 2 en adspi- ranten. Hedenavond alle leden present om kennis te maken met de nieuwe trainer, de heer Vonk en om weer gezellig te trainen. Tot vanavond dus. Van de heer A. M. Bergers ontvingen wij gisteren het volgende schrijven, dat wij hierbij in extenso weergeven: Mijne heren, Bij monde van onze rechtskundige, de weledelgestrenge heer Mr. A. N. M. Allard, werd u hedenmorgen er reeds van in kennis gesteld, dat wij protes teren tegen de door u voorgenomen publicatie op gronden, welke u bij het betreffende telefoongesprek zijn mede gedeeld. Door middel van bedoeld tele foongesprek en dit schrijven bevestigen wij dus de goede ontvangst van uw schrijven dd. 11 maart met bijlage. Ook refereren wij aan ons telefoon gesprek dd. 8 dezer, welk gesprek ten onzent werd geregistreerd. In verband met dit telefoongesprek begrijpen wij uw voorgenomen publicatie niet, omdat wij u tijdens dit gesprek op juiste en uitvoerige wijze hebben ingelicht. Op de eerste plaats maakt uw publicatie daar van geen melding, doch voorts worden de feiten, in tegenstelling met de door u ontvangen mededelingen, onjuist weergegeven. Het zal ook u niet ont gaan, dat pagina 1 van uw voorgenomen publicatie volkomen in strijd is met pagina 2. Bovendien zal u uit bijlagen (af schriften) blijken, dat u verkeerd werd ingelicht. Niet MEVROUW, doch DE HEER C. Bakker bestelde op 27 decem ber 1962 10 ,,SUS"-loten (zie afschrift). Mevrouw Bakker lichtte u onjuist in (zie pagina 2 van uw voorgenomen pu blicatie), want zoals u vermeldde op pagina 1, wist de heer C. Bakker dat, wanneer de 10 loten verkocht zouden worden aan ouders, kinderen, familie, vrienden, kennissen of relaties, hij zou mededingen naar extra prijzen. Wanneer wij goede trouw aannemen (b.v. het niet lezen van de mededeling die op de kaart voorkomt) dan gaat die goede trouw wankelen, wanneer wij ons schrijven dd. 8 januari 1963 herlezen, welk schrijven ten aanzien van de ont vangen bestelkaart en de gestelde voor waarden aan duidelijkheid wel niets te wensen overlaat. Misschien zou men kunnen aanvoeren ook dit schrijven niet te begrijpen. Dan verwijzen wij u naar de verklaring, welke in het geheel niet spreekt over het niet doorverkopen, doch uitsluitend over het doorverkopen van de „SUS"-loten. Deze verklaring, gedateerd 10 januari 1963, werd inge vuld en ondertekend door de heer C. Bakker. Kwade trouw komt voor ons zeker om de hoek kijken wanneer wij ons schrijven dd. 15 januari 1963 her lezen en beschouwen en daarna de in lichtingen welke men u gaf en welke u op papier stelde, lezen en herlezen. Het is eigenlijk zo, dat de „SUS"- aktie verbolgen zou moeten zijn op de heer C. Bakkerdie zich niet liet horen!) c.q. op mevrouw M. Bakker-de Bruin, omreden men willens en wetens heeft getracht een prijs te bekomen, waarop men geen recht had en zulks is zeker het geval bij lezing van uw pagina 3, omreden mevrouw Bakker door middel van uw publicatie gegevens produceer de, welke onwaar zijn. Men zou het ook een soort chantage kunnen noemen! Thans, in het bezit van de afschriften, zult u begrijpen, dat wij een dergelijk verweer nimmer zouden geven, daar dit kant noch wal raakt. In de loterij-vergunningen wordt uit drukkelijk gesteld, dat alle gelden aan noodlijdende organisaties ten goede die nen te komen. Slechts noodzakelijke kosten voor het welslagen van de loterij mogen worden gemaakt. Zo staat de Minister van Justitie toe, dat medewer king aan de aktie wordt gehonoreerd tot een bepaald percentage, maar dan dient die medewerking ook geble ken te zijn. Daarvan is echter in het onderhavige geval geen sprake, hetgeen de heer Bakker door middel van zijn verklaring dd. 10 januari 1963 heeft be vestigd. Wanneer de organisator aan de heer Bakker ƒ1000,zou hebben uit gekeerd, dan zou geen sprake geweest zijn van het honoreren van medewer king, doch van een beloning. Op dat zelfde moment zou de organisator zich hebben blootgesteld aan vervolging op grond van de loterijwet c.q. vergunning. Wij menen reeds te hebben aange toond, dat de vermeende telefoonge sprekken, door mevrouw Bakker ge voerd met de heer Bergers, mede tot haar fantasie behoren, want de organi sator heeft noch met de heer noch met mevrouw Bakker gesproken. Onze assis tenten hebben mevrouw Bakker te woord gestaan, op normale wijze en de gegevens die in dit schrijven zijn ver vat, behoren vanzelfsprekend tot een abnormaal terrein, dat ons niet be hoort. Toen onze assistenten kennis na men van de gegevens, welke mevrouw Bakker u verschafte, was men ook van mening, dat het een aardig verhaal was voor hen die het wilden geloven. Algemeen kan en mag worden aange nomen, dat iedereen weet dat de loterij- wet deelnemers bescherming biedt. Wanneer men meent zich te moeten be klagen over aanleggers of organisatoren van loterijen, dan is er slechts één weg, n.l. zich beklagen bij de politie, die namens de Minister van Justitie aan de hand van de vergunning nadrukkelijk is belast met het toezicht op de nale ving van het bepaalde in die vergun ning. Ongetwijfeld wist mevrouw Bakker, dat men ook daar haar verhaal niet se rieus zou nemen en dat is misschien de reden geweest, waarom zij meende haar toevlucht te moeten zoeken bij uw redactie. Hoogachtend, Financiële Radio- en Televisie-aktie „SUS 10", A. M. Bergers. COMMENTAAR: Het hierboven weergegeven schrijven was toegevoegd aan de fotocopieën van het bedoelde formulier, verklaring en DOKTERSDIENST In tegenstelling met wat op het tweede blad staat vermeld, heeft niet dokter Schalkwijk, maar dokter Elias de zondagsdienst. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp De Koog 19.00 uur ds. Waardenburg De Waal 9.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Oudeschild 11.00 uur ds. Waardenburg GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur Cand. F. Strikwerda Oosterend 10 en 3 uur ds. F. J. Scholten GEREF KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur ds. C. v. Kalkeren van Zwolle DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Van Bilderbeek Oosterend 11.15 uur ds. Van Bilderbeek Den Hoom 10 uur ds. P Oskamp Gez. dienst in de Ned. Herv. kerk STANDEN TEXELSE ELFTALLEN Nu de competitie weer begint is het goed de standen van de verschillende elftallen even in herinnering te bren gen: 4e kl. A. KNVB: VIOS Hollandia T. Schagen Flevo LSW Con Zelo Helder BKC Texel ZAP VZV 2 kl. C afd. NH.: Petten Texelse Boys Dirkshorn AGSV Cocksdorp KSV St. Boys Oudesluis ZDH Callantsoog Hugo Boys 7—13 7—10 7—10 9—10 9— 9 7— 7 8— 7 8— 6 8— 6 8— 5 8— 3 9—15 9—13 7— 9 7— 9 9— 9 7— 8 9— 8 9— 7 8— 5 10— 5 8— 4 KEN 'JW KRACHT De s-opafst-arrden bij diverse snelheden Verb.Valig Verkeer) snelheid weg afgelegd reactietijd 60 cm 3,6 km remweg 72 km l,40m I0.8km 2,40m 14,4 km l60m 16 km 21 krn 6,60m 2 5,2 km 8,40 m 10,40 m 32.4 km 12,60 m 36km 10 II 12 13 I4rr We beginnen het alweer te merken: zo langzamerhand krijgt de schoon- maakvirus weer vat op het vrouwelijke deel van onze bevolking. De jaarlijkse plaag dat huisvrouwen èn secretaresses de mannelijke bevolkingshelft het leven moeilijk gaat maken, tekent zich hier en daar weer af. Nog even, en de be smetting heeft zó om zich heen gegre pen, dat we kunnen zeggen: de lente is in aantocht! En mét de eerste lentese dagen, zien we ook hoe langzamerhand een andere virus, een heel wat' besmettelijker en gevaarlijker, vaste voet gaat krijgen. De snelheidsvirus namelijk, die uit ons leven niet meer weg te denken valt en zich vooral in het verkeer manifesteert. De virus beïnvloedt het helé maat schappelijke leven van vandaag. We zien hem in alle geledingen: van snel- voeding voor de baby, via snelkook pannen, snelwegen en -treinen, snel- blussers tot en met „snelle lijkbezor ging" in de annonces. Van de wieg tot het graf: sneller, steeds sneller. Zo snel, dat op een gegeven momentdeze weg van wieg tot graf abnormaal kort wordt Dat gebeurt volgende week als de opdooi achter de rug is. En daarna. Vooral in het verkeer, waar men zich tegen deze besmetting maar niet vol doende kan wapenen. Dat kan wel, na melijk met zelfbeheersing en dat schijnt tegenwoordig een moeilijk verkrijgbaar artikel te zijn. Helaas, want de snel heidsvirus heeft een grote aantal doden en gewonden op zijn geweten, dan men zo op 't eerste gezicht zou zeggen. Wie het verkeer eens kritisch gade slaat, vraagt zich wel eens verbijsterd af hoe het toch komt, dat zoveel weg gebruikers ter wille van luttele minu ten tijdwinst hun èn andermans leven riskeren. Hoeveel verkeerd afgelopen inhaalmanoeuvres, waarbij men de „macht over het stuur" (lees de macht over zichzelf) verloor, zouden zijn voor komen als men zich niet had laten op porren door dat snelheidsduiveltje? En hoeveel aanrijdingen op kruispunten bijvoorbeeld? In een grote stad als Utrecht gebeur den in 1962 bijna 1300 ongelukken op kruispunten. Een bepaald deel hiervan werd natuurlijk veroorzaakt, omdat men de voorrangsregels niet voldoende kende. Maar ongetwijfeld kan een groot percentage van deze ongevallen worden toegeschreven aan het feit, dat de be trokken weggebruikers hun snelheid niet aan de omstandigheden aanpasten. Pas uw snelheid aan de omstandig heden aan!, is de slogan, welke het Verbond voor Veilig Verkeer dit kwar taal propageert. „De omstandigheden": in de steden en dorpen bij kruispunten; als de meteorologische omstandigheden een snelheidsverlnging eisen; alser zijn duizend en een factoren te noemen die de verstandige weggebruiker nopen tot snelheidsvermindering. Dus: pas uw snelheid aan de omstandigheden aan! HET IS WEER TIJD om uw grondig te laten nazien en slijpen. Bakkers Ijzerhandel N.V. Telefoon 2767 de twee brieven. Het zou ons te ver voeren om ook deze af te drukken, maar gezegd moet worden dat ze de inhoud van de brief wel ondersteunen. Gere kend naar de letter hebben de SUS- organisatoren ongetwijfeld gelijk. Naar de geest bepaald niet. Het ware beter geweest dat de bedoelde verklaring op gezonden had moeten worden, vóórdat via de radio de familie met het winnen van de prijs werd gefeliciteerd. Het is dan ook niet in de eerste plaats het formele recht, dat door mevr. Bakker wordt betwist. Zij meent dat het niet mogelijk moet zijn om een dergelijke mededeling voor radio en telefoon te doen, voordat is nagegaan of de prijs ook werkelijk kan worden uitgekeerd. Hierover wordt in het schrijven van de heer Bergers met geen woord gerept. Bovendien achten wij de redactie van het bestelformulier zwak. Uitdrukkelijk had daarop vermeld dienen te staan dat doorverkoop aan derden een VOOR WAARDE was om in aanmerking te kunnen komen voor een prijs. Redactie Texelse Courant COLLECTE GROESBEEKSE TEHUIZEN De opbrengst van de collecte die ten bate van de Groesbeekse tehuizen werd gehouden, bedroeg in Oudeschild, De Waal en Den Burg totaal ƒ438,86. Ge specificeerd: Oudeschild 85,05; De Waal ƒ16,50; Den Burg 337,31. UITSLAG AANBESTEDING RUILVERKAVELING Het resultaat van de gisteren ge houden aanbesteding van ruilverkave- lingswcrkzaamhedcn is als volgt: Fa. De Vries v.d. Wiel, Hilversum, ƒ549.000,Fa. Gebf. Wijnands, Vugt, ƒ555.000,—; N.V. Avob, Tilburg, ƒ563.000,Fa. Daalder, Alkmaar, ƒ575.000,—. De begroting was ƒ567.000, Het gaat hier om een gebied van plm. 290 ha., dat gelegen is tussen Veense Langweg, Hallerweg, Schilderweg en Lange Waalderweg. Het werk omvat het inrichten van de kavels, d.w.z. het graven van nieuwe en het dempen van oude sloten, het egaliseren van perce len, enz. C. v. Gr. OPDOOIBEPALINGEN VERZACHT Met ingang van maandag 18 maart a.s. mag de maximale asbclasting op alle Texelse wegen met één ton worden overschreden. Dat houdt onder meer in dat de busdiensten op die datum zij het onder beperkende bepalingen mogen worden hervat. De maximum snelheid zal echter op 30 km. gehand haafd blijven.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2