r Z) Spit, Spierpijn DAMPO FILM-NIEUWS s t ree konfWi kkel 1 ng Opbrengst ten bate van het gebouw TONEELGROEP „ZUID-EIERLAND" BRACHT DE ROMANCE VAN ART. 17 (van onze correspondent) Vrijdagavond 22 maart j.l. heeft de toneelgroep „Zuid-Eierland" het blijspel „De romance van art. 17" voor het voet licht gebracht. De opvoering vond plaats in „Bethel", een gebouwtje dat er door de opvoering alleen maar op vooruit kan gaan, want alle baten van deze avond kwamen er aan ten goede. Ds. W. A. Soesan bracht dit naar voren in zijn openingswoord. De familie Braspot (vader: P. Druif, moeder: mevr. Van Lenten en de char mante dochter: Sjaan Dijkshoorn) ver blijft in een hotel aan de kust. Oom Frank (J. v. Bennekom) en tante Alida i(mevr. Van Bennekom) worden ook uitgenodigd een weekje van de zeelucht te komen genieten. Son ja zal oom en tante van het station halen, maar springt, op weg naar het station, in de haven van de badplaats om een klein hondje te redden en wordt op haar beurt door Sjef, de monteur van het hotel (Kees Oosterhof) uit het wa ter gehaald. Oom Frank, die ondertussen al in het hotel is gearriveerd, haalt ondertussen tot groot ongenoegen de meest dwaze streken uit met het kamermeisje van het hotel Leni (mevr. J. Kok-Verhoe ven). Sonja wordt verliefd op een ook in het hotel verblijvende jongeman Bené Wezeling (Reier van Lenten), die zich voorstelt als een zoon van een rijke zakenman. Sjef echter, overhandigt Sonja een brief, waarin hij stelt, dat hij rechtens art. 17 van de bergingswet recht heeft op Sonja en hij haar als zijn eigendom beschouwd. Na allerlei grap pige verwikkelingen ontpopt René zich als een hoteldief en Sjef en Leni als broer en zuster, die René al enige tijd schaduwen, omdat hij ook uit het hotel van hun vader had gestolen. René wordt naar het politiebureau gebracht en Sonja en Sjef „vinden el kaar", zoals moeder Braspot het uit drukte. De groep, die onder de regie staat van de heer A. v.d. Meulen. speelde, ondanks vele afgelaste repetities in de afgelopen winter, uitstekend en deed de zaal verscheidene malen in lachen uitbarsten. Aan het eind van de avond bedankte ds. Soesan de regisseur, de groep en de souffleuse (mej. Druif) voor hun op treden. TEXELSE COURANT VERZORGT IN SAMENWERKING MET DE KUNST KRING „TEXEL" GRAMMOFOON- PLATENCONCERT VAN MATTHEÜS PASSION dirigent Otto Klemperer Het bestuur van de Kunstkring heeft besloten gevolg te geven aan een sug gestie van de zijde van de Texelse Cou rant om in samenwerking een grammo- foonplatenconcert van de Mattheüs Passion te verzorgen. Dit concert zal plaats vinden op maandag 8 april a.s in de Doopsgezinde kerk. Het gaat hier om een uitnemende opname, n.l. die o.l.v. de dirigent Otto Klemperer en met solisten als Peter Pears en Elisa beth Schwarzkopf. Voor de weergave wordt gebruik gemaakt van een perfec te stereofonische weergave-apparatuur. Vooraf zal de heer Venniker, muziek leraar van de Rijks H.B.S., een be knopte toelichting tot het uit te voeren werk geven. Ter plaatse zullen tekstboekjes ver krijgbaar zijn, terwijl de entree voor deze avond ƒ1,zal bedragen. en reumatische pijnen wrflft U eveneens weg met ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALERI f 90.— Naar welk soort stoelen gaat uw voor keur uit? Klassiek of modem, licht en sierlijk of zwaar en degelijk? 'n Kwestie van voorkeur. Maar de stoelen die zoekt, die passen bij uw Interieur, staan bij KJercq's Woninginrichting. Immers In meer dan 100 toonkamers kunt u kiezen naar eigen smaak, stijl èn... portemonnalel OEN HELDER «SPOORSTRAAT 30 «KONINGSTRAAT 43-45 ,,'T AMATEURTJE" BRACHT OP VERDIENSTELIJKE WIJZE „BETJE REGEERT" Zaterdagavond j.l. heeft de Waalder toneelverenigign ,,'t Amateurtje" voor de welgevulde zaal van „De Wielewaal" met veel succes het blijspel „Betje re geert" opgevoerd van de schrijver Henk Bakker. De fabrikant Van Gelder (de heer A. Kager) heeft financiële zorgen, mede door de privé-uitgaven van zijn vrouw (mevr. Plaatsman-v.d. Slikke). Zoonlief Fred (de heer I. Plaatsman) verergert de zaak nog doordat hij parasiteert op het banksaldo van pa, terwijl de huis knecht Hendrik (de heer W. Sweere) op onrechtmatige wijze van het geld van zijn baas profiteert. De heer Van Gelder, die zich wil be hoeden voor een faillissement, neemt een laatste kans waar om, onder zijn zorgen toevertrouwde effecten in on derpand te geven bij de bankdirecteur Stanley (de heer Th. Reij). Het zijn ef fecten van Betje (mevr. Luiken), die vele jaren lang de gedienstige is ge weest. En zoals het zo dikwijls gebeurt, komt ook hier de straf na de zonde. Betje komt haar effecten opeisen en dan blijkt met ontstellende zekerheid wat er is gebeurd en hoe ver de familie in de put zit van de financiële zorgen. Betje ervaart dat zelfs leverancier Drost (de heer Albers) niet betaald kan worden. En dan gaat Betje regeren. Zij wil haar geld terug, ten koste van be zuiniging etc., die zij tot het uiterste opvoert, waarbij zij een zekere hulp van dochter Elly (mej. C. Sweere) ver krijgt. Zij is het opbeurende zonnetje voor de gedeprimeerde familie. Haar vader verkrijgt een speciale aandacht. De samenwerking Betje-Elly wordt nog vergroot als de actrice Mia van Laar (mevr. Albers) iets vertelt over het niet zo rooskleurig leven van de baokdirecteur Stanley. Het is Betje, die ondanks hulp van zoon Fred, alleen tracht hiervan profijt te trekken. Het is te begrijpen, dat hier situaties ont staan die een zekere spanning brengen en als men haast gaat denken, dat Betje het verloren heeft, brengt zoon Fred de financiële redding en Elly de ont knoping, hiermede haar belofte, niets te zeggen, verbrekend en waar Betje maar één woord voor weet: kletskous. Het wordt dan ook eind goed, al goed en als er ter ere van Betje's ver jaardag nog een glaasje geschonken wordt is het Betje, die besluit met de woorden: „Ik was een kreng, maar het moest". Een langdurig applaus was de tolk van ieders waardering, wat zeer zeker op zijn plaats was. Alle spelers hebben zich volkomen gegeven, waarbij opge merkt moet worden, dat ook aan de requisieten en aankleding van het to neel de uiterste zorg was besteed. Van een grimage kunnen wij dit niet zeggen; deze was zwak. Een scherper aanzetten was hier beslist op zijn plaats geweest. Na de gebruikelijke verloting werd besloten met een gezellig bal. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 30 maart Den Burg, 12>/2-jarig ambtsjubileum burge meester. Maandag 1 april De Koog, 20.00 uur, Filmavond Rode Kruis. Dinsdag 2 april De Cocksdorp, café Nota, 20.00 uur, film avond Rode Kruis. Woensdag 3 april Den Burg, „Casino", 20.00 uur, filmavond Rode Kruis. Donderdag 4 april Den Hoorn, Dorpshuis, 20.00 uur, filmavond Rode Kruis. Vrijdag 5 april Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, 20.00 uur, filmavond Rode Kruis Nu de weersomstandigheden weer beter zijn, komen ieder weekeinde zeer velen naar Texel, om te trachten voor het komende seizoen nog een vakantie adres te vinden. Aan de hand van de ons ter beschikking staande gegevens zij wij deze „zoekers" zoveel mogelijk van dienst. Ieder weekeinde vertrekken er a.s. gasten, die er dank zij onze hulp aan de hand van Uw gegevens in ge slaagd zijn iets te vinden. Vanaf deze plaats doen wij een be roep op al onze leden, ons steeds op de hoogte te blijven houden van de vrije accommodatie. U dient hiermede Uw belang, het belang van de gast en ons belang. Helpt ons helpen, opdat ieder na afloop van het seizoen tevreden is. De gegevens voor de eerstvolgende lijst kunnen tot uiterlijk zaterdagavond aan ons doorgegeven worden. Tot slot nog een verzoek: wilt U de strookjes aan ons opzenden in een als brief gefrankeerde enveloppe. U voor komt hiermede, dat wij strafporto moe ten betalen. Opening informatiepost De Koog Het ingang van zaterdag 6 april zal het bureau te De Koog tot nader aan kondiging als volgt weer geopend zijn: dagelijks (behalve zondags) van 09.00 - 12.30 uur en van 14.00 - 18.00 uur. Op dinsdagmiddag is het kantoor gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 maart 1963 Geboren: Antje Johanna, dv. Jan F. H. Schellinger en Willemina J. Zegel; Pieter Jan, zv. Klaas Uitgeest en Dieu- wertje Koopman; Guurtje, dv. Cornelis Nota en Aagje Hoep; Erwin( zv. Maar ten W. Smit en E. Zwaan; Franciska, dv. Philippus Stark en Carolina San- derse. Ondertrouwd: Albert de Graaf en Geertje N. Eelman; Jacob Verhagen en Hinke Dijkstra. VERTROKKEN PERSONEN Jan Bont, van Weverstraat 3 naar Noordwijk, Boulevard 5; Albert Veld huis van salonwagen a.d. Loodssingel, Oudeschild, naar Musselkanaal, School straat 145; Diederika M. Bruin, van Kogerstraat 94 naar Düsseldorf (Dl.); Anna M. Ran, van Emmalaan 5 naar Engeland; Francois Vlugt, van Den Hoorn, Naalrand 19 naar Middelie, Dorpsweg 124. LEZERS REAGEERDEN OP „TEXELSE FAMILIENAMEN" Van twee lezers hebben wij aanvul lingen ontvangen op de gegevens over het geslacht Slot (Texelse Familiena men XII). Een lezer uit Aerdenhout wees er op, dat de plaatsnaam Baffelt gelijk staat met Baflo, in noordelijk Groningen. Mevr. A. van Leeuwen-Boon, Zuid- Eierland, wist nog enkele aardige bij zonderheden over Klaas (of Claes) Jansz Slot, geb. 1796, haar grootvader. Zij schreef onder meer: „Nu is grootvader niet precies 100 jaar geworden. Het moet zijn 99 jaar en 1 maand. De heren Dros hadden toen gezegd: „Slot, als je de 100 jaar mag beleven, zal de Weverstraat feesten hoor", maar dit is niet gebeurd. Mijn grootouders hadden in die tijd een groentewinkel, waar nu bakkerij Kik kert nog staat, welke intussen een an dere eigenaar heeft. Uit het huwelijk werden 7 dochters en 2 zoons geboren. Een zoon stierf jong (Simon) en Klaas Slot was de oudste zoon, die heeft jaren lang in de zaak gewoond, waar nu de fam. Stam (Weverstraat) in zit. Mijn grootvader was ook nog poelier en heeft veel hazen en konijnen voor de mensen panklaar gemaakt, daar verdiende hij op hoge leeftijd nog iets mee. Dan maakte hij dikwijls ook een wandeling van Den Burg tot café Burgzicht (half weg Oudeschild), het was een krasse baas". Voor het pikken van Uw bioscoopje dit weekend kunt U een keuze maken uit een uitgebreid repertoire. Vrijdag en zaterdagavond 8 uur draait in het City-Theater „De wraak van Hercules" met Mark Forest, Browerick Crawford e.a. Het is een zeer verdienstelijk pro duct geworden van de regisseur Vitto- rio Cottafavi, naar het bekende mytho logische verhaal. De halfgod Hercules is bij zijn vrouw Dejanina teruggekeerd uit het dodenrijk na de hem opgedragen taken vervuld te hebben. Eurystheus, de regent van Oecalis, beschouwt Her cules echter als zijn enige hinderpaal in de verovering van de stad Thebe. Bo vendien wil de regent tot elke prijs een huwelijk tussen de prinses van Oecalia en de zoon van Hercules verhinderen om zodoende zelf koning te kunnen worden. Het is een serie half-goddelijke verwikkelingen die naar aanleiding van deze situatie ontstaat. Het slot is dat zoon Illus met de prinses trouwt. Toe gang 14 jaar. Zondagmiddag om 3 uur draait „Conny en Peter maken muziek", waar in Conny en Peter (geen verdere intro ductie nodig) voor het eerst sinds „Teenager-melody" weer tesamen op treden. Behalve het spannende verhaal tje brengt de film een serie pittige songs van de beide teenager-idolen. Voor de liefhebbers de moeite waard. Alle leeftijden. Iets heel anders is „Om zonden huilt men laterdie U zondag- en maandagavond om 8 uur kunt zien. „VALSTRIK VOOR EEN MAN ALLEEN" Zoals reeds eerder werd bericht zal zaterdagavond a.s. de toneelgroep „Am- stel-Toneel" een optreden op Texel ver zorgen voor de Kunstkring Texel. Het bestuur van de Kunstkring heeft even wel nader besloten een wijziging aan te brengen in de keuze van het te spe len stuk. Het bestuur van de Kunstkring ziet dit stuk als een sluitstuk van de feeste lijkheden op die dag i.v.m. het I2V2- jarig ambtsjubileum van de burgemees ter. Uitnodigingen tot bijwoning van deze uitvoering zullen n.l. verzonden worden aan de burgemeester en zijn gezin, de leden van de gemeenteraad en hun echtgenoten en de leden van de werkcommissie i.v.m. de huldiging. De burgemeester gaf reeds te kennen aan deze uitnodiging gaarne gevolg te wil len geven. In verband hiermede is de aanvangs tijd gesteld om half negen. Het aanvankelijk gekozen stuk bleek zich qua inhoud toch minder goed te verdragen met het feestelijk karakter van deze dag. In verband hiermede zal de „Amstel Toneelgroep" nu het stuk „Valstrik voor een man alleen", een thriller van Robert Thomas opvoeren. De regie be rust bij Jos Mandie. De medespelenden zijn: de man - Jos Manche; de commissaris - Rudi West; de abbé - Frans Zuidinga; de vrouw - Riny Blaaser; de zwerver - Floor Koen; de verpleegster - Annie van de Vor- stenbosch. Losse kaarten voor dit optreden zijn vanaf heden bij het WV-kantoor te Den Burg tegen een prijs van ƒ3, verkrijgbaar. Kaarten die reeds eerder voor de uitvoering van „Caribiton" werden gekocht blijven geldig. Uit de recensies kan het navolgende worden vermeld: Het Rotterdamse Parool: de climax is uitstekend opgevoerd en be reikt zijn hoogtepunt ongeveer vijf mi nuten voor het einde van het stuk. Het Amstel-toneel brengt dit stuk zéér over tuigd. De Dordtenaar; een goede thriller met een hoogst oorspronkelijke intrige, sub tiel en geraffineerd en ook niet van humor gespeend. Het moet gezegd zijn dat de acteurs en actrices van het Am stel-toneel zich op uitstekende wijze van hun taak hebben gekweten. Dordts Nieuwsblad: het Amstel-toneel bleek artiesten te hebben om dit knappe werk van Robert Thomas volledig ge stalte te geven.een knappe opvoe ring. een voortreffelijk begin van het nieuwe seizoen. S.V.O.-NIEUWS S.V.O. 1 ontving zondag Petten en wist beide punten thuis te houden. De winterperiode was voor beide elftallen wel te lang geweest, want vooral in de eerste helft zat er niet veel verband in. Na rust wist SVO door Gerard de leiding te nemen, maar al spoedig hierop maakte Petten door een straf schop gelijk. Petten ging door en uit een verwarde situatie voor het SVO-doel kwamen zij aan de leiding. Toch gaf SVO zich niet gewonnen en nu was het Piet, die uit een mooie aanval SVO op gelijke hoogte bracht. Verwoed werd er dan beide kanten om het winnende doelpunt gestreden. SVO was de geluk kige doordat Piet de bal in het net plaatste. Ook het tweede kwam met een 31 overwinning op ZAP thuis. Jammer- genoeg waren er hier 10 man aanwezig, maar de overwinning is er des te mooier om. Voor de welpen en adspiranten werd zaterdag het SVC-veld afgekeurd. Jam mer, want het programma raakt zo nog meer achterop. Programma voor a.s. zondag: SRC 2-SVO 1; SVO 2-Watervogels 4; welpen en adspiranten uit naar Tex. Boys b. „Morgen wirst du um mich weinen" is een product van de regisseur Alfred Braun. Sabine Bethmann, Sabina Ses- selmann, Joachim Hansen en Rudolf Forster vervullen hoofdrollen in dit sombere verhaal van een schijnhuwelijk en zijn dramatische gevolgen. Het gaat om Heinz Horbach, een acteur, die een auto-ongeluk krijgt en terecht komt bij de knappe Dr. Korss Dr. Korss tracht de zaak zonder politie te regelen. De patiënt is nl. getrouwd en komt niet graag in het nieuws in gezelschap van Chris Hackrath, de knappe dochter van een groot-industrieel met wie hij een heimelijke verhouding heeft. Chris verwacht zelfs een baby van Dr. Korss. De doktor vraagt Heinz te willen trou wen met Chris, tijdelijk... Horbach doet dit om zijn brood te kunnen ver dienen, want hij zit tot dat moment zonder werk. De toestand wordt ech ter onhoudbaar als Horbach merkt dat hij van de zuster van Chris begint te houden. Als na de dood van de oude Hackrath Dr. Korss zijn masker van huichelarij laat vallen, dreigt Horbach in een valstrik te lopen. Want nu is het Horbach, die de leiding van de fabriek heeft en dat zint de ander niet. Wie een kuil graaft voor een ander Chris moet haar misstap met haar leven betalen. Als Horbach terugkeert, weet hij dat er iemand op hem wacht. Voor het hele leven. Toegang 18 jaar. Tenslotte draait woensdagavond „Het dagboek van Anne Frank", een film, die werd vervaardigd naar het gelijk namige boek. De film geeft een juist beeld van de mensonterende jacht op de Nederlandse joden. Milly Perkins speelt de hoofdrol als Anne Frank. Alle leeftijden. ACTIVITEITEN VOOR 1963 In het jaar 1962 zijn plannen om de monstraties te geven op het gebied van de hooiwinning en de verpleging van suikerbieten door omstandigheden niet door gegaan. Ze zijn thans opgenomen in het programma voor dit jaar. Er wordt naar gestreefd de demon straties op één dag en zo mogelijk op één bedrijf of twee naast elkaar liggen de bedrijven te houden. Op deze manier wordt bereikt, dat zo'n dag „elk wat wils" biedt. Op dit moment kan nog niet worden vastgesteld welke datum voor dit evenement zal worden gekozen, omdat dit goeddeels afhankelijk is van het verloop van de weersomstandig heden. De hooibouwdemonstratie Op de hooibouwdemonstratie zullen diverse werktuigen worden gedemon streerd, die een rol spelen bij het schud den van het hooi. Wij menen nl., dat dit één van de belangrijkste bewerkingen is als het gaat om het winnen van kwa- liteitshooi en het besparen van arbeid. Het is de laatste jaren wel zeer duide lijk gebleken, dat door intensief schud den de periode tussen maaien en hooien aanmerkelijk bekort kan worden. In te genstelling met voorheen moet het schudden vooral in de eerste dagen na het maaien worden uitgevoerd. Hiermee wordt bereikt, dat het gras vanaf de eerste dagen flink vocht verliest en bovendien wordt voorkomen, dat waar devolle delen verloren gaan. Een be zwaar van het schudden op een mo ment, dat het gras reeds hooi is ge worden is nl. verlies van fijne delen. Verkorting van de hooitijd betekent vrijwel altijd besparing van arbeid, omdat het risico, dat het hooi één of meermalen na regent kleiner wordt. Waarschijnlijk zullen op deze hooi- bouwdag ook methoden voor vervoer van los hooi worden gedemonstreerd. Volgens sommige deskundigen behoeft verwerking van los hooi niet meer tijd te kosten dan het laten persen van het hooi, indien gebruik wordt gemaakt van ruiterdrager of opsleepwagen. De praktijk staat zeer sceptisch tegenover deze zienswijze. Bij de demonstratie zal zeker ook aandacht worden geschonken aan ar beidsbesparing bij het persen. Hierbij wordt vooral gedacht aan de balen slede. De verpleging van bieten De verzorging van suikerbieten en voerbieten wordt steeds meer een knel punt, speciaal op de gemengde bedrij ven, waar men in deze tijd ook met de voederwinning bezig is. Het heeft er in veel gevallen toe geleid, dat op deze bedrijven geen voederbieten meer wor den verbouwd, hoewel men overtuigd is van de grote waarde van dit voeder middel. De verbouw van suikerbieten is voor veel bedrijven aantrekkelijk, omdat dit gewas goed in de vruchtwisseling past en de okppen een waardevol voeder middel zijn. Diverse landbouwers dur ven het evenwel niet meer aan dit ge was te verbouwen, indien zij zich niet van te voren veilig kunnen stellen door aantrekking van personeel, dat bereid is de verzorging als akkoordwerk uit te voeren. We kunnen daarom wel zeggen, dat veler ogen zijn gericht op de instanties, die ijverig zoeken naar methoden om de verzorging eenvoudiger te maken. Op het moment zijn daarbij enkele zaken, die de aandacht vragen. Dat is in de eerste plaats het gebruik van zaaizaad met een grotere eenkiemig- heid, waardoor de kans op alleen staande planten groter wordt. In de tweede plaats is er de chemi sche onkruidbestrijding. Op het moment is men nog niet zover, dat deze midde len gebruikt kunnen worden als de bieten boven de grodn staan, hoewel ook in deze richting intensief wordt ge- experimenteerd. We hebben in ons ach terhoofd de gedachte, dat we binnen niet al te veel jaren wel zo ver komen. Op het moment moeten we het echter nog doen met middelen, die vóór op komst van de bieten worden gespoten, maar die wel een flinke nawerking ge ven. Hiermee zal in de demonstratie ook worden gewerkt. Een derde mogelijkheid voor arbeids besparing is het gebruik van de dun- machines We kunnen gerust zeggen, dat de bietenverbouwers over het werk, dat deze machines tot nu toe hebben verricht niet enthousiast zijn. Het staat wel vast, dat het werk met deze ma chine moet worden geleerd en dat bij de bewerking van de grond al met het gebruik van deze machine moet worden gerekend. Op de demonstratie zal de dunmachine zowel voor de onkruidbe strijding als voor het dunnen van de bieten worden ingeschakeld. Een eenvoudige mogelijkheid, waar van helaas nog te weinig gebruik ge maakt wordt is het werken met de on- kruidegge. Dat dit werktuig te weinig wordt gebruikt is waarschijnlijk een gevolg van de ingeroeste gedachte, dat in bieten met geëgd kan worden. Op diverse bedrijven wordt al enkele jaren bewezen, dat dit zeer goed mogelijk is en dat hiermee een belangrijke on kruidbestrijding wordt verkregen. Als het gelukt om de hierboven ge noemde demonstraties te combineren kan dit o.i. een zeer belangrijke dag voor de Texelse landbouw worden. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4