r 8 Texelse Jamboree-gangers V., Pui'O'brenql Ê- 'e* Rol schaatsen f 12,50 en f 18,75 Texelse fotohandel stelt aantrekkelijke hoofdprijzen beschikbaar voor winnaars van „kiekjes-wedstrijd" Dit negental zal Texel gaan vertegen woordigen op de Wereldjamboree, die van 1 tot en met 11 augustus van dit jaar zal worden gehouden te Marathon (nabij Athene in Griekenland). Het af gelopen weekend heeft het groepje in Den Haag kennis gemaakt met de an dere leden van het contingent, dat be staat uit verkenners uit Noord- en Zuidholland. Het geheel staat onder de geestelijke leiding van de aalmoezenier van de St. Jeroengroep, kapelaan Y. C. Tuyn. De ondernemende jongelieden hebben kennis gemaakt met hun reis genoten, zodat ze weten in welk gezel schap ze de 52 uur durende treinreis, via Joegoslavië, zullen doorbrengen. In totaal zullen 500 Nederlandse padvin ders naar Griekenland trekken. Texel is met negen man dus goed vertegen woordigd! Donderdag 1 augustus wordt de jamboree geopend en neemt het feest der wereldbroederschap een aanvang. Marathon is prachtig gelegen in de nabijheid van de zee, temidden van de overblijfselen uit het klassieke verleden. Alle jamboreegangers zullen zich moe ten aanpassen aan de Griekse kok. Het menu vermeldt o.a. gestoofde vijgen en Turkse cake. Als ontbijt zullen rozijnen met vruchtesap worden verorberd! Op 5 augusus zal een speciale Holland-dag worden gehouden. Het ligt in de bedoe ling dat de Griekse koning een bezoek aan de jamboree zal brengen en ook prins Bemhard, zelf een enthousiast padvinder, zal acte de presence geven. Zondag 11 augustus zal de jamboree worden gesloten. De Texelaars zullen echter niet direct de terugreis aanvaar den, want ze zullen nog een week lang de gast zijn van de Griekse padvinderij. Die week zullen ze in jeugdherbergen worden ondergebracht. Een aantrekke lijke onderneming, maar de vrucht van heel wat moeizame voorbereidingen zowel financieel als zakelijk. KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER f218,50 Hoe etett zich de Ideale fauteuil voor? Natuurlijk, comfortabel, maar verder... strak of vloeiend van lijn? Klassiek of modern? Hoe dan ook, tiw Ideale fauteuil staat In één van de meer dan 100 toon- kamers bij Klercq's Woninginrichting. Kom vrijblijvend eens kijken bij Klercql OEN HELDER SPOORSTRAAT30 KONINGSTRAAT'43-45 VOORLICHTINGSDIENST VAN DE LANDBOUW- OM NIET TE VERGETEN Niet doodgevroren Wij bedoelen daar de vorige nazomer en herfst ingezaaide kunstweiden mee. Tijdens de strenge winter hadden we daar een zwaar hoofd in. Maar als je op het moment een kijkje neemt op het grasland, blijken het juist deze jonge kunstweiden te zijn, die het eerst aan de groei gaan. Zelfs de jonge klaver blijkt het goed te hebben overleefd. Maar deze jonge weiden vragen extra verzorging. Daar bedoelen we op dit moment vooral de bemesting mee. Ze staan als 't ware te schreeuwen om stik stof. En natuurlijk moet U ook de rest niet vergeten. Als U op dit moment zo ver nog niet bent, doe het dan nu direct! Ook die zijn er nog! Toen we één dezer dagen de graaf eens in de grond staken om te kijken of de vorst al uit de grond was (het was op grasland) rolden er uit die steken een paar springlevende ritnaalden. Ze hadden van de strenge winter blijkbaar niets geleden, want ze glommen je tegen. aDt betekent, dat ze op pas gescheurd grasland of op dit moment nog te scheu ren grasland ook aanwezig zijn. De meeste akkerbouwers hebben wel eens ondervonden wat een enorme schade deze ritnaalden (koperwormen zegt men ook wel) kunnen doen. U weet toch, dat dot tegenwoordig niet meer nodig is. Indien U ritnaaldenschade verwachten kunt, ga dan het zaaizaad van te voren mengen met een middel, dat ritnaalden schade voorkomt. En als er zeer veel ritnaalden voorkomen, geef dan de grond van te voren een behandeling. We willen U hierover graag inlichten Wacht er niet te lang mee De laatste dagen spraken we enkele veehouders, die de schrik van de afge lopen winter nog in de benen hadden. Ze hadden het voornemen om in ieder geval de voedervoorziening voor de ko mende winter, zoveel als in hun ver mogen is, veilig te stellen. Ze wilden daarom dit voorjaar nog een kunst- weide inzaaien, waarop dit jaar al flink gras kan groeien. Als het om één jaar gaat kan dit Westerwolds raaigras zijn. Is het de be doeling de kunstweide twee jaar te ge bruiken, uitsluitend of hoofdzakelijk om te maaien, dan moet er ook wat Ita liaans raaigras en rode klaver bij. We denken op het moment echter vooral aan een eenjarige kunstwei, waarvan men dit jaar een paar sneden wil maaien. Hiervoor moet U Westerwolds raaigras hebben naar een hoeveelheid van 50 kg. per ha. U moet er wel om denken in dit geval één van de selecties van W.W. raaigras te nemen en niet het landras. Van belang is, dat U zo vroeg moge lijk zaait als de grond geschikt is nu direct en dat U veel stikstof gebruikt. W.W. raaigras is wat dit betreft een echte slok-op. Op schrale grond moet dit per snede 500 - 600 kg. kalkammon- salpeter per ha. zijn. Als U op tijd maait, kunt U van dit wat grove gras toch prima hooi winnen. We kunnen U wel enkele collega's noemen, die hier mee ervaring hebben. Maar nog eens: Zaai zo gauw mogelijk! Hoge opbrengsten nummer één Na alle artikelen over economische onderwerpen zou U kunnen gaan den ken, dat een landbouwer op het mo ment alleen maar bedrijfseconoom moet zijn en dat het gewoon maar boer-zijn niet zo belangrijk meer is. We willen er daarom op wijzen, dat er de laatste tijd juist weer aandacht wordt gevraagd voor het belang van hoge opbrengsten per ha. Het blijkt nl., dat dit nog steeds één van de belang rijkste zaken is, die bepalen of een be drijf winst maakt of verlies lijdt. De rol, die bijv het bouwplan of de prijzen van de producten spelen is belangrijk kleiner. De bouwboeren zijn op het moment bezig met de voorbereidingen voor een nieuwe oogst. Laat daarom niets na om het gewas een goede kans te geven. Een goede bewerking (niet te vroeg en niet te laat), een goede bemesting (niet te veel en niet te weinig), goed zaaizaad van een goed ras zijn dingen, die de opbrengst voor een groot deel bepalen. En die het daarom waard zijn om er goede aandacht aan te schenken. Kies-orgel en Russische filmers WAT IS ER EIGENLIJK VAN WAAR? Bovenstaande vraag werd ons, nadat ons nummer van vrijdag 28 maart was verschenen, herhaaldelijk gesteld. In deze krant stond, zoals U zich herinnert, een uitgebreide reportage over het kies- orgel, dat in de N.H. kerk zou worden gedemonstreerd op maandag 1 april. Ook was ergens op de voorpagina een berichtje opgenomen waarin de komst van enkele Russische regisseurs en cameramensen werd aangekondigd. Texelse tieners werden opgeroepen om zich te melden als filmster. Het laatste berichtje was wel erg doorzichtig. Vrij wel iedereen constateerde onmiddellijk: dit is een aprilgrap! En dat was juist onze bedoeling. Het gevolg zou naar onze berekening zijn, dat de lezers het grote artikel over het kies-orgel als ernst zouden beschouwen of op z'n minst zouden gaan twijfelen. Gezegd moet worden dat het artikel technisch geheel verantwoord was. Het muziek- systeem zoals wij het beschreven, zou in de praktijk goed kunnen werken. Het gehele orgelsysteem berustte echter op fantasie. De firma Orcebo zult U tevergeefs in Hazerswoude zoe ken, de firma Smith Electric te Phila delphia bestaat evenmin. Ook de plaats jes Ursham in Amerika en Veendrigt in Noord-Brabant staan op geen enkele landkaart. Drs. N. J. Verschmall moet nog geboren worden. Toch zouden de controlemaatregelen die de lezers na men, deze beweringen bevestigen. Op het adres Groenestein 15 te Hazers woude woont nl. een bevriende relatie, die was voorbereid op eventuele tele foontjes en brieven. Behalve de krant waren aan vele verenigingen op het eiland gedrukte uitnodigingen toege zonden met en dat gaf de doorslag het poststempel van Hazerswoude er op. Was het wonder dat wij constateer den, dat tientallen mensen er in liepen en zich maandagochtend naar de kerk begaven, om daar de deur gesloten te vinden? Intussen werden op het adres Groenestein 15 enkele briefkaartjes ontvangen met het verzoek om toezen ding van de beschreven folder. Zoals gezegd was het berichtje over de Russische filmers bedoeld als aflei dingsmanoeuvre. Wij verwachtten niet dat iemand er geloof aan zou hechten. Toch hebben enkele 16-jarige meisjes verwoed navraag gedaan op de markt, Dit ondanks het feit, dat de in het stukje genoemde advertentie „elders in dit blad" nergens te vinden was. Dit was toch een waarschuwing! Het aar dige was dat deze meisjes het orgel artikel als onzin beschouwden! Bij het samenstellen van een april grap is het altijd de vraag of niet be paalde personen of instellingen ernstig kunnen worden gekwetst of benadeeld. Wij weten dat het in het orgel-artikel hier en daar „op het kantje af was", maar meenden het stuk in deze vorm wel te kunnen plaatsen. Mochten er desondanks mensen zijn geweest, die zich door de inhoud ervan ernstig ge- kwets hebben gevoeld, dan bieden wij hen bij deze onze excuses aan! met rubber wielen zonder en met kogellagers TEL 2767 WtVERSTR. 15-19 OEN BURG PLATENCONCERT VAN DE MATTHEÜS PASSION Op maandag 8 april, 20.00 uur, zal in Doopsgezinde kerk te Den Burg door de Kunstkring in samenwerking met de Texelse Courant een grammofoon- platenconcert van de „Mattheüs Pas sion" van J. S. Bach worden gehouden. Gezorgd zal worden voor een per fecte geluidsweergave middels een stereofonische apparatuur. Gebruik ge maakt wordt van een recente opname o.l.v. de dirigent Otto Klemperer. Als solisten fungeren o.m.: Peter Pears, evangelist; Dietrich Fischer Dieskau, Christus; Walter Berry, Pe trus, bas-aria's; Nicolai Gedda, tenor; Elisabeth Ludwig, altaria's. Ter plaatse zullen tekstboekjes ver krijgbaar zijn. Het concert zal voor zover nodig worden toegelicht door de heer Venniker, muziekleraar van de Rijks HBS. De entree voor deze avond bedraagt ƒ1,Scholieren hebben toe gang tegen een entree van ƒ0,50. Kaar ten zijn vanaf half acht aan de kerk verkrijgbaar. WERK AAN DE MOLEN HERVAT Oudeschild Maandag zijn de werk zaamheden aan de molen te Oudeschild weer hervat. Wanneer zal hij zover klaar zijn, dat hij weer zal kunnen draaien? indehuidjjezondhei^^er^j^ Donderdagavond heeft de fotoclub „De Kiekendief' kennis genomen van de plannen voor de komende fotowcek, die van 11 t/m 18 mei a.s. wordt gehou den. Op 18 mei zal de grote feestelijke foto- en filmavond in hotel „De Linde- boom-Texel" worden gehouden, waar o.a. de uitslag zal worden bekendgemaakt van de „kiekjes"-wedstrijd, die wij reeds eerder aankondigden. Enkele fotohandelaren, t.w. J. Nauta, J. de Waal en Langeveld de Rooij hebben toegezegd gezamenlijk te willen zorgen voor de vier hoofdprijzen. De eerste prijs zal een rcflexcamera zijn van het type Yasliica A (waarde ƒ120, de tweede prijs een uitstekende reflexcamera van een eenvoudiger type (ong. ƒ80,en de derde prijs bestaat uit een lichtmeter (65,Tensiotte de vierde prijs: een zakstatief. Het is de bedoeling, dat „De Kiekendief" ongeveer vijftien troostprijzen in het vooruitzicht stelt, bestaande uit allerlei kleinere zaken als filmpjes, flitslampjes e.d. zorgd door de heer Ir. B. Roelofs uit Den Helder die een flinke collectie eigen werk ter bespreking had meege nomen. De heer Roelofs bleek vooral de techniek van het afwerken goed te be heersen. Een meester toonde hij zich bij het retoucheren en wegwerken van storende zaken in zijn opnamen. De producten die hij toonde konden echter niet steeds de bewondering van de club leden oogsten. Bij het beoordelen van een foto, is het niet mogelijk naar vaste maatstaven te redeneren. Het gezegde „Smaken verschillen" blijkt zelfs op de verschillende jury's van toepassing te zijn. Desondanks valt uit ieder oordeel iets leerzaams te halen. Na afloop dankte voorzitter H. Kie- vits de heer Roelofs voor zijn komst naar Texel. Kent U het reglement nog? Ieder kan foto's inzenden voor de wedstrijd. Maximaal vijf stuks. Formaat 9 x 13 cm. of 9 x 9 cm. (print). Foto's mogen niet vóór 1960 zijn gemaakt. Onderwerp vrij. Leden van de fotoclub en mensen die hun foto's zelf afwerken, zijn van deelname uitgesloten. Alleen de bezit ters van boxcamera's en eenvoudige kleinbeeldcamera's kunnen meedingen. De inzendingstermijn sluit op 11 mei, 's avonds om 6 uur. Reeds hebben en kele mensen gereageerd op onze oproep „Doe het nu!" en zijn enkele inzendin gen binnengekomen. De foto's kunnen worden ingeleverd bij de fotohandela ren J. de Waal, J. Nauta en Langeveld de Rooij. Evenement voor specialisten Het is duidelijk dat de feestelijke foto- en filmavond op 18 mei a.s. niet in de eerste plaats is bestemd voor en thousiasten, die van de fotografie een levenszaak hebben gemaakt. Om hen tegemoet te komen heeft de N.V. Lan geveld de Rooij in samenwerking met de fa. Borsumij te Den Haag op 11 mei a.s. een avond belegd in hotel „De Lin- deboom-Texel". Daar zal de fa. Borsu mij een „Canonavond" verzorgen. Het is veelbelovend, want de heren zullen met een grote show van apparatuur ko men en tevens een dia-serie van zeer hoog peil vertonen. Iedere belangstel lende is op deze avond van harte wel kom. Programma feestavond Hoewel nog niet alles tot in de fines ses is geregeld, ziet het er naar uit dat de feestelijke foto- en filmavond 18 mei a.s. een aantrekkelijk evenement gaat worden. Nu reeds vermeldt het pro gramma de vertoning van de door We ren Nauta vervaardigde bedrijfsfilm van J. C. Rab N.V. Verder zullen een aantal oude dia's van Texel worden vertoond naast een diareportage over de afgelopen winter. Verder zal in de zaal een wedstrijdje worden gehouden onder het motto Wie is deze Texelaar?" Over de opzet en organisatie hiervan komen wij nog nader terug. Het slot zal een flitsbal zijn. Behalve het dansen kan er geflitst worden. Het is de bedoeling dat beide wordt gedaan. Ook met de op het bal gemaakte flitsfoto's vallen weer aardige prijsjes weg te slepen. Interessante fotobespreking Dit alles werd in de pauze van de donderdag j.l. gehouden bijeenkomst van de fotoclub naar voren gebracht. De avond werd op leerzame wijze ver- NIEUWE BAKKERIJ Oudeschild Maandag is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor een nieuwe moderne bakkerij voor de firma J. S. Dros, Oudeschild. De bak kerij zal een zodanige capaciteit hebben, dat desgewenst voor geheel Texel brood gebakken kan worden. JAARVERGADERING DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" Het bestuur van het Waalder Dorps huis kon zich op de jaarvergadering, welke werd gehouden op woensdag 27 maart j.l., verheugen over de stijgende belangstelling van de Waalder inwo ners, betreffende het dorpshuiswerk. De voorzitter, de heer W. Albers, kon in zijn openingswoord een 27-tal aanwezi gen welkom heten. In zijn openingswoord releveerde hij de activiteiten van het afgelopen jaar. Geconstateerd werd, dat de televisie een ernstige concurrent is, speciaal waar het betreft de organisatie van culturele avonden. Wanneer een derge lijke avond georganiseerd wordt, moet daar altijd geld op toegelegd worden; dit is het afgelopen seizoen gebleken. Uiteraard is dit voor de kas een ernstig bezwaar. Zelfs de Hobbyclub heeft haar acti viteiten tijdelijk gestaakt, gezien het feit, dat de laatste maand de kinderen avonds liever naar de TV zitten te kijken. Hopelijk zal deze club haar werk in oktober wederom kunnen be ginnen. De voorzitter deelde mede, dat het proefjaar, betreffende het beheer van het buffet wederzijds goed was beval len en door het bestuur was dan ook besloten, op deze wijze voort te gaan. Dankbaar was de voorzitter voor de financiële steun van de donateurs, een steun welke onontbeerlijk is. Het biljart is voorzien van een nieuw laken, en, wanneer de financiën het toelaten, zullen er ook nieuwe banden op komen. Het bestuur wacht in deze nog op prijsopgave. De voorzitter deelde voorts mede, dat op 18 april de bekende ornitholoog en langzamerhand wereldreiziger Jan P. Strijbos zijn nieuwste film komt ver tonen. De heer Strijbos maakte onlangs een reis naar Nieuw-Zeeland, heen door het Suez-kanaal en terug door het Panamakanaal. Dit belooft een prach tige en interessante avond te worden. Mogen velen aanwezig zijn om hiervan ten volle te genieten. Verder zal er contact worden opgenomen met de heer Harry de Graaf voor zijn interessante lezing met dia's over zijn verblijf in Nieuw-Guinea. Tot slot vestigde de heer Albers, als ere-lid, de aandacht van de mannen op de nieuw opgerichte club: de befaamde „Baardenclub". Hij sprak de wens uit, dat velen hier lid van zouden worden en dat iemand, die volgend jaar zonder baard gesierd is, gewoon voor schut loopt! Het verslag van de vorige jaarverga dering en het jaarverslag van de secre taris, de heer A. Kager, werden onver anderd goedgekeurd. Met spanning werd het jaarverslag van de penningmeesteresse, mevr. R. du Porto-Kieft, tegemoet gezien. Hoe waren de financiën verlopen, sedert de inkomsten van het buffet waren ver vallen? Het bleek tot ieders opluchting dat de kas, ondanks bovenstaande, een weinig vooruitgegaan was, d.w.z. wan neer er rekening wordt gehouden met de extra hoge verwarmingskosten van de afgelopen winter. Op de bank staat ƒ150,minder dan vorig jaar, maar dat komt uitsluitend doordat de olie- rekening, vergeleken met andere jaren met eenzelfde bedrag is gestegen. De kascontrolecommissie, de heren N. Lui ken en K. Zoetelief, bevonden na een intense controle van een hele avond, de financiën prima in orde. Als nieuwe kascontrolecommissie werd benoemd de heren K. Oudes en K. Zoetelief. Het verslag van de bejaardenkas, in handen van de heer J. Lok, werd goed gekeurd. Er bleek een voordelig saldo te zijn. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter met algemene stemmen in zijn functie herkozen. In het verslag, dat de heer J. Lok gaf van zijn bezoek aan de „Dag der Dorps huizen" te Utrecht, welke hij als afge vaardigde van het bestuur bezocht, bleek, dat over het algemen door het bestuur datgene wordt gedaan wat van een dergelijk bestuur mag worden verwacht. Ook kampt men elders in het land met dezelfde moeilijkheden als hier op De Waal. Het was voor het bestuur prettig te vernemen, dat het derhalve in zijn plichten en taken niet tekortschoot. Tijdens de rondvraag kwamen diver se problemen aan de orde. Mevr. Sweere informeerde naar de organisatie van een Bingo-avond, met of zonder dansen? Besloten werd de eerstvolgende avond te „Bingoën" zonder dansen. Evengoed kan een dergelijke avond ge zellig zijn. De heer Zoetelief informeerde naar een mogelijke uitbreiding van het Dorpshuis, nu de oude schuur van de heer Rikkenberg gaat verdwijnen. Het bestuur voelt alles voor een uitbreiding, want het is in de loop der jaren wel gebleken, dat het gebouw 's winters te klein is. Een of twee vertrekken erbij zou zeer zijn toe te juichen. De moge lijkheden van een uitbreiding zullen zeer zeker nader worden bekeken. Het bestuur krijgt binnenkort een intensieve bestuursvergadering, want het voorstel van de heer D. Boot: een tweede biljart, behoeft ook nog enige studie en discussie. Een feit is, dat het aanwezige biljart zeer in trek is. Of echter de ruimte in de zaal aanwezig is voor een tweede biljart, valt nog te betwijfelen, aangezien dit toch ook moeilijkheden gaat geven met de toneel uitvoeringen van het Amateurtje. Deze actieve Waalder vereniging heeft van het bestuur alle recht op medewerking. Vervolgens suggereerde de heer Boot om het Dorpshuis ook op zondagavond open te stellen voor de oudere jeugd, opdat zij dan kunnen biljarten. Dit is toch beter dan dat zij zich op straat vervelen. In overleg met de heer Bake- laar wordt direct besloten dit een maand op proef te doen. Blijkt tijdens de maand oktober of november dat de belangstelling groot genoeg is, dan zal de jongens gedurende het volgend win terseizoen deze gelegenheid worden ge boden. Na de rondvraag werd de vergadering besloten met de vertoning van een tweetal instructieve films. In zijn slotwoord dankte de heer Al bers voor de prettige en nuttige be sprekingen en sprak de wens uit dat de volgende keer de vergadering wederom goed zal worden bezocht.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4