in c Herris op de Hope Veluwe PufO'brengL Meneer Breedwater is een man met ruime opvattingen NU KOPEN LATER BETALEN TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1003 A.R. KIESVERENIGINGEN HIELDEN OPENBARE VERGADERING IN OOSTEREND Vrijdagavond j.l. hebben de A.R.- kiesverenigingen van Den Burg en Oos terend vergaderd in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend. Jammer genoeg bestond voor deze bijeenkomst niet bijzonder veel belang stelling. Het woord werd gevoerd door Mr. v.d. Sluys, secretaris van de Anti- Revolutionaire Partij. Op een duide lijke wijze wist deze spreker de bedoe lingen van de Anti-Revolutionaire Partij uiteen te zetten. De nadruk is er nog eens op gelegd, dat het uitgangs punt van de gevoerde en nog te voeren politiek de Bijbel is. Op de tijdens de rede aangehaalde zinsnede: „Een Chris ten bezit de hele waarfieid, maar als propagandist is hij een halve man", bleek de heer v.d. Sluys, voor wat be treft het laatste, een goede uitzondering te zijn. Het was de heer Joh. Daalder, die de bijeenkomst opende met een kort gebed en Psalm 97. Tevens verwelkomde hij de heer v.d. Sluys, de daarop 'het woord verkreeg. Over de matige belangstelling toonde spreker zich niet teleurgesteld. Ongetwijfeld zouden zij die zijn betoog aanhoorden, in him eigen kring zorgen voor de nodige verspreiding. Van de thuisblijvers verwachtte hij dan ook de meeste stemmen bij de komende ver kiezingen. Hoewel spreker de waarde van moderne media als radio en TV niet veronachtzaamde, meende hij toch dat het persoonlijk contact in de ver kiezingsstrijd van zeer groot belang is. Een avond als deze bood een unieke ge legenheid. Verschillende actuele pro blemen haalde spreker naar voren en hij vermeldde het A.R. standpunt in deze kwestie. De kernbewapening acht te hij aanvaardbaar. Ondanks dat in de bijbel staat geschreven „Gij zult niet doden" wordt in dezelfde Schrift duidelijk gesteld dat men met alle be schikbare middelen zijn onderdanen moet verdedigen. Zoniet, dan zou er een eenzijdigheid ontstaan, die Christe lijke vrijheid belemmert. Over de com merciële televisie zei spreker, dat de A.R. Partij daar niet geheel tegen is, zolang er een bestel is dat verzekert dat de cultuerele christelijke uitzendingen niet in het gedrang zullen komen. Spreker gaat uitvoerig in op het feit, dat de A.R. zijn praktische politiek be oefent op de grondslagen van zijn Chr. beginselen. De Staatkundig Geref. Partij wordt gehekeld omdat zij de overheid wil dwingen. Ook Luther en Calvijn waren mensen die naast hun Godsdienstige leer aandacht schonken aan sociale en andere vraagstukken, die met hun leer ten nauwste verband achter de Socialisten aanloopt, niet aan hielden. Laat U het praatje dat de A.R. leunen, aldus spreker. De A.R. wil een schild voor de zwakkeren zijn. PvdA en VVD zijn strikt zakelijke partijen, de A.R. echter grondvest haar zakelijke activiteiten op haar Chr. beginselen. Ons werk, aldus spreker, is een werk dat eeuwig blijft bestaan. De erkenning van God in het staatsbestel. Voor dit Christelijke bestel moeten wij voor 15 mei op pad gaan! Na een korte pauze kregen de aan wezigen gelegenheid om vragen te stel len. Door velen werd van deze moge- blemen werden aangeroerd, dat de heer lijkheid gebruik gemaakt. Zo veel pro- Daalder vanwege het gevorderde uur de discussie moest onderbreken om de avond met een kort gebed te sluiten. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 mei op om 4.52 uur en gaat onder om 20.21 uur; 15 mei op om 4.48 uur en onder om 20.26 uur. Maan: 16 mei L.K.; 23 mei N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 mei 9.27 en 21.42; 11 mei 9.52 en 22.09; 12 mei 10.22 en 22.36; 13 mei 10.53 en 23.05; 14 mei 11.25 en 23.34; 15 mei 12.02 en 16 mei 0.11 en 12.49; 17 mei 1.06 en 13.55; 18 mei 2.23 en 15.23. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 25 mei 1963 Werkdagen: Van Texel: 8.00 17.30 9.30 18.30 10.30 19.30 11.30 20.30 13.30 14.30 16.30 17.30 5.50 15.30 v. Den Helder: 6.40 16.30 Zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel- 8.00 10.00 12.00 18.30 v. Den Helder: 9.00 11.10 12.50 19.30 ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) Schrijver van Ingezonden Stuk bediende zich van pseudoniem Het aantal ingezonden stukken dat de Texelse Courant ter publikatie krijgt aangeboden is betrekkelijk groot. Niet ieder stuk wordt geplaatst; zouden we dat wel doen dan zou het een nóg dwa zere boel worden. Toch vinden de meeste stukken een plaats. Niet altijd is de inhoud interessant, er wordt wel eens stevig gezeurd, maar tooh kunnen de stukjes een bijdrage leveren tot datgene wat bij de Texelaars leeft. Die bijdrage is natuurlijk niet altijd positief. Het „geval Breedwater" In onze courant van 26 april publi ceerden wij een ingezonden stuk van naar wij meenden de heer H. C. Breedwater, wonende te Amsterdam aan de Buitenveldertselaan 189. De lezers zullen het zich nog wel S.V.C.-NIEUWS Uitslagen: pupillen Texel a-SVC a 11; Hugo Boys-SVC 01. De pupillen hebben na hard werken en verdiend gelijk spel, 11, behaald. Door dit resultaat zal er waarschijnlijk nog een beslissingswedstrijd tegen Texel a volgen. Voor de rust liet Piet een corner schieten, die door de toe stormende Texel-middenvoor in het doel werd gewerkt. Na de rust scoorde Wim v.d. L. met een mooi hard schot de gelijkmaker. SVC 1 moest met drie invallers naar Heerhugowaard. Bijna voortdurend was Hugo Boys in de aanval en moest SVC zich tevreden stellen met enkele aan vallen. Ondanks het grote veldover- wicht van H.B. wist het niet te doel punten, mede doordat de S.-achter hoede zich uitstekend weerde. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Het doel van Piet werd onder vuur geno men, maar hij wist zijn heiligdom op keurige wijze schoon te houden. Tben de aandacht van de Hugo Boys-defensie even verslapte, greep SVC zijn kans. Een snelle aanval en een hard, zuiver gericht schot van Ton betekende 01. Ondanks verwoede aanvallen van Hugo Boys bleef het 01 voor SVC. Programma: ZDH-SVC; N.Niedorp 3- SVC 2. Pupillen vrij in verband met het schoolvoetbal. S.V. DE KOOG De Koog 1 ging naar BKC en wist in een snel tempo deze club aan banden te leggen. Na 10 min. wist Aad door te breken en fraai no. 1 te maken, waarna BKC aan bod kwam. Zwaar gehinderd wist de midvoor te scoren met een ach terover gehaalde bal ineens gespeeld. Klaas dook hiernaar vergeefs: 11. Aangemoedigd door dit succes kwam BKC terug en probeerde van alles om door de achterhoede te komen. De Ko- ger achterhoede liet het echter niet ver der komen. Hermetisch gesloten! Er was geen doorkomen meer aan voor BKC en De Koog begon weer vrijer te spelen en zette het BKC-doel onder druk. Bij een handsbal in het beruchte gebied wees de scheidsrechter onverbiddelijk naar de witte stip en Aad voltrok feil loos het vonnis: 21. Gerie wist er voor de rust ook nog door te slippen en liet nummer 3 noteren. Na de thee speelde De Koog voor de wind en regen en zette het offensief in. De sporadische uitvallen van BKC wa ren gedoemd te mislukken. Er zat geen stootkracht meer achter. De Koog ging steeds sterker spelen en zette BKC on der zware druk. Klaas kreeg de bal goed aangegeven en het was 41; een voorzet van Gerie over links bracht Leo in schietpositie en we konden num mer 5 aantekenen. BKC begon de bui- tenspelval open te zetten en de Kogers tippelden er lekker in. Toen begon de middenlinie van De Koog op doel te schieten. Zo zagen we Piet Schuil als spil een schot afvuren dat echter naast ging. Op het laatst moest BKC toch nog lijdelijk toezien dat Aad no. 6 in het doel knalde en Leo er nog 71 van wist te maken. Een volkomen verdiende overwinning dus. A.s. zondag krijgen we Helder 5 op bezoek. Denk er om doorgaan. Er mag geen puntje meer verloren gaan. Het tweede kreeg Vesdo op bezoek. De Koog 2 leed een nederlaag tegen Vesdo 3, dat hiermede kampioen werd. Reeds kort na het begin kreeg Vesdo een penalty wegens hands, welke werd benut: 01. Wel een beetje te zwaar gestraft. Door de zwakke leiding is de wedstrijd helaas rommelig geweest. De strijd ging vrij gelijk op, maar De Koog 2 kon geen doelpunten maken. Rust 01. Na de rust is het lang 01 ge bleven tot een kwartier voor tijd. Toen werd het uit een kopbal 02 en een paar minuten voor het einde werd het, door een buitenspeldoelpunt nog 03. Er werd door de Kogers te veel gepraat; het publiek bemoeide zich veel te veel met de leiding. Al met al geen plezie rige wedstrijd Het 2de speelt zondag uit. herinneren. Het handelde over de ma nier van optreden van het TESO-boot- personeel. In een volgend nummer van onze courant reageerden de commissarissen van TESO. Daarmee zou de kous af kunnen zijn. Het TESO-personeel was er echter niet content mee. De heer J. L. Koop man te Oudeschild, schrijvende mede namens de andere TESO-mannen, klom in de pen en schreef de heer Breed water een brief (direct na publikatie van diens ingez. stuk) waarin medege deeld werd dat men zich beledigd achtte. Onbestelbaar retour Bedoelde brief heeft de heer Breed water niet bereikt. Het adres Buiten veldertselaan 189 te Amsterdam bleek niet te bestaan. Het rayon-postkantoor te Amsterdam kende geen Breedwater, plaatselijke winkeliers ook niet, bij het bevolkingsregister kende men geen Breedwater Laf gedoe Wie verschuilt zich achter dit gedoe? Wat zou de schrijver van dat stuk met deze giftige manier van doen denken te bereiken? Het kan zijn dat hij, nadat zijn stuk werd gepubliceerd, zich kostelijk heeft geamuseerd met de gedachte dat dat Texelaartje er toch maar even was in- getippeld. Tegelijk kregen de TESO- mensen wat te slikken en hij bleef bui ten schot. Helemaal prachtig werd het toen de commissarissen van TESO er serieus op in gingen! Ja, alias meneer Breedwater is een geslaagd grappenmaker. Maar.dan een van de kwalijkste soort S.V. TEXEL Texel-BKC. Een uiterst spannende strijd, waarbij de BKC-keeper zijn club voor een nederlaag behoedde. Voor de rust, met de wind mee, kwam Texel vele malen tot goede aan vallen en werd in deze voorhoede beter gespeeld, al moest Bob zich op deze vreemde plaats wel inspelen, wat hem vooral in de 2de helft wel gelukte. In onze verdediging ging het nog wel eens onzeker, waarbij Bertus nu juist niet altijd het goede oog op de situatie had. Precies op tijd trapte Texel af en na terreinverkennen ging ze in de aanval, waarbij tevens bleek dat de BKC-de- fensie prima verdedigde met haar doel man aan het hoofd. Spoedig trok Texel gevaarlijk ten aanval en oefende druk uit, maar met moeite werd deze afge slagen. Na 5 min. bracht Bob ons op 10. Daarna kwam BKC opzetten en maakte gelijk. Er was toen 10 min. ge speeld. Het komt ons voor dat hier twijfelachtig werd opgetreden. Bertus is onzeker, dat is jammer. Intussen werd het spel voortgezet, waarbij duidelijk beide partijen zich geheel inzetten. Wel was bij Texel ken nelijk het zelfvertrouwen nog niet vol komen. Max verzette in deze periode veel werk. Iets meer met lange passen naar de vleugels was kansvoller ge weest. Zowel van Henk op rechts als van Jan op links kwamen goede voor zetten. De grote ijver van Wim was prettig om te zien. Enkele gevaarlijke Texel-aanvallen werden met moeite afgeslagen. Na 25 min. scoorde Wim het mooiste doelpunt in deze wedstrijd. In tussen had ook onze achterhoede vaak meer dan de handen vol, maar wist het tot de rust te houden. Vijf min. voor rust liep Jan Raven door op een schijn baar te harde pass langs de lijn. Hij haalde het en plaatste, hoewel gehin derd, goed voor het doel, waaruit Max ons op 31 bracht. Rust. De 2de helft met Texel tegen wind was heel moeilijk. Keer op keer brach ten de B-verdedigers de bal in ons doelgebied. De T.-aanvallen waren nog weer gevaarlijker en op de meest spectaculaire wijze stond de B-keeper succes in de weg. Uit een afgeslagen corner schoot Wim precies op de lat. Een kogel van Bob werd op wonder baarlijke wijze door de keeper gekeerd. Met vrije schoppen liep het mis, fout genomen. Waarom een vleugelspeler zich niet vrij opgesteld. Op ons doel werd veel druk uitgeoefend en na 29 min., uit een corner, redde Bertus door de bal weg te stompen, waarna de bal werd overgeschoten. Bij een gevaarlijke aanval hadden we pech: van links werd de bal scherp voor ons doel gespeeld, deze raakte Rennie en het was 32. De spanning steeg en we hoopten er op minstens stand te houden. Echter 7 min. voor tijd werd het 33. Wel pro beerde onze aanval nog weer uit te lopen, maar het lukte niet. Met een corner op het BKC-doel kwam het einde. De scheidsrechter leidde prima, maar hield de touwtjes zo strak, dat naar ons gevoel het spel te veel werd onder broken. Jammer, maar toch 1 punt. Ook ZAP speelde gelijk, zodat de onderlinge spanning is gebleven. Nu a.s. zondag naar Helder. Wees gewaarschuwd jongens, nu moet het kunnen. KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALERI f 59, Naar welk soort stoelen gaat uw voor keur uit? Klassiek of modem, licht en sierlijk of zwaar en degelijk? 'n Kwestie van voorkeur. Maar de stoelen die zoekt, die passen bij üw Interieur, staan bij Klercq's Woninginrichting. Immers in meer dan 100 toonkamers kunt u kiezen naar eigen smaak, stijl èn... portemonnalel DEK HELDER - SPOORSTRAAT 30 KONINGSTRAAT 43-45 I FEUILLETON door Henk van Heeswijk 3. Enige tijd later zaten ze gevieren aan de maaltijd en Karei vertelde en kele interessante gebeurtenissen, die hij in de afgelopen week beleefd had. En de anderen luisterden belangstel lend. Af en toe kwam er een glimlach op het gezicht van de jonge vrouw. Soms keek ze hem onderzoekend aan, want als hij het wat al te bont maakte, schoot Ganzevoort in een lach en dan wist Ina niet, of het allemaal werkelijk gebeurd was, wat Karei vertelde, of dat hij er maar wat op los fantaseerde. Waarschijnlijk begreep mevrouw Gan zevoort de gedachtengang van haar dochter en daarom merkte ze droogjes op: „Van wat vertegenwoordigers ver tellen, moet je doorgaans maar de helft geloven en de andere helft zo gauw mogelijk vergeten, kind". „Maar mevrouw", protesteerde Karei kwasi-verontwaardigd, „u bent nooit op de weg zoals ik, want anders zoudt u zelf kunnen constateren, dat ik niets dan de waarheid spreek. De zuivere waarheid. Laat ik u vertellen, mevrouw, mijn collega Fransen, met wie ik jaar en dag 's middags in hetzelfde restau rant heb gegeten op bepaalde dagen hij reisde in herenmode-artikelen die heeft nu een baan gekregen als verkoper ineen modemagazijn in Amersfoort. U zult het niet geloven, maar de eerste de beste vertegenwoor diger, die hij te woord stond, ging een half uur later de winkel uit met een nieuwe wollen das om zijn nek. Die had Fransen hem verkocht" Ganzevoort proestte het uit. „Een reuze mop", was zijn commentaar. ,.En als het niet waar is, is het toch mach tig leuk verzonnen. Overigens, vertel mij niks over vertegenwoordigers. Ik heb in mijn jonge jaren zelf gereisd. Ik weet er ook wel van mee te praten". Na het eten ging Ganzevoort naar de tuinkamer en installeerde zich met een grote sigaar en het avondblad in een gemakkelijke stoel. Karei volgde hem en betrad het terras Uit de keuken klonken de stemmen van Ina en haar moeder, die met de afwas bezig was. Kerel zette zich in een stoel neer en keek naar buiten. „Een mooie avond". Ganzevoort knikte verstrooid, zonder van zijn krant op te kijken. „Juni be gint goed", antwoordde hij. Even zat de jongeman, toen slenterde hij de trap af en liep door de grote tuin. Hij keek eens in het rond en stak een sigaret op. Al rokende liep hij naar het einde van de tuin en staarde ge- interesseerd naar het privé-zwembad, dat zijn baas dit voorjaar had laten aanleggen. Het water was helder en het speet hem, dat hij geen zwembroek bij zich had. Een bad zou welkom zijn. Hij wandelde naar een bank en ging breeduit zitten. Zo vond Ina hem, toen ze een poosje later naar hem zocht. „Ma heeft de koffie klaar", zei ze. „We wisten niet, waar je was". „Na gedane arbeid is het goed rus ten", antwoordde hij en keek belang stellend naar haar figuur. Knap was ze niet, eerder het tegendeel. Ze had on regelmatige trekken en was ongetwij feld te dik. En zijn voorkeur ging uit naar slanke vrouwen. Doch ze had iets over zich, dat hem imponeerde. Er ging een zekere rust van haar uit. Ze was altijd gelijkmatig gehumeurd en nim mer druk of uitgelaten. Hij hield niet van vrouwen, die om het minste, ge ringste giechelden of als je een keer aardig lachte, gelijk maar om je nek gingen hangen. Sinds lange tijd be stond er een goede kameraadschappe lijke verhouding tussen hen beiden en meer wenste hij vooralsnog niet. Hun omgang was als van een broer en een zuster en waar hij zelf geen zusters had, vond hij dit wel prettig. Hij had haar misschien twee of drie keer een zoen gegeven en dat was nog bij bij zondere gelegenheden, verjaardagen en zo. Maar nu viel het hem op, dat ze een aantrekkelijke figuur had, ondanks dat ze misschien te mollig was. Nu ja, de appel valt nooit ver van de stam. Pa Ganzevoort met zijn tweehonderd pond kon er ook wezen en ma was in de loop der jaren een echte moeke geworden. Met die voorbeelden voor ogen was het niet te verwonderen, dat de dochter ge leidelijk aan dezelfde kant opging. Doch wat hem in haar trok was het feit bovenal, dat ze zich utstekend wist te kleden. Werkelijk onberispelijk. En al was ze niet bepaald een schoonheid, ze had altijd een fris, vriendelijk gezicht en ook dat vond hij prettig. Ze fronste haar wenkbrauwen en be keek zichzelf. „Mankeert er wat aan me?" Hij stond op en lachte. „Welnee. Ik zat je juist te bewonderen. Tijdens mijn reizen zie ik veel vrouwen, jongere en oudere, en dan valt het me op, dat er zo weinigen zijn, die zich werkelijk smaakvol weten te kleden. Jij bent één van die uitzonderingen en dat valt me vanavond bijzonder op, Ina". Ze schudde haar hoofd. „Daar let ik eigenlijk nooit speciaal op", antwoordde ze. „Als ik iets nodig heb, zoek ik het uit en neem natuurlijk, wat ik mooi vind", vervolgde ze op eenvoudige toon. Hij kwam naast haar lopen. „Je hebt smaak, juffrouw Ganzevoort, een zeer goede smaak zelfs. Een eigenschap, die ik in je kan waarderen, zie je?" Ze keek hem van terzijde aan. „Man nen zijn in dit opzicht zeker nogal kri tisch, niet?" Hij haalde zijn schouders op. „Soms. Niet alle mannen, veronderstel ik. Er zijn ook mannen, die zich smaakloos kleden. Die hebben natuurlijk evenmin oog voor de manier, waarop de andere sexe zich mooi maakt. Maar komaan, laat de koffie niet koud worden. Dat zou jammer zijn". Ongedwongen liepen ze terug naar de villa en op het terras voegden ze zich bij de twee oudere mensen, die geno ten van de zachte avond. HOOFDSTUK 2 Geen interesse voor een uitnodiging Karei Welsenaar vouwde de zeem op en deed een paar stappen achteruit. Met kritische blik, zijn hoofd schuin, keek hij naar de weer glanzende wagen. Hij bespeurde zelfs geen kleine vuiltjes meer en knikte tevreden. Zo, dat was dat. Zag er voor het weekeinde ten minste weer behoorlijk uit en als hij maandag aan de slag ging, zou hij tenminste met een netjes opgepoetste wagen bij de klanten arriveren. Het oog wil ook wat hebben en in deze moderne tijd was de auto het visite kaartje van de vertegenwoordiger. En daar moest hij rekening mee houden. Terwijl hij de emmer water leeg- kiepte en de schoonmaakartikelen in de garage zette, stak hij een sigaret op en dacht na. Pa Ganzevoort had hem uit genodigd voor het weekeinde, maar hij had een smoesje bedacht. Tot zijn spijt was hij verhinderd. Al gemaakte af spraken. Een andere keer graag na tuurlijk. Nou ja, graagOch, op zichzelf vond hij het wel prettig bij deze rustige mensen. Als hij een hele week achter het stuur gezeten had en talloze malen zijn praatje gemaakt had bij de klanten, dan was de witte villa in Uchelen een oase. Zoals gisteravond was het prettig. Eigenlijk was hij er nu al half en half kind in huis. En Pa Ganzevoort had hem gisteravond duidelijk laten door schemeren, dat hij een volwaardige huisgenoot kon worden, als hij wilde. Nu ja, hij zei het niet met zoveel woorden, maar de bedoeling van het gesprek liet aan duidelijkheid niet veel te vragen over. (Wordt vervolgd). in de huid gezondheid en zuiverheid PERSOONLIJKE LENING NEDÉRLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3