T-SÏS"' IF VLESSING Denk aan de schouw! 'f i m Week van de fotografie SHELL" DLP X1'63>V™ 'Je'"7 BRIGADIER PIET EN DE SEMI PROF SHELL NEDERLAND CHEMIE N.V VERKOOP LANDBOUWCHEMICALIÊN I PPjïfi DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1963 sachtglnneen 1 pantalon j ferlenka Tweed kolberts vanaf f'^'~ Terlenka pantalons vanaf 35*- klasse beter! altijd een DE ZAAK VAN TEXEL Zonder veel werk en met minder kosten kunt u riet en grassen bestrijden in en langs watergangen. Het juiste middel hiervoor is De handelaar in „SHELL" landbouwchemicaliên in uw omgeving is u graag van dienst! Jledesz. Tn&é.... SHELL C H E\M I C A LI E N Wassenaarseweg 80/Postbus 187. 's-Gravenhage. Tel. 070-1834 00 njgHjH WA X' Van 11-18 mei a.s. wordt de Week van Fotografie gehouden. Meer dan ge woonlijk zal bij die gelegenheid de foto- en filmhobby in de aandacht van het publiek worden gebracht. Sinds enkele jaren spant ook de Texelse fotohandel zich in om tijdens deze week iets te or ganiseren op foto- en/of filmgebied. Dit gebeurde door de bekende foto- en filmavonden, die gedurende een of meer avonden, al dan niet met een „flitsbal" werden gehouden. Ook dit jaar zal iets op poten worden gezet. In deze kolom men hebt U al kennis kunnen nemen van de plannen voor een tweetal avon den en bent U tevens op de hoogte ge steld van het reglement van de zg. Kiekjeswedstrijd. Steeds intensiever bemoeit zich de landelijke en plaatse lijke pers met de fotohobby die bezig is het Nederlandse publiek te verove ren. Wij zullen hierbij niet achterblij ven. In de komende weken zult U re gelmatig kleinere of grotere stukjes aantreffen met de fotografie of cine matografie als onderwerp. Zoveel mo gelijk zal worden getracht deze artike len interessant te maken voor iedereen. Hierbij vindt U de eerste aflevering, waarin aaftdacht wordt besteed aan een vorm van fotograferen, waaraan ieder vroeg of laat begint: nissen b.v. Omkeerfilms leveren ons rechtstreeks diapositieven op. Kleurige stukjes film die we „in doorzicht" kunnen bekijken met een viewer '(bekijktoestelletje) of met een projector op een scherm kun nen zien en dan heel groot! Wilt u van die dia's afdrukken? Ook dat kan, ga maar eens met uw foto- handelaar praten, hij vertelt u er alles van. Tussen 10 uur 's morgens en 4 uur 's middags is de tijd voor het maken van kleurenfoto's het meest geschikt. Later op de dag of vroeger is het licht wat „rood" doordat de zon dan lager staat, dat ziet ons oog niet maar de film wel. Ultra violet licht Ultra violet licht komt zomers veel voor, vooral aan het strand. Dit ultra violette stralen maken onze huid lekker bruinmaar voor de film is het effect niet zo prettig. Een kleurloos ultraviolet filter weert die stralen af, u kunt het desnoods rus tig op de lens laten zitten, want een ultraviolet filter heeft geen invloed op de belichtingstijd Veel of weinig kleur Als uw hart u ingeeft om een heel bont samenstel van kleuren op te ne men, laat u dan niet weerhouden, maar VAKANTIEFOTOGRAFIE Voordat u op stap gaat en vele mooie foto's maakt, overtuig U eerst dat die foto's zullen slagen. Maak een proeffilmpje vol, thuis of op een weekeinde. Laat Uw handelaar de zaak ontwikkelen, zijn er eventueel kleine mankementen, dan kan dat nog i tijdig verholpen worden en u bent ze ker van de goede werking van uw toestel als u op reis gaat. Zwart-wit I Een geelfilter blijft het onmisbare attribuut voor zomerfoto's in zwart-wit. Niet voor „wolken" alleen, maar ook bij helder blauwe hemel, zorgt een geel filter voor een betere weergave van de lucht, die anders krijtwit wordt afge beeld!. Bij felle zonneschijn, aan het strand etc. helpt het geelfilter, overbe lichting voorkomen. Zonnekap Deze is bij de mooie techniek van tegenlichtfotografie onontbeerlijk. Bij flitsfoto's wordt de kwaliteit via zon nekap ook verbeterd. Als het regent is de zonnekap, regenkap geworden. Voorgrond Als we een zwart-wit opname maken van een mooi vergezicht, of aan het i water, is een voorgrond een noodzaak, j Nemen we een hek, struik, paal of 1 persoon dichtbij in het beeld op, dan krijgen we een indruk van de afstand. Kleurenfilm De moderne techniek heeft het won der van de kleuren fotografie onder ieders bereik gebracht. Met de allersimpelste camera kunnen we kleurenfoto's maken. We raden be zitters van eenvoudige toestellen aan, te beginnen met de z.g. negatieffilms, welke afdrukken in kleur geven voor het album. Prettig is, dat we van de negatieven ook zwart-wit afdrukjes kunnen laten maken; voor onze ken- u leert later wel dat een rustige combinatie van kleuren het beter doet, I een enkele felle kleur tegen een rustige achtergrond geeft vaak het meeste effect. Flitsen invulflits Ja, flitsen blijft vaak prettig, ook binnen is het vakantie. In tent of hotel kan een flitsje ook daar een „onverge telijk" plaatje maken. Buiten kan een flitsje ook zijn nut hebben. Fotografe ren we naar het licht toe. dan wordt de schaduwzijde onderbelicht. Met de flitser op het toestel helderen we de donkere schaduwzijde op en krijgen zo een juist belichte opname. Dat noemen we een invulflits die ideaal is om al te grote contrasten in ons beeld te over bruggen. Films hebben een nummer Dat is erg gemakkelijk, want nu kunt u weten welke film u nodig hebt bij welk soort weer of omstandigheid. 17 din voor de doorsnee omstandighe den, overdag bij zon buiten, 21 din bij somber weer en voor fits opnamen binnen; 24 din voor heel erg donker weer of bij interieur opnamen in kerken enz BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 mei 1963 Geboren: Yvonne Johanna Maria, dv. Evert Slaman en Guurtje van Swinde- ren; Ronald Jan, zv. Bernardus H. Hoogenbosch en Theodora Bakker; Astrid, Pieter M. Koorn en Joanna M. van Beurden; Anke, dv. Jan Hooijberg en Maartje Blom; Jolanda Maria, dv. Cornelis J Hin en Barbera Witte Overleden: Johanna Swartsenburg, wv. Jakob Dekker, oud 89 jaar; Corne lis de Wijn, wv. Beertje Backer, oud 84 jaar. VERTROKKEN PERSONEN Trijntje 'Mosk l(ev. Van Leeuwen) van Oosterend, Schoolstraat 19 naar Heemskerk, Spoellaan 44; Antoon Jan sen, van H 131 naar Voorschoten; Jan Hooijberg, van C 35 naar Amsterdam, Nwe. Kerkstr. 113hs.; Gerhardus F. Keep, van H 131 naar Rotterdam, Mid- delharnisstraat 33c. PROF. BELINFANTE SPRAK VOOR PARTIJ VAN DE ARBEID Prof. Belinfante sprak j.l. maandag avond op een openbare verkiezings bijeenkomst in „De Zwaan" voor een beperkt gehoor. De inleider stelde niet in de eerste plaats de punten van geschil met de andere partijen te willen belichten. Hij wees erop, dat de verkiezingsprogram ma's van de verschillende partijen niet eens zoveel verschillen vertonen. Dat is voor de oorlog wel anders geweest. Veel oorspronkelijk socialistische ge dachten zijn door anderen overgeno men. Het belangrijkste beginsel van een socialistische partij moet z.i. nog steeds zijn, dat er t.a.v. de mensen gelijkwaar digheid en rechtvaardigheid in acht moet worden genomen. Die rechtvaar digheid heeft spreker in de afgelopen regeringsperiode in verschillende daden gemist. Bijv. t.a.v. de ambtenarensalarissen. Minister Toxopeus poogde het weg vloeien van de hoge ambtenaren tegen te gaan, maar veronachtzaamde er voor te zorgen de lagere ambtenaren een beter niveau te bezorgen. Bij deze categorie had uit een oogpunt van rechtvaardigheid begonnen moeten worden. Evenzeer noemt de prof. de woning bouw. Voor wie voldoende geld heeft bestaat geen woningnood; hij kan toch wel bouwen, doch de woningbouw voor de minder draagkrachtigen is daardoor in de verdrukking gekomen. De recht vaardigheid is hierdoor geweld aange daan. Prof. Belinfante wijst voorts op de studie van de Wiardi Beekman-stich ting, waarin meer openheid inzake het beleid van de grote ondernemingen wordt bepleit. Er is een ontstellende cumulatie van functies in het bedrijfs leven gebleken. Aldus ontstaat een machtsconcentratie, die een belangrijke invloed heeft in organen als de S.E.R. etc. Men vindt deze situatie bijna ge woon, maar een socialistische partij mag z.i. wel eens stellen, dat dit geen gezonde situatie is Men beslist over het lot van tienduizenden arbeiders en ver zekerden, zonder dat van enige serieuze controle van de zijde der aandeelhou ders sprake is. Spreker wijst op de activiteiten van de groep-Zwolsman, terwijl zelfs ingewijden duister blijft hoe al deze monster-aankopen worden gefinancierd. Spreker vindt de vraag: al of niet belastingverlaging niet interessant. Wel is het z een punt hoe een rechtvaar dige verdeling van de belastingdruk wordt bereikt Een voorname zaak vindt spreker het dat iedereen gelijke kansen krijgt. Nog altijd moet spreker constateren, dat de kinderen van arbeiders minder ont wikkelingskansen krijgen dan anderen. Veel intellect blijft aldus ongebruikt. Daartegenover kost elke mislukte stu dent ook die van rijke ouders de staat schatten. Uit dien hoofde veroor deelt spreker het systeem der studie beurzen. Hij stelt daartegenover een studieloon voor elke student die daartoe de capaciteiten bezit. Hij is ervan over tuigd, dat Nederland dit systeem bin nen de 10 jaar zal hebben ingevoerd. Met een appèl op de aanwezigen om de politieke belangstelling te helpen bevorderen (het gevaar is dat we naar de Franse situatie toegaan en niemand zich meer voor de menselijke kanten van de problemen interesseert, maar men de politiek overlaat aan louter technici) besluit de inleider zijn betoog. Na de pauze volgde nog een geani meerde discussie, waarin o.m. aan de orde kwamen de stimulerende invloed van de Partij van de Arbeid op de andere partijen; de commerciële tele- j visie; de hulp aan onderontwikkelde gebieden; het standpunt van de PvdA t.o.v de ontwapening en het rapport van de Synode van de Herv. Kerk over de bewapening. POSTZEGELNIEUVVS Door de Nederlandse Antillen is een anti-honger postzegel uitgegeven in de waarde van 20 ct. 4- 10 ct. toeslag. Deze zegel kan door de leden van de vereni ging worden afgehaald bij de heer M. j J. Witte, Julianastraat 7, Den Burg. De kosten bedragen 0,70 per stuk. I Willen de leden vooral de laatste ruilbeurs van het seizoen op maandag 13 mei a.s. met verzuimen. Dit met het oog op de diverse verlotingen. „Kom", mompelde brigadier Piet. „Ik heb nog tijd genoeg. Laat ik eerst nog maar eens I bij het station gaan kijken. Als ik me goed herinner, speelt Karei Kleuntjes ook mee. Die vreemde jongen, die als een ster omhoogschoot in een onbekend twcedeklassertjc. Ik wil die I knaap wel eens in burger zien. zonder van die lompe schoenen aan zijn voeten en zon der zo'n vreemd gekleurd kieltje aan zijn lijf. Hij zal wel in de trein zitten, die uit het Oosten komt. Gek toch eigenlijk, dat deze jongen geen geld krijgt voor zijn voetballerij, omdat-ie niet in een eersteklasser speelt. Ja de wegen van de bond zijn dikwijls dwaalwegen. Ik snap er ook niet veel van". Aangekomen bij het station tikte Piet aan zijn helm en vriendelijk vroeg hij aan de controleur: „Goeie morgen, beste man! En is de sneltrein uit het Oosten al binnen?" „Die van gisteren wel", antwoordde de schrandere spoorwegbeambte. „Als die van vandaag op tijd is, komt-ie over vijf minuten binnen Is-ic niet op tijd, dan komt-ie niet binnen. Zo is het en niet anders. Ik kan er óók niks aan doen'. Piet kon de brave borst niet eens bedanken voor zijn inlichtingen, want juist op dat mo ment werd hij hardhandig aan de kant ge duwd door een tweetal zonderlinge kwibussen, voorzien van wilde jassen en indrukwekkende sportpetten. Driftig bestegen ze het hokje en ze schreeuwden. „Aah Conductorc di stationa dicito tempo di intrato trinio con vapore oriëntale! Bella vanilla! Tempo!" De onthutste controleur verstond hier niets van, wat we op rekening dienen te schrijven van de spoorwegen, die nog steeds verzuimen hun personeel Italiaans te laten leren

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 5