BJHH c ■Lk_ Herrie op de Hoge Veiuwe BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF st ree konfwi kkel mg LJ JJ TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 MEI 1968 VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST TELKENS WEER DE STIKSTOF ,,Je hebt het al maar over stikstof, moet er ook niet gewezen worden op het belang van een goede kali- en fos faatbemesting?" Deze opmerking kreeg ik dezer dagen te horen van iemand, die wel niet rechtstreeks bij het boerenbe drijf is betrokken, maar er toch groot belang in stelt. Het is inderdaad waar, dat wij veel meer op het belang van een royale stikstofbemesting wijzen dan dat er aandacht wordt gegeven aan de fosfaat- en kalimeststoffen. En dat niet zonder reden! Wij zijn nl. van oordeel, dat de stikstofbemesting op de meeste bedrij ven veilig kan worden opgevoerd zon der dat de fosfaat- en kalivoorziening in het gedrang komt. Als we de kaart bekijken, waarop het resultaat van het grondonderzoek voor ons eiland in kleuren is aangegeven, dan blijkt, dat het vooral met de kalivoorziening wel goed zit; over de fosfaattoestand van de grond behoeven we ons met uitzonde ring van enkele gebieden ook niet be zorgd te maken. Verder moet niet wor den vergeten, dat de adviezen voor de kali- en fosfaatbemesting de landbou wers vaak op een andere manier be reiken. Op de bedrijven, waar regel matig aan grondonderzoek wordt ge daan, krijgt men op het adviesformu lier voorgeschoteld hoe de kali- en fos faatbemesting moet zijn. En onze in druk is, dat men over het algemeen deze adviezen goed opvolgt en in be paalde gevallen eerder meer dan min der dan de voorgeschreven portie geeft. Op het adviesformulier vindt men echter niets over de stikstofbemesting, omdat het niet mogelijk is hierover aan de hand van grondonderzoek een goed advies te geven. Dat laat men aan de landbouwers zelf ende land bouwvoorlichting over. Vandaar de bij zondere aandacht, die we aan de stik stofbemesting geven. Het is bovendien dankbaar werk. Dat blijkt ook dit jaar weer zeer duidelijk op de proefvelden. We zijn daar gegaan tot 120 kg. zuivere stikstof (ruim 500 kg kalkammon) per ha. en krijgen echt niet de indruk, dat we er daarmee zijn. Toen we enkele dagen geleden één van de proefvelden maaiden bleek het ge wicht aan vers gras op enkele veldjes met 120 kg. zuiverse stikstof per ha. vijfmaal zo hoog te zijn als op veldjes, die geen stikstof kregen. Verder bleek wel zeer duidelijk, dat een gift van 60 kg. zuivere stikstof epr bunder veel te weinig is. NOGMAALS DE SCHAPENPROEVEN Als de landbouwvoorlichting een proef neemt, dat betekent dit in geen geval, dat hetgene wat als nieuw ele ment in de proef wordt opgenomen na volging verdient. In dit opzicht ver schilt een proef duidelijk van een de monstratie. In het laatste geval wordt iets naar voren gebracht, dat volgens de landbouwvoorlichting navolging ver dient. Dat geldt voor een proef niet en ook niet voor de schapenproeven, die op het moment lopen. We bedoelen de proef, waarbij schapen en 2 lammeren o m g e w e i d worden op grasland, dat zeer ruim met stikstof wordt be mest. Omdat dit een proef is stellen we er prijs op, dat schapenhouders dit ge val critisch bekijken. Dit bekijken moet o.i. niet alleen betrekking hebben op de conditie en het uiterlijk van de lamme ren. Het gaat uiteindelijk ook bij de schapenhouderij om het profijt. Het geeft uiteraard voldoening als men voor z'n lammeren op de markt de hoogste prijs krijgt, maar ik geloof wel te mogen zeggen, dat de meeste scha penhouders liever twintig gulden ver dienen aan een lam, dat 70,op brengt dan tien gulden aan een lam, waarvoor ze op de markt 80,krij gen. 'k Geloof dat dit het punt is waar om het in deze proef vooral gaat. Nu is het op het moment nog zeker niet zo, dat de lammeren uit de proef- groep duidelijk minder in conditie zijn dan de lammeren, die met de moeder schapen op de normale wijze worden gehouden. Wat wel vaststaat is dit! De kosten voor het krachtvoer zijn veel hoger dan die van de extra-stik stof. We stellen er prijs op omtrent de kosten aan krachtvoer, die in de periode na het lammen tot aan de markttijd CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 29 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 mei op om 4.33 uur en gaat onder om 20.42 uur; 29 mei op om 4.30 uur en onder om 20.45 uur. Maan: 30 mei E.K.; 7 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 mei 9.36 en 21.56; 25 mei 10.18 en 22,38; 26 mei 10.58 en 23.19; 27 mei 11.36 en 28 mei 0.03 en 12,13; 29 mei 0,42 en 12,48; 30 mei 1.18 en 13.28; 31 mei 2.09 en 14.28; 1 juni 3.18 en 15.44. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. DE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Voor donderdag, 16 mei j.l. had de Huishoudelijke Voorlichting een gasten- dag/kaderdag voor de besturen van de vrouwenverenigingen op de Volkshoge school in Bergen georganiseerd. Aan deze activiteit hebben 31 dames van de verschillende verenigingen deelgeno men. Goed tien uur werden de dames op de volkshogeschool door mej. Geertsema verwelkomd met een kopje koffie. Na de kennismaking volgde een inleiding over het ontstaan en het doel van de volkshogeschool, met een discussie over dit onderwerp. Na de lunchpauze, waarin de dames een warme maaltijd kregen, was er nog gelegenheid om van de prachtige om geving van de volkshogeschool te ge nieten. 's Middags zijn er verschillende pro blemen in discussiegroepen behandeld. Tegen half vijf moest er weer afscheid genomen worden. Voor velen echter, ge loof ik, niet voor altijd. De volkshoge school is een vormingscentrum, waar we allen, wanneer we er eens geweest zijn, graag weer terug komen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 16 mei 1963 Gevonden te Den Burg: gekleurde binders voor fiets; koperen anker met kroon (mari nier); blauwe plastic damesregenjas; 2 bank biljetten van ƒ10,rode mohairwollen sjaal; linker rode dameshandschoen: veelkleurige mohairwollen sjaal; linker lederen want; zwarte lage herenschoen; bruine portemonnee met ƒ1,26; houten kinderautopedje met 2 achterwielen; zwarte knipportemonnee met ƒ0,55 en bon Lunter; rieten mandje; bruine portemonnee met ƒ4,15 en fietssleutel; grijze comboyhoed; 2 metalen speelgoedauto's (Dinky Toys); werkmanskaart 2e klas TESO; arm band met kunstparels; balpen en vulpen. Verloren te Den Burg: blauw jack; dubbele bruine fietstas; zwartlederen damesportemon- biljet); lederen motorkap (hoofddeksel); sleu- nee met 2 rijksdaalders (1 munt en 1 munt- telbos met 3 kleine sleutels en 1 grote; blauwe autoped met rood bagagedragertje; lichtbruin- lederen damestas met touw ingeregen; zwart lederen damesportemonnce met ƒ0,60 en knipsluiting. Het bureau is voor het aangeven van ge vonden en/of verloren voorwerpen geopend van 16.00 tot 18.00 uur (niet voor kleuters). worden gegeven nader geïnformeerd te worden. Mededelingen daarover zijn zeer welkom. En voor de rest wekken wij U op goede aandacht te geven aan de proeven, die op het moment lopen op de bedrijven van Jn. Huisman, Berkhoeve" en F. M. Roeper, het Noorden. C. v. Gr. KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER I f 345,- f 755,- als bankstel I Verstandig. Éérst heel veel bankstellen zien en dan pas kiezen. Uw eigen smaak, dèt is het doorslaggevende argument. Gun u dus de gelegenheid uw keus te bepalen. Dat kanIn de meer dan 100 toonkamers van Klercq's Woninginrichting. Kom samen eens langs, u bent van harte welkom I OEN HELDER SPOORSTRAAT 30 KONINGSTRAAT*43-45 PRINSES FARAHNAZ DRAAGT TEXELS TRUITJE Mevr. D. Vlaming, beter bekend als „tante Dit" van „Ons Nestje" is een enthousiast hand werkster. Enige tijd geleden voltooide zij een fraai blauw wit overgooiertje dat zo geslaagd was, dat de vriendinnen haar aanraadden, het naar de toen juist geboren dochter van de Sjah van Perzië te sturen. Dat gebeurde en een dezer dagen kreeg me vrouw Vlaming een bedankbriefje. In het in de Franse taal gestelde schrijven dankte prinses Farah voor het presentje en deelde mee dat het de kleine Farah- naz uitstekend past! SCHIETOEFENINGEN Op 24, 28, 29 en 30 mei zullen schiet oefeningen worden gehouden met ra ketten tussen 11.00 en 15.30 uur. Geschoten wordt vanaf het nieuwe haventerrein te Den Helder naar een punt op 2 a 3 km. afstand, gelegen aan de zuidzijde van het Malzwin. Een veiligheidsschip is in dit zwin aanwezig. O.L. SCHOOL OOSTEREND HIELD UITVOERINGEN (van onze correspondent) Vrijdag en zaterdag j.l. waren voor de kinderen van de o.l. school te Oos terend de dagen van het jaar, omdat zij allen een taak hadden verkregen in de schooluitvoeringen, die dit jaar ge slaagd kunnen worden genoemd. Bo vendien konden de evenementen zich in een goede belangstelling verheugen. Onder leiding van het onderwijzend personeel werd een uitvoerig program ma, liefst veertien nummers omvatten de, gebracht, waaraan kleinen zowel als groten op een heerlijk ongedwongen wijze hebben meegewerkt. Veel werk was gemaakt van de costuums, die vooral in het laatste spelletje van de hoogste klassen goed naar voren kwa men. Beide avonden moesten de school- kas spekken, had mevr. Brans, voorzit ster der Oudercommissie bij haar ope ningswoord verklaard. Voor hetzelfde goede doel was de verloting bestemd. Thea Roozendaal (accordeon) zorgde met de heer T. Witte (piano) voor de muzikale omlijsting. Het slot van de avond was een bloemenhulde voor het onderwijzend personeel. Twee geslaag de avonden waren het. BINNENKORT ENKELE DEMONSTRATIES Het ligt in de bedoeling zeer binnen kort demonstraties te houden, waarbij het speciaal zal gaan over werkwijzen bij het winnen van het hooi en de „ver pleging" van de suikerbieten. Het is op dit moment nog niet mogelijk de datum precies te noemen, maar we denken aan de week van 3-7 juni. Wel kunnen we mededelen, waar de demonstraties zullen worden gehouden. Voor het hooi is dit op het bedrijf van KI. Eelman, „Noordwijk", het Noorden. Het betreffende perceel ligt aan de weg tegenover het bedrijf „Avanti" van G. C. Bakker. Het betreft grasland, dat voor het 2e jaar ligt en in ontwikkeling vóór is bij de meeste percelen, zodat we de demonstratie kunnen houden op een tijdstip, waarop op de meeste bedrijven het hooien nog niet is begonnen. De demonstratie zal vooral betrek king hebben op het schudden van het hooi. Verder zal aandacht worden be steed aan een goed gebruik van de balenslede bij het persen van hooi en een goede stapeling van hooipakjes. De demonstratie bietenverpleging wordt gehouden op het bedrijf van J. van Benthum, polder Eierland. Het per ceel ligt aan de Tweede Dwarsweg in polder Eierland nabij de Postweg. Het zwaartepunt zal hier vallen op een goed gebruik van de dunmachine in gevallen, waarbij precisiezaad met de precisie- zaaimachine is gezaaid. Wij zijn van mening, dat de grondsoort op het be treffende perceel ongeveer een gemid delde is van de grondsoort, die op ons eiland wordt gebruikt voor de teelt van suikerbieten. Wij hopen U volgende week nadere bijzonderheden te kunnen geven. C. v. Gr. FEUILLETON door Henk van Heeswijk 6. Na enige tijd kwam een dienstertje naar hem toe en vroeg wat hij wenste. Karei, die even zat te dromen, schrok op en keek in een arrogant gezicht. Hij lachte. „Sorry, ik was even met m'n gedachten weg. Laten we maar eens beginnen met een lekkere kop koffie. Hebben jullie dat?" Het meisje reageerde slechts: „één koffie" en verdween naar het buffet. Karei stak een sigaret op en keek haar na om goedkeurend te knikken. Een jaar stevige benen kwamen er onder het zwarte rokje uit. En een leuke toet had ze ook, maar ze moest niet zo stuurs kijken. Hij keek eens rond. Een leuke tent, dacht hij, zo heel anders dan elders in deze omgeving. Vooral die opgezette dieren in die verlichte kasten gaven een bijzondere sfeer aan het restaurant. Veel publiek was er anders nog niet. Nu ja, zaterdagmorgen.... menigeen sliep op zo'n dag behoorlijk uit. Na een paar minuten kwam het meis je terug met de bestelling en plaatste die voor hem zonder een woord te zeggen. Karei keek haar aan in het strakke gezicht en zei lachend: „Dank je, zus. Ben je altijd zo spraakzaam?" Het meisje keek met opgetrokken wenkbrauwen naar de jongeman. „Par don?" „Vergeet het maar. 't Is alweer over" Ze keek nog even in zijn lachende gezicht, haalde toen haar schouders op en liep weer naar het andere eind, waar ze op een krukje ging zitten naast een' collega. Van onder zijn oogwimpers keek Karei naar het tweetal en consta teerde, dat ze over hem sprak. De an der keek tenminste in zijn richting. Rustig maakte hij het suikerzakje open, goot het leeg in de koffie en be gon te roeren. Verbazend leuke tent hier. Gek, dat hij het nooit geweten had. Er kwam een luidruchtig gezelschap binnen en de beide meisjes hadden han denvol werk met de bestellingen. Af en toe dronk hij van de koffie, die van uitstekende kwaliteit was en toen de meisjes klaar waren met het gezelschap, tikte hij op zijn schoteltje. Hetzelfde meisje kwam en keek hem vragend aan. „Hetzelfde recept zus. Plus een klein glimlachje". „Met wat?" „Een tikkeltje vriendelijke gezicht. Of is dat niet bij de prijs inbegrepen?" Ze bleef een ogenblik staan om hem wat beter op te nemen. Doch daarna pakte ze met nietszeggende blik zijn kopje en verdween. Wat later bracht ze hem de bestelde consumptie en zei met iets minder stroeve blik op haar ge zicht: „Alstublieft, meneer". „Dank je, zus. Nou smaakt het vast veel lekkerder" Ze snoof even en vertrok weer. Op nieuw zag hij haar smoezen met het andere meisje en opnieuw keek die naar de in haar ogen blijkbaar zonder linge klant. Karei deed nog een kwar tier over het tweede kopje en toen het meisje in zijn buurt was, zei hij, dat hij wilde afrekenen. „Een ogenblikkie Ze bracht nog een paar bestellingen weg en kwam toen weer bij hem terug. Terwijl ze tegen de tafel leunde, zei ze met toonloze stem: „Dat is één gulden inclusief". Inclusief het vriendelijke gezicht?" vroeg hij plagend. „De bediening, meneer". Karei legde een gulden en een kwar tje neer en leunde op zijn gemak ach terover. „En wat doen we vanavond?" vroeg hij. Ze incasseerde het geld en keek hem toen met grote ogen aan. „Wat zegt u?" „Ik zei: wat doen we vanavond? Zin in een bioscoopje? In Arnhem draait een bijzonder leuke film." Ze stond nog steeds met grote ogen naar hem te kijken. Na enkele seconden kreeg ze haar spraakvermogen blijk baar terug, want ze beet hem toe: „Bent u wel erg lekker?" „Zo lekker als kip, zus. Nou? Zeg maar, waar ik je met m'n wagentje moet komen halen. Maken we er een lollige avond van". Ze borg het geld weg in een zak onder het schortje en knipperde met haar ogen. „Laat m'n verloofde het maar niet horen", antwoordde ze op spottende toon. Hij keek snel naar haar handen, maar behalve een sierring zag hij niets wat ook maar op een verlovingsring leek. „Maak mij wat wijs, zus, je bent net zo min verloofd als ik". Ze zag hem naar haar handen kijken en snel verborg ze die onder haar schort. „Ik zal van uw uitnodiging toch geen gebruik maken", antwoordde ze droog. „Dat is dan erg dom, zus. Je weet niet wat je mist". „Moe 'k nou lachen?" Hij knikte heftig. „Doe dat eens, zus. Je moest eens weten, wat een gezellige toet je hebt, als je wat vriendelijker kijkt. Oefen je maar eens een keer of wat in de spiegel. Je zult er beslist nog voordeliger uitzien als je al bent. Nou? Denk er maar eens over na. Hoe laat ben je klaar vandaag?" Het meisje scheen nog steeds van de ene verbazing in de andere te vallen. Haar lippen bewogen even, maar ze tuurde onafgebroken naar de klant, die haar vriendelijk lachend aankeek. „Dacht u nu heus, dat ik met Jan-en- alleman uit ging?" Hij schudde zijn hoofd. „Vast niet. Jij bent helemaal niet het type, dat on middellijk ja zegt. Maar in dit speciale geval zou ik je willen adviseren een uitzondering te maken. Ik ben namelijk niet Jan-en-alleman, zie je? Ik ben Karei Welsenaar uit Ede, van beroep vertegenwoordiger. In het bezit van een eigen wagentje, weliswaar een gewone Volkswagen, maar in prima staat. En als je niet naar Arnhem wilin Apeldoorn is het ook leuk". Ze leunde nog steeds tegen de tafel en keek hem met stijgende verbazing aan. Tenslotte antwoordde ze: „Zie ik er werkelijk zo gek uit?" „Welnee, integendeel. Je bent zelfs een bijzonder charmante verschijning. Nooit geweten, dat de Hoge Veiuwe zo iets schoons verborg, anders was ik vast veel eerder gekomen Nou, strijk je hand eens over dat coquette schortje van je en zeg ja. Hoe laat ben je klaar? Zeven uur?" Geleidelijk aan kreeg het meisje haar zelfvertrouwen terug. „Als u uw pogin gen eens vervolgde in een restaurant in de stad? Of op de straat? Of waar dan ook. Misschien vindt u dan iemand, die toeschietelijker is. Bovendien, ik zei het u al: mijn verloofde zal er bezwaar tegen hebben". Hij bleef lachen. „Wat kun jij slecht liegen, zus. Nou, ik kom nog wel eens een keertje aanwippen. Heb je hier elke dag dienst? Of wel eens een vrije dag?" „Kan ik u nog ergens anders mee van dienst zijn, meneer?" vroeg ze op strakke toon en meteen lag die arro gante blik weer in haar ogen. „Door met me uit te gaan vanavond. Ik garandeer je een paar prettige uur tjes". „Het spijt me, meneer, maar dat staat met op ons menu. Goeden morgen". En meteen draaide ze zich om en liep naar achteren. Karei keek haar grinnekend na en dacht: Dat komt best in orde, jongedame. Let maar eens op. Is het vandaag niet, dan morgen wel. (Wordt vervolgd) PROCENT BIJ SPAREN OP LANGERE 1 TERMIJN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. 3. I?n daar maken wc meteen al kennis met een van brigadier Pict's verrassende eigen schappen Hij verstond en sprak namelijk wèl Italiaans, want hij had altijd hard op zijn talen gestudeerd. Die behoorde een agent in een grote stad te kennen, vond Piet. „Die vreemde snaken, dat zijn een paar Italianen, controleur', legde Piet uit. „Ze wil len graag weten hoe laat de trein uit het Oosten binnenkomt. Vertel het ze maar gauw. Wie weet worden die twee heetgebakerde drift- kopjes dan wat rustiger". „He kan ik ze dat nou vertellen?" jammerde de controleur. „Ik ken toch geen Italiaans? De enige Italiaanders, waar ik wel eens mee te maken heb gehad, zijn de schoorsteenvegers en de ijscoman op de hoek! En die spreken Ne derlands! Flauwe kul, dat Italiaans! Dat hoort niet bij mijn vak. Dat hoeft een controleur niet te kennen. Hier niet en nergens! En in Italië al evenmin!' „Nou nou, wind je niet op", lachte Piet „Ik zal het ze wel even vertellen". Toen wendde de onverschrokken brigadier zich tot de twee vreemdelingen cn zei: „Trinio con vapore oriëntale arrivato in tri minuti!" „Aah Mille multa multissima gracia, signorc capitano!" riepen de twee Italianen verheugd uit. En terwijl ze nog geen minuut geleden getracht hadden Piet enig letsel toe te brengen door hem hardhandig weg te duwen, vervielen ze nu tot een ander uiterste. De dik ste van de twee viel de koene brigadier na melijk om de hals en gaf hem een klinkende, dankbare zoen!

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3