De middenstand roert zich in De Koog 3 Herrie op de Hope Veluwe Eilil Huidverzorging TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 JUNI 1963 beter. Kom bij ons een kopje koffie drinken. Mijn moeder zet ook voortref felijke koffie. Zullen we dat doen? Kan ik met die aardige stuurman van je kennis maken. Mogelijk, dat we dan op een akkoordje komen. Hij, als hij niet vaart, en ik, als hij over de zeven zeeën zwerft Nou?" „U moet zich eens na laten kijken. Waar ziet u me voor aan? Voor een speelpopje?" „Voor een schat van een meid, die me op alle mogelijke manieren voor de gek houdt met haar stuurman. Ik geloof er geen fluit van". Ze haalde haar schouders op. „Ge loof kan ik u niet geven. Waarom neemt u Jopie niet? Er groeit bij haar een stille verering voor u. U hoeft maar één kik te geven en ze valt zo in uw armen". „Ik heb jou liever in m'n armen, Stien". „En ik wou, dat u op de Mokerhei zat, verstaat u? U begint op m'n zenuwen te werken. Ik.... ik bedien u niet meer. Zo, nu weet u het meteen". En weg was ze. Karei keek haar lachend na, maar toen hij wilde afrekenen, was Stien in geen velden of wegen te bekennen en Jopie kwam met een verheerlijkt ge zicht naar zijn tafel. „Hebben jullie weer gekibbeld?". „We doen niet anders, Joop. Zo be gint de liefde. Weet je dat?" „Ik vind het maar een raar soort liefde, hoor. Gisteren zei ze nog, dat ze u wel kon verscheuren". „Ik zal morgen een scheurkalender voor haar meebrengen, kan ze alvast oefenen" Hij speelde met zijn porte feuille en keek haar aan met half toe geknepen ogen. „Waar zei je ook a;- weer, dat ze woonde?" Ze schudde haar hoofd. „Ik zeg niks meer. Ik heb al genoeg op m'n kop ge had, omdat ik dat poortje verraden heb. Ze is in staat me dv ogen uit te krab ben". Hij legde geld voor haar neer en zei: „Joop, als we gaan trouwen, nodi gen we jou uit op de bruiloft, hoor". Ze lachte en streek het geld op. „Bof ik even? Wanneer is het?" „O, dat duurt heus zo lang niet. Apropos, wat is er van waar? Van die stuurman?" Het meisje keek even over haar schouder, maar Stien bleek naar de keuken verdwenen te zijn. „Dat is een buurjongen: Gerrit Davelaar. Ze gaan al jaren met elkaar. Maar als u het mij vraagt ze boog zich dieper naar hem toe dan geeft ze niks om hem. Maar u hebt het niet van mij, hoor?" Hij knipoogde. „Joop, je bent een trouwe bondgenoot". Drie dagen bleef hij weg, maar op een stille zaterdagmorgen was hij al weer vroeg in het restaurant. Tot zijn verwondering kwam ze weer naar hem toe. „Ik dacht, dat u uw pogingen op had gegeven en ik was al blij". „Daar meen je niks van, Stien. In stilte heb je jezelf afgevraagd: zou hij nog wel terugkomen? Ik begin onge rust te worden". Ze keek hem met haar hoofd schuin aan. „Verbeelding hebt u genoeg. Wat zal 't zijn vanmorgen? Een uitsmijter?" Hij proestte het uit. „Bewaar me, dat is nog veel te vroeg". Hij trok zijn ge zicht in de plooi en bestelde met sta tige stem: „Juffrouw, graag een kopje koffie". „Eén koffie voor menéér". En ze legde de klemtoon op het laatste woord. Leuk spelletje, dacht hij. Ze is niet gemakkelijk te veroveren. Maar toch zal ik het winnen. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder In het dorpscentrum vnden we naast de supermarkt van de heer R. Daalder het filiaal van Bakkerij Snik. Zaterdag 1 juni is het geopend en het kon zich al direct verheugen in een goede belang stelling van de zijde van het kooplus tige publiek. Het is dan ook een winkel geworden om van te watertanden, al thans van binnen. Ongetwijfeld zal menigeen voor de verleiding bezwijken en een keus doen uit de sortering gebak, chocolaterie etc. Toen ze de koffie bracht, vroeg hij: „Mag ik u een consumtie aanbieden, juffrouw van Essen?" Ze werd rood en keek hem nijdig aan. „Heeft Jopie weer gekletst?" Hij schudde zijn hoofd en genoot van haar boosheid. ,.Mis poes In Ede wor den adresboeken uitgegeven en dan is het een klein kunstje om even op te zoeken, waar onze dierbare Stien domi- cileert. Even opzoeken onder Otterlo. Dat je aan de Pothovenlaan woont, wist ik de volgende dag al Op nummer 18 Even het adresboek naslaan en die woont er op Pothovenlaan nummer 18? De familie Van Essen. Met hun char mante dochter Stien. Leuk he?" „Ontzettend lollig. Moe'k nou lachen?" „He ja, doe dat eens voor de ver andering. Hoe maakt je stuurman het?" „Best. Ik heb gisteravond nog een kaartje van hem gehad. Vrijdagavond is hij thuis". „Zal het dan even feest zijn in huize Pothoven? En in huize Davelaar op nummer 16 Gemakkelijk, he? Zo'n adresboek". Ze keek hem minachtend aan. „U hebt uw carrière misgelopen. U had bij de politie moeten gaan". „Kom nou.... Vast loon, vaste ar moe. Als vertegenwoordiger verdien je dikwijls drie keer zoveel. En soms nog meer". „Waar reist u in?" „In een auto", antwoordde hij droog. „Gut, wat zijn we lollig. Zullen Uw klanten wel prettig vinden, niet?" „Bij m'n klanten ben ik zakelijk. Schriften verkopen is m'n specialiteit. Plus een kleine honderd andere artike len, allemaal op het gebied van de kantoorboekenbranche. Maar vandaag is het zaterdag en dan praat ik niet over zaken". „Waar dan wel over?" „Over de liefde bijvoorbeeld. Dat vind ik een heel prettig onderwerp". „Uw koffie wordt koud". „Alles laat me koud, als ik maar met S5 /«a fiÊl en n*e' verbrand hfMtgü PIGMADERM PT Tube2.95-Flacon7.50en2.95 ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen A. M. J. RUITEN, tel. (02223) 315 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg. tel (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) BOOTDIENSTREGELING T.E.SO. Werkdagen: Van Texel: 5.50 6.50 8.00 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16.30 18.30 20.30 v. Den Helder: 6.40 8.00 9.30 10.30 11.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19.30 21.15 Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 9.00 10.30 11.30 14.30 16.30 17.30 18.30 20.30 v, Den Helder: 9.00 10.30 11.30 12.30 15.30 17.30 18.30 19.30 21.15 jou kan babbelen. Ben je naar de kap per geweest?" Ze keek hem stom van verbazing aan. „Waar u al niet op let!" Hij genoot van haar verwondering „Alles aan je vind ik interessant, zus. Dat moet je op prijs stellen, al die be langstelling, die ik voor jou koester". Instinctmatig deed ze een stap ach teruit. „Ik vind u maar een griezelig mannetje". (Wordt vervolgd) Dit is het winkelcentrum „Hollandia", dat 25 mei j.l zijn deuren opende. In het lijvige gebouw hebben drie Burger zakenlieden hun filialen gevestigd. Het zijn de firma's Van der Meer-Langeveld, Timmer's Bakkerij en Moerbeek's dames- en herenmode. Gedeeltelijk vervult het gebouw zijn oorspronkelijke hotelfunctie nog. De bovenverdieping telt een aantal geriefelijke kamers, die in deze maanden voortdurend zijn bezet. In het rechter gedeelte bevindt zich de groenten- en fruithandel van de heer J. v.d. Meer. Deze middenstander heeft intussen zijn levensmiddelenkeus uitge breid met vleeswaren en kruideniersartikelen Vooral ten behoeve van de ver werking van groente en fruit bevindt zich achter het winkelgedeelte een in drukwekkend instrumentarium aan snij-, schil-, hak- en wasmachines. Tevens is een grote gekoelde ruimte aangebracht, waar groente langere tijd fris ge houden kan worden. Timmer's Bakkerij heeft ernaast gezorgd voor een afspiegeling van zijn zaak in Den Burg. Opvallend is het dat de filialen die in het Hollandia-winkelcen- trum zijn ondergebracht, bepaald niet minder ruim gesorteerd zijn dan de „moeder"bedrijven in Den Burg. In sommige gevallen is het zelfs andersom! Een ding weet U: De fa. Moerbeek kleedt U ook in De Koog. Begrijpelijk is het dat het sortiment dat deze dames- en herenmodezaak in het Hollandia-pand heeft ondergebracht voornamelijk op de vakantie is afgestemd. We vinden dus strand-, sport- en badkleding, waarop het zwaartepunt is gelegd. FEUILLETON door Henk van Heeswijk 10. „Wij zijn nooit boos op onze klan ten. meneer", antwoordde ze afgemeten. „Nog iets anders van uw dienst?" „Wat zou je denken van een auto ritje vanavond?" „En wat zoudt u denken van een pak slaag vanavond?" „Als jij het me toedient, accepteer ik het. Hoe laat?" „Merci. Daar kunnen mijn broers voor zorgen". „Ach, Christientje, waarom ben je nu niet eens één keer een beetje lief?" „Omdat dat niet in mijn instructies staat, meneer. Eet u smakelijk". En ze draaide zich om, waarna ze andere klanten ging bedienen. Enkele dagen later greep hij haar hand, toen ze afrekenden. Ze bleef doodstil staan, keek hem met een felle blik aan en siste hem toe. „Als u nu met alle geweld een draai om uw oren wilt hebben „Sorry, Stien. Maar je bent ook zo verschrikkelijk aantrekkelijk. Ik ben stapel op je, weet je dat?" Ze fronste haar wenkbrauwen. „Moe'k nou lachen?" Hij grinnikte. „Dat is een leuk stop woordje van je. Wanneer komt je stuurman thuis?" „Volgende week, maar dan is hij maar een paar dagen thuis. Gaan we fijn uit, meneer Welsenaar Naar de bios en naar een dancing En misschien huurt hij wel een wagentje en gaan we heerlijk toeren. Wellicht komen we dan door de Burgemeester Bootlaan in Ede". „Leuk", antwoordde hij. „Waarschuw me van te voren, dan zal ik voor het raam komen kijken. Ofik weet nog In een grote voormalige kampeer- schuur aan de Kaapstraat is de potte- bakkerij van de heer A. Roberti onder gebracht. Ernaast bevindt zich onder hetzelfde dak Mantjes Schoenhandel. De Koog groeit koortsachtig onder invloed van de jaarlijks groeiende stroom toeristen. Toeristisch gezien is het dorp De Koog, dicht bij zee gelegen, de grootste trekpleister voor de vakantieganger. Gedurende de laatstae vijftien jaar heeft zich een indrukwekkende ontwikkeling voltrokken op het gebied van de gastenaccommodatie. Hotels werden gebouwd, bungalows verrezen bij tientallen en practisch elk huis ging pensionmogelijkheid bieden. Oprich ting van kampeerterreinen en uitbreiding van de reeds bestaande, deed de gastenconcentratie in het dorp nog groter worden. Begrijpelijk was het dat al deze mensen hun etenswaren en verbruiksartikelen in de onmiddellijke omgeving trachtten te vinden. Nog niet zo lang geleden kon men daar slechts voor een deel in slagen. Er vestigden zich middenstanders in De Koog, die tijdens het seizoen goede zaken deden. De middenstand in Den Burg besefte al spoedig dat ook zij een graantje kon meepikken en zorgde in de loop der jaren voor verkooppunten in deze steeds drukker wordende badplaats. De laatste maanden zijn weer diverse zaken geopend, die voordien nog niet in De Koog bestonden. Is het eenvoudig om een filiaal in De Koog te beginnen? Bepaald niet. Nog afgezien van de beperkte mogelijkheden om een bestaand pand op te kopen en om te bouwen is het genoegzaam bekend dat het aan kopen van deze „kostbare" grond vaak grote offers met zich mee brengt. Uiteindelijk zal het filiaal volgens de regelen der wet moeten draaien. Dat wil zeggen dat in zeer veel gevallen een qediplomeerde kracht de beheerder moet zijn. Slechts enkele branches mogen „vrij" in een winkel worden onder gebracht. Een vrij groot aantal zakenlieden heeft deze moeilijkheden over wonnen en is er na korte of langere tijd in geslaagd een filiaal op te zetten. Bijgaande beelden en woorden willen van deze ontwikkeling een indruk geven. De Pinksterdrukte was nog niet be gonnen toen we deze foto maakten van de jongste uitbreiding van de zaak van de heer J. P. Eelman. Daarom maakt de winkel een beetje verlaten indruk. Op het ogenblik is dat anders Vorige maand nam J. P. dit tot brood- en ban ketwinkel verbouwde huisje in gebruik met een stunt die velen nog heugt. Een groot aantal bonnen werd door een vliegtuig in de nabijheid van Den Burg en De Koog uitgeworpen. Aan de vin ders werd een tractatie uitgereikt Dat J. P. tenslotte met een aantal vruchten taarten op de proppen moest komen, was door hem zelf niet voorzien Dit was tot voor kort het pension „Zee- lust" aan de Dorps straat te De Koog. De heer W. P van der Vis kocht het en richtte er een filiaal van het „Vispaleis" van Den Burg in. Het linkerge deelte werd tot een groente- en fruithan del omgebouwd en in het rechtergedeelte verhuurd aan de fa. P. van Etten. Kort na elkaar zijn de beide zaken geopend en ook zij bieden in een prac- tische en ruime omgeving hun producten aan. Zoals de meeste van de andere zaken is ook dit pand gevestigd op een bijzonder gunstig punt in het dorp. De fa. Jac. W. Lut is gevestigd op de hoek Dorpsstraat-Badweg. In 1960 kwam de heer Lut naar Texel en legde zich aanvanke lijk toe op zijn oor spronkelijke branche: de schoenhandel. Met spoed nam het echt paar Lut studiemate riaal ter hand en wer den de benodigde di ploma's behaald, waardoor het assorti ment kon worden uit gebreid met lederwa ren, keramiek, souve nirs etc. Het belangrijkste onderdeel van de sortering is waarschijnlijk de collectie bad-, strand- en sportkleding Ten behoeve daarvan breidde de heer Lut zijn zaak sterk uit, zodat nu aan de Badvveg een textielafdeling is onder gebracht in een grote overzichtelijke ruimte. Een probleem vormt ook hier de personeelsvoorziening. Zeven verkoopsters heeft de heer Lut kunnen aantrek ken, maar dit getal is nauwelijks toereikend. Dit ondanks het feit. dat de zaak voor het grootste deel op zelfbediening is afgestemd. Dc stand van beide zaken is niet ideaal te noemen. De heer Roberti vangt dit op door zoveel mogelijk van zijn producten elders te koop aan te bieden Niet in de eerste plaats potten maar meer keramische sieraden staan in de belangstelling van de vakantie gangers. De Duitsers kennen deze ste nen hangers, kruisjes etc. onder de naam „Mode Schmuck". Vooral Duitsers brengen graag een bezoek aan Mantjes Schoenhandel om het feit, dat schoeisel in Duitsland bij zonder duur is. Vaak worden meerdere paren meegenomen, ook voor de winter die op allerlei manieren over de grens worden gebracht. Een groot deel van de collectie is echter op de vakantie afge stemd, zodat we in de etalage sport schoenen, sandalen, slippers etc. aan treffen. Twee vliegen in een klap op deze foto Links het indrukwekkende moderne pand van de fa. Dros' Magazijn (eigenaar C. J v.d. Kooi) en rechts het in een winkel veranderde pandje dat de foto- en boekhandel van Langeveld de Rooij een onderkomen biedt. De heer C. J v.d. Kooi maakt thans voor het derde jaar van zijn Koger filiaal gebruik. De zeer grote sortering van uiteenlopende aard, welke in het bedrijf te Den Burg aanwezig is, heeft ook hier een plaatsje gevonden. Op een oppervlakte van ruim 150 m2 vindt men rookartikelen, cosmetica, huishoude lijke artikelen, speelgoederen, levensmiddelen, boeken, souvenirs, bad- en strandartikelen en niet te vergeten fotoartikelen. Dat laatste is een specialiteit van zoon Gerard, die onlangs het vereiste diploma voor deze branche be haalde. In het pand zijn twee woonhuizen ondergebracht, waarvan er een wordt verhuurd. Wat kleiner, maar zeer opvallend en aantrekkelijk is het rechter geveltje, waarin de fa. Langeveld de Rooij een deel van haar sortiment uit Den Burg heeft ondergebracht. Een indrukwekkende keus boekwerken, dagbladen en tijdschriften vindt men daar naast een fotoafdeling, waar alle benodigdheden voor het fotograferen en filmen uit voorraad leverbaar zijn. In dit rustieke gebouwtje was eertijds de fa. Van der Meer-Langeveld gevestigd.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3