„The New York Times" laat zich vleiend uit over Texel BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF FILM-NIEUWS fi - j^^:L;r;/ HJRGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 juni 1963 Geboren: Johanna Maria, dv. Theo Vitte en Anna M. Bakker; Eddy, zv. Johannes Vermeulen en Tietje van der Teide. Ondertrouwd: Antje Zutphen en Jan Cornells Blaauwbroek. WOENSDAG GEEN ZUIGELINGENBUREAU Men deelt ons mede, dat er woens dag 19 juni a.s, geen consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 juni op om 4.19 uur cn gaat onder om 21.02 uur; 19 juni op om 4.19 uur en onder om 21.03 uur Maan: 14 juni L.K.; 21 juni N.M Hoog water ter rede van Oudeschild. 14 juni 0.14 en 12.52; 15 juni 1.01 en 13.43; 16 juni 2.06 en 14.56; 17 juni 3.29 en 16.26; 18 juni 5 00 en 17.52; 19 juni 6.25 en 19.06; 20 juni 7.33 en 20.04; 21 juni 8.32 en 20.58; 22 juni 9.23 en 21.49. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Een drietal aantrekkelijke films kon digt de directie van ons bioscoop theater deze week aan. De eerste draait vrijdag- en zaterdagavond en heet „Lemmy Cautionen verdovende middelen" (En pleine bagarre). Esposito (Eddy Constantine), een berucht gang ster en handelaar in verdovende middt - len wordt op Pigalle gearresteerd. De Italiaanse politie eist z'n uitlevering. Het is de taak van de niet al te snug gere Micaci (Renato Rascel) Esposito naar Rome te brengen. Na een reeks verwikkelingen slaagt hij daar in. Wat men noemt een „ruige" film, waarin de Parijse onderwereld een grote rol speelt. De leeftijdsgrens is 14 jaar. Zondag- en maandagavond kunt U genieten van het in Afrika spelende avonturenverhaal „Slavenjagers van Afrika", waarin Robert Taylor een hoofdrol speelt. Ingenieur Adamson heeft de opdracht de eerste Oost-Afri kaanse spoorweg te voltooien Enkele van zijn medewerkers verdwijnen plot seling.. Het lijkt iets te maken te hebben met het feit, dat een ander, de Duitse ingenieur Günther ook 'n spoor lijn wil aanleggen. Tevergeefs probeert hij Adamson bij zijn plannen te be trekken. Bij zijn naspeuringen in het binnenland wordt de ingenieur met z'n metgezellen overvallen door een wilde negerstam. Door een list weet hij zich te bevrijden Voor echter het goede in de barre strijd die nu volgt, over wint, vallen er doden. Ondanks dat is de regisseur er in geslaagd er een vro lijke noot in te houden. Toegang boven veertien jaar. De film „Sag mir adieu" draait zon dagmiddag 3 uur en dinsdag- en woens dagavond 8 uur. Het is een vrolijke jacht op een paar muzikale landlopers. Fred en Chris. Ze zingen ergens in Zuid-Europa is een klein cabaret Door de politie wordt aan hun optreden een einde gemaakt, omdat ze buitenlanders zijn en geen vergunning hebben. Ze storten zich in een reeks avonturen, wanneer zij in aanraking komen met een gangsterbende. Zelfs binden zij de strijd aan met de bende. Het einde is wel heel gelukkig. Beide vrienden ko men met Ruby en Rosy, de dochters van de circusdirecteur Signor Gorgon- zolo, in de huwelijksboot terecht. Een ontspannende film, die toegankelijk is voor alle leeftijden HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING DE TUINWEDSTRIJD De belangstelling voor de tuinwed- strijd van de Huish. voorlichting groeit, maar het aantal deelnemende tuinen is op het ogenblik nog wat aan de kleine kant. Er moeten er dus nog een paar bijkomen. Het wedstrijdelement is van het grootste belang om de zorg voor de tuin te stimuleren. Natuurlijk komen er dan vragen op. Waar zal ik de vaste planten zetten en is dat perk daar op z'n plaats? Kan ik die planten bij elkaar zetten en wat hoort er bij een rotspar tijtje? Al werkende dienen de proble men zich automatisch aan. De Huish. voorlichting is voornemens in septem ber een avond te beleggen voor de deelnemers en deelneemsters aan deze wedstrijd. Daar zal dan de uitslag be kend worden gemaakt en worden tevens de vele problemen uitvoerig besproken. Aarzel niet! Geeft U zich op bij mej. R. Bastiaans, Vismarkt 2, Den Burg, of bij mevr. Roeper, „De Fenne". Weet U dat de huish. voorlichting een voor- beeldsiertuin heeft bij P. Koorn, Koger- veld, De Koog, en bij S. W. Koning, Koningsweg 13. Oosterend? En een voorbeeldmoestuin bij H. Witte, Koger- weg? En een voorbeeldwoonkamer bij P. Kuip, De Koog?; dat deze voorbeeldobjekten bezichtigd mogen worden?; dat deze objekten bijzonder geschikt zijn voor een excursie van een vrou wenvereniging? dat U zich hiervoor in verbinding kunt stellen met de huishoudconsuïente of met een van de werkgroepleden?; tenslotte, dat mej. Bastiaans wegens het volgen van een cursus afwezig is tot 6 juli? S.V.O.-NIEUWS Uitslagen welpen: Donderdag: Texel c-SVO 07; zater dag: SVO-Texel b 60. Dit waren de laatste wedstrijden van de welpen. De worst voetbal wedstrijd SVO 1- SVO 2 van zaterdag, eindigde in een 52 overwinning voor SVO 1 Zaterdagavond, half acht wordt de wedstrijd SVO 1-Texelse Boys 2 ge speeld. Kom op tijd! PAARDENSPORTEVENEMENTEN Van het bestuur van de Vereniging voor Vrienden van het Paard vernamen wij het programma van de komende paardensportevenementen. De gezelligheidsrit is vastgesteld op zondag 30 juni a.s. Opgave voor deel name vóór of op maandag 24 juni bij mevr. Keesom-Kartsten. Er wordt een flinke deelname verwacht. De bestuurs leden zijn gaarne bereid nadere inlich tingen te verschaffen. Voor het Concours-hippique op zater dag 20 juli bestaan grote plannen. Ge durende de gehele dag zal een ten toonstelling worden gehouden met o.a. een automobielshow. 's Morgens vinden de keuringen van het VLN en het Kon. Ned. Trekpaardenstamboek plaats. 's Middags zullen zich diverse tuig- paardnummers afspelen; tevens een op treden van ,,De Waddenruiters" en de Ponyclub. Voorts wordt een spring concours gehouden evenals een con cours d'élégance. Het vraagprogramma voor de ver schillende landbouwtuigpaarden en één trekpaardennummer is als volgt; L.T.-paarden: Concours van één-span (nieuwelingen) voor tweewielig voertuig; (de nrs. 1, 2 en 3 zijn verplicht deel te nemen in de ..open klasse" één-span). Concours van één-span voor luxe rij tuig (open klasse); Concours van tweespannen voor land- bouwwagens (nieuwelingen en open klasse); Concours van één-span fokmerries voor de landbouwwagens (deelnemende paarden moeten minstens één veulen hebben gebracht); Concours van één-span voor luxe rij tuig, gereden door dames, Concours van tweespan voor luxe rij tuig (open klasse); Trekpaarden: Concours van één-spannen voor de landbouwwagen. Opgave dient te geschieden vóór of op 1 juli a.s. bij mevr. Keesom-Karsten in hotel „De Lindeboom-Texel" of bij de secretaris, de heer P. C Hin, Spang W 24a. Deelnemende paarden aan boven staande rubrieken dienen vóór 30 juni 1963 op Texel aanwezig te zijn Er wordt geen inschrijfgeld gevraagd, doch indien mogelijk een „startgeld" voor iedere deelnemer per rubriek toege kend aan de voor 1 juli opgegeven paarden. Concours van oude voertuigen Dit is een apart nummer Gaarne wordt gezien dat de deelnemers hun wagens etc. in de stijl van de tijd waar in ze gebruikt werden voorrijden. Op gave voor dit nummer gaarne eveneens voor één juli a.s. aan Jac. de Graaf, De Westen (telefoon (02226) 263), die ook nadere inlichtingen kan verstrekken en kan adviseren waar eventueel nog oude voertuigen zijn. Concours d'Elégance Voor luxe auto's in combinatie voor gereden met een amazone te paard. Opgave bij de heer P. Th Luyckx, Bea- trixlaan, Den Burg, tel. (02220) 2405, waar tevens inschrijfformulieren voor deze rubriek verkrijgbaar zijn. SPORTUITYVISSELING S.V. DE KOOG-BERLIJN Vandaag arriveert de Fussbalgruppe Süd-YVest uit Berlijn om ongeveer 11 uur in De Koog. De ontvangst zal plaats vinden in „Het YVittc Huis", waarna de buitenlandse spelers naar de adressen van hun pleegouders zullen worden ge bracht. Zaterdag staat een rondrit per bus op het programma. Het is de bedoe ling dat zondag een uitstapje naar het strand en de duinen wordt gemaakt Zondagmiddag om half drie begint dan de voetbalwedstrijd op het terrein van De Koog. Om ongeveer zes uur wordt in het Witte Huis aangezeten aan een diner Met klem worden de spelers van De Koog verzocht vanmorgen aan wezig te zijn bij de aankomst van de gasten. Hopelijk is het weer goed, zodat de Berlijners een zo gunstig mogelijk beeld van het eiland krijgen. Sportvrienden, laat ons het beste beentje voor zetten en onze gasten een paar onvergetelijke dagen aanbieden. Het elftal, dat tegen de gasten zal spelen, staat in het kastje vermeld. (Zie verder advertentie). TEXELSE BOYS-NIEUYVS Het is SVC zondag niet gelukt KSV een puntje af te snoepen, dus moet Boys 1 nog een keer in het strijdperk treden om KSV, dat er natuurlijk ook op gebrand is, de eer te betwisten We hebben geprobeerd de wedstrijd een beetje dicht bij huis te laten spelen, n.l. in Den Helder, doch dat is met gelukt. De strijd om de bovenste plaats heeft nu plaats in St. Maarten op het terrein van St. Boys, Het heeft het na deel van weer een busreis, maar het voordeel, dat we nu op bekend terrein spelen en van harte welkom zijn bij de mensen van St. Boys. Verwacht wordt dan ook dat de be langstelling van die kant groot zal zijn. Boys, zet 'm op en ook veel succes namens de thuisblijvers. Supporters, het is zaak U direct, uiterlijk vanavond (vrijdagavond dus) op te geven voor een plaatsje in de bus. Zwaanstraat of telefoon 2988. ,»Idyllic island off the Dutch coast Onder de vele bezoekers van ons eiland bevindt zich een sterk toene mend aantal journalisten. Omdat deze mensen meestal beroepshalve op Texel vertoeven, is het begrijpelijk, dat elk bezoek van zo'n persfiguur wordt ge volgd door een groter of kleiner artikel in een of ander nieuwsblad of tijd schrift. Was het tot voor kort slechts de landelijke pers, die van tijd tot tijd het eiland eens onder de loep nam, thans blijkt dat ook de buitenlandse repor ters zich in toenemende mate voor het Nederlandse eiland gaan interesseren. Bijzonder goed doet het ons dat deze reporters zich in de eerste plaats blij ken te interesseren voor de charmante trekken van ons eiland en er niet op uit zijn sensationele en aangedikte re portages te maken over „het ^iland waar het niet pluis is" met bewoners die 's nachts met geweren naast hun bed slapen en „machteloze politiemen sen, die de strijd aanbinden tegen no zembendes om maar een paar ter men te gebruiken die de landelijke pers nog vorig jaar ten aanzien van Texel bezigde. Waarmee we natuurlijk niet willen zeggen, dat van Texel slechts goeds gezegd zou mogen worden. De manier echter waarop enkele bladen „de toestand op Texel" versloegen, gingen alle perken te buiten. Wél wer den deze artikelen gelezen door het grote publiek, want stijl en inhoud kwa men tegemoet aan de sensatielust. Bui tenlanders doen het anders. Door onze abonné in de Verenigde Staten, mevr H. Slagter-Buijs (25-33 150 street, Flushing N.Y.) werden wij onlangs attent gemaakt op een artikel in de New York Times van zondag 19 mei j.l., geschreven door de bekende Amerikaanse journalist Jules B. Farber. Deze reporter, die onlangs voor het eerst van z'n leven ons eiland bezocht, geeft daarvan in zijn zeer grote, ruim een halve pagina beslaande artikel, een beschrijving. Ondanks de zeer korte tijd die Farber in Nederland heeft door gebracht, geeft hij blijk bijzonder goed geïnformeerd te zijn en brengt een schat aan interessante feiten ter sprake, waarvan de gemiddelde Texelaar vaak nauwelijks weet heeft. Weliswaar schenkt hij aan verschillende voor ons vanzelfsprekende zaken, uitvoerige aan dacht, want zijn schrijven is in de eerste plaats tot het Amerikaanse pu bliek gericht. Zo krijgen we een com plete prijslijst gepresenteert: Huur prijzen van bungalows, vervoerstarie- ven TESO, kostprijzen van diverse etenswaren en zelfs een volledige be groting voor een Texel-trip, inclusief het vervoer per trein of auto naar Den Helder. Voor hen de hun auto mee willen nemen, geeft Farber voor elke gewichtklasse het vervoerstarief van TESO op. Over TESO wordt veel ver teld. Niet de misère rond een directeur, die wordt geschorst komt ter sprake, maar wel de hoogst interessante oprich tingsgeschiedenis van deze unieke maatschappij. De strijd tegen de maat schappij Bosman wordt gememoreerd, de aanleg van de nieuwe haven en het in de vaart komen van de in aanbouw zijnde pont. „Texel is many things" Over het eiland zelf zegt Farber: „Nooit tevoren zag ik zulk een veel zijdigheid op zo'n klein stukje grond. Duin, strand, hei, bos, vogels, zijn aan trekkelijkheden, die ook op andere plaatsen langs de Nederlandse kust te bewonderen zijn, maar op Texel kan men dat nog ongestoord doen. Zelfs in de maanden juli en augustus, wanneer het aantal mensen zich op het eiland meer dan verdubbeld heeft, kan men langs bepaalde stranden nog urenlang zwerven zonder veel mensen tegen te komen. Dat de toeristen, die het eiland in de zomermaanden bezoeken, er toch de voorkeur aan geven opeen te klitten op enkele punten langs de kust, is misschien verklaarbaar. De overgang van de eivolle steden naar het stille eiland is wat erg abrupt. Toch is de drukte aan het strand van De Koog niet vergelijkbaar met de overbevolkte stranden van Zandvoort en Schevenin- gen. Het „binnenland" van Texel is uniek. Men vindt daar een Holland in het klein met windmolens, oude kerk jes in dromende dorpjes, typische boerderijen en historische monumenten temidden van een landschap, dat in stukjes is verdeeld door de tuunwallen. Geen hotels doen aan de charme van dit gebied afbreuk. Er zijn feitelijk geen luxe hotels(!), maar wel een 85 huizen, die als zodanig zijn ingericht, voorzien zijn van bad en toiletinrichting en zo doende een comfortabele gastenaccom- modatie vormen. Uitvoerige aandacht wijdt Farber aan de werkzaamheden van de V.V.V. Het bleek ons, dat Barber zich door het V.V.V.-kantoor in Den Burg heeft laten inlichten omtrent de mogelijkheden voor toeristen op Texel. Kennelijk zijn de V.V.V.-dames niet spaarzaam ge weest met hun informaties! De V.V.V.-krant „Voor Vrienden van Texel" komt ter sprake, evenals de moeite, die deze vereniging zich ge troost om iedere bezoeker in te lichten. Het gehele artikel is één kreet van enthousiasme geworden. Bedenken we daarbij dat het werd afgedrukt in „The New York Times", een der grootste dagbladen in de U.S.A., een krant die door miljoenen Amerikanen wordt ge lezen KLERCQ OOK UW TOPFORM DEALER f. 635,- f 1375, - als bankstel Verstandig. Éérst heel veel bankstellen zien en dan pas kiezen. Uw eigen smaak, dèt Is het doorslaggevende argument. Gun u dus de gelegenheid uw keus te bepalen. Dat kan in de meer dan 100 toonkamers van Klercq's Woninginrichting. Kom samen eens langs, u bent van harte welkom 1 DEN HELDER SPOORSTRAAT 30 KONINGSTRAAT'43-45 WONDEREN UIT VAKANTIELAND De rijken gaan de wereld rond NNP De gewone man kan er eens heerlijk bij dagdromen. Bij die luchtige programma's van zeer exclusieve reis- bureaux, die zonder enige emotie va kantiereizen aanbieden raison van een compleet jaarsalaris. Als U wel eens een bioscoop bezoekt, hebt U on getwijfeld de films wel eens gezien: het zonnige, verleidelijke Hawaï, Bermuda, verzamelplaats van miljonairs, of Afrika, waar de geslaagde zakenlieden op Safari gaan. Dit alles is mogelijk in de tijd van razendsnelle vliegtuigen en luxueuze oceaanschepen. Fabelachtige reizen voor fabelachtige prijzen. Maar och, wie de voetbalpool heeft gewonnen kan er eens over denken. Wij dromen wel mee. Van de tachtig dagen rond de wereld per Rotterdam (kosten tussen de drie duizend en bijna negenduizend gulden). Van Honoloeloe, 's werelds sprookjes eiland, waar een goedkope boot U voor tweeduizend gulden naar toe brengt. Wilt U het snel doen, dan kunt U voor driehonderd gulden meer een straal vliegtuig nemen. Om op de wereldreis van de Rotterdam terug te komen: ex cursies zijn daarbij niet in de prijs in begrepen. Maar U kunt deze wel ma ken, van India naar China bijvoorbeeld, voor bijna vierduizend gulden. Moet U de buren eens horen als U zo tussen neus en lippen vertelt: „ach, ja, en toen zaten we in India en we dachten kom laten we eens in China gaan kij ken". Zij zullen ook sprakeloos zijn als U hun even vertelt: „Onze vakantie? Tja, we hebben het eenvoudig gedaan. We zijn maar even naar Zuid-Afrika geweest, naar het Paul Krugerspark. De leeuwen eten er uit je hand". Ja, Zuid-Afrika adverteert veel in Neder landse bladen, zo in de trant van „het nieuwste vakantieparadijs". Zeker, U kunt er naar toe als U wat slordige briefjes van duizend kunt missen. Een retour Amsterdam/Johannesburg (na tuurlijk neemt U dan het vliegtuig) kost maar 2,5 duizend gulden. Is dat nu net iets teveel? Geen nood, voor duizend gulden kunt U ook tien dagen naar Kaïro, de stad van Nasser, of naar de Kanarische eilanden, die voorbij de Golf van Gibraltar in de Oceaan bengelen. Is U dat toch wat te min, dan kunt U altijd kiezen voor die droomreis naar Amerika. Voor zo'n duizend dollar brengt men U naar New York, Washington, Chicago en de Nia- gara-watervallen. Het is wat goedkoop om ook nog een ontmoeting met Ken nedy te organiseren, maar wie weet, hoeveel ex-Nederlanders U daar ont moet. Droomreizen zijn er in alle soorten. Bootreizen verdienen vooral de voor keur. De zee heeft een merkwaardig kalmerende invloed. En voor een paar honderd gulden kupt U al met Neder landse schepen naar de Scandinavische landen. Veertien dagen naar Bergen in Noorwegen, inclusief Fjorden, komt U dan bijvoorbeeld op zevenhonderd gul den. Acht dagen naar Helsinki voor vierhonderd gulden kan ook. Ach, dan heeft Europa nog zoveel mogelijkheden. Wenen bijvoorbeeld, de ruisende stad aan de Donau, het hart van het oude keizerrijk, dat alle oorlo gen allang weer te boven is. Een trein- retour komt U op 130 gulden, een vol ledig verzorgde veertiendaagse busreis op zo'n vijfhonderd gulden, gaat U „vol ledig verzorgd" met de trein, dan be hoeft U 150 gulden minder op tafel te leggen. En dan Berlijn, steeds meer de wensdroom van velen. De stad, die op de rand van haar bestaan leeft. Let maar eens op de verbaasde gezichten in de familie als U zegt; „de muur? Praat me er niet van. Ik heb er zelf overheen gekeken". Het is nog niet eens zo gek duur. Honderd gulden voor een trein- retour. Ruim vierhonderd gulden voor een volledig verzorgde busreis. Op eigen rekening kunt U dan de Oostzöne be zoeken. Er in, komt U altijd, zegt men, er uit is een andere zaak. De Rivièra en Italië zijn niet meer die zeer exclusieve streken van vroeger. U hebt altijd kans om daar, net als op de Drachenfels aan de Rijn, stromen vaderlanders tegen te komen, compleet met feesttoeters en hoedjes. Maar er zijn ook nog genoeg niet-ontdekte stre ken. De witte laars van Italië bijvoor beeld, waar de bevolking arm, maar zeldzaam gastvrij en vriendelijk is. En, dichter bij huis, wat te denken van Frankrijk en de Ardennen? Heerlijk ro mantisch beboste heuvels, vol verras singen. Dromen kan men in alle maten, reizen ook. (Wordt vervolgd) 6. Toen werd de aandacht van brigadier Piet getroffen door een jongeman, die kennelijk niet gewend was aan de drukte van een groot station. Hij droeg een koffertje in de hand en sjokte langzaam en onbenullig op het controlehokje af. „Mot jij mijn kaartje nou terug hebben, machinist?" vroeg hij aan de controleur. „Natuurlijk", antwoordde deze. „Jij bent zeker nog niet vaak in de stad geweest, hè? Wat kom je doen?" „Ik mot naar het stadion", antwoordde de brave plattelander. „Voor niks meeschoppen met al die lui, die dT geld voor krijgen. Karei Kleuntjes is mijn naam. Ik ben een zoon van boer Kleuntjes Een beste boer, die vader van me. En een best stukkie land ook, dat-ie heeft Jonge, jonge, jonge, daar steekt later voor mien een beste boterham in. Daar hoef ik geen prof voor te worden. Wat jij?" De brave Karei Kleuntjes, volbloed ama- tcurvoetballer, wachtte geen commentaar van de stationsbeambte af en sjokte er vandoor. Hij merkte niet, dat hij op kleine afstand werd gevolgd door niemand minder dan brigadier Piet. Deze spaarde namelijk handtekeningen op van sportmensen en het autogram van Karei Kleuntjes ontbrak nog aan zijn verza meling. Wie zal evenwel de verbazing van de onverschrokken dienaar van Hermandad be schrijven, ten daar vlak voor zijn neus iets héél vreemds plaats vond. Plotseling stortten zich namelijk de twee Italianen boven op de arme Karei Kleuntjes. Ze kwamen uit een of ander portiekje gesprongen en begonnen Karei vol vuur te omhelzen, waarbij ze gilden van geestdriftig plezier.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4