dralori VLESSING De zoemlens vakkleding Textielhuis Zegel jsij PHILIPS ERNSTIGE VAL Tijdens het bouwen van een huis aan de Wilhelminalaan te Den Burg, viel de heer G. Maat zaterdagochtend door nog onbekende oorzaak van de balklaag van het in aanbouw zijnde gebouw. De heer Maat maakte een val van ca. 3 meter en kwam zo ongelukkig te recht, dat hij een schouderblad scheur de en een been op twee plaatsen brak. Dokter Van Loon liet de patient die zeer veel pijn leed, naar het zie kenhuis in Den Helder vervoeren. GESLAAGD VOOR CANDID AATS- EXAMEN SOCIOLOGIE Woensdag deed de heer R. Witte H. Jzn., Den Burg, te Amsterdam met goed gevolg candidaatsexamen socio logie. Gefeliciteerd! GESLAAGD VOOR LEERLINGEN - DIPLOMA SCHILDER De heer B. C. Th. W. Jas, Schilder end 94*J\ïh Burg, deed een dezer dagen met gtaid gevolg examen voor het leerlingendiploma Schilder. Proficiat! TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden lammeren- markt werden 1366 lammeren aange voerd, die prijzen opbrachten van 60, - 90,De handel was vlot. Verder werden aangevoerd: 6 schapen 80, 3 geiten 25,8 koeien ƒ600,- ƒ1000.16 nuchtere kalveren 60, ƒ120,—. nu ook in Delana: sedert jaren door duizenden verkozen als dé bonneterie voor baby, kleu ter en teener. 'Draion': de beroemde textielvezel van Bayer; licht, luchtig en warm, soepel en zacht; zó gewassen, zó droog en nooit^/Cverviltend. Leuke Tino in tweekleurige streep. Voor leeftijd 2-9 (aar. Kleuren: wit, blauw, rood en groen. Maat 1: f4.95. Kleine stijging per maat. Z.D.H.-NIEUWS De strijd is voor ZDH gestreden. Cal- lantsoog bleek sterker dan ZDH, het welk zij met 9 doelpunten tot uitdruk king brachten. ZDH stelde er 3 doel punten tegenover. Toen het met de rust reeds 41 stond voor C. was het in feite al beslist. De stemming bleef desondanks goed onder de spelers. Men nam er genoegen mee het volgende seizoen in de derde klasse uit te komen. Ten slotte voetbalt men toch voor zijn plezier en om een beetje in conditie te blijven. S.V. TEXEL Donderdagavond vond te Oosterend als sluitstuk van de pupillencompetitie de beslissingswedstrijd Texel-SVC plaats. Na zeer spannende strijd won nen onze jongens met 20. Door beide partijen werd met volle overgave om de eer gestreden, waarbij de verstand houding tussen de jongens niet te wen sen overliet. De spanning bleef er tot vrijwel de laatste minuut in; eerst toen knalde Piet het 2de doelpunt achter de prima SVC-keeper. Ondertussen had Dirk enkele benauwde ogenblikken be leefd en stopte hij zelfs een strafschop. De stemming langs de lijn leek wel wat op die bij Feijenoord in zijn beste „geen-woorden-maar-daden-tijd". De leiding was bij de heer Zegers in prima handen. Adspiranten a en b namen zondag deel aan de adspirantendag te Alkmaar. Uitslagen: Texel-ZFC 0—1, ZFC- Voleïidam 10; Volendam-Texel 30. Wel een leuke indeling en van te voren was wel te verwachten, dat de speldjes erg duur zouden blijken te zijn. Tegen ZiFC werd overigens uitstekend partij gegeven en de nederlaag was eervol. Volendam was echter te sterk en vooral in de tweede helft kwamen we danig in de verdrukking. Ook ZFC had erg veel moeite om tegen de kleinere Vo- lendammertjes het hoofd boven water te houden, maar won tenslotte toch met 10, een voetbal kan nu eenmaal raar rollen. Het b-elftal verloor met 20 van ZW c en won met 50 van Ilpendam b en zag, overigens geheel onnodig, de speldjes aan zijn neus voorbij gaan. GESLAAGD Aan het Lyceum te Den Helder be haalde de heer M. van Boven, Oude- schild, het diploma HBS. A. Gefelici teerd. BIJ ONS IN DE JORDAAN. Maakt men zich op, het 350-jarig be staan van dit overschaduwde stadsge deelte te gaan vieren. Daar zult u, voor zover u er belang in stelt te gelegener- tijd via pers, radio en televisie wel meer over te horen en te zien krijgen. Wij zullen echter in die tijd, met onze Jor- danertjes dat feit op onze wijze dan maar op Texel vieren. Vieren? Wat eigenlijk vieren, dat er eens een tijdperk is geweest, dat er stad-bestuur- deren, zeer bedreven waren in het ple gen van grondzwendel? Was het niet Piet Bakker die zijn ontboezeming slaakte: De Jordaan een zieke plek in Amsterdam, niet schilderachtig, doch schandelijk. Het houweel er in! En zo spoedig mogelijk! Bij het opsommen van allerlei slurven, gribussen en snij- ingen, zegt hij: „Niet schilderachtig, doch schandelijk". Wie de Jordaan „ty pisch" vindt heeft gelijk. Zij is „typisch" voor een wereld, die het vuil van het verleden niet wist op te ruimen. Nee, dan maar niet, ten spijt van de waar dige en uitbundige herdenking, door de Jordaan rijden met een praalwagen. Men had zich voorgesteld daarop Ot en Sien (Jan Ligfchart) uit te beelden. Jan Ligthart, die gezegd heeft: maar de bittere armoede heeft me niet gedrukt of geschaad, maar is me tot zegen ge weest, want armoede kan een opvoed ster zijn voor 't leven". Zelfs toen hij kwekeling was, sliep hij onder oude karpetten en kleren, omdat hij persoonlijk de dekens naar de „Bank -van-Lening" moest brengen! De Jordaan van nuontvolkt en de afbraken vinden gestadig voortgang en reeds zeer velen zijn en gaan migre ren naar Osdorp en de nieuwe tuin steden. In nieuw West is een straat naar Jan Ligthart genoemd en men heeft in de pers onze naam genoemd in ver band met ons Jordaan-Buurthuis. Nu wordt het hoog tijd (en 't is hard nodig ook) al vast plannen te beramen een tweede J.L.-huis te laten verrijzen in de nieuwe stad. Ja, wat wilt u. be sturen is vooruitzien. Als de krot- Jordaan gaat verdwijnen, en dat ge beurt, met de vele kroegen, zal ik er geen traan om laten. Wij hebben in de loop der jaren, en nog, zovéél tranen der ellende gezien. Dat vernieuwingsproces zet door, ook voor Texel, daar helpt nu eenmaal geen „goeje-moeder-an". Inderdaad, er is onder het 1272-jarig beleid van Bur gemeester C. De Koning enorm veel veranderd en.... ook verbeterd. Wa terleiding, ruilverkaveling, prachtige wegen, brede sloten en tochten, nieuwe aanplant, een ware revolutie van mo derne boerderijenbouw, landbouw voorlichting en verlichting enne... „straks" een nieuw Raadhuis mét of. zonder carillon?? En nu ben ik, zij het met een flink aanloopje gekomen, tot het onderdeel van ons „vrijmoedig commentaar" van 29 januari. 15 februari schreef m'n vriend Huib o.a.: 'k Weet niet of 't geopperd voorstel Met veel vreugde is begroet. Want tk heb nog geen reactie In de Tesselaar ontmoet. Ik heb wél reactie ontmoet, maar al ben ik dan nóg bastaard Texelaar en hoewel ik ook met onder ede sta, lijkt het ons verstandig voorzichtig te zijn Laten we mogen volstaan met te zeggen, dat die carillon-tip de aandacht heeft van „Bevoegde Instanties"! Wat ik wel kan en mag vertellen is, dat ik een middag op visite ben geweest bij Prof Wieger Bruin, de ontwerper van Uw nieuwe Raadhuis, 'k Heb genoten van de maquette van Den Burg, maar meer nog van Uw miniatuur raadhuis en van zo'n enthousiast vergrijsd Kun stenaar, als wij samen gebogen over de tekeningen delibreerden over plaat sing en kosten van zo'n carillon. Indien er dan niet in de Texelaar gereageerd is tot nog toe.... in Amsterdam wel want al spoedig werd ik opgebeld om inliohtingen te verstrekken, want men had „iets" vernomen. En laat ik nu juist een heel mooi uitgevoerd boekje (kunstdruk) thuis gestuurd krijgen „Amsterdam Carillon- stad", van mijn Stadhuis afd. Bur. Voorlichting en Representatie Amster dam. Die Texelse carillon-plannen, waar zo naarstig naar werd geïnformeerd, tja, dat is in de allereerste plaats een zaak der Texelaars, was mijn opinie te „bevoegder plaatse"! Eertijds werd een TESO opgericht, dat was een hele gebeurtenis, die heeft en moest in de loop der jaren ook wel eens de „bakens" verzetten. Laat „men" nu eens een keer ophouden met gesji- kaneer en afbraak-kritiek, dat doet ons mooie eiland geen goed. Richt nu Texelaars, een nieuwe T.E.C.O. op en neem grote aandelen, waar je geen cent van terug krijgt, maar wel schone klanken uitwaaiend over de Padel der Wadden. Er is wel een verschil, namelijk dat ook niet Texelaars, dus Vrienden van Texel, in de gelegenheid worden gesteld aandeel te hebben in Texels-Eigen-Caril Ion- Onderneming. En ten slotte, omdat er dit jaar aar dige prijsjes worden gemaakt voor de lammeren, eindig ik met zo maar een grapje, dat Prof. Wieger Bruin eens aan Den Burg heeft gewijd. Al lang werkt in het goede Den Burg een hoogst bekwaam schapen-chirurg, maar gisteren kwam er een geneesheer voor lammerenHeeft die vent een visie en durf?! Heb je daarvan terug, Huib? Joh. K. A. Schreuder. TOEVALLIG Een kampeerster, mevrouw Van Vel- sen uit Rotterdam, die met haar echt genoot de tent had opgeslagen op het kampeerterrein van de heer Van der Werf, beleefde de schrik van haar le ven toen zij in het begin van de week haar kostbare trouwring verloor Tij dens het balspel was het gouden kleinood verdwenen en intensief zoeken mocht niet baten. Mevrouw maakte enkele sombere dagen door totdat zij zaterdagmiddag de omgeving van haar tent met een hark reinigde Plotseling zag ze iets schitteren aan een der tan den van de harkhaar ring was terecht! CONCOURS TE UTRECHT EN UITGEEST SUCCESVOL OPTREDEN VAN GIDSENBAND Zeer goede prestaties heeft de gidsen- band Margaretha Sinclair verricht tij den de concoursen, die zaterdag en zondag j.l. resp. te Utrecht en Uitgeest werden gehouden. Te Utrecht speelde de band in de hoogste afdeling waar de derde prijs werd behaald. Een aanmer king werd o.a. gemaakt op het voor komen van de meisjes. Dat zou ,.niet militair genoeg" zijn geweest. Majo rettes en vlaggen moesten bij het brengen van de concoursnummers wor den verwijderd, hetgeen de meisjes wat uit het evenwicht bracht. Het nummer, dat in showtenue werd gegeven, vormde een éclatant succes, dat echter bij de beoordeling van de jury niet mocht meetellen. Des avonds werd een rondgang door Utrecht gehouden, gevolgd door een taptoe. Nadat de nacht was doorge bracht in de jeugdherberg „De Mantel- meeuw" te Bakkum, ging het zondag naar Uitgeest, waar werd deelgenomen aan de door de V.V.V. georganiseerde marswedstrijden. Deelgenomen werd in de jeugdafdeling, waar met het hoogste punten aantal een eerste prijs werd be haald! Dit laatste mag vooral een bij zonder goed resultaat worden genoemd. De prestatie wordt nog groter als zij in het licht wordt gezien van het feit, dat de band een vrij groot aantal leden telt, die nog slechts weinig ervaring hebben. Als tastbaar blijk van waarde ring kon de band de tweede Gemeente lijke erepenning naar Texel meevoeren, die beschikbaar was gesteld door het gemeente bestuur van Uitgeest. Ook vorig jaar wisten de meisjes op een eerste prijs beslag te leggen. Lof aan het adres van de heren C Witte en W. F. Stomp, die de band tot deze prestaties hebben gebracht, is hier ze ker op z'n plaats. Voor een waardig besluit van haar carrière als tamboer-maïtre zorgde Rita Smit, die de 4e plaats bezette tijdens de aparte beoordeling van een groot aantal tamboer-maïtres. 14 dagen ge leden is Rita nl. getrouwd, waardoor het haar onmogelijk wordt langer van de band deel uit te maken. Ze zal haar taak overdragen aan mej. Ria Bakker. HANDELSREGISTER Onder „wijzigingen in het handels register" lezen wij in „Handelsbelan gen" van 13 juni j.l Diversen: J. Reij, Texel, Den Burg, Waalder- straat 15. Automobiel- en garagebedr. enz. Vest. fil. adr. Texel, Oosterend, Vliestraat 11 o.n. Auto- en motorbedr. „West-End". TEXELSE BOYS-NIEUWS Na Petten, Texelse Boys en AGSV als resp. de grootste kanshebbers, is het tenslotte KSV geworden, die met de erepalm in afd. 2 C is gaan strijken. De beslissingswedstrijd tussen KSV en Texelse Boys, onder grote belang stelling (ook van Texel ruim 100 man) in St. Maarten gespeeld is door hen verdiend met 41 gewonnen. Ook vanaf deze plaats feliciteren we dit elftal met de promotie naar de eer ste klas. Hulde echter ook voor onze jongens, die tot de laatste minuut in deze fair gespeelde wedstrijd, er alles aan ge daan hebben om een beter resultaat te verkrijgen. Vrijdagavond voor de laatste keer trainen, dan gaan we even rusten tot half juli. om ons dan weer te prepare ren voor de sportieve strijd van het volgend seizoen. Laten we niet vergeten de jongens van de St. Josephschool, ook een beetje onze jongens, te feliciteren met het behaalde kampioenschap schoolvoetbal. ST. JOZEFSCHOOL VEROVERDE DE BEKER Spanning tot de laatste minuut heer ste er in de finale van het schoolvoet- baltoernooi. De spelers van de St. Jozefschool trokken tenslotte aan het langste eind en mogen nu een jaar lang pronken met de nieuwe wisselbeker. Het pittige elftal van Oudeschild le verde een beste prestatie, door op de tweede plaats beslag te leggen. Uitslagen: O.L.S. Den Burg-Oudeschild 01 De Cocksdorp-R.K. Den Burg 01 Om de derde en vierde prijs: O.L.S. Den Burg-De Cocksdorp 60 Om de eerste en tweede prijs: Oudeschild-R.K. Den Burg 12 Eindstand: 1. R.K Den Burg 2. Oudeschild 3. O.L.S. Den Burg 4. De Cocksdorp. De schoolvoetbalcommissie is zéér erkentelijk voor de instanties en perso nen, die de prijzen beschikbaar hebben gesteld. Een woord van hulde aan de Texelse scheidsrechters, die het moge lijk hebben gemaakt, dat de wedstrijden zo'n sportief verloop hadden. P. A. Zegers Filmpraatje ZOEMLENS De zoemlens is een variabele lens, die het mogelijk maakt in beweging het beeldveld (dus ook het brandpunt) te wijzigen. Ieder kent wel het begrip telelens, T'iarmee een ververwijderd object 1 ichtbij gehaald" en dus redelijk groot LO'fotografeerd kan woiden. Ook de groothoeklens is bekend, hier mee kan een fotograaf of filmer het beeldveld van zijn camera vergroten Het onderwerp wordt dan relatief klei ner, maar er komt meer op de film. Uitgangspunt is de normale lens, waarmee de gemiddelde camera is uit gerust. Teneinde snel van beeldveld te kun nen wisselen, werden vooral filmcame ra's (ook T.V.-camera's) uitgerust met een revolverkop, waarin een drietal lenzen van verschillende brandpunten was samengebracht. De zoemlens nu is in staat, door een draai aan een hendel, zonder meer, van groothoek naar tele- effect te „lopen". Omgekeerd gaat dit ook. Dit effect dat men zoemeffect noemt, geeft de indruk dat de camera op het onderwerp toekomt, of er vandaan gaat. Iedereen heeft dit wel eens gezien bij de T.V. of het bioscoopjournaal. Het bijzondere van deze lens is, dat de scherpte in alle brandpunten vol komen gehandhaafd blijft. Sinds kort zijn de zoemlenzen, door verbetering van de productie-methoden o.a. in 'het bereik van de gewone film- amateur gekomen. Hierdoor worden al lerlei filmcamera's in toenemende mate uitgerust met een zoemlens. Wij geven in de illustratie een beeld van de samenstelling van dit apparaat. De brede voorste buis bevat, vooraan een lenzenstel, dat voor de scherpstel- ling dient en tevens het „tele-element" is. Daarachter zit de variator die door TWEEDE VISWEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN TEXEL Zondagmorgen om kwart over tien is door de Sportvissersclub Texel, aan de dijk te Oudeschild de tweede wed strijd gehouden om het kampioenschap van Texel. De 22 deelnemers hebben, ondanks het ruwe weer er stond een harde zuidwesten wind met veel animo gevist. De vangsten waren, ofschoon beter dan de eerste keer, weer gering. De uitslag was: 1. J. M. de Vries, 9 stuks; 2. L. Heer schap, 4 stuks; 3. P. Vlaming 3 stuks; 4. A Eelman, 3 stuks; 5. C. Hartog, 3 stuks. ZONDER COMMENTAAR In de Argentijnse hoofdstad werd door drie gewapende mannen een vrachtauto gela den met levensmiddelen gestolen. Later bleek, dat de daders de lading hadden verdeeld on der de inwoners van een krottenwijk. Zij zei den te behoren tot een „Commando tot be strijding van de honger". Een (dronken) inwoner van Harlingen dacht in een smalle straat, dat hij al thuis was en trok zijn kleren uit en ging op de ste nen liggen slapen. Toen hem dat toch wel te koud werd. liep hij in zijn ondergoed verder naar huis en kroop in bed. Onderweg deed hij ook zijn polshorloge nog af en legde dat in de vensterbank van een winkel. Een en ander kwam als gevonden voorwerp bij de politie terecht. In San Diego is John Ira tot drie jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens het kaartspelen kreeg hij namelijk ruzie met zijn vrouw en tijdens een worsteling beet hij haar een oor af. middel van een hendel heen en weer bewogen ka'n worden. Met deze hendel worden dus de ver schillende brandpunten ingesteld, be weegt de variator tijdens het filmen, variator is het groothoek-lenssysteem dan ontstaat het rijeffect. Achter de aangebracht. Een deel van het licht wordt vervolgens via een spiegelprisma (die z.g. gedeeltelijk lichtdoorlatend is) door een ander lenzenstel naar het oog getransporteerd. Zowel de beeldlens, als het diafragma bevinden zich achter dit prismasysteem, Hierdoor wordt het beeld bij diafrag- meren niet verduisterd. Dit is net meestvoorkomende systeem bij zoem lenzen. Een duurder type heeft een spiegel op de vlinder van de filmca mera, welke het licht via een spiegel naar het oog brengt. Hierbij valt een veel groter deel van het licht in de zoeker. Jan A. Kleyn. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Voor behang naar Roeper Tel. 2264 Het adres voor puikbeste aardappelen tegen concu- rerende prijzen is P Beers, Molenstraat 30, Den Burg, telefoon 2913 Instituut Belz, Den Helder, telef. 2154, Kuiperdwarsstraat 3 bij de Molenstraat. Gelaatsverzorging, mani cure, pedicure, lichaams massage. Modernste in richting ter plaatse. Wie wil een jong poesje Afhalen bij C de Wijn, Heemskerckstr. 32, Oude schild Cypers katje, dol op Felix, zoekt goed tehuis Vogelmient 26, De Koog 's Avonds na 6 uur Te koop eieren verza meling. Kogerstraat 24 Te koop 12 biggen J. Th. Boon,'t Noorden 0145 telefoon 302 Met vreugde en dank baarheid aan God geven wij U kennis van de ge boorte van onze dochter Karin Brita (KARIN) F. J. Parlevliet T. J. J. Parlevliet-Bothof Den Hoorn, Klif 32 Texel, 15 juni 1963 Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden, zeg gen wij U allen hartelijk dank. J. Verhagen H. Verhagen Dijkstra De Ruyterstraat 51 Oudeschild. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden, onze hartelijke dank. Jaap en Dineke Schuit- Gulmans Appingedam. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Petra Doris G. de Graaft— Eelman A. de Graaft Jacob De Koog, Texel 16 juni 1963 Enige kennisgeving voor Texel Met vreugde en dank baarheid geven wij U ken nis van de geboorte van ons zoontje en broertje Peter Jan (PETER) C. J. Wetsteen N, Wetsteen-Kikkert Rudie 14 juni 1963 's Hertogenboschweg 120d Eierland, Texel. Voorlopig adres Harkebuurt O 18, Oosterend, Texel. LANGEVELD DE EO OU N.V. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden van onze geiietde moeder behuwd-, grcot en over grootmoeder Johanna Swartsenburg weduwe van J Dekker betuigen wij onze hartelij ke dank. Namens de familie J. G. Dekker Den Burg, juni 1963 Voor de grote belang stelling betoond bij de ziekte en het overlijden van onze lieve moeder-, be huwd-, groot en overgroot moeder Margaretha Adriana de Porto betuigen wij onze oprechte dank. tam. A M de Graaf- Zijm Hollewal 17a, Den Burg. Sterke jongens overalls voor de technische scholen. grootste wasbestendigheid oersterke kwaliteit kleurechte stof blijvend goede pasvorm BENDIEN'S CONFECTIEFABRIEKEN N.V. ALMELO

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2