Herrie op de Hoge lleluwe Wonderen in vakantieland BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF en jeugdpuistjes Onrustige Zenuwen? TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 JUNI 1963 (Sint) Genoeg vertier binnen dc grenzen NNP Hoeveel Nederlanders zich ook jaarlijks voor hun vakantiegenoe gens over de grenzen laten duwen, er zijn er toch altijd nog genoeg, die in het eigen land blijven. En ze hebben geen ongelijk. Ons brave vaderland heeft tal van schone streken, waarmee het bui tenland niet kan wedijveren. En dat behoeven nog niet eens de in de juli- en augustus-periode zo overvolle be kende centra te zijn. De vakantie in eigen land heeft heel wat voordelen. Men behoeft niet bang te zijn voor ver rassingen. Tenslotte is men in eigen land. Taalmoeilijkheden zijn er niet. Verwarringen met de munt evenmin. En meer dan in het buitenland kunt U hier terecht voor toeristische informa ties. Elke gemeente, die zich maar enigszins belangrijk vindt, heeft een eigen WV-afdeling, die iedereen weg wijs kan maken in de omgeving. Het eigen landje heeft wonderen ge noeg. Kent U die allemaal? De rustige plekjes in de rijke duinen, de bossen van Utrecht en de Veluwe, de rustieke Achterhoek, de Friese meren? Velen ge ven er de voorkeur aan in tent of caravan door het eigen land te trekken. Wat dit betreft, is Nederland welhaast niet te overtreffen. Overal zijn goed georganiseerde, veilige kampeerterrei nen. Met een kampkaart voor één gulden verkrijgbaar kunt U overal terecht. Behalve met Uw caravan. Denk er wel om, dat vele gemeenten hier voor aparte regelingen hebben en dat U Uw rijdend huisje niet overal mag neerzetten. Soms kunt U zelfs de veld wachter zien opdagen als U Uw caravan neerzet op een eigen lapje bosgrond. In de zomermaanden is er ook weer genoeg te genieten in tal van Neder landse plaatsen. In Spakenburg kan men meedoen met nachtelijke vis- tochten op het IJsselmeer, in Gouda en Alkmaar draaien de overbekende kaas markten en de kunstliefhebbers kunnen tussen midden juni en midden juli hun hart ophalen aan de evenementen van het Holland Festival. Alleen al hier voor komen talrijke buitenlanders naar ons land, waarom zoudt U er ook niet van genieten? Er is zoveel nieuws te genieten. Na tuurlijk hebt U wel eens gehoord over de Deltawerken, waarmee wij onze oude naam van waterbedwingers hoog houden. Hebt U er wel eens aan ge dacht daar in Uw vakantie eens een kijkje te nemen? Dat is vooral water sportliefhebbers aan te raden. Het nieuwe Veersche Meer wordt een van 's lands belangrijkste centra op dit ge bied. En overigens overal in Zeeland rijzen de bungalowkampen als padde stoelen uit de grond. Vooral veel gezinnen met kinderen blijven in eigen land. Zij zien op tegen de beslommeringen van de buitenlandse reis en bovendien is het goedkoper. Laat U bij Uw keuze niet leiden door buren of kennissen. Laat hen rustig een fraaie prentbriefkaart sturen \nan de Eiffeltoren of de St. Pieter. Misschien hebben zij het lang niet zo goed gehad als U in Uw pension in Katwijk of de schone stadjes van Zuid-Limburg. Sno bisme is een lelijke zaak bij de vakan tiekeuze. Laat U niet wegsturen als U wilt blijven. Het eigen land biedt vol doende. De vakantie kunt U maar één keer per jaar genieten Het is een rustpunt in de dagelijkse beslommeringen. Zorg er dus voor, dat U niet juist in die korte periode meer zorgen krijgt dan anders. Het budget moet steeds zorg vuldig worden vastgesteld. Doe het lie ver wat goedkoper dan steeds maar weer op een dubbeltje te moeten kij ken. Er zijn nog heel wat Nederlanders, die een verre, dure reis bestellen en in hun vakantieverblijf tot de conclusie komen, dat zij vrijwel geen „zakgeld" hebben. Met vijftig gulden voor veer tien dagen komt men echt niet meer toe bij een reisje door Italië en Zwit serland. Ook al is die U „volledig ver zorgd" aangeboden. iflNadruk verboden) GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer L. Boekei, Wilhelminalaan, Den Burg, deed maan dag en dinsdag (10 en 11 juni) met gun stig gevolg examen voor het einddiplo ma van de Middelbare Handelsdag school te Alkmaar. Onze felicitaties! ZWEMONDERWIJS EN RECREATIE IN NIEUWE BANEN Belangrijk particulier initiatief Er zal wel niemand zijn, die het be sluit van de Min. van O.. K. W. om een speciale opleiding in het leven te roepen voor school-zweminstructeurs, niet zal toejuichen. Onderzoekingen naar de „zwemkunst" van onze bevol king hebben n.l. duidelijk uitgewezen, dat er op dit gebied in ons land een ware noodtoestand bestaat. 25% der Lagere School-kinderen heeft slechts een zwemdiploma terwijl van de dienst plichtige militairen slechts 30% kan zwemmen. Een bedroevend resultaat, dat nog zwaarder gaat wegen als men bedenkt dat het aantal verdrinkings- gevallen in Nederland hoger is dan el ders in Europa.* Hoe vreemd het ook moge klinken: in ons waterrijke land is watergebrek de oorzaak van deze penibele situatie, maar dan water binnen de beschermen de wanden van bij voorkeur een over dekt school-instructiebad. De heer Van Gclderen van de Ver. Ned. Gemeenten deelde in dit verband mede, dat er mo menteel ca. 400 aanvragen voor zwem baden lopen waarvan 30 speciale school-instructiebaden, doch de goed keuring dezer plannen behoorde tot voor kort practisch tot de onmogelijk heden gezien de fin verhouding Rijk- Gemeente. Dubbel verheugend is het daarom, dat het krachtige streven van de over heid („iedere Nederlander een zwem diploma"!) gepaard is gegaan met een opzienbarend particulier basis-plan, dat er toe geleid heeft, dat nu vele ge meenten, zonder grote fin. offers deze belangrijke taak ter hand kunnen ne men. Dit plan, ontworpen door architect N. J. Kerstholt, kwam tot stand in nauwe samenwerking met het Bureau voor sport en recreatie „Respo" te Amersfoort en bestaat uit een overdekt bassin met kleedkamers, toiletten, dou ches, wachtruimte, kantoor met ball, instructie-perron en een vernuftige wa terzuiveringsinstallatie, tefwijl er vol doende plaats is ingeruimd voor nood zakelijke acclimatisering. Gezien het feit, dat dit gehele plan gerealiseerd kan worden voor ca. ƒ150.000,zal dit voor een groot aantal gemeenten het overdenken waard zijn temeer daar men met het maken van dit ontwerp tevens in één slag ook het nijpende te kort aan recreatie-mogelijkheden heeft aangevat. Architect Kerstholt kan n.l., gebruik makend van de grote internationale ervaring die „Respo" heeft opgedaan bij de bouw van vele particuliere zwem baden in binnen- en buitenland, dit overdekt instructiebad verder uitbrei den met een open 25-meter bad, speel weide en een piasvijver. De kosten van deze uitbreiding zullen echter niet meer bedragen dan de prijs van het overdek te bad. In de zomermaanden kan, door afdekking van het bassin, het gehele instructie-bad dienst doen als opvang centrum. De door „Respo" speciaal ontworpen en psychologisch uitgedachte speel- en klimtoestellen zullen het geheel maken tot een recreatie-oord, waar iedere plaats trots op zal zijn. Dat men deze mogelijkheden ernstig overweegt blijkt wel uit de goedkeu ring, die Gedeputeerde Staten en Sport raad van de Prov Groningen aan deze plannen hechtten. Ook andere provincies blijken belang stelling te hebben voor dit plan. Dit is te begrijpen, want per week kunnen liefst 1500 scholieren in dit instructie- bad zwemles krijgen. Aangezien de overheid gemeend heeft de hoogste prioriteit te moeten toe kennen aan de bouw van instructie- baden en architect Kerstholt zijn plan nen heeft ontvouwd zal de kans dat Nederland nog meei zwemkampioenen zal voortbrengen wellicht klein zijn; zeker is, dat het aantal verdrinkings- gevallen zal afnemen En daar gaat het om. PUROL-POEDER H.60-F1- BELANC.STELLING VOOR TEXELSE L.T.S. STAAT VAST Over gebrek aan leerlingen zal de binnenkort te openen lagere technische school vermoedelijk niet te klagen hebben. Thans (31-12-'62) bezoeken niet minder dan 85 leerlingen van Texel de l.t.s. in Den Helder (in 1961" 79, in 1960: 75). Bij de opening van de l.t.s. in Den Burg zal de trek naar Den Helder niet plotseling geheel ophouden. Na een betrekkelijk korte periode van over gang zal het merendeel van de leer lingen van Texel het lager technisch onderwijs ter plaatse gaan volgen. De genen die zich willen scholen in het vak elektrotechniek of scheepmaken zullen zich blijvend op Den Helder moeten oriënteren. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer G. Kuip, deed te Scheveningen met goed gevolg examen voor het diploma Tweede Mon teur. Het examen werd afgenomen door de Stichting Vakopleiding voor Auto mobiel-, motorrijwiel- en aanverwante bedrijven. Onze felicitaties! BOOTDIENSTREGELING T.E.SO. Werkdagen: Van Texel: 5.50 6.50 8.00 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16.30 18.30 20.30 v. Den Helder: 6.40 8.00 9.30 10.30 11.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19.30 21.15 Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 9.00 10.30 11.30 14.30 16.30 17.30 18.30 20.30 v. Den Helder: 9.00 10.30 11.30 12.30 15.30 17.30 18.30 19.30 21.15 KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER f ISO.— Hoe stelt zich de ideale fauteuil voor? Natuurlijk, comfortabel, maar verder... strak of vloeiend van lijn? Klassiek of modern? Hoe dan ook, üw ideale fauteuil staat in één van de meer dan 100 toon- kamers bij Klercq's Woninginrichting. Kom vrijblijvend eens kijken bij Klercq! DEN HELDER SPOORSTRAAT 30 KONINGSTRAAT 43-45 WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zondag 23 juni Den Burg, Sportvelden, Openluchldag turn kring Noordhollands Noorderkwartier. Dinsdag 25 juni Den Burg, bezoek bisschop aan Texel Donderdag 27 juni Den Hoorn, 19.30 uur, dorpshuis De Wald hoorn. demonstratie-avond muziekschool Texel Vrijdag 28 t/m zondag 30 juni Den Burg. S.VT.-veld, sportkermis t.b.v. S.V Texel. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 juni op om 4.20 uur en gaat onder om 21.04 uur: 26 juni op om 4.21 uur en onder om 21.04 uur Maan: 21 juni N.M.; 28 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 juni 8.32 en 20.58; 22 juni 9.23 en 21.49; 23 juni 10 08 en 22.36; 24 juni 10.50 en 23.17; 25 juni 11.30 en 23.57; 26 juni 12.02 en 27 juni 0.30 en 12.31; 28 juni 0.57 en 12.58; 29 juni 1.28 en 13.36. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Borg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosierend, tel. (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) 8. Italianen zijn vreemde vogels. Dal bleek ook ook nu weer. Ze hebben alleen maar iets koels om zich heen. als ze ijskarretjes voort duwen Als ze echter iets van je gedaan willen krijgen, blijf dan uit hun buurt, want ze weten niet van ophouden. Daarom maakten de dikke tranen van broer blokjas al gauw weer plaats voor een stralende glimlach. Hij haalde een gewichtig uitziend contract uit zijn zak en schroefde de dop van zijn vulpen. Toen trachtte hij papier en schrijfbehoefte in de handen van de eenvoudige Karei Kleuntjes te duwen. „Signore Carolo!" smeekte hij met grote aandrang „Subscribo contracto di pcdc- ballo profcssionalc! Memento mille ccntc flo- rini di puro argento!" Maar ach. had de man dat maar niet ge daan. want Karei geraakte nu helemaal aan het eind van zijn agrarische geduld Hij balde zijn vuisten, zwaaide woest met zijn koffertje en brulde: „Nee! Ik doe het niet! Knap voor mijn part met je stinkcenten en zak in de mesthoop van mien pal Hier! Flang! Daar! Pak an! Wat denken jullie wel? Slaaf worden in een voze voetbalmaatschappij? Nóóit! Dan ga ik nog liever korfballen!" Dat waren ongekend veel woorden voor dc brave Karei Kleuntjes. Maar dat het niet alleen woorden waren, blijkt wel uit het fraaie plaatje. Karei, anders de zachtmoedig heid in persoon, schopte en sloeg er flink op los. Zo wist hij binnen enkele tellen zowel dc twee Italianen als hun contract en hun zak geld op uiterst kundige wijze tegen de grond tc werken. Dit kon de goedkeuring blijkbaar wel wegdragen van brigadier Piet. Die stond er tenminste braaf bij tc lachen (Wordt vervolgd) FEUILLETON CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 juni a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 13.00 - 16.30 uur. PINKSTERBRUID WAS VOOR AMERIKAANSE TELEVISIE Voor de Amerikaanse televisie heeft onlangs een serieprogramma gedraaid met Nederland als onderwerp. De afle veringen van deze filmserie kwamen des morgens op het beeldscherm en werden gepresenteerd door de populaire tv-journalist Hugh Downs Gedurende een gehele week konden de kijkers van de Hollandse reportages genieten. Het televisie-team had bij het maken van haar opnamen ook een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk om daar het défilé voor de jarige Koningin te zien. Dat de opnamen van de Texelse groep met de Pinksterbruid ook werkelijk op het scherm zijn geweest, berichtte ons Mrs. S. M. van Egmond te Salt Lake City l(Utah). Uitgebreide aandacht was aan de groep, die het lam aan de Koningin aanbood, besteed. .Natuurmonumenten" ruilt grond „WESTERKOLK" EN „MOLENKIL" BINNENKORT BESCHERMD? .Op Texel werd in beginsel overeen stemming bereikt over een grondruil, waarbij de Verceniging tot Behoud van Natuurmonumenten 7,5 ha. cultuur grond afstaat en daar tegenover ver krijgt de Westerkolk en het Molenkil in de polder Waalenburg ter grootte van 31 ha. Dit zijn oude kreken, daterend van vóór de inpoldering, met hun oeverlanden, die als vogelreservaat en ook als landschapselement van veel belang zijn". Aldus wordt medegedeeld in de dezer dagen verschenen afleve ring van „Natuur en Landschap". door Henk van Heeswijk 12. Hij keek haar aan en lachte „Dank je Stien. Je bent vriendelijk en dat is al heel wat. Dus ik mag nog wel eens in je restaurant komen?" Ze kwam weer overeind. „Allicht. Dat kan ik u niet verbieden. Gaat u morgen nou eens hard werken en probeer.t u mij te vergeten. Dan zal het met uw zaken ook wel weer gaan. Doet u dat?" Hij knikte. „Oké, zus. We zullen het proberen". Ze lachte en stak haar hand uit Hij greep die en ze trok hem meteen over eind. „Het beste, meneer Welsenaar". „Tot ziens, Stien". Hij keek haar na, toen ze op haar fiets stapte en het laantje uitreed. In de bocht draaide ze zich nog even om en wuifde. Enthousiast wuifde hij terug en stapte toen naar zijn wagen. HOOFDSTUK 6 Toch een kleine vordering Die vrijdagavond was de stemming op het kantoor van baas Ganzevoort zo ongeveer beneden nul. Twee boze klan ten hadden de directeur opgebeld; de een had zich beklaagd over de onbe schoftheid van zijn vertegenwoordiger, de ander vertelde van de ruzie, die hij met vertegenwoordiger Welsenaar had gehad. Ganzevoort was stom verbaasd, maar gaf zijn klanten meteen gelijk, toen hij bevestigde, dat zoiets niet plaats mocht vinden. „Wat mankeert die jongen opeens?" zei hij tot zichzelf, toen de tweede klant zijn beklag had gedaan. Karei Welsenaar, onwetend van de telefoontjes, kwam die avond om half zes het kantoor binnen en deponeerde zijn orderboekje op het bureaublad. Ganzevoort beantwoordde zijn groet kort en toen Karei daar geen erg in scheen te hebben, maar een sigaret op stak en verveeld naar buiten ging kij ken, daalde zijn stemming nog meer. Hij bladerde even in het boekje en con stateerde, dat de oogst deze week maar zeer mager was. Hij keek zijn vertegenwoordiger aan en schoof het boekje opzij. „Wat man keert jou van de week?" Karei haalde zijn schouders op zon der ziin baas aan te kijken. „Ik weet het niet. Niks lukte ei. En de klanten waren allemaal sikkeneurig". „Jij dan zeker ook. Ik heb tenminste klachten over je gekregen", vervolgde de directeur op koele toon. Nu draaide Karei zich met een ruk om en fronste zijn wenkbrauwen. „Klachten? Over mij?" „Ja. Van Zanten heb je afgeblaft. De man wist niet, wat hij aan je had Hij heeft tenminste gezegd, dat je bij hem niet meer aan hoeft te komen". Hij spreidde zijn handen uit. „Wat zul je er aan doen? Een engel zou bij die vent z'n geduld verliezen, laat staan een sterflijk mens". Ganzevoort keek hem verstoord aan „Zo? En Brouwer zeker ook? Hij wenst, dat je je excuses aanbiedt". Karei keek verbaasd. „Waarvoor? Kent u de zaak van Brouwer? Moet u er zelf eens heengaan. Kom je binnen, dan staat zo'n winkeljuf je te woord Ik kom van de firma Ganzevoort. En dan begint het spul. Ik weet niet, of meneer wel tijd voor u heeft. Ik zal even informeren En dan gaat ze naar achteren, naar het kantoortje, waar de hoog verheven meneer Brouwer resi deert. Gaan vijf minuten mee heen en dan komt de dame terug en vraagt Wat hebt u aan te bieden vandaag? Schrijft u het maar even op een papiertje. Je ergert je blauw over zoveel onbeschoft heid. maar je probeert netjes te blijven en dus pak je een paar folders en no teert een paar staffelprijzen. Gaat de juffrouw Weer naar achteren. Vijf mi nuten ijsberen. Soms tien. Komt de juf frouw weer terug en vraagt uitgere kend de prijs van een paar artikelen, die net niet geprijsd staan. Je pent de cijfers er op en dan gaat de juf weer. Nog eens een poosje wachten en dan komt de juf terug met de mededeling: Vandaag niet, meneer. Net of je de slagersjongen bent of een loopjongen uit de kruidenierswinkel. En als je dan heel beleefd vraagt, of je meneer alsje blieft twee minuten mag spreken voor een bijzondere aanbieding, dan zegt die griet: waarom hebt u dat dan niet meteen opgeschreven? Gaat ze weer naar achteren en komt terug: meneer vraagt, wat voor bijzondere aanbieding u heeft. Je vertelt het en onderhand is er een klein uurtje overheen gegaan, want en passant moet ze ook nog de klanten helpen, die intussen binnen komen. Het uiteindelijke resultaat is, dat de juffrouw voor de zoveelste maal terugkomt en zegt: meneer zal er over nadenken Nu moet u mij eens vertellen, meneer Ganzevoort, als je dat een keer of wat hebt meegemaakt, is dat dan om uit je vel te springen of niet? Een uur naar de mieter nou ja, daar kom je nog overheen maar wat is dat voor een soort godheid, dat hij zich niet aan een vertegenwoordiger wenst te vertonen? Laat hij dan tenminste zorgen voor een capabele inkoper, waarmee je behoor lijk kunt praten, maar je niet laat klet sen tegen een pas afgestudeerde ulo scholier, die je bovendien nog aankijkt met een blik van: Daar heb je die zwerver ook weer. Goed, u weet het nu toch al; ik was het dit keer zat. Ik heb gezegd tegen dat grietje: Doe de complimenten van mij aan zijne excel lentie de grote baas en zeg maar, dat ik geen hond ben en daarom ook niet als een hond behandeld wens te worden. Aju. Als-ie wat van de firma Ganze voort nodig heeft, moet-ie maar bellen of schrijven, want ik kom met meer. Zo, dat heb ik gezegd. En nu moogt u me eens vertellen, wat u gedaan zou hebben". Ganzevoort had met een stijgend ge voel voor humor naar de ontboezeming van zijn vertegenwoordiger gelpisterd en knikte glimlachend, toen deze uitge sproken was. Hij ging even recht zitten en antwoordde, terwijl hij de jongeman rustig aankeek: „In ieder geval zou ik niet gezegd hebben, wat jij er uit ge gooid hebt. Op die manier kweek je geen klantenkring aan. Integendeel". Karei knikte. „Best mogelijk, maar dat is toch geen antwoord op mijn vraag, meneer. Wat zoudt U gedaan hebben? Ik ben open voor iedere aan vaardbare suggestie". „Kijk, beste jongen, misschien zou iK al "lang met meer naar deze firma ge gaan zijn. Maar in jouw geval zou rk tegen het meisje gezegd hebben: Als meneer momenteel geen tijd heeft, wacht ik wel. Ik heb toevallig vandaag de hele dag de tijd. En ik zou me rustig geïnstalleerd hebben op een van de stoelen en een krant uit m n zak ge haald hebben". ,Weet u, wat die griet dan geant woord had? Dit; Hé, het is hier geen leeszaal". Dan was ik naar buiten gegaan en had voor de deur postgevat. Wedden, dat het geholpen had?" „Ik zal het niet ontkennen ant woordde Welsenaar, „maar 't schijnt een harde te zijn. In vier jaar geloof ik vier ordertjes. Tel uit je winst. Ik denk, dat ik er intussen veertig keer geweest ben". „Nou, we praten er niet meer over. Maar beheers je, want aan ruzie met de klanten kleven geen orders. Diplo matie is een eerste vereiste voor een vertegenwoordiger. En een onuitputte lijk geduld. En altijd een vriendelijk gezicht. Onder alle omstandigheden. Leer dat nu maar eens van een oude man, die vroeger ook zelf op sjouw ging Historisch. (Wordt vervolgd) Mljnhardfs Zenuwtabletten

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3