c Taxi Taxi JÉfs Herrie op de Hoge Veluwe 2525 2323 f FILM-NIEUWS bromfiets,Sparta Bollenkwekers Klaverjassen woon- en winkelpand „Ome Gert hakt al jaren met hetzelfde bijltje SCHAGER FOLKLOREDESKUNDIGEN BEZOCHTEN DEN BURG De heer G. Pater uit Schagen en de heer S. Schreur uit Heemstede zijn woensdag de gast geweest van ons Folklorecomité. De beide heren zijn na melijk zelf ten nauwste betrokken by de Stichting Bevordering Westfriese Folklore en zij kwamen speciaal naar Texel om te zien hoe men daar de folklore nieuw leven had ingeblazen. De heer G. Pater, die in Noordholland beter bekend is als „Ome Gert" is inder tijd de initiatiefnemer geweest van de veelomvattende activiteiten op folklo ristisch gebied in Noordholland. Van de bekende Schager markt is hij de geeste lijke vader. Natuurlijk stelde het comité Texelse Folklore de aanwezgheid van de heren zeer op prijs, want men spreekt graag met iemand, die op dit gebied een ja renlange ervaring heeft opgedaan. De heren waren overigens goed over de Texelse activiteiten te spreken, vooral gezien de korte tijd die men be zig is. Zij wezen echter ook op kleine fouten, die meestal neerkwamen op historisch en folkloristisch onverant woorde details aan o a. de costuums. Waardering hadden zij voor de rol die de gecostumeerden speelden. Deze was n.l. niet te zeer ondringend en levens echt. Er ontbreekt echter nog een dui delijke regie. Teveel is men nog in de gelegenheid om zelf iets te bedenken en op poten te zetten. Wil men tot een consequente navolging van de toestand komen, zoals die 100 - 150 jaar geleden op Texel bestond, dan is het nodig dat men zich strikt houdt aan de aanwij zingen van één man. Die ene man moet uit tactische overwegingen geen zaken man zijn, zodat hij onpartijdig aan ieder aanwijzingen kan geven en eventueel corrigeren. Het volksdansen op de Groeneplaats is bijzonder goed en ook de andere activiteiten zoals het schapen scheren, netten breien en hoefbeslaan trekken de aandacht. Het is tijdens het afwerken van dit programma echter nog te stil. Voortdurend moet een commentator die dit op een geestige wijze weet te doen, vertellen over deze ambachten. Dat houdt de aandacht van het publiek vast, die daardoor zullen blijven kijken. Charmante dames Over de in Texels costuum gestoken dames gaven de heren hun enthousias me te kennen: Heel lief spul, zeer char mant! Hier en daar kon het net nog iets oorspronkelijker en daardoor beter. Het aanwenden van make-up raadde de heer Pater sterk af. Eigenlijk zou ieder zich met groene zeep moeten wassen en het daarbij laten! De heren brachten ook een bezoek aan de Texelse oudheidskamer, een instelling die zij ook in Schagen willen stichten. Onge twijfeld zullen de organisatoren van onze Texelse folkloreactiviteiten de aanwijzingen van „Ome Gert" ter harte hebben genomen. GESLAAGD Dinsdag j.l. slaagde aan de Universi teit te Amstèrdam onze plaatsgenoot Kees Witte M. Jzn., Den Burg, voor het candidaatsexamen economie. Onze feli citaties! VROUWEN VLIEGEN ELKAAR IN DE HAREN In de nacht van woensdag op don derdag omstreeks 1.30 uur raakten op de Stenenplaats te Den Burg een twee tal vrouwen slaags. De aanleiding van de strijd is nooit bekend geworden, maar het zal zeker de moeite waard zijn geweest «want er werden flinke klappen uitgedeeld. Het was een luid ruchtige aangelegenheid, want in de buurt werden heel wat mensen wakker. De omstanders, die het gevecht enige tijd hadden gadegeslagen, vonden het welletjes worden, toen de twee partijen elkaar aan de haren over de straat stenen begonnen te sleuren! Ze wisten de vechtenden te scheiden en te voor komen dat de ruzie naderhand werd voortgezet. Beide vrouwen hadden el kaar duchtig toegetakeld. „MARSDIEP" VOLTOOID De nieuwe diesel-elektrische veer boot „Marsdiep" is thans voltooid. Op de werf van de Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het inte rieur. Volgende week zal de eerste technische proefvaart worden gemaakt. Als bij die gelegenheid fouten worden ontdekt, kunnen deze nog tijdig worden hersteld. Het ziet er naar uit dat begin augustus de officiële proefvaart zal worden gehouden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 juli op om 4.35 uur en gaat onder om 20.55 uur; 17 juli op om 4.39 uur en onder om 20.52 uur. Maan- 14 juli L.K.; 20 juli N M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 juli 12 10 en 13 juli 0.14 en 12.45; 14 juli 0.51 en 13.28; 15 juli 1.42 en 14.30; 16 juli 2,55 cn 15.46; 17 juli 4 25 en 17.18; 18 juli 5 53 en 18.39; 19 juli 6.11 en 19.50; 20 juli 7.15 cn 20.52. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. FEUILLETON door Henk van Heeswijk 17. „Waar komen jullie vandaan?" Hij knikte tevreden. „We hebben even een klein misverstand opgehel derd. O, het betekende niet veel. Maar 't is in orde gekomen". „Waar hebben jullie het over? vroeg vader Van Essen. ,0, niets bijzonders. We hadden al enige tijd het idee, dat er wel eens moeilijkheden konden komen in het dorp Dat willen we voorkomen. En daar hebben we vanavond voor ge zorgd". Er begon iets door te dringen tot het meisje. Ze werd rood en beet haar broer toe: „Je hebt toch zeker geen gekke dingen uitgehaald?" „Zeur niet, meid. We hebben er juist voor gezorgd, dat er geen gekke dingen gaan gebeuren. Laat dat maar aan ons over". Met een ruk schoof ze haar stoel ach teruit. Ze bevochtigde haar lippen en toen ze overeind kwam, vroeg ze op woedende toon; „Hebben jullie Karei geslagen?" „Meid, maak je met druk. Er is niks meer aan de hand. En wie is Karei?" Ze greep hem bij de schouders en siste hem toe: „Heb je hem geslagen? Kon je wel? Met z'n drieen? Wie heeft gezegd, dat je dat doen moest? Nou?" Hij schudde zich los en draaide zich half naar haar toe. „Ga zitten en eet. En bemoei je er verder niet mee. Als wij wat doen, doen we het goed. Je zult van die vent geen last meer heb ben". „En wie zegt, dat ik er last van heb, stuk verdriet? Heb ik jou soms wat gevraagd7 Ik ben zelf mans genoeg om m'n eigen boontjes te doppen, versta je? Daar heb ik jullie niet voor nodig!" Ze draaide zich met een ruk om en liep naar de deur. Van Essen, die de woordenwisseling met stijgende ver wondering aangehoord had en er wei nig van begreep, riep haar toe: „Hé, wat is er eigenlijk aan de hand? Waar ga je heen?" „Ik ga kijken, of ik kan voorkomen, dat m'n lieve broers in de gevangenis terecht komen. Als jullie hem mishan deld hebben, dan.dan. Binnen vijf minuten had ze de Hoef- weg bereikt en terwijl ze door de bocht ging, zag ze de auto staan. In het ge opende portier zag ze hem zitten met de handen onder het hoofd. Ze liet haar fiets vallen en knielde bij hem neer. „Hebben ze je erg geslagen?" vroeg ze, eigenlijk overbodig. Ze trok zijn han den weg en schrok. „O, wat zie je er uit. Hij zuchtte diep en keek haar met zijn éne, niet dichtgeslagen oog aan. „Bedankt, Stien, fluisterde hij. „Je wilde toch zo graag, dat ik een pak slaag kreeg? Nou, ik heb het zoëven gehad". Ze snikte van ellende. „Ik wist er niets van, Karei. Toe, geloof me als jeblieft. Ik.ik meende dat niet, ik INGEKOMEN PERSONEN Jan Hovenberg, Johannes H. B. M. Wolthuis, Marinus Mackaaij, Erich Graver, allen van Den Helder, Buiten haven 5 naar H 131; Herman C. W. Beijerinck, van Amersfoort, Utrechtse- weg 183 naar Den Burg, W. van Beierenstraat 20; Johanna A. Spigt, van Soest, Soesterbergsestraat 125 naar K 22; Jan G. Beerling, van Amsterdam, 2e Helmerstraat 121 II naar Den Burg, Molenstraat 28; Cornelis P. Harting (met gezin) van Born L., Geitelberg 25 naar Den Burg, Schilderend 132; Pieter E. J. Daniëlse, van Den Helder, Hoofd gracht 14 naar Den Burg, Beatrixlaan 74; Adriaan M. Noorland (met gezin) van Gramsbergen, salonwagen a.d. van Lyndenstraat, naar Den Burg, Holle- wal, salonwagen, Guurtje A. Roeper, van Grambergen, Holthone D 19 naar Oosterend, Schoolstraat 8; Simon Daal der, van Driebergen, R. Oranjelaan 40 naar De Koog, Dorpsstraat 13; Jenny C. M. Steenhuizen, van Apeldoorn, Hoenderloo, Miggelenbergweg 65 naar Den Burg, Keesomlaan 17; Geertruida J. M. Bakker, van Den Helder, Java- straat 167 naar H 8. wist nergens vanO, Karei, wat ziet je oog er uit. Hij weerde haar af. „Laat me maar even zo zitten", antwoordde hij met een pijnlijke trek op zijn gezicht. „Over een kwartiertje of zo zal het wel beter gaan". Ze keek rond om zich naar haar tasje, maar bemerkte, dat ze het niet bij zich had. Ze was immers in paniek het huis uitgerend. „Heb je een zak doek?" Hij zocht in zijn zak en overhandigde haar de zijne. Ze veegde zacht het bloed uit zijn gezicht weg en streek hem zacht over het haar. „Hoe gaat het nou?" vroeg ze medelijdend. „O, laat maar. Dat komt wel weer in orde. Je broers hebben harde knuisten, zus". Ze werd resoluut. „Probeer, of je in de wagen kunt komen", adviseerde ze. „Ik zal je wel helpen. Dan breng ik je thuis en kun je daar een dokter laten komen". Hij lachte flauwtjes. ,,En zeker nog een ongeluk krijgen? Merci. Eén keer geradbraakt is wel voldoende". „Ik heb mijn rijbewijs", antwoordde ze koppig. „Al tv/ee jaar. Kom, sla je arm maar om m'n nek, dan schuif ik je wel in je wagen". Hij kreunde een paar keer en ze zag, dat het zweet op zijn voorhoofd stond, maar eindelijk slaagde ze er in hem naast de bestuurdersplaats te krijgen. Toen liep ze naar haar fiets, zette die half verscholen in het kreupelhout en deed hem toen op slot Even later schoof ze naast hem in de wagen en sloot het portier. Ze startte de motor en schakelde in de achteruit. Langzaam reed ze de Hoefweg terug, tot het kruis punt bij de Apeldoornseweg en keek, of er geen verkeer aan kwam. Ze liet een paar wagens passeren en daarna trok ze snel op. Weldra reed ze met een gangetje van zeventig in de richting Ede. Hij knikte goedkeurend. „Dat heb je meer gedaan, zus". „Jaap, een van m'n broers, heeft een wagen, e enFord. Daarin heb ik rijden geleerd. Ik slaagde meteen de eerste keer". Een poosje reden ze zwijgend en af en toe keek Stien even naar hem. „Hoe gaat het nou?" Hij probeerde te lachen, maar iedere spier aan zijn gezicht deed pijn „Als jij bij me bent, vergeet ik alles weer". „Waarom bent u ook naar de Hoef weg gereden? Op de een of andere ma nier hebben ze er lucht van gekregen. Van ons bedoel ik". „Ze zullen ons gesprek wel afge luisterd hebben Dat was nu niet be paald een duet tussen verliefden. En ze zullen hun consequenties getrokken hebben, denk ik". „Ik vind het een gemene streek", ant woordde ze op nijdige toon. „Kom, kom. de broers beschermen hun zuster. Is dat zo gek?" „Ik heb hun bescherming niet nodig. Ik kan best op mezelf passen.". Hij knikte. „Daarin heb je gelijk. Als ze maar één voor één gekomen waren, dan had ik me misschien nog een beetje kunnen verweren, zie je. Maar ze kwa men met z'n drieën tegelijk En begin daar maar eens tegen". „Ik vind het een misselijke streek van ze", verzekerde ze nog eens met nadruk. „Praat er maar niet meer over. Maar met dit alles heb ik toch nog m'n zin gekregen, he?" „Je zin? Wat bedoel je?" „Nou, we toeren vanavond toch sa men?" „Bent u daai^ even klaar mee? Hebt u inwendig geen pijn? Er is toch niets gebroken of zo? Als u maar niet naar het ziekenhuis hoeft". „O, dat zal wel loslopen. Alleen eten en drinken zal de eerste dagen wel lastig zijn Ik heb nogal een be hoorlijke tik tegen m'n kaak gehad". Ze keek hem opeens verschrikt van terzijde aan, „O, als u maandag nu niet werken kunt, wat dan?" „Kom, kom een paar dagen rust en ik ben weer heel wat opgeknapt. Ik ben niet van suiker". „Ze hadden u wel dood kunnen slaan. Ik moet er niet aan denken". „Zou je het erg gevonden hebben, Stien?" „Karei, alsjeblieft, praat geen onzin", antwoordde ze, hem onwillekeurig tu toyerend. „In een boze bui hebt ik wel eens iets geks gezegd, maar nooit de bedoeling gehad, dat de jongens je inderdaad wat zouden doen. Ik begrijp niet, wat ze bezield hebben En hoe ze er achter gekomen zijn, dat tussen ons. „Er is toch niets tussen ons?" „Nee, dat is het 'm juist. En waar bemoeien ze zich mee? En als het nou erg met je is? Wat dan?" (Wordt vervolgd) De directie van City-theater heeft voor de komende week de hand weten te leggen op een drietal films, die ze ker de aandacht van het publiek ver dienen. Vrijdag, dinsdag en woensdag 20.00 uur wordt „Meneer de Gravin is niet thuis!" vertoond, een film vol mu ziek en vrolijkheid met Peter Alexander in de hoofdrol. Mrs. Evelyn Piper en haar dochter Mary zijn in Wenen aan gekomen om een lange reis door Europa te maken. Door een telegram van haar advocaat wordt Mrs. Piper naar Ame rika teruggeroepen. Haar ex-echtgenoot wil van haar afwezigheid gebruik ma ken, om in het bezit te komen van het vermogen van haar dochter. Mary, die zich op de vakantie heeft verheugd wil echter niet teruggaan. Ei wordt een oplossing gevonden: Gravin Henriëtte von Ratzeberg zal Mary als chaperonne begeleiden. De gravin ligt echter met griep op bed. Daar zij en haar neef hard geld nodig hebben, weet ze hem te overreden in vrouwenkleren gestoken haar rol over te nemen. De verklede man weet zich als een aantrekkelijke vrouw te gedragen wat tot ingewikkel de misverstanden leidt.... We hoeven niet te vertellen dat alles in deze rol prent keurig op z'n pootjes terecht komt. Toegang alle leeftijden. Het is lang geleden dat we op Texel een goede circusfilm konden zien. Wel, hiei is er eert: „The greatest show on Earth" gemaakt door niemand minder dan Cecil B. De Mille, de producer van grootse spektakelfilms. In dergelijke producties horen natuurlijk acteurs als Charles Heston en James Steward thuis en ook in deze spektakulaire circusfilm ontbreken zij niet. Het „Ringling Bros. Barnum Bailey Circus" maakt moei lijke tijden door en de directie staat reeds op het punt een toernee te be perken tot optreden in de grote steden. Op het laatste ogenblik wordt dit be sluit echter ingetrokken als de maneger Brad Baden zegt, dat hij het circus in het middenpunt van de belangstelling zal plaatsen door de beroemde Franse trapezewerker Sebastiaan te engageren. Met de komst van de Fransman is Holly, het meisje dat oorspronkelijk het middelpunt van de show zou vormen; teleurgesteld. Er ontstaat sterke wed ijver tussen Holly en Sebastiaan, van welke situatie gebruik wordt gemaakt door Angel, het roodharige olifanten meisje. Z.j probeert het hart te winnen van Brad Braden, de man die aan Holly z'n hart had verpandDat is weer niet naar de zin van Klaus, de olifantendresseur, die op Angel ver liefd is en nu dcor jalouzie wordt ver teerd. De hartstochten laaien op en het komt uiteindelijk tot een groot conflict tussen de verschillende partijen. Een conflict dat zijn hoogtepunt vindt als Klaus zich wreekt door de circustrein te laten ontsporen. Niettemin blijkt .een verzoening mogelijk. Bij het opruimen van de chaos leren de elkaar belagende figuren elkaar op een andere manier kennen en betere gevoelens maken zich van hen meester. Het circus wordt weer opgebouwd en terwijl Holly en Brad het met elkaar eens worden vin den ook Sebastiaan en Angel elkaar. Samen zullen zij hun leven wijden aan „het grootste circus ter wereld". Alle leeftijden. Zondag- en maandagavond om 20.00 uur draait „Jungle Cat" van Walt Disney. De film toont U het onbekende gebied van de Amazone, het meest on toegankelijke oerwoud ter wereld. Hier leeft in de schemer van het laatste machtige oerlandschap de grootste van alle jagers: de jaguar. Hij speelt de hoofdrol in deze natuurfilm. In verba zingwekkende scènes, in nooit eerder vastgelegde beelden onthult Walt Dis ney het binnenland van het Amazone gebied, een ruwe en woeste oerwoud- wereld. We maken kennis met de be woners ervan: de apen, reuzen-hagedis sen, toekans, papegaaien, krokedillen, miereneters, kortom U zult de vreemd ste wezens zien die uit het prae-histo- rische verleden lijken te zijn voortge komen. Het is de jaguar, die opper machtig regeert over al deze dieren en over het hele mysterieuze oerwoud, de jungle cat met zijn flitsende snelheid en sterke tanden en klauwen. Het ver haal vertelt ons van een zwarte en een gele jaguar, die besluiten samen door het leven te gaan. In opwindende scè nes ziet men hen de strijd aanbinden met de gevaarlijkste dieren van het oerwoud. De gevechten tussen de ja gers en krokodillen en de boa-con- strictor zijn adembenemend. Ook de beelden, waarin de jaguarmoeder haar jongen op jacht leert gaan zijn fantas tisch. „Jungle Cat" is een film voor hen die van Walt Disney het waarlijk ongewone verwachten in de traditie van de serie avonturen uit het werke lijke leven der natuur. Alle leeftijden. Donderdagavond wordt de nieuwe Texelfilm „Vertelsels over Texel" weer vertoond. Om 8 uur de Hollandse en om 9.30 uur de Duitse versie. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg lö uur ds W. A. Kalkman De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 9.00 uur ds. Oskamp 10.30 uur ds. Oskamp. H. Doop De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur Eerw. heer Van Schalkwijk 10.30 u. Kindcrkcrk in de tent naast de kerk 21.15 uur ds. Zühlkc, Duitse dienst De Waal 10.30 uur ds. Waaidenburg Oosterend 10 uur ds. Bccrthuis Extra colleete Anti-hongeractie Oudeschild 11.00 uur Eerw. heer Veldhuis Extra collecte Ned. Bijbelgenootschap GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur ds. K. Bokma van Voorthuizen Oosterend 10 en 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10.00 en 15.30 uur ds. C. Stam van Groningen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur da. J. Oosters-Londo De Koog 19.30 uur da. J. Oosters-Londo KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER f 69.— Naar welk soort stoelen gaat uw voor keur uit? Klassiek of modern, licht en sierlijk of zwaar en degelijk? 'n Kwestie van voorkeur. Maar de stoelen die zoekt, die passen bij üw interieur, staan bij Klercq's Woninginrichting. Immers In meer dan 100 toonkamers kunt u kiezen naar eigen smaak, stijl èn... portemonnale! DEN HELOER - SPOORSTRAAT 30-KONINGSTRAAT 43-45 I TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer 0,25 meer. Nu aardbeien eten. Er zijn er volop op „de Veen" Denk ook om Uw diep vries. De eerste rode bessen zijn er ook weer M Huis man, tel. 2203 Te koop gevraagd goede jongensfiets, M J Witte, julianastraat 7, Den Burg. Te koop aangeboden elektrisch motortje, 2zeef- randen met krokusplaten, 6 t/m 12 na 6 uur. Keesom laan 26, Den Burg. Te koop nieuwe puik- beste Doré's. Jac. Bakker, Mienterglop K 23a, De Koog Te koop beste nieuwe aardappelen a 20 ct p. kg F. Huisman, Ongeren, tel 2395 100 W.L hennen te koop. Ook bij gedeelten Oude schild, Loodssingel 9 Gevraagd kinderen om crocussen te pellen (geen kleine) en te rapen bij Timmer P H. Polder bij A. v. d. Vis Wilheiminal. 17, Den Burg bij P. Kikkert Vredestein, De Koog, tel. 293 beginnen ong. 22 juli. Gaarne nu al opgeven bij bovengenoemde adressen Te koop kinderwagen, -j- wandelwagentje samen f35,— Brieven onder no. 498 aan bur. van dit blad. Voor behang naar Roeper Tel. 2264 Wij zijn iets duurder, maar stukken beter! Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alkmaar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave VTB, Den Burg, tel 2285 We hebben een heleboel Persilgeschenken in voor raad Gymver Oosterend p a |o Daalder, Vliestr. 15 Ger de Jong of Rentenaar tel 227 Rijwielen te huur. S Keijzer, Oosterend. Deurw. Prins houdt maandag van 10 - 12.30 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). De Heer en Mevrouw Stoepker-Meursinge Reynders geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter Elisabeth Suzanne Eerbeek, 9 juli 1963 Smeestraat 19 Aangeboden z g a.n. sportmodel. Nog geen 6000 km gelopen, kleur giijs met rood. Brieven onder no. 505 aan bureau van dit blad. Donderdag 18 juli 's mid dags I 30 - 3 30 kunt U, Uw thermometer laten controleren, door de voor lichtingsdienst in de schuur „Astrid" Den Burg. Bloembollencultuur op Maandag 15 juli, 26 aug. en 2 sept. 8 uur in Dorps huis 't Skiltje, Oudeschild Maandag 22 en 29 juli en 5, 12 en 19 aug. 8 uur in Dorpshuis „Burgwal", Den Burg. Inleggeld f 1,— per persoon. Klaverjasclub „de Doormars" TE KOOP een ruim modern in 't centrum van Den Burg voor diverse doeleinden geschikt. Br. nr 506 bur. v. d. blad Autobedrijf A. Kievit REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper I Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg TV's vanaf f 225,- met garantie, ook reparatie J. van Wijngaarden p/a D. Hutjes, Van Neckstraat 2 Oudeschild tel. 2912 Steeds voorradig Kidde slagroom apparaten en patronen FA. GEBR. SCHOORL, Waalderstraat 30-35, Den Burg. bestellen (02220) bellen Toon Smidt

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2