roen /wa in het harL, 1 t w. u tarine vuurde raketten af p weiland bij Den Hoorn 't Stranding echnische storing in afvuurmechanisme" i3ïj Rotterdams gezin bntsnapte aan gevaar Deelnemers zevendorpentocht door regen gemarteld. Folklore sluit seizoen af met oud-Texelse Boerenbruiloft De heer J. Kramer 25 jaar in dienst bij Texelse Courant JAG 27 AUGUSTUS 1963 fEXELSE 76e JAARGANG No. 7788 COURANT pre N.V. T.h. Langereld de Roofl Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Borg, Texel - Postbus 11 - TeL 2058 Verschijnt dinsdags en rrtjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleei» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct Incasso. Adrertcnties: familieberichtea 12 ct p. mm.; andere adrert 10 ct p. mm •^1 I Een weinig aangename herinnering Waren drie leden van een gezin uit [otterdam aan hun verblijf in Den loorn, nadat een vliegtuig van de Ma neluchtvaartdienst donderdagmiddag n 3 uur twee raketten in hun richting pvuurde. De gebeurtenis deed zich voor enkele ■onderden meters ten Noorden van het lorp Den Hoorn, op een weiland, in De Hars, grenzende aan de zg. kleiputten. l De toeristen kwamen met de schrik ftrij. De beide projektielcn boorden zich Dp luttele meters afstand van hen in de lodem. Van de zijde van de Kon. Marine n-ordt dit onverkwikkelijke voorval pcgeschrcvcn aan een technische mis rekening. Hoewel het zeer onwaarschijnlijk is Kat de piloot van het betrokken toestel le toeristen als doelwit heeft aangezien, .neende de heer L Oosterwijk uit Rot terdam, die de gebeurtenissen vanaf de bijweg gade sloeg, dat het vliegtuig ma- ïoevreerde zoals dat het geval is bij een schietoefening. Volgens de heer Oosterwijk kwam iet tweemotorige toestel van het type ïrumman SF 2 Tracker in duikvlucht ■tiaar beneden. Op korte afstand van de grond ontstonden twee rookstralen aan de linker- en rechtervleugel. Met een sissend geluid en een daverende klap sloegen beide raketten in de grond waarbij een grote rookwolk opsteeg en modder en gras naar alle kanten op spatten. De heer Oosterwijk stond bij zijn auto en wachtte op zijn twee kinderen van 9 en 12 jaar, die in gezelschap van de heer C. Bruin uit Den Hoorn over het „schietterrein" kwamen wandelen. In een schuurtje van de heer Bruin hadden zij een regenbui afgewacht. On middellijk nadat Bruin het vliegtuig zag vuren en een der projektielen in de grond hoorde slaan, liet hij zich plat op de grond vallen. Het vliegtuig trok on middellijk weer op en verdween in de richting Den Helder. Viij: meter van de plaats waar Bruin en de kinderen zich bevonden was de eerste raket bij de rand van een sloot ingeslagen, terwijl het tweede exemplaar, een fractie van een seconde later, enkele tientallen me ters verder terecht kwam. Hoewel het gezelschap de schrik flink te pakken had kon gelukkig worden geconstateerd dat niemand nadelige gevolgen van het „bombardement" had opgelopen. De anderhalve meter lange raketten waren door de grote snelheid geheel in de modderige grond van het weiland ver dwenen. Omdat zij onder een zeer klei ne hoek waren ingeslagen, waren in de De heer Oosterwijk, zijn twee kinde ren en de heer C. Bakker bij het gat dat door een der inslaande raketten werd veroorzaakt. grond grote langgerekte gaten ontstaan. De heer Oosterwijk verwittigde on middellijk de politie van de gebeurtenis die op haar beurt de marine-autoritei ten in kennis stelde. Daar was men intussen reeds op de hoogte gekomen van het ongeluk. Spoe dig arriveerden enkele Marine-autori teiten op het betreffende weiland die de raketten lieten uitgraven. Technische oorzaak Bij monde van de overste De Kroon werd ons door de Marine Voorlichtings dienst te Den Haag medegedeeld dat de raketten op deze plaats, die ca. 7 kilome ter van het schietterrein op De Hors, werden afgevuurd door een technische misrekening. De projektielen waren van een spe ciaal oefentype, die bij het inslaan slechts een duidelijk zichtbare rookwolk veroorzaken zonder te exploderen. Het is uitgesloten dat de piloot wel bewust op de mensen heeft willen rich ten. Voorts wordt 't niet waarschijnlijk ge acht dat zich in de toekomst dergelijke gebeurtenissen zullen herhalen. „Er moet nu eenmaal geoefend worden en geen enkel mechanisme is geheel feil locs. Veel waarde aan de verhalen van toeschouwers kan door ons in het alge meen niet worden gehecht. Overmand door de schrik van de gebeurtenis meent men vaak de meest fantastische dingen te hebben gezien", aldus overste De Kroon. Bij de Marvo was men overigens van mening dat de raketten niet waren af gevuurd, doch afgew o r p e n. De pro jectielen zouden' in een „volkomen leeg* weiland zijn neergekomen. Naar aanleiding van dit ongeluk is door de Marine Luchtvaartdienst be sloten de aanvliegroute voor de vlieg tuigen, die raketten afvuren op schiet schijven op de Hors, te wijzigen. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen in het „Handelsregister" lezen we in het blad Handelsbelangen: J. C. Graaf (e.) Texel, De Cocksdorp C 34 a, Schildersbedrijf. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 27 aug. 0.40 en 12.40; 28 aug. 1.10 en 13.19 29 aug. 2 03 en 14.27; 30 aug. 3.20 en 15.49; 31 aug. 4.45 en 17.10. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. 51 deelnemers - 15 uitvallers Degenen, die zaterdag de door de wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" georganiseerde zeven dorpen wandeltocht hebben volbracht, kunnen zeggen dat zij een bijzondere prestatie hebben geleverd. Het overgrote deel van de 58 kilometer lange route werden de deelnemers nl. geteisterd door onaf gebroken regenval. Dat van de 51 per sonen die 's morgens tussen zes en ze ven uur in „De Wezentuin" te Den Burg van start gingen, er slechts 15 zijn uitgevallen, is haast verwonderlijk. We hebben ze zien worstelen, tegen regen en windvlagen met doornatte kleren en soppende schoenen! Was het een wonder dat te De Cocksdorp, dat omstreeks het middaguur werd bereikt, reeds tien mensen het zware besluit hadden genomen het maar op te geven? Bijzonder prettig was het onthaal in Kleren drogen in „Theehuis" „Het Theehuis", waar zo goed en zo kwaad als dat mogelijk was kleren werden gedroogd en de inwendige mens werd versterkt. De kippesoep heeft zich zelden zo goed laten smaken. Zo lang mogelijk trachtten sommigen het ver blijf te De Cocksdorp te rekken in de hoop dat de regen zou ophouden. Helaas gebeurde dat eerst laat in de middag. Het overgrote deel van de route had men er toen opzitten. Het wachten van de een en het doorgaan van de ander had tot gevolg dat een enorm tijdsver schil lag tussen het moment waarop de eerste de finish in hotel „De Zwaan" te Den Burg bereikte en de laatste. Zes endertig vermoeide, maar in uitsteken de stemming verkerende wandelaars kwamen het achterzaaltje binnendrup pelen. De laatste arriveerde om zeven uur. Graag noemen we de namen van de doorzetters, die hun moeite beloond zagen met de speciaal voor deze gele genheid ontworpen medaille. In volg orde aan aankomst: J. Kuik, J. Slot. M. Stoepker, H. van Sambeek, W. van Sambeek, Zwaneveld, Duvaloois, J. Eclman, T. Witte, A. Dijker, A. Dijker (Den Hoorn). J. Dijker, Th. Witte, J. Witte, Ria Witte, L. Brui ning, R. van Lenten, T. v.d. Galiën, H. Witte, K. Vlaming, echtpaar Boon-v.d. Berg, echtpaar Terpstra, mevr. Zijm- Garritsen, Hausen, T. Bakker-Merkx, R. Lap, R. Slegh, D. Westerlaken. D. Bakker (Oosterend), J. de Boer, A. Bakker (Schilderend), C. J. Ellen, D. Haker en W. Stiggelbout. Aanvankelijk werd gehoopt, dat zich een flink aantal gasten zou opgeven. Deze hebben zich echter door het drei gende weer waarschijnlijk meer dan de Texelaars laten afschrikken, want er startten er slechts zeven waarvan het merendeel door de elementen werd ge dwongen de strijd voortijdig te staken. Een huizenhoge golf nam de Noorse kof „Cristiana" op en smeet haar in een dal van schuimend groen water. De roerganger die de grootste moeite had het grote rad in zijn stevige knuis ten te houden, vloekte en nep een ver wensing aan het adres van de weergo den. En met reden. Aeolus, de god van de wind, blies woedend door het want rukte aan het zeil en boog de masten van het kleine scheepje alsof het jonge rietstengels waren. Neptunes stuwde zijn grootste golven met donderend ge raas over de dekken en slingerde de kof heen en weer zodat de spanten kraak ten. Schipper Olie Jensen, die wijd beens naast de roerganger stond, keek met een bezorgde blik naar de bewegin gen van zijn scheepje. Omhoog, omlaag. Naar bak- en naar stuurboord, met de regelmaat van een klok. Het stond voor hem als een paal boven water dat de ongelijke strijd tus sen de „Cristiana" en de elementen niet veel langer meer moest duren. Als hij niet spoedig de kof een veilige haven zou kunnen binnenloodsen, zouden schip en bemanning een graf vinden in de toomloze golven. Zonder eerbetoon. De schipper wist niet meer hoelang de storm nu al woedde en nog minder waar hij zich bevond. Voor de vaste wal van Holland? Voor één van de Waddeneilanden? Het was voor hern onmogelijk in deze roetzwarte nacht een peiling te trekken. De weergoden hadden de kof een koers gegeven, die de schipper nog niet in zijn logboek kon optekenen en die hij, indien nodig, alleen zou kunnen corrigeren met be hulp van een licht op de kust. Maar tot nu toe hadden zijn roodomrande ogen niets kunnen waarnemen wat de redding van schip en bemanning zou betekenen. In een ogenblik van neer slachtigheid gingen de gedachten van (Zie vervolg pagina 4) Door ebstroom meegevoerd MEISJE (25) BIJ DE KOOG VERDRONKEN Donderdagmiddag omstreeks drie uur is bij De Koog de 25-jarige mej. Pe- tronella Aleida Sophia de Bruin uit Baarn verdronken bij het baden in zee. Het meisje had zich in gezelschap van een andere dame in zee begeven. Bei den raakten spelenderwijs in diep wa ter, verloren de grond onder hun voe ten en werden door de ebstroom meege voerd. Met veel moeite wist het ene meisje het strand zwemmende te bereiken, waar zij alarm sloeg. Het strandbewakingspersoneel ging onmiddellijk met een roeiboot te water. Korte tijd later vond men het slacht offer drijvende. Reeds in de boot werd door kunstmatige ademhaling getracht de levensgeesten op te wekken. Op het strand zette men de pogingen voort echter zonder succes. Het heeft geruime tijd geduurd voor dat men de identiteit van het slacht offer had vastgesteld, doordat de fa milie in Den Burg, waar het meisje lo geerde, had verzuimd de gastensta- tistiek tijdig in te sturen. Woensdag laatste dag van Den Burg De Texelse jongelieden, de heer P. Dat deze krant tweemaal per week voor u ligt is sinds 29 augustus 1938 mede te danken aan de heer Jan Kramer (50), die aanstaande donder dag dus het feit herdenkt dat hij 25 jaar zijn typografenambacht uitoefent .d. Gracht en mej. J. Huisman zijn be- ln dienst van 0ns bedrijf. reid elkaar eeuwige trouw te beloven Toen Kramer indertijd voor het eerst on gaan woensdag a.s. in »nd«lr0m dg tQen aJ bouwvallige drukkerij üi- stapte had hif al heel wat drukkerser- blik in de familieadvertentiekolommen van de Texelaar bewijst dat dit vaker varing achter de rug. Voordien werkte hij in Harlingen en Franeker en hij zou gebeurt. Met het toekomstige echtpaar I ^ont^bt'd^haTd" BeideteUen P-d.niit hebben verlaten als de wer- van de in oprichting zijnde echtvereni ging zullen zich woensdagochtend om 11 uur ten gemeentchuize laten inschrij ven zoals dat rond 1850 placht te ge beuren. Met de vele feestelijkheden er om heen zal deze gebeurtenis het ka rakter van een ouderwetse Texelse boe renbruiloft krijgen, waarbij het belang stellende publiek ten nauwste wordt be trokken! 's Morgens zullen beide geliefden, die in oude Texelse klederdracht zijn ge stoken, met een boerenkar van huis worden gehaald en in optocht naar het keloosheid hem daartoe niet had ge dwongen. Toen Kramer zag dat hij in de Texel se drukkerij op zijn plaats was, liet hij zijn gezin overkomen Dat gezin be stond uit zijn vrouw en 2-jarig zoontje Joop. De thans 27-jarige Joop Kramer volgt vaders voetspoor, maar zijn spreek woordelijke werkkracht vermag hij nog niet te evenaren. Kramer is er in geslaagd de druk kerij Texelse Courant te maken tot een typografisch bedrijf met een ongelofe- gemeentehuis in Den Burg worden ge- lijk hoge drukwerkproductie, een feit voerd. Nadat de intekening heeft plaats- dat vooral collega typografen van de gehad wordt ter gelegenheid van dit overkant opvalt. Als Kramer geen heugelijke feit een rondgang door Den drukker in hart en nieren was zou hij Burg gemaakt, waarbij bruid en bruide- stellig niet in staat zijn de talrijke or- gom kwistig bruidssuikers zullen uit- ders die hem dagelijks toestromen af delen. De tocht eindigt op de Groene- I te werken. Heel zelden gebeurt het dat plaats, waar een grote schare familie- Kramer er geen gat meer inziet, en leden en kennissen het paar zal felici- met veel hartzeer moet bedanken voor teren. Op het verrijdbare podium ^taat een opdracht. de brandewijn-met-boontjes gereed! Na dit intermezzo dat ongeveer een half uur in beslag gaat nemen, wordt in drie zalen, t.w. „De Lindeboom-Texel", esti2t „De Oranjeboom" en „De Graaf" een feestmaal aangericht. Iedere belangstel lende kan aanzitten. Deelnemers aan het feestmaal dienen dit wel van te- voren even bij de betrokken hotelier noeste werker, op te geven. Het maal zal ongeveer een uur duren. Het bruidspaar zal in elke zaal ongeveer 20 minuten doorbrengen. Het feestmaal zal typisch Texels zijn met lamsvlees, een speciale boerensoep en een bijzonder nagerecht. Volgens het bekende gezegde zou nie mand onmisbaar zijn. Laat Jan Kramer de uitzondering zijn die deze regel be- Van harte hopen we dat ons bedrijf nog heel lang profijt mag trekken van de geweldige eigenschappen van deze VERTROKKEN PERSONEN Antina G. Bonder van Den Burg Warmoesstraat 38 naar Onstwedde Stadskanaal Postweg 20 D; Abram de Zwart van H 131 naar Arnhem, Ch. v. In de straten van Den Burg zal ge- Maasdijklaan 6; Cornelia A. Smit van durende de middag de feeststemming Den Burg, De Zes 2 naar Castricum, blijven heersen en demonstreren Texe- Bakkum, Heerenweg 114; Jan Wieten laars in klederdracht het kantklossen, (en echtgenote) van Den Burg, Houtweg wanten knopen, spinnen en netten I o naar Bussum, Oud Bussumerweg 32; breien. Op de Groeneplaats worden Franciscus P. M. van Uden van C 53 weer paarden beslagen. Om vier uur naar Rotterdam, Vierambachtstraat wordt een grote optocht gehouden, j 151aArnoldus Th Buisman (met ge- waaraan de boerenkapel, de jeugddans- zin) van Oudeschild, De Ruijterstraat groep en enkele ponywagentjes deel- 83 naar Den Helder, Bassinggracht 64; nemen. In een boerenkar is het bruids- Pieter W. Mol (met gezin) van B 45 naar Heerhugowaard, van Asperen- dtraat 14; Jan Brak van E 99 naar Z.IJ.P Dronten kamp Dronten; Anna J. A de Porto van De Waal, Polder weg 19 naar Den Helder, Javastraat 167; Afke C. Th. de Boer van Den Burg, Julianastraat 14 naar Den Helder, Ja vastraat 167; Geertje Ellen (ev. H. Twerda) van Oosterend, Peperstraat 27 naar Leeuwarden, Nylansdijk 111 c; Jan Tromp {met gezin) van Ooster end, Koetebuurt 6 naar Dokkum, F. Hommiusstraat 18; Hiske A. de Boer van Den Burg, Groeneplaats 6 naar Franekeradeel Midlum Harlingerstraat- weg 3; Jacobus C van Vooren van C 70 a naar Utrecht, Rijnlaan 159 bis; Gerrit P. Moen van Den Burg, Bur gerhoutstraat 7 a naar Amsterdam, Sin gel 190II. PLOEG WEDSTRIJD De vereniging van oud-leerlingen or ganiseert in samenwerking met de com missie arbeidsontwikkeling van de Streekontwikkeling Texel op zaterdag 21 september 1963 de jaarlijkse ploeg- wedstrijd op het bedrijf van de heer Hin te Dijkmanshuizen. Iedereen kan deelnemen Opgave bij C. P. Laan of Jac. Zuide- wind, Oudeschild. paar gezeten. Op het podium op de Groeneplaats wordt daarna gedanst door de jeugd- dansgroep. Hierbij zullen ook de andere kinderen de gelegenheid krijgen een volksdansje te wagen. Allegorische optocht Om zeven uur 's avonds wordt een grote optocht gehouden, waaraan het Kon. Texels Fanfare medewerking ver leent, evenals de boerenkapel, het bruidspaar, de jeugddansgroep, de „grote" dansgroep, ca. veertig in kle derdracht gestoken Texelaars, en en kele loopfietsers. Aan de optocht zul len een aantal allegorische voorstellin gen meedoen. Ieder die zich geroepen voelt iets uit te beelden is welkom! De stoet zal worden opgesteld aan de Keesomlaan nabij het politiebureau. Deelnemers aan de allegorische op tocht hebben kans op een aantrekke lijke prijs. Een deskundige jury zal elke voorstelling beoordelen. Na afloop zul len de prijzen op de Groeneplaats be kend worden gemaakt en aan de win naars worden uitgereikt. Op de Groeneplaats wordt de laatste dag van het folkloreseizoen afgesloten met volksdansen en een optreden van de boerenkapel. Na afloop wordt er in alle zalen van Den Burg gedanst.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1