urocn iwarts lex els tn loet hart- n^isssafiEX Vijf ton zware Orca spoelde aan ten noorden van De Koog Vijfde klas R.H.B.S. brengt werkweek in Parijs door „Het wonder der stereoscopie" wordt interessante demonstratie Wie wordt woensdag a.s. eigenaar van deze pony In halve dag geheel ontleed Groet voor „Le Figaro" van Texelse Courant VBIJDAG 18 OKTOBER 1963 77e JAARGANG No. 7803 TEXELSE®COURANT UHg.™ N.V. r.h. Langeveld ft de Root) - - VerKbttnl düi«i»g, rrtjdif* Boek-, Kantoorboek- cd Fotohandel g A»/7 ^1/1 s SI I r* 2^% i//i /t Bank: Rotterdamse Bank; CoÖp. Boerenlee» Borg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 V-X 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. De 5,40 meter lange Orca zoals hij op lie t strand ten Noorden van De Koog werd ge vonden. Duidelijk zijn de grote borstvinnen, d e „zwaarden", te zien en de hoge rugvin. De voor de soort eveneens kenmerkende zwart-wit te tekening op de romp is door het vergevor derde ontbindingsstadium echter verdwenen. stranden aangetroffen. Het voorlaatste werd enkele jaren geleden op het Ter- schcllinger strand gevonden. Eens trof men in de maag van een aangespoelde Orca 13 bruinvissen en 14 zeehonden in min of meer verteerde toestond aan. Een ander dier had in de maag drie zwangere bruinvissen met nagenoeg voldragen jongen. Het exemplaar dat bij De Koog aan spoelde was een mannetje van 5,40 meter. Het dier moet ongeveer een maand geleden zijn gestorven. Het ver keerde in gevorderde staat van ontbin ding maar was nog geheel intact. Meer dan een halve dag heeft de heer G J. de Haan en zijn assistenten, de heren K. Hoogerheide en J. P. Reydon nodig ge had om het walgelijk stinkende kada ver te ontleden. Het skelet zal te zijner tijd een plaatsje in het museum krijgen. Vorige week ontdekte de heer \V. Visser op het strand enkele kilometers ten Noorden van De Koog een walvis, die de avond tevoren was aangespoeld. Do vondst werd gerapporteerd aan de heer G. J. de Haan, directeur van het Texels Museum, die onmiddellijk naar het strand toog om het dier in ogen schouw te nemen. Het bleek dat men het te doen had met een zg. zwaard walvis, die ook bekend staat onder de namen Orca, Sabeldolfijn, Roofwalvis en Moordenaarsvis. Uit de laatste twee namen is op te maken dat deze vis geen vreedzame, van garnaaltjes levende, kolos is, zoals vele van zijn familieleden, maar een geduchte rover. In kringen van walvis vaarders doen de meest verschrikke- l.jke verhalen over dit dier de ronde. Men heeft gezien hoe de vier lot negen meter lange orca's veel grotere walvis sen aanvielen en deze letterlijk aan stukken scheurden! Soms wachten de rovers in de buurt van walvisschepen. Zodra men een grote vinvis of potvis heeft geharpoeneerd, vallen de orca's deze gemakkelijke prooi aan en is het voor de walvisvaarder zaak de buit snel binnen te halen om te voorkomen dat deze in de orca-magen terecht komt! De zwaardwalvissen jagen overigens ook op andere warmbloedige zeedieren, zoals zeehonden, dolfijnen en bruinvis sen. Het diér :s voor zijn taak goed uit gerust. In de sterk ontwikkelde onder en bovenkaak bevindt zich een rij tan den van vijf centimeter, die bij de jon gere dieren behoorlijk scherp zijn. In het water kan het dier een grote snelheid ontwikkelen. De vorm ver raadt dit duidelijk. Men herkent een zwaardwalvis onmiddellijk aan de hoge, vaak als een zeil boven water uitste kende rugvin en de twee op zwaarden van een schip gelijkende borstvinnen, waaraan hij zijn naam heeft te danken. Zoals alle walvisachtigen is de Orca geen echte vis, maar een zoogdier, dat k"»vende jongen ter wereld brengt en de 'e langjre tijd zoogt. Bij de geboorte zijn de jongen 2,5 meter lang. De vrouwtjes worden vijf meter en de mannetjes 9 meter lang. Het aanspoelen van een orca is geer. alledaagse gebeurtenis. Sinds 1783 :v'n slechts 22 bieren aan de Nederlan'se Halverwege het ontleden door het personeel van het Texels Museum, maakten wij deze opname van de geduchte scherp getande kaken ran de „moordenaarsvis". MEDEDELINGEN MASSA-ONDERZOEK OP T.B.C. a. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon en dienen ter plaatse te worden voldaan. Betaalt U met gepast geld des te vlotter is iedereen geholpen. U ver leent ieder daarmee een grote dienst. b Personen geboren na 1 oktober 1949 worden niet onderzocht, c. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien, dat knopen in de kleding al leen voorkomen over het midden van borst en rug. i Alleen in bijzondere gevallen (ziekte, vakantie, beroepswerkzaam heden) mag men op een andere tijd of plaats dan op de oproepkaart staat vermeld, worden onderzocht e. Het P.T.T.-personeel ontvangt twee oproepkaarten. Verzocht wordt beide oproepkaarten naar het onderzoek- lokaal mee te nemen. Programma massa-onderzoek op t.b.c. Vrijdag 18 oktober: 9.30-10.30 u. De Waal, Dorpshuis Maandag 21 oktober: 14 30-17.00 u. De Koog, Herv. Jeugdhuis 18.30-20.30 u. De Koog, Herv. Jeugdhuis Dinsdag 22 oktober: 13.30-17.00 u. Oudeschild. Dorpshuis 18.30-20.00 u Oudeschild. Dorpshuis Woensdag 23 oktober: 15.30-17.00 u. Den Hoorn, Dorpshuis 18.30-19 30 u. Den Hoorn, Dorpshuis Donderdag 24 oktober: 13 30-17.00 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. 18.30-20.30 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. ONDERHANDS VERKOCHT Textielhuis Zegel kocht van de heer P. Spanjer te Den Burg het aan de oude drogisterij van Bakker grenzende pand, waarin nu de showroom van M. W. Koorn is gevestigd. Zoals bekend is ook het oude drogisterij pand inmiddels in bezit gekomen van dezelfde textiel firma. VROUW WERD ONWEL De bejaarde mevr. Van Wijngaarden te Den Burg werd woensdagmiddag, toen zij in de Weverstraat liep ter hoogte van hotel „De Graaf' getroffen door een lichte beroerte. Omstanders zagen dat zij plotseling in elkaar zakte Later is zij naar haar huis in de War moesstraat vervoerd. Het gerucht, dat zij zou zijn overleden is dus onjuist. La direction du ..Texelse Courant" a l'honneur de presenter ses salutations respectueuses et confraternelles a ses célèbres collègues du Figaro. Ces salutations seront remises par les soins des lycéens du R.H.B.S. Texel en voyage d'études a Paris, et notamment par les lycéens Hanny Krugers et Ridder Dijkshoorn, rédacteurs du mensuel scolaire „de Schakel". De direktie van de Texelse Courant heeft de eer haar beroemde colle ga's van de Figaro bij deze haar hartelijke collegiale groeten te doen toekomen. Deze groeten zullen overgebracht wordefi door de leerlingen van de R.H.B.S. Texel, op werkweek in Parijs, en wel door Hanny Krugers en Ridder Dijkshoorn, leden van het schoolblad „de Schakel". „IIET NUT" BRENGT KOMEND SEIZOEN DRIE AVONDEN Het departement Texel van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal 1 aar seizoen beginnen met een avond onder het motto „Het Wonder der Ste- reoscepie" op 1 november a.s. in hotel „De Lindebccm-Texel". Het bestuur van het departement is zeer verheugd dit luister- en kijkspel als eerste op Texel te kunnen laten verzorgen. Het is een voordracht, waarbij kleurendia's worden geprojecteerd in drie dimensies. Hierdoor wordt dus behalve breedte cn lengte cok de diepte in de beelden gebracht, waardoor deze een „plastische" indruk maken en men zich niet meer realiseert dat de getoonde taferelen in werkelijk heid volkomen vlak zijn. Verschillende van onze lezers hebben ongetwijfeld het in Rotterdam gestichte Cinerama bezocht, waar men films op een dergelijke wijze vertoont. Ongeveer hetzelfde effekt kan in hotel „De Lin- deboom-Texel" worden bereikt, zij het dat de beelden daar niet bewegen: het zijn kleurendia's Om de demonstratie extra aantrekkelijk te maken, wor- de£, de ster?odia's begeleid door stereo- fonische muziek en geluidseffekten. Voor uitleg en commentaar zorgt de heer Dc Wijs, die voor de Nutsleden geen onbekende is. Vorig jaar verzorg de hij een causerie over kernenergie die :eer de aandacht trok. Hij verzorgt deze lezing in opdracht van het Nederlands Instituut voor Culturele Voorlichting. Goede avonden Het bestuur van het departement heeft gemeend, het wat betreft de ko mende avonden van dit seizoen, meer te moeten zoeken in kwaliteit dan kwantiteit. Minder avonden dus maar van een (nog) beter gehalte! Dc tweede avond op 17 januari 1964 zal worden verzorgd door de bekende voordrachts kunstenares en toneelspeelster Vc-ra Bondam met een drietal schetsen in solo-toneel. Tenslotte hoopt op 25 maart de be kende televisie „weerman", de heer J F. den Tonkelaar een mooie zomer te voorstellen in een causerie over meteo rologie. Een collectie dia's zal zijn be toog ondersteunen. Het bestuur van het Nut wijst er op 30 dode dieren gevonden WERDEN FAZANTEN VERGIFTIGD? Woensdag werden in een jachtgebied nabij De Cocksdorp een dertigtal dode fazanten aangetroffen. De politie ver moedt dat de dieren zijn gedood door vergiftigde tarwe. Eén der fazanten is voor een onderzoek naar het diergenees kundig laboratorium gestuurd. De politic waarschuwt dat het consu meren van eventueel andere gedode fazanten gevaarlijk kan zijn. dat ieder deze drie avonden kan mee maken voor 5 50 per echtpaar of ƒ3,50 per persoon door zich op te geven als lid van het Nut Nieuwe leden kunnen zich tegen betaling van het lidmaat schap nog aan de zaal melden. Dc leerlingen van de klassen 5a cn 5b van onze liHBS vertrekken maandag a.s. om een werkweek in Parijs door te brengen. De leiding van de onderneming berust bij mej. D. Over en de heer W. A. K. II. Boere jr., resp. lerares en le raar aan de school. 26 leerlingen, waar onder 11 meisjes nemen deel. Een be langrijk punt in het programma van de werkweek zal het bezoek van een deel van de greep zijn aan de drukkerij van het gezagh ebbenden Franse dagblad „Le Figaro". Aan de directie van bet blad zal een exemplaar van de Texelse Courant worden overreikt, waarin, zo als uit bovenstaand ingekaderd stuk Wijkt, onze groeten aan de/e grote col lega staan afgedrukt. De HBS-ers zijn voornemens hun tijd goed te besteden. Na aankomst zal de tweede dag het paleis te Versailles wor den bezichtigd, waarna de klas 5a naar „Le Figaro" gaat. De overige leerlin gen bezoeken het „Palais de la Décou- verte". Woensdag brengt de groep een bezoek aan het Nato-secretariaat waar ook de lunch zal worden gebruikt. Voorts zal de Moskee vanParijs van binnen en buiten worden bekeken, waarna men, om in Oosterse sfeer te blijven, in een Arabisch restaurant zal genieten van Arabische koffie of thee Het programma vermeldt voorts een bezoek aan de opéra. Ook zal een deel van de ontzaggelijke kunstrijkdom die te Parijs bijeen is gebracht, in ogen schouw worden genomen Daartoe zal het Musée Rcdin worden bezocht en de Galerie du Jeu de Paumes (museum van impressionistische schilderijen). Natuurlijk wordt ook het wereldbeken de Louvre niet vergeten. Vrijdag zal, na een kijkje in de Renault fabrieken, de Eiffeltoren worden beklommen, gevolgd door een wandeling door het „Quartier Montmartre". Zaterdag wordt de Notre Dame bezichtigd en wordt tenslotte aandacht besteed aan de verschillende stokpaardjes van de Franse hoofdstad door een rondrit per autobus. In het programma is ruimte gelaten voor activiteiten, die de leerlingen zelf moeten ontplooien. Eén van hun werk zaamheden is het verzorgen van een verslag-in-vervolgen van de reis voor onze krant. U verneemt dus méér van onze HBS-ers! Dit is het acht jarige dochtertje Ans van de voorzit ter van de Vereni ging voor Vrienden van het paard, de heer Joh. C. Roe per, op „haar" pony Die pony is slechts tijdelijk bezit, want het dier is de hoofd prijs van dc verlo ting, de paarden- sportvcreniging heeft uitgeschreven. Het is, zoals IJ ziet, een stevig uit de kluiten gewassen Shctlandpony. Het dier is vier jaar oud en zal woensdag 23 oktober van eige naar verwisselen, als notaris J. R. van Wijlaud de trekking verrricht in Casino. Op die avond is iedere belangstel lende we Ikon. Be halve deze pony zijn er nog veel meer aantrekkelijke prijzen, die intussen door de dames Kccsoni en De ï.ugt zijn aangekocht. Als U nog mee wil dingen, moet U met een der bovengenoemde dames even contact op nemen Wellicht kunt U beslag leggen op een deel van het restant loten dat nog be schikbaar is. POLITIE TREEDT OP TEGEN HERRIEMAKERS Maandagavond werd de Rijkspolitie gewaarschuwd in verband met de grote herrie, die door enkele jeugdige bromfietsers werd veroorzaakt in het centrum van Den Burg Toen de politie ten tonele verscheen, waren de lawaai schoppers verdwenen, maar korte tijd nadien kon één hunner worden aange houden Hij werd met zijn voertuig mee naar het bureau gevoerd, waar de brom mer aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. Daarbij kwamen enkele gebreken aan het licht. De politie waarschuwt, dat onverbid delijk zal worden opgetreden tegen jongelui, die 's avonds de rust in de dorpen verstoren. Vooral omdat het verbod om met bromfietsen en motor rijwielen 's avonds in de dorpskernen te rijden, inmiddels is opgeheven, denken bepaalde jongelui zich weer alles te kunnen permitteren. Plastic pedaalemmers nü ook op alle slaapkamers, want hij kost slechts 3,75 DUIM GEBROKEN TIJDENS SPORTTRAINING Oosterend De heer S Keijzer brak dezer dagen tijdens de voetbaltraining zijn duim, Het ongelukje gebeurde toen Keijzer als keeper fungeerde en een keihard geplaatste bal wilde stoppen. Dat lukte, maar zijn duim kon de krachtproef niet doorstaan. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 19 oktober Den Burg. „De Oranjeboom". 20 00 uur, A N.A.B.. gezelschap Tctman de Vries. Maandag 21 oktober Den Burg. Landbouwhuishoudschool, Revue verzorgd door de leerlingen Dinsdag 22 oktober Den Burg Landbouwschool 20.00 uur, bijeen komst Ver. Oudleerlingen, C Roeper over Schapenstamboek, Den Burg, Landbouwhuishoudschool, 20.00 u. Revue door de leerlingen aangeboden aan dc bejaarden. Woensdag 23 oktober Den Burg, Hotel Lakcman, 20.00 uur. Alge mene ledenvergadering 't Nut. Den Burg. 20 00 uur, 10-jarig bestaan K.V.G. Micp de Leeuw brengt hel blijspel „De her bergierster". Oosterend. NH Kerk, 20.00 uur, Vergade ring N.H Manncnvcrcniging. Donderdag 24 oktober De Cocksdorp. „De Hoop", 20 00 uur, bijeen komst Plattelandsvrouwen afd De Cocksdorp- Eicrland, mevr. Bakker-Breed met een boek bespreking. Den Burg, Ebcn Haëzer Gemeente-avond N.H. Kerk. Ds Visch spreekt over Bali. Zaterdag 26 oktober Den Burg. 15.00 uur. Huwelijkscursus, inlei der G Faber, huisarts. de kracht van een verkoudheid mhh bij Vader, Moeder en Kind.HBH

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1