Jordaan-Texel visa versa Ook Texels steun is nodig bij de actie van 21 oktober r BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Eigenlijk schaam ik mij eenbeetje-boel, om nu nog enig commentaar te schrijven naar aanleiding van onze zomerkampen en wat er zo mee samen hangt. ('t loopt warratje al tegen de kerstdagen). Maar goed, beter laat dan nooit! Want weet u, wij zijn nog wel enige dank verschuldigd aan deze en gene. Bijvoorbeeld, die employé's van de TESO, welke er voor zorgden, dat een onzer werkende meisjes haar portemonnee met inhoud, die ze aan de ha ven verloren had, de volgende morgen om 7 uur weer terug had. Zowel op de boot, als aan het loket was men diligent. Ook toen een onzer jongens een arm-blessure had opgelopen en met bekwame spoed naar de „overkant" werd gebracht, wist men hem aan boord met begrip op z'n gemak te stellen. Be dankt, eerlijke vinder uit Wieringen, bedankt dokter Van Loon voor de voor zichtige en juiste diagnose, bedankt mannen van de TESO, „houwe zo!Nog een bedankje moet ons van 't hart, namelijk allen die hun medewerking heb ben verleend aan onze speurtochten over hèt eiland. Ja, nu wil ik een resul taat van zo'n speurtocht, waarbij het licht van Troost betrokken is, de lezers niet onthouden. Od gevaar af, dat m'n vrind Huib jaloers wordt, want mijn jongens en meisjes kunnen er ook wat van.d'r gaat-ie-dan: Bij 't Licht van Troost, ziet 'n matroos op de woeste baren, geen gevaren. O, Licht van Troost, jij staat het mooist, daar op het duin, van Texels tuin. Voor een matroos, is het Licht van Troost van velerlei waarde, omdat het hem altoos bewaarde. Als het licht van Troost er niet was, Gebeurden er heel wat rampen; Dan was er niemand in z'n sas, Daarom heeft het licht van Troost lampen. Als het hagelt, mist of hoost, Altijd licht het Licht van Troost. Al is de zee ook nog zo wild, Het brengt de schepen veilig in 't Schild. 't Was maar een greep uit de vele rijmpjes, maar misschien hebben de regeltjes nog wel een diepere beteke nis.als u begrijpen wilt wat ik be doel. Nee, deze zomer heeft de Jordaan- jeugd geen vliegers mogen oplaten op de machtige dijk, daar had ik ze voor de kampen al op gewezen, met het oog op het ingezaaide gras. Ze hebben zich er aan gehouden ook en we hebben de beschermer van de Prins zien groen worden. Er is een bijna vorstelijke trap voor ons kampement gekomen, maar geen toegang overeenkomstig onze Jordaan-stand, om ons „privé-strandje" te bereiken. Wèl een keurige omhei ning, met een nette prikkeldraad-gar nering. 'k Weet wel dat er zuinig met onze belasting-centjes moet omgespron gen worden, maar toch zou 'k met ver schuldigde eerbied Zijne Excellentie de Minister van Waterstaat, willen verzoe ken buiten bezwaar van 's Lands schat kist, desnoods met U E. steek op het departement te collecteren. Vast en zeker, dat alle ambtenaren van hoog tot laag enkele kwartjes willen offeren voor een eenvoudig hekje, bij wijze van cadeautje vanwege dat 350-jarig be staan der Jordaan! Over dat feest in de Jordaan gesproken, waar de pers over schreef dat het wel 't laatste zal zijn. hetgeen ik overigens betwijfel. Want men is nog niet moe de oude valse ro mantiek steeds op te vijzelen. Het heeft helemaal niets met strooplikkerij te maken t a v. de Oosterenders, dat daar écht feest kunnen vieren en als 'k het wel heb, financieel lekker er uitgesprongen. Wij kunnen er bij ons in de Jordaan met ouders en jeugd nog van nagenieten, dank zij enige kleuren dia's, van dat Strender feest dan natuurlijk. Zouden de kottervissers van Oosterend ons ook een ca deautje willen geven? Graag oude vis netten a.ub. Helpt U ons?! Inmiddels draait het Jan Ligthart- huis op wintertoeren, dan kan zo'n doodgewone alledaagse clubavond een wonderlijke kaleidoscoop zijn van be levenissen. 'k Kreeg een tip om de deur van de werkplaats open te schuiven en naar binnen te gluren wat er aan de hand was. Tot mijn niet geringe ver bazing ontdekte ik, dat er een nieuwe tak van activiteit was bij gekomen, namelijk vankapper. Een 8-tal jongens zat op hun beurt te wachten, tot ze door de „aankomen de vakman" behandeld zou worden. Deze jongeman kwam met z'n 3e jaar al in het J.L. huis en we hebben heel wat te stellen gehad in de loop der jaren, met dat „heer" en nóg. Maar goed, hij schijnt nu na 12 ambachten en 13 ongelukken, wat meer vakrustig te zijn geworden en hij doet z'n best. Alle apparatuur was aanwezig tot een feun toe. Ook de leiding ging onder mes en schaar, tot grote hilariteit der aanwe zigen, vooral toen een der „lijder^" ont dekte, dat hij met veel pommade een hanekam op z'n hoofd had gekregen Morgen ga ik trouwen Inmiddels was er een jongeman bin nengekomen, die al een paar jaar de buurt uit was; we hebben de tragiek in z'n familie van nabij meegemaakt. Me neer Schreuder, morgen ga ik trouwen en 'k kon hier niet voorbij komme en 'k wou maar zeggen, dat wij niet meer binnen durfde komen, na die rotstreek (min of meer opgelicht). Enfin, we heb ben in een leuningstoel zitten praten en oude herinneringen opgehaald. Een ding wil 'k u wel zeggen, besloot hij, wij hebben hier reusachtig veel genoten met sport en alle andere dingen, maar 't mooiste was altijd met onze groep, dinsdagsavonds, als we om de tafel zaten en u uit de Bijbel vertelde of een spannend verhaal voorlas U weet, 'k ben helemaal niet christelijk, maar dat heb ik nou wel begrepen, je kan toch niet helemaal buiten de bijbel leven. Je mot toch ook wat anders hebben dan film of dansen of andere rotzooi Ook zei hij: „Weet u nog wel, op de club en in de kampen? „Jonge vrome helden, Jezus u op. en hij citeerde prompt alle coupletten, 't Is bijna 10 uur en nou ga 'k weg, want morgen ga 'k trouwen. Ja, ja, laat nu elk zich melden, staat er ook in dat lied. Waar van acte! Tenslotte rest ons, welgemeende dank te betuigen aan de Herv. Gemeenten Den Hoorn, De Koog en Oosterend voor hun financiële bijdrage ter dekking van de kamponkosten, onderscheidenlijk ƒ155,50 (incl. gift van een dame welke persoonlijk ontv.), 45,en ƒ100, Helemaal tenslotte, Ds. Waardenburg en zijn Gemeente van harte gelukge wenst met uw nieuwe orgel. Och ja, gelukkig zijn er altijd weer objecten waarvoor een mens mag „knokken". Pracht succes! A propos, Texelaars hoe vond u dat machtige carillon van de zomer9 Steen goed hè! Groetjes uit d.e 350-jarige Jordaan. Joh. K A. Schreuder. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 8 oktober 1963 Gevonden te Den Burg: oorknop van kunst parel; damespolshorloge met gouden kastje en zwart bandje; vctspuit; bankbiljet van ƒ10, groene wollen pullover; huissleutel nr. 32 met Shell-embleem; zilveren ketting met bedeltje; rood padvindersmes; bruine jongensjas met capuchon en groen-zwart-geblokte voering; kinderschep; blauw Terlcnka kinderjack, grijs- gespikkeld gevoerd, zeehondehuiden dames- portemonnee met ƒ17,32; benzmetankdop; sleutel (Lipsmodel) met opschrift TOK no. R542; paar zwarte balletschoenen; bankbiljet van ƒ25, Verloren te Den Burg: blauw met groen gestreepte perion herinzwembroek; gouden trouwring (opschrift 17-ll-'35); stalen klauw hamer, merk Stanley. Steel Master; bril met opzetzonnebril in bruin étui; blauw gebreid vest; blauwe wollen jongenstrui met zwart en wit in midden; verrekijkersétui; zwart gym- nastiekpakje; blauw jongensjack met capuchon en blauwe koordjes; blauw gymnastickbroekjc; 2 kinderportemonnces (rood en bruin): rode lantaarn met flikkerlicht: wieldop Fiat; dames armbandhorloge met rekband; blauwe nylon regenjas; bibliotheekboek nr. 61 „De Kop pensnellers"; gouden trouwring met inscriptie „J. Oppercl"; zilverkleurig dameshorloge met metalen rekband; wieldop Ford-Taunus; hak en schop. Gevonden te Oosterend: pop met blauw jurkje: grijs herenjack; twee huissleutels; rood meisjesvest (Delana) Verloren te Oosterend: gele handdoek; ball point met doublé dop. Herinnert U zich de actie „Open het Dorp", waarbij ook Texel royaal offer de? Nu is er weer gelegenheid om onze offervaardigheid te demonstreren. Maandag 21 oktober a.s. zullen radio en t.v. op grootse wijze een geldinzame lingsactie ondersteunen, die wordt ge organiseerd door de Stichting Neder lands Comité Vluchtelingenhulp 1963. Direct na de tv- en radiouitzending zul len 's avonds collectanten aanbellen en een beroep deen op Uw offervaardig heid. Op deze wijze hcopt het comité enkele miljoenen guldens bijeen te brengen, cm de nood te lenigen van grote groepen vluchtelingen in Turkije en Griekenland, die niet hebben kun nen profiteren van de fondsen van het Wercldvluchtelingenjaar 1959-'60. Er zijn plannen gemaakt om een onvoor stelbare nood onder deze vergeten groep, die zich aan de rand van de samenleving in stand tracht te houden, te lenigen. Slechts het geld ontbreekt nog. U kunt er aan meehelpen enige duizenden vluchtelingen, die al tien jaar naar internationale hulp uitzien, betere tijden te bezorgen. Reeds woens dag wordt bekend gemaakt hoe groot het bedrag is dat U hebt helpen vor men! AFSCHEIDSRECEPTIE INSPECTEUR TUNTLER In een vorig nummer maakten we reeds melding van de afscheidsreceptie, die de Inspecteur van de Scheepvaart, hoofd van het vierde district, de heer C. M. Tuntler, in hotel Royal", Kenne- merlaan 93 te IJmuiden. We hebben de datum echter niet genoemd. De re ceptie wordt gehouden op donderdag, 31 oktober van 3.30-4.30 uur. BRIDGEN Uitslag van de 2de competitiewedstrijd.' B: 1. Mantje-Veenema 62.50% 1) 2. Bakker-Huizinga 61.1 l°/o 3) 3. Gebr. v. Sambeek 59 72°/o 4) 4. Wessels (7)-Zegers (UP 56.94% 5. Bruin-Blom 53.47% 7) 6. Grootjen-Bos 43.75% (12) 7. Blonk-v.d. Galiën 41.67% (15) 8. Bakker-Ran 37.50% (18) 9. Echtpaar Beemsterboer 33.33% (19) A; 1. Dam-Dros 60.71% 2) 2 Bakker-Raven 58.33% 6) 3. Kellner-van Lenten 51.79% 8) 4. Stolk-Verstegen 50.00% (10) 5V2. dames Kok-v. Hoorn 47.02% (13%) 5%. Echtp. Gilijamse 47.02% '(13%) 7 Echtpaar v.d. Heerik 46.43% 5) 8. Roeper-v.d. Werf 38.69% (17) Volgende drive woensdag, 23 oktober, aanvang 8 uur. Athene Zo leven op dit moment nog steeds mensen in de Atheense vluchtelingen- wijk Donrgouti. Veertig jaar geleden zetten Armeniërs, die naar Griekenland uitweken deze en dergelijke hutten neer. Ze worden nog steeds „bewoond"! In totaal zjjn er in Grie kenland (en Turkije) nog drieduizend mensen, die geholpen moeten worden. Als dat is ge beurd, is het Vluchtelingenprogramma der VN in Europa geheel ten einde. DRONKEN AUTOMOBILIST REED IN GEVAARLIJK VEHIKEL In de nacht van maandag op dinsdag kwam bij de Rijkspolitie te Den Burg het sein binnen dat een automobilist kennelijk dronken met zijn voertuig door het dorp reed. Toen de man werd aangehouden bleek dat hij inderdaad 'n meer dan onbetekenende hoeveelheid sterke drank naar binnen had geslagen. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen en de auto werd voor een onderzoek meegenomen naar het politiebureau. Daar bleek dat het voertuig ook zón der dronken bestuurder een gevaar op de weg was. Clignoteurs, remmen, knal- pijp en verschillende andere onderde len werkten niet of onvoldoende. De auto wordt voorlopig vastgehouden. ZEBRA-ACTIE 1963 Weggebruiker, kent U ze nog, de regels voor de voetgangers-oversteek plaats? Kijkt U ze vooral even door! Vroeg of laat heeft U er mee te maken En dan? Voetganger: 1. Sta stil voor u het trottoir verlaat; kijk naar links, naar rechts en nog eens naar links Kijk niet alleen naar het voertuig maar ook naar de be stuurder. Ziet hij u? 2. Blijf uitkijken tijdens het oversteken Steek nooit aarzelend over. Wees duidelijk. 3. Loop nooit zomaar de zebra op; het rij verkeer kan niet plotseling stil staan. Geef de bestuurder de kans u te laten voorgaan. 4. Bij glad en nat wegdek heeft een voertuig een langere remafstand nodig. Bij duisternis en slecht weer ziet men u later. 5. Steek zo mogelijk in groepjes over, houdt rechts op de zebra en help kinderen en bejaarden. Bestuurder: 1. Nader een zebra altijd met matige snelheid. U kunt er voetgangers verwachten. Rijd nooit intimiderend. 2. Rijd nooit een zebra op wanneer u hem niet kunt overzien. Passeer een ander voertuig nooit bij de zebra. 3 Let bij links en rechts afslaan niet alleen op het rijverkeer, maar wees bedacht op zebra's om de hoek, ook als het verkeer door politie of lich ten wordt geregeld. 4. Wees bij slecht weer of duisternis nog meer bedacht op zebra's, die dan minder goed zichtbaar zijn. 5. Parkeer nooit op of tegen de zebra, maar blijf er tenminste 5 meter van daan. Afd. Texel Vereniging voor Veilig Verkeer INGEKOMEN PERSONEN Dirk P. Trap, van Ede, Verl. Maan- derweg 129 naar Oosterend, Vliestraat 20; Mariska M A. Kunst, van Zand- voort, Dr. Smitstr. 7 naar Den Burg, Kogerstr 100; Jan A. de Wit en echt genote, van Nieuwer-Amstel, Klunder- laan 5 naar Den Burg, Boogerd 7; Hen drik Zirkzee en gezin, van Den Helder, Dongestraat 7 naar K 93a-14; Anna M. Ran, van Groot-Brittannië naar Den Burg, Emmalaan 5; André D. Meppe- link, van Amersfoort, Bachweg 20D naar Oosterend, Koetebuurt 6. IN MEMORIAM PATER WITTE De Tesselaar der laatste daqen bracht, onder andere, ons veel van duistere en sombere vraqen Over het donkere werelddeel. De één is vóór, de andere teqen de „Apartheidspolitiek" Heel dat qewirwar en qehannes maakt me echt een beetje ziek. Mijn eenvoudiq denkvermoqen en mijn primitieve qeest hebben óók eens overwogen Wat was hier de weg geweest? 'k Zaq in mijn jeuqd, op vaders akker, (men werkte toen voor kariq loon) een jonqe, blanke stiekelhakker, uit buurmans qroot gezin, een zoon. En al hakkend, hoorde je 'm zingen, als een vogel in het riet. Hij zong van allerlei mooie dinqen Gode prijzend in z'n lied. Deze blanke stiekelhakker wisselde z'n blauwe kiel. Hij toog naar z'n zwarte makker met de hemel in z'n ziel. Van wat z'n moeder hem verteld had, van dat qrote eeuwig Licht, wilde hij een vonkje brenqen. Al was het oerwoud nóq zo dicht! In plaats van distels heeft Chiel qinder hele oerwouden qeslecht! bouwde scholen, heelde wonden heeft qediend, maar nooit. qeknecht! Ja, hij wist, deze mensenhoeder, (al was het volkje nóq zo zwart), de weq te vinden naar z'n broeder dwars door het oerwoud naar z'n hart. Hij deed met één Vonk van Liefde meer, dan alle politiek qeraas, Over „hoe Verwoerd het beliefde" of hoe Jan, of Piet of Klaas. Zr. A. Eelman BAZAR ZUID-EIERLAND Op vrijdag en zaterdag, 1 en 2 novem ber a.s. houden wij weer een bazar in „Bethel". Reserveert U vast één van deze avonden. Wij zouden het zeer op prijs stellen, indien U komt. Er zijn de nodige attracties, zoals vorige jaren. Indien U een aardig idee heeft, iets nieuws voor deze bazar, geeft U het dan door aan de bekende adressen. Ook een stoffelijk blijk van belangstelling, iets dat eventueel als prijs dienen kan, is van harte welkom. Als U belangstelling toont en medewerkt, zal ook deze bazar weer een succes worden. Bij voorbaat onze dank. S. S.V. TEXEL Programma a.s. zondag: SVC 2- Texel 2; Texel 3-De Koog 3. Junioren vrij. De adspiranten gaan zondagmor gen vroeg op stap naar BKC, zodat ze de Interland Nederland-België kunnen volgen. Dat alle wedstrijden sportief mogen verlopen, wensen we allen toe. WAT EEN WATER! Wat doen we er tegen? Op ons eiland worden over het al gemeen meer klachten gehoord over een tekort dan over een teveel aan water. De laatste maanden is dit beslist niet het geval. Al sinds augustus onder vindt men bij vrijwel alle werkzaam heden op het boerenbedrijf moeilijk heden door overlast van water. Om dit te constateren behoef je in de meeste gevallen niet eens land in te stappen. Een blik vanaf de weg zegt veelal al voldoende. Intussen is het wel zo, dat het lang niet op alle plaatsen en ieder bedrijf even erg is. Er zijn duidelijke ver schillen. Dat komt in de eerste plaats door de bodemgesteldheid en de hoogte ligging.. De ene grond laat het water veel gemakkelijker „los" dan de an dere. Ligt de grond boven de omgeving uit, dan heeft men veel minder last dan in het geval, dat men laag zit. Wat dit betreft kunnen we wel vaststellen, dat het voor een bedrijf van belang is, dat er wat variatie is in hoogteligging en grondsoort. Percelen, die in de zo mer over het algemeen weinig waarde hebben zijn op het moment zeer waar devol. Ik denk in dit verband aan een aantal percelen op de Hogeberg, die zich op het ogenblik van een zeer gunstige kant laten zien. Wat hier in de zomer meestal niet mogelijk is, nl. koeien wei den, gaat nu heel goed. Meer of mindere wateroverlast is echter niet alleen een gevolg van het verschil in hoogteligging en grondsoort. Ook tussen bedrijven, die wat dit be treft in dezelfde omstandigheden ver keren is een enorm verschil! Hier moe ten andere oorzaken zijn. De ene landbouv/er reageert op een te natte ligging van de grond heel an ders dan de andere. Er zijn er nog steeds, die redeneren: „Het staat niet 111 mijn bed". En als men er zo over denkt, dan is men beslist niet bereid kosten te gaan maken om het water kwijt te raken. Ik durf bijna te zeggen; Het doet een goede boer „zeer" als z'n land ligt te drijven En pas dan is hij bereid er geld voor uit te geven. In bepaalde ge vallen zelfs veel geld. We denken in dit verband aan de hoge kosten, die het draineren van bouwland geeft. Er zijn op ons eiland gevajlen, waar dit bedragen van ./'1500,en meer per ha. vraagt. In de ruilverkaveling heeft men het voordeel van een gemakkelijke afbetaling van deze kosten. Voor polder Eierland ligt dit anders en moet het geld direct op tafel komen. We zijn nuchter genoeg om te weten, dat iedere boer daar zo maar niet aan toe is. Aan de andere kant zijn er voor 100% van overtuigd, dat de jaarlijkse schade op onvoldoende ontwaterd bouwland veel groter is dan de kosten van een goede drainage. Om niet te praten van het verdriet en de ergernis. Voor grasland is een goede ontwate ring even nodig. Gelukkig behoeven de kosten hier niet zo hoog te zijn. In de meeste gevallen wordt met greppels een even goede en zelfs betere ontwatering verkregen dan met een drainage. En sinds het verschijnen van de greppel- fresen is greppelen geen probleem meer. Er zijn dit jaar weer enkele nieuwe greppelfresen op ons eiland gekomen, die zeer goed werk maken. Maar er een goed gebruik van. Want een oude waarheid is, dat grasland, dat in de winter waterover last heeft in de zomer vaak te kampen krijgt met gebrek aan water. C. v. Gr. TTTTTI 22. „Presto, presto!" riep Angelico uit. „Intro la granda carra!" „Si si! Comprehendo!" antwoordde de dikke Diavolo. Hij nam onmiddellijk een reuzenzwaai en duwde met één ruk zijn ijskarretje naar binnen over de neergelaten klep Toen hief snorremans- Angelico de klep omhoog en sprong hij zelf ook gezwind naar binnen. Daarmee was hij maar juist op tijd, want reeds was in de verte het gebrul van de po litiemotor hoorbaar.... Snel trokken Diavolo en Angelico de klep van de verhuiswagen helemaal dicht en kijk, nu was er niets verdachts meer te zien in de rustige, nette Ganzenstraat. Op dat moment kwam de chauffeur van de firma Sjouwerman en Vrachtjes er ook aangelopen. Hij had juist zijn laatste zending afgeleverd en hij begaf zich naar de achterzijde van zijn auto om de klep te sluiten. Edochdie was al dicht. „He?" gromde de chauf feur verbaasd. „Ik herinner me er geen zier van, dat ik de klep al gesloten had. Nou ja, het zal wel in orde wezen. De wagen was toch leeg. Te stelen valt er niks. Dan nou maar naar huis". Gij ziet.het lezers, hoe dikwijls het lot van mensen afhangt van belache lijke kleinigheden. Omdat de wagen tóch leeg was, stelde de chauffeur geen verder onderzoek in. Hij stapte welge moed in zijn cabine en wilde net weg rijden, toen een brigadier van de politie hem beduidde te stoppen. „Hela chauf feur?" vroeg die brigadier. „Heb jij in de buurt misschien een Italiaanse ijs man gezien? Eentje die hard wegrende met zijn karretje?"

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4