Cjroen 'warL-Jexelsin het L, ,Jk kom op zaterdag 23 nov. naar Texel Jeugdverenigingen werken mee aan stadsfeesten Werkgelegenheid wordt verruimd in sociale werktuin „De Boogerd" Sint Nicolaas meldt f 35000,- geraamd voor benodigdheden DINSDAG 29 OKTOBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7806 COURANT UHgare N.V. tJi. Langeveld ft de Rood Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handeladrnkkertj Dm Borg, Texel - Poetbns 11 - TeL 2151 Venchgnt dlnadage en vrtydaft. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Pnrrenlei bank. Postgiro 452. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte 12 ct p. mm.; andere advert 10 d p. am Uit de zomerresidentie van Sint Nicolaas in Spanje ontvingen wij het vol gende schrijven, dat we belangwekkend genoeg achtten om het in z'n geheel op te nemen. Geachte redactie, Wat gaat de tijd toch snel. Het lijkt nog maar zo'n korte tijd geleden, dat ik voor het laatst op Texel was en nu is het alwèèr zo ver! Ik wilde Uw abonnees even laten weten, dat ik voornemens ben om op zaterdagmiddag 23 november op Texel te arriveren. Ik ben van plan een belangrijk deel van mijn jaarlijkse toernee in Holland op Uw mooie eiland door te brengen. Zoals gewoonlijk neem ik mijn personeel en de schimmel mee, want ik weet dat er in de winter logiesruimte genoeg is. Laat de kinderen nu niet denken, dat ze nog een paar weken stout kunnen zijn, omdat ik toch eerst de 23ste kom, want dan komen ze bedrogen uit. Nu reeds lopen er op Texel enkele knechten van mij rond, die ijverig alle slechte en goede daden van de men sen noteren. Dat is begrijpelijk, want op deze wijze kan ik zorgen, dat ieder krijgt wat hij verdient. Zelfs Sint Nicolaas moet economisch tewerk gaan en tijdig weten wat hij uit moet geven. Wel wil ik tegen al te optimistische ver- wachtigen waarschuwen. De kans is namelijk groot, dat ik iets minder royaal moet zijn dan de vorige jaren. Dat komt voor een deel door de sterk geste gen lonen van mijn knechten, die tegenwoordig niet gauw tevreden zijn. Daarbij komt nog dat ook de spreekwoordelijke kinderhand niet snel ge vuld meer is. Het wordt dan echt moeilijk om het hoofd boven water te hou den. Een troost is dat ik mijn cadeautjes niet mee hoef te slepen. Bij de winkeliers van Texel is immers keus genoeg! Kan ik weer rekenen op een feestelijke intocht? Wel wil ik zeggen dat ik er weinig voor voel om bij de haven van het Horntje aan wal te stappen. De oude vertrouwde haven van Oudeschild is me heel wat lieverbovendien zou ik graag van de „Dokter Wagemaker" gebruik maken. Vorig jaar heeft de Winkeliersvereniging van Den Burg het allemaal zo voor me geregeld. Toen werd ik op het haventerrein begroet door de verschillende kleuterscho len, terwijl de ponyclub, de Waddenruiters, het Texels Fanfarecorps en de „Margaretha Sinclair"-band ook present waren. Als het weer kan, zou ik heel dankbaar zijn. U, redactie, dankend voor plaatsing, Hoogachtend, SINT NICOLAAS. Opmerking van de redactie: Wij hebben het schrijven van Sint Nicolaas voorgelegd aan het bestuur van de Winkeliersvereniging van Den Burg en gevraagd of aan het verzoek van de Heilige voldaan kan worden. Bij monde van de heer B. Bakker, be stuurslid van de vereniging werd ons meegedeeld, dat getracht zal worden een en ander in de zin van de Middcnstandsheilige te regelen. Reeds is met TESO een regeling getroffen. De Sint zal echter genoegen moeten nemen met het m.s. „Koningin Wilhelmina", omdat de „Dokter Wagemaker" omstreeks 23 november in onderhoud zal zijn. ZWARTE KUNST Een 41-jarige moeder in Engeland zoekt een groot oud huis, waarin het zoveel mogelijk rammelt en kraakt, om daar in een school voor de zwarte kunt te openen. (Krantenbericht) Naast de vele zotternijen Die er op de aarde zijn, Kan er nog wel eentje bij, lui. Want dat doet ons heus geen pijn. Doch wat ik niet goed kan snappen Van die zwarte kunst'nares, Is, dat zij met woning zoeken Tot vandaag heeft geen succes. Ik zou zeggen, laat dat zwartje Eens de Noordzee over gaan, Want daar treft zij ongetwijfeld Heel wat oude krotten aan. Want al leven wij dan heden In een tijd van overvloed. Als je al die krotten aan kijkt. Dan ontzinkt je haast de moed. Wat die zwarte kunsten aan gaat Hoeft zij hier juist NIET naar toe, Want de zwarte lonen, makkers. Zijn hier lang nog niet taboe. 't Zal daarom een hele kunst zijn, Om het hangend loongeschil In één handslag op te lossen. Want dat is heus geen paskwil. Maar daarover nu geen zorgen, Er is reeds genoeg verdriet, Eer we toe zien zijn we reeds weer In de tijd van zwarte Piet. Huib de Rijmelaar. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 29 oktober Den Burg, Landbouwschool. 20.00 uur. Cur susavond, spreker dr. P. Wensvoort over scha- penziekten. Woensdag 30 oktober Den Burg, De Lindeboom-Texel. bridge-drive Donderdag 31 oktober Den Burg, Casino, 20.00 uur. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Texel, spreker de heer Van Westenberg. Vrijdag 1 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, 20.00 uur. Het wonder der stcrcoscopie, spreker de heer De Wijs. Motorrijder reed op hoop stenen WEL WAARSCHUWINGSBORD GEZIEN; TOCH DOORGEREDEN Vérgaande onverschilligheid cn roe keloosheid kan men de motorrijder W. B. verwijten, die in de nacht van don derdag op vrijdag omstreeks 1 uur met zijn voertuig op een hoop straatstenen botste en daarbij werd gewond. B. wilde van het Schilderend te Den Burg de Keesomlaan inrijden, die ech ter was afgesloten door twee losse hek ken, terwijl bovendien een rood waar- schuwingslicht en een verbodsbord wa ren aangebracht. Desondanks reed de motorrijder tussen de hekken door en botste ca. 200 meter verder op een hoop straatstenen, die daar lagen in verband met reparatiewerkzaamheden aan het wegdek. B. maakte een buiteling en kwam met de motor enkele meters achter de stenenhoop terecht. Omwo nenden hoorden het gekreun van de gewonde en waarschuwden de politie en de dokter. Dokter Van Loon verzorg de de verwondingen, die minder ernstig bleken te zijn dan aanvankelijk werd gedacht, zodat B. thuis kan herstellen. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. „GLUURDER" BETRAPT Al verschillende malen was het in de afgelopen maanden voorgekomen, dat de vrouwelijke winterbewoners van een bungalowterrein in de omgeving van De Koog werden lastig gevallen door een z.g. „gluurder" of „loerder'. De laatste weken werd het gedrag van de man zo irriterend dat door enkele mannelijke bewoners de wacht werd betrokken. In de nacht van donderdag op vrijdag kon men de gluurder om streeks 1 uur grijpen en hem een flink pak slaag geven. De politie werd van het gebeuren op de hoogte gesteld. HET LOONBELEID Dinsdagavond, 12 november, om 8 uur wordt door het NV.V., in het dorpshuis te Den Burg een cursusavond gehouden over het loonbeleid. WELPENBIJEENKOMSTEN ZIJN WEER BEGONNEN Gisteren zijn de bijeenkomsten van de welpen van „De Zwalkers" weer begonnen in het troephuis aan de Bea- trixlaan. Door drukke werkzaamheden is het niet langer mogelijk dat akela Welboren de leiding heeft. Zijn plaats is ingenomen door de heer S. Siersma. Nieuwelingen kunnen zich nog opgeven. Jongens kunnen toetreden als ze acht jaar oud zijn. AVOND R.K. VROUWENGILDE A.s. woensdagavond zal Harry de Graaf in hotel „De Zwaan" een praatje met dia-vertoning houden over Rusland voor het R.K. Vrouwengilde. Deze avond wordt gehouden inplaats van de aanvankelijk geplande voordrachts avond door Miep de Leeuw. Het Centraal Jeugdovcrlcg Texel heeft in een vergadering, die gehouden werd in het Roode Kruisgebouw in Den Burg, met de leiding van de diverse verenigingen, gesproken over de medewerking dio de jeugdverenigingen gaan verlenen bij de viering van de herdenking van 550 jaar stadsrechten. Burgemesetcr en Wethouders stellen de gemeenteraad voor een wijziging van de gemeentebegroting over 1964 goed te keuren teneinde te kunnen overgaan tot de aanschaf van een aantal benodigd heden voor de sociale werktuin „De Boogerd" aan de Kogerstraat te Den Burg. In hun advies wijzen B. en W. erop dat het aantal personen, dat in de werk tuin werk vindt, jaarlijks toeneemt. In 1962 werkten gemiddeld 6 mensen op dit project, terwijl dit aantal nu ge stegen is tot 15. Verwacht mag worden dat het er volgend jaar 18 tot 20 zullen zijn Het laat zich denken dat aan de plaatsing van steeds meer G.S.W.-werk- nemers een verruiming van de werk gelegenheid verbonden moet worden. De behoefte aan meer werk begint zich nu reeds af te tekenen, omdat in de tuin op het ogenblik werkzaamheden wor den verricht met een aflopend karak ter. Het gemeentebestuur heeft zich daarom beraden op welke wijze binnen het kader van de sociale werktuin een verruiming van de werkgelegenheid kan worden verkregen. Op advies van de Rijkstuinbouwcon- sulten te Hoorn wordt nu voorgesteld in de werktuin twee rolkassen van elk 250 m2 en een kweekkas van 100 m2 oppervlakte te bouwen. Ook is het ge wenst het aantal van 350 ramen plat- glas uit te breiden tot 600 stuks, terwijl ook de aanleg van een regeninstallatie nodig is. Met deze investeringen kan er door het kweken van bloemen, planten, heesters en groenten, zowel onder koud als verwarmd glas als in de open grond voor ongeveer 20 GSW-werknemers werkgelegenheid worden geschapen. De tuinbouwconsulent heeft voorts een I teeltplan ontworpen voor het gehele object, waarbij rekening is gehouden met een intensief gebruik vooral veel i handwerk van de kassen en de open grond. Ook werd een advies uitgebracht ten aanzien van het samenstellen van de exploitatiebegroting van de werk tuin, nadat genoemde investeringen zijn gedaan. I Uit de begroting blijkt dat met de Na een korte inleiding kwamen er uit de vergadering verschillende voorstel len. Een jeugdmarkt in oude stijl was naar de mening van de leiders zeer goed uitvoerbaar, temeer daar de ver enigingen in hun winterprogramma kunnen beginnen met het vervaardigen van die attributen, die voor het geheel noodzakelijk zijn. Binnenkort krijgen alle verenigingen een schrijven, waarin hen gevraagd wordt welke activiteiten men denkt te gaan doen en wat men voor materialen denkt te gebruiken. De markt zal weer worden gehouden op de Groeneplaats. Indien er belangstelling voor bestaat wil men hetzelfde ook in de buitendor pen doen. Men moet dan de attributen van stevig materiaal maken, zodat het vervoerd kan worden. Jongelui, die niet bij een vereniging zijn aangesloten, kunnen ook meedoen. Er zijn nu reeds groepen met zeer originele ideeën. Buitendag Tevens wil men in het voorjaar met de jeugd van alle verenigingen een buitendag organiseren in de omgeving van de „Rovershut''. Kinderen in de leeftijd van 8-12 jaar gaan dan met elkaar op een sportieve manier de strijd aanbinden. Cursussen tijdens een weekend kon den bij de leiding geen bijval vinden. Men voelt veel meer voor een cursus, die één avond per week in beslag neemt en die gehouden wordt geduren de een aantal weken. Men gaat nu be ginnen met eenvoudige handenarbeid, gericht op de jeugdmarkt. Jeugd-E.H.B.O. bracht de tongen in beweging. Er werd gesproken over de nalatigheid op dit gebied. De padvin dersverenigingen houden zich er wel mee bezig, omdat men een bepaalde uit monstering mag dragen wanneer men in het bezit is van een diploma. Met de deskundigen op dit terrein zal contact opgenomen worden, want men wil de jeugd in de gelegenheid stellen een cursus te volgen. Het was vooral de jongere jeugd, die deze avond de volle belangstelling had. Men bracht naar voren dat het spelen van sprookjes in wedstrijdverband heel goed mogelijk is en dat de jeugd hier heel enthousiast voor is. Binnenkort wil men een proef nemen met enkele groepen. Een deskundige jury moet uitmaken welke groep het best voor de dag komt. In februari hoopt men een en ander uit te voeren. Tot slot werd de groep onderwezen op het gebied van de bewerking van schelpen tot poppen en vogels door de heer Kissing. Dit is een bijzonder leer zaam werk, want de kinderen leren meteen de namen van de verschillende schelpen. De kennis van deze materie is niet bepaald groot te noemen. TEXELAARS VOOR DE BALIE Vermeend eigendom teruggehaald Drie Texelaars moesten zich vrijdag voor de politierechter te Den Helder verantwoorden. De eerste was de heer A. L., verhuurder van boten, die ervan werd beschuldigd een anker te hebben gestolen van zijn collega, de heer Beum- kes, 't Horntje. Toen op een dag zijn eigen anker verdwenen bleek te zijn, verdacht hij onmiddellijk Beumkes, om dat hij daarmee niet op al te beste voet staat. Hij nam het recht in eigen handen en haalde een anker weg bij z'n con current. L. beweerde beslist in de ver onderstelling te zijn geweest dat het anker, dat hij wegnam het zijne was De officier van justitie eiste daarop vrijspraak, aangezien de opzet tot we derrechtelijke toeëigening niet kon worden bewezen. Aldus geschiedde. Mishandeling Ernstiger was het gedrag, waarvoor de 28-jarige bloembollenkweker S. de J. te Den Hoorn zich moest verant woorden. Hij zou in augustus een Duits jongetje tegen het onderlichaam hebben geschopt. De J. had in woede gehan deld, nadat drie Duitse jongens lawaai hadden gemaakt bij het huis waar zijn moeder ziek te bed lag. Eén van de drie had hij na een achtervolging te pakken gekregen en een schop toegediend. Ten gevolge daarvan heeft de jonge Duitser twee dagen het bed moeten houden. Ondanks de verklaringen van verschil lende getuigen, die het incident hadden meegemaakt, ontkende De J. het ten laste gelegde. De zaak wordt aangehou den, omdat de politierechter eerst een voorlichtingsrapport over de verdachte wil laten uitbrengen. De J. heeft overi gens eerder voor dit soort handelingen terecht gestaan. Belediging Ook tegen de Texelaar K. kwam het niet tot een veroordeling. Deze zou de jachtopziener M. P. Reuvers hebben be ledigd. Het incident had zich voorge daan, toen Reuvers K. bijna betrapte bij het vangen van fazanten. Bij die ontmoeting had K. zijn tegenstander beledigende scheldwoorden toegevoegd. Omdat er geen getuigen waren, kon K. niet worden veroordeeld, wegens gebrek aan bewijs. IN 1962 WERD 41.229 LITER SCIIOOLMELK GEDRONKEN In het jaar 1962 hebben 1213 kinderen van 22 Texelse scholen in het totaal j 41.229 liter melk gedronken, die op school werd verstrekt. Hiervoor werd j door de ouders ƒ12.303,50 betaald. De kostprijs van deze hoeveelheid bedroeg echter ƒ26.311,79. Het verschil gedekt I door een rijkssubsidie en een subsidie I van het Centraal Schoolmelkeomité, to- j taal ƒ4.880,40, terwijl de rest van het nadelige saldo werd gedekt door een bijdrage van de gemeente Texel ad 9.127,89. j Van de schoolmelkvoorziening heb ben 1213 schoolkinderen geprofiteerd. De grootste afnemer van schoolmelk is de Sint Josefschool te Den Burg, waar i 195 kinderen schoolmelk betrokken. In verhouding met het kinderaantal was het verbruik op de CVO-kleuterschool het grootst: 87% van de leerlingetjes dronk schoolmelk. De Landbouwhuis- houdschool kan aan hen een voorbeeld nemen, want daar dronk slechts 37% (33 leerlingen) schoolmelk. Een en ander blijkt uit het exploi tatieoverzicht van de Schoolmelkver- strekking over 1962, dat ter kennisne ming werd toegezonden aan de Texelse gemeenteraad. autoborstel f 6,75 WCV£RSTR.15-19^B ■dcn BuaoH aanschaf van de verschillende beno digdheden 'n bedrag van ƒ35.000,ge moeid zal zijn. De genoemde twee rol kassen kosten samen ƒ13.275,Voor de verwarming ervan zijn twee hete- luchtkachels nodig die samen 5250, kosten. De regeninstallatie, compleet met nortonpomp en de kosten van het slaan van de pomp vergen 2675. terwijl met de bouw van 250 ramen en één kweekkas ƒ3500,is gemoeid, Tenslotte wil men voor ca. ƒ9000,aan planten, plantgoed en bollen besteden. De exploitatieuitgaven van de tuin worden geraamd op een bedrag van ƒ135.192,Dit betekent van de ge meentebegroting een verhoging van ƒ68.804,Volgens de Rijkstuinbouw- consulent kunnen de inkomsten van de werktuin (mét de Rijkssubsidie van 80.097,eveneens op ƒ135.192, worden geraamd. Omdat, naar de me ning van B. en W., bij een normale ex ploitatie geen nadelig saldo is te ver wachten, mag worden verwacht, dat de gemeenteraad, die hedenmiddag bijeen komt, het voorstel zal goedkeuren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 30 oktober a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. IC1 PARIS Parijs, dinsdagavond Geachte Redaktie, Hier zijn we dan onder de kop „lei Paris" met het verslag in afleveringen van de werkweek in Parijs. We bevinden ons op dit ogenblik in het „Institut Montaigne" in het zuid oosten van „La belle Grande", van waaruit we onze excursies onderne men. Voor het echter zover was, moes ten 650 kilometers worden afgelegd. Maandagmorgen vijf uur was het, toen we met Dageraad en mist het Horntje verlieten. Vijftien uur later, in de avondschemer, reden we het ver lichte Paris binnen. We hadden een reis achter de rug, die zich kenmerkte door een overgang van een vlak naar een golvend landschap. Wat ons bij de Belgische wegen opviel, was de bij zonder slechte toestand daarvan. Vandaag, dinsdag, zijn we eigenlijk pas voor het eerst geconfronteerd met het drukke W.W.-wezen (werkweek wezen). Om half acht begon de dag voor ons. Onze bus bracht ons naar Versailles, waar we het fantastisch mooie paleis met zijn prachtige en uit gebreide tuinen van „Le Roi de Soleil" Lodewijk XIV bewonderden. Het is een toonbeeld van bouwkunst en tuinar chitectuur, maar ook van geldver- kwisting. Vanmiddag werd de groep in twee delen gesplitst. Eén groep had als be stemming het Palais de la Découverte, terwijl de andere groep Le Figaro op het programma had. Wat het eerste betreft, kunnen we zeggen, dat het een zeer interessante excursie is geweest. De ontvangst van de groep voor e Figaro was overweldigend. De exem plaren van de Texelse Courant, die, zoals was aangekondigd, werden aan geboden, vielen zeer in de smaak. De hoofdredakteur, die ons rondleidde, toonde zeer veel respect en beloonde de gasten met een aangenaam glas „melk". En zo heeft dan ook Texel zijn sporen in het Franse krantenwezen achtergelaten. Nadat we 's avonds een rit in de Métro mochten beleven, konden we ge nieten van een welverdiende nachtrust. We hopen zo spoedig mogelijk onze volgende impressies aan U over te brengen, hoogachtend, Bob Dros Joop van Hoorn Ekkie Craanen SCHAAKCLUB „EN PASSANT" Uitslagen afgelopen weken: 9 oktober: A Terpstra-C Schulte F. R. Drevel-C. Joustra J. Dijt-A Hovenkamp P. Eelman-D. Nieuwenhuis J. Hoogerheide-0 Feitsma 16 oktober: C. Schulte-D. Nieuwenhuis A. Terpstra-C. Joustra O. Feitsma-L. J. Vlugt F R. Drevel-J P. Daam J. Hoogerheide-A. Hovenkamp P. Eelman-J. Dijt 23 oktober: L. J. Vlugt-A. Terpstra C. Joustra-C. Schulte F. R. Drevel-P. Eelman P. Eelman-J Hoogerheide Vlugt en Schulte doen het uitstekend in tegenstelling tot Joustra, Drevel en Hoogerheide, die beter kunnen en ge zien hun voormalige prestaties nog wel zullen opklimmen. De kopgroep bestaat uit: Nieuwenhuis en Vlugt op de voet gevolgd door Schulte, Terpstra, Joustra en Drevel, allen met zeer gering onder ling verschil. 0—1 0—1 Vt—Ni 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 V*V» 1—0 1—0 1—0 afgebr. 1—0 0—1

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1