Bezoekt de Sint Nicolaas-show DROS' MAGAZIJN, Den Burg, telefoon 2421 PULLMAN PALTHE PALTHE Herrie op de Hope Veluwe HOOVERETTE Alle schoolbehoeften Woensdag gehaktdag in onze zaak op woensdag 30, donderdag 31 okt. en vrijdag 1 nov. a.s. van 's avonds 20 uur tot 22,30 uur. Wij tonen u een nieuwe collectie Arzberg-serviezen, luxe artikelen, speelgoed enz. Demonstratie met el. treinen (Marklin en Trix) en ander mechanisch speelgoed. Kaarten gratis verkrijgbaar in onze zaak. Tijdens deze show mag NIET worden verkocht Langeveld De Rooij In verband met inventarisatie is ons kantoor op vrijdag 1 nov. GESLOTEN. staat voor u klaar bij: Bakker's Ijzerhandel N.V. BEHANDELT UW GOED VEILIG 0,95 1,95 0,95 2,55 1,35 2,55 1,90 3,75 1,95 3.75 3,95 5,25 3,90 5,50 Als Textielhuis Zegel f 1,60 D. C. VISSER, Hogerstraat 16 even op TECHN. BUREAU JAN AGTER NU KOPEN LATER BETALEN sa Een Pullman-matras is alleen echt met onderstaand merk. SPRINGVEERMATRASSEN Op Texel uitsluitend bij V.V.V. TEXEL. de handige stofzuiger voor de moderne vrouw truitjes, vesten jumpers 5NELREINIGING KWALITEITS- BEHANDELING rokken pantalons colberts japonnen v.a. mantels mantelcostuums costuums winterjassen regenkleding incl. waterdicht 't doet, gebeurt het goed! 500 gram prima gehakt met zakje kruiden Topslager V Wij leveren u een Philips TV reeds vanaf f 725, Vakkundige plaatsing der antenne Volledige garantie Snelle service en reparatie Den Burg tel. 2114 DE SCHAPENPROEVEN (Vervolg) Wij eindigden ons vorige artikel met de opmerking, dat het feit, dat de netto opbrengst van „1 ha. bezet met koeien'* in het algemeen hoger is dan van 1 ha. schapen nog niet betekent, dat rundvee houden voordeliger is dan schapen hou den. Onder netto-opbi engst verstonden wij in dit geval het bedrag, dat van 1 ha. overblijft voor de boer als vergoe ding voor de „eigen" arbeid en winst. Bedrijfsgrootte belangrijk Hier komt n.l. de grootte van het be drijf om de hoek kijken. Indien het bedrag, dat er per ha. overblijft verme nigvuldigd kan worden met een flink aantal hectaren, dan komt daar ten slotte toch wel een inkomen voor de veehouder uit. Laten we het geval ne men, dat er van een hectare schapen na aftrek van alle „vreemde" onkosten 400,overblijft en dat dit bij rund veehouderij ƒ600,per ha. is. Om aan een inkomen van ƒ10 000,per jaar te komen heeft de schapenboer dan 25 ha. nodig, terwijl de boer met rundvee het al met plm. 17 ha. redt. Waarschijn lijk zal de schapenboer voor die tien duizend gulden geen grotere prestatie behoeven te leveren dan zijn colléga op het rundveebedrijf met 17 ha. En zo be keken kunnen we zeggen, dat de scha penhouderij even rendabel is als de rundveehouderij. De schapenboer weet immers met een zelfde hoeveelheid ar^ beid een zelfde inkomen te halen als de boer, die koeien melkt. De oppervlakte niet onbeperkt te regelen Iedereen, die enigszins met de toe standen in ons land op de hoogte is weet echter, dat de oppervlakte van het bedrijf een zaak is, die in de meeste ge vallen zonder meer vaststaat. Het is voor de meeste veehouders niet moge lijk op ieder gewenst moment de be slissing te nemen om met de opper vlakte van bijv. 17 ha. door te gaan of die uit te breiden tot bijv. 25 ha. Hij moet het vrijwel altijd doen met de oppervlakte, die hem is „toebedeeld". Toch „vergroting" mogelijk Een „vergroting" van het bedrijf heb ben veel veehouders bereikt door een intensiever gebruik van dezelfde opper vlakte. Daarmee bedoelen we in de eerste plaats een ruimer gebruik van kunstmest, speciaal van stikstofmest stoffen. Verder een betere beweidings methode. Hierdoor kan worden bereikt, dat thans op 1 ha. evenveel vee kan worden gehouden dan voorheen op bijv. V/s ha. En hiermee is dus een wezen lijke vergroting van het bedrijf bereikt. Ook op Texel zijn hiervan voldoende voorbeelden te noemen. In diverse ge vallen houdt men op het moment 15 melkkoeien op een zelfde oppervlakte als waar voorheen 10 van deze dieren liepen. Dit is o.m. bereikt door de stik stofbemesting van 400 kg. kalkammon per ha. op te voeren tot 1000 of 1200 kg. per ha. IToe bij de schapenhouderij? Mogelijk zal del eek op het gebied van de schapenhouderij de opmerking willen maken, dat de schapenboer toch ook deze mogelijkheid had. Ook voor hem was er gelegenheid om stikstof meststoffen aan te kopen. Inderdaad was dit laatste het geval. Maar als voorlichters over dit punt met de scha penhouders spraken dan kwam steeds de tegenwerping, dat idt voor de scha penhouderij een onmogelijkheid was, omdat de dieren dit niet zouden verdra gen. De gezondheidstoestand zou hier door n.l. veel minder worden. „Een schaap is", zo werd betoogd, „een sober dier, dat niet geschikt is voor verwer king van het eiwitrijke gras, dat we krijgen als dit zwaar met stikstof wordt bemest". Welsiwaar kon hiermee iets verder worden gegaan dan in het ver leden het geval was geweest, maar gif ten van 1000 - 1200 kg. kalkammon per ha. zouden voor de schapenhouderij toch onmogelijk zijn. Een „vergroting" van het bedrijf via een intensiever gebruik van het gras land zou dus bij de schapenhouderij veel minder mogelijkheden bieden. Voor dit motief hebben de landbouwvoorlichters in het verleden in de meeste gevallen halt gehouden. En om met een woord van deze tijd te spreken hebben we ge zegd, dat dit een „knelpunt" van het schapenbedrijf was. Andere knelpunten in dc schapenhouderij De bedrijfsvoering op de Texelse be drijven is zo, dat de lammeren op een leeftijd van 8-10 weken afgezet wor den. Ze moeten dan nl. ruimte maken voor de melkkoeien en vooral ook om de mogelijkheid te krijgen voldoende wintervoer te winnen. In het verleden is meermalen geble ken, dat dit een zeer kwetsbaar punt is van de Texelse schapenbedrijven. Als door minder gunstige weersomstandig heden op de bedrijven aan de vaste wal, waar de lammeren verder geweid wer den geen gras aanwezig was, voelde de weider weinig voor aankoop van ons Texels produkt. Kocht hij al, dan was het voor een prijs, die geen risico bood, d.w.z. een prijs, die te laag was voor de Texelse, fokkers. Iedere schapenhouder weet, dat er heel wat jaren zijn ge weest, waarin de Texelse schapenhou der niet aan z'n trek kwam, maar de weiders een goed stuk brood aan de lammeren verdienden. Indien de Texel se schapenhouder de mogelijkheid zou hebben gehad de lammeren door te weiden, dan zou uiteindelijk z'n jaar toch nog goed geweest ziin. We willen dit een tweede ..knelpunt" noemen. Vette lammeren op een vroeger tijdstip Het is verschillende jaren gebeurd, dat de prijs van vette lammeren zeer gunstig was in de maanden april en mei. Indien de mogelijkheid er was om in die periode vette lammeren aan te bieden, dan zou dit zeer aantrekkelijk zijn. Maar als eerste maatregel is daarvoor nodig het vervroegen van de tijd, waar op de schapen lammen. Op het moment ligt dit op ons eiland omstreeks 20 maart, maar om van de voornoemde gunstige omstandigheid gebruik te kun nen maken zou dit 20 februari moeten zijn. Verder zou dit betekenen dat de lammeren en moederdieren het voor een zeer groot gedeelte moesten hebben van bijvoer. Dit betekent hogere kosten bij de opfok. Toch lijkt het niet on mogelijk, dat deze hogere kosten ruim schoots vergoed worden via de hogere prijs, die deze lammeren in april en mei opbrengen. Prijzen van ƒ6,tot 6,75 per kg. geslacht gewicht zijn in deze tijd niet zeldzaam. Met dit systeem zou men verder het volgende bereiken. In de eerste plaats zou het aanbod op de grote lammeren- markten lager worden En iedereen weet, dat al een klein overschot in deze tijd de markt finaal kan bederven. Verder krijgt men graslandpercelen vrij in een zeer aantrekkelijke tijd. Het is voldende bekend, dat het leeg maken van percelen in de tweede helft van mei en begin juni lang niet ideaal is. Krijgt men nl. te kampen met een vroe ge droogteperiode, dan valt de hergroei van deze percelen erg tegen. Zou men dit in de eerste helft van mei kunnen doen, dan zijn de kansen voor een flinke snede gras voor hooiwinning veel beter. Hiermee is een derde knel punt vastgesteld. In het volgende arti kel iets over de proeven, die op grond van de genoemde drie knelpunten zijn genomen en nog zullen worden geno men. C. v. Gr. VEILIG VERKEER TEXEL Mededelingen voor Oostcrend Wij vestigen er de aandacht op, dat de eerste cursusavond van de algemene verkeerscursus niet op vrijdag, 15 no vember a.s. zal plaatsvinden, zoals eer der was bericht, doch op vrijdag 8 no vember a.s. Een en ander natuurlijk bij voldoen de deelname. Voor verdere gegevens over de alge mene verkeerscursus te Oosterend ver wijzen wij U naar ons artikel in de krant van vrijdag, 25 oktober j.l. Vóór maandag, 4 november a.s. kunt U zich opgeven bij de heer J. Visman, Peperstraat 39. Afd. Texel Veilig Verkeer. door Henk van Heeswijk 42. Om kort te zijn, meneer Welsenaarr ik ben door de directie gemachtigd u mede te delen, dat u bij ons in dienst kunt treden tegen een nader overeen te komen salaris. Dit zal in het begin gelijk zijn met dat, wat u verdiende bij de firma Ganzevoort. Bevalt u ons, dan zullen we samen nog eens babbelen over honorarium, onkostenvergoeding, omzetprovisie en getallenbonus. Wat mij betreft, kunt u per 16 september aanvangen. U bezoekt evenwel uitslui tend de klantenkring van de firma Ganzevoort. Ziet u kans nieuwe klanten te werven, dan is ons dit natuurlijk welkom, maar het gaat in de eerste plaats om de klanten, die u in het ver leden bezocht voor de firma Ganzevoort. Gaat u daarmee akkoord?" Karei aarzelde even. Voorzichtig ant woordde hij: „Uw aanbod is natuurlijk aanlokkelijk. Maar ik wil het spel eer lijk spelen. Mag ik vragen, waarom u persé van mij verlangt, dat ik de klan ten van mijn vroegere werkgever be zoek?" Reinders knikte tevreden. „Ik ben blij, dat u deze vraag stelt. Het ver sterkt me in mijn mening, dat u de juiste man bent voor de plaats, die ik voor u op het oog heb. Mijnheer Welse- naar, de firma Ganzevoort heeft kon- takt met onze zaak opgenomen. Er is een bespreking geweest en het resultaat daarvan zal spoedig bekend worden. In vertrouwen kan ik u wel meedelen, dat het resultaat van die bespreking het volgende is: de firma Ganzevoort wordt door ons overgenomen. De eigenaar heeft de wens te kennen gegeven zich geheel uit de zaken terug te trekken". Karei was verrast. „Dan was mijn vermoeden dus juist, dat meneer Ganze voort mij op het oog had als schoon zoon en toekomstige opvolger van de zaak?" Reinders schudde lachend zijn hoofd. „Het spijt me, meneer Welsenaar, maar ik moet uw ij delheid een knap geven. Dat was niet het plan van de heer Ganzevoort. U begrijpt, dat tijdens de besprekingen met de heer Ganzevoort ook de kwestie-Welsenaar op de prop pen is gekomen. Die bewuste vrijdag avond, toen u niet verscheen, had de heer Ganzevoort u willen vertellen van zijn plan om contact op te nemen met ons. En u willen vragen, of u er be zwaar tegen zoudt hebben om voor ons te gaan reizen Met andere woorden: of u er mee akkoord zoudt kunnen gaan, door ons min of meer „overgenomen" te worden, als ik het zo mag uitdruk ken". Nu was Karei geheel perplex. „Maar Ina dan? Ik kreeg sterk de indruk, dat ze me graag mocht". „Dat klopt, meneer. Ze vond u inder daad bijzonder sympathiek. Daarom was ze bij haar vader uw pleitbezorger, om dat ze niet wilde, dat u na de over dracht van de firma aan ons, op straat kwam te staan. Zij stond er op, dat wij genoegen zouden nemen met het over nemen van alles, dus ook en juist ook u. Naar ik vernomen heb, is Ina Ganzevoort al ruim een jaar in het ge heim verloofd met een employé van de KLM in Suriname" Hij keek rond op zijn bureau. „Kijkhier is juist de aankondiging van de officiële verlo ving". Reinders overhandigde de bezoe ker een kaart en Karei las de datum: 13 september. Toen schudde hij zijn hoofd. „Jeetje, wat heb ik in mijn hoofd ge haald „Toen u niet kwam opdagen, die vrij dagavond meneer Ganzevoort kon natuurlijk van uw ongeluk niet weten heeft hij in een ogenblik van woede uw ontslagbrief geschreven. En toen kon hij zaken doen zonder er op aan te dringen ook de vertegenwoordiger over te nemen, begrijpt u?" De bezoeker zat nog steeds verwezen voor zich uit te kijken. Wat kon een mens zich toch ontzettend vergissen. Maandenlang was hij vast in de over tuiging geweest, dat Ina van hem hield en „ja" zou zeggen, als hij haar ten huwelijk vroeg. En al die tijd had hij er eveneens vast op gerekend, dat Pa Gan zevoort hem zou accepteren als schoon zoon en opvolger in de firma. Om nu te horen, dat noch het één noch het ander ooit in de bedoeling had gelegen. Nog een geluk, dat hij Ina nooit om haar hand gevraagd had. Zijn aarzelen al die tijd, omdat hij er in die dagen helemaal niet op gebrand was zijn prettig vrij gezellenbestaan op te offeren, had hem gered en weerhouden van een eerste klas blunder. Om je dood te schamen. Maar wat drommel, waarom nodigde de oude heer hem dan zo vaak uit om vrijdagsavonds te blijven eten?" „Meneer Welsenaar. Karei keek verschrikt op en zag het glimlachende gezicht van de perso neelschef. Van de weeromstuit begon hij ook flauwtje te lachen. „Sorry, me neer, maar ik moest dit even verwer ken". „Dat is te begrijpen Misschien maar goed achteraf, dat u nooit over uw ver onderstellingen gesproken hebt". Karei knikte. „Zeg u dat wel". „Om de draad van ons gesprek dan maar weer op te nemen", zo vervolgde de man achter het bureau, „tijdens de besprekingen bleek wel, dat de heer Ganzevoort. al spijt had van zijn on doordachte beslissing om u op staande voet te ontslaan. Enfin, we zijn het nu op alle punten eens. Waarschijnlijk zal de overdracht nog deze maand plaats vinden". „Juist, meneer" Karei knikte be grijpend. „Onder deze omstandigheden is er natuurlijk geen enkel bezwaar meer om de oude klanten te gaan be zoeken". De ander stond op. „Meneer Welse naar, u krijgt nog een schriftelijke be vestiging van uw aanstelling. Komt het u gelegen om op 16 september aan staande aan te vangen?" „O ja," antwoordde Karei enthou siast, „al was het morgen". „Komt u dan die dag eerst even hier heen, omdat de oude heer Spaander kennis met u wil maken. Dat is zo z'n gewoonte En kom daarna even bij mij met uw reisplan. Ik weet graag, waar m'n vertegenwoordigers op een bepaal de dag zitten, ziet u?" „Het komt 'voor elkaar, meneef De receptioniste keek belangstellend naar zijn opgewekte gezicht. „Zo te zien, bent u niet voor niets gekomen veronderstel ik?" Karei knipoogde en bleef even staan. „Je raadt het, zus. Volgende week vangt de strijd om het bestaan aan in dienst van de firma Spaander en Berg. Als ik er aan denk, begint m'n jas al te zwe ten". Het meisje glimlachte. „Naar wat ik over u gehoord hebbegon ze. „O, maar u moet altijd voorzichtig zijn met wat de mensen zeggen". Ze keek verbaasd. „Maar het was juist zoveel goeds!" Hij kneep een oog dicht. „Kijk dan maar dubbel uit, zus. Meestal valt het tegen. Tot ziens!" Een knappe jongen, dacht het meisje zuchtend, terwijl ze hem naoogde. En een vlotte. Zou hij verloofd zijn?" HOOFDSTUK 15 Stien accepteert het ordertje liefde Hoewel hij brandde van verlangen om Stien op de hoogte te stellen van het goede nieuws, voelde hij er niets voor om naar de Hoge Veluwe te rijdea Nou, vanavond was ook vroeg genoeg. Dan werd het een leuke verrassing. (Wordt vervolgd) PERSOONLIJKE LENING NEDERIANDSCHE MIDDENSTANOSBANK

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4