Cjrocn kwartsJ~exels in het harL, De Raad kwam bijeen Sluitende begroting goedgekeurd Geen nieuwe bewoners meer in aangekochte huizen VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7807 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Ongetwijfeld het belangrijkste punt van bespreking tijdens de dinsdagmid dag j.l. gehouden raadsvergadering was het verzoek van B. en W. aan de raad om een aantal panden, die reeds in het bezit van de gemeente zijn, op een door hen te bepalen tijdstip te mogen slopen. Het slopen van de huizen is o.a. noodzakelijk om het raadhuis, waarvan de bouw thans zeer nabij is, te kunnen verwezenlijken. Mevr. Vrijdag-Keijser (VVD) en de heer J. Daalder (A.R.) stemden echter tegen. De heer Daalder vond het onjuist dat wellicht binnen kort wordt overgegaan tot het afbreken van redelijk goede woningen, lang voor het tijdstip dat met de bouw van het raadhuis wordt begonnen. Gezien het feit, dat op Texel 125 woningzoekenden staan ingeschreven, waaronder veertig ongchuwden, meende hij dat het beter was deze woningen tot het laatste moment bewoond te houden. Burgemeester De Koning wees er met klem op, dat het onteigenen van wo ningen vaak ten onrechte wordt be schouwd als een soort onoirbare zaak. We moeten als uiterste maatregel deze stappen kunnen nemen, aldus de bur gemeester. De pogingen om tot overeen stemming te komen met de bezitters worden echter tot het uiterste doorge zet. Het is onjuist te menen, dat de ge meente niet verder met hen onderhan deld zou hebben. De heer Westdorp sloot zich daarbij aan en betoogde dat het goed zou zijn voortaan bij het vast stellen van een uitbreidingsplan meteen de voorbereidingen tot de daartoe nood zakelijke onteigeningen te doen. De voorzitter voelde wel voor dit denk beeld en zei, dat B. en W. zullen streven naar een dergelijke gang van zaken in de toekomst. Voorzitter zei dat zeer grote schade voor de gemeenschap voortvloeit uit de onwil van mensen om hun bezittin gen vrijwillig te verkopen, als het alge meen belang daartoe noopt. Belangrijk was ook de toestemming van de raad aan B en W. om de ont eigening voor te bereiden van drie panden, die nog niet in het bezit van de gemeente zijn, omdat met de eigenaars niet tot overeenstemming kan worden gekomen. Mevrouw Vrijdag-Keijser stemde ook hier tegen. Het besluit houdt overigens niet in dat de pogingen om met de eigenaars tot overeenstem ming te komen niet met kracht worden voortgezet. Zelfs heeft men intussen een der betrokkenen, de heer W. Vlas, tot verkoop kunnen bewegen. De voorzitter noemde het een ver heugend feit dat de bouw van het raad huis door deze besluiten minder lang op zich zal laten wachten. Aan mej. T. de Roo werd als onder wijzeres aan de lagere school te De Cocksdorp eervol ontslag verleend, evenals aan mej. T. Pruis als onderwij zeres aan de o.l. school te Oosterend. Ook een verordening op de bestrijding van ratten en muizen werd vastgesteld. Van belang was ook het besluit om de lagere school te Oudeschild uit te breiden met een vierde leslokaal, ter wijl ook overeengekomen werd de o.l. school van Midden-Eierland in stand te houden. De leerlingensituatie is ove rigens minder somber dan wel eens is gedacht. Zelfs kan uit de ontwikkeling worden afgeleid dat het leerlingental op de school in de loop van de komende jaren zal stijgen. Verwacht wordt dat het aantal in 1969 zal zijn verdubbeld. Ten behoeve van de financiering van hypothecaire geldleningen aan de heren P. Arensman en W. Jonker, beiden in dienst van de gemeente, werd met de bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage een geldlening van ƒ31.500,aangegaan Tarieven vuilnisophaaldienst verhoogd Ook besloot de Raad het voorstel tot verhoging van de thans geldende tarie ven van de vuilnisophaaldienst goed te keuren De nieuwe tarieven luiden: Het ophalen van huisvuil in emmers: ƒ10,per emmer per jaar ((was ƒ8, het ophalen van losse bundels huisvuil: ƒ10,per bundel per jaar (was ƒ7, het leegzuigen van beerputten op za terdagen en zondagen: ƒ30,(Was 20,Overige werkzaamheden van het personeel van de reinigingsdienst: ƒ5,per man per uur (was ƒ4,ter wijl de toeslag voor dit werk op zater dag wordt verhoogd tot 100% (was 50%). Ook de marktgelden werden met in stemming van de raad aanmerkelijk verhoogd, evenals de weeglonen. De begroting De begrotingen voor 1964 van de ge meente, de sociale dienst en gemeente werken werden door de raad onveran derd goedgekeurd. Verschillende vra gen over bepaalde onderdelen konden naar genoegen van de raadsleden door de voorzitter worden beantwoord. De voorzitters van de verschillende fracties spraken er hun waardering over uit, dat B. en W. voor het eerst sinds lange tijd een sluitende begroting hebben kunnen aanbieden. Zij onderschreven ook het door B. en W. geuite ongenoe gen over bepaalde urgente zaken, waar voor nog steeds géén middelen beschik baar zijn De heer J. J. Westdorp merk te in zijn beschouwing op, dat het thans bestaande evenwicht in de begroting bijna zeker verstoord zal worden, o.a. door de aangekondigde verhoging van de salarissen en de afschaffing van de subsidie op de schoolmelk. Ook wees hij op de overheidsmaatregelen tot be perking van de bestedingen, o.a. in de lagere overheidsorganen. De heer West- dorp liet zich over de woningsituatie in kritische zin uit. Het blijkt duidelijk, dat de bouwprijzen n de gemeente Texel aanzienlijk hoger liggen dan elders. Deze hogere bouwkosten kunnen vol gens de heer Westdorp niet geheel wor den verklaard door de vervoerskosten van het bouwmateriaal. Ten aanzien van de aanwijzing van recreatieterreinen blijft de PvdA- fractie van mening, dat de huidige poli tiek aan aanwijzing gehandhaafd moet blijven, om speculatie in de gronden te gen te gaan. De heer Westdorp hoopte dat de plannen met betrekking tot het recreatieterrein De Krim spoedig ver wezenlijkt zullen worden Ook pleitte hij voor de uitbreiding van de tuinderij en fruitteelt op Texel. Tenslotte zou de fractievoorzitter van de PvdA gaarne zien, dat het publiek meer betrokken wordt bij de werkzaamheden van de TEM. Spreker meende dat daardoor een beter begrip zou ontstaan voor de mo gelijkheden en moeilijkheden van dit bedrijf. Burgemeester De Koning meende dat het wegvallen van de Rijkssubsidie bij de schoolmelkvoorziening nog niet vast stond. Dit zal overigens geen invloed hebben op het besluit dat de school- melkverstrekking gehandhaafd blijft. Er wordt door B. en W. wel voor gevoeld om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de fruit- en groente teelt op Texel uit te breiden. Wel dient men te bedenken, dat door het met aanwezig zijn van 'n veiling grote moei lijkheden met de afzet zullen rijzen. Wat het recreatieterrein de Krim be treft: opdracht is gegeven om een plan uit te werken voor tien hectaren van het terrein. Het bedoelde stuk grond zal binnenkort van een boombeplanting worden voorzien De heer S Keijser (WD) vroeg waar om de verpleegprijzen in huize „Irene'' zijn verhoogd, terwijl men zich vroeger altijd tegen een verhoging heeft verzet. Voorzitter antwoordde, dat de verho ging is ingegaan na de vernieuwing van het rusthuis. Voordien was het billijk in verband met de veel minder goede omstandigheden van het gebouw een lagere verpleegpnjs te heffen. Er zullen door deze verhoging uiteraard meer situaties ontstaan, waarin de bewoners dit bedrag niet kunnen opbrengen en geholpen moeten worden. De heer A. Dros vroeg hoe het stond met de reorganisatie van de brandweer. Voorzitter antwoordde, dat men daar mee wacht, totdat vaststaat in hoeverre de BB wil bijdragen in de kosten daar van. Verwacht wordt dat over 3-4 maanden deze aangelegenheid geregeld kan zijn. Een vraag van de heer Dros of de in de begroting genoemde tertiaire wegen voor een deel kunnen worden omgezet in secundaire wegen, werd door de voorzitter ontkennend beant woord. Een dergelijke kwalificatiever andering is niet eenvoudig te verwezen lijken. De heer J. K P. Zwan vroeg zich af waarom op de Algemene begraafplaats te Den Burg nog steeds geen behoor lijke aula is gebouwd. Dit was naar zijn mening zeer urgent. Voorts werd overgegaan tot de aan koop van enige perceeltjes grond te Den Burg (waar mevr. Vrijdag-Keijser tégen stemde) van de Gemeenschappe lijke Polders en werd een deel van het industrieterrein verkocht aan de N.V. TESO en Rijkswaterstaat. Rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer P. Smit op de zijns inziens gevaarlijke situatie bij de bioscoop. Tijdens de voor stelling staan op het plein ervoor tien tallen auto's, motoren en bromfietsen geparkeerd, die in geval van brand zeer belemmerend kunnen zijn Graag zou hij ter plaatse een parkeer verbod instellen, ingaande b.v. 's avonds om 7 uur tot ca. 12 uur. Mej. Luijsterburg wees tenslotte op het feit, dat in de Kaapstraat te De Koog nog steeds geen lantaarns zijn ge plaatst hoewel meer dan vijf jaar gele den de kabel al is gelegd. De voorzitter beloofde aandacht aan de geuite grieven te zullen besteden en sloot de vergadering op een tamelijk laat tijdstip: 6 uur. Koelbloedig optreden te Oudeschild JONGE SMID VOORKOMT ONTPLOFFING In een smederij te Oudeschild ge beurde het dat een op acetyleen en zuurstof werkende snijbranderinstalla tie in brand raakte. Het personeel ren de hals over kop de werkplaats uit, angstig dat de flessen de lucht in zou den gaan. Aan het koelbloedig optreden van een der werknemers die terug kwam van een boodschap en juist op de onheilsplaats arriveerde, is het te dan ken, dat de gevolgen van de kleine tot geringe schade beperkt zijn geble ven. De jongeman liep de werkplaats binnen en draaide rustig de kranen van de flessen dicht, zodat het gevaar be zworen was. Het pleit niet voor de vei ligheid in het bedrijf, dat enkele dagen later zich hetzelfde voordeed. Ook toen raakte de kennelijk defekte installatie in brand en wéér moest de jonge smid er aan te pas komen om erger te voor komen. De eigenaar heeft de snijbran- dennstallatie na deze ervaringen ge heel vernieuwd Unieke gebeurtenis op Texel TOPBILJARTER HENK SCIIOLTE KOMT NAAR TEXEL De biljartclub „De Graaf" is er in geslaagd de heer llenk Scholte bereid te vinden op Texel een demonstratie te verzorgen. Voor de biljarters onder onze lezers is deze mededeling méér dan voldoende; voor de mensen, die minder goed op de hoogte zijn met deze sport, vermelden we dat Henk Scholte veel voudig kampioen van Nederland is en kampioen librc van Europa. Hij werd in de algelopen jaren tweemaal Euro pees en acht maal Nederlands record houder. Van deze man kan men dus met recht zeggen, dat hij de kneepjes van deze cok op Texel veelbeoefende sport kent. Zaterdagavond kunnen biljarters en belangstellenden hun hart ophalen. Scholte heeft toegezegd te zullen de monstreren in 400 punt libre, 300 punt kader, terwijl ook een aantal kunststo ten zullen worden getoond. Voor slechts 75 "cent kunnen belangstellenden deze topbiljarters gadeslaan Zij worden wel verzocht precies om acht uur aanwezig te zijn, want het is voor de spelkwali- teit van het grootste belang dat storend heen en weer geloop van binnenkomend publiek achterwege blijft UITKERINGEN TEN BEHOEVE VAN DIVERSE WERKEN OP TEXEL Uit de begroting van dc Provincie Noord-Holland blijkt dat in 1964 t.a.v. Texel rekening gehouden wordt met: een bijdrage in het exploitatietekort van de N.V. Luchtvaartterrein Texel ter grootte van ƒ1.500, een bijdrage aan het rijk in de kos ten van verdediging van de kust aan de noordpunt van Texel van ƒ130.000,—; een bijdrage van ƒ45.000,aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf in het te verwachten exploitatietekort over het jaar 1964 van de waterlei ding op Texel; afschrijving en rente terzake van aan de gemeente Texel verleende bij dragen in de kosten van aanleg van een weg van 't Horntje tot Tubantia: afschrijving ƒ17.000.en rente ƒ17.399,— „MOBILISATIE KRUISTOCHT" TE DEN BURG In 't komende en de daaraanvolgende weekenden zullen in het fanfaregebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg en in het dorpshuis bijeenkomsten wor den gehouden, die het karakter hebben van evangelisatiebijeenkomsten. Zater dagavond in het fanfaregebouw en zon dagmiddag om 5 uur in het dorpshuis aan de Burgwal. Verschillende sprekers zullen tijdens de bijeenkomsten het woord voeren. In de weekends zullen ook z.g. „late night specials" voor jon gelui worden gehouden om 21.30 uur Het doel van de actie is de Christenen aan te sporen' tot een meer getuigend leven, terwijl getracht zal worden de Texelse jongeren met het Evangelie te bereiken. HERSCHOUYV GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS Verwijzende naar de advertentie in dit nummer met betrekking tot de her- schouw worden de Ingelanden erop gewezen, dat in het verkavelde gebied alle berm- en kavelsloten op de gestelde datum dienen te zijn gemaaid. Het bestuur van de Gemeenschappe lijke Polders verzoekt ons erop te wij zen, dat bij de herschouw nauwlettend wordt toegezien of men aan zijn ver plichtingen heeft voldaan. Bij nalatig heid zal onherroepelijk voor ieder per ceel een boete worden opgelegd. Het bestuur rekent erop, dat nu de sloten in de verkavelde gebieden in prima staat verkeren, men deze ook ter bevordering van een goede afwatering in orde zal houden. Men dient zich er wel van te verge wissen, dat later onderhoud (vergraving etc.) geheel voor de betrokken eigena ren komt en dat door een goed jaarlijks onderhoud die kosten zo laag mogelijk kunnen worden gehouden. UITKERING VAN MOTORRIJTUIGENBELASTING In het dezer dagen verschenen Pro vinciaal Blad no. 86 maken Gedepu teerde Staten hun besluit bekend inzake de uitkering uit het aandeel van de provincie Noord-Holland uit de op brengst van de Motorrijtuigenbelasting over het jaar 1961 aan de onderhouds plichtigen van de op de Provinciale Wegenlijst 1961 voorkomende wegen. Voor de gemeente Texel werd de uitke ring voor het jaar 1961 vastgesteld op ƒ128.811,20. Aangezien reeds een voor schot van ƒ176.000,werd uitgekeerd, bedraagt het terug te vorderen bedrag ƒ47 188,20. VISHANDEL MOSK SPOEDIG IN ANDER GEBOUYV? Min of meer naar aanleiding van het artikel dat wij aan dit onderwerp be steedden, heeft zich voor de heer J. Mosk, die genood-raakt werd zijn bedrijf op te heffen, een mogelijkheid voorge daan om een geschikte winkel met woonhuis en bedrijfsruimte aan te ko pen. Momenteel zijn onderhandelingen gaande tussen de heer Mosk en de heer W. de Graaf, welke laatste voornemens is zich elders in Nederland te gaan vestigen. De winkel aan de Graven straat te Den Burg, waarin nu nog zijn zuivelhandel is gevestigd, zal waar schijnlijk door de heer Mosk kunnen werden aangekocht. Eerst benzinepomp en lichtmast geveld VOLKSWAGENBUS SLOEG OVER DE KOP Een volkswagenbusjc van dc fa. Aart- sen is dinsdagochtend om half acht op de Pontweg bij het benzinepompstation var de fa. Witvliet en V/csterlaken over de kop geslagen. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen van dc N.V. C. R. Keijser Co. een met een snelheid van 20 km. rijderde personenwagen in wilde halen. De chauffeur had niet gezien dat hij op het moment, dat hij deze manoeuvre inzette, zelf werd ingehaald door het busje, dat zich op dat moment naast de vrachtauto bevond. De Volkswagen bus werd daardoor naar de linkerzijde van de weg gedrukt, zodat het een lichtmast velde, een tweede raakte en een benzinepomp vernielde. Het slot was, dat het busje over de kop sloeg. De chauffeur en een inzittende konden de ernstig beschadigde bus wonder beven wonder geheel ongedeerd ver laten. Merkwaardigerwijze had de vrachtautochauffeur niets van het on geluk bemerkt. De schade aan auto, lichtmasten en benzinepomp bedraagt meer dan ƒ5000, TEXELAAR IN JUDO-TEAM De Texelaar J. de Waard uit Eier- land is gekozen in het judo-team, dat zal deelnemen aan de kampioenswed strijden in de kop van Noord-Holland. We twijfelen er niet aan, dat de heer De Waard de naam van Texel op deze bijzondere wijze hoog zal houden FOTOCLUB NAAR „HET WONDER DER STEREOSCOPIE" Hedenavond komt de fotoclub „De Kiekendief" bijeen. Niet in het dorps huis, maar in hotel „De Lindeboom- Texel", waar de stereoscopische dia vertoning van het Nut zal worden bij gewoond MOBILOFOON VOOR TAXIBEDRIJF Het taxibedrijf T. Smidt te Den Burg laat op het ogenblik door technici van de PTT een mobilofooninstallatie in twee van haar auto's monteren. Hier door wordt het mogelijk zeer efficiënt van het wagenpark gebruik- te maken, omdat de chauffeur overal op het eiland vanuit het woonhuis in de Warmoes- straat bereikt kan worden De zender heeft een reikwijdte van 35 km Het is de bedoeling om de zeer kostbare in stallatie het eerste half jaar te beproe ven om na te gaan in hoeverre deze rendabel is. Plastic wasmand met stevige handvatten, frisse kleuren, NU ƒ2,48 OVERDENKING 1 De 31e oktober is in de gehele protes tantse wereld altijd een bijzondere ge denkdag geweest, een herinnering aan een daad van Dr. Maarten Luther, die, ofschoon niet zo bedoeld, van revolu tionaire betekenis is geworden voor het hele kerkelijke leven in West-Europa. Niet zo bedoeld. Toen Luther op de 31e oktober 1517 zijn 95 stellingen op de deur van de Slotkapel te Wittenberg bevestigde, had hij daarmee geen an dere bedoeling dan om een wetenschap pelijke discussie uit te lokken over di verse leerstukken en praktijken in de R.K. Kerk van zijn dagen, waarvan hij op dat moment nog een trouwe zoon was. Zij waren opgesteld in het latijn. een taal, die alleen de geleerden en de 1 studenten begrijpen konden. Zij hebben echter zo'n weerklank gevonden, dat men ze vrijwel meteen daarna in het Duits heeft vertaald en in alle wind- richtingen verspreid, j Wie ze vandaag in Nederlandse ver taling voor zich ziet, kan zich dat ook wel enigszins voorstellen. De gespierde taal van Luther klinkt zo krachtig, dat zijn stem ook wel buiten de collegezaal gehoord moest worden. Er broeide hier en daar toch al verzet. Luther's stellin gen betekenden daarin zoveel als de lont in een kruitvat. Het is geen won der, dat de gezagsdragers in de Kerk van dit oplaaiend vuur hevig geschrok- I ken zijn en er dan ook fél op hebben 1 gereageerd. Het concilie van Tiente, dat enkele tientallen jaren later gehouden werd, heeft de leer van Luther en de overige Reformatoren radicaal veroor deeld. compleet met vervloekingen er bij. Het is als reactie volkomen te be grijpen, maar daarmee natuurlijk nog niet goedgepraat. Men krijgt echter de indruk, dat vandaag, vier eeuwen later, de kruitdamp enigszins begint op te trekken. Uit het Vaticaans Concilie, dat thans in Rome gehouden wordt, worden klanken vernomen, waarvan de hele Protestantse wereld verbaasd opkijkt. Met name het feit, dat de Bijbel daar door velen wordt beleden als de enige bron van onze Godskennis, heeft ons diep verrast. Als deze opvatting er de overhand zou krijgen, zouden de ge sprekken tussen de Roomse en de Pro testantse kerken heel wat hoopvoller worden. Dan zouden wij immers samen kunnen gaan luisteren naar wat de enige Heer van Zijn Kerk ons allen te zeggen heeft. En wij zouden aan Zijn indringende oproep tot eenheid dan ook gehoor moeten en kunnen geven. Daarom staat de 31e oktober in de Protestantse wereld dit jaar in een heel ander licht Laten wij met onze gebeden en belangstelling de besprekingen in Rome op de voet blijven volgen. T. S. van Leeu\yen HERVORMDE GEMEENTEAVOND TE DE KOOG UITGESTELD „Dc Schuilhut" onderwerp van gesprek De gemeenteavond van de Herv. Gemeente De Koog, die maandag a s. j zou worden gehouden, is uitgesteld tot maandag 11 november a.s.. Onderwerp van bespreking zal o.a. het werk zijn, dat tijdens het afgelopen seizoen is ver zet in „De Schuilhut". Vertegenwoordi gers van de Bijbel Kiosk Vereniging zullen daarvoor de avond bijwonen. VERKOOPDAGEN HERV. ZUSTERKRING DEN BURG De Herv. Zusterkring van Den Burg is voornemens op 14 en 15 november a.s. verkoopdagen te houden. Bij die ge- l legenheid zullen allerlei begerens- I waardige, door de dames vervaardigde, artikelen te koop worden aangeboden in „Eben Haëzer". Onder de artikelen bevinden zich zeer geschikte Sint Nicolaasgeschenken. Een bezoekje is dus de moeite waard Voor de kinde- ren zijn bovendien aardige attracties beschikbaar gesteld. EVANGELISATIEAVOND De zendeling Kees Glas, met verlof uit Korea, is bereid gevonden a.s. maandagavond de maandelijkse evan gelisatie-avond te verzorgen in het dorpshuis te Den Burg. De avond begint om acht uur. Ieder is welkom. INGEKOMEN PERSONEN Sijtje v.d. Hoek (ev. Bakker) van Den Haag, Naarderstraat 1$9 naar B 144; Adrianus van de Rijt, van Amsterdam, Marinewerfkade 9 naar H 131; Duadora M. Bakker, van Bloemendaal, T. v. Berkhoutlaan 5 naar Oudeschild, Het Buurtje 14; Maria E. de Graaf, van Amsterdam, Bredeweg 30 hs I naar De Cocksdorp, Kikkertstraat 20; Hinder- kien Baaiman (ev. Haker) van Gouda, de la Reylaan 40 naar Oudeschild, Heemskerckstraat 15; Ronald J. H. en André R. L van de Kamp, van Muiden, i Brederodelaan 22 naar Oudeschild, van j Neckstraat 3; Alida G. Visser, van Smallingerland 't Hout 12 naar De Koog, Brink 21a; Johannes G. R. J. van Wijngaarden (en echtgenote) van Bus- sum, Laarderweg 92 naar K 93a - 11; I Jacobus A. van Houdt (en echtgenote) van Eethen, Drongelen, Kruisstraat 2 naar Den Burg. salonwagen a/d Holle- wal; Johan D. Bakker, van Eindhoven, D. v. Somerensti aat 1 naar Oudeschild, Haven 6.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1