li 0 In 1964 met rasse schreden? Afzetmogelijkheden moeten vergroot worden PAO-MDG sinds 1936 in de aether r -n c. O g£*<If! •m De visserij in 1963 /?•-, ra-. UQrfcC <s> u iHHIjijj.. TEXEL WEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG SI DECEMBER 1963 door J. W. Dekker 'oen wij van de redactie van de :else Courant het verzoek ontvinqen een artikeltje te schrijven voor het le jaarsnummer, hebben wij ons evraaqd, wat wij hierin zouden be- ïdelen: een teruqblik op het 1963 mkele onderwerpen, die ons in 1964 len beziqhouden, of beide, n het oude jaarsnummer van 1962 bben wij ons afqevraaqd „Waar llen het volqend jaar de grenzen qqen?", de qrenzen bij de particuliere ndernmer, de qemeente, de TESO, V.V.V., om die voorzieningen aan te angen, die voor de ontwikkelinq van t toerisme noodzakelijk zijn. [n hoeverre ieder er in slaagde om jaar binnen de grenzen van ieders reik de gewenste voorzieningen aan brengen, onttrekt zich aan onze be- rdeling. Voor wat de V.V.V. betreft n gesteld worden, dat er weer zij t aarzelende stapjes in de goede ;hting gezet zijn Daar is in de eerste plaats het ons ter eschikking gestelde propaganda- udget, dat een belangrijke verhoging erkreeg. Hierdoor werd het ons moge- jk gemaakt op een doeltreffender ma ler Texel te „verkopen". Het aantal anvragen onderging een belangrijke tijging, aanvragen die weer resulteer- en in bezoekers. De speciaal op het oorjaar gerichte propaganda heeft dit ïar zeer goed gewerkt. Aan de hand van de ons ter beschik ing gestelde gegevens kan geconclu- eerd worden, dat met name het voor- larsbezoek in 1963 met sprongen is ooruitgegaan. Hiermede is voldoende ewezen, dat het bij voortduring propa- eren van het voorseizoen tot een sei- oenverlenging zal leiden, ondanks het itblijven van een wettelijk geregelde lakantiespreiding. Wanneer men iemand uitnodigt voor ien bezoek houdt dit automatisch in, \at men zijn gast ook tijdens zijn ver- >lijf van dienst is. Met dit doel voor ogen werd het vol lende stapje gezet: de informatiepost in )en Helder, die wij dank zij de mede- verking van een groot aantal leden dit aar een goede behuizing konden geven n de vorm van een caravan. Het dit aar wederom sterk toegenomen bezoek ran gemotoriseerde vakantiegangers Itelde de TESO weer voor grotere ver voersproblemen. De hulp, die onze informatrices de wachtenden verleend hebben vanuit deze caravan is van onschatbare waarde. Een heel klein stapje eveneens in de sector van de serviceverlening was de langere openstelling van de kantoren te De Cocksdorp en Den Hoorn. Hoe onbetekenend zij ook mogen schijnen, al deze vormen van dienst- betoon zijn mede bepalend voor de naam van ons eiland. Het is daarom te betreuren, dat niet een ieder de nood zaak van het lidmaatschap van de VVV Texel inziet; voor de bevordering van het toerisme is ook hun steun onont beerlijk. Zoals gezegd, het waren kleine stapjes die de VVV dit jaar heeft kunnen zet ten. Vele kleintjes maken één grote, vele kleine stapjes zullen op de duur ook één grote stap vormen. Het is echter de vraag, of dit niet te veel tijd zal vergen. De ontwikkeling van het toerisme gaat met rasse schreden en van jaar tot jaar wordt het moeilijker om met deze kleine stapjes de rasse schreden bij te houden, laat staan voor te blijven. Steeds meer mensen gaan met vakan tie, steeds meer plaatsen en streken bevorderen de ontwikkeling van het toerisme. Wanneer wij voor de toekomst waarborgen willen scheppen voor een gunstig toeristisch klimaat, dan zullen wij ons extra inspanningen moeten ge troosten In de zeer nabije toekomst zullen wij stappen moeten nemen, grote stappen, die ervoor moeten zorgen, dat wij onze .plaats vooraan in de rij be houden. Dit geldt niet alleen voor de WV, doch ook voor .de toeristische accom modatie, met name voor de hotels en pensions. De zo gewenste uitbreiding in de hotelsector bleef achterwege. In plaats van een toename is er sprake van een teruggang. Aan de steeds groter wordende vraag kan in steeds geringere mate worden voldaan. Ook het ontbreken van voldoende ontspanningsgelegenheden doet zich van jaar tot jaar meer gevoelen, vooral bij minder gunstige weersomstandigheden. In de eerste plaats is hierbij de kam peerder betrokken; hij ontvlucht dan de betrekkelijk kleine ruimte van zijn tent en zoekt elders zijn vertier. Voor zieningen op de terreinen om de gasten bij slecht weer of des avonds te kunnen bezighouden zijn zeer gewenst. Voor het komende jaar zijn het met name twee punten die ons zullen bezig houden: de prijsontwikkeling en de onderzoekingen naar olie en gas. De prijsontwikkeling is een punt, dat ook in de toeristische sector het komen de jaar zeer veel aandacht zal ver eisen. De toenemende stijging van de kosten van levensonderhoud maakt het met name voor de hotel- en pension houders moeilijk, thans een prijs voor het komende seizoen vast te stellen. Als gevolg van de onzekerheden op dit punt kunnen de prijzen licht te hoog opgevoerd worden. Door de ontwikkelingen in EEG-ver- band verliest ons land steeds meer van de naam van goedkoopte-eiland. Welke de gevolgen deze ontwikkeling voor ons land in toeristisch opzicht zal hebben is moeilijk te voorspellen. De onderzoekngen naar olie en gas hebben de Waddeneilanden in het brandpunt van de belangstelling ge plaatst. De boortorens en alles wat zich daarom heen beweegt, zullen zij het tijdelijk de schoonheid van het land schap aantasten. Hoe de ontwikkeling zal zijn wanneer er gas en/of olie gevon den worden is een open vraag. Blijft het beperkt tot afsluiters en ja-knik- kers, dan behoeft men nauwelijks te vrezen voor een ontsiering van het landschap. De publiciteit rond deze hele geschiedenis kan ons thans de meeste schade berokkenen. Wat zal het zijn in 1964: veel gassen of veel gasten? Toeristisch gezien is alleen het laat ste voor ons interessant, opdat deze voor Texel zo belangrijke bestaansbron verder uitgroeit. Wij hopen, dat U het komende jaar een ruim aandeel hieruit mag putten. JWD. NOG KAARTEN VOOR PAARDENSPORTFEESTAVOND Het bestuur van de Paardensport- vereniging deelt mee, dat voor de feest avond op zaterdag 4 januari nog enkele kaarten verkrijgbaar zijn bij mevr. B. Keesom-Karsten, Schilderweg, tel. (02220) 2729, Tijdens de feestavond zullen de prij- zenn worden uitgereikt van het Con- cours-Hippique, Concours d'Elégance en het ringsteken. door J. Th Bij een terugblik op het jaar 1963 kunnen we voor wat betreft de visserij allereerst constateren, dat de winsten over de qehele linie wat lager zijn ge weest dan in 1962, al zijn de bedrijfs- uitkomsten niet bijzonder ongunstig. Waarschijnlijk is de langdurige en strenge winter de oorzaak van het feit, dat de Noordzeevisserij te kampen heeft gehad met zeer kleine vangsten van tong. De prijzen die deze vissoort opbracht, zijn daarentegen ongekend hoog geworden. Dat kon echter de kleine vangsten niet goedmaken. Schol, wijting en de andere vissoor ten hebben van de strenge winter vrij wel niets geleden, maar brachten over het algemeen een lagere prijs op. Haring is er door de kottervloot in ongekende hoeveelheden gevangen, maar kon in veel gevallen de opvang- prijs niet halen: grote hoeveelheden zijn tot vismeel verwerkt! Duidelijk is het, dat de consument niet heeft kunnen profiteren van de grote vangsten. Zeker zou coöperatieve visafzet door de vis sers zélf de oplossing van dit probleem kunnen brengen. De garnalenvisserij is in het algemeen weinig rooskleurig geweest. Wél waren de vangsten zeer groot, maar de garna len brachten weinig op. Zóveel garnalen heeft men moeten doordraaien, dat het Opvangfonds met grote tekorten heeft te kampen. Hier zou de pelmachine grote verbetering kunnen betekenen. Met deze pelmachine wordt op het ogenblik nog geëxperimenteerd, maar het ziet er naar uit, dat hij binnenkort in bedrijf zal worden gesteld. Voor de garnalenvisserij liggen de kaarten voor de nabije toekomst dus toch niet on gunstig. De wulkenvisserij boet voor Texel nog steeds meer aan betekenis is. Nog slechts enkele vaartuigen beoefenen Boom WEET U DAT... de bekende hoortoestellenspeciallst GEERVLIET N Vuit Amster dam Iedere Ie woensdag van de maand aanwezig Is bij de firma Halee, Beatrixstraat 52, Den Helder voor het geven van Inlichtin gen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE Inzake de aanschaffing van een boortoestel? Wij leveren hoortoestellen, oorhangers en hoorbrillen van de beste fabrikaten Komt u eens op onze zitting? U zult er geen spijt van hebben. Desgewenst komen wij u thuis bezoeken. GEERVLIET NV., Keizersgracht 411, Amsterdam. Tel 237728 (020) Het is zondagochtend, een uur of elf. We zijn in een klein vertrek vol inge wikkelde toestellen met knipperende lichtjes. Het kamertje is vol bovenaardse geluiden. Het geruis, gesis en getjilp komt uit een kleine luidspreker, die deel uitmaakt van de zend- en cntvanginstallatie, die zoveel runimte in beslag neemt, dat voor ons in het 2x3 meter grote vertrek, nauwelijks plaats is. Telkens kruipen we van de ene hoek naar de andere om de man niet in de weg te staan, die bij het bedienen van deze elektronische wir-war van de ene „set" naar de andere loopt. Desondanks zijn we welkom bij de heer M. C. de Gorter, die bereid was ons een blik te gunnen in deze wonderlijke wereld, de wereld van de zendamateurs. H.i'mum BÜH We leerden de Teso-direkteur als zendamateur kennen toen we zijn stem hoorden voor....de radio. Voor iede re beziter van een radiotoestel dat in staat is de amateurband te ontvangen, is het mogelijk de gesprekken tussen zendamateurs te volgen. Wanneer men op zondagochtend luistert, is de kans groot dat men de heer De Gorter hoort Voor een niet-ingewijde kunnen zijn gesprekken nauwelijks interessant zijn. Voor de meesten zijn de verhan delingen die amateurs voor hun zen ders ten beste geven zelfs niet ver staanbaar doordat zij van een op En gels lijkend jargon vol merkwaardige afkortingen gebruik maken. Dat wig het met de heer De Gorter te doen hadden kon dan ook alleen maar af geleid worden uit het herhaaldelijke „PA-nul-MDG, PA-nul-MDG waarin de initialen van de enige ac tieve Texelse zendamateur zijn ver vat. Het zijn de roepletters van de heer De Gorter - door zijn radiovrien den Martin genoemd - die al sinds 1936 zijn boeiende hobby beoefent. Ingaande op zijn uitnodiging ,,om eens langs te komen" op een zondag ochtend, belden we aan bij het rijke lijk van antennemasten voorziene huis aan de Haffelderweg. „De trap op en doorlopen tot het eind van het gange tje", zei de dochter des huizes. En kele ogenblikken later zaten we in het elektronische heiligdom. Elke zondag Als het enigszins mogelijk is zit de heer De Gorter elke zondag tussen de grijze panelen van zijn zenders. Het moet ongetwijfeld prettig zijn om hier de Teso-zorgen voor enkele uren te vergeten en eens over modulators, transmittors en convertertjes te praten inplaats van dienstregelingen, veerbo ten en fuikhavens. Toch schiet er steeds minder tijd voor de hobby over. In een hoek staat een half afgebouwd apparaat, al we ken. „Moet ik nog in elkaar zetten", verklaart de heer De Gorter. Op een plank ligt een stapel kaartjes die nog steeds weggestuurd moeten worden om een of ander certificaat te kunnen krijgen. „Je komt nergens meer aan toe tegenwoordig Een bepaald geluid uit de luidspre ker trekt de aandacht. Uit het raadsel- actige gebrabbel trekt de heer De Gorter zijn conclusies: „Iemand uit Benghazi in Libyë; komt prachtig door. Sterkte zes! Nog nooit mee ge werkt. Eens proberenSchakelaars worden omgehaald en nu spreekt PA- nul-MDG op Texel tot de amateur in Afrika Ze hebben voordien nog nooit met elkaar „gewerkt" maar de twee amateurs worstelen kennelijk met de zelfde technische problemen met hun zenders. Ze geven elkaar raad maar blijven op het technische vlak. PTT eisen Zenden is een fascinerende hobby die echter eisen stelt. Of liever gezegd: PTT stelt die eisen. Om officieel als zendamateur geregistreerd te worden moet een vrij zwaar examen worden afgelegd. Een intensieve studie is naast een flinke practische ervaring nodig om in het bezit te komen van de z.g. A-machtiging waarmee „alles" mag. En dat „alles" is wettelijk zeer beperkt. Een amateur kan maar niet zomaar een amusementsprogramma uitzenden. Zelfs mag hij niet langer dan 2 minuten gramofoonmuziek uit zenden. In zijn gesprekken moet de amateur zich tot radiotechmsche aan gelegenheden beperken. Vooral dat laatste maakt het voor een leek hele maal niét aanlokkelijk om te gaan zenden Bovendien is het vrijwel on mogelijk een zender te kopen. Die ap paraten moet men zelf bouwen. „Met honderd gulden doe je al heel wat", vertelt de heer De Gorter, die al zijn apparatuur zelf in elkaar heeft gezet. „Home-made!". Het vermogen van de Texelse zen der is 150 watt, méér is wettelijk niet toegestaan. Met deze energie kan men onder gunstige omstandigheden de hele aarde bestrijken. Visitekaartjes Aan de wand van het kleine kamer tje hangen er een paar maar op de zolder staan kisten vol met de zoge naamde QSL-kaarten. Het is de ge woonte dat amateurs, nadat ze een ge sprek hebben gevoerd, elkaar als een soort bevestiging ervan een kaartje toesturen. Het zijn heel merkwaardige kaartjes, ter grootte van 'n briefkaart maar voorzien van alle gegevens, de betrokken amateur en z'n zenders be treffende. De QSL kaart van PA-nul-MDG is geinspireerd op zijn Texelse stand plaats: ïtfo&cwuJ Bijna elke week komen er een paar kaartjes bij in de collctie. Aan de wand zien we er een van een zekere Joh. A. Litwan uit Okinawa en een andere van een amateur uit Kongo. In elk land zitten zendamateurs en uit elk land komen er kaartjes. Zelfs van achter het ijzeren gordijn Interessant is ook het CAA-certifi- caat. Het is het bewijs dat men met een aantal stations bij de Zuidpool heeft gewerkt! Helaas kunnen we geen geslaagde verbinding met Amerika meemaken ondanks de pogingen die de heer De Gorter doet. Verschillende golflengten worden geprobeerd maar de nieuwe wereld reageert niet. „Jammer, als je zoiets wilt demonstreren, mislukt het natuurlijk". Het zit 'm in de condities die van de ene dag op de andere heel verschillend kunnen zijn. Vaak is de zon de schuld van minder goede om standigheden. Zonnevlekkenactiviteit maakt behoorlijk „werken" vaak on mogelijk. Met minder ver afgelegen landen gaat het nu beter". Om met een amateur in Amstelveen te werken wordt de grote tien-ele- ments antenne in stelling gebracht door aan een wiel te draaien. Zo kan de zendenergie in een „beam" in de richting van de plaats worden ge stuwd. Het is de twee meterband die minder druk is dan de andere golf lengten. Spoedig gaan de technische praatjes over en weer en beraden de gesprekspartners zich over het pro bleem van een „snelle QSB", een „hooggepiekte modulatie" en andere zaken waarnaar we slechts met ver bijstering kunnen luisteren. Hoe is het mogelijk deze visserij, maar de resultaten zijn pover. Resumerend mogen we zeggen dat de vangsten, met uitzondering van de tong, zeer goed zijn geweest. De afzetmoge lijkheden laten nog te wensen over. Voor het bedrijf zélf ligt hier een taak, al zal de weg naar het doel moeizaam blijken te zijn We leven nu eenmaal in een tijd, waarin het duidelijk wordt, dat de visser er met het aanbrengen van de vangst nog niet is. Hij zal zich ook met de afzet moeten gaan bezighouden. Zoals eerder in de Texelse Courant werd gepubliceerd, is de Texelse vloot een der best uitgeruste kottervloten van Nederland. Ook in 1963 zijn weer ver schillende nieuwe schepen aan het ge heel toegevoegd De nieuwe vaartuigen kenmerken zich door sterkere motoren en een rijkdom aan elektronische in strumenten om de vangsten op te voe ren. Nogmaals: willen deze vernieuwin gen hun volle profijt afwerpen, dan zal de visafzet vergroot moeten worden. Jammer in dit verband is het dat Engeland zich nog niet heeft aange sloten bij de Europese Economische Ge meenschap. Als dat hopelijk binnen niet te lange tijd wél het geval is, zal dit visetende land een groot deel van onze productie kunnen opnemen. VRAGEN VAN PROVINCIALE STATEN Gevraagd wordt of gedeputeerde staten kunnen mededelen of de tariefs verhoging met betrekking tot de over tocht van auto's, zoals deze door de N.V. TESO is toegepast, binnen rede lijke grenzen is gebleven. Met betrekking tot het voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van het verharden van Okusweg in de gemeente Texel wordt door een lid de vraag gesteld, of er van mag worden uitgegaan, dat bij aanvaarding van dit voorstel de bijdragen van rijk en provincie, resp. 50% en 40% van de aanlegkosten, bij de aanleg van iedere toeristische weg of een weg aan te leggen in een recreatiegebied, in de toekomst beschikbaar zullen zijn. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 24 december 1963 Geboren- Marija. dv. Goosen Wester- laken en Johanna Westenberg; Reinerus Richardus Wilhelmus, zv. Richardus R. Kleinveld en Antonia J ten Brink; Simone Henny, dv. Dirk Wuis en Grietje de Wit. Ondertrouwd: Antonius Boogaard en Johanna A. Bekker Overleden: Martje Platvoet, wv. Vlas, oud 80 jaar. CORRESPONDENT BENOEMD VOOR DEN HOORN Met ingang van 1 januari 1964 heb ben wij de heer Daan Welboren, Loods mansduin te Den Hoorn benoemd tot correspondent voor ons blad. De heer Welboren volgt de heer F. Zwanenburg op, die voordien onze nieuwsman voor Den Hoorn was. De h^er Zwanenburg danken wij van harte voor het werk, dat hij in het belang van de Texelse Courant gedurende de afgelopen jaren heeft verricht. De heer Welboren wensen wij veel succes in zijn functie en hopen dat hij van de Hoornders de nodige medewer king mag ondervinden. Redactie Texelse Courant DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. P. Burger- H. Bruining 20 C. Vinke-G. Dros 20 S. v. Heerwaarden-C. v.d. Werf 20 D. v.d. Werf-Jn. Stam 02 Andijk-Texel: A. C. Grooteman-J. Hooijberg 11 P. Burger-C. Meedendorp 11 J. A. Groot-C. Dijker 02 J. Groot Szn.-S. Ros 11 J. Groot Kzn.-C. v Heer waarden 02 W. Klinger-J. v Heerwaarden 20 D. Akkerman-J. Vinke 20 J. de Hartog-C. Vinke 11 D. Blom-G. Dros 11 J. Koster20 11—9 Dit keer moesten we met negen man de strijd aanbinden. J Vinke zorgde spoedig voor een 40 achterstand De spanning keerde terug door overwin ningen van C. Dijker en C. v. Heerwaar- den. C. Meedendorp had het tenslotte in de hand de strijd in een onbeslist 1010 te beëindigen. Ook hem ontging iets en hiermede verloren we deze laatste wedstrijd. Dit brengt ons in de eind rangschikking samen met Andijk op een gedeelde 5e en 6e plaats met 8 punten uit 8 wedstrijden.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3