Gr eep uit het nieuws van 1963 KERKELIJK LEVEN 6 jan. Da. G. A. Reinhold- Scheuer mann neemt afscheid van de Doopsge zinde gemeente van Oosterend. 16 maart Geref Kerk te Oosterend neemt nieuw orgel in gebruik. 24 maart De heer C. Bakker te Oudeschild, 40 jaar lid van R.K. Kerk koor te Oudeschild. 27 maart Geref. Kerk te Den Burg neemt nieuw orgel in gebruik. 9 juni Ds. T. van Leeuwen doet zijn intrede in de Geref. Kerk te Oos terend. 25 juni Mgr. Van Doodewaard wordt op Texel ingehaald. 21 aug. Pastoor Persoon legt eerste steen hulpkerk te De Koog. 11 okt. Pastoor Persoon legt eerste steen van R.K. Kleuterschool. 18 okt. Vernieuwd „Eben Haëzer" overgedragen aan N.H. Kerkvoogdij. 17 nov. Ds. P Uidam doet intrede in Geref. Kerk te Den Burg. 29 nov N.H. Gemeente De Koog neemt nieuw orgel in gebruik. GEMEENTEWEZEN 2 maait Burgemeester De Koning stelt commissie van onderzoek N.V. TESO in. 4 april Huize „Irene" na verbou wing heropend. 2 juli De heer S. van Heeringen legt eerste steen nieuw GSW-gebouw. 9 juli Mej. M. Brouwer neemt af scheid a's onderwijzeres aan de Jac. P. Thijsseschool, na een 46-jarige carrière. 1 okt. B. en W. bieden Raad slui tende begroting aan. 10 dec. Nieuw G.S.W.-gebouw in gebruik genomen. VREEMDELINGENVERKEER 19 febr. Familie Luiken uitgeno digd door V V V. voor gratis verblijf op Texel. Pasen - Enorme onverwachte drukte op Texel. 6 mei V V.V Texel viert 25-jarig bestaan. 12 ju - Tex< 'lm draait regelmatig in biosc op. 20 juli Familie Luiken komt op uitnódiging van V.\ 7. en middenstand van De Koog één w._k gratis op Texel logeren VISSERIJ 1 mei TX 38 ingericht als „hen- gelschip" 29 ju ij Nieuw VTB vrachtschip tijdens proefvaart overgedragen. juli - TX 36 voor de heer J. v d. Vis tijde -s proefvaart overgedragen 30 juli Kotter TX 15 trekt IJmuider kotter b j de Hors vlot 2 aug Kotter „Willy Catherine" strandt op Vliehors. Texelse redders brengen bemanning in veiligheid. 3 dec TX 66 „Petrus Maria" tij dens proefvaart overgedragen aan de heer J. Th. Boom. POLITIEZAKEN 17 okt Rijkspolitie betrapt vijf stropers bij Den Hoorn. 24 okt TESO-employé wegens verduistering opnieuw aangehouden. JUBILEA 19 febr. Echtpaar J. de Waard- Bakker 60 jaar getrouwd. 2 maart Gymvereniging Texel viert 40-jarig jubileum. 30 maart Burgemeester De Koning viert 12' -jarig ambtsjubileum. 3 april Echtpaar J. J. Bruin-v.d. Vliet 55 jaar getrouwd. 30 maart De heer Jac. van Heer waarden 25 jaar bij P.T.T. 26 apri! Gymvereniging Oosterend viert 10-j irig bestaan. 14 mei Echtpaar L. Vermeulen- Wegman zestig jaar getrouwd. 17 mei Echtpaar Jb. Eelman Gzn.- Bruin vijftig jaar getrouwd. 1 juni Pastoor P. T. Brinkman, De Cocksdorp, viert 25-jarig priesterfeest. 7 aug. Echtpaar D Roeper-Daalder zestig jaar getrouwd. 29 aug De heer J. Kramer 25 jaar in dienst bij Texelse Courant. 21 sept. De heer C. Koopman 25 jaar in dienst bij J. C Rab N.V. 5 okt. Echtpaar Kuyper-Kuiper vijftig jaar getrouwd. 10 nov, G. Wilner en A. H. Hillen 25 jaar in dienst bij de PTT. 1 nov. Adjudant J. Gulmans I2V2 jaar groepscommandant. ONGEVALLEN EN BRANDEN 2 jan De heer P. Mozes slipt met zijn Borg ward en rijdt de sloot in. 6 jan De heer J. Graaf uit De Cocksdorp wordt op de Hoofdweg aan gereden door de heer N. Roeper, „Hoo- gezand". Flinke schade aan beide wa gens. 30 jan H. Hilverda, De Koog, ont snapt aan gevolgen van gasontploffing. ,Febr. Het zes-jarige dochtertje Hedwig van de familie F. Standaart valt in een wak en wordt op tijd gered door de heer Van Strien. 9 febr Auto rijdt op geparkeerde vrachtwagen nabij Zuivelfabriek. 10 febiDe heer D. Broer, Huize „Irene" breekt voet op drie plaatsen. 22 juni Stoompijp barst in oven van Bakkerij Snik. Ontploffing veroor zaakt grote schrik en schade. 18 sept. Felle brand verwoest „De Hertekamp". N.V T.E.S.O. 3 jan. TESO krijgt de beschikking over een marinehelicopter om zieken over het bevroren Marsdiep te brengen. 31 jan Burgemeester De Koning opent nieuw T.E.M.-kantoor. 4 febr Directeur Siebenga Mulder door de Raad van Commissarissen der N.V. TESO geschorst. 6 febr. De heer M. C. de Gorter tot waarnemend directeur N.V. TESO be noemd. 22 febr. Vergadering TESO. afge last. Burgemeester C. De Koning be noemt commissie van onderzoek. 19 febr. TESO-bus komt in botsing met Daf-personenwagen. 4 april TESO besluit tot het aan brengen van zijladingen in de „Mars diep". 29 april De heer J. de Vries 25 jaar in dienst bij TESO. 11 mei „Marsdiep" tewatergelaten en gedoopt. Pinksteren Alle drukterekords gebroken. TESO vervoerde 370 auto's méér dan het vorige jaar. Begin juni Bootverbinding Texel- Vlieland niet langer mogelijk. 15 juli TESO verhoogt vervoers- tarieven personenauto's. 11 juli „Marsdiep" gereed. 18 juli Eerste technische proef vaart „Marsdiep". 15 juli Ongekende drukte aan het begin van de bouwvakvakanties. Automobilisten wachtten te Den Helder tot 13 uren. 23 aug. TESO-directeur P. Sibinga Mulder neemt ontslag. 11 okt. Tijdens aandeelhouders vergadering N.V. TESO wordt commis saris G. Bakker met grote meerderheid herkozen. 17 okt. Kapitein P. Dogger over leden. 4 nov. „De Dageraad" komt bij Den Helder in aanvaring met Texelse kotter TX 25 van de heer H. van Dijk. 29 nov. De heer M. C. de Gorter met grote meerderheid tot TESO-direc teur gekozen. 6 dec. „Dokter Wagemaker" ver laat Texel. 1 januari Elfstedenrijders Jeen v.d. Berg, Jeen Wester, Uitham en Reinier Paping naar Texel uitgenodigd om de monstratie te verzorgen te Den Burg. 2 maart De heer A. Vinke ontvangt eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. 2 maart De dooi valt in. Wegen be perkt berijdbaar door qpdooi. Maart Mevr Bakker, De Waal wint ƒ1000,maar prijs wordt niet toegekend, omdat aan bepaalde voor waarden niet is voldaan. Maart De maatschappij Victoria- films te Amsterdam maakt plannen be kend om op Texel Georgische opstand te verfilmen. 22-23 maart „Oranjevereniging' organiseert Hobbyshow te De Koog. 22 maart Sijp Kuiper, De Waal. vindt eerste kievitsei. 29 maart Ds. W. A. Soesan krijgt Fiat cadeau van gemeenteleden. 11 april Fa. Kaczor opent nieuw garagebedrijf. 9 april N.L.R. begint weer met raketproefnemingen op Texel. 16 april Gymvereniging Texel neemt sportleider J. v.d. Velde in dienst. 23 april Schooljeugd krijgt les aan Shell-verkeersschool. 23 april Babysitcentrale begint te draaien. 30 april Namens de Texelse be volking wordt aan Koningin Juliana een lam aangeboden. 29 april De heer P. Dros Bzn. krijgt eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. 28 april Groep Texelaars organi seert te De Waal „ijsrevue". 4 mei Georgische oud-strijder be zoekt met Russische delegatie Texel 27 mei Eerste paal voor fuikhaven geslagen. Op deze in 1945 qemaakte foto ziet men temidden van zijn Georqische land genoten de heer Dzimsheleishwili. 25 mei N.A.T.U. viert zomerbijeen- komst op Texel. 1 juni De heer J. A. Hillen te De Koog opent trampolinepark. 9 juni Texelse koren bezetten uit stekende plaats tijdens concours te Medemblik. ALLERLEI Januari Texel in de greep van de strengste en langdurigste winter sinds mensenheugenis. Bootdiensten vallen uit. Door de gladheid ontstaan tal van slippartijen in het verkeer. De Texelse ijsclubs organiseren wedstrijden 4 jan. Hamsterwoede onder de Texelaars nadat in de krant was ver meld dat de brandstoffenvoorraden op het eiland snel zouden zijn uitgeput. 5 jan. N.V. Kruk uit Heiloo ruimt groot aantal bunkers bij Den Hoorn op. 6 jan. Van een korte p'eriode van dooi wordt gebruik gemaakt om het eiland te bevoorraden. Hamsterzucht verdwijnt. 7 jan. Kottervloot breekt fcich door het ijs een weg naar de haring. 13 jan. Ned. kampioen schoonrij- den demonstreert op ijsbaan te Den Burg. 's Avonds werd een groot gecos- tumeerd ïjsfeest gehouden. 10 jan. Piet Saai uit De Cocksdorp wordt Texels schaatskampioen. 15 jan Baardenclub opgericht. Gestart is met negen leden. 11 jan. Anneke Grönloh en Harry Mooten bezoeken Texel om amateurs avond van Muziekschool Kok luister bij te zetten. 16 jan. Helicopter brengt zes per sonen (emigrantenfamilie Reitsma) naar het vasteland. 19 jan „De Dageraad" worstelt acht uur met het ijs. Marinesleepboot biedt hulp. 21 jan. Luchtverbinding met Am sterdam. Eerste twee Dakota's volge boekt. 21 jan Lody Bremer uit Oosterend door helicopter naar Den Helder ge bracht wegens acute blindedarmont steking. 22 jan. Paardensportvereniging houdt geslaagde arresleewedstrijd met ringrijderij in de Dennen. 24 jan. Eerste lentebode: Twee lammeren worden geboren op het be drijf van de heer Veeger, „Lindehoeve". 25 jan. Na een aanvankelijke ver mindering van de vorst, begint de win ter weer met volle hevigheid. 30 jan. Mej. l^et de Vries kam pioene van Texel bij hardrijden voor dames te Oost 3 febr. Wandeltocht ten bate van „Open het Dorp", opbrengst ƒ650, Febr. Grote troepen vogels verke ren ten gevolge van de aanhoudende winter in nood. Krant roept op tot hulp. Febr. Op Texel worden alle hon den en katten ingeënt tegen rabies. 12 febr. Oosterend maakt plannen voor feest bekend. 12 febr. Mevr. A. van Boven- Kruier door helicopter naar Den Helder gebracht. 12 febr. Mevr. D. de Ridder-van Heerwaarden per helicopter naar Den Helder als „spoedeisend kraamgeval". Febr Texelse leerlingen van Hel- derse L.T.S. worden i.v.m. slechte ver binding in Den Helder bij particulieren ondergebracht. Rijk en gemeente dra gen bij in de kosten. 12 juni De heer P. Wensvoort ont vangt Schimmel-Virulyprijs. 23 juni Groot Turnfeest van Turn kring Hollands Noorderkwartier op Texel. 15 juni Schoolelftal Sint Jozef school kampioen. 19 juni Centrale broodbakkerij te Oudeschild geopend. 1 juli Luchtvaartbedrijf Sinberg failliet. 1 juli Rijkswaterstaat begint met aanleg tweede haven ten behoeve van Zoöl. Station. 7 juli De heer J. M. de Vries wordt hengelkamipoen. 10 juli Twee jonge Texelaars lopen „Kennedy-mars". 10 juli De heer W. v.d. Wal vertoont vijfpotig kalf te De Koog. 15 juli Dooi technische onvolko- mendheid mislukt raketproef bij vuur toren 15 juli Drie Duitsers, die wapens uit hun pension te De Koog hadden ontvreemd, door politie aangehouden. 20 juli Reclamevliegtuig maakt noodlanding op strand. 30 juli Vijf Texelaars onderschei den met Nw-Guinea herinneringskruis. 4 aug. Kapipeertent te De Koog door bliksem getroffen. Kampeerders ongedeerd. 5 aug. Praktiserende nudisten naar elders verwezen, 6 aug. Burgemeester De Koning opent graansilo te De Waal. 10 aug. Burgemeester stelt graan silo's voor C.A.V. in gebruik. 1 aug. Prof ir. Thijsse kondigt plan aan om luchthaven aan te leggen ten oosten van Texel en Vlieland. 15 aug Burgemeester opent feesten „Oosterend weer Present". 17 aug. Oosterender feesten wer den daverend succes. 28 aug. LTB neemt grootste graan silo van Texel in gebruik. 28 sept. Zeer geslaagde reünie van oud-leerlingen Zeevaartschool. 12 okt. Vijf ton zware walvis spoelt aan bij De Koog. 21 okt. R.H.B.S. op werkweek in Parijs brengt groeten van ons blad over aan de redactie van „Le Figaro" Medio oktober Massale vergifti ging van wild nabij De Cocksdorp. 23 okt. Twee jongetjes (10 en 11) reizen van Goes naar Texel na moei lijkheden thuis. 23 okt. Mevr. M. Bakker-Bruin, De Waal, wint pony. 2 nov. Topbiljarter Henk Scholten demonstreert op Texel. 1 nov. Caltex laat 2 ton spring stof naar Texel brengen. 5 nov. S.S.L. begint Seismisch onderzoek op Texels strand. 12 nov. De Friese Informatiedienst deelt mee dat de bij de Texelse zaken- FOUTJE IN DE KERSTPUZZEL „ONS CONTACT" De redactie van „Ons Contact", het mededelingenblad van de gezamenlijke Texelse Coöperaties, verzoekt ons te willen vermelden, dat in de doorlopende kruiswoordpuzzel in het kerstnummer een fout is geslopen. Bij 7 horizontaal zou aan het eerste woord als tweede letter de E moeten worden toegevoegd. Taalkundig is dit niet juist. Voor de plaatsnaam in 4 vertikaal dient men te lezen: plaats in Noord-Brabant. Oplossingen moeten op maandag 6 januari in het bezit van de C.A.V. zijn (kantoor Waalderstraat). UIT HET JAARVERSLAG VAN DE VERENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONU MENTEN Helaas moesten in 1962 vele leden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, die een rondleiding door de Texelse terrei nen wilden maken, teleurgesteld wor den, doordat wegens militaire dienst van een der vogelwachters niet vol doende personeel hiervoor beschikbaar was. Aldus vernemen wij uit het dezer dagen verschenen Jaarverslag 1962/'63 van de Vereeniging. Dit jaar zullen de rondleidingen ech ter weer mogelijk zijn, zij het dat wij deze bij de steeds stijgende belangstel ling, toch wel binnen zekere grenzen moeten houden. Het belang van de broe dende vogels moet primair blijven! De kolonie op de Schorren achter de polder Eendracht telde in 1962 naar schatting 600 a 700 nesten van de grote stern en 1500 van het visdiefje. Dit be tekende een belangrijke vooruitgang, maar helaas werden op Hemelvaartsdag door storm alle nesten weggespoeld. Daardoor zijn er in het afgelopen broedseizoen maar zeer weinig jonge vogels groot geworden. Van de weide vogelterreinen is Drijvers Vogelweid de Bol wel het belangrijkste. Hier hebben weer 39 jaar kluten hun nest gehad. De vogelwachter T. Brouwer her dacht eind april 1962 het feit, dat hij 50 jaar geleden zijn werkzaamheden als vogelwachter voor „Vogelbescherming en voor de Vereeniging" had aangevan gen. Tn het supplement op het Handboek Natuurmonumenten wordt melding ge maakt van de aankoop door O-, K. en W. van „de Zeshonderd' gelegen bij de Zuivelfabriek te Den Burg, ter grootte van 2 ha. Dit is een ornithologisch en landschappelijk zeer belangrijk loof bosje. Door de aankoop door O., K. en W. werd eveneens tot Staatsnatuurre- servaat de Roggesloot ten zuiden van De Cocksdorp. Deze oude kreek met oeverlanden, ter grootte van 40 ha. is van grote botanische en ornithologische betekenis. VERTROKKEN PERSONEN Dirk W. Peeters, van Ruijslaan 1 naar Den Helder, Vechtstraat 44; Aant J. Betserna, van Schilderend 111 naar Leusden, Vlooswijkseweg 5, Klaas J. Pranger, van W van Beierenstr. 15 naar Amsterdam, R. de Beerenbrouck- straat 151 I; Theodora G. C. Janzen (wv. Vlaming) van Oosterend, Vliestr. 1 naar Den Helder, Bothastraat 23. INGEKOMEN PERSONEN Heinrich F. Frederiks (en gezin) van Amsterdam, J. Tooropstraat 130 I naar Beatrixlaan 50, Den Burg; Maria C. de Klerk, van Uithoorn, Pr. Christinelaan 103 naar S 14; Antoinetta Th. Zuide- wind, van Egmond aan Zee, Voorstr. 41 naar S 33. Dit is een archieffoto van de vorige week vrijdag overleden oud-veldwach ter, de heer O. Goënga, zoals de oude ren onder ons hem hebben gekend. De heer Goënga vervulde verschillen de andere functies. Zo was hij lange tijd werkzaam als marktmeester en gemeente-deurwaarder. Ook was hij enkele jaren commandant van de brandweer. Dinsdagmiddag is de heer Goënga door leden van de vrijwillige brandweer ten grave gedragen. lieden uitstaande debiteurengelden meer dan 6 miljoen gulden belopen. 14 nov. Texelse luchtwachters kregen vrijwilligersmedaille. 18 nov. Enorme windstoot richt grote schade aan. 26 nov. N.L.R. vuurt Duitse raket af bij vuurtoren. 28 nov. Eerste paal voor L.T.S. de grond in. 28 nov. De heer J. Drijver over leden. 12 dec Weer 2 ton munitie naar Texel. 21 dec. Geheimzinnig onderzoe kingsvaartuig verdwijnt weer uit de Waddenzee. ADVENTSAVOND PLATTELANDSVROUWEN De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afd. Texel, heeft op ge paste wijze adventsavond gevierd. Mevr. Harting droeg een paar kerstgedichten voor en een kerstverhaal. Het dameskoor onder leiding van de heer J. Visser zong enige nummers en ter afwisseling werden een paar platen van Mahelia Jackson gedraaid. Het geheel vormde een stijlvolle be levenis. BEJAARDENSOCIËTEIT DE COCKSDORP-EIERLAND HIELD EEN GESLAAGDE ADVENTSMIDDAG Met medewerking van de Platte landsvrouwen, afd. De Cocksdorp-Eier- land, had in hotel „De Hoop" een ad- ventsmiddag plaats voor de bejaarden en verdere genodigden. Uitgenodigd waren de Zusterkring „De Kandelaar", een zangkoortje, een muziektrio en nog velen, die hun mede werking verleenden, waren aanwezig. Hotel „De Hoop" had een feestelijk aanzien, ook de kerstboom ontbrak niet; de zaal was geheel bezet. Om ruim drie uur opende mevr. Meindertsma met, een hartelijk welkom en een gedicht, dat inhield het wereld gebeuren met zijn lief en leed en het kerstgebeuren van „Vrede op aarde". De middag werd geopend met een samenzang „Stille Nacht", met begelei ding van mevr. Siebinga (piano). Daarna zong het koortje enige liederen onder leiding van meester Smeenk; het geheel kwam goed tot zijn recht. Na het zangkoortje las mevr. Stomp een gedicht voor van Jezus' geboorte. Vervolgens werd een muziekstukje door het trio, bestaande uit mevr. Sie binga, piano, mevr. Beumkes, viool, en en de heer Smeenk, viool, ten beste gegeven. Deze muziek klonk heel mooi. Van mevr. Meindertsma kregen we nu een kerstverhaal te horen. Het verhaal ging over een bejaarde predikant, die in een arme gemeente stond. Hij wilde zijn werk, gezien zijn leeftijd, wel neerleggen, maar de Ker- keraad stond er op, dat hij zijn werk voortzette. In de gemeente was een arm gezin, nl dat van Moeder Trine. Zij moest hard werken om het gezin staande te houden. Haar zoontje Lars (hij liep altijd met verscheurde kleren aan) werd altijd Voddelars genoemd. Voddelars ging ook altijd in vodden ge huld naar de kerk Maar de geschiede nis van het Kindeke, dat geboren moest worden, dat de dominee vertelde, daar begreep hij niets van. Aldoor zocht Voddelars maar naar het Kindje, dat geboren moest worden en dat hij niet kon vinden. Tenslotte vond hij bij de poort van de rijke boer Petterson een vondelingetje in doeken gewikkeld Met grote vreugde ging hij met zijn last naar huis, in de vaste over tuiging, dat hij nu het Kerstkindje had gevonden. Na dit mooie kerstverhaal werd er pauze gehouden en werden wij onthaald door de Plattelandsvrouwen met koffie en banket. Na de pauze zong het koortje met begeleiding van mevr. Siebinga, piano, en mevr. Beumkes, viool, gevolgd door muziek van het trio. Als volgende programmapunt kregen we het bekende kerstspel te zien, „De aanbidding van het Kindeke in de kribbe", waarna samenzang van „Komt allen tezamen". Hierna werd weer gepauzeerd, waar na mevr. Zuidema het gedicht „Het Christuskind" voorlas en samen werd gezongen „Nu sijt wellekome". Na deze samenzang zong het koortje nog een keer en bracht het trio nog een stukje muziek Alzo een afwisseling van zang, muziek en gedichten. Aan het einde gekomen bedankte mevr. Meindertsma allen en deed tot onze spijt de mededeling, dat ze niet meer als voorzitster van de Plattelands vrouwen zal optreden. Dit getuigde ook de voorzitter van de bejaardensociëteit, de heer Zuidema, en deze bedankte mevr Meindertsma voor de vele dien sten. die zij voor haar vereniging heeft gedaan, Aan mevr. Beumkes en de heer Smeenk werd nog een kleine verrassing aangeboden. Al met al een mooie middag. BRIDGEN Uitslag van de 8ste competitiedrive: 1. Echtpaar v.d. Heerik 71.30°/o 2. Kellner-van Lenten 58.33°/o 3. Backer-Raven 53.70°/o 4. mevr. Kooijman-Veenema 53.24% 5 Echtpaar Jouwersma 51.39% 6 Riteco-Zegers 50.46% 7. Bakker-Huizinga 46 30% 8. Echtpaar De Wit 42.59% 9 Stolk-Verstegen 41.20% 10. v.d. Galiën-Smit 31.48% B.: IV2. Echtpaar Beemsterboer 65.28% P/2. Dam-Dros 65.28% 3. Bos-Grootjen 63.89% 4. Luyckx-Wessels 54.86% 5. Bruin-Blom 48.61% 6. Gebr. van Sambeek 45.14% 7. Echtpaar Gilijamse 43.06% 8. mevr. Keijser-Roeper 34.72% 9. Ran-Backer 29.16% Stand volgens gemiddeld percentage: 1. Mantje-Veenema 58.13% 2. Dam-Dros 56.52% 3. Backer-Raven 56.15% 4. Bakker-Huizinga 56.11% 5 Kellner-van Lenten 53.46% 6. Echtpaar v.d. Heerik 53.32% Luyckx-Wessels 53.23% 8. Gebr. van Sambeek 50.63% 9 Bos-Grootjen 49 70% 10. Bruin-Blom 49.28% 11. Echtpaar Beemsterboer 48.54% 12. Riteco-Zegers 48.25% 13 Stolk-Verstegen 48.19% 14. Echtpaar Gilijamse 48.12% 15. Echtpaar Jouwersma 47.85% 16. Bakker-Ran 44.06% 17. Roeper-v.d. Werf 43.09% 18. v.d. Galiën-Smit 42.37% De eerste drive in het nieuwe jaar wordt gehouden woensdag 8 januari.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4