Cjroen 'kwartsJexels in het harL, Langdurig rumoer bij de jaarwisseling MEISJE GRAAF SPUITERIJ Vernielingen op Stenenplaats BARKER'S IJZERHANDEL N.V. 2250 IJDAG 3 JANUARI 1964 TEXELSE 77« JAARGANG No. 7824 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrgdjqp. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: famlliebericktea 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. nun. In de nacht van Oud op Nieuwjaar heeft een grote groep jongelui het tra ditionele voetzoekers- en rotjesfeest op de Stenenplaats te Den Burg laten ont aarden in luidruchtige ongeregeldheden v aarbij enkele vernielingen niet uitble ven. De herrie begon zoals gewoonlijk om 12 uur, toen honderden jongens naar de Stenenplaats kwamen om daar bij te dragen aan het oorverdovende lawaai door het ontsteken van vuurwerk. Evenals de vorige jaren werd een gro te kerstboom in brand gestoken, maar hiermee was de pret niet geëindigd. De jongelui vonden het nog lang niet wel letjes. Enkele knapen haalden van par ticulier terrein uit de omgeving, twee aanhangkarretjes waar mee wild tussen het publiek door werd gereden. Ternauwernood wisten de jongens die in karretjes zaten en door anderen wer den voortgeduuwd, etalageruiten en deuren te vermijden. Het wilde geros hielden de vehikels niet uit. Nadat de wielen er van af waren, was het spoedig ook met de rest gedaan. De schamele resten van de voertuigjes werden boven op de houten pomp gesleurd en in de A.N.W.B -wegwijzer gehangen. Ondertussen was de politie die met haar jeep in Den Burg patrouilleerde ten tonele verschenen, maar wijselijk doorgereden, ondanks het uitdagende gejoel van de honderden omstanders. Om het de politie en andere auto mobilisten lastig te maken, werd begon nen met het barricaderen van enkele straten die op het plein uitkomen. Aan het begin van de Weverstraat werden enkele half uitgebrande kerstbomen ge gooid met de resten van een der ver nielde karretjes. De versperring werd verstevigd met enkele tientallen gloed nieuwe groentekisten die werden weg gehaald bij de Fa. v d. Meer-Lange- veld uit de Binnenburg. De jongelui ^tampten de aldus gevormde ondoor dringbare wal flink aan zodat heel wat kisten kapot getrapt werden. Pogingen om de stapel in brand te steken mislukten. De petroleum die door een der knapen voor dit doel was bestemd bleek te zijn verdwenen. Intussen werd het verkeersknipper- licht op het plein onder handen geno men. Het was spoedig kapot. Zeer veel waardering van de omstan ders oogstte ook het initiatief van en kele ondernemende jongens die achter de garage van de Fa. J. Rey het wrak van een verongelukte personenauto weghaalden en dit in optocht naar de Stenenplaats sleepten Daar werden de krachten er op beproefd. Het strekt de knapen tot eer dat zij de nog bruik bare achteras met de wielen van de wagen intact lieten. Minder bewonderenswaardig was het vernielen van het pijpijzerenhek rond het bloemenperk op de Stenenplaats. Eerst om twee uur 's nachts keerde de rust weer. Niets tegen doen is het beste Hoe vreemd het ook klinkt. Dat de politie niet met krachtige middelen heeft ingegrepen en zich beperkt heeft tot het in het oog houden van de toe stand, is de beste manier om een derge lijk feest binnen zekere perken te hou den. Optreden heeft doorgaans een vol komen averechts effekt. Wel kan men de jongelui van een plein verjagen maar zo goed als zeker begint het feest op andere plaatsen in het dorp opnieuw Als de jeugd vernielingen wil plegen gebeurt dat toch wel. De politie kan niet overal tegelijk zijn. Veel ongemak kan worden voorkomen als de mensen er zelf rekening mee houden dat het Oudejaar is. Evenals met Luilak en Ouwesundcrklaas moet men 's nachts geen verplaatsbare eigen dommen langs de straat laten staan. Het is nu eenmaal een bedenkelijk soort tra ditie dat deze zaken dan worden weg gehaald en vaak op nauwelijks te berei ken plaatsen worden neergezet. Het dorp Den Hoorn staat om dit gebruik bekend Ook tijdens deze wisseling zijn diverse Jx>££®«1karren en kruiwagens overaj_^ït?£ngesleept. Zelfs personenauto^-t^erden verplaatst. Eén automobilist was zeer veront- aarcligd omdat tijdens het verplaatsen ah zijn - gehuurde - wagen enige scha de was ontstaan. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Bij Oudeschild hebben enkele mensen een oude afgedankte TESO-bus die als directiekeet bij de ruilverkavelings werkzaamheden wordt gebruikt, met behulp van een tractor naar Den Burg gesleept. Het voertuig werd in de Wil- helminalaan neergezet, waar de eige naars hem donderdagochtend konden halen. In Eierland hebben een drietal men sen hun vreugde over de komst van het nieuwe jaar op een andere wijze geuit- De ramen en gevels van drie huizen aan de Slufterweg werden ingesmeerd met teer. Enkele toeschouwers vonden dat dit iets te ver ging en maakten melding van het geval bij de politie. De daders zijn inmiddels gegrepen. De animo voor oude folkloristische gebruiken moge op Texel vrijwel zijn verdwenen, de gebeurtenissen ter viering van de jaarwisseling - als we dat tot de folklore rekenen - kunnen zich verheugen in een groeiende belang stelling. Waarmee we de vernielingen niet goed willen praten, want dat ging echt iets te ver. GEVRAAGD voor kantoorwerkzaamheden VAN DE RIJKSLANDBOUW- V O ORLICH TIN GENDI EN ST Wij vragen uw aandacht voor Het nieuwe jaar Zal het nieuwe jaar van onze zijde ook een nieuw geluid betekenen? U moet daar niet op rekenen. Waarschijn lijk zal het ook in 1964 weer groten deels „oude koek" zijn. Het zal weer gaan over het strooien van stikstof, over stekels, die er niet mogen zijn, over bossige weiden, die er ook in het nieuwe seizoen wel weer zullen zijn, over droogte en waterover last, enz. En toch hoop ik, dat er zowel in de ontwikkeling van de Texelse bedrijven als ook in onze artikeltjes een groei te zien zal zijn. Omdat ik nl. van mening ben - en daar zijn veel Texelse boeren met mij van overtuigd - dat het op de „oude" manier niet meer zal gaan. In het nieuwe jaar zal nog meer dan in het jaar, dat nu voorbij is gaan gel den, dat alleen die landbouwers mee kunnen doen, die werkelijk ondernemer zijn. We bedoelen er niets onaange naams mee, maar als „keuterboer" gaat het niet meer. Met vijf koetjes, 20 schapen en een half bundertje bieten komen we er niet meer, ook al is de productie van dat melkvee nog zo goed en doen de schapen het toch wel best. Naar ik meen zal dat geluid er ook moeten zijn in de rubriek van de Rijks- landbouwvoorlichtingendienst. En in dat opzicht kunnen we misschien toch spreken van een „nieuw" geluid. Intussen wil ik allen, die er telkens blijk van geven van mijn artikeltjes iets mee te pikken hartelijk danken voor hun waardering in het afgelopen jaar. Voor het nieuwe jaar wens ik allen, die er een gewoonte van maken, hetzij met zin of met tegenzin van mijn penne- vruchten kennis te nemen het allerbes te voor hun gezinnen en bedrijven. Wat is klein en wat is groot? In het jaaroverzicht maakte ik een enkele opmerking over de voorsprong van grote bedrijven boven kleine. Daar bij is natuurlijk door de lezers en ook door mij in de eerste plaats gedacht aan de oppervlakte grond. Hoewel dit vrij logisch is gaat het begrip groot en klein de laatste tijd toch wel eens een andere inhoud krijgen. O.g. dacht daar aan toen hij kermis nam van het jaaroverzicht van de heer H. Bruijn over de bollenteelt op Texel. Ik geloof dat geen Texelaar het aan zou durven om te zegen, dat de bollenteelt op ons eiland niets betekent. 'ïleel wat Texelaars vinden in tlfze tak van be drijf een gq^d^Sroodwinning. En toch is^jie^eppervlakte, die door deze bollen- eelt in beslag wordt genomen zo klein, dat hoogstens 10 landbouwers-veehou ders hierop een bestaan zouden vinden. In werkelijkheid is het een veelvoud van die tien. Dat bewijst dus duidelijk, dat niet al leen de oppervlakte grond bepalend is voor het groot of klein zijn van een be drijf. Het gaat er maar om wat men met die grond doet. Voor de praktijk betekent dit. Boeren, die slechts over een kleine oppervlakte grond kunnen beschikken en die de kennis, de moed en de energie hebben om leider van een bedrijf te zijn zullen het in een andere richting moeten zoe ken. Dit is zeker niet eenvoudig. Niet iedere goede boer heeft er slag van om bollenkweker te worden. Voor schapenfokker of -mester is ook niet iedereen in de wieg gelegd en pluimvee houden vinden velen ook maar een ris- GEMEENTERAADSVERGADERING Vergadering van de raad der gemeen te Texel op vrijdag 10 januari 1964, des namiddags 7.30 uur ten raadhuize (ver gaderzaal in het Polderhuis). Texel, 31 december 1963. De burgemeester van Texel, C. De Koning. 1. Nieuwjaarsrede. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Verlening van eervol ontslag aan de heer G. J. van der Glas, als onder wijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Burg. 5. Wijziging van de verordening op de heffing van straatbelasting. (zie voorstel en ontwerp-besluit) 6. Wijziging van de verordening op'de heffing van rioolgelden (zie voorstel en ontwerp-besluit). 7. Beslissing op het beroep van de heer Mr. H. Jochems te 's Graven- hage tegen het weigeren van een bouwvergunning. (zie ontwerp-besluit). 8. Aankoop van een perceel grond te Den Burgban de heer S. C. Keijser Johzn., aldaar i(zie ontwerp-besluit). 9. Aankoop van een gedeelte van het pand Groeneplaats 4a te Den Burg van de Firma Frans Zegel te Oude schild. i(zie ontwerp-besluit). 10, Beëindiging van de met de Polder Waal en Burg lopende erfpachts overeenkomst voor het perceel, kadastraal bekend gemeente Texel sectie I, nr. 473, en aangaan van een nieuwe overeenkomst. I(zie ontwerp-besluit). 11. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1963. De niet toegezonden stukken liggen ter secretarie ter inzage. GIFTEN WITTE KRUIS Oudeschild: Z 2,50; H. 2,50; R. 2,50; M. 2,50; V. 2,50 Den Hoorn: D. 10,00. kante onderneming. Om van fruitteelt nog maar niet te spreken Er is o.i. echter geen andere keus als een boer met weinig grond toch zijn deel van het nationaal inkomen wil ont vangen. Het gaat er niet om of U met j allerlei primitieve middelen en werk wijzen de dag op Uw bedrijf weet vol te maken, maar of U met gebruikma king van de nieuwste methoden en hulpmiddelen toch een volle dagtaak op het bedrijf hebt. Rendabele pootgoedtcclt In „Voorlichting en Onderzoek" van het Rijkslandbouwconsulentschap Leeu warden vonden we interessante gege vens omtrent de grootte van het poot- goed en de plantafstanden. In de be doelde proeven werd gebruik gemaakt van het ras Sirtema. Als potermaten werden gebruikt 35 - 40 mm., 40 - 50 mm. en 50 - 55 mm. Al deze maten poters werden zo ge plant, dat er van elke grootte 45.000, 55.000 en 65.000 planten per ha kwamen. U begrijpt dat de grootste maat poters met het grootste aantal planten per bunder een enorme hoeveelheid poot- goed vereist. Uit de proeven blijkt echter, dat deze grote hoeveelheid volkomen verant woord was. Om dit aan te tonen geven we enkele cijfers. Bij een plantenaantal van 45.000 per bunder gaf de maat 35 - 40 mm. een opbrengst van 29.400 kg per ha. Een zelfde aantal planten met de potermaat 50 - 55 mm. bracht het echter tot 38.000 kg per ha. Een meeropbrengst van 8V2 ton per bunder. Werd het aantal planten opgevoerd tot 65.000 per ha dan was de opbrengst bij de potermaat 35 - 40 mm. ook dui delijk hoger, nl. 33.600 kg. Ten opzichte van 45.000 planten bij dezelfde maat dus een opbrengstverhoging van ruim J 3£tón. U ziet wel, dat de potermaat van meer invloed is dan het aantal planten. Dit blijkt overtuigend uit de opbrengst van het object 65 000 planten met de potermaat 50 - 55 mm. Hierbij kwam men nl. tot een opbrengst van ruim 40 ton iper bunder. Dit betekent dat het verschil tussen het kleinste aantal plan ten met de kleinste potermaat en het hoogste aantal met de grootste poters 11 ton ten gunste van het laatste is. Een verschil om over na te denken. Ook bij berekening van de meerkos ten van het pootgoed blijkt, dat in dit geval gebruik van grof pootgoed met een flink aantal planten voor de boer financieel zeer aantrekkelijk is. C.v.Gr. DE RUILVERKAVELING IN 1964 Waarschijnlijk vertraagd tempo In de loop van het jaar, dat pas voor bij is, is van de zijde van de Plaatselijke Commissie en van de aan de Commissie toegevoegde deskundigen de verwach ting uitgesproken, dat het „grote" werk van de ruilverkaveling in 1964 goed deels haar beslag zou krijgen. Dit was ook de wens van de top van de Cul tuurtechnische Dienst. De laatste maanden is de Commissie wel duidelijk geworden, dat hiervan niets komt. Hoewel de rijksbegroting voor 1964 een gunstig perspectief bood voor handhaving en zelfs versnelling van het tempo bij de uitvoering van ruilverkavelingen blijkt dit in de prak tijk anders te zijn Het lijkt er op, dat door verdeling van het beschikbare be- N.V. Ncd. Gasunie tot B en W: VOORLOPIG GEEN GRONINGS AARDGAS NAAR TEXEL In een van de vorige raadsvergade ringen vroeg de heer Alb. Dros zich af of Texel in de naaste toekomst kans heetf om aangesloten te worden op het pijpleidingen-net dat bet Gronings aardgas over Nederland distribueert. Naar aanleiding van deze vraag infor meerden B en W bij de N.V. Nederland se Gasunie te Groningen. De Gasunie schrijft nu dat zij maar al te graag geheel Nederland van het Gro nings aardgas zou willen voorzien, maar dat de kans dat het eiland Texel daarin betrokken zou worden voorals nog ge ring is. Een voorziening naar Texel zou waar schijnlijk vanuit Den Helder moeten plaatsvinden. Op dit moment kan nog niets gezegd worden op welk moment de aardgasvoorziening tot Den Helder (dat tot het voorzieningsgebied van de hoogovens behoort) zal zijn doorgedron gen. Een waterkruising naar het eiland lijkt voor de potentiele behoefte, welke er thans aanwezig is, een oneconomische oplossing tenzij de gemeente daarin aanzienlijke mate zou willen bijdragen. De Gasunie stelt voor dat B en W over I a 2 jaar opnieuw naar de mogelijkhe den voor Texel informeren. Wellicht is de situatie inmiddels radicaal gewijzigd. Intussen zoii b.v. door het Gasinstituut een onderzoek kunnen worden inge steld of een pijpgasvoorziening met een propaan-lucht mengsel, dat zonde^ om bouwkosten uitwisselbaar is met het Groningse aardgas, mogelijk interessant is voor één of meer woonkernen in de gemeente. Een dergelijke oplossing zou een toekomstige afstandsvoorziening natuurlijk aantrekkelijker maken. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 27 december. C. Dijker - P. Bakelaar 1-1 Jac. v. Heerwaarden - J. Vinke 2-0 P. Kooiman - C. Vinke 1-1 Jo Schoo - H. Bruining 0-2 C. v Heerwaarden - J. Hooijberg 0-2 De stand in de competitie luidt: resp. partijen - punten - procent 1. S. van Heerwaarden 12 18 75 2. C. Dijker 10 11 70 3. P. Bakelaar 8 11 68,75 4. J. van Heerwaarden 10 12 60 5. J. Vinke 10 11 55 6. J. Hooijberg 12 13 54,17 7. C. P. Burger 12 13 54,17 8. C Vinke 12 13 54,17 9. P. Kooiman 12 13 54,17 10. H. Bruining 12 12 50 II C v. d. Werf 12 12 50 12. Jn Stam 8 8 50 13 C. van Heerwaarden 11 10 45,46 14. Jo Schoo 8 5 31,25 15. G. Dros 11 6 27,27 16. Jb. Koorn 10 5 25 17. D. v. d. Werf 12 5 20,83 KOTTER UIT IJMUIDEN BIJ TEXEL GEZONKEN De kotter IJM. 11 „De Poolster" die in de nacht van maandag op dinsdag in zinkende toestand geraakte op de Noordzee door een lek in het voorschip is dinsdagochtend gezonken op 10 mijl ten westen van de Eierlandse vuurtoren. Dit was anderhalf uur nadat de uit vijf koppen bestaande bemanning bij windkracht zes was overgenomen door de IJM 2, de „Neeltje". De^e is met de vijf geredden onderweg naar IJmuiden en is daar woensdag binnengelopen. De schipper van de „Poolster" heeft medegedeeld dat water binnendrong in het voorschip van de 68 ton metende IJM 11 „Poolster", die in 1948 werd ge bouwd en eigendom is van de rederij „De Dageraad" in IJmuiden. De beman ning moest spoedig de hulp inroepen van de IJM 2 de „Neeltje" van dezelfde rederij. De schipper deelde mee dat de plaats van het lek niet was te vinden. De pompen hadden geweigerd en de elek trische stroom viel uit. Wezenland Industrieterrein Ons nieuwe telefoonnummer is i drag over een groot aantal blokken het te verwerken bedrag voor een aantal oude ruilverkavelingen flink is besnoeid De Texelse Commissie is hierdoor zeer teleurgesteld en heeft het hierbij niet gelaten. Er zijn en worden nog pogingen gedaan om het te verwerken bedrag althans nog iets verhoogd te krijgen, maar we menen geen pessimist te zijn als we zeggen, dat de kaarten niet gun stig liggen. Zoals de vooruitzichten op 't moment zijn zal van de werkzaamheden, die op Texel nog uitgevoerd moeten worden in 1964 in ieder geval niet meer dan één derde deel haar beslag knjgen. De rest blijft dan liggen voor 1965. Balans laatste halfjaar 1963 Zoals de meeste Texelaars wel be kend is, is er het laatste halfjaar van 1963 vooral gewerkt in de on\geving van Den Hoorn en een gebied tussen de Veense Langweg, Lange Waalder- weg, Schilderweg en Halier weg. Er zul len nog wel enkele maanden van het nieuwe jaar nodig zijn om de laatste hand aan deze blokken te leggen. De nieuwe sloten zijn gegraven, de oude gedempt, er zijn tuinwallen geplaatst en egalisaties uitgevoerd, maar hiermee zijn we er niet. Wie een kijkje in deze gebieden neemt ziet wel, dat er nog heel wat moet gebeuren voordat koeien en schapen zich hier weer thuis voelen. Als eerste taak voor 1964 is er dus het klaar maken van dit werk. Dit zal voor een groot deel moeten wachten op het voorjaar. In hoofdzaak betreft dit nl. werk, dat alleen onder droge om standigheden kan gebeuren en ieder, die iets van grond afweet begrijpt dat de maanden januari en februari maar wei nig kansen bieden. En de omstandighe den moeten al heel gunstig zijn als eind maart of begin april met het opnieuw inzaaien van de „zwart" geworden per celen grasland kan worden begonnen. Intussen hoopt de Commissie wel heel erg op een vroeg voorjaar. In nog geen enkel voorjaar zijn we nl met zoveel „zwart" land begonnen als in 1964. Een gevolg van de natte nazomer van 1963, waardoor de inzaai van nieuw grasland i zeer beperkt is gebleven. Maar dan verder Het afsluiten van de balans van 1963 zal dus, zoals uit het voorgaande duide lijk wordt al een flink bedrag van het voor 1964 verstrekte crediet opeisen. Intussen is er in dat deel van het eiland, waar de Ned. Heidemij de direc tie voert reeds nieuw werk ter hand genomen. Op 't moment wordt nl. ge werkt in de omgeving van De Veen tussen de Veense Langweg en de Ka- dijksweg. Verder ligt het in de bedoe- ling binnenkort het werk direct aan de oostzijde van Den Burg aan te pakken Komt er geen ongedachte aanvulling j van het krediet, dan kan er in het gedeelte van het blok, dat onder toe zicht van de Ned. Heidemij staat, aan geen ander groot werk meer worden be gonnen. i Wat de N V. Grontmij betreft zal het werk in hoofdzaak bestaan uit het ka velinrichtingswerk van een klein blokje aan de nieuwe weg door de Hemmer, nl. I het gedeelte oostelijk van de nieuwe boerderij van P Koorn en een iets gro ter blok aan de zuidzijde van de Hem- merkooiweg vanaf boerderij KI. Lap tot bij Driehuizen. Zoals dus blijkt, een zeer beperkt pro gramma. We kunnen ons voorstellen, dat dit ook voor diverse landbouwers in het nog niet verkavelde gebied een teleurstelling is. Ook al behoort men niet tot de groep, die van ruilverkave ling grote verbeteringen verwacht kan men het betreuren, dat dit oponthoud is gekomen. We komen steeds meer tot de overtui ging, dat een lange duur van ruilver kavelingen in veel opzichten ongunstig werkt op de bedrijfsvoering. Een lichtpunt met een bijsmaak Zoals we reeds vertelden zijn we nog geen enkel jaar met zoveel „zwart" land begonnen. Dit betekent een enorme zorg voor de Commissie om dit voor jaar iedere gedupeerde veehouder aan grasland te helpen. Het is nu al zeker, dat de veehouder, die de laatste maan den van het groeiseizoen 1963 de melk koeien moest weiden op een afstand van meer dan 10 km van z'n boerderij het dit voorjaar weer enkele maanden zal moeten doen. En we vrezen, dat het niet bij deze ene veehouder zal blijven. Vooral in de omgeving van Den Hoorn ziet het er somber uit. Het vertraagde tempo heeft in ieder geval deze „goede" zijde, dat er de eer ste maanden minder grasland zwart wordt gemaakt dan bij een normale voortgang van het werk. Maar ik geloof dat zowel de Plaatselijke Commissie als de betrokken veehouders dit wel echt als een lichtpunt met een zeer bittere bijsmaak moeten beschouwen. Op het moment gaat de gedachte; „Hoe eerder we er van af zijn, hoe beter" wel echt de gedachten van de Commissie en alle belanghebbenden beheersen. Waarbij ik niet wil verzwijgen, dat je een enkele keer ook wel eens het geluid hoort: Dat betekent, dat we nog een jaar lan ger kunnen wachten met het betalen. C.v.Gr. i

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1