MBBBI a ■HB i' êM Pocke(t)- Texels jeugd vermaakte zich met oud en nieuw .v ï.Cftln! iisi 'DEN HOORN -O f - 'r,< w F1LM-MEUWS PHILIPS FLITSER! Het is altijd weer vaste knecht Ger Dros Bzn nette jongen interne hulp Wij wensen U een voorspoedig 1964 Automobielbedrijf Jan Rey en medewerkers Wij wensen U allen een voorspoedig jaar Fam. Moerbeek wensen U allen een voorspoedig 1964 Mantjes Schoenhandel ■1 HF v. ':/j 'Ai' J Bedenkelijk werden de activiteiten van de Texelse jongeren toen rij begonnen allerlei particulier materiaal weg te halen en te ver- tielen. Hier worden pogingen gedaan om een tweetal melkkarretjes op de pomp op de Stenen plaats te zetten. Dat lukte niet direkt en en toen het tenslotte wel ging was er van de vehikels weinig overgebleven. Een troep van bonder den jongelui waarbij zich ook een aantal volwassenen had ge voegd, sloeg met ken nelijke instemming deze activiteit gade. GEGEVENS OMTRENT DE HOOFDEN VAN HUISHOUDENS De srmenleving in een bepaald gebied is op velerlei wijze te ontleden. Het meest voor de hand liggend is de bevol king te onderscheiden naar aantallen mannen en vrouwen. Een stapje verder is b.v de leeftijdsopbouw na te gaan Men laat het daar in de regel met bij Men gaat al gauw onderzoeken of er in een bepaalde leeftijdsgroep naar v in houding veel of weinigmannen zijn ('o.v. de economisch productieve groep 20-64 jarigen of zijn er naar verhouding veel vrouwen in de biologisch productieve leeftijd Een ander onderscheid is dat naar kerkelijke gezindte, soms gecombi neerd met het beroep. Het beroep alleen al geeft vele mo lijkheden tot nadere onderscheidinrcn In welke bedrijfstak is men werkzaam? "/elke positie neemt men in7 Kort geleden kregen wij de beschik king over gegevens omtrent de hoofden van hui houdens op Texel Deze gege vens 7. n daarom interessant omdat zij cok voer de verschillende dorpen ver meld zijn De hier ter beschikking staande cij fers hebben niet zo zeer betrekking op het beroep dat uitgeoefend wordt, als wel op de sociale positie die men in neemt. Er wordt daarbij een globaal onder scheid gemaakt in bedrijfshoofden, em ployes, arbeiders en personen zonder beroep. Bij een nadere onderscheiding, die overigens van minder belang is, springt alleen de agrarische bevolking er als beroepsgroep uit. Bepalen wij ons eerst tot de zojuist genoemde globale indeling. Het gaat hierbij uitsluitend om gezinshoofden; ongehuwden en alleenstaanden blijven buiten beschouwing. Van de 2432 hoofden van huishoudens van de gehele gemeente Texel in 1960 behoorde 36,6% tot de bedrijfshoofden (inclusief vrije beroepen), 12,l°/o tot de employes 39,3% tot de arbeiders en 12,0% tot de groep zonder beroep. Deze gemiddelde cijfers gelden uiter aard niet voor de afzonderlijke dorpen en wijken. De dorps-cijfers wijken soms zelfs aanzienlijk van het eiland-gemid delde af. De groep bedrijfshoofden wordt voor een belangrijk deel gevormd door de bedrijshoofden in de landbouw. In de overwegend agrarische delen is het per centage bedrijfshoofden daardoor vrij hoog. Boven het gemiddelde van 36,6% komen Oosterend (39,0), Den Hoorn (52,4), Verspreide huizen op het oude land (57,3), Hoornder Nieuwland, rand De Koog enz., Het Noorden (68,9). Ten einde niet in de cijfers te ver drinken, zullen voor de afzonderlijke dorpen slechts de voornaamste genoemd worden, om aldus tot een typering te komen (De vermelde percentages zijn steeds betrokken op het totale aantal mannelijke gezinshoofden per dorp of wijk). In Don Burg is de groep employes met 20,7% sterk vertegenwoordigd (o a ambtenaren). Het percentage hogere employes en employes met een inkomen (in 1960!) boven 5.500 gulden is er 2X zo groot als gemiddeld op het gehele eiland. Ook De Koog huisvest naar verhou- dingveel employes (19,8%). Het percen tage bedrijfshoofden buiten de land bouw (toerisme) bedraagt er 22,6. Iets dergelijks zien we in Oosterend Aldaar is in totaal 39% van de gezins hoofden als bedrijfshoofd werkzaam. Het percentage buiten de landbouw werkzaam bedraagt 26,7, tegen gemid deld oo geheel Texel 15,1. Employes zijn er maar weinig: 6,8% of ongeveer de helft van het eiland-gemiddelde. Anders zijn de verhoudingen in het op 1 na grootste dorp van Texel; Oude- schild. Öudeschild is in de eerste plaats een dorp van arbeiders (55,2% van de gezinshoofden, eiland 39,2%, Oosterend 43,8%). Ook de groep gezinshoofden zonder beroep valt hier op (17,6%) (ge hele eiland 12,0%). De Waal vertoond in zoverre over eenstemming met Öudeschild dat ook hier meer dan de helft arbeiders is (54,4%). Het percentage zonder beroep is in De Waal (10,5%) even hoog als in Oosterend (10,4%). Den Hoorn is een agraririsch dorp Niet minder dan 35,2% van de gezins hoofden is bedrijfshoofd in de landbouw Landarbeiders wonen er nauwelijks (slechts 5). De landarbeiders wonen in de verspreide huizen op het Oude Land Zaterdagavond en zondagmiddag wordt in de bioscoop te Den Burg de film „De zoon van de rode piraat'' ver toond. Het piratenschip „De Bliksem" entert en verovert een Spaanse drie master. De aanvallende piraten staan onder bevel van Enrico di Ventimiglia, de zoon van de roemruchte Rode Piraat, die door de Markies van Montelimar, Gouverneur van Panama, op verrader lijke wijze is gedood. De piraten zoeken niet naar rijke buit. Ze willen een van de passagiers te pakken zien te krijgen, de vrijbuiter Van Hais, die indertijd de Rode Piraat aan de Spanjaarden heeft verraden en verkocht. Bij het enteren van het schip maakt Enrico echter kennis met een zeer scho ne jonge vrouw, die hem erg dankbaar is omdat hij haar heeft beschermd te genover de begerige manschappen. Zo begint deze zeeroversfilm die tot een der beste in zijn soort gerekend kan worden. Zondag- en maandagavond draait Nachtclub De Groene Spin", een merk waardige combinatie van muziekfilm en thriller. ,,De Groene Spin is een nacht club waar de bekendste zangers en acteurs elkaar ontmoeten. Eén van hen wordt vermoord. Aanvankelijk denkt men aan zelfmoord maar al gauw blijkt dat een andere bezoeker de daad ge pleegd moet hebben. Nog een acteur wordt vermoord. .,De Groene Spin" wordt gesloten Dan wordt na een on derzoek iemand gegrepen, helaas de- verkeerde. Op het nippertje ontsnappen nu de anderen aan de hand van de moordenaar die altijd zijn slag slaat als de trompet van de trompettist Ted Wagner schalde... De ontknoping is verrassend. Het stoken van grote vuren op de Stenenplaats is een traditie die ook op andere plaatsen in Nederland tot grote bloei is gekomen tijdens de jaarwisse ling. (15,4%) in Eierland en Eendracht (29,7%) en in het hiervoor reeds ge noemde De Waal (29,8%). Het percentage zonder beroep - vul de categorie die een zodanige leeftijd heeft bereikt dat men niet meer behoeft of kan werken - is in Den Hoorn 14,3. Het wordt hierin overtroffen door Öu deschild. met zoals wij reeds zagen 17,6% en dan door De Cocksdorp met 17,7% Het aandeel van de arbeiders in De Cocksdorp bedraagt 43.0. Dit percentage sluit aan bij het percentage dat de ar beiders in Eierland en Eendracht (44,6) uitmaken van het totale aantal gezins hoofden aldaar. Tot slot nog een enkele opmerking over de niet-agrarische arbeiders," on derscheiden naar het inkomen. Voor het gehele eiland bedraagt het percentage arbeiders met inkomen boven 5.500,-- (in 1960) 1,9. Het blijkt dat de best betaalde ar beiders in Oosterend en Öudeschild (visserij) wonen Aldaar bedraagt nl. het percentage arbeiders dat ƒ5.500,-- of meer verdient 5,4 resp. 5,0. In Den Burg is dit percentage slechts 1,6 De niet-agrarische arbezders met een inkomen beneden ƒ3.750,— zijn veel woonachtig in Öudeschild (6,3%), De Waal (6,7%.) en Den Burg (7,0%). Het gemiddelde voor geheel Texel bedraagt 5,1%. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 januari op om 8.48 uur en gaat onder om 16.43 uur; 8 januari op om 8.46 en onder om 16.47 uur. Maan: 6 jan. L.K14 jan. N.M. Hoog water ter rede van Öudeschild: 3 jan. 1135 en 23 37; 4 jan. 12.09 en 5 jan. 0.09 en 12.39; 6 jan. 0.37 en 13.09; 7 jan 1.11 cn 13.49; 8 jan. 1.59 en 14.41; 9 jan. 3,01 cn 15.48; 10 jan. 4.11 en 16.55; 11 jan. 5.19 en 17.53 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water TEX. BOYS NIEUWS Voor zondag a.s. geen competitiepro gramma, wel spelen Boys 1 en de ju nioren een oefenwedstrijd Tex. Boys 1 - Texel 1; Texel jun. - Boys jun. Beiden aanvang 2 uur. Zaterdag competitie wedstrijd: Tex. Boys A - Tex. Boys B 2.30 uur Vrijdagavond trainen junioren 6.30 u. en senioren 7.30 uur Terreindicnst H. Spigt - E. Stiekema. KLAVERJASCLUB TE DE WAAL Er bestaan te De Waal plannen om te komen tot de oprichting van een kla- verjasclub. Er schijnen nog al wat lief hebbers te zijn voor dit mooie kaartspel, zodat het werkelijk de moeite waard lijkt om met elkaar hier over te gaan praten. Gezien het feit, dat het Dorps huis, in de week avond aan avond be zet is, zal getracht worden de bijeen komsten van de eventuele klaverjasclub te combineren, bijv. met de wekelijkse biljartavond van de ouderen. Tot de mogelijkheden behoort uiter aard ook het organiseren in de (nabije?) toekomst van drives met soortgelijke clubs, op het eiland reeds aanwezig. Een ieder, die mee zou willen werken aan de oprichting van een Waalder kla verjasclub, wordt verzocht a.s. dinsdag avond om 8 uur te verschijnen in het Waalder Dorpshuis ,,De Wielewaal". Wellicht kan men dan tot een accoord komen. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Eerw. heer H. Veldhuis De Cocksdorp 9.30 uur ds. Soesan Bevestiging ambtsdragers Den Hoorn 10 uur ds Oskamp Bevestiging ambtsdragers. De Koog 10 uur ds. Waardenburg Bevestiging ambtsdragers. De Waal 19,30 uur ds. Waardenburg Bevestiging ambtsdragers. Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Bediening Heilig Avondmaal Öudeschild 11 uur ds. Soesan GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. P Uidam 3 uur ds. T. van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. T. van Leeuwen 3 uur ds. P Uidam GEREF KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15,3D uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Van Bilderbeck Bij uw CAMERA hoort een LANGE VELD DE KOOU N.V. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke rege.' méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Te koop aangeboden 1 divan, 2 pers ledikant met spiraal en een theemeubel Kogerstraat 69, Den Burg Wij komen reeds ruim 30 jaar op Texel met on ze uitmuntende kwalitei ten. Uw kleermaker Ca rd Schmidt, Boomkamp straat 8, Alkmaar, telef. 13615. Elke vrijdag op Texel. Deurw. Prins houdt maandag van 10 - 12.30 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken) Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave VTB. Den Burg. teL 2285 Onze collectie is zeer groot. LANGEVELD DJE ROOU N.V. Met dankbaarheid geven wij U kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje Coby G. Vermeulen-de Haas D. Vermeulen Nanneke - Bert Dick - Rein De Ruyterstraat 88, Öudeschild 30 december 1963 Tijdelijk: Lidwina ziekenhuis, Den Helder Met dankbaarheid en vreugde geven wij U ken nis van de geboorte van ons dochtertje Cornelia Jacoba Wij noemen haar NELLEKE A Koorn-Kop J. Koorn Warmoesstr 68, Den Burg Texel, 27 dec 1963 Tijdelijk St. Lidwina ziekenhuis, Den Helder Verloofd Betty Liedermooy en Dick Keyser Amsterdam Ingogostraat 7, Texel, Waalderweg B 203 2) december 1963 Op 6 januari hoopt onze geliefde zuster en tante ZUSTER FELICIA in de wereld Guurtje Smit haar 40 jarige professi te vieren in huize Overloon Noord Brabant Familie Smit Voor de bewijzen van deelname bij het over lijden van onze lieve zus ter schoonzuster en tante A. M H. Reij, betuigen wij onze harte lijke dank. Fam. Reij Den Burg, Texel december 1963 Café v/h „De Molen" De Cocksdorp wenst u een voorspoedig 1964. Fam. M. Witte St. Marcus Zalig Nieuwjaar Gelukkig Nieuwjaar Fam. Handgraaf Slufterduin Gelukkig Nieuwjaar Dros' Bakkerij De Ruijterstraat 62 Buurtje 2 Gelukkig Nieuwjaar gewenst door de familie C. J Swaerts Fam. J. C. Bakker De Ruijterstraat 99 Öudeschild G.N. T. Koorn-Kok Schilderend 15 G.N. S. Heerschap en echtgenote Warmoesstraat G.N. G Eelman School weg 113, Zuid-Eierland G.N. R. Zijm M. Zijm-Garritsen G.N. S H. Wuis N. Wuis-Dros Schilderend 5 G.N. C. Moens Eierland C45B G.N. J Schaatsenberg De Slufter G.N. W. Kiewiet J. Kiewiet-Gieles G.N. De schillenboer van Den Burg en Öudeschild wenst u allen een voorspoedig nieuwjaar Wij wensen familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 1964. J. S. van Leeuwen P.H. Polder Wij wensen familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. Fam. Donker-van Strien 9 Byron Road, Fairfield, Hamilton, Nieuw-Zeeland Wen wensen alle vrien den, familie en kennissen een gelukkig 1964. Fam. W. C. Daalder Öudeschild Daags mooi weer en 's nachts de regen, ,t Windje voor en weinig tegen, Tien procent plus wat daar boven, Wenst u de fam. Kalshoven Een gezegend 1964 en een goede oogst wenst u Zaaizaad Selectiebedrijf „West-Friesland" Wij denes Vertegenwoordiger Kok Gerritsland B 165 a het adres voor al uw tuinzaden. Wij wensen u een voorspoedig 1964 Fam. C. Boekei, De Ruijterstraat 9 Öudeschild Wij wensen cliëntèle familie en bekenden een voorspoedig 1964. J. Lok B. Lok-Roeper Barend De Waal, Texel De Partij v. d. Arbeid afdeling De Koog wenst alle mensen een gelukkig en voorspoedig 1964 Familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar toegewenst. L de Waard C. de Waard-Kikkert „Rio Grande", De Cocksdorp, Texel. Alle familie, vrienden en begunstigers een ge lukkig 1964. Fam. M. Bonne „De Merel", De Koog Familie Koorn „De Spar Öudeschild wenst allen een voorspoedig 1964 J. Zuidewind T. C. Zuidewind-Koorn Schilderweg S 20 G.N. Familie J. Gristnigt De Hal B 7 wenst vrienden en beken den gelukkig nieuwjaar De familie Stark Oosterend wenst u een gezegend 1964 Wij wensen u een voorspoedig 1964. Fam B. Paagman Smederij, Eierland. Kapper Schaart wenst u allen een geluk kig 1964. Gelukkig Nieuwjaar Fa. Plaatsman en Cornelisse S.V. De Koog wenst le den, donateurs en totois- ten een gelukkig en voor spoedig 1964 Familie, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1964 toege wenst Jac. Wetsteen Sr. Nieuwe Niedorp Per 20 maart gevraagd woning beschikbaar. D. Vermeulen, Hogeberg B 57 Voor al Uw verzekeringen en hypotheken naar De Koog, telef. 02228-351 Biedt zich aan in bezit van volgende di ploma's leerling en hulp monteur V.A.M V.E V. Esperant cursist B, grond- uitrusting monteur, machi nist motorbedrijf, rijbewijs A-B-E Brieven onder no 574 aan bureau van dit blad. Wegens huwelijk van één van de huishoudelijke medewerkers zoekt het Herv. rusthuis te Rhenen per 1 februari 1964 een in de huishouding. Hoog loon en goede soci ale voorzieningen. Inlicht, worden gaarne verstrekt door de fam. de Bloois, Warmoesstraat 64, Den Burg. Sollicitaties te rich ten aan de direktrice, Nieuwe Veenendaalseweg 51Rhenen. Hogersiraat Fain g n SCHAAP •t Skiltje K. Mantje A. C. Mantje-Bonne Adrie en Ank

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2