RIJMKRONIEK 1963 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 JANUARI 1964 Hoe ouder een mens wordtho sneller de tijd gaat, Want ieder jaar weer schijnt sneller te gaan. Het lijkt of een jaar je geen uurtje meer vrij laat, Je vliegt er doorheen als een schot naar de maan. Je denkt aan het begin van het jaarheil en zegen. Maar eer je het weet wensen wij weer elkaar, Een uiteind dat prettig en vrolijk mag wezen. Bij oliebollen en bij vuurwerkgevaar. Wij willen nu even een terugblik gaan werpen, Op wat 1963 ons gaf of ontnam. Alzo zal ik nu mijn pen maar eens scherpen Omdat ik ook dit jaar er niet aan ontkwam Het wel en het wee van het Texelse leven, In rijmvorm te gieten tot een soort kroniek. Op ons Gouden Bolt je was weer veel te beleven en zat er in alles weer heel wat muziek. Het begin van '63 was wel een zeer koud begin. Koning Winter stapte binnen met zijn sneeuw en ijsgezm. Eerst was ieder in zijn nopjes, want de schaats kon uit het vet, Doch toen het maar aan bleef houden, doofde toch wel wat de pret. Slippartijen v/aren waarlijk, aan de orde van de dag En zo menig auto die men ergens als een schroothoop zag. Een marinehelicopter bracht zonder het minste bezwaar, Vele kraamvrouwen door 't luchtruim, als een moderne ooievaar. Ook de kottervloot van Texel, ondervond veel last van het ijs. Maar die ouwe haringvangers, raakten niet gauw van de wijs. Want toen er maar even kans was, brak de vloot zich er een baan Naar de haring en de schollen, om ze aan de haak te slaan. Ik weet niet hoeveel schaatswedstrijden er gehouden zijn; Plus diverse demonstraties, op dit ijselijk terrein. Hollands kampioene schoonrijden, toonde hier ook wat zij kon, Maar ook drie elfstedenrijders, streden onder Texels zon. Van der Berg en Reinier Paping, zorgden samen met Uitham dat Hollands grote drie hier waren, dus dat zegt ons nogal v/at. Ook de TESO had het dit jaar, met de ijsgang zeer te kwaad, Twee kraamvrouwen zaten acht uur, popelend op „De Dageraad". Zou het niet goed zijn als TESO, ook een vroedvrouw neemt aan boord, Want als Snoek het doen moet, vrees ik dat de hele zaak ontspoort. Ja, de winter werd zo hevig, dat men er niet aan ontkwam. Fluks een vliegtuigbrug te bouwen, tussen Texel en Amsterdam. Maar de kou had meer gevolgen, want de vrees brak zich plots baan, Dat het met de bevoorrading van ons eiland slecht zou gaan. Iedereen sloeg aan de hamster, overhang dat hij of zij, soms een hap te kort zou komen, maar dat was er echt niet bij. Daarmee liet de Texelaar zich, niet zien van zijn beste kant. Menigeen had voor een half jaar zelfs voorraden bij de hand. Mogelijk eten zij vanavond oliebollen van het meel, dat zij in februari kochten. Eet ze lui, maar niet te veel. Verder was er in de Dennen een arreslee ringrijderij. Maar toen was de v/inter, eindelijk dan toch voorbij, dienden zich twee lammeren aan. Want bij Veeger's, „Lindehoeve" En zo mochten wij tenslotte toch de lente tegengaan. Een Heilooër filma blies talloos vele bunkers op, Maar misschien heeft men daaraan toch wel een grote strop. Want thans sleept men allerwege tonsvrachten munitie aan, Om aanstonds een schot te wagen naar Saturnus of de Maan. Maar naast deze angstgeluiden, was er ook een blij bericht, Want men heeft met negen leden een baardenclubje opgericht.. Ik hoop oprecht dat deze rijkelijk groeien mag en lang bestaan, Want steeds meer zien we de knollen naar de paardenslager gaan. Onverwachts brak de hondsdolheid in ons vaderlandje uit, En geen Texelaar had toen graag, hondetanden in zijn kuit. Daarom werden alle honden plus de katten ingeënt. En daarna was Oosterend weer op zeer grootse wijze present. Dat wil zeggen de plannen in een vastere vorm. Want wat het geworden is lui, schrijf ik met eén woord: enorm! Ondertussen was bij TESO, ook niet alles pais en vreê. Om in zeemanstaal te spreken, hei schip voer in een wilde zee. Maar gelukkig waren velen met het TESO-lot begaan. En meldden zich te elfder ure enkele zeer wijze mannen aan. Daarna werd er een commissie, ingesteld met als resultaat, Dat het bij TESO nu weer voor het luwtje gaat. Onze gymvereniging Texel vierde het veertigjarig feest. Wat zou Texel wel geweest zijn, als zij er niet was geweest? Dan zag men nu enkel krukken, krom van lijf en leden gaan, Doch nu maken zelfs de oudjes, in de ringen nog een zwaan. In De Waal was mevrouw Bakker om de drommel niet zo blij; Want een prijs van duizend gulden, ging net aan haar neus voorbij. Op hét SUS-lot viel een prachtprijs, maar ze raakte in de knel, Daar ze zich niet had gehouden aan de regels van het spel. Hadden ze dit niet kunnen Sussen, met een SUS-kus of zoiets, Want om haar zo af te schepen, lijkt toch werkelijk naar niets. Voor luchtschipper Sinberg was het waarlijk ook het jaartje niet, aangezien hij vleugellam werd, want de zaak die ging failliet. Dan ging het bepaald veel beter, met ons aller VTB, Want die deed er weer een schuit bij; houdt in alles dus nog zee. Voor de Sociale werkplaats was het jaar ook niet zo slecht, Want tot Reijer Schaap z'n vreugde werd de eerste steen gelegd. Doch niet slechts tot Reijer's vreugde, was dit eerste-steen-festijn, Maar voor allen op ons eiland, die hierbij betrokken zijn. Het filmen van de Russenopstand schijnt nog steeds te gaan met pijn, Mogelijk gaat het beter als we straks v/eer Chroestjow-vriendjes zijn. Maar wie daarom ook mag treuren; Niet Sijp Kuiper. Hij was blij, Dat hij ook dit jaar was vinder van het eerste kievitsei. Dat er in het Texels leven, veel muziek zit vriendenschaar, Toonde Oosterend, Den Burg en ook De Koog ons zonneklaar. Want drie nieuwe orgels kwamen in de kerken daar te staan. Dus kan men in blijde stemming, daar de toekomst tegen gaan. In het leven van C. Bakker, is de koorzang nummer één, Veertig jaar zong hij in het kerkkoor. Het is met recht een fenomeen. Het Schilder kerkkoor kan zeer trots op deze notenkraker zijn. Dus mij dunkt, een felicitatie, ligt toch wel in onze lijn. Het was voor onze burgmeester werkelijk een hoogtijdag, Toen hij hier mocht jubileren met muziek, zang en ge vlag. Hartelijk willen wij hopen, dat hij nog menig jaar Het Gouden Boltje mag regeren, want hij doet het goed nietwaar! De heropening van Irene, moet ik zeker memoreren. Fantastisch zoals men dit gebouw wist te metamorfoseren. Voorwaar het is een goede stap vooruit tot heil van de bejaarden. Want wie dit rusthuis nu betreedt, zal er beslist wel aarden. De paasdrukte was enorm. Ze kwamen weer in rijen. Als het zo blijft mogen we eerstdaags wel een stuk aan Texel breien. Met Pinksteren was het zeldzaam druk en met de bouwvakweken Was het helemaal een grote toer om het Marsdiep over te steken. Er waren auto's, mensen waar! met een wacht van. dertien uren. Maar als de nieuwe Marsdiep komt, zal het niet zo lang meer duren. De Shell-verkelrsschool deed het best, dat zal elk beamen, Want nimmer slaagden er zoveel voor het verkeersexamen. Als men zich daaraan nu maar houdt, zal het nóg beter worden. Want waarom hebben wij anders tientallen van borden? Eén bord kan er nog wel bij: Van 80 kilometer. Als men dat op de Pontweg plaatst, gaat het misschien wat beter! Want zoals het dit jaar is gegaan, is waarlijk om te huilen. Soms denk je: Rijden we hier nu slechts alleen met domme uilen? De babysitcentrale mocht ook in het voorjaar starten, Tot zeer grote vreugde van diverse ouderharten, Door pa en ma kan nu gerust een uur of wat gekuierd, Want baby wordt toch wel gespeend en evengoed geluierd. Op Koninginnedag dit jaar vertrok dit jaar een deputatie. Van Texel naar paleis Soestdijk, dat viel wel in de gratie. Want met die deputatie was een lam ook meegekomen, Dat door de Koningin en Prins dankbaar werd aangenomen. De gymvereniging van Oosterend mocht het tweede lustrum vieren. Een blij geluid, want zo men weet, staalt sport toch maar de spieren. Dus als er nog mensen zijn met stijve ledematen. Ga dan maar eens met het bestuur van deze gymvereniging praten. Een Georgische oud-strijder kwam ons eiland ook bezoeken. Waarschijnlijk dat hij heimwee had naar onze peperkoeken. Maar hij was in gezelschap van een Russische delegatie, Dus had hij niet veel tijd meer, voor gewone conversatie. De TX 38 werd, tot hengelschip verheven. Zodat nu elke hengelaar op zee zich uit kan leven. Mocht U aanstaande zomer dus weer van de regen druipen. Ga dan met Betsema naar zee, om pieren te verzuipen. Haar zilveren jubileum mocht de VVV hier vieren, Maar feest was er heus niet bij dat liep in de papieien. Zo moet het eigelijk niet zijn want wat ze daar presteren, Moest in meer geldelijke steun toch feitelijk resulteren. Voor TESO was het een blijde dag toen de „Marsdiep" m'n vrienden, Gedoopt werd en voor 't eerst z'n weg naar 't ruime sop mocht vinden. Tien juni was het schip gereed voor dobberen op de baren. Alleen vraagt ieder zich nu af: wanneer gaat ie nu varen? Had men de fuikhaven nu niet wat eerder kunnen maken, Maar ja, wat weet de rijmelaar van dergelijke zaken. Zijn zilveren priesterjubileum mocht pastoor Brinkman vieren het Molenbos doorzv/ieren. En zag men dan de Durpers niet Toch deelde ieder in de vreugd van dit schoon jubileren, Want iederen weet de arbeid van deez herder te waarderen. Het Baardenfokkerijverbond geen stamboek bij mijn weten, Is in de weer zich baarden van allure aan te meten. Zo er nog gladderikken zijn dan hebben zij nog weken, Om zich een baard van flink formaat vakkundig aan te kweken Maar elders is men ook in touw het feest voor te bereiden. Maar daar ik niets verklappen mag zwijg ik nu maar bescheiden. Voor alle mensen die nu eens de band uitspringen willen. Verwijs ik naar het trampolinepark geopend door J. Hillen. Voor de spring-hip-buitelsport zijn er nog alle kansen. Dus wie er lust in heeft laat de poppetjes maar dansen. De Oudeschilder broodfabriek die bakker Dros mocht stichten, Trof ik in deze jaargang ook onder de nieuwsberichten. Als nu een bakker zich verslaapt hoeft hij maar Dros te bellen, En kan hij evengoed op tijd zijn kuchies gaan bestellen. De Gereformeerde kerk te Strend kreeg weer een nieuwe herder. En gaat sinds kort met dominee Van Leeuwen alweer verder. Die voelt zich ook al Tesselaar want zag ik zijn eerwaarde, niet ronddolen door Oosterend met een er schoonste baarden? De verbinding Texel-Vlieland die men jaren onderhield, is in juni '63 tot ons aller spijt ontzield. Wat de reden daarvan zijn mag is me werkelijk ontgaan, maar misschien treft men dit eerder in de oudejaarskrant aan. Voor het Katholieke volksdeel was het een blijde dag. Toen de bisschop ingehaald werd die men voor het eerst hier zag. Minder blij was bakker Snik wel toen zijn hele bakkerij. Op zijn muren stond te schudden door de stoompijpplofferij. Dat was werkelijk een Snik-schrik maar de zaak draait alweer door, En zijn klei koek en gebakjes zijn Weer even lekker hoor! TESO kwam verscheide malen in het nieuws ook in dit jaar, Het tarief voor alle auto's ging omhoog wel een bezwaar. Voor de vele autoklanten die met TESO overgaan. Maar men kan zijn slee toch moeilijk in Den Helder laten staan. Dat de hengelaars op Texel het nog altijd heel goed doen, Toonde ons De Vries ook wel hij immers werd kampioen. Van der Wal kwam ook het nieuws in en warempel lang niet half, Voor een ieder die het zien wou toonde hij een rasecht vijf-potig kalf. 46 lange jaren dat is lang geen apekool, Stond ons aller juffrouw Brouwer voor de klassen in de school. Dat ze heel lang mag genieten van haar welverdiend pensioen, Hoopt een ieder zeker met mij juff, een griffie en een zoen! De raketproef bij de toren de eerste dan, is goed gelukt, Mogelijk heeft een der heren een verkeerde knop bedrukt. Maar gelijk de ramblers zeggen zeiden zei: we komen terug, En de tweede die men afschoot deed het eensklaps wondervlug. Het is goed dat dokter Thijsse dit nu alles niet meer weet, Want ik weet niet wat hij dan wel deze rustverstoorders deed. Want de heren gaan maar verder springstof komt bij tonnen aan, En men zoekt naar gas en olie niet naar levertraan. Dat is trouwens ook niet nodig want een walvis van vijf ton. Maakte dat de heer De Haan zich ook weer amuseren kon. Een familielid van Thijsse is heel anders dan zijn oom. Deze prof die niet van rust houdt leeft nog enkel voor de droom. Om een vlieghaven te bouwen buiten Texel in de zee, Nu als dat eens werkelijkheid wordt zeg de rust dan maar tabé. Vijf zeer dappere Texelaren veilig weer bij moeder thuis. Kregen allen als herinnering het Nieuw Guinea oorlogskruis. Maar zij, die hun jongens missen die daar ginds gevallen, zijn, Hebben geen andere herinnering dan de steeds blijvende pijn. Voor ons aller burgervader was het een zeer drukke tijd, Met het openen van silo's raakte hij de tel haast kwijt. Nauwelijks was de een geopend of de tweede was aan bod, Maar de aller-aller grootste was van deze drie het slot. Wat zou onze „Tesselaar" zijn zonder onze trouwe Jan, 25 jaren droeg hij aan de steen zijn steentje an. Om ons lijfblad groot te maken want als Kramer er niet was. Zou er waarlijk iets ontbreken liep de zaak niet meer in pas. Door pastoor Persoon werd onlangs (en hij deed het lang niet slecht), Te De Koog de eerste steen voor een nieuwe hulpkerk daar gelegd. En omdat hij toch bouwvakte legde hij er ook een neer, Voor het Burger kleuterschooltje mogelijk volgen er non meer. Praktiserende nudisten moesten van ons eiland at. Of een hemmetje aantrekken een vrije keus die men hen gaf. Maar de bloterikken wilden daar begrijpelijk niet aan, Maar zijn ze in hun nakie het Marsdiep overgeoaan? Ook dit jaar kraaide op Texel menigmaal de rode haan. En zo deed een felle brand ook onze Hertekamp vergaan. Jammer voor dit oude bouwwerk en de kans is maar heel klein, Dat hij nog eens opgebouwd wordt dat zou al te kostbaar zijn. B en W boden de raad een sluitende begroting aan, Ik wou dat ik dit ook kon zeggen maar dat schijnt maar niet te gaan. Niettemin hoop ik van harte dat men ons gemeenteschip. Steeds zo mag blijven besturen en ontwijken elke klip. Dat de leiding van de TESO door een ieder wordt gewaardeerd, heeft de herkiezing van G. Bakker ons dit jaar toch wel geleerd. Met een meerderheid van stemmen bleef hij zitten op zijn stoel, En dat geeft hem en de TESO toch wel een zeer blij gevoel. Dat inmiddels de heer De Gorter directeur geworden is. Toont dat onze trouwe TESO als voorheen is, even fris. Want we mogen wel weer mopperen en soms terecht nietwaai, Laten we toch nooit vergeten wat de TESO stoomde klaar. Jeugdherbergen, rijwielpaden gratis schooJ-ziekenvervoer En het Texels Museum kwam door haar ook van de vloer. Ik meende na de vele ruzies die inmiddels zijn beslecht, Deze goede kant van TESO ook wel eens mag uitgezegd. Voor de LTS op Texel werd de eerste paal geheid Dat is zeker een berichtje dat een ieder zeer verblijdt. Dan hoeft onze jeugd niet langer naar Den Helder toe te gaan. En zodoende ook zo vroeg niet uit de veren op te staan. Een veel minder blij berichtje was het bericht dat koning klant. Voor wel zes miljoen in het krijt staat ja zoiets houdt vast geen stand. Het zou zeker zo erg niet wezen als er rente werd betaald, Maar ik vermoed dat men al blij is als die schuld wordt achterhaald. De Gereformeerde kerk Den Burg kreeg ook een nieuwe predikant, Zodat alle vacatures nu voorgoed zijn aan de kant. Dat wil zeggen slechts voorlopig want het is waarheid wat ik zeg, Domineeji zijn net als kikkers eensklaps springen zij weer weg. Onze brave HBS-ers zijn naar Frankrijk toegegaan, Boden Figaro een nummer van ons Texels krantje a an. Ja de Texelaar wordt waarlijk krant van wereldgroot formaat. Heeft een ander soms een man die helemaal naar Moskou gaat? Een enorme windhoos richtte grote schade bij ons aan. Een oude schaapskooi ging daarbij zij het raketloos, naar de maan. Was het een windstoot of een tornado? eerlijk lui ik weet het niet. Aangezien de goede Bilt ons ook in het onzekere liet. Dat de Dokter Wagemaker nu voorgoed is heengegaan, heeft ons allen, heel begrijpelijk werkelijk wel iets gedaan. Daarmee ging een stuk historie van ons goede eiland heen. En wat we er van overhouden de herinnering alleen. Tot ons aller grote droefheid is de heer Drijver heengegaan, Die voor Texels vogelleven toch zo heel veel heeft gedaan. Maar ofschoon hij heengegaan is zal zijn naam te aller tijd, Blijven voortleven bij allen en in de school, aan hem gewijd. Ook denk ik aan het verscheiden van mevr. Van Leeuwen-Boon, Die toch in zo menig versje treffen mocht de juiste toon. Tevens eer ik „kappie" Dogger ons ontvallen door de dood, Hij die talloos vele jaren diende onze TESO-vloot. Goénga, de oud-politie is ook van ons heengegaan. Als een echte dorpsveldwachter zie ik hem nog voor me staan. Dat doet je dan weer even denken aan die goede oude tijd. Die een toonbeeld was van kalmte en echte gemoedelijkheid. Ik weet niet hoeveel jubilea er gevierd zijn in dit jaar, En gouden huwelijksfeesten waren er ook wel een paar. Zelfs drie diamanten paartjes kwamen in deze jaargang voor. Of ik het ook nog eens mag beleven zal nog wel de vraag zijn hoor. Diefstal, inbraak, drank en stropen dienden zich om beurten aan, En zeer velen op ons eiland zijn ook dit jaar heengegaan. 't Leven kent nu eenmaal geen stilstand rusteloos gaat het maar door, Mogelijk komen U en ik straks ook onder een rouwrand voor. Laat ons daarom met elkander steeds maar vreedzaam verder gaan, En niet zo kleinzielig wezen op dit ondermaans bestaan. Laat een ieder eens proberen voor een ander iets te zijn. Want er is zoveel te doen nog op zo velerlei terrein. Wat het nieuwe jaar zal brengen weet U evenmin als ik, Want we zijn nog steeds geen kijkers in het beruchte koffiedik. Laat één ding ons maar tot troost zijn en dat geldt voor elke stand, Dat het leven van een ieder ligt besloten in Gods hand. Wanneer wij met dit te weten '64 binnengaan, Zal het mogelijk zijn de slagen die er komen te weerstaan.. Ik wens het hoofd onzer gemeente B en W en heel de Raad, Sterkte toe voor alle arbeid die ze straks weer tegemoet gaat. En U lezers wens ik gaarne alle goeds voor het nieuwe jaar. Namens heel onze directie personeel en Rijmelaar. DINSDAG EN WOENSDAG CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Dinsdagmiddag 7 januari wordt er zuigelingenbureau gehouden voor Oude- schild en Den Burg van 13.00 - 15.15 uur. Woensdagmiddag 8 januari worden de moeders van de buitendorpen ver wacht op de volgende uren: Den Hoorn 13.00 - 13.30 uur; Oosterend 13.30 - 14.15 uur; De Cocksdorp 14.15 - 14.45 uur en De Koog 15.00 - 15.30 uur. Dus, zoals U ziet, worden de moeders allemaal iets vroeger verwacht! ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: A. M J. RUTTEN. tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr FORTGENS Oosterend. tel (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3