9 roen /wa in het harL, Texelse Volksdansgroep gaat zelfstandig worden Veel belangstelling voor forumavond Oosterend beraadde zich over de toekomst Nog een kans voor onze puzzelaars Binnenkort start nieuwe cursus i DINSDAG 7 JANUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7825 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Bock-, Kantoorboek- en Fotobandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Evenals onlangs te Den Hoorn heeft de Streekontwikkelingscommissie vrij dagavond te Oosterend een forumavond gehouden. De bijeenkomst, die in het Gebouw voor Chr. Belangen plaats had, is mede door de vrij goede belangstel ling zeker nuttig en leerzaam geweest. Aan het begin van de avond gaf de voorzitter van het forum, de heer Th. R. Hin, een uiteenzetting over het doel van deze forumavonden. Door een dergelijke avond verzamelt de Agrarisch-Sociale Commissie van de Streekontwikkeling inlichtingen. Men kan op deze wijze te weten komen wat onder het volk leeft en wat zich omtrent de ontwikkeling voordoet. Dat wil niet zeggen, dat men de ingewonnen aanwijzingen als dwin gende adviezen bij het maken van de plannen zou beschouwen. Bij deze gele genheden wordt het duidelijk, dat over verschillende zaken verschil van me ning bestaat. Dit geldt vooral ten aan zien van aangelegenheden als ruilver kaveling, vreemdelingenverkeer en visserij. Bij het ontwerpen van voor zieningen ten behoeve van deze zaken laat de gemeente zich echter terdege inlichten door deskundigen. De grote, niet geheel bekende factor bij alle planning is de bevolkingsaanwas. Men rekent erop, dat Texel in 1980 14.000 zielen zal tellen. Het gemeentebestuur houdt met zijn uitbreidingsplannen re kening met deze vermeerdering van bijna 4000 personen. Hoe zal deze aan was zich over de verschillende dorpen verdelen? Wat Oosterend betreft: Uit de cijfers sinds 1920 blijkt dat het aantal inwoners betrekkelijk stabiel blijft, 9% van de gehele Texelse bevolking. Mèt de omgeving is het 15%. Het is echter de vraag of deze percentages voor de toekomst ongewijzigd zullen blijven. Grote invloed heeft de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer en de visserij. Over deze aangelegenheden wil men graag de mening horen van de be volking, aan de hand waarvan men zich een beter beeld kan vormen. Niet direct keken de aanwezige vra genstellers in de toekomst, maar vroe gen de aandacht voor enkele problemen van deze tijd. De bestrating van de dorpen laat nog veel te wensen over en ook de verlichting is nog lang niet naar behoren. Burgemeester De Koning kon, voor wat de bestrating betreft, beloven dat alles in orde komt zodra er geld is! Bij het aanleggen van de ver lichting gaat men volgens een schema tewerk, waarvan men beter niet kan afwijken. Bungalows aan Oostkust? Uitvoerig werd ingegaan op hetgeen de heer D. van Tatvenhove Sr. naar voren bracht. Hij vroeg zich af of men het vreemdelingenverkeer te Oosterend zal bevorderen door toe te stemmen, dat men bungalows bouwt en de daar voor benodigde grond aan de agrarische sector onttrekt. Burgemeester De Koning antwoordde, dat dit niet zo eenvoudig is. Om de grond te kunnen krijgen, zal men met een gefundeerd plan op tafel moeten komen. Om een dergelijk plan kans van slagen te geven, raadde hij aan de han den ineen te slaan en een „Coöperatie Vreemdelingenverkeer" te vormen. De heer Jn. Daalder zei, dat in verband met de werkgelegenheid die straks zeker terugloopt op Texel enige recrea- tiebedrijven als broodwinning zeker ge wenst zijn. De Oostkust van Texel biedt mogelijkheden Volgens de heer Daalder zou het gemeentebestuur het vestigen van recreatiebednjven aldaar moeten bevorderen. De heer Van Tatenhoven pleitte voorts voor de aanleg van een vissers haven bij Nieuweschild De Oosteren- ders hebben hun kotters dan dicht bij huis. Daardoor zou in de haven van Oudeschild ruimte ontstaan, zodat een uitbreiding daar achterwege kan blij ven. Men zou dan drie havens hebben: een ponthaven, een loshaven (te Oude schild) en een vissershaven bij Ooster end. De visserijdeskundige in het forum, de heer B. v d. Vis Jzn. voelde echter niets voor dit idee. De zeer lage water stand ter plaatse zou een der grootste belemmeringen zijn. Omdat steeds meer kottervissers ook elders op het eiland wonen, is de ligging van de haven van Oudeschild veel meer centraal. Een flinke vergroting van déze haven is een wens, die onder de vissers leeft. Uitbreidingsplan wijzigen? Hoewel de heer Van der Vis nadruk kelijk betoogde, dat de animo voor het vissersberoep onder de Texelse jonge ren groeiende is, waardoor de visserij een steeds belangrijker bron van inkom sten voor Oosterend wordt, meende de heer Daalder dat men niettemin moet uitzien naar andere mogelijkheden. In de toekomst zal de visserij toch niet toe reikend zijn, zo meende hij. Aandacht voor de recreatiemogelijkheden is nu dringend geboden. Mevrouw G. Roeper vroeg of aan mensen, die iets op het gebied van de recreatie willen neerzetten, daarvoor gemakkelijk vergunning wordt gegeven door B. en W. De heer Hin zei, dat vragen alléén weinig zin heeft. Men zal met een uitgewerkt plan moeten komen, naar aanleiding waarvan men het uit breidingsplan kan wijzigen. Voor die wijziging is niet alleen de goedkeuring van B. en W. nodig, maar ook van de Prov. Staten. Daarop vroeg de heer C. Bremer hoe veel kans men heeft op goedkeuring, wanneer men een dergelijk volledig uitgewerkt plan indient. De burgemeester antwoordde slechts, dat een dergelijk plan verantwoord moet zijn. Hieraan voegde de heer Daalder toe, dat men een plan eerst moet bestuderen om de levensvatbaar heid ervan vast te stellen alvorens men tot toestemming overgaat. De heer Daalder meende dat zij, die aan deze voorwaarde voldoen, ruimschoots hun kans moeten krijgen. Met een voorbeeld uit de praktijk toonde hij aan, dat die kansen vaak heel goed worden benut. Hij zou willen dat men minder sceptisch tegenover het plan van een .particulier stond en meer soepelheid zou betrach ten bij het afgeven van een vergun ning. Scheepswerf bij Oudeschild? Algemeen sprak het forum als zijn verwachting uit dat de Texelse kotter- vloot in de naaste toekomst nog verder zal worden uitgebreid. Men vroeg zich af, of het stichten van een Coöpera tieve Werf te Oudeschild niet een wel kome uitbreiding zal zijn van de werk gelegenheid. Bovendien staat vast, dat een werf waarop men onderhoud en reparatie aan de schepen kan verrich ten, in een grote behoefte zou voorzien. De heer B. v.d. Vis was het daar roe rend mee eens. De bouw van een werf zou ten nauwste bij de uitbreidingsplan nen van de Oudeschilder haven betrok ken moeten worden. De heer S Rentenaar vertelde dat het plan om tot stichting van een werf te komen, al enige tijd leeft in de kringen van de Texelse Smedenbond. T.E.S.O.-TARIEVEN In hun antwoord aan Provinciale St - ten delen Gedeputeerde Staten mede, dat de vraag of de tariefsverhoging voor auto's, welke de TESO heeft toe gepast, binnen redelijke grenzen is ge bleven, ter beoordeling staat van de Minister van Economische Zaken. Bij gebrek aan gegevens kunnen G.S. zich ter zake geen mening vormen. BIJDRAGEN VAN PROVINCIE EN RIJK NIET ZEKER Gedeputeerde Staten moeten het ant woord op de vraag schuldig blijven of in de toekomst evenals bij het voor stel inzake de Okusweg op Texel steeds bijdragen nu rijk en provincie van resp. 50% en 40% in de kosten van aanleg van recreatie- en/of toeristische wegen beschikbaar zullen zijn. Van geval tot geval zal immers moe ten worden bezien of een provinciale bijdrage ten behoeve van een bepaald object verantwoord kan worden geacht. Van de zijde van het rijk zal, naar mag worden aangenomen, bij de beoor deling of een ter subsidiëring voorge dragen object voor een rijksbijdrage in aanmerking komt, ook aldus te werk worden gegaan. Aan het Ministerie van O., K. en W. zijn een aantal plannen ter subsidiëring voorgedragen met betrekking tot het eiland Texel, het Alkmaarder Meer, Schoorl en Bloemendaal. VERBETERING OP LOODSMANSDUIN Onlangs werd het kampeerterrein Loodsmansduin nabij Den Hoorn ver rijkt met een wegencircuit von onge veer vijf kilometer lengte Het wegennet is gelegd in een dubbe le acht en dient tot het gemak van de zgn. autokampeerders. Tot nu toe was het bijzonder lastig om met een auto en/of caravan het terrein te bezoeken. Door het nu gereed gekomen wegenplan is het evenwel mogelijk om het terrein tot in de verste hoek te bereiken zonder dat de duinen daardoor overbodige schade ondervinden. Aan de in- en uitvalswegen zijn bord jes verboden toegang geplaatst. Deze zijn bedoeld om in het seizoen te voor komen dat de mensen die niet op Loods mansduin kamperen met hun auto's en vooral met hun brommers de rust en orde verstoren. Het houdt echter niet in, dat het ter rein gesloten is voor vredige wande laars. De Hoornders behoeven zich door deze bordjes op hun zondagse wande ling niet te laten afschrikken. Men verwacht door deze verbetering een stijging van het aantal kampeerders op Loodsmansduin. Tot voor kort was de Texelse Volksdansgroep ten nauwste verbonden met het begrip „Texelse Folklore". En geen wonder: in het kader van de inspan ningen van het Texelse folklorecomitc speelden de volksdansers een belang rijke rol. Gedurende het seizoen traden ze vrijwel elke woensdag op op het verplaatsbare podium. De Texelse dansers hebben zich gedurende die maan den kunnen verheugen in een enorme waarderende belangstelling. Het bestuur van de folkloregroep acht de tijd nu rijp om zich los te maken uit het folklorc- verband en een meer zelfstandig bestaan tc gaan voeren. Door de leden werd reeds geruime tijd aandrang tot deze stap uitgeoefend. Tegelijk met het nemen van het besluit is echter tevens duidelijk geworden, dat het voor de groep van levensbelang is, dat zo spoedig mogelijk een flink aan tal nieuwe danslustigen toetreedt. In de loop van de laatste tijd zijn verschil lende leden naar de overkant gegaan, zodat men op het ogenblik met een te kort zit. Het is echter moeilijk nieuwe lingen zonder meer aan de bestaande geoefende kern toe te voegen. Men overweegt daarom om binnenkort te starten met een cursus voor nieuwelin gen. Om de belangstelling voor de cursus en voor de volksdanskunst in het alge meen te bevorderen, organiseert het be stuur van de groep op dinsdag 7 januari 's avonds 8 uur in „Casino" een „In- stuifavond". Gedurende deze avond, die, zoals de naam al zegt, voor iedere belangstellende vrij toegankelijk is, zullen door de Volksdansgroep Texel o.l.v. de heer Veldwisch demonstraties worden verzorgd. Het programma van de avond is zo gekozen, dat degenen die TONEELVOORSTELLING TE DE KOOG De liefhebbers van een goed stukje toneelspel maken we er op attent, dat het stuk „Eddy kon niet blijven" op zaterdagavond 11 januari te De Koog in hotel ,,De Toekomst" zal worden op gevoerd. Zoals bekend werd het spel eerder in Zuid-Eierland en Oosterend met zeer veel succes voor het voetlicht gebracht. zélf ook eens willen dansen, daarvoor de gelegenheid krijgen. Iets dergelijks gebeurde, zoals bekend, met veel succes enkele malen gedurende de voorstellin gen op de Groeneplaats. Men hoopt door deze ongetwijfeld gc-noegelijke avond de belangstelling voor de volksdanskunst zodanig te stimuleren, dat men weer spoedig over voldoende leden beschikt. Men hoopt op deze wijze op den duur over een groep te beschikken, die de zelfde internationale faam krijgt als de volksdansgroc-p van Terschelling. De dansgroep kan dan, vooral op de nieuwe wijze waarop zij nu is opgezet, een be langrijk cultureel bezit voor Texel wor den. ENORM VEEL OLIEBOLLEN VERKOCHT OP OUDEJAAR Of het gemakzucht is van de huis vrouwen of een toenemende zin voor liefdadigheid weten we niet, maar de hoeveelheid oliebollen, die de Texelaars „in opdracht" hebben laten bakken, is de afgelopen Oudejaarsdag enorm groot geweest. Van de heer W. B. Boersma, hoofd van de o.l. school van Zuid-Eier land, vernamen we dat de leerlingen ten bate van de schoolkas 3000 oliebollen aan de man hebben gebracht. Het dun bevolkte rayon (polder Eierland) in aan merking nemende, kan gezegd worden dat de jongelui goede zaken hebben gedaan. Dat geldt ook voor de padvinders en padvindsters van4,,De Zwalkers" te Den Burg. Zij verkochten ter gelegenheid van de jaarwisseling eveneens een enorme hoeveelheid. De opbrengst van de oliebollen betekent een welkome verlichting van de financiële zorgen. - ff Enkele dagen geleden verzonden wij aan onze leden een circulaire over de „lijst van vrije akkommodaties". Daarbij sloten wij een aantal strookjes in voor het opgeven van de nog beschikbare akkommodatie in de maanden juni, juli en augustus. Wij vestigen er in de eerste plaats Uw aandacht op, dat de ingevulde strookjes niet als drukwerk, maar als brief, gefrankeerd moeten worden. Het eerste strookje moet vóór 8 januari a.s. aan ons worden opgezonden. Op die datum zal ook de nieuwe uit gave van „Voor Vrienden van Texel" ter beschikking zijn. Aangezien reeds veel bezet is, vooral wat betreft bunga lows, gemeubileerde huizen en vakan tiehuisjes, willen wij dan direkt begin nen met het uitgeven van de „lijst van vrije akkommodaties". Wij vertrouwen op de medewerking van onze leden, opdat deze lijst steeds zo volledig moge lijk is. Mocht iemand genoemde circulaire en opgave-strookjes niet ontvangen heb ben, dan gelieve hij ons dat direkt te melden, zodat wij hem een en ander alsnog kunnen zenden. Door de vele mutaties is ons adressensysteem mis schien niet geheel volledig. „ONTMOETINGEN MET KINDEREN Op donderdagavond 9 januari a.s. zal in de aula van de o.l. Dr. Jac. P Thijsseschool aan de Keesomlaan een avond worden verzorgd door het cineastenechtpaar Hille Kleinstra. De avond wordt georganiseerd door de oudercommissie van deze school in nauwe samenwerking met de afd. Texel van Volksonderwijs. De avond was al eerder gepland, maar moest toen in verband met het uitvallen van enkele boten worden ge annuleerd. Het echtpaar Kleinstra maakte geza menlijk een studie over het kinderge drag. De lezing, die gehouden zal wor den, draagt dan ook de veelzeggende titel „Ontmoetingen met kinderen" De lezing wordt met diavertoning toege licht. Kennisneming van deze belang wekkende lezing wordt iedere ouder en pedagoog aanbevolen. Er wordt precies om 8 uur begonnen. Ook niet-leden van Volksonderwijs zijn welkom. L.T.S. DEN HELDER BEGINT MORGEN De kerstvakantie van de leerlingen van de L.T.S. te Den Helder duurt 2 dagen langer. Wegens verbouwing van het schoolgebouw was men genoodzaakt bekend te maken, dat de school niet op 6 maar op 8 januari weer met de lessen aanvangt. Hierlangs uitknippen De Oudejaarsquiz, die wij in ons nummer van 31 december j.l. afdrukten, blijkt voor de lezers heel wat moeilijkheden op te leveren. De meeste oplos singen die wij tot op heden binnenkregen, zijn niet geheel juist. Ver schillende lezers hebben hun kans op een prijs vergroot door de invul- strook op andere brief kaarten over te tekenen. Dit is natuurlijk toege staan, maar om degenen, die meer oplossingen wil len inzenden van dienst te zijn, plaatsen wij hierbij nogmaals een afdruk van de strook. Zoals bekend kimt U deze uitknippen, op een briefkaart plakken en in de juiste vakjes de kruis jes zetten. Inzenden aan Texelse Courant, postbus 11, Den Burg. Dertig cent aan extra postzegels bij plakken. Zij, die ook over de vragen willen beschikken, kunnen afdrukken van de complete puzzel gratis afhalen bij het bureau Texelse Courant (winkel). In de buitendorpen heb ben de bezorgers een aan tal gratis kranten in voorraad. Vraag A B 1 10 11 12 13 14 15 16 Vraag 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 Naam inzender Adres Woonplaats ABC ten goede komen Er werd ons gevraagd of het toege staan is op de invulstrook als bestem ming voor de halve „pot" een plaatse lijke vereniging in te vullen. Dat mag Juist om deelname te stimuleren is be paald, dat leden van verenigingen dc naam van hun vereniging mogen in vullen. Hoe meer leden dit doen, des te groter wordt de kans dat de halve „pot" na trekking aan de betrokken vereniging wordt uitgekeerd. De meeste stemmen gelden. Tenslotte dit advies: Leest U de vragen in de puzzel aandachtig vóór U het juiste antwoord kiest. Hier en daar zitten addertjes onder het gras, die echter met enige aandacht wel te ont dekken zijn Om een antwoord van een bepaalde vraag te weten, mag men wat ons be treft, bij de betrokken instanties infor meren! Als men wil kan de oplossing foutloos zijn! Extra prijzen Dc Texelse Courant stelt voor dc winnaars van deze quiz enkele EXTRA prijzen beschikbaar. Dc (onbekende) eerste prijs wordt door ons vermeerderd met ƒ10,de tweede prijs met 7.50 en de derde prijs met ƒ5, De inzendtermijn is verlengd. De op lossingen moeten nu op woensdag 15 januari in ons bezit zijn. IN VOLGEND NUMMER Tijdens de forumavond te Oosterend werden ook toekomstproblemen van agrarische aard besproken, In het vol gend nummer komen we daar nader op terug. Red. MORGENAVOND VERKEERSCURSUS TE OUDESCHILD Morgenavond wordt aangevangen met de reeds meerdere malen aangekondig de Veilig Verkeerscursus te Oudeschild. De cursus wordt gehouden in het dorps huis ,,'t Skiltje" en begint om 8 uur precies. De cursus, die voor ieder toe gankelijk is, omvat 7 lesavonden, waar voor de totale kosten ƒ7,bedragen Aanmelding kan nog geschieden bij de heer J Visser, Loodssingel 42, tel. 2768, alsmede aan de zaal. SUCCESVOLLE FEESTAVOND PAARDENSPORT Traditiegetrouw hield de Vereniging voor Vrienden van het Paard weer haar jaarlijkse feestavond in hotel „De Lin- deboom-Texel". Ditmaal heeft een gezelschap, dat bestond uit de heren Peter Oran, Menno Grondsma en een pianist de aanwezigen bijzonder ver maakt en voor de juiste sfeer gezorgd. Peter Oran frappeerde met goocheltruc® en zakkenrollen. Menno Grondsma bleek naast een goed conferencier een uitstekend.zanger te zijn. Op de avond werden ook de prijzen uitgereikt van het deze zomer gehouden concours hippique, concours d'éléagnce en de nngrijderij. De winnaars werden verblijd met vaak zeer waardevolle cadeaux. Zeer gewaardeerd werd het gebaar van de firma Sneep, die een extra (gratis) verloting hield gedurende de avond. De eerste prijs, 1000 draineei- buizen of ƒ100,werd gewonnen door de heer J. Kiljan Jzn.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1