3! sport en spel week-end Dokter Renout kreeg film camera en tuinameublement De betoverde wereld van de sigarettenrokers Patiënten bewezen dankbaarheid Zichtbaar onder de indruk beluisteren de dokter en rijn gezin de aubade van „Excelsior" bü de ingang van het Gebouw De oproep in ons blad om financieel bij te dragen aan het jubileumgeschenk voor dokter Renout heeft aan geen dovemansoren geklonken. De bliksem actie heeft een bijzonder succesvol ver loop gehad. Zóveel geld stroomde bij de diverse contactadressen op Texel bin nen, dat men tenslotte tweemaal zoveel had dan waarop men optimistisch had gehoopt. Zaterdagmiddag heeft het hul digingscomité de jubilerende arts, die van alle voorbereidingen niets had ge merkt het cadeau aangeboden: een kostbare filmcamera en een tuinameu blement. De dokter had niet het minste ver moeden van wat hem te wachten stond toen hij en zijn gezin zaterdagmiddag met een taxi van huis werd gehaald en naar het gebouw voor Chr. Belangen werd gebracht. Daar verwelkomde „Excelsior" de jubilaris met een feeste lijk stukje muziek. In het gebouw sprak de heer Joh. C. Roeper, lid van het huldigingscomité tot de jubilerende arts en zijn gezin. Hij verwelkomde de aanwezigen, waar onder zich de burgemeesters De Koning en De Waard bevonden, de afgevaar digden van het ziekenfonds Texel en bestuursleden van het voormalige zie kenfonds „Helpt Elkander". Dc heer Roeper gaf een overzicht van de ge beurtenissen, die indertijd tot de komst van Dokter Renout te Oosterend hebben geleid. In de afgelopen periode werden dokter Renout en zijn vrouw twee van de meest gewaardeerde bewoners van Oosterend De dokter slaagde erin met ieder in de beste verstandhouding te leven en maakte zich naast zijn medisch ambt ook op allerlei onder gebied voor de gemeenschap verdienstelijk. Mevrouw Renout had zitting in tal van verenigingsbesturen. Dokter Renout heeft het vaak moeilijk gehad, maar hij slaagde er in aller sympathie te ver werven en zijn praktijk van de oor- spronkel ;ke 700 patiënten tc doen uit groeien let 3000 patiënten. Het is nu wellicht d? grootste praktijk van het eiland. Als een bekroning van de in spanningen van dokter Renout be schouwde de heer Roeper het feit. dat de dokter onlangs tot gemeentearts werd benoemd. Ook mevrouw Renout deelde in de hulde. De heer Roeper noemde haar „een lieve doktersvrouw", die zich inspande voor tal van nuttige instellingen. Daarop reikte de heer Roeper het cadeau van de patiënten over. Het bleek Expositie tijdens feesten FOTOCLUB GROEIT NOG STEEDS Tijdens dc dezer dagen gehouden jaarvergadering van dc Texelse Foto club „Dc Kiekendief" is besloten mee te werken aan de feesten van do a.s. zomer. De fotoclub zal misschien in de tentoonstellingtent een stand inrichten, waarin een aantal foto's worden geëx poseerd. Een groot bezwaar zijn de hoge kosten. Berekend werd dat de huur van standruimte voor dc club ƒ360,zal bedragen. Misschien kunnen de foto grafische produktcn van de club op een minder kostbare wijze worden getoond. De leden werden verzocht met het oog op deze expositie hun beste negatieven in te leveren. In clubverband zullen hiervan vergrotingen worden vervaar digd. Het bestuur van „De Kiekendief" bleef ongewijzigd. Voorzitter blijft de heer H. Kievits, secretaresse mevr. A. Tiessen-Spaans, en penningmeester, de heer B. F. v.d Berg. In de fotojury ble ven de heren H. Boon, J. Nauta en H. Kievits zitting houden. In de pauze werden twee zg. super snelle films verloot. De winnaars (A. Westerlaken en A. Tiessen-Spaans) zul len thuis met deze film experimenteren. De resultaten van hun werk zullen tij dens een der volgende avonden bespro ken worden. Uit het jaarverslag van de 'secreta resse bleek, dat de fotoclub nog steeds groeit. Het aantal leden bedraagt thans 28. In het afgelopen jaar traden 11 nieuwe leden toe tegen vier bedankjes De indertijd gehouden „kiekjes-wed strijd" leidde tot de toetreding van veel nieuwe leden, waaronder een heel gezin! een kostbare filmcamera te zijn, onge twijfeld een hartewens van dokter Renout, die als enthousiast smalfilmer zich tot nu toe behielp met een ver ouderde installatie. Het gehele gezin Renout zal ook plezier hebben van het tuinameublement met parasol, dat óók bij het geschenk hooide. De dokter en zijn vrouw waren door deze grote ver rassing aangenaam getroffen. Ook burgemeester C. De Koning feli citeerde de jubilaris, mede namens het gemeentebestuur. Hij vertelde aanvan kelijk te hebben gemeend, dat het een feestviering in Oosterender kring be trof. Hij was blij op het laatste moment uitgenodigd te zijn om zijn belangstel ling te laten blijken. De burgemeester schetste de betekenis van de arts in andere dan medische aangelegenheden. Nog korte tijd geleden speelde de dok ter samen met de burgemeester als schepen tijdens de tocht naar De Schans. De heer S. van Heeringen, oud-be stuurslid van het ziekenfonds „Helpt Elkander" feliciteerde op originele wijze. Hij las een door hemzelf gemaakt gedicht voor, waarin de geschiedenis van de afgelopen 25 jaar werd uiteen gezet en wat aan de komst van de dok ter voorafging. De heer C. Bremer vertelde een 25 jaar oude anecdote, waarin de dokter een belangrijke rol speelde. De nog steeds zeer verbaasde dokter drukte zijn waardering voor de hem toegezwaaide lof tenslotte in enkele woorden uit: „Héé! erg bedankt DE OCEAAN: BRON VAN ONVERWACHTE RIJKDOMMEN Het is de geleerden allang bekend, dat de Oceaan grote rijkdommen her bergt. Kostbare delfstoffen, zoals goud en kobalt, moeten onder water in grote hoeveelheden te vinden zijn. De ontgin ning van de rijkdommen is tot nu toe afgeketst op het gebrek aan voldoende technische hulpmiddelen. Het werken onder het wateroppervlak vereist voor zieningen, welke de ingenieurs op het mement nog niet weten te scheppen. In Amerika is nu echter een tienjaren- program van stapel gelopen, dat in deze gebreken moet voorzien. Met bijzondere voortvarendheid wil het Amerikaanse Bureau voor het Mijnwezen binnen tien jaren zo ver zijn, dat men de delfstoffen op grote schaal zal kunnen winnen. In onze ti.jd van ontdekkingen in de ruimte moeten we toch ook gelegenheid vinden om onze eigen aarde wat beter te leren kennen en gebruiken, zo meent Edward Grawford, de woordvoeder van dit Amerikaanse bureau Tot nu toe heeft d^ techniek de mens slechts toe gestaan om in ondiep water dicht bij de kust te werken. Zo winnen de Ame rikanen en de Japanners tin en ijzer uit hun kustwater, in Zuid-Afrika speurt m:n naar diamanten en in Indonesië naar tin. Australië en India halen ijzer erts van de zeebodem voor de kust weg. Nocit echter hebben deze winningen werkelijk grootse resultaten opgeleverd. Daarvoor moet men verder de zee op. In het kader van 't tienjarenplan willen de Amerikanen nu verschillende tech nische uitrustingsstukken bouwen, waarmee zij dan de zeebodem kunnen veroveren. Het eerste hulpmiddel is een bemand onderwatervoertuig, dat drie honderd meter onder de zee-oppervlak te op de zeebodem kan blijven liggen. Deze „duikboot" moet zijn uitgerust met een boor, die nog eens driehonderd meter dieper kan boren. Wanneer deze duikboot ergens is gestationeerd, zal een schacht naar de oppervlakte moeten worden gebouwd, zodat via liften de onderzeese mijnwerkers naar de bodem van de Oceaan kunnen worden getrans porteerd Het moet volgens Grawford mogelijk zijn in de nabijheid van de mijn onder water woongelegenheid te bouwen, waar de mensen een week kun nen verblijven. Bij het zoeken naar de delfstoffen en het uitstippelen van de werkmethoden moet gebruik kunnen worden gemaakt van onderwaterlabora- toria, welke van de nieuwste snufjes zijn voorzien. In de komende tien jaren zal Amerika voor dit doel tientallen miljoenen dol lars moeten uitgeven. Maar het loont, volgens Grawford, best de moeite. Nu al hebben onderzoekingen van de marine uitgewezen, dat de bodemschatten van de Oceaan inderdaad iedere fantasie overtreffen. Het gaat er maar om, dat men de juiste hulpmiddelen kiest om deze naar de oppervlakte te brengen. Een belangrijk hulpmiddel zal de kern energie zijn. Grawford verwacht, dat de onderwater-werksteden zullen worden uitgerust met kernreactors, welke naast energie voor de mijnmachines ook licht en warmte zullen leveren voor de bewo ners van de onderwaterstad. Vele honderden mankten van de gelegenheid gebruik om dc populaire arts en zyn gezin geluk te wensen S.V. TEXEL Zondag werd Texel op het Boys- terrein met 13 geklopt. Dit is altijd een lastige wedstrijd, maar als we met zo'n voorhoede de competitie inmoeten, ziet het er angstig uit. Waarom Jan Beerling en Henk Stiggelbout niet op gesteld? Oosterend 1-Texel 2 63. De wedstrijd Texel jun.-Tex. Boys jun. was nauwelijks het aankijken waard Over het algemeen leek ons de Boys beter. Het onpraktische gepeuter kan nooit tot iets goeds leiden, terwijl vooral het spelen van een wedstrijd een genoegen moet zijn voor elke spe ler, die zich dan ook geheel geeft. A.s. zondag vermoedelijk Texel- Helder Texel 2-SRC 2, ZDH 2-Texel 3. Adsp. Texel-ZAP. Woensdag allemaal trainen. Het is wel nodig, dat hebben we gemerkt. Dus niemand mag ontbreken. TEXELSE BOYS-NIEUWS De zondag gespeelde oefenwedstrijd van Boys 1 tegen Texel 1 eindigde na een sportieve strijd in een 31 over winning voor de Boys. Voor rust nam Texel de leiding, doch Aad Boogaard bracht voor theetijd de partijen weer op gelijke voet. Na de rust werd de strijd wat feller, met de Texel-voorhoede veel in de aan val, doch de Boys-achterhoede toonde dat zij nu vaster in hun schoenen staat dan in het begin van de competitie. Wel waren er enige hachelijke ogenblikken, doch doelpunten kwamen er aan die kant niet uit. De Boys-voorhoede stelde door snelle tegenaanvallen de Texel-achterhoede verschillende keren voor grote proble men, wat na een kwartier het 2de doel punt opleverde. Het derde van de Boys werd gescoord door een achterspeler van Texel. Na een gedwongen lange rustperiode was C. Maas weer eens van de partij. Aan de geblesseerde voet werd door hem niet meer gedacht, en hij nam zeer aktief zijn aandeel in de strijd. De junioren van Texel en de Boys gaven elkaar mets toe. Deze wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. Het programma voor zondag wordt vrijdag bekend gemaakt. Willen de junioren er om denken dat vrijdagavond om 6.30 uur getraind wordt onder leiding van de heer Hoebe. De wedstrijd van zondag toonde wel dat jullie best kunnen voetballen, maar dat bij een paar jongens het uithoudings vermogen nog gering is. De senioren zijn er natuurlijk alle- Iedereen die een sigaret opsteekt, verricht een magische handeling. Hij doet iets dat hem calorieën noch vitaminen verschaft, maar dat hem desondanks een onbeschrijfelijke bevrediging geeft. Tot 1950 genoot hij die bevrediging onge stoord. Sindsdien hebben doktoren, professoren en comité's het roken tot een onderwerp van discussie en van kritiek gemaakt. Het maandblad Readers Digest is zelfs een ware kruistocht tegen het roken begonnen. Committee ter harte zullen nemen is Terwijl u deze regelen leest, legt in Amerika een indrukwekkend comité de laatste hand aan een nieuw rapport over de invloed van het roken op de gezondheid, een rapport dat u over een paar weken zelf zult kunnen lezen. Dat comité is het U.S. Surgeon General's Advisory Committee on Smoking and Health. Behalve de Surgeon General zelf, dr. Luther L. Terry, die een pijp rookt, zijn leden o.a. di. Charles Le Maistre, directeur van het Woodlawn Hospital in Dallas, eveneens pijproker, professor dr. Louis F. Fieser, hoogleraar in de organische chemie in Harvard en sigarettenroker en dr. J Jacob Furth, beroemd patholoog, die het op de sigaar houdt. Dat neemt niet weg dat volgens ieders verwachting, het eindrapport van het comité wel enige hartige waar schuwingen aan het adres der rokers zal bevatten. Het ligt voor de hand dat de tabaks industrie ook zelf niet met de handen in de schoot is blijven zitten. Kwekers en fabrikanten hebben het Tobaccc Industry Research Committee opgericht, dat precies hetzelfde doet als al die andere comité's namelijk zoeken of er verband is tussen gezondheid en roken. De tegenstanders zeggen dat dit comité niet „objectief" is, ofschoon ze daarvoor tot nu toe nog geen bewijs hebben aan gevoerd. Een ander verwijt is dat de tabaksindustrie meer geld uitgeeft aan reclame dan aan wetenschappelijk on derzoek. Onderzoek is echter niet alleen een kwestie van geld. Wanneer men capabele onderzoekers en adequate apparatuur bij elkaar heeft gebracht, heeft het weinig of geen zin het aantal onderzoekers of de apparatuur te ver dubbelen alleen om er meer geld aan uit te geven! Het is interessant nog eens in de herinnering terug te roepen hoe en waarom al deze beweging om het roken is begonnen. Een der ziekten, die in de loop der laatste decenniën sterk in fre quentie zijn toegenomen, is de iong- kanker. Het is niet de enige: ook hart ziekten en wel speciaal ziekte van de kransslagader bewegen zich in op waartse lijn. Nu is deze laatste een ty pische ziekte van mensen die teveel van het goede krijgen, in dit geval van rijk en vet eten. Het is zeer aanneme lijk, dat ook de longkanker een gevolg kan zijn van dingen die men teveel krijgt. Sommige geleerden menen dat wij teveel uitlaatgassen van auto's bin nen krijgen en voeren als bewijs van hun stelling aan dat er meer longkan ker voorkomt in de steden dan op het platteland. Anderen geven de schuld aan de tabak en leggen de resultaten van onderzoekingen en laboratorium proeven ten bewijze hunner stelling op tafel. Of de rokers eventuele waarschuwin gen van het Surgeon General's Advisory een andere zaak. Tot nu toe is na elk rapport de omzet in sigaretten tamelijk scherp gedaald, om zich daarna weer snel te herstellen. In feite gebeurt er telkens hetzelfde wat u na een vlieg ongeluk ziet: een aantal mensen zeggen hun reeds geboekte passage af of nemen zich voor niet meer met een vliegtuig te reizen. Na enkele weken is dan de curve van de boekingen der luchtvaartmaat schappijen weer normaal. Toch hebben er wel veranderingen van betekenis plaats gevonden in de enorme rokers- „marktMen rookt niet minder, maar men rookt wel andere sigaretten. Een van de opvallendste en waarschijnlijk blijvende gevolgen is de reuzezwaai naar de filtersigaret In verschillende Europese landen, in Amerika, Australië en Zuid-Afrika vormen de filtersigaretten al meer dan driekwart van het totale verbruik. Alles wijs er op dat dit aandeel in de komende jaren nog groter gaat worden. In ons land is bovendien gebleken dat het percentage filterrokers in de hogere welstands (ontwikkelings) groepen be duidend groter is dan in de lagere. Sommige anti-rokers hebben zich met enige felheid tegen de filtersigaret ge keerd. Ze zeggen dat het filter een ipseudo-bescherming is, die de roker een vals gevoel van veiligheid geeft. Maar het is een algemeen, ook door de tegenstanders erkend feit, dat het laat ste eindje van de sigaret de gevaarlijke verbrandingsprodukten gedeeltelijk op vangt en dat, hoe effectiever dit „peuk je" werkt, hoe meer van dit bij-pro- dukten worden tegengehouden. De fil terfabrikanten hebben in feite niets anders gedaan dan proberen het „op- vangvermogen" van de peuk te vergro ten. Door tal van proeven is aangetoond dat ze daarin voor een groot deel zijn geslaagd. Dr. Cuyper Hammond, van het Amerikaanse Kankerinstituut, con stateerde in een studie over ziekte en doodsoorzaken van 1 miljoen Ameri kaanse burgers, dat filterrokers minder hoesten dan de rokers van gewone siga retten. De verandering in de voorkeur der rokers is ook van een geweldige econo mische betekenis. Alleen ql in de Ver enigde Staten leven 750.000 boeren en hun gezinnen en ruim drie miljoen in dustrie-arbeiders en tussenhandelaren met de hunnen van de tabak. Er is een goede kans dat de filtersigaret deze reusachtige industrie voor achteruit gang zal kunnen behoeden. Dr. Ian G. Macdonald, een chirurg in Los Angeles, heeft overigens gezegd: roken als kal merend middel is voor de meeste men sen een stuk heilzamer dan het gebruik van pillen en poeders (z.g. tranquilizers) Overmatig bezorgd maken de mensen in de tabaksindustrie zich dan ook nog niet. Herman van Wuizel. maal om half acht. Voor het eerste zijn alle kansen weer aanwezig. Callantsoog zag kans om leider Petten met 32 te verslaan. Het hoofd koel houden dus, en gewoon doorgaan (met winnen!). Maandagavond 13 januari om 8 uur in De Zwaan allemaal present. S.V. DE KOOG De Koog 1-AGSV 1 2—8. Direct na de aftrap zette AGSV een hevig offensief in. De eerste 20 minuten werd De Koog voor grote problemen gezet. Er moest krampachtig worden verdedigd, wat evenwel AGSV er niet van weerhield 3 doelpunten te scoren. AGSV speelde vrijer dan De Koog en het plaatsen ging veel sneller. Maar De Koog zat met helemaal stil. Bij enkele uitvallen werd de achterhoede van AGSV behoorlijk op proef gesteld. Er werd echter steeds op tijd ingegrepen, zij het soms met enig geluk. Bij een te harde tackel moest de scheidsrechter 'n penalty toekennen, die evenwel niet werd benut. Het te slappe schot wist de AGSV-keeper makkelijk te stoppen. Na de twintigste minuten ging AGSV het tempo wat verminderen en De Koog kreeg nu meer kansen en zette een offensief in. In de 23e minuut werd door De Koog juist naast geschoten. Bij een tweede poging van Van der Slikke wist de keeper, hoogopspringend, de bal weg te stompen, maar Gery Eelman stond gereed en plaatste de bal in het doel: 31. Bij een hoge trap van AGSV verkeek Ipenburg zich en de midvoor plaatste de bal in het lege doel: 41. In de 32e minuut glipte Gery Eelman door de verdediging en werd het 42. Hierna ging AGSV weer beter spelen en wist het middenveld te beheersen. In de 38e minuut wist de linksbinnen de scoren en even voor de rust boog de linksbinnen van AGSV de ingeschoten bal om en de keeper van De Koog was een geslagen man: 62 voor AGSV. Tijdens de rust ging de scheidsrechter vermanend rond en waarschuwde dat er te hard werd gespeeld op het gladde veld. Dat hielp AGSV had na de rust het heft weer geheel in handen en in de derde minuut was het al raak. De AGSV midvoor kopte hoog over Ipen burg in het doel en in de zevende mi nuut knalde de vrijstaande linksbinnen uit een strafvoorzet ineens in. Hierna geloofden beide partijen het wel. De strijd was gestreden. In de resterende minuten gebeurden er geen schokkende dingen meer. Bi] de 82 staiyï bleef het. De vier invallers hebben zich goed geweerd, vooral Piet Douma. Theo Kooiman moest uitvallen. Hopelijk is hii spoedig weer hersteld. De adsoiranten speelden thuis tegen ZDH en verloren met 31 Tot de rust een sterk aanvallend ZDH, dat op een 10 voorsprong kwam Na de rust erst een gelijk opgaande strijd, waar bij De Koop op 11 kwam, maar daar na was ZDH sterker en wist nog twee loelpunten te scoren. S.V.O.-NIEUWS De adspiranten van S.V.O. ontvingen zaterdag Texel b. Dat ze nog een 22 elijk soel wisten te bereiken, pleit voor het volhouden van SVO Als je met 9 man moet spelen, valt het ook niet mee. Waar waren de twee afwezi gen? Het eerste speelde een leuke en vriendschappelijke wedstrijd tegen Texel 2. Oosterend was voor de rust sterker en voerde de stand op tot 61. Maar toen lieten ze Texel komen en werd het nog 63. Zondag a.s.: Tex. Boys 2-SVO 2. Oosterend 1 is weer vrij. Vanavond allemaal weer trainen. Woensdag 29 januari krijgen we de film Benfica-Real Madrid, de bekende cup-finale en een film over voetbal training in Duitsland. Vrijdag vergadering OOSTEREND DOET MEE! Vrijdagavond zal de feestcommissie van Oosterend zich tijdens een openbare vergadering in „Het Wapen van Am sterdam" beraden over haar aandeel in de feesten ter gelegenheid van het 550- jarig Texels Stadsrecht. Van het groot ste belang is het dat zoveel mogelijk Oosterenders aanwezig zijn. Ieders medewerking is noodzakelijk. Oosterend zal zijn goede naam op het gebied van de feestviering weer hoog moeten hou den! Tijdens dc vergadering zullen enkele bestuursleden worden gekozen om te voorzien in enige vacatures. (Zie adver tentie vrijdag). TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 6 januari 1964: 13 schapen 110135; 4 rammen 150 175; 7 nuka's 125—180; 1 geit 40.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2