Cjroen c2warL-Jexels in het harL, ff/ Forumavond te Oosterend Bronchi letten Oud-nieuwjaar impressies „Youth for understanding" Hannie Krugers (16) naar Amerika Snuif en wrijf De werkgelegenheid in de landbouw - houdtde buy smetteloos- zuiver VRIJDAG 10 JANUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7826 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Rooij Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Aboim.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. bul Is het u wel eens opgevallen, geachte lezers van dit blad, dat die laatste maand van het jaar tot de meest on rustige behoort Eigenlijk begint die on rust al, als Si. Nicolaas zijn luidruchtig entree heeft gemaakt in de Hoofdstad des Lands. De zakenmensen hebben koortsachtig gewerkt, om hun etalages zo aantrek kelijk mogelijk te maken. In de late avond en nacht van 5 december is men al weer bezig om vooral toch een der eersten te zijn om het mensdom uit hun Sinterklaas-droom te helpen en over te schakelen naar de „Kerst-portemonnee stemming"! Het pierement, dat eerst alle mogelijke liedjes ter meerdere ere van de goed-heiligman tegen de oude gevels heeft laten daveren, heeft nu het kerstboekrepertoire in de ingewanden des orgels te verwerken. De fondant- kleuren aan de buitenkant extra ver sierd met kerstgroen. De mansers doen extra hun best met de koperen bakjes, de mannen werken op het sentiment der Amsterdammers. Ja, ja, beste mensen, er is weinig maar ook heel veel voor nodig om in „kerst-stemming" te gera ken, als u begrijpt wat ik bedoel. Vindt U het ook zo fijn gevoeld van zaken lieden, om bij ons in de Hoofdstad in Adventstijd reeds oudejaarsbommen en gillende keukenmeiden te verkopen? Zelfs tijdens de kerstdagen is het ge knal en gegil niet van de lucht. Alles vanwege de commercie! Nee, dan kan mij meer bekoren dat zoveel school gaande jeugd met brandende kaarsjes kerstliederen uitgalmen op een wijze, waar de Jordaner octrooi op schijnt te hebben. Wilt u wel geloven, dat de jongens en meisjes van het Jan Ligtharthuis onze kerstfeesten mooier en fijner vin den dan Sinterklaas.... Weet u, dat onze jeugd in de zomerkampen reeds bezig is voor de kerst. Zij verzamelen dan grote en kleine denappels en boom schors; in de weken voor kerst worden er prachtige kerststukjes van gemaakt en smaakvolle wandversiering onder deskundige leiding. In veel gezinnen prijken hun werkstukken, waarop de winkelier jaloeis zou zijn. Een totaal andere herinnering aan Texel-kamp '63 werd ons door een werkende jongen aangeboden namens zijn ouders, als dank voor de goede zorgen Het was een soort monument, opgemaakt met lek kernijen en mcotiaans kruid. Dat mo nument-op voetstuk bleek het gipsaf gietsel van de gebroken arm te zijn, welke hij op Texel had opgelopen door over een hekje te springen om als eer ste in het kamp te zijn. Enfin, het zal een plaatsje krijgen in de kampschuur, op het voetstuk „De arm van Leo" ge schilderd. Na de kerst heeft de jeugd praktisch in iedere straat, steeg of snijing z'n eigen opslagdepót voor kerstbomen. Dan is de Jordaan een gespletenheid van straatrivaliteit. Hele troepen jon gens met sotkken gewapend beschermen of verdedigen hun bomenbezit, be stemd voor de overgang des jaars. Nee, echt niet waarde lezers, er hebben zich bij ons in de Jordaan geen luidruchtige ongeregeldheden noch vernielingen van anders eigendom voorgedaan. Terwijl het waarlijk niet aan attributen ont breekt, want er staan handkarren, bak fietsen, schragen en stalmateriaal der markt in overvloed 's nachts op straat. Emballage, kratten met flessen enz. enz. zijn zover ik heb kunnen constateren, onaangeroerd gebleven. Het heeft mij altijd enigszins geërgerd als er met grote koppen in de Pers de aandacht werd gevestigd op de excessen der hedendaagse jeugd, 't Was, meen ik, ook een journalist die de naam van nozem heeft uitgevonden. Zijn wij oude ren zulke lekkere jongens geweest? Ik niet! Texelse jongelui, ik wil tegen jullie geen zedepreek houden, 'k Zou het in de Jordaan tot m'n 64e jaar nooit ge pruimd hebben. Ik wil alleen vragen: is het echt nodig om lekker lol te heb ben, huizen, schuren binnen te dringen, spullen weg te halen met de kennelijke bedoeling te vernielen?! Om werkelijk gijn te maken, moet je fantasie hebben. Als je de kranten mag geloven, dan begint het hier in ons landje zo lang zamerhand wat .pretmaken betreft op een achtergebleven gebied te gelijken, 't Heeft waarlijk geen zin nu nog een tip te geven om Oud en Nieuw te vieren. Verleden jaar om deze tijd gaf ik „handgeld" voor een carillon op het nieuwe Raadhuis, waarvan Burgemees ter De Koning zei: „dat het een sym bool moge zijn van een groeiend en bloeiend, zich steeds weer vernieuwend Texel (het Raadhuis dan). Wat let mij dit keer een wisselbeker beschikbaar te stellen voor de jongen/meisje of groep, die aan het einde des jaars de meeste kerstbomen op weet te scharrelen! Op een daartoe geschikte plaats de fik er in, de muizekband er bij en van mijn part een meester-verteller, die via luidspreker een oudejaars-griezelver- haal ten beste geeft Tja, zo'n jaar is zo voorbij: „Je vliegt er door heen als een schot naar de maan", zegt m'n vriend Huib Het duurt lang jongelui eer je 20 jaar bent, maar De 16-jarige inej. Hannie Krugers, leerlinge van de R.H.B.S. te Den Burg, zal in augustus a.s. per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrekken om daar een jaar te studeren aan een High School in de staat Michigan. Hannie is voor dit buitenkansje in aanmerking gekomen, nadat zij haar belangstelling voor een verblijf in Amerika had ken baar gemaakt aan het Nederlandse comité van de „Michigan Council of Churches", een interkerkelijke organi satie die ter bevordering van weder zijds begrip jongeren naar de Verenigde Staten uitnodigt. Door de Council wor den ook Amerikaanse studenten voor enige tijd naar Europa gestuurd, alles onder het motto „Youth for under standing". In verschillende Nederlandse middel bare scholen werden door het Neder landse comité affiches aangeplakt, waarin de aandacht werd gevestigd op de mogelijkheid om een jaar in Ame rika te studeren op kosten van de organisatie. Omdat het betrokken affiche niet in de RHBS te Den Burg was aangeplakt, gaf mej. Krugers van haar belangstelling voor de uitzending blijk, nadat zij door een kennis van deze mogelijkheid op de hoogte was gesteld. Korte tijd nadat zij aan het comité had geschreven, ontving zij een uitnodiging om te Leeuwarden een bijeenkomst te bezoeken. Daar bleek dat bijna 2000 Nederlandse jongens en meisjes het affiche hadden gezien en aan de oproep gehoor hadden gegeven. Omdat men slechts 80 Nederlanders in aanmerking kon laten komen, werd een strenge selectie toegepast. 1800 leerlin gen vielen al spoedig af en het overge bleven groepje moest bewijzen dat ze Nederland op waardige wijze konden vertegenwoordigen Tijdens een soort RIJKSWATERSTAAT DICHT STUIFGATEN IN DUIN In de loop van de afgelopen maanden zijn in de duinen langs onze westelijke kust vrij veel stuifgaten ontstaan, waar door het voortbestaan van verschillende duinformaties bedreigd wordt. Rijks waterstaat is dezer dagen begonnen met het aanbrengen van grote bedden kap hout in deze kale stukken, waardoor het zand aan banden wordt gelegd en de vegetatie gelegenheid krijgt zich te herstellen. De takkenbossen zijn af komstig van de Texelse dennen. Mo menteel is men bezig de stormschade in de duinen nabij Den Hoorn te herstellen. GOED BEGIN Nauw' is het nieuwe jaar begonnen Of koning krant maakt ons bekend Dat 't brood verhoogt wordt met twee centen. Daar gaan m'n goeie tien procent. Als het daarbij nu was gebleven. Dan zou ik zeggen: nou, fiat, Maar ach, m'n mede consumenten, We hebben 't lang nog niet gehad. De suiker is vier centen duurder, En toen ik bij de kapper kwam, Deed hij er „slechts" zeven procent op. Daar gaat m'n goeie boterham. En de minister maar vertellen Dat het zo'n vaart niet lopen zal. Wat mij beleefd de vraag doet stellen: Is hij nu mal of ben IK mal. Ja, lui. dit is de eerste week pas, Maar hóe zal het dan toch wel zijn Wanneer wij in december zitten Bij suikergoed en marsepein. Straks de sigaren, sigaretten. Benzine en vul zelf maar aan, Op zo'n manier gaan wij nog eerder Dan d' astronauten naar de maan. Zo zien we waar de welvaart heen leidt Straks vang je duizend gulden schoon En loop je toch nog in je nakie. Vooruit maar jongens, nóg meer loon! Huib de Rijmelaar Uw verkoudheid van neus. keel of borst dan ben je zo aan je A.O.W. toe!! Dan kan je eendjes gaan voeren op een ban- kie in het park. Het is toch niet waar mensen, dat het gevogelte over straat snavelklappert van de honger op dit VogeLparadijs, dat Texel heet? Kan het niet geloven !Zou er daarom in de Am sterdamse grachten zoveel water- gevogelte zijn? Nee toch! En die meeu wen zitten bij tientallen tegen het Jan Ligtharthuis op de Lindengracht mij maar te lokken om naar Texel te ko menAls je voor de ramen ver schijnt, schieten ze naar beneden en blijven net zo lang krijsen tot ze wat krijgen. Ze laten niet alleen sporen in ons hart, maar ook op de ruiten na, als dank! Genoeg dit keer. „Ik hoop zo Texelaars, groot en klein, dat 1964 voor U allemaal goed mag zijn". Zo is dat! Joh. K. A. Schreuder, J. L. Huis examen werd de kennis van de Engelse taal en de algemene ontwikkeling be proefd. Tevens werd nagegaan of iets verteld kon worden over typisch Neder landse aangelegenheden als de Zuider zeewerken, het Delta-plan etc. Na deze test bleven tenslotte 80 jongelui over, afkomstig uit alle delen van het land in leeftijd variërend van 16 - 18 jaar. Dat mej. Krugers de selectie glansrijk door stond, betekent dus dat het bijna zeker is dat zij deze zomer naar het land van de onbegrensde mogelijkheden zal ver trekken. Bijna, want als voorwaarde is gesteld, dat de reis slechts doorgaat als zij slaagt voor haar eindexamen. Om dat zij als een goede leerlinge bekend staat, mag worden veTwacht dat dit wel zal lukken. In Amerika zullen de jongelui bij pleeggezinnen worden ondergebracht. Het is de bedoeling dat de terugreis naar Europa te zijner tijd per schip zal gesc.hieden. Pontweg MET GEHUURDE VOLKSWAGEN DE SLOOT IN Maandagavond is de achttienjarige Jan Spanjer uit Den Burg op de Pont- weg met een Volkswagen over de kop geslagen en in de sloot gereden. Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur nabij het pompstation van de fa. Wit vliet en Westerlakcn. De jongeman, die uit de richting van Den Burg kwam is waarschijnlijk de macht over het voer tuig kwijt geraakt. De Volkswagen velde enkele boomp jes, sloeg over de kop en kwam met de neus rechtop in de links gelegen sloot terecht. De jonge bestuurder was won derlijk genoeg geheel ongedeerd. Hij kroop door een der raampjes naar bui ten en zette zijn tocht naar de veerha ven te voet voort! De omwonenden, die op het lawaai waren afgekomen, troffen de verlaten auto met brandende lichten en spelende radio in het water aan. Na enige tijd arriveerde de politie, die proces verbaal opmaakte. Met een kraanwagen van de fa. J Reij uit Den Burg werd de Volkswagen die zeer zwaar beschadigd was, op de wal ge trokken. De auto was eigendom van het auto verhuurbedrijf J. Geus te Den Burg. De politie heeft de wagen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en daarbij vastgesteld, dat geen technische afwijkingen oorzaak van het ongeluk kunnen zijn Zoals in het vorige nummer werd vermeld werden op de forumavond te Oosterend ook enige zaken van agra rische aard besproken. We willen die in dit nummer nog wat nader bekijken. Een eerste probleem, dat aan de orde kwam was de toekomstige werkgelegen heid in de landbouw. De heer D. van Tatenhoven was van mening, dat het hiermee wel wat meevallen zou. Hij herinnerde zich, dat zo'n veertig jaar geleden hierover ook sombere berichten de ronde deden en dat dit voor een aantal Texelaars aanleiding was ge weest het eiland te verlaten. Een goed deel van hen was echter inmiddels weer teruggekeerd. De heer C. van Groningen was min der optimistisch. Hij was van oordeel, dat na het aflopen van de ruilverkave ling het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw aanzienlijk terug lopen zou. Ook nu is er reeds een duidelijke terug gang als gevolg van mechanisatie en rationalisatie. Maar dit zal na het ge reed komen van de ruilverkaveling in nog sneller tempo gaan. Bovendien ko men er een aantal arbeiders vrij, die de laatste jaren in de ruilverkaveling werk hebben gevonden. Van een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid in de tuinbouw sector verwachtte de heer Van Gronin gen ook niet veel. Mogelijk zal de op pervlakte bloembollen wel wat toene men, maar ook hier kan het werk door steeds minder mensen worden gedaan, omdat ook in het bloembollenvak de mechanisatie steeds meer zijn intree doet. Zoals ook reeds op de forumavond in Den Hoorn was betoogd, werden de omstandigheden voor uitbreiding van de fruitteelt en het in het leven roepen van bedrijven voor de groenteteelt niet gunstig geacht. Burgemeester De Koning liet een op timistischer geluid horen. Een levens krachtige gemeenschap zou door specia lisatie en het scheppen van nieuwe bedrijven wel in staat zijn veel werk krachten op te vangen. De heer De Koning was van mening, dat er wel plaats was voor enig optimisme. Het raadslid J. Daalder was het ten aanzien van de werkgelegenheid meer met de heer Van Groningen eens. Hij hoopte, dat speciaal voor Oosterend de uitbreiding van mogelijkheden voor de recreatie en een uitbreiding van de kottervloot een aantal mensen zou kun nen opvangen Een ander vraagstuk, dat aan de orde kwam was de toerusting van de toe komstige landarbeiders. Doet de Streek- ontwikkeling hieraan ook iets, werd door de heer P. Riemens gevraagd. De heer Riemens meende dat het van groot belang was. dat de jonge krachten, die straks de opengevallen plaatsen van de oudere landarbeiders zullen moeten in nemen hiervoor goed geschoold waren. Hij maakte zich hierover wel eens zorgen De heer Van Groningen was van oor deel, dat het aantal landarbeiders, dat in de toekomst nodig zou zijn zeer klein is. De bedrijven op ons eiland hebben in hoofdzaak een oppervlakte van 17 - 20 ha. en spreker was van mening, dat in de toekomst op deze bedrijven geen plaats voor een land arbeider zou zijn. Hij wees verder op een door de Streekontwikkelingscom- missie georganiseerde cursus voor loon- spuiters en verder op de aardappel- selectiecursus. Beide cursussen worden door een flink aantal werknemers ge volgd. Verder was de heer Van Groningen van mening, dat ook de Lagere Land bouwschool een opleidingsmogelijkheid voor de landarbeider vormde, vooral nu het onderwijs steeds meer op de prak tijk is gericht. Het hoofd van de Lagere Landbouw school, de heer Laan moest er echter op wijzen, dat het aantal leerlingen uit landarbeiderskringen steeds kleiner werd. Het opvallende was, dat de laat ste jaren een vrij groot aantal leerlin gen uit met-agrarische kring de school bezocht. Verschillende aanwezigen wa ren echter van mening, dat dit minder zou worden als op ons eiland de lagere Technische School ging draaien. Verder werd door een aantal aanwe zigen nog gewezen op het feit, dat de beloning van de landarbeider nog steeds achter ligt bij die van andere werkne mers, terwijl de arbeidsomstandigheden in veel gevallen ongunstiger zijn. Hier aan zou in ieder geval een einde moe ten komen. Hoestdrank tabletvorm. 95ct MEER PUTTEN IN WATERWINNINGSGEBIED In opdracht van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland is het Grondboorbedrijf Van Es uit Ap- pingcdam momenteel bezig een aantal extra putten te slaan in het watervvin- ninggebied bij Den Hoorn. Het is de bedoeling dat aan de reeds 27 geslagen putten er in de komende maanden 13 worden toegevoegd. De putten, die tien meter diep wor den geslagen, worden door een buizen net onderling verbonden. De buizen worden door een minstens 1 meter dikke laag zand bedekt om bevriezing in de winter te voorkomen. Op plaatsen waar deze buizen niet in de grond kunnen worden ingegraven, zijn kleine dijken opgeworpen, waar de pijpen doorheen lopen. De extra putten zijn aangebracht om te voorkomen, dat te veel water aan een beperkt gebied wordt onttrokken, waardoor de plantengroei in de zomer plaatselijk zou kunnen verdrogen. Door de vergroting van het aantal putten tussen paal 9 en 11 is de watertoevoer naar het leidingwaternet bovendien groter. ZON, MA/VN EN HOOG WATER De zon komt 12 januari op om 8 44 uur en gaat onder om 16.52 uur; 15 januari op om 8 42 uur en onder om 16.57 uur. Maan: 14 jan. N.M.; 22 jan. E K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 jan. 4.11 en 16.55; 11 jan. 5.19 en 17 53; 12 jan. 6.15 en 18 46; 13 jan. 7.06 en 19.33; 14 jan. 7.51 en 20.19; 15 jan. 8.34 en 21.01; 16 jan. 9.14 en 21.44; 17 jan 9.53 en 22.23; 18 jan, 10.30 en 23.01. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. AAN AL MIJN BROEDERS EN ZUSTERS IN CHRISTUS Ook dit jaar zullen alle christenen van de wereld in de week van 18 tot en met 25 januari in gebed bijeenzijn om met Christus de vurig verlangde een heid van alle christenen van de Vader af te smeken. Dit gebed zal een berouwvol gebed moeten zijn! Want wij allen schieten schuldig te kort in het persoonlijk beleven van de Christus-ontmoeting in woord en sacra ment en in het levend getuigenis van de Christus aan de velen die nog niet. of juist door hun verdeeld heid niet meer kunnen geloven in Christus. Welk een verantwoordelijkheid dra-' gen wij als christenen niet! Bidden wij berouwvol en vurig tot de H. Geest, de Geest van Christus, dat Hij ons een vernieuwd geloofsinzicht mag schenken. In Zijn licht zullen wij in de oecumenische ontmoeting met de an- dere christenen in oprechtheid durven erkennen, waar wij eenzijdig zijn ge worden in de beleving van onze Chris tus-ontmoeting. Hierdoor zal Hij ons in staat stellen onze bijdrage te leveren om de scheidsmuren tussen de verdeel de christenen neer te halen. De pelgrimage van Paus Paulus VI naar het H. Land is voor ons een hoop vol teken, een teken van liefde voor Christus en voor allen, die in Christus geloven. Moge de hartelijke omarming tussen Patriarch Athanagoras I en Paus Paulus VI voor ons een bron van in spiratie zijn. J W. Stam WEER CHR. ZANGVERENIGING TE OOSTEREND Maandagavond is tijdens een bijeen komst in het gebouw voor Chr. Belan gen te Oosterend een Christelijke Zang vereniging opgericht, i Op deze bijeenkomst kon de heer C. Bremer een grote schare belangstellen den verwelkomen. Velen lieten zich direkt als lid inschrijven, zodat de ver eniging van start is gegaan met 40 leden. De financiële middelen en mu ziekstukken van de vorig jaar ver dwenen zangvereniging „De Lofstem" zullen ter beschikking komen van de nieuwe vereniging De repetities zullen waarschijnlijk elke dinsdagavond in het Gebouw wor den gehouden. Zekerheid daaromtrent bestaat nog niet, omdat op het zelfde tijdstip nu nog catechisatie wordt ge geven. Tijdens de bijeenkomst werd ook het bestuur van de nieuwe vereniging gekozen. Na een reeks stemmingen werd het uit de navolgende personen samengesteld. Mevr. A. Vos-Bruin en de heren G. Timmer, M. Vlaming Czn, Th. Medema en F. Beijert VOORLICHTINGSMIDDAG SUIKERBIETEN Uitgaande van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de Streekont- wikkelingscommissie wordt op 22 januari a.s. des namiddags 13.30 uur in hotel „De Zwaan" een voorlichtings middag over de teelt en de bewerking van suikerbieten gehouden. De inleiders zijn de heren C. Zijde- i wind en J. J. Kruizenga van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. Door de heer Zijdewind zal speciaal gesproken j worden over de soorten zaad en de che- i mische onkruidbestrijdmg. De heer Kruizenga bespreekt de mogelijkheden tot mechanisatie van de suikerbieten teelt. Voor beide heren geldt, dat zij deskundigen zijn op dit gebied. De onlangs gehouden voorlichtings avond voor pootgoedtelers bleek een groot succes te zijn. We menen, dat dit een even belangrijke middag kan wor den. We denken daarbij speciaal ook aan het feit, dat de teelt van suiker bieten door een belangrijke verhoging van de prijs weer meer in de belang stelling zal komen. Suikerbietentelers, noteer de datum. C. v. Gr. Gebruik rubber huishoud- handschoenen nu vanaf 1,50 TÊLJ|7*7 WlVtRSTR tS-l» O&N BURG

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1