Cjrocn *2warL-Jexeh in het harL, Woningnood nog steeds zeer groot op Texel Dronken chauffeur rijdt bejaard echtpaar dood Kotter dreef 6 uur rond zonder brandstof Wordt „Museumboerderij" verkocht Nu 53 woningzoekenden méér dan vorig jaar Wordt toeristenstroom te groot Afgrijselijk ongeluk te Den Burg Hoeve in ernstig verval DINSDAG 14 JANUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7827 COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooü Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. lotruJata- bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: famiiiekerlcktea 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. wam. Tijdens zijn nieuwjaarsbeschouwing aan het begin van de eerste vergadering van de gemeenteraad liet burgemeester C. De Koning zich niet bijzonder hoop gevend uit over de woningsituatie op het eiland. Aan het eind van 1963 ston den 53 woningzoekenden méér genoteerd dan aan het eind van 1962. Totaal bedraagt het aantal woningzoekenden op het ogenblik 244. De burgemeester noemde deze cijfers bijzonder angstaanjagend. Voor de betrekkelijk kleine ge meente Texel zijn ze zeer groot te noemen. Deze dagen liet minister Bogaers zich voor de TV tamelijk optimistisch uit over de woningbouw in Nederland. Hoewel de plannen van de minister zeker nuttig zijn, vreesde de burgemeester dat men bij het bouwbeleid in de eerste plaats aan de grote steden zal denken, waardoor het platteland voorlopig niet van eventuele exta inspanningen zal profiteren. De gemeente zal al het mogelijke doen om in de huidige nijpende situatie verandering te brengen. Bezorgd maakte burgemeester De Koning zich ook over de steeds toene mende stroom vakantiegangers naar Texel. Hoewel de groei van het toe risme op zichzelf zeer verheugend is, ziet het er naar uit dat de beschikbare accommodatie om de duizenden vreem delingen op te vangen achterblijft. In 1962 werden 716.000 overnachtingen geboekt, in 1963 913 000, een toename van 16% in één jaar. Verwacht mag worden dat de stijging van het vreem- delingenbezoek het volgende jaar be langrijk méér dan 16% zal bedragen, misschien wel 30 tot 35% in verband met de veel grotere vervoerscapaciteit van de nieuwe veerboot, die het ko mende seizoen gaat varen. Alles zal gedaan moeten worden om te trachten deze ontwikkelingen niet uit de hand te laten lopen. Onderwijs Over de ontwikkeling van het onder wijs gedurende het afgelopen jaar toon de de burgemeester zich tevreden. Be gonnen werd aan de bouw van een LTS en een kleuterschool. Helaas kwam de vormingsklas aan de landbouwhuis- houdschool niet tot stand, ondanks de steun die de gemeente aan dit plan heeft toegezegd. De opleiding voor kleuterleidsters te Den Helder zal mis schien het komende jaar worden be gonnen. De mogelijkheid om binnen af zienbare tijd aan de BLO-school te Den Burg een klas voor imbeciele kinderen te verbinden lijkt op het ogenblik gun stig, omdat gebleken is dat men be grip heeft voor de bijzondere situatie, waarin Texel verkeert. Voorbereidingen zijn getroffen om te komen tot oprich ting van een vormingsopleiding voor meisjes en een bejaardenverpleegsters opleiding. Talrijke belangrijke zaken kregen in 1963 hun beslag. Zo kreeg de sociale werktuin „De Boogerd" nieuwe voor zieningen en werd „Huize Irene" ver nieuwd. De aanleg van de riolering en zuive ringsinstallaties in de verschillende dorpen vordert volgens plan. Slechte straten Texel beschikt thans over een wegen net, dat in het algemeen in goede toe stand verkeert. Anders is het gesteld met de straten in de dorpen. Hoewel de financiële nood van de gemeente een der oorzaken is, zou een soepeler goed- keuringsbeleid van de „hogere" over heidsinstanties hier zeer gunstig kunnen werken Voor wat betreft de toekom stige wegenbouw, noemde de heer De Koning een betere verbinding tussen de ponthaven en Den Hoorn en tussen de ponthaven en Oudeschild van zeer groot belang. Niet ontevreden Over wat in het afgelopen jaar is bereikt, toonde de burgemeester zich niet ontevreden. Sprekende over de economie van het eiland, meende hij dat degenen die bij de landbouw zijn be trokken (60%) geen reden tot ernstige klachten hebben. De groei van de kot- tervloot bewijst, dat het in deze be drijfstak ook niet slecht gaat. Slechts over de gang van zaken bij het vreem delingenverkeer toonde de heer De Ko ning zich bezorgd. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 jan. 7.51 en 20.19; 15 jan. 8.34 en 21.01; 16 jan. 9.14 en 21.44; 17 jan 9 53 en 22.23; 18 jan. 10.30 en 23.01. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. KLAVERJASDRIVE TE OOSTEREND Vrijdagavond is er te Oosterend een Nieuwjaarsklaverjasdnve, waarvoor iedere klaverjasser wordt uitgenodigd om in Oosterend te proberen 1964 voor spoedig met klaverjassen te beginnen. (Zie advertentie). DEN HELDER BEDREIGD DOOR TEXELSE RAKETTEN Een aantal inwoners van Den Helder voelt zich bedreigd door de raketten, die op Texel dpor het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium worden afgevuurd. Dit ondanks het feit, dat in de publikaties over dit onderwerp steeds zeer duidelijk is gesteld, dat de raketten van een experimentele soort zijn met een reikwijdte van hoogstens 10 km. Tijdens de woensdag j.l. gehouden vergadering van de Helderse gemeente raad sprak de heer Buhre (PSP) over de proeven zijn ongerustheid uit, mede namens enkele inwoners van Den Hel der. Als de raketten zouden afwijken zouden ze wel eens in Den Helder te recht kunnen komen. De PSP-man wil de weten of B. en W. op de hoogte zijn gebracht van de proefneming en of er al een garantie is gegeven dat derge lijke afwijkingen zich bij de raketten niet kunnen of zullen voordoen. Burge meester Rehorst beloofde de zaak te zullen bekijken Dat qaat dus lijken op de situatie die voriq jaar ontstond tussen de Vereniq- de Staten en Cuba. Ook daar voelde het vasteland zich bedreiqd door de lanqeafstandsraketten die op een eiland waren opqeslaqen. Een blok kade bracht tenslotte de oplossinq. Het zal van de uitslaq van het onderzoek van burqemeester Rehorst athanqen oi de qemeenteraad van Den Helder te gen Texel ook derqelijke stappen zal ondernemen. Aan materiaal ontbreekt het de Heldersen niet. In de haven liqt immers een pracht vloot qereed! Mocht dus binnenkort de Texelse boot wor den qevisiteerd door de Karei Door man" teneinde na te qaan of zich lange afstandsraketten aan boord bevinden, dan weten de passaqiers wat er aan de hand is. Wij hebben echter qoede hoop dat er helemaal niets ge beurt en dat Texel rustiq door kan qaan met het afschieten van zijn ra ketten. De heer Buhre is tenslotte Pacifist Met rekordhoeveelheid vis Een ongelukkige samenloop van om standigheden was er de oorzaak van, dat de Texelse kotter TX 23 van de fa. B. F. v.d. Knaap Zonen woensdag op de Noordzee ter hoogte van Vlieland zonder olie kwam te zitten. Meer dan zes uur dreef het schip hulpeloos rond eer hulp opdaagde. De kotter was op weg van Borkum naar IJmuiden met een kolossale hoe veelheid vis aan boord. Omstreeks het middaguur werd duidelijk, dat de brandstoftanks geheel leeg waren. Kort na elkaar vielen de motoren uit. Direct werd via de radio om hulp gevraagd naar de schepen in de buurt In de on middellijke nabijheid van de kotter was echter geen enkel ander schip aanwezig, zodat het meer dan zes uren duurde, voordat een Texelse collega, de TX 24 van de heer P. Eelman te Den Burg, de onfortuinlijke kotter bereikte en kon vastmaken. Een gelukkige omstan digheid was het rustige weer, waardoor het schip niet in een ongewenste rich ting werd gedreven Korte tijd later werd de TX 23 de haven van Den Hel der binnengesleept, waar het ongenoe gen over deze ervaring snel werd ver geten. Op de afslag werd vastgesteld, dat de gebroeders van der Knaap 1750 kg. tong en 160 manden andere vis hadden gevangen. De directeur van de afslag noemde dit een rekord. Zelden werd in vier dagen tijds zo'n kolossale vangst binnengehaald. Om dit te be reiken heeft de bemanning van de TX 23 de handen flink uit de mouwen ge stoken. Ook tijdens het weekend werd doorgewerkt. TONEELSTUK „LIEVE LEUGENAAR" GAAT NIET DOOR De aangekondigde voorstelling van het toneelstuk „Lieve Leugenaar" dat op a s. donderdag onder auspiciën van de Stichting Kunstkring Texel zou wor den opgevoerd, gaat wegens ziekte van Lily Bouwmeester NIET door. Binnenkort volgen nadere medede lingen over een nieuwe datum dan wel over een vervangend programma. Het bestuur beraadt zich hierover op korte termijn. AANDACHT VOOR DE REIZENDE BIBLIOTHEEK Sinds enkele weken draait te Ooster end weer de reizende bibliotheek. Om de bibliotheek in stand te houden is het van belang dat het aantal lezers nog iets toeneemt. Tegen een klein bedrag kan men een keus maken uit een uit stekende collectie. Komt U eens praten met de heer Wieringa. Hij geeft alle gewenste inlichtingen. Zondagavond om 6.50 uur deed zich in de Kogerstraat te Den Burg een vre selijk ongeluk voor toen een onder in vloed van sterke drank verkerende automobilist op het bejaarde echtpaar Barhorst-Bos inreed ten gevolge waar- j van de twee mensen werden gedood. De automobilist was de 43-jarige J J. J uit Den Burg, die in een Renault perso nenwagen in de richting van de Ste- I nernplaats reed. De 67-jarige A. Bar- horst wandelde met zijn vrouw, G. A. Barhorst-Bos langs de rechterzijde van j de weg in dezelfde richting op weg naar de kerk. De auto schepte beide men sen ongeveer ter hoogte van de Doops gezinde pastorie. De heer Barhorst, die J enkele tientallen meters werd meege- j sleurd, werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en moet op slag dood zijn ge- I weest. Zijn vrouw gleed direct van de I motorkap af en bleef zeer zwaar ge- j wond op straat liggen. De auto kwam I aan de linkerzijde van de straat tegen een stoeprand tot stilstand. I Mevrouw Barhorst, die onmiddellijk naar het ziekenhuis te Den Helder werd l gebracht, bezweek tijdens het vervoer. De politie heeft de sterk onder invloed i van drank verkerende chauffeur in voorlopige hechtenis genomen. Derde slachtoffer J. J verliet onmiddellijk na het on geluk zijn wagen en wankelde het huis binnen van de 65-jarige mevrouw E. M. J Witte-Bakker. Hierdoor en waarschijn lijk tevens door de schrik die haar be ving toen zij het ongeluk zag afspelen, kreeg zij een beroerte en overleed korte tijd later. BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR LEDEN L.T.B. In verband met de uitvaart van het omgekomen echtpaar Barhorst-Bos gaat de ochtendviering van de Oogstdankdag donderdag NIET door. De viering wordt verzet naar woensdag 22 januari, 's morgens half tien. De avond vindt ech ter wel doorgang op donderdag a.s. Tijdens de rondvraag van de vrijdag avond j.l. gehouden raadsvergadering vroeg de heer G. Westerlaken de aan dacht voer de oude Texelse boedorij in Zuid-Haffel, die door de gemeente Texel is aangekocht. Het was de heer Westerlaken opgevallen, dat de boer derij steeds meer in verval raakt. Hij vroeg zich af of het niet beter is dat de gemeente deze typisch Texelse hoeve aan een particulier verkoopt onder voorwaarde, dat het geheel wordt ge restaureerd en in de oorspronkelijke staat gebracht. De voorzitter wilde daar nog niet toe overgaan. Aan Monumentenzorg is door de gemeente om een subsidie gevraagd om de restauratie te bekostigen. De beslissing hierover moet worden afge wacht. Bovendien kan men met deze boerderij, die op de monumentenlijst staat, maar niet doen wat men wil. De heer Zwan zou de boerderij liefst zo gauw mogelijk verkopen. Als de overheid niet in staat is het gebouw te restaureren, laat een particulier het dan doen Binnenkort is de boerderij dan opgeknapt en het kost de gemeente geen cent! Als voorbeelden werden genoemd de verkopen van „Het Toren huis" en de „Koningshoeve" die ook door particulieren werden opgeknapt. Burgemeester De Koning wilde daar de boerderij in Zuid-Haffel niet mee ver gelijken „Het betreft hier de meest we zelf houden". Wethouder Roeper we zelf houden. Wethouder Roeper wees er op dat bij verkoop aan een particulier de belangen worden ge schaad van twee instellingen, die zeer goed werk doen, n.l. het Texels Museum en de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Het Museum wil de boerderij te zijner tijd als museumruimte in richten. In samenwerking met de paar densportvereniging zullen o.a. rijtuigen in het gebouw worden geëxposeerd. Dit zal bij verkoop onmogelijk worden. De heer Westdorp voelde er weinig voor om in de boerderij een museum onder te brengen en was vóór verkoop. Het bestaande museum in de Dennen is al moeilijk te exploiteren. Een tweede mu seum betekent volgens de heer West- dorp een te zware last voor de ge meente. Voorzitter sloot de discussie door er op te wijzen, dat een beslissing eerst genomen kan worden als monu mentenzorg heeft geantwoord. „Bogaers"-\voningcn In verband met de nijpende situa tie die met betrekking tot het vreemde lingenverkeer dreigt te ontstaan als de nieuwe veerboot in dienst komt, zei de heer J. K. P. Zwan de angst van de voorzitter hierover te kunnen delen. Hij vroeg zich af, waarom grote stukken grond, die aan het Staatsbosbeheer toe behoren, niet worden benut om gasten op te vangen. Hij noemde o.a. het duin gebied bij paal 17, dat grote mogelijk heden biedt. Hij achtte het onjuist, dat deze gebieden voor het toerisme ge sloten blijven. De heer Zwan bepleitte vervolgens de bouw van een groot aantal goedkope zg. „Bogaers"-woningen op Texel. Op deze wijze zou men volgens hem het nijpende woningprobleem effektief kunnen be strijden Wethouder Hin vertelde, dat ondanks het feit, dat op het bureau Gemeentewerken tekeningen van der gelijke woningen ter inzage liggen, tot op heden slechts twee aanvragen zijn binnengekomen. De heer Zwan meende, dat de gemeente zélf een initiatief moest nemen en moest bekend maken, dat het bouwen van deze woningen mogelijk is. Nu is men nog geneigd te denken dat het bouwen van deze goedkope wonin gen op Texel niet mogelijk is om de een of andere reden De voorzitter ant woordde, dat de gemeente wel iets kan aanbieden, maar als de goedkeuring van Gedeputeerde Staten uitblijft, verwekt men alleen maar teleurstelling. Hij be loofde dat B. en W. zullen nagaan of er nog meer aan deze zaak gedaan kan worden,' dan er nu aan gedaan wordt. Aan de heer G. J. v.d. Glas werd ontslag verleend als onderwijzer aan de School voor Uitgebreid Lager Onder wijs te Den Burg. Zijn plaats wordt j waarschijnlijk ingenomen door de heer J. Kuurstra te Weesp, die tijdens de- j zelfde vergadering werd benoemd Geen bouwvergunning De heer Mr. H. Jochems te s-Graven hage had bezwaar aangetekend tegen het weigeren van een door hem aange vraagde bouwvergunning. B. en W. weigerden de vergunning omdat het plan van de heer Jochems om een wo ning te bouwen aan de Vuurtorenweg te De Cocksdorp in strijd is met het uitbreidingsplan. De betrokken gronden hebben de bestemming „duin en strand" gekregen. De heer Jochems was in de gelegenheid gesteld zijn bezwaren tegen de beslissing van B. en W. mondeling toe te lichten, maar hij was niet ver schenen. Met het advies van B. W. om het bezwaarschrift ongegrond te ver klaren, konden de raadsleden zich ver enigen. Van de heer S. C. Keijser Johzn. te Den Burg werd een perceel grond gele gen aan de Emmalaan gekocht voor ƒ45.785,De grond is voor de gemeen te van belang, omdat ter plaatse een parkeerterrein wordt aangelegd, ter wijl een gedeelte zal worden gebruikt voor de uitbreiding van het aangrenzen de sportterrein. Ook verklaarde de Raad zich akkoord met de aankoop van een gedeelte van het pand Groeneplaats 4a te Den Burg van de Fa. Frans Zegel voor 24.179, De grond is nodig voor de bouw van het nieuwe raadhuis. Voorts keurde de Raad een aantal be grotingswijzigingen goed. Valt het mee? Tijdens de rondvraag bleek, dat met alle raadsleden het met alles in de nieuwjaarsbeschouwing van de voor zitter eens waren. Wat betreft de ont wikkeling van het vreemdelingenver keer liet de heer N. van Schoonhoven zich optimistisch uit Volgens hem zou het zo'n vaart nog niet lopen. Mocht de situatie op Texel alarmerend worden, dan zal dat in de rest van Nederland ook het geval zijn, waardoor de over heid gedwongen zal worden iets aan vakantiespreiding te doen. De heer Van Schoonhoven informeerde of de Streek- ontwikkeling te De Koog een forum avond zal houden zoals te Den Hoorn en Oosterend. De heer Th. R. Hin ant woordde dat daarover nog moet wor den beslist. De heer Van Schoonhoven pleitte ook voor wijziging van het ver bod om 's avonds in het seizoen met bromfietsen in De Koog te rijden. Het bestaande verbod geldt van 7 tot 12 uur. Een verlenging tot 4 uur 's mor gens lijkt gewenst. De voorzitter be loofde hierover de politie te polsen. Nóg meer vragen stelde de heer Van DE HEER J. K. P. ZWAN WIL DRAAIORGEL VRIENDEN STEUNEN De heer J. K. P. Zwan te De Koog heeft de voorzitter van de gemeente raad het voorstel gedaan om de Stich ting „De Kring van Draaiorgelvrien den" te Amsterdam financieel te steu nen. De heer Zwan zou willen, dat de Draaiorgelvrienden een jaarlijkse sub sidie van de gemeente Texel krijgen toegekend van ca. ƒ110,ƒ0,01 per inwoner. De heer Zwan zegt in het voorstel, dat vrijdagavond ter kennis van de Raad is gebracht, dat het aantal draai orgels in den lande steeds kleiner wordt, ondanks de inspanningen van de liefhebbers om dit te voorkomen. De Kring van Draaiorgelvrienden houdt zich bezig met het gratis repareren van orgels, laat oude orgelboeken overkap pen en geeft tal van lezingen over deze onderwerpen. De stichting heeft drin gend behoefte aan ruimere financiële steun en zal zich daartoe tot verschil lende gemeenten wenden. Op Texel be staat sympathie voor draaiorgels, zo meent de heer Zwan. Regelmatig is op het eiland een orgel te zien en te horen. Indertijd schafte de Texelse vereniging voor Volksfeesten en Folklore zelfs een orgel aan. Ook nu bestaat het plan om ter gelegenheid van de feesten rond het 550-jarig stadsrecht een orgel aan te kopen. De heer Zwan megnt, dat de gemeente billijk handelt als zij de orgel- vrienden steunt. De Vereniging De Hol- landsche Molen geniet ook een jaar lijkse steun van de gemeente Texel. Vrijdagavond deelde burgemeester De Koning mee, dat het voorstel van de heer Zwan in de eerstvolgende raads vergadering ter tafel wordt gebracht. Geen „dubbele receptie" DOKTER RENOUT SCHONK ƒ1006,— VOOR BANKEN BIJ MUZIEK NIS Dokter W. Renout, die de vorige weak verband met zijn 25-jarige arts jubileum in de bloemetjes werd gezet door zijn patiënten, heeft dezer dagen besloten om aan de Stichting Muzieknis Oosterend ƒ1000,te schenken voor de aankoop van een aantal banken. De arts besloot dit bedrag te schen ken in verband met zijn 25-jarig huwe lijksfeest, dat hij deze week viert Aan vankelijk had hij de bedoeling ter gele genheid hiervan een receptie te geven. Omdat dit na de voor hem zo verras sende receptie van de vorige week, de tweede keer zou zijn, heeft hij besloten daarvan af te zien. Het bedrag dat de heer Renout voor die gelegenheid ten minste had willen uittrekken, heeft hij nu geschonken aan een gemeenschappe lijk belang: een aantal banken (300 zit plaatsen) bij de muzieknis te Oosterend De dokter hoopt, dat hij met dit ge baar tevens de acticiteit van de plaat selijke muziekvereniging „Excelsior" aanmoedigt. Nu het publiek zittend van de muzi kale prestaties kan genieten, zal de be langstelling voor de uitvoeringen van „Excelsior" zeker stijgen, vooral als de vereniging haar repertoire nog iets meer uitbreidt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN A.s. woensdag voor buitendorpen In tegenstelling met het vermelde op het tweede blad worden de moeders van de buitendorpen a.s. woensdag verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 hot, Omèwrmét 14.00—15.00 uur; De Cockaéor» 15.15— 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 «sr. te De Koog een bepaald kampeerterrein op de riolering zal worden aangesloten en klaagde over de slechte toestand van de Dorpsstraat. Of de riolering naar het kampeerterrein kan worden doorgetrok ken zal worden nagegaan. Klas voor imbecielen aan BLO De raad ondersteunde het initiatief van de heer J. J. Westdorp om er bij de minister op aan te dringen met de meeste 9poed een wijziging in het eer ste lid van art. 103 van het besluit La ger Onderwijs 1949 te bevorderen, opdat daardoor de mogelijkheid aanwezig zal zijn, om in uitzonderlijke gevallen een afzonderlijke klasse aan een school voor buitengewoon lager onderwijs te ver binden met dispensatie voor het in ge noemd besluit thans geldende aantal van 10 kinderen. Deze aangelegenheid is onlangs in de Kamer besproken. Op Texel wonen 9 imbeciele kinderen, waarvan er twee op scholen aan de overkant zijn. De bijzondere positie van Texel als eiland in aanmerking nemende, werd het wen selijk geacht een klas voor imbecielen Schoonhoven. Hij informeerde, wanneer aan de BLO-school te verbinden.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1